Bliksem doodt vier mensen waarvan twee, een vrouw en een jongen, uit Haarlem afkomstig cfj&MORRIS iefmypu {uyf Spanning in Tsjechoslowakije Haarlems Dagblad Zware onweders op warmste dag van het jaar Het woord is aan. Mededelingen van uitgeweken musicus HET WEER: De zon komt weer door Haarlemse getroffen op Zandvoorts strand Drie boerderijen afgebrand; negen koeien gedood Moederleed werd door onverlaten geëxploiteerd Jongetje overleden na hevige angst voor onweer De zaak-Schmidt Requisitoir op 30 juli doorSunarjo Hotel prijzen in Frankrijk drastisch verhoogd De kabinetsformatie Dr. Drees sprak weer met minister Staf Hulpverleningsplan van Eisenhower besnoeid Weer een waterstof bom ontploffing geregistreerd Rebellen overvallen Frans militair konvooi 70e JAARGANG No 308 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 10 JULI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 153 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het hevige onweer, dat maandag een bruusk einde maakte aan de druk kende atmosfeer van de tot dusver warmste dag van het jaar, overviel zuid en midden-Nederland uit het zuidwesten bij de kuststreek. Op het strand van Zandvoort viel het eerste slachtoffer Omstreeks half drie werd de 41-jarige mevrouw W. LaumanKoning uit Haarlem door de bliksem ge troffen en gedood, toen zij met haar twee kinderen en een vriendin, even eens met twee kinderen, naar strandtent no. 5 rende om beschutting te zoeken voor de felle regen. Zij werd onmiddellijk gedood. Noch haar vriendin, noch de vier kinderen kregen enig letsel; een heer en een dame uit Amsterdam, die ook in haar nabijheid waren, kregen echter aan de benen brandwonden, die niet van ernstige aard bleken. Het ongeval ver wekte aan het drukbevolkte strand grote verslagenheid. Te Tilburg werden de 72-jarige A. Ramanauskar, die in het Leypark wandelde en de 27-jarige J. de Rooy, die aan het Wilhelminakanaal zat te vissen, door de bliksem gedood. Op de Arnhemseweg in Zevenaar kwam de 18-jarige N. uit Haar lem door het hemelvuur om. Hij stond onder een boom langs de weg naar Arnhem te schuilen met de 17-jarige K.; de beide jongens waren ont vlucht uit het Rijksobservatiehuis te Zeist. K. kreeg geen letsel. Het onweer kwam om ongeveer 5 uur boven Nederweert, waar drie boerderijen na blikseminslagen tot de grond toe af brandden. Bij andere huizen ontstond een begin van brand. De brandweren van Someren en Weert verleenden het plaatse lijke korps assistentie. Om half vier sloeg te Ilpendam de bliksem in de woning van de heer K. Offenberg, die een shock kreeg. Zjjn huis brandde geheel uit. Te Almskerk werden acht koeien gedood in de weide; te Vorden werd één koe door de bliksem getroffen en gedood. Noodweer boven Gronsveld Tengevolge van het noodweer werden in Gronsveld twee- a driehonderd bomen ont worteld, hoofdzakelijk fruitbomen in de weiden en enkele canada's langs de wegen. Op een binnenplaats van een stoffeerderij werd een fruitboom uit de grond gerukt, die daarna enkele meters verder bovenop een geparkeerde auto viel. In de laan van het kasteel Rijckholt sloegen enkele zware kastanjebomen tegen de grond. De takken van een afgeknapte eik troffen de draden van het elektrisch licht, waardoor het kasteel Rijckholt, waar het gemeentehuis en een jeugdherberg gevestigd zijn, zonder licht kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de spoorlijn tussen Ede en Arnhem is omstreeks 6 uur door blikseminslag een draad van de bovenleiding gebroken, waar door op dit baanvak op enkel spoor moest worden gereden. De vertraging werd in de avonduren opgeheven. Het onweer bereikte omstreeks half zeven West-Duitsland, waar vooral de steden Aken, Düren, Keulen, Krefeld, Essen en Duisburg van het nood weer te lijden hadden. Haarlem viel weer redelijk snel droog Met name bij Openbare Werken en bij de Reiniging heeft men zich maandagmid dag afgevraagd hoe Haarlem zich bij deze zeer hevige wolkbreuk zou houden. Het is echter allemaal bijzonder meegevallen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL. 717162 TWEKA LASTEX BADKLEDING De zaak-Weinberger NEW YORK (United Press) Volgens een mededeling van de politie zijn twee mannen gearresteerd in verband met de ontvoering van de kleine Peter Weinber ger. De twee arrestanten bekenden, gedaan te hebben alsof zij de ontvoerders van Peter Weinberger waren en het voornemen te hebben gehad, de 5.000 dollar losgeld te bemachtigen. Het tweetal had zondagavond om half acht de Weinbergers opgebeld en een af spraak gemaakt, dat de moeder met het losgeld op een bepaalde plaats zou wach ten. Mevrouw Weinberger hield zich aan de afspraak en wachtte ruim een uur. Toen ging zij onverrichterzake terug naar huis. Later belden de twee mannen nog enige keren op. Ze zeiden toen, dat het krioelde van de politiemannen en dat de oude af spraak moest vervallen. Inplaats daarvan moest mevrouw Weinberger het geld maar naar een bar brengen en het verbergen in een telefooncel in de kelder. Het kind zou dan worden neergelegd in een bank ach terin de kerk van St. Jeanne d'Arc. Een telefoniste ving brokstukken van het telefoongesprek op en waarschuwde de politie. Betrekkelijk spoedig werden de twee mannen toen gevonden. Aanvankelijk be weerden zij, nergens mee te maken gehad te hebben en slechts met een meisje te hebben getelefoneerd. Maar geleidelijk aan kwam de waarheid dan toch aan het licht: een droevige waarheid van twee dronken mannen, die dachten dat ze gemakkelijk aan veel geld zouden kunnen komen en die niet dachten aan het leed van een vertwijfelde moeder. Van het kind is geen spoor ontdekt. Even konden de putten het niet verzwel gen en ontstonden er poelen op lager ge legen plaatsen, maar die vielen toch meestal zo snel droog, dat de reiniging er niet meer met haar rioolzuigers aan te pas behoefde te komen. Wel moest zij ingrijpen aan het Prinsen Bolwerk, waar twee kel ders waren ondergelopen. Aan de Amsterdamsevaart ter hoogte van de Nagtzaamstraat sloeg de bliksem in een haltegebouwtje van de N.Z.H. De verlichtingsinstallatie werd getroffen en ongeveer tezelfdertijd brandde de zekering van de motor van een naderende tram wagen door, zodat deze begon te roken en niet verder kon. Twintig minuten later werd deze tram door de volgende tram uit de hoofdstad naar de Tempeliersstraat op geduwd. Uittocht uit Zandvoort Te Zandvoort vond door het noodweer een grote uittocht plaats. Het werd zo don ker, dat in de huizen de lichten werden opgestoken, zoals overal elders te lande, waar het onweer heeft gewoed. In enkele steden, waarbij Eindhoven en Tilburg, werd de straatverlichting zelfs ontstoken. Te Zandvoort werd een van de vlaggemas- ten bij de ingang van het circuit wederom door de bliksem getroffen en nu totaal ver nield. Zo talrijk waren de donderslagen boven de badplaats, dat het scheen alsof een bombardement plaats had. De enorme regenmassa's, waarin stukjes ijs en hagel, richtten vrij veel schade aan de Boule vard-rijwielpaden aan. Het wegstromende water voerde de tegelbestrating mee en er ontstonden gaten in het wegdek. In het trekkerskamp „De Branding" ontstonden in de duinvalleien kleine meertjes en werd aan de tenten nog al wat schade berokkend. Kampeerders onder leiding van de kamp- beheerder, de heer M. van Dijk, wisten echter de grootste ongemakken spoedig te herstellen. Het plotselinge noodweer had een ware uittocht van het strand tenge volge. Trams en treinen werden bestormd door drijfnatte strand'bezoekers. De dienst publieke werken kwam snel in actie om de straten weer begaanbaar te maken en het water af te voeren, waarin men betrekke lijk vlug slaagde. Opmerkelijk was, dat het zware weer met weinig wind gepaard ging. Slechts enkele ogenblikken vóór de regen kwam, werden enkele flinke windstoten v/aargenomen, die echter geen schade aan richtten. Omstreeks drie uur was de bui, die van zuid naar noord recht over Zand voort trok, gepasseerd en brak opnieuw de zon door. Brandweerauto's te Tilburg in botsing Toen te Tilburg tijdens het onweer, dat zich gistermiddag omstreeks vier q,ur ont lastte, drie brandweerauto's zich ijlings riaar een begin van brand ten gevolge van blikseminslag in de Veluwestraat begaven, Tijdens het onweer van gistermiddag heeft zich in de Vijfhoekstraat te Huizen (Noordholland), een zeer tragisch sterfge val voorgedaan. Het zevenjarig zoontje van de familie S. overleed plotseling, nadat het in grote haast uit school was thuisgekomen. Even na 4 uur, juist toen het onweer in alle hevigheid losbrak, kwam het ventje hollend en nogal overstuur thuis. De jon gen was bang voor onweer. Vermoedelijk zijn de angst en de krachts inspanning om zo snel mogelijk thuis te komen teveel voor hem geweest. Nauwe lijks thuis werd het ventje onwel; de rade loze moeder liep de straat op om hulp te roepen. De dokter die korte tijd later arri veerde, constateerde de dood. Dit is de tweede keer dat de familie S. op tragische wijze een kind verliest. Inder tijd kwam een kindje om het leven, nadat het in een teil met kokend water was gevallen. ontstond in de St. Josephstraat een ge compliceerd verkeersongeval waarbij de drie brandweerauto's, een vrachtauto met oplegger en een geparkeerde personenauto werden betrokken. Ter hoogte van de ge parkeerde wagen moest de eerste brand weerauto plotseling afremmen voor een tegemoet komende vrachtauto met opleg ger, geladen met zuurstofflessen, waarvan de chauffeur het risico verbonden aan een onverwachts remmen niet durfde nemen. Langzaam remmend schoof de vrachtwagen het trottoir op. De brandweerauto remde eveneens, doch slipte, waardoor een ket tingreactie ontstond, zodat enige seconden later alle wagens schots en scheef tegen elkaar stonden: de eerste twee brandweer auto's tegen de oplegger, de derde tegen zijn voorganger en de personenauto. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, de materiële schade bleef beperkt. De brand zelf veroorzaakte weinig lafet. Morgen weer zonneschijn In vele steden liepen straten en kelders onder. Tot laat in de avond waren de brandweren doende het water weg te pom pen. Het natuurgebeuren ging overal ge paard met snel invallende donkerte, die er een onheilspellende schoonheid aan ver leende. In West-Duitsland ging het onweer vergezeld van hevige wind, waardoor tal rijke bomen ontworteld werden en huizen beschadigd. Hedenmorgen is een koude luchtstroming over ons land gekomen, maar daar achter bevindt ziph weer een hogedrukgebied, dat waarschijnlijk in de vroege ochtend van woensdag ons land zal bereiken. Hierdoor zai de bewolking afnemen en de tempera tuur stijgen. Er komt dus weer zon. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Ebner-Eschenbach: „Wees verstandig" betekent vaak: „wees minder moedig". Rechter Rochjani heeft heden op de 54e zitting in de zaak-Schmidt aangekon digd, dat de officier van Justitie op 30 juli zijn requisitoir zal houden. Op de zitting van vandaag werden negen getuigen ge hoord. Acht van hen waren werkzaam bij de Garuda Indonesian Airways. Zij verklaar den de verdachte elke dag te hebben ge zien, toen hij werkzaam was bij de maat schappij in Djakarta in 1950 en 1951. Zij zeiden, dat hij Djakarta slechts een keer verlaten had voor een bezoek van drie dagen aan Bandoeng. De negende getuige was de heer A. H. Doornik, een voormalig ambtenaar van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die tegelijk met Schmidt op 18 december 1953 werd aangehouden en nog steeds in voor arrest is. Hij verklaarde, dat hij de heer Schmidt als boekhouder in Djakarta had geholpen en hem herhaaldelijk in Ban doeng had bezocht. De heer Schmidt was altijd thuis, zei hij, zelfs wanneer hij bij hem op bezoek kwam zonder dit vooraf aan te kondigen. oooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooooooooooooooc 8 Maandag heeft een aardbeving in het 8 8 gebied der Aegeïsche Zee verwoestin- j gen veroorzaakt op het eiland Santorini en talrijke slachtoffers geëist. Een van 5 onze verslaggevers heeft kort geleden o een bezoek aan dit eiland gebracht en S geeft thans op pagina 3, aan de hand j 8 van een aantal recente foto's, een be- f 8 schrijving van dit bekoorlijke stukje 8 wereld, dat zo zwaar door de vernie- 5 lende natuurkrachten is geteisterd. 8 XXDOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX>OCOOOOOC<XX>DOOCOOOC>GOOOOCX> LONDEN, (United Press) Tsjechische communisten hebben geëist, dat de leden van het kabinet en van de communistische partij heen zullen gaan en in het gehele land heerst een grote spanning, die de mo gelijkheid van een revolte in zich houdt, aldus de diplomatieke correspondent van het in Londen verschijnende blad „Daily Mail". De correspondent, Walter Farr, schreef, dat de dirigent van het Tsjechische sym fonieorkest, Vojtech Vogel, hem belang wekkende bijzonderheden over de huidige gespannen toestand in Tsjeclfoelowakije onthuld had. Vogel is vorige week met zijn gezin per vliegtuig naar Engeland geko- In aanwezigheid van Koningin Juliana is maandagavond in het Amsterdamse Concertgebouw een galaconcert gegeven, geheel gewijd aan werken van Mozart ter herdenking van het feit dat de componist tweehonderd jaar geleden werd geboren. Het Concertgebouw Orkest onder leiding van Eduard van Beinum voerde bij deze gelegenheid de vierdelige Posthoorn-serenade uit en de Symfonie in Es gr. terts. Hans Henkemans vertolkte met het orkest het Pianoconcert in c kl. terts. In de pauze liet de Koningin zich de voornaamste medewerkenden voorstellen. Men ziet hierboven de vorstin even voor de aanvang van het con cert. Links van haar de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals, rechts burgemeester mr. A. d'Ailly en mevrouw d'Ailly- Fritz. Op de tweede rij in het midden minister J. M. A. H. Luns. In het gezel schap van de Koningin bevonden zich mevrouw W. A. Repelaer van Driel-van der Willigen, dame du palais en J. H. E. baron van Nagell, kamerheer in buitengewone dienst. men en heeft aldaar politiek asyl gevraagd. Volgens Vogel is de toestand in Tsjecho slowakije uiterst gespannen en kan deze gemakkelijk leiden tot ernstige onlusten, zoals die zich 11 dagen geleden in Poznan, Polen, hebben voorgedaan. Er zou zich volgens de Tsjechische diri gent een krachtige beweging tegen het huidige regiem ontwikkeld hebben. Het verslag dat Vogel van de toestand gaf, kwam overeen met berichten, welke vorige week uit Praag ontvangen werden. Volgens deze berichten zou het Tsjechische mini sterie van Binnenlandse Zaken alle leden van de veiligheidstroepen hebben opge roepen, terwijl voorts de arbeidersmiliitie wapens uitgereikt zou hebben gekregen om onlusten te voorkomen. Voorts verklaarde Vogel, dat president Zapotocky onlangs op een bijeenkomst van hoge partijfunctionarissen beledigd is. De vooraanstaande Tsjechoslowaakse commu nisten zouden een doortastende zuivering van stalinistische elementen wensen. Vogel geloofde, dat 80 percent van de bevolking in Tsjechoslowakije anti-communistisch is. Hij meende dat de regering aan de rand van een totale verwarring staat. Er zou terreur nodig zijn om de macht van rege ring en partij te herstellen, doch dat dur ven de leiders niet aan, aldus Vogel, omdat zij dan van stalinistische methoden be schuldigd zouden worden. Vogel geloofde, dat velen in Tsjechoslo wakije en andere satellietstaten hopen, dat over vier of vijf jaar het communistische bewind, zoals wij dat nu kennen, verdwe nen zal zijn. Zij beseffen, dat het westen niet zal interveniëren, omdat dat oorlog zou betekenen, doch het binnenlandse ver zet neemt toe, aldus Vogel. PARIJS (Reuter). De maximum prijzen in de Franse toeristenhotels zullen deze week over het gehele land stijgen, hetgeen in toeristenhotels de eerste ver hoging van kamerprijzen sedert 1951 bete kent. Dit heeft de Franse horeca maandag bekend gemaakt. De prijsverhogingen va riëren van tien tot twintig procent, al naar gelang de klasse waartoe het hotel behoort. Men verwacht, dat binnen drie dagen de stijgingen officieel erkend zullen zijn. Niet alle hoteliers zullen hun prijzen opvoeren, maar aangezien de onkosten in kleine be drijven in de laatste vijf jaren met dertig percent zijn gestegen, was een prijsstijging onvermijdelijk, aldus de vakvereniging. Bestaande reserveringen en contracten met reisbureaus worden niet aangetast, aldus meldt de Parijse correspondent van de „Times". In enkele minuten tijd is maandag middag ook in Haarlem zoveel regen gevallen, dat vooral op de lager gele gen plaatsen de riolen het niet dadelijk konden verwerken. Overlast is er ech ter in Haarlem vrijwel nergens ont staan, want in zeer korte tijd liep alles weg. Het is overigens altijd mogelijk om andere mensen overlast aan te doen, zoals deze vrachtautochauffeur, die onder het viaduct-Zijlweg door bijna 30 cm. water reed met een vaart, die er geen twijfel over liet bestaan dat de wielrijdster rechts en het^kind, dat zij achterop had de volle mep zouden krijgen. (Van onze parlementaire redacteur) Het enige nieuws over de kabinetsfor matie is, dat de formateur maandagmiddag na afloop van de ministerraad een onder houd heeft gehad met de demissionaire minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, over het probleem der defensieuitgaven. Hedenmiddag zal dr. Drees een gesprek hebben met de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman. Maandagmiddag zijn de voorzitters van de grootste vijf Tweede Kamerfracties in het bezit gekomen van het ontwerp-pro- gramma van de formateur. Zoals bekend is zal in aansluiting daarop woensdagavond een bespreking worden gehouden tussen de formateur en de vijf fractievoorzitters over de hoofddenkbeelden van dit pro gramma. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft een bedrag van iets meer dan vier miljard dollar toegestaan voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. Dit is negenhonderd miljoen dollar minder dan het oorspronkelijk door president Eisen hower gevraagde bedrag en vijfhonderd miljoen dollar minder dan de som, die vol gens de regering strikt noodzakelijk is om de veiligheid van de niet-communistische landen te verzekeren. President Eisenhower heeft maandag een beroep op het congres gedaan de in zijn programma voor hulpverlening aan het buitenland aangebrachte besnoeiingen ongedaan te maken. TOKIO (Reuter) Japanse deskundigen hebben maandag atmosferische drukgolven geregistreerd, die ontstaan moeten zijn op circa 4.000 km ten zuidoosten van Tokio. De drukgolven geleken op die welke na de Amerikaanse atoomproeven in de Stille Oceaan werden geregistreerd. Het is waar schijnlijk dat de golven het gevolg zijn van een H-bom-ontploffing. In Djakarta is bekend gemaakt, dat een commissie van het (Indonesische ministerie van Gezondheid een onderzoek zal instel len naar een geval van huidontstekingen, dat een gevolg zou zijn van radio-actieve regen in Palembang op Zuid-Sumatra. Het slachtoffer, een gemeentearbeider, heeft verklaard, dat tijdens een „gele" regenbui zwarte deeltjes op zijn lichaam vielen, die ontstekingen veroorzaakten. Professor Frederic Joliot Curie, de voor zitter van de Vredesraad, heeft maandag via de UNO er bij de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië op aangedrongen „op te houden met alle proe ven en experimentele ontploffingen van atomische wapens en toestellen". De in houd van de brief, die de Franse natuur kundige maandag aan de drie regeringen gezonden heeft, is maandag in Parijs open baar gemaakt. ALGIERS (Reuter/United Press) Een sterk commando van Algerijnse rebellen heeft bij Palestro een overval gedaan op een Frans militair konvooi. De rebellen, die waren gewapend met tommy-guns, dood den zeven Franse soldaten en verwondden er elf. Het konvooi was met voorraden on derweg naar de troepen die ten zuiden van Algiers slag leveren tegen de rebellen. De plaats van de overval, Palestro, was ook het toneel van de bloedige overval van twee maanden geleden, waarbij achttien jonge Franse soldaten werden vermoord. In het afgelopen weekeinde hebben Alge rijnse opstandelingen bij aanslagen twintig Mohammedanen gedood. Zelf verloren zij bij gevechten met veiligheidstroepen onge veer veertig man. Verzetsstrijders hebben een aantal pijpleidingen, waardoor de twee honderdvijftigduizend inwoners van Or an van water worden voorzien, opgeblazen. De Franse politie heeft in Algiers dertig communisten gearresteerd, leden van de verboden Algerijnse communistische partij. Als reden van de arrestatie werd opgege ven „subversieve activiteit". De Verenigde Staten en Frankrijk heb ben overleg gepleegd over het verzoek van Tunesië tachtig miljard francs aan Ameri kaanse hulp te mogen ontvangen. Van wel ingelichte zijde wordt verklaard, dat Frankrijk hiertegen geen bezwaar maakt. Rebellen heroveren stad in Birma RANGOON (AFP) Een groep van driehonderd Karen-opstandelingen heeft de stad Kyaiseikkyi in Birma, honderdzes tig kilometer ten zuidoosten van Rangoon, heroverd. Het garnizoen van de stad, der tig soldaten en een officier, werd gedood, zo is dinsdag in de Birmaanse hoofdstad vernomen. De rebellen hadden de stad in 1948, aan het begin van de opstand in han den gekregen, doch twee jaar geleden werd zij door regeringstroepen heroverd. oooooooonoooooooooooooooconoo. «ocooooooaoooooot* ooooooa VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Afnemende bewolking en morgen perioden van zonneschijn, maar vooral aanvankelijk ook nog plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tus sen noord en noordwest. Over het al gemeen hogere middagtemperaturen. 11 juli Zon op 4.35 uur, onder 20.59 uur. Maan op 9.13 uur, onder 22.19 uur. Maanstanden 14 juli 21.46 uur. eerste kwartier 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 juli 20 31 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 juli Hoog water: 4.54 en 17.26 uur. Laag water: 0.38 en 13.03 uur. Woensdag 11 juli 8 Hoog water: 5.43 en 18.12 uur. f Laag water 1.26 en 13.51 uur. 8 x 'OOOOÜOtXXXXXXXXXXXxXXXXXXKJCXxJUCAXXAjooouuOtXXXXXOOCOOOOO ZONNIGE PERIODEN Het warme weer van maandag,waarbij de temperaturen op vele plaatsen tot 29 graden opliepen het vliegveld Beek meldde zelfs een maximum van 30 graden werd in de namiddag abrupt gestoord door een storing die met een snelheid van ongeveer 35 kilometer per uur uit de om geving van Nantes naar de Duitse Bocht trok. De storing gaf in ons land aanleiding tot de ontwikkeling van zwaar onweer met plaatselijk veel regen en hier en daar ook hagel. Tot dinsdagochtend 7 uur werd de grootste hoeveelheid neerslag, namelijk 20 millimeter, door het waarnemingsstation Eindhoven gerapporteerd. Dinsdagochtend bereikte een oud oceaan front, dat de voorste begrenzing vormt van koelere lucht, het westen van het land. Mede onder invloed van een hogedrukge bied dat zich het komende etmaal over de Golf van Biscaye en de Britse Eilanden gaat uitbreiden zal dit front de komende vierentwintig uur het gehele land passeren en zal de bewolking afnemen, zodat woens dag zonnige perioden verwacht mogen worden bij gematigde temperaturen en zwakke wind in de noordhoek. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zünch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca half bew. nevel onbewolkt licht bew. zwaar bew. geheel bew mist motregen geheel bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. nevel half bew. licht bew. zwaar bew. nevel onbewolkt onbewolkt M Ct 1.5 6 .g |5 O Cu C C/3 4) Sb g£w zB ono 24 ono 25 ozo 22 windst. 19 n 20 n 28 veran. 29 n 30 w 23 windst. 32 windst. 25 ozo 25 zzw 29 wzw 27 zzo 30 windst. 29 windst. 28 w 25 windst. 32 wzw 33 ono 28 nnw 34 0 0 0 0 15 8 24 26 0 2 0 0 2 0 7 0 0 0 24 0 0 0 Weerstoestand binnenland Den Helder regen n. 14 4 Ypenburg Ifch-te motr.n 15 o,4 Vlissingen zwaar bew. n 15 6' Eelde lichte regen wnw 16 2 De Bilt geheel bew. nnw 16 18 Twente zwaar bew. ozo 18 9 Eindhoven mist nw 16 27 Vlv. Z.-Limb. lichte mist w 16 9 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1