Kolendelving veroorzaakt grote bovengrondse schade Kort en bondig Kongolezen wensen hoger loon en radio-programma's in eigen taal Emmen, snelst gegroeide Nederlandse gemeente, gaat feest vieren Studie over vroeg-middeleeuwse sarcofagen in ons land Kerkenscholen en huizen in Heerlen vervallen tot ruïnes Vijftigjarige VVV werd er de aanleiding van ZATERDAG 7 JULI 1956 11 Voor Vroedvrouwenschool nog uitstel van executie Begrafenis van de heer V. P. A. F. Besnard Record aantal wandelaars in Nijmeegse Vierdaagse Uitgevaren visserijvaartuigen Wijziging in Franse diplomatieke dienst HONDERDEN METERS BENEDEN de huizen der Heerlense binnenstad rijden door een hel verlichte steengang de elektrische treinen van de mijn Oranje-Nassau I, nabij het Heerlense station gelegen, af en aan naar de schacht. Zij brengen de mijnwerkers naar de pijlers, die daar hun bijdrage leveren in de kolenslag om de huisbrand. Acht uur later worden de arbeiders door dezelfde treinen teruggebracht. Maar ook nemen de treinen dag en nacht materialen mede en brengen zij de kolen terug, die onder Heerlerbaan gedolven worden. Dat proces speelt zich op tientallen plaatsen af in de duistere aarde van onze Limburgse mijnstreek en is niets nieuws. De kolendelving onder Heerlerbaan heeft echter bovengronds grote schade ver oorzaakt. Een grote kerk is al tot een ruïne vervallen. Tientallen huizen zijn verwoest of zwaar gehavend. Wie een bezoek brengt aan deze Heerlense woonwijk, wrijft zich de ogen uit. Waarom is hier de oorlogsschade zo slecht hersteld, denkt men. Het is echter geen oorlogsschade. De spanningen, welke de ondergrondse kolendelving overal in de Limburgse mijnstreek in de bodem doet ontstaan, heeft deze verwoestingen veroorzaakt. Op Heerlerbaan staat een zeer imposant en kostbaar gebouw: de Heerlense vroed vrouwenschool. Dit miljoenen-gebouw moet zo lang mogelijk gespaard blijven voor de bovengrondse gevolgen van de onder grondse kolendelving. Ter plaatse is het zo genoemde afbouwveld der Oranje Nassau- mijnen maar klein van omvang, doordat de concessiegrens juist langs Heerlerbaan loopt en de vroedvrouwenschool van deze concessiegrens nauwelijks driehonderd meter verwijderd ligt. Daarom moesten in hef belang van het gebouw bijzondere maatregelen getroffen worden. Deze be stonden voornamelijk in het aanleggen van een veiligheidspijler, welke de onder grondse exploitatie op een bepaalde afstand hield van de school en de omvang van de Onder zeer grote belangstelling is vrij dagmiddag op Westerveld het stoffelijk overschot van de heer V. P. A. F. Besnard ter aarde besteld, in leven chef van de af deling Laagspanningsnetten Noord van het PEN te Bloemendaal. De directie, de staf en het personeel van de afdeling van het PEN, waar de overledene werkzaam was, benevens talloze vrienden, bekenden en zakenrelaties waren gisteren naar Wester veld gekomen om de heer Besnard de laat ste eer te bewijzen. In de grote aula voerde als' eerste spre ker de economisch adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straakenbroek het woord. Hij herinnerde er aan dat de thans over ledene bijna achtendertig jaar in dienst van het PEN was geweest en hij was dus een van de pioniers van dit bedrijf. De heer Straakenbroek schetste hem als een actief en nauwgezet werker, een man van grote bekwaamheid in zijn vak en met veel initiatief. Hij uitte zijn diepe deernis tegenover de weduwe voor wie deze va kantiereis het slot was van een goed huwe lijk. Ir. J. M. Langebaerd bracht namens de collega's en de staf van het PEN een laat ste groet. Hij zeide, dat de heer Besnard een man van weinig woorden was. „In ons korps was hij een onmisbare schakel, wiens stem een vertrouwde klank had. Wij missen hem nu al allerwegen in het bedrijf. Anderen kenden hem langer", al dus de spreker, „maar ik heb in verband met de werkzaamheden vele uren des avonds met hem gepraat en dan leert men elkaar kennen. Het PEN verliest in hem een harde en vurige werker en wij een trouwe vriend". De heer J. P. Heilig, hoofdopzichter van de Laagspanningsnetten, voerde het woord namens deze afdeling van het PEN. Op deze afdeling wordt de gehele mens ge vraagd, zeide spreker. De heer Besnard Reeft alles gegeven, totdat de dood hem verraste. De heer A. Besnard zeide, dat zijn broer had gewerkt voor een volgende generatie. Hij heeft zijn taak met ijver en plichts betrachting vervuld en ook was hij trouw in zijn vriendschappen. Hij had een gaaf gezinsleven en nog één verlangen, namelijk zijn oude dag te beleven en dan samen met zijn vrouw te kunnen terugzien. Daarna werd de baar, bedolven onder de bloemen grafwaarts gedragen. Aan de groeve dankte de schoonzoon van de overledene, ir. J. D. Hilarius namens de familie voor de sympathie en de toewijding, die zij vooral ook in deze droeve dagen had ondervonden. kolendelving beperkte tot een ruimte, ge legen onder de kom van Heerlerbaan met zijn parochiekerk, verenigingsgebouw, scholen en huizen. Ongeveer vijftien jaar geleden is hier met de kolenexploitatie begonnen. De ge weldige spanningen, welke door de delving in de grond ontstaan, hadden tot gevolg dat thans de kerk tot een ruïne is ver vallen. Eerst moest de toren gedeeltelijk worden gesloopt: het bovenste gedeelte liep gevaar omlaag te vallen. Toen werden de gewelven weggenomen, omdat er stenen uit vielen. De bouwafdeling der Oranje-Nassaumijnen hing nadien ip de kerk een ijzeren netwerk op, om vallende stenen op te vangen. Over al werden vaak zeer diepe scheuren ge dicht. Alles werd door de mijn bekostigd. De scholen stortten in. Het verenigings gebouw werd afgekeurd, omdat het ver blijf erin levensgevaarlijk werd. Onbe woonbaar geworden huizen werden dicht gemetseld. Zij bleven in de meest geteis terde straat de Dr. Clemens Meuleman- straat staan, omdat zij de tussenliggende huizen een steuntje moesten geven, want zonder die huizen zou de hele straat zijn gaan schuiven.... Thans wordt een groot winkelpand afgebroken, omdat het in de strijd tegen de door de mijn-exploitatie verwekte bodemspanningen het onderspit moest delven. Vele huizen zijn met balken gestut. Andere huizen vertonen ernstige scheuren, maar de Oranje-Nassaumijnen doen wat zij kunnen om de bewoners voor het grootste ongerief te behoeden. Het definitieve herstel kan echter pas ter hand worden genomen, als de mijn onder Heer lerbaan is uitgewerkt. Dat nu is thans vrijwel het geval. De kolenlagen zijn onder Heerlerbaan bijkans afgebouwd. Maar de bewoners van Heer lerbaan hebben daarvoor vijftien jaar lang een hoge prijs betaald. Weliswaar heeft de mijn steeds de schade hersteld, maar toch hebben er nogal wat gezinnen moeten verhuizen naar een veiliger plaats. Maar nu de mijn is uitgewerkt, wordt bin nenkort met het definitieve herstel begon nen. Er komt een nieuwe parochiekerk, welke door de mijnen want ook de na bije exploitatie van staatsmijn Wilhelmina is niet geheel onschuldig aan de mijn- schade op Heerlerbaan grotendeels wordt bekostigd. Er komt ook een nieuw verenigingsgebouw op kosten van de mijn. Intussen bevindt zich onder de Heerlense vroedvrouwenschool nog een paar miljoen ton kostbare antraciet. En in deze tijd van groeiende schaarste aan huisbrand staat te voorzien, dat aan deze school daar om slechts uitstel van executie is verleend. De kolenlagen moeten ontgonnen worden en dat houdt in dat het monumentale ge bouw in feite reeds ten dode is ongeschre ven. Op kosten van de mijn zal dan elders een nieuwe school moeten worden ge bouwd. Zover is het nog niet, maar zover zal het komen. binnenland Geen rijbewijs, geen auto. Het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht in Den Haag treedt bijzonder streng op tegen degenen die zonder een rijbewijs te bezitten een motor rijtuig besturen. Bij constatering van deze overtreding wordt de auto of de motorfiets principieel in beslag genomen, Sinds de cember zijn nu reeds ongeveer 250 motor rijtuigen in beslag genomen. De mogelijkheid bestaat daarbij dat de kantonrechter het voertuig verbeurd verklaart. Verkeersonderzoek. Dinsdag, woensdag en donderdag zal in en om Utrecht een ver keersonderzoek worden gehouden om te we ten te komen hoe in de loop van de dag de verkeersstromen zich een weg banen door de stad en omgeving, waar het verkeer van daan komt en waar het verkeer heen gaat. De telplaatsen liggen op 12 invalswegen, op 13 toegangswegen tot de binnenstad en in de binnenstad zelf. Mevrouw M. C. Grimberg—Huyser over leden. Te Rotterdam is op 71-jarige leeftijd overleden mevrouw M .C. GrimbergHuy ser, vooral bekend door haar propaganda voor de volkszang. Op verjaardagen van het Koninklijk Huis en op nationale feestdagen dirigeerde zij vele jaren de massakoorzang voor het bordes van het raadhuis. Zij was tot 1949 directrice van de volksmuziekschool en werd vorig jaar benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Operatie. Bootsman J. P. Lubbers van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" is tijdens stormweer voor de oostkust van Schotland overgenomen door de Britse tor- pedobootjager „Tyne", waar hij een operatie heeft ondergaan. Met behulp van tussen bei de schepen gespannen lijnen werd hij naar de „Tyne" getransporteerd. Zij toestand is nu bevredigend. Koninklijke belangstelling. De Ko ningin is voornemens het galaconcert bij te wonen, dat op maandag 9 juli in het Concert gebouw te Amsterdam gegeven zal worden ter gelegenheid van het Holland Festival en ter herdenking van het feit dat Mozart twee honderd jaar geleden geboren werd. Voorts zal de Koningin de opening van het zesde congres van de Europese Federatie van So- roptimistclub op dinsdag 10 juli in de Rid derzaal te 's Gravenhage bijwonen. Het Nijmeegse Vierdaagse-leger telt reeds meer dan 12.000 man. In de Neder landse dagbladen is dezer dagen een be richt verschenen, waarin staat dat voor de internationale Vierdaagse afstandsmarsen van de Ned. Bond voor Lichamelijke Op voeding in Nijmegen 7000 wandelaars had den ingeschreven. Dit zou betekenen een teruggang van ruim 4000 in vergelijking met het vorig jaar. Deze mededeling, die via het ANP de dagbladen bereikte, is evenwel onjuist. Er is geen sprake van een teruggang. Volgens de laatste telling in Den Haag gedaan zijn er thans ruim 12.000 wandelaars geboekt. De Nijmeegse Vierdaagse wordt ieder jaar groter en ook ditmaal is er weer een recordcijfer bereikt. Ook het aantal bui tenlanders, dat zich voor de marsen heeft gemeld, is veel groter dan voorgaande ja ren, terwijl het aantal landen, dat verte genwoordigd zal zijn in de laatste week van juli in Nijmegen, eveneens een uit breiding onderging. Ook Duitsers Voor het eerst sinds "het uitbreken van de tweede wereldoorlog zullen Duitsers op het parcours van de Vierdaagse te zien zijn. Er schreven deze keer ook Italianen in en uit Noorwegen kwam de mededeling, dat men niet alleen zou inschrijven, doch dat de lopers inderdaad ook zullen komen. Vorig jaar kwam Noorwegen op de lijst van deelnemende landen voor, doch bij de start was er geen Noor te vinden. Ook kwamen aanmeldingen binnen uit Luxemburg, Frankrijk, België, Zwitser land,, Engeland, Ver. Staten van Noord- Amerika, Canada, Israel en uiteraard Ne derland. Bedroeg het aantal wandelaars van over de grenzen vorig jaar 870, thans zijn er al meer dan 1000 geteld. Het staat thans vast, dat deze jubileum- vierdaagse alle records zal doen sneuvelen. Vorig jaar hadden 11.500 personen inge schreven. Daarvan kwamen er 10.557 aan de start, en 10162 liepen de mars uit. Aan de vooravond van de Vierdaagse op maandag 23 juli zal, als ieder jaar, een grootse vlaggenparade worden gehouden in het Goffert-stadion. (Van onze correspondent in Brussel) In de Belgische Kongo wordt op het ogenblik door de organisaties van de meer ontwikkelde zwarten grote nadruk gelegd op het principe „voor gelijk werk gelijk loon". De sociale ontvoogding van de zwar ten in de Kongo is sedert enkele jaren spe ciaal aan de orde, daar er te grote loon- verschillen bestaan, niet alleen tussen zwarten en blanken, maar ook onder de zwarte arbeiders en ambtenaren. De zwar te arbeiders leveren slechts een vierde van het rendement van de blanke ongeschoolde arbeiders, aldus beweren de Europese werkgevers. Deze arbeiders krijgen op kosten van de werkgever onderdak, zij ont vangen een deken, een speciaal rantsoen voedsel en kosteloze medische verzorging. Hun salaris schommelt tussen de 20 tot 27 francs of iets meer dan twee .gulden per dag. Zij kosten de werkgever ongeveer honderd francs of 7,6 gulden per diag. Er zijn echter ook al zwarte ambtenaren, d'ie hun werk vrijwel even goed doen als een blanke en deze meer ontwikkelde zwarte employés kunnen tot 10.000 francs of 760 gulden per maand verdienen. Ook de zwarte arbeider wil af en toe wel eens „Europees" eten, dat wil zeggen op zijn Belgisch: pommes frites en bief stuk. Bovendien is hij buitengewoon gesteld op een mooi licht wollen pak van Europese snit. In veel opzichten is het leven dus voor die ongeschoolde zwarte arbeider bij na even duur als voor de blanke. Dit brengt spanningen mee en de salarissen van de zwarte employés, evenals de lonen van de De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-wetenschappelijk Onderzoek heeft de Friese Academie te Leeuwar den een subsidie verleend voor de uit gave van een studie over vroeg-middel eeuwse sarcofagen in Friesland en el ders in Nederland. De studie werd ge schreven door de heer H. Martin, oud directeur van het Fries Museum, in samenwerking met enige andere on derzoekers. Het werk zal nog dit jaar verschijnen. naren in de industrie, in 1950 2509 en in 1955 4812. De turfproduktie bedroeg in 1950 313.392 stuks persturf, in 1955 356.551. Ruim 2 miljoen kubieke meter water leverde het pompstation in 1955 (in 1953 ruim een miljoen), in 1950 werd in de huishouding en de industrie ruim 9 miljoen kilowat- uren aan elektriciteit verbruikt en vijf jaar later werd zo'n slordige 50 miljoen afge nomen. Het aantal uitgeleende boeken groeide van de 62.937 in 1952 naar de 123.545 in 1955. Feestviering Ook het vreemdelingenbezoek aan Em men aan de Hondsrug groeide. Binnenkort bestaat Emmens VVV vijftig jaar en er zal feest worden gevierd. Er is een veel zijdig programma samengesteld; het hoog tepunt ervan is het concours d'élegance met de daaraan voorafgaande Nationale Sterrit. Slechts voorwerpen van edel me taal zullen als prijzen beschikbaar worden gesteld en de fraaiste is „De Gouden Tro fee van Emmen", een kostbare beker. In het openluchttheater worden voorstellingen gegeven, het ijsballet Maxi en Ernst Baier treedt op en een Lunapark behoort tot het programma. Ook wordt de tiende VVV- week gehouden. Gedurende 26 juli tot en met 4 augustus is Emmen feestelijk verlicht. Nu de ont sluiting van Drente's zuidoosthoek een feit is geworden, verwacht men in Emmen een Emmen heeft zich in de loop der jaren in een zeer snel tempo economisch en cul tureel ontwikkeld als vrijwel geen andere Nederlandse gemeente. Dit was een nood zaak, want de werkloosheid was er om streeks het jaar 1920 onrustbarend met als gevolg, dat de Emmenaren naar elders vertrokken. De zeer uitgestrekte veenge bieden rondom Emmen konden met goed kope turf tenslotte niet meer tegen de steenkool wedijveren. Ze zullen overigens tegen 1970 verdwenen zijn, indien de ver vening doorgaat in hetzelfde tempo als waarin nu wordt gewerkt. In de dertiger jaren ging men de werk loosheid bestrijden door industrialisatie. Thans werken er van de ruim 62.000 in woners bijna vijfduizend in de fabrieken, welke er kwamen door de activiteiten van de regering en het gemeentebestuur. Circa zeventig miljoen gulden werd in de in dustrie geïnvesteerd, in de AKU, de Dan- lon, Bendien, Fairchild, de Enkalon, Gero, Heemaf en vooral ook in de „vreemde lingenindustrie".. Er kwamen nieuwe wij ken als de Emmermeer en de Bargermeer, de bevolking mengde zich door de vesti ging van „vreemden". C ijfers Na de bevrijding werden 4377 woningen steeds grotere toeloop van vreemdelingen gebouwd. In 1955 bedroeg de loop der be- en een daarmee groeiend autoverkeer; volking 2400, was het geboorteoverschot 1 vooral dit laatste is aanleiding geweest om 20,7 percent en had de werkloosheid 4042 te trachten voor het volgend jaar een grote als hoogste en 1135 als laagste maand- rallye te organiseren, die de niet meer be- een kruisstaf, een kromstaf en een omega aantal. In 1930 werkten er 442 Emme- I staande Harzrit wellicht kan vervangen. teken. Vooral in het noorden van ons land, maar evenzeer elders, onder meer op Wieringen, is een groot aantal vroeg-middeleeuwse sarcofagen aangetroffen die de belangstel ling van de oudheidkundigen opwekten. Deze stenen doodkisten kregen in de loop der tijden soms wonderlijke bestem mingen. Behalve als altaarstenen en fun deringen van kerktorens (Jorwerd) kon men ze bij de dorpssmid zien staan als koelbak en ïn de stallen als paardenruif en varkenstrog. Oorspronkelijk was men van mening, dat de sarcofagen van Bremer- of Bentheimer zandsteen waren, maar men wist niet waar zij vandaan kwamen. Om het geheim van deze sarcofagen op te lossen begon de heer H. Martin een on derzoek naar deze stenen doodkisten, waar bij de datering, het typental, het materiaal en de wijze waarop zij naar Nederland zijn gekomen, werden onderzocht. Wat nu de kwestie der datering betreft, hierin kwam eni'ge jaren geleden klaarheid door de vondst van de sarcofaag van bis schop Bernulphus in de Pieterskerk te Utrecht. Het stoffelijk overschot van deze kerkvorst lag namelijk in eenzelfde soort stenen doodkist als die men aan het onder zoeken was. Dr. P. Kruisinga te Delft, verbonden aan het Instituut voor Palaeontologie en His torische Geologie van de Technische Hoge school, die hét steenonderzoek verrichtte, kwam als resultaat van zijn nasporingen tót de conclusie dat de stenen afkomstig moesten zijn uit de omgeving van de Lahn. In een oude werkplaats in dit gebied ont dekte men een zestal van dergelijke kisten. De resten van m.enselijke overblijfselen, die in sommige sarcofagen werden aange troffen, zijn door de anthronoloog dr. J. Hui- zinga onderzocht. Deze maakte daarbij ge bruik van radio-actieve kpolstof. Het re sultaat van dit onderzoek was, dat de over blijfselen in dezelfde tijd gedateerd moes ten worden ais de sarcofagen. In de pufolikatie van de heer Martin zul len de beschouwingen van dir. Kruisinga en van dr. Huizinga worden opgenomen, evenals een artikel van prof. dr. J. P. Bak ker. Deze heeft een overzicht gegeven van die waterwegen in noord-west-Friesland omstreeks het jaar 1000 en aangetoond dat het in die tijd mogelijk was de sarcofagen per schip naar ons land te vervoeren. In het algemen vertonen de deksels van de doodkisten en ook de kisten inwendig vaak versieringen, bestaande uit symbo lische voorstellingen, zoals een ankerkruis, arbeiders, werden met het oog hierop in de afgelopen maanden telkens verhoogd. De firma's hebben daarop gereageerd met een meer systematisch doorgevoerde mechani satie van het produktieapparaat. In de grote kopermijnen van Katanga kon de in vloed van de lonen op de kostprijs geredu ceerd worden tot tien percent, wat een zeer gering percentage is. De situatie is voor de zwarte employés dus nogal voordelig; men zou evenwel voornamelijk de lonen van de gewone ongeschoolde arbeiders moe ten verhogen, wat zeer moeilijk is daar men die lonen niet kan vergelijken met die van blanken. In de Kongo vervullen de Belgen en andere Europeanen slechts lei dende functies. Slechts langzaam aan, al dus het oordeel van vooraanstaande waar nemers van het leven in de Kongo, moeten de lonen der zwarte arbeiders worden ver hoogd. Honderden dialecten In de verenigingen van meer ontwikkel de zwarten is ook het vraagstuk van de radio-uitzendingen ter sprake gekomen. Deze zijn op het ogenblik beperkt tot de grote steden Leopoldstad, Stanleystad en Elïsabethstad. Maar de zenders zijn mach tig en reiken tot ver in de rimboe. Meer en meer blanken en zwarte, die daar huizen, zitten, soms op duizenden kilometers van de steden, naar deze zenders te luisteren. En nu rijst het bezwaar dat de Kongolese zenders de Kongolese muziek en berichten voor de zwarte bevolking slechts in vier talen uitzenden, terwijl er in de Kongo honderden dialecten zijn. Weliswaar beho ren zij tot de vier hoofdtalen: Lingala, Ki- kongo, Tshiluba en Swahili, maar toch zijn er zeer grote verschillen. Men verwacht binnenkort in België het bezoek van de Kongolese radioreporter en kunstschilder- toneelartist Albert Mongita, die komt kijken hoe het radiowezen in België is ge organiseerd, Hij moge zich troosten met de gedachte dat er in Vlaanderen ook wel een paar honderd dialecten worden gesproken, terwijl ieder er genoegen neemt met het programma van de Brusselse zender en de Vlaamse gewestelijke zenders van Gent, Kortrijk en Hasselt. De strijd in Algerië gaat onverminderd voort. Bij een militaire operatie in het gebergte bij Mouzaiaville, vijftig kilometer buiten Algiers, werden vele opstan delingen gedood en werd een groot aantal rebellen gearresteerd. Hier wordt een groep fellaghas door soldaten van het Franse leger naar het hoofdkwartier vervoerd. xwaxooooooooooonoooooonr WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Maandag 25 juni: mt. Caroline IJM 26. Dinsdag 26 juni: mt. Arie Ouwehand KW 122; ml. De Arend KW 76 (6 juli binnen), Hette Margaretha KW 74. Woensdag 27 juni: st. Herman IJM 2, Ber gen IJM 16; ml. Excelsior III KW 76 (6 juli binnen), Scheveningen SCH 107. Donderdag 28 juni: mt. Amsterdam IJM 28, Allan Water IJM 24. Medan IJM 57. Claesje RO 46; ml. Java KW 159; mk. Pietertje HD 87. Vrijdag 29 juni: st. Bloemendaal IJM 71; mt. Maria van Hatern IJM 10, Elie Ohénévière IJM 32; ml. Wiron III IJM 221, Vertrouwen KW 6. Saterdag 30 juni: mt. Comelis Vrolijk Fzn SCH 171, Ada VL 7; ml. Cornelia Maria SCH 135, Bertina VL 85. Maandag 2 juli: mt. Thorina IJM 33, Dirk je RO 53, Dirk Maria KW 80: ml. Verwach ting IJM 204, Martenshoek IJM 283, Adrianus KW 10, Cornelis KW 24, De Verwachting KW 28, Floris KW 59, Satumus KW 69, Maria Jacoba KW 73, De rVouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Avon tuur KW 114, Willy KW 141, Arie KW 155, Katwijk III KW 161, De Vier Gezusters KW 162. Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Willy SCH 7, Onderneming II SCH 27, Dol fijn RO 2; mk. De Twee Gebroeders IJM 3 (5 juli binnen), Dageraad IJM 4, Texel IJM 5, Zuiderkruis IJM 7, Maartje IJM 8, Pool ster IJM 11, Klaas Junior IJM 22, Twee Ge broeders IJM 27, Emisel IJM 31 (5 juli bin nen), Albert Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45 (4 juli binnen), Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Neeltie IJM 240, Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26, Vier Gebroeders TX 14, Okko Bosker WR 25, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Intrenos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Arendje Jacoba KW 21, Rein KW 30 (4 juli binnen), Limanda KW 33, Tiny KW 34, Stern KW 36, Prinses Margriet KW 51, Dine Marie KW 37, Adriana Cornelia KW 58, Alice KW 62, (5 juli binnen), Albert Cornelis KW 68, Johan na ^ornelia KW 88 15 juli binnen), Adriana Catharina KW 92. Willem KW 94, Arendje KW 98, Agahta Arie KW 126, Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210, Coen Bot UK 3. Dinsdag 3 juli: st. Vios I IJM mt. Bea trice I-TM 72, Deining KW 8, Emma Wilhel mina KW 135: ml. Heemstede IJM 53, De Vrouw Anna KW 52, Alida KW 91, Robert William KW 123; mk. Swift IJM 54, Prinses Beatrix KW 72. Woensdag 4 juli: ml. Willy Alida KW 65; mk. De Hoop I IJM 45, Frederika Adriana I.TM 52 (ex Vios IJM 52, 5 juli binnen), Rein KW 30. Donderdag 5 juli: ml. Onderneming IV SCH 153. Vrijdag 6 juli: st. Tzonne IJM 1, Norma Maria IJM 6: ml. Nestor KW 101, Onderne ming III SCH 117. Harinjrdrijfnetvisserij Woensdag 13 juni: ml. Sakima KW 32, Su matra KW 86, Nederland VII KW 130. Zaterdag 16 juni: ml. Orion KW 22, Wil helmina I KW 25, Excelsior II KW 78, Voor waarts KW 140. Maandag 18 juni: ml. Rijnmond IV KW 15, Wilhelmina II KW 138. Dinsdag 19 juni: ml. Hollandia KW 18. Woensdag 20 juni: ml. Hubertha Gerarda KW 9, Dirk KW 19, Volharding KD 23, Ber tha KW 38, Aafke Jacoba KW 41, Rijnmond II KW 43, Borneo KW 127, Wilhelmina III KW 147, Vooruit KW 151, Onderneming KW 175. j Vrijdag 22 juni: ml. Grietje KW 20, Bali KW 129. Zaterdag 23 juni: ml. Zeemeeuw KW 170. Maandag 25 juni: ml. Piet en Leendert Huibert KW 3, Helena KW 39, Noordster KW 67. Woensdag 27 juni: ml. Dirk Donker Cur- tius KW 2, Margrietha Maria KW 29, Rijn mond III KW 44, Annie KW 54, Janna KW 163. PARIJS (Reuter). Het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft de benoeming van nieuwe ambassadeurs in Washington, Bonn, Brussel, Lissabon en het Vaticaan bekend gemaakt. De benoe mingen gaan in op 14 juli. Herve Alphand, de Franse permanente vertegenwoordiger bij de UNO, wordt am bassadeur in Washington. Zijn voorganger in de Amerikaanse hoofdstad, Maurice de Couvé de Muville, gaat naar Bonn. In Brussel is benoemd Raymond Bouquet, di recteur van de afdeling personeelszaken van het ministerie van Buitenlandse Za ken. De ambassadeur in Brussel, Jean Rivière, is benoemd in Lissabon. Ambassa deur bij het Vaticaan wordt Roland de Margerie, directeur-generaal van de poli tieke en economische afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Op een te Bonden gehouden tentoonstelling over mechanisering en automatisering werd een model getoond van een hydraulische voorheftruck, die het hare kan bijdragen tot oplossing van het steeds nijpender wordende parkeer-probleem. Na aanleg van de nodige stellingen kunnen in een bepaalde ruimte met gebruik van deze truck namelijk twee- lot driemaal zoveel wagens geparkeerd worden. OFFICIëLE PUBLIKATIE Ministerie van Buitenlandse Zaken, afdeling Rehabilitatie Indische oor logsslachtoffers, Nobelstraat 10, 's-Gravenhage. Wijziging uren van openstelling. Met ingang van 15 juli 1956 worden de uren van openstelling voor het publiek als volgt gewijzigd: maandag, woensdag en vrij dag des voormiddags van 9 tot 12 uur. Be zoeken buiten deze uren alleen na persoon lijke oproeping. BEKENDMAKING van het Ministerie van Buitenlandse Zaken De tussen Japan en Nederland onlangs ge sloten overeenkomst krachtens welke door de Japanse regering gelden ter beschikking zullen worden gesteld voor het doen van een uitkering aan burgerpersonen-Nederlanders, die ongeacht leeftijd tijdens de oorlog door de Japanners in Azië geïnterneerd zijn, is thans van kracht geworden. Tot het doen van bedoelde uitkeringen kunnen derhalve thans de nodige maatregelen worden geno men. Degenen, die tijdens hun internering Nederlander waren, doch nadien een andere nationaliteit hebben verworven, zijn ook deelgerechtigd. Degene, die tijdens de inter nering Nederlandse onderdanen waren, en thans het Nederlanderschap bezitten, zullen eveneens als deelgerechtigd worden aange merkt. Naar schatting zal de uitkering, waarvan door Nederland geen belasting zal worden geheven, per persoon ongeveer f 300,bedragen. Het juiste aantal ex-geïn- temeerden is niet bekend. Derhalve kan het bedrag, waarop ieder belanghebbende recht kan doen gelden, niet reeds thans worden vastgesteld. Voor de uitkering komen in aanmerking: 1. Zij, die voor 15 Augustus 1945 gedurende tenminste in totaal zes maanden door de Japanners in Azië geïnterneerd zijn ge weest. Met internering wordt gelijkgesteld, de aanhouding in gevangenissen of andere als zodanig gebezigde gebouwen, anders dan terzake van strafbare feiten vallende onder het gewone strafrecht. Onder straf bare feiten worden niet verstaan zodanige, welke kennelijk zijn begaan met het doel daarmede de bezetter afbreuk te doen. 2. Zij, die ten aanzien van de duur van in ternering of aanhouding niet aan het vereiste onder 1. voldoen, doch die ten gevolge van mishandelingen door, of op last van de Japanners gepleegd, blijvend in hun gezondheid werden geschaad. 3. De gezamelijke erfgename(n) en recht- verkrijgende(n) van allen die in Japanse internering c.q. aanhouding zijn overleden. 4. De gezamenlijke erfgenamen (n) en recht verkrijgende (n) van de onder 1. en 2. be doelde personen. a. personen, die bij de aanvang der inter nering meerderjarig waren en tijdens de internering geen kinderen te hunnen laste hadden; b. personen, die tijdens de internering wet tige, gewettigde of wettelijk erkende na tuurlijke kinderen, pleegkinderen en/of stiefkinderen te hunnen laste hadden; c. personen, die bij de aanvang der inter nering minderjarig waren, doch geboren zijn voor 1 juni 1935. Het ministerie van Buitenlandse Zaken verzoekt alle belanghebbenden zich per briefkaart te melden bij de directie Overgar.gszaken Indonesië (bureau Japanse uitkeringen aan ex-geïnterneerden), Hoofts-. kade 1, 's-Gravenhage. Door of voor iedere ex-geïntemeerde die voor 1 jun-i 1935 geboren is dient een afzonderlijke briefkaart te worden in gezonden Dringend wordt verzocht op de achterzijde van de briefkaart uitslui tend te vermelden (in blokletters) Naam en voornamen van de ex-geïnter neerde; Geboortedatum en -plaats; Huidig adres (volledig; Een der letters a, b of c als bovenvermeld. (Om vertraging te voorkomen wordt ver zocht nauwkeurig na te gaan tot welke der groep a, b of c men meent te behoren). Ingeval de briefkaart wordt ingezonden door een nabestaande, dient te worden ver meld tot welke groep de overledene heeft behoord en aan de adreszijde bovendien te worden vermeld: naam, voornamen en r.dres van de afzender. Na ontvangst van de brief kaart zal aan belanghebbende, een op zijn/ haar groep betrekking hebbende vragenlijst worden toegezonden. Met aanmeldingen, welke ingezonden werden voor het verschij nen van deze publicatie, kan om administra tieve redenen geen rekening worden ge houden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11