Tweede Kamer besprak de zaak-Schokking Uitgaan in Haarlem Franse Kamer sterk verdeeld ten aanzien van Euratom Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Vandaag antwoorden de ministers Beel en Van Oven ^Hoe is het ontstaan?^ Twee ministers bieden hun ontslag aan BAeünek VRIJDAG 6 JULI 1956 3 GARAGE DEN HOUT Zestienkoppig gezin naar Amerika geëmigreerd Ontwapeningsdebat in UNO voortgezet Westduitse gegevens over vluchtelingen Dr. L. G. Kortenhorst weer voorzitter Tweede Kamer Prijsvragen Jorritsmafonds voor Friese litteratuur Zondag sluiting van de Breitner-expositie Dit woord: OORVIJG L. A. C. Uit Haarlems Dagblad van 6 juli 1906 De Tweede Kamer heeft donderdag de nota van minister Beel over de zaak- Schokking besproken. Alleen de woordvoerders van de K.V.P., mr. Van Rijcke- vorsel, en van de C.H.U., mr. Beernink, spraken zich positief uit voor hand having van mr. Schokking als burgemeester van Den Haag. Mr. Boosjen (A.R.), die in ieder geval wilde vaststellen, dat mr. Schokking een fout heeft gemaakt, zei: „Wij willen niet uitspreken, dat mr. Schokking als burgemeester niet gehand haafd zou kunnen worden". De heer Scheps (P. v. d. A.) sprak de hoop uit, dat de burgemeester de wijsheid zou worden geschonken uit zichzelf heen te gaan. Dat zou zelfoverwinning kosten, maar het zou hem eren. De heer Ritmeester (V.V.D.) concludeerde, dat de regering naar mogelijkheden zal moeten uitzien opdat Den Haag door een ander wordt geregeerd. De heer Gortzak (C.P.N.) vond dat burgemeester Schokking weggestuurd moet worden. (Van onze parlementaire redacteur) De heer Scheps (P.v.d.A.) laakte het, dat de politiek zich van deze zaak had meester gemaakt. In bepaalde kringen doet men het voorkomen aisof het voor of tegen burgemeester Schokking gaat en voor of tegen het kabinet, dat voor zijn benoeming en herbenoeming verantwoor delijk is. De heer Scheps achtte een wer kelijk onderzoek nodig, want nog steeds is mr. Schokking een „omstreden figuur". Volgens deze afgevaardigde zou de positie van de Haagse burgemeester onhoudbaar zijn geworden tengevolge van de uitspraak van de Raad van Tucht van de Federatie van Nederlandse Journalisten. De Kamer heeft thans na te gaan of er een benoe^ mingsbeleid is gevoerd dat gefaald heeft. De instelling van de Commissie van Drie onder voorzitterschap van mr. Donner kon de heer Scheps begrijpelijk vinden, maar naar zijn mening heeft die commissie de zaak geen stap verder gebracht. Van een onderzoek door haar is geen sprake ge weest, maar wel heeft zij een beslissend en vérstrekkend oordeel gegeven. Zij had zekerheid moeten verschaffen over de vraag of mr. Schokking als magistraat heeft bewezen opgewassen te zijn tegen de moeilijkheden waarvoor hij in Hazerswou de kwam te staan. De heer Scheps laakte het dat de toenmalige Commissaris der. Koningin in de provincie Zuid-Holland minister Teulings niets had meegedeeld over het gebeurde te Hazerswoude, dat hem toch dank zij mr. Schokkings open hartige uiteenzetting bekend was. Onder die omstandigheid was de benoeming in 1949 begrijpelijk geweest. Maar nadat mi nister Beel in 1952 wél op de hoogte was gesteld, is het niet hegrijpelijk, dat hij in 1955 toch tot de herbenoeming van mr. Schokking tot burgemeester van Den Haag was overgegaan. „Wij willen, dat mr. Schokking, tenzij alsnog zijn onschuld blijkt, geen burge meester van Den Haag blijft", aldus de heer Scheps. Volgens mr. Beernink (C.H.) was de Kamer alleen bevoegd te oordelen over de instelling van de commissie en over het gevoerde benoemingsbeleid. Hij noemde ADVERTENTIE Weet u nog een fabriek, welke dit geeft RENAULT FREGATE geeft 12 maan den garantie en vergoedt bovendien eventueel arbeidsloon, ongeacht het aantal afgelegde K.M. Prijzen vanaf ƒ7.500. Vraagt proefrit bij: Wagenweg 166-168 - Haarlem Telefoon 15056 - 12138 VRIJDAG 5 JULI Openluchttheater, Bloemendaal, Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest, 8 uur. Rembrandt: „Beklemmende uren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The Kentuckian", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schrik der Sioux", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het glazen muiltje", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Fantastische rit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Operatie Kajak", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ik was een vriendin van een gangster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 6 JULI Openluchttheater, Bloemendaal: Optreden „Dutch Swing colledge band", 8.15 uur. Rembrandt: „Beklemmende uren", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „The Kentuckian", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schrik der Sioux", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Het glazen muiltje", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fantastische rit", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Operatie Kajak", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Nacht voorstelling „In de greep van de angst", 18 jaar, 11.30 uur n.m. Luxor: „Ik was een vriendin van een gangster", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. het verstandig dat men aan de Commissie van Drie advies had gevraagd zonder tot zuivering over te gaan. Het benoemings beleid was niet aanvechtbaar, ook niet de herbenoeming in 1955, toen zelfs de minis ter van Justitie geen aanleiding zag een strafzaak tegen mr. Schokking aanhangig te maken. Voor mr. Beernink was de zaak hiermee' afgedaan. „Kamer moet geen rechter gaan spelen" Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) zou het inconstitutioneel achten, wanneer de Kamer gelijk de heer Scheps deed rechter zou gaan spelen en een uitspraak doen, zonder het horen van de betrok kenen en zonder dat de „aangevallene" door een raadsman was bijgestaan. Mr. Van Rijckevorsel achtte het bovendien verkeerd aldus een gezagsdrager te beoordelen. Deze afgevaardigde kon instemmen met het her- benoemingsbeleid van minister Beel. De K.V.P.-fractie was van oordeel, dat de stukken geen aanleiding gaven de burge meester van Den Haag niet te handhaven. Aansl. Tweede KamerTxj Mr. R o o s j e n (A.R.) verklaarde niet te kunnen inzien dat het niet mogelijk ge weest zou zijn de levens van het echtpaar en het dochtertje Pino te redden. In elk geval was er volgens hem destijds in Hazerswoude een ernstige fout begaan: de S.D. had niet mogen Worden opgebeld, ook al zou er eventueel aanleiding geweest zijn aan provocatie te denken. Door de beslis sing van de Hoge Raad is de strafrechte lijke zijde van de kwestie afgedaan. Er is ook geen zuiveringsdo.ssier-Schokking. Daardoor vond deze in 1946 geen beletsel op zijn weg naar zijn benoeming tot bur- meester van Alphen aan de Rijn. Tenge volge van het feit dat de Commissaris der Koningin destijds de minister over het gebeurde in Hazerswoude onkundig had gelaten, was er geen plaats voor critiek op het beleid wat de benoeming van mr, Schokking tot burgemeester van Den Haag betreft. Ook tegen de herbenoeming in 1955 viel, gezien hetgeen hierover in de Memorie van Antwoord is betoogd, geen bezwaar te maken. Met zijn fractiegenoten wilde mr. Roosjen, die nog de staf brak over de publikatie in het Haagsch Dagblad, niet uitspreken, dat mr. Schokking niet te handhaven zou zijn als burgemeester van Den Haag. De heer Gortzak (C.P.N.) gispte in het algemeen het na-oorlogse zuiveringsbeleid. Overigens stond het geval-Schokking niet op zichzelf, zei hij; er zijn meer mensen op hoge posten gekomen, wier gedragingen in de bezettingstijd te wensen lieten. De heer Gortzak wilde „het deksel van de doofpot lichten", dat zou de democratie hier te lande ten goede komen en een einde maken aan jacht op verdwenen dossiers. Hij con cludeerde dat de vroegere burgemeester van Hazerswoude niet langer burgemeester van Den Haag behoort te zijn. Als laatste spreker verdedigde de heer Ritmeester (V.V.D.) mr. Schokking als goed Nederlander, doch liet hierop volgen, dat deze in het geval van de familie-Pino volkomen had gefaald. Over het herbenoe- mingsbeleid in 1955 was deze afgevaardig de slecht te spreken. Toen minister Beel in 1052 vernam wat er te Hazerswoude was gebeurd, had hij dit ernstig moeten onder zoeken. De minister was echter in dit op zicht over alles heengelopen en had zelfs verzuimd de minister-president ervan op de hoogte te stellen. De regering zou zijns inziens goed doen naar een mogelijkheid uit te zien opdat Den Haag op den duur een andere burgemeester zal krijgen. Vandaag komen de ministers Beel en Van Oven aan het woord. Van Schiphol is een zestienkoppig gezin, bestaande uit het echtpaar M. J. Moons, acht zoons, vijf dochters en een schoon zoon, van Schiphol vertrokken met als be stemming Amerika. De familie Moons, die tot voor kort een boerderij in Haastrecht heeft bewoond, zal zich in het nieuwe vaderland aan het boe renbedrijf wijden. Een van de zoons wil echter zijn geluk in de techniek zoeken. De familie -Moons werd op Schiphol uitge leide gedaan door een groot aantal ken nissen en verwanten. NEW YORK (Reuter/AFP) De Ont wapeningscommissie van de UNO heeft donderdag in New York haar werkzaam heden voortgezet. De Canadese afgevaar digde, Martin, verklaarde, dat men reeds direct zou moeten beginnen met beperken de maatregelen om de bewapeningswed loop te remmen, speciaal op het gebied van de atoomwapens. In de eerste plaats zouden proeven genomen kunnen worden met internationale controle op atoom wapens en het gebruik van materiaal voor kernsplitsing. Hij vroeg de Sovjet-Unie haar „nieuwe geest" toe te passen op het ontwapeningsvraagstuk. De Joegoslavische afgevaardigde, Brilej, verklaarde, dat zijn land„ voorstander is van een practische, bescheiden benadering van het vraagstuk. De nadruk die sommige landen leggen op een alles-omvattend pro gram belemmert het maken van vorde ringen. De Joegoslavische afgevaardigde geloofde, dat overeenstemming bereikt zou kunnen worden over de noodzaak om de gewone bewapening te beperken en de defensie-uitgaven te „bevriezen", evenals de produktie van atoomwapens. Ook be perking van atoomproeven achtte hij mo gelijk. De besprekingen worden vrijdag voort gezet. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Niet minder dan vierhonderdduizend mensen huizen in West-Duitsland en in West-Berlijn thans, elf jaren na het einde van de tweede wereldoorlog, nog altijd in tezamen ongeveer drieduizend barakken kampen. Dit blijkt uit pas gepubliceerde statistieken van de Westduitse Bondsrege ring. In deze kampen wonen, behalve on- gehuwden, ook negentigduizend gezinnen, waartoe negenennegentigduizend kinderen van onder de veertien jaar behoren. Van de zestienduizend gebouwen in de kampen zijn maar drieëntwintig percent massieve huizen, vijftig percent zijn houten barak ken en de rest bestaat uit bunkers, fabrieksdepots en oude standplaatsen van luchtafweerbatterijen. In deze kampen kon slechts eenenveertig percent van de gebou wen als goed en moest zesendertig percent als slecht bestempeld worden. De toestand van wat er overblijft wordt in de statistie ken zelfs zeer slecht genoemd. In de kam pen wonen grotendeels vluchtelingen en verdrevenen uit het oosten van Europa. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. L. G. Kortenhorst, die bij Koninklijk Besluit is herbenoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer, heeft bij de wederaanvaar- ding van deze reeds acht jaren door hem beklede functie een korte rede gehouden, waarin iiij dank bracht voor het wederom in hem gestelde vertrouwen. Hij prees ,,dê wijze Grondwetgever," die er voor gezorgd heeft, dat de benoeming slechts telkens voor één jaar geldt. Wijs is dit omdat aldus de onmisbare waarborgen voorhanden zijn, dat telkens opnieuw diegene tot voorzitter wordt aangewezen in wiens onpartijdigheid en onafhankelijkheid de Kamer vertrouwen blijkt te stellen. De herkozen en nieuw ge kozen leden wenste de voorzitter geluk met de hun door de kiezers toevertrouwde taak. Hij merkte op, dat sfeer en stijl van het werk der Kamer alsmede de omgang in de Kamer de gedachte oproepen aan het leven aan boord van een schip, dat verre reizen maakt. „Daar en hier," zo zeide dr. Kortenhorst, „zijt gij plotseling opgenomen in een gemeenschap, onderling verbonden door eenzelfde doel." Nader dit beeld uit werkend zette hij uiteen, dat dit vaartuig is gebouwd als een glazen huis. „De be manning van ons schip stelt er een eer in u naar beste vermogen van dienst te zijn; zij tracht met bekwaamheid en ijver uw taak' te verlichten." Tenslotte nam de voorzitter met een enkel woord afscheid van prof. Gerbrandy, die tot dusverre tweede plaatsvervangend voorzitter was geweest. Voor zijn waar neming van het voorzitterschap verdiende hij, aldus dr. Kortenhorst, grote dank. „Hij wist een zeer bijzondere klank te verlenen aan het orkest der volksvertegenwoor diging." Het Rely Jorritsmafonds heeft voor dit jaar een tweetal prijsvragen uitgeschreven en wel voor oorspronkelijke Friese gedich ten en voor korte, oorspronkelijke verhalen in Fries proza. In totaal is hiervoor zeven tienhonderd gulden beschikbaar, te verde len onder de vijf beste inzenders per on derdeel. De jury wordt gevormd door dr. G. Dijkstra te Leeuwarden, prof. dr. K. Fökkema uit Amstelveen en ds. H. J. Brou wer uit De Wilp. De tentoonstelling van werken van Breit- ner in de Vishal te Haarlem heeft tot dus ver 4200 bezoekers getrokken, een aantal dat organisatoren en inrichters tot bijzon dere tevredenheid moet stemmen. Deze grote belangstelling bewijst duidelijk de waqrde van een expositiegelegenheid in het hart van de stad. De tentoonstelling is ook aanstaande zaterdagavond geopend voor het publiek, dat voor het zien van Breit- ners werk zondagmiddag voor het laatst in de Vishal terecht kan. Gehoopt wordt, dat op 20 juli de volgen de tentoonstelling in dit tijdelijk hiertoe ingerichte gebouw geopend kan worden. Deze zal bestaan uit tekeningen van Vin cent van Gogh en vijf weken, dus tot eind augustus, duren. Wat moet men nu eigenlijk zeggen, vraagt mij een lezer, oorvijg of oorveeg? Het antwoord luidt: allebei. Het oor spronkelijke woord is: oorvijg, waarbij men moet denken aan de vrucht, die vijg heet. Precies hetzelfde vindt men in: muilpeer. Later is ontstaan de vorm: oorveeg, die verklaarbaar wordt, wan neer men bedenkt dat: vegen uitdrukt: een snelle beweging maken. Naast ve gen staat: vagen, dat nog gebruikt wordt in: wegvagen. De vorm: oorvaag komt dan ook nog voor, in het Zuidneder lands. Het Duits heeft Ohrfeige. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Nationale Vergadering is gis termiddag de debatten over de Europese atoomgemeenschap ofwel Euratom begon nen. Een kleine dertig sprekers zullen tot en met woensdag het woord voeren over dit onderwerp, dat tot dusver voornamelijk aan de bemoeiingen van de experts was overgelaten. Een onderwerp, waaraan zo wel uit binnen- als uit buitenlands oogpunt bezien, bijzonder grote betekenis moet wor den toegekend. Hoewel de harstochten gis teren zeker minder hoog zijn opgelaaid dan in de zomer van 1954, toen de Europese De fensie Gemeenschap E.D.G. tot ondergang werd gebracht, bleek de veVdeeldheid van het parlement over de Europese politiek, die nu opnieuw in het centrum van de be langstelling is geplaatst, toch nauwelijks minder scherpe vormen te hebben aange nomen. Tot nu toe zijn vooral de voorstanders in de personen van de socialistische ex-pre mier Felix Gouin, de katholiek Teitgen en de radicale staatssecretaris voor Buiten landse Zaken, Maurice Faure aan bet woord geweest. Als parlementair fenomeen kon het optreden gelden van de hoge com missaris voor Atoomonderzoek, professor Francis Perrin en van de heer Louis Ar- mand, voormalig directeur-generaal der Franse spoorwegen, die een der voornaam ste ontwerpers van het atoomplan is. Het leid-motief van -hun uiteenzettingen was, dat Frankrijk noch over de installaties, noch over de financiële middelen, noch over het technisch en wetenschappelijk personeel beschikt, nodig voor de uitbouw van een atoom-industrie, die het tegen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie op zou kunnen nemen, zodiat associaties met an dere landen dwingend geboden is. Econo misch gesproken, zo verklaarde professor Perrin, is Frankrijk wat het atoomonder zoek betreft drie jaar bij Groot-Bri'btannië ten achter, terwijl onze militaire achter stand op zeker zes jaar moet worden ge schat. En dan geldt hier Groot-Brittannië nog alls vergelijkingsobject, een land waar van de atoomindustrie, om de woorden van Louis Armand te gebruiken, nu al even gedemodeerd zou zijn als een ouderwetse Ford. De briljante redevoeringen van deze beide deskundigen, die sterk aandrongen op Europese samenwerking, hebben zeker indruk gemaakt op het parlement. Niettemin vallen in grote lijnen in de Franse Kamer nu nog vier verschillende stromingen ten opzichte van het atoom probleem te onderscheiden. De katholieken en socialisten onderschrijven plannen voor een gemeenschap in het kader van klein- Europa, maar onder de socialisten is een meerderheid en dat is dan groep twee die zich bij voorbaat tegen de fabricage van atoom-bommen verzet. De Gaullisten en over het algemeen de rechtse partijen zijn daarentegen voorstanders van een Franse atoom-bewapening, maar zij wen sen voor een groot deel geen afstand van nationale soevereiniteit te doen, dus ook niet aan een atoom-gemeenschap mee te werken. De vierde categorie bestaat voor namelijk uit de communisten, die voor Frankrijk noch de bom, noch een nieuwe geïntegreerde gemeenschap met klein- Europa begeren. Bedenkelijk Premier Guy Mollet is niet van plan aan het einde van de debatten de vertrouwens kwestie te stellen. Daarentegen heeft hij al wel gewaarschuwd, af te willen treden, indien de Kamer hem met on voldoende duidelijkheid in zijn plannen volgen zal. Plannen, die inderdaad al in zijn regerings verklaring waren opgenomen. Het zijn op- nieuwe de communisten, diie het lot van de regering goeddeels in handen houden. Door zich bij de stemming afzijdig te houden, zullen zij de regering kunnen redden. Maar het kabinet wordt nog bedenke!ijker van binnenuit bedreigd, aangezien de twee Gaullistische ministers, Chaban-Delmas en Lemaire, om hun ontevredenheid over de Euratom te betuigen, hun ontslag al heb ben aangeboden. De premier heeft die aan biedingen voorlopig nog in beraad gehou den. De Gaullisten en Chaban-Delmas in het bijzonder hebben de draaideur-tactiek trouwens tot een eigen traditie verheven. Het is al meermalen voorgekomen, bij die E.D.G. en de Marokko-politiek bijvoor beeld, dat zij aftraden zodra een knoop moest worden doorgehakt om daarna hun zetels weer rustig in te kunnen nemen. Erg tragisch wordt hun voornemen dan ook door niemand opgevat. oooooooooooooooc cooooooooooooooooooooooooot" Vierhonderd studenten van de Technische Hogeschool in Delft zijn er in dit studiejaar niet in geslaagd, een „kast" (huurkamer) te vinden. Een aantal van hen kampeert en werkt dan ook in tenten, een lot wat straks verscheidene eerstejaars wel zullen moeten delen. (Uit: Liber Amicorum voor H. F. Boot, 1936). De witte paarden en de naakte vrouw Vervloeien tot een welig visioen Tegen het Amsterdam van vroeger, toen De kleuren zeurden in de regen-rouw. Maar aan de grenzen rees de nieuwe bou De drift van werk veroverde het groen Dat openspalkte onder 't dreunend doen Der heiers en der gravers, bruin en grauw. Soms droomde over alles 't winter-wit: Een floers verinnigde de stad, die teer Haar tinten paarlemoerig scheemren deed Nog is 't of voor een oude gevel zit De schilder en bepeinst de atmosfeer 3 Die hij om vrouwen, paarden, grachten weet. c>docoocooccoootocxmooooooocoooooooooooocoooocoocooooooooooooooooooooooooocoooooooocS TONEEL EN DANS Woensdag 11 juli, Openluchttheater, Bloe mendaal, 14.30: Toneeluitvoering door Rot terdams Kindertoneel onder leiding van Anneke Elro in samenwerking met Haar lems Dagblad-Oprechte Haarlemse Courant. Woensdag 11 juli, Openluchttheater, Bloe mendaal, 20.15 uur: Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonda Gaskell in het Holland Festival. Het programma ver meldt onder meer „Ginevra" van de En gelse choreograaf Walter Gore op muziek van Sibelius, „Tij en Ontij" van Rudi van Dantzig op muziek van Lex van Delden en de tweede akte van „Het Zwanenmeer" van Tsjaikofski/Ivanov met Linda Manez en Jaap Flier in de hoofdrollen. MUZIEK Vrijdag 6 juli, Openluchttheater, Bloemen daal, 20 uur: Concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Het programma ver meldt: Ouverture „Le domino noir" van Gluck, de legende Zora hayda van Svend- sen, Variaties op een thema van Tsjaikofs- ky van Arensky, Notekrakersuite van Tsjaikofski, London-suite van Coates. Vrijdag 6 juli, Grote Kerk, 11.30—12.30 uur Beiaard'bespeling door Arie Peters, stads- beiaardier, die men ook kan beluisteren op donderdag 12 juli van 1920 uur. Zaterdag 7 juli. Openluchttheater. Bloemen daal, 20 uur: Jazzconcert te geven door de Dutch Swing College Band onder leiding van Joop Schrier Jr. Zaterdag 7 juli, Tuinzaal Concertgebouw, 19.45 uur: Zanguitvoering door Doopsgezind Kinderkoor onder leiding van Hans de Jong met medewerking van het Doopsge zind Klein Dameskoor. Zang van dame-s en kinderen wordt afgewisseld door de tenor Simon van der Geest. Zondag 8 juli, Concertgebouw, 12 uur: Zang- concours onder auspiciën van de R.K. Bond van Zangverenigingen ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van „St. Caecilia". Zondag 8 juli, Openluchttheater, Bloemen daal, 15.00 uur: Pianorecital te geven door de pianiste Emmy van Eden. Het pro gramma vermeldt onder meer werken van Beethoven, Schubert, Schumann, Mendels sohn, Chopin en Rachmaninov. Maandag 9 juli, Concertgebouw, 20 uur: Muziekuitvoering d-oor Haarlems Mu ziekinstituut onder leiding van de dirigen ten Anton de Beer en Toon Verhey. Be halve de orkestklasse zullen vier kin deren van respectievelijk acht, negen, ne gen en zestien jaar optreden met werken van Mozart,- Sa-iwt-Baens, Gluck en Beet hoven, Dinsdag 10 juli, Grote Kerk, 20.00 uur: Orgel concert door deelnemers aan de jaarlijkse internationale improvisatiewedstrijd. Deel nemers zijn: Leopold Hager, Klaas Bolt, Hector Zeold, Joh. van Do-m-mele en Wolf ram Gering. Uitgevoerd worden werken van Buxtehude, J. S. Bach, Hindemith, Alain, Messiaen en Mozart. Woensdag 11 juli, Grote Kerk. 20.00 uur: Im- provisatiewedistrijden op het orgel. Mede werkenden: zie vrijdag 6 juli. Holland Festival 1956. Donderdag 12 juli, Grote Kerk, 20.00 uur: De organisten Finn Viderö en Anton Heiller spelen werken van Leyding, Pachelbel, Buxtehude, Couperin, J. S. Bach, Heiller en David. Beide organisten behoren tot de jury van het internationale orgelconcours. Donderdag 12 juli, Grote Kerk, 15.0016.00 uur: Orgelbespeling door Lady Susi Jeans. Onder meer wo rden werken gespeeld van Hendrik Andriessen, J. S. Bach. Vrijdag 13 juli, Concertgebouw, 20.00 uur: Als onderdeel van het Internationaal Or gelconcours in het Holland Festival geeft het Noordhollan-ds Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey een concert, waaraan medewerking wordt verleend door Corry Bijster, sopraan, Annie Hermes, alt, Paul Hameleers, tenor en David Hollestelle, bas. Het orgel wordt bespeeld door Albert de Klerk. DIVERSEN Vrijdag 6 juli, Concertgebouw, 20.00 uur: Feestavond van de Coöperatie Haarlem. Medewerking wordt verleend door To-m van Maaren, Ad. Veen, de Stefand's, Rob van Reyn en Corrie Brokken, Opgevoerd wordt de cabaret-revue „Cocktail-klanken". Als extra nummer het trio Annie de Moor. Vrijdag 6 juli, Vleeshal, 20.15 uur: Als onder deel van de tentoonstelling „Rendez-vous der Rederijkers" wordt de Franse fil-m „Le chapeau de pa-ille d' Italië" van René Clair vertoond. Deze film werd met Olga Tsjeko-va en Albert Préjean in de hoofd rollen naar het gelijknamige toneelstuk van Eugène Labiche en Marc Michel ver vaardigd. Vrijdag 6 juli, Tuinzaal Concertgebouw, 09.00 uur: Sluiting Verkeersexamens, uit reiking diploma's Toespraak en film. Mede werking wordt verleend door de heer C. van Mechelen, zang en mevrouw v. d. Harst, piano. Woensdag 11 juli, Vleeshal, 20.00 en 21.30 uur: De acteur Ton Lutz treedt op met een pro gramma van gedichten van en over Bredero. Zaterdag 7 juli, Lido Theater, 23.30 uur: Spe ciale vertoning van de film „In de greep van de angst". Zondag 8 juli, Lido Theater, 11 uur: Spe ciale vertoning van de film „Rose Marie". Zondag 8 juli, Cinema Palace, 10.30 uur: Speciale vertoning van. de operettefilm in kleuren „lm Weissen RössT'. TENTOONSTELLINGEN Zondag 8 juli, Grote Kerk: Fototentoonstel ling van de Wereldraad van Kerken. Deze tentoonstelling geeft een beeld van leven en activiteit der kerken, met name ook van de kerkelijke hulpverlening en van net aandeel van de Nederlandse kerkge nootschappen daarin en draagt het motto „Samen uit, samen thuis". Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur Tentoonstelling van reprodukties van Rembrandt-tekenlngen. Teylermuseum. Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 11-17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13-15 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu-1 In het programma, dat het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell als onderdeel van het Holland Festival op woensdagavond 11 juli in Bloemen- daals Openluchttheater vertoont, is ook „Ginevra" van Walter Gore opge nomen. De foto laat Paula Hinton (die als gast meewerkte in de rol die thans door Linda Manez wordt vertolkt) en Jaap Flier zien in de hoofdrollen tijdens de première op 22 juli. ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen.. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 eii Van 14-16 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 15-17 uur. Schotérsingel 117 a: Palestma-diorama's Bij belse voorstellingen. Geopend van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 14-17 uur en donderdag van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Vishal: Tentoonstelling van werken van de schilder G. H. Breitner. Tot 9 juli. Ook zaterdagavond en zondagmiddag. Museum „Het Huis Van Looy". Tentoonstel ling van werken van de leden van het Genootschap „Kunst zij ons doel". Geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zondags van 14-17 uur. Van 16 juni tot 16 juli. Vleeshal. Ter gelegenheid van de Pieter Langendijkhërdenking wordt een tentoon stelling gehouden „Rendez-vous der Rede rijkers, vijfhonderd jaar toneel". Geopend dagelijks van 14-17 uur en 's avonds van 19.3022.30 uur. Van 1 juli tot 2 september. ADVERTENTIE HAARLEM. Wij zijn in de gelegen heid melding te maken van een schoon denkbeeld van een Amsterdamsche dame, die onbekend wenscht te blijven. Over tuigd zijnde van de heilzame moreele werking van het verblijven van een dag in de vrije natuur, wil zij ouders met hun kinderen helpen, dat droombeeld te verwezenlijken. Zij zal daartoe op hare kosten in Juli en Augustus eiken Zondag zes extra electrische trams van Amster dam naar Zandvoort laten rijden. Zoo kunnen dan op één Zondag 700 personen, groot en klein, van de stad naar duinen en strand vervoerd worden. Als bijdrage wordt niet meer verlangd dan slechts tien cent per persoon.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5