Meisjes helpen bij montage van nieuwe telefooncentrale VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZE Kort en bondig Wijsmullers nieuwe „Zeeland" Over een jaar komt er weer wat ruimte in Haarlems telefoonnet Schumann herdacht 9 Automaat voor achtduizend nummers Intensief vooronderzoek Opgewekt feest in tuin van „In Veilige Haven" Gebrek aan personeel „IJmuidens Neutraal Mannenkoor" opgericht „Sommen" in IJmuiden binnengesleept De duurste gevangenis ter wereld staat in Berlijn „Noordholland" met de „Koll" naar Rotterdam HOLLAND FESTIVAL DINSDAG 10 JULI 1956 Van onze verslaggever) Over ongeveer een jaar zal er weer wat „ruimte" komen in het Haarlemse tele foonnet, dat niet alleen de stad Haarlem, maar ook Bloemendaal en Heemstede omvat. Die ruimte is dringend nodig omdat met de toeneming van het aantal inwoners en de uitbreiding der bebouwing de behoefte aan telefoonaanslui tingen voortdurend is gestegen. P.T.T. wil daaraan graag voldoen, maar Let is onmogelijk de capaciteit van de bestaande telefooncentrales in een handomdraai te vergroten. De centrales in Haarlem-Centrum, Bloemendaal en Aerdenhout zijn vrijwel „vol" en daarom zullen vele aanvragers van een telefoonaansluiting nog geduld moeten oefenen totdat de nieuwe centrale Haarlem-Noord, die nabij het station Bloemendaal, in de J. P. Coenlaan, is verrezen, gereedgekomen is. Het fraaie gebouw hiervoor is in novem ber van het vorig jaar door de aannemer opgeleverd. Het past uitstekend in deze villawijk tussen de spoorbaan Haarlem- Bloemendaal en de Delftlaan. Direkt nadat P.T.T. de beschikking over het gebouw had gekregen heeft zij een begin gemaakt met het installeren van de omvangrijke apparatuur voor de nieuwe centrale, die voorlopig een capaciteit krijgt var} 80Q_y aansluitingen. Daarvan zijn er al terstond 4000 nodig, aangezien de thans bestaande centrale Bloemendaal, die uit 1925 dateert, zal worden opgeheven. De ongeveer 4000 abonné's, die er thans op aangesloten zijn, gaan op de nieuwe centrale over. De dan nog resterende 4000 „plaatsen" kunnen worden verdeeld onder de wachtende aan vragers in Bloemendaal en Haarlem-Noord. Ook een deel van de telefoonabonné's, die nu op de centrale Haarlem-Centrum in het P.T.T-gebouw aan de Raaks zijn aangeslo ten zullen naar de nieuwe centrale worden overgeheveld, zodat men opk in het cen trum weer wat ruimte krijgt, waaraan dringend behoefte bestaat. Dat „overhevelen" is allerminst een een voudige zaak. Er gaat een uitvoerig onder zoek aan vooraf, waarbij met allerlei ad ministratieve en technische factoren reke ning moet worden gehouden. Men zou een moderne telefooncentrale kunnen vergelij ken met een reusachtig verkeersplein, waarop talrijke wegen samenkomen en dat zo moet zijn ingericht dat iedereen zon der oponthoud de door hem gewenste rich ting kan inslaan. Welnu, de specialisten die bij de P.T.T. de verdeling van de aan sluitingen over het kabelnet en over de apparatuur in de centrale voorbereiden, zijn verkeersdeskundigen in optima forma. Van hun werk hangt het af of straks de tienduizenden „weggebruikers", in casu de telefoonabonné's, op elk gewenst ogenblik een vrije route zullen vinden om de door hen gekozen bestemming te bereiken. Voor ieder van hen moet steeds „vrij baan" ge maakt worden in het kabelnet en in de centrale. Het oplossen van de problemen, die hiermee samenhangen, is geen sinecure. De „verkeersdeskundigen" moeten hier bij niet alleen een volledig inzicht hebben van de beschikbare technische mogelijk heden, maar bovenal ook rekening houden met een zo economisch mogelijk gebruik daarvan. Het zou om maar weer een vergelijking met het gewone verkeer te maken absurd zijn om bijvoorbeeld voor iedere automobilist die van Haarlem Het jaarlijks terugkerende feest van de speeltuinvereniging „In Veilige haven" is weer gevierd. Zaterdag hebben een dui zendtal jongens en meisjes in de tuin bij de Heerenduinen van alle spelletjes kun nen genieten en bovendien waren ze er getuige van hoe de nieuwe klimkooi in de tuin in gebruik werd genomen. 's Morgens hebben de jongste leden ge noten van wat spelletjes en een poppen kastvoorstelling en in de middaguren was de tuin voor de oudere jongens en meisjes beschikbaar voor alle wedstrijden. De prijzen bij deze spelen werden be haald door: Blokjesrapen: 1. J. Spijker man, 2. P. Deudekom en 3. C. Peters. Vlaggetjessteken: 1. M. v. Voorts, 2. N. v. d. Akker en 3. R. Ramakers. Pluim- trekken: 1. C. v. Kan, 2. P. Menger eri 3. J.Peters. Baldragep: 1. E. Stek, 2. M. Borger en 3. E. Diependaal. Touwtrekken: 1. D. Boot, 2. R. Bosjes en 3. R. de Graaf. Ringsteken: 1. M. Kint, 2. I. Mimelo en 3. A. Dijk. Doelschoppen: 1. J. Zuurbier, 2. W. Kok »n 3. B. Klein. Baldribbelen: 1. T. de Graaf, 2. S. Portengen en 3. C. v. d. Plas. naar Amsterdam wil rijden, een afzonder lijke weg aan te leggen. Eén weg kan vol doende zijn, als de capaciteit maar bere kend is op het gemiddelde gebruik dat er van gemaakt wordt. Zo is ook met de ap paratuur in een telefooncentrale. Maar hier is het bepalen van „het gemiddelde gebruik" dat ervan gemaakt zal worden minder eenvoudig dan bij het wegverkeer. Vandaar dan ook die omvangrijke voor studies van de P.T.T.-verkeersspecialisten, die daarbij ook nog met onberekenbare factoren rekening moeten houden. Bijvoor beeld rnet de mogelijkheid dat een lele- foonabonné, die nooit meer dan een -paar keer per week van zijn telefoon gebruik gemaakt heeft, plotseling vijftig gesprek ken per dag gaat voeren. Omdat hij daar door een deel van de gemeenschappelijke apparatuur in beslag neemt, kan hij an deren in de weg zitten. Daarom moet de mogelijkheid worden opengehouden, zijn aansluiting over te zetten naar dat deel van de apparatuur waarin de „verkeers dichtheid" minder groot is. We hebben met het voorgaande beoogd diegenen, die nu al maandenlang wachten op de aangevraagde, telefoonaansluiting, een indruk te geven van de vele vraag stukken, die opgelost moeten worden voor dat aan hun verzoek kan worden voldaan. Het inrichten van een moderne telefoon centrale is niet een werkje van .een paar maanden. Dat zou men terdege beseffen als men een kijkje zou kunnen nemen in het centrale-gebouw bij het station Bloemen daal, waar sinds november met man en macht gewerkt wordt aan de installatie van de „electronische hersens", zoals men een automatische telefooncentrale wel mag noemen. Dat begrip „met man en macht" is overigens maar betrekkelijk, want men heeft ook hier te kampen met een groot gebrek aan personeel. Onder „men" moet dan verstaan worden de Nederlandse Standard Electric Maatschappij, die nie'l alleen de apparatuur levert voor deze cen trale, maar haar ook installeert. Uiteraard is dit een werk voor specialisten op het ge bied van de telecommunicatie, maar er zijn tal van werkjes die door niet-technici na een korte scholing uitgevoerd kunnen worden. Zo'ziet men op een der bijgaande afbeeldingen een jongedame bezig met het rangschikken van de honderden gekleurde verbindingdraadjes en het vastsolderen daarvan op de contacten van de appara tuur, een bezigheid die men tot op zekere hoogte zou kunnen vergelijken met een wat ingewikkeld breiwerk. Zij is niet het enige lid van haar sexe dat haar aandeel bijdraagt in de tot standkoming van deze centrale, maar er is plaats voor nog veel meer meisjes en trouwens ook voor jonge mannen, speciaal voor hen die interesse hebben voor dit gebied der electro-tech- niek. Met het thans beschikbare personeel zal de montage van deze centrale nog wel een jaar duren, maar dan zal het locale tele foonnet Haarlem ook beschikken over een der modernste installaties in den lande, waarin de nieuwste vindingen op dit spe ciale terrein der electronica zijn toegepast. Daarvan allien de abonné's, die op deze centrale w&den aangesloten, te zijner tijd profiteren, aangezien zij veel meer moge lijkheden biedt dan de oude, die nu al ruim dertig jaar meegaat. De voor die aansluiting benodigde kabels liggen al keurig gerangschikt in de kelder van het nieuwe gebouw. Het zijn er zeventien, elk met een capaciteit van 900 aansluitingen. Die 900 zo genoemde dub- beladers worden in de op de foto zichtbare trechtervormige aansluitkasten doorver bonden op dunnere plastic-kabeltjes, die netjes gebundeld worden en die voor de verbinding met de apparatuur dienen. Het maken van deze verbindingen tussen de dikke grondkabels en de binnen leidingen is een secuur werkje: één vergis sing kan later na dagenlang zoeken de oorzaak blijken te zijn van een myste rieuze storing. Een deel van de telefoon-abonné's in Men denke niet dat het monteren van een telefooncentrale uitsluitend man nenwerk is. In de nieuwe centrale Haarlem-Noord rangschikken vaardige meisjeshanden de honderden gekleurde draadjes tussen de contacten en solde ren ze daarop vast. In de kabelkelder is iets dergelijks ge beurd, maar dan meer in het groot. De polsdikke kabels zijn daar reeds afge monteerd en vertakken zich in dunnere plastic-leidingen, die de schakels vor men tussen de grondkabels en de appa- ymtuur in de centrale. j Bloemendaal voert reeds gesprekken over deze nieuwe kabels, al bespeuren zij daar van niets. Hun aansluitingen lopen nu al via de nieuwe centrale naar de oude centrale in Bloemendaal, het geen gedaan is om naderhand de omzetting te vergemakkelijken. Zij telefo neren dus nu nog via een omweg. De tijde lijke voorzieningen, die hiervoor in de nieuwe centrale nodig waren, vergden niet minder dan 40 kilometer dubbeldraad. Als de nieuwe centrale in dienst wordt gesteld zal dat gepaard gaan met een nummerwijziging voor de „oude" abonné's, die erop worden aangesloten. Zij krijgen telefoonnummers tussen de 50.000 en de 70.000. Maar zover is het voorlopig nog niet. In het gebouw aan de J. P. Coenlaan staan nóg ruimten leeg, waarin later dé omvor mers voor het laden van de accumulato renbatterij en het opwekken van verschil lende signaal-spanningen geplaatst wor den. Die batterij is ook nog niet opgesteld. Wel is in de centrale een verwarmingsin stallatie gereed, die niet alleen voor de juiste temperatuur in het gebouw zorgt, maar ook het vochtgehalte van de lucht constant houdt, hetgeen voor de appara tuur van zeer veel belang is. Er is bij het ontwerpen van het gebouw rekening gehouden met mogelijkheden voor uitbreiding. Want de P.T.T. voorziet dat deze nieuwe centrale over een paar jaar ook „vol" zal zijn. Maar er is gelegenheid de capaciteit van 8000 aansluitingen tot het dubbele te verhogen als dat in de toekomst nodig mocht blijken te zijn. Achttien heren hebben zich al opgege ven als lid van het „IJmuidens Neutraal Mannenkoor", dat vorige week weer is opgericht. Ook voor de oorlogsjaren kende IJmuiden dit koor. Op de laatste woensdag van augustus zal met de repetities worden begonnen in de bovenzaal van café Bellevue aan de Wijk aan Zeeërweg. De heer B. Nuijens uit Be verwijk heeft zich bereid verklaard voor lopig de leiding van het koor op zich te ne men. Tot de initiatiefnemers behoren de heren Holman, Lemairestraat 14 en Van Leeuwen, Troelstraweg 2 te IJmuiden, tot wie men zich ook om inlichtingen kan wenden. De sleepboot „Holland" van de rederij G. Doeksen op Terschelling heeft vannacht het 3847 ton metende Zweedse vrachtschip „Sommen", dat vorige week bij het licht schip „Texel" in moeilijkheden kwam te verkeren toen de lading verschoof en het schip een slagzij van 35 graden opliep, van Den Helder naar IJmuiden gesleept. Het schip heeft ligplaats gekregen bjj het forteiland, waar men vandaag nog met het overtremmen van de lading copper- lead-concentrated (kopererts pulver) wil beginnen. De „Sommen", die onder bevel staat van kapitein Arnold W. Olsson uit Gothenburg, is na de opgelopen slagzij in de loop van vrijdag naar de rede van Den Helder ge bracht, begeleid door de sleepboot „Titan" en een loodsschoener uit Nieuwediep. Kapitein Olsson vertelde ons nog, dat de slagzij er in twee minuten was. In de rui men een, twee en drie had de „Sommen" in Halifax de lading kopererts pulver in genomen, terwijl in Chandler in Canada papier voor Le Havre aan boord werd ge nomen. Op de Atlantische Oceaan kreeg men al met moeilijkheden te kampen, toen in de ruimen een en drie als gevolg van de warmte water boven het erts kwam te staan. Het euvel werd verholpen door het water uit de ruimen te pompen. Bij het lichtschip Texel deed zich toen vrijdag hetzelfde euvel voor in ruim twee. Ook hier moest de oorzaak van de ver schuiving in een te hoog watergehalte worden gezocht. Als gevolg van het niet werken van een pomp, slaagde men er niet in de slagzij weg te werken. De stemming onder de eenendertig-koppige bemanning is overigens uitstekend gebleven. De jaarlijkse „Soho"-markt te Londen is onder grote belangstelling geopend. Dit jaarlijkse feest kent tal van evene menten zoals ober-races, spaghetti- eetwedstrijden en een optocht van praalwagens vlak na de opening. Hier ziet men de wagen van een Chinees restaurant. De nieuwe aanwinst van de scheepvaart-, transport- en zeesleepvaartmaatschappij N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, de 2400 pk sterke zeesleepboot „Zeeland", die enige maanden geleden in China werd aangekocht, ligt hier voor anker bij Hong kong. Het schip heeft al de kleuren van Bureau Wijsmuller gekregen en de uit twintig koppen bestaande bemanning, on der commando van kapitein Maarten de Koe, heeft het in Hongkong binnen drie weken klaar gespeeld om de sleper gereed te maken voor het sleepwerk, dat de „Zee land" ex „Pan Americain" wacht. Hoewel de „Zeeland" in 1942 te Port Arthur in Texas werd gebouwd heeft het schip als „Pan Americain" nog niet veel gevaren. Voor de vorige eigenaar heeft de 596 ton metende zeesleper altijd ;en anker gelegen in de Subic Bay op de Philippij- nen. De sleepboot werd er gebruikt als bergingsschip bij het lichten van landings vaartuigen, die er in de tweede wereldoor log zijn gezonken bij landingsoperaties. Daar de sleper nog over een sleephaak be schikte, heeft de Nederlandse bemanning eerst op het achterschip een beting moeten aanbrengen, terwijl er aan dek en in de machinekamer ook nog heel wat naar Ne derlandse slepersbegrippen viel te verbe teren. De „Zeeland" is nu via Honolulu onder weg naar Colon in Panama, vanwaar drie bakken op sleeptouw worden genomen naar New Orleans in de Verenigde Staten. Van New Orleans sleept de „Zeeland" drie lichters naar St. Nazaire in Frankrijk, keert nog eens terug naar New Orleans om weer drie lichters te halen en naar deze Franse haven te brengen en komt vervol gens op IJmuiden aan. In Nederland zal de „Zeeland", evenals met het zusterschip de „Noordholland" is geschied, worden verbouwd. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De beruchte gevangenis van Spandau in Berlijn, waar nog altijd vijf van de be kendste, indertijd te Neurenberg veroor deelde Duitse oorlogsmisdadigers achter slot en grendel zitten, is beslist de duurste gevangenisinrichting van de hele wereld. Wanneer Hitiers groot-admiraal Dönitz in oktober in vrijheid zal zijn gesteld, zal ieder van de nog overblijvende bewoners van dit gebouw een miljoen mark per jaar kosten. Het zijn Alber Speer, Walter Funk, Rudolf Hess en Baldur von Sirach. De be waking van deze gevangenis is buitenge woon scherp: een paar honderd man zijn met dit werk belast. De vier grote ge allieerde mogendheden wisselen elkaar hier regelmatig af. De drie westelijke mogenheden willen thans een verandering in deze toestand brengen. Zelfs wanneer de Russen er niet hun toestemming voor willen geven, dat de gevangenen in vrijheid worden gesteld, willen zij deze gevangenis toch opheffen. Prijzen voor export De buitenlandse handel nam regels ka beljauw af voor 11886, kleine regels voor 3549; kisten kabeljauw voor 68 ƒ106; kleine kabeljauw voor 58ƒ78. De grote gullenmaat zwarte koolvis noteer de 13_16, kleine gullenmaat zwarte koolvis 1315. Het binnenland in De binnenlandse handel kocht leng voor f 46, grote gul voor f 13f 32, grote gul van de TX 14 f 45, middel gul f 13—f 23, middel gul van de TX 14 f 35 en torgullen f 12f 13. Zwarte koolvis maakte f43 f55. Kisten kabeljauw gingen van de hand voor f 60, grote schelvis voor f 20f 12, kleinmiddel voor f 16—f 10, pennen voor f 14f 10 en braadschelvis voor f 14—10. Wijting haalde f 15—f 11, haring f 15.50— f21 en makreel f 11—f 16. Grootmiddel tong bracht op f 2.75, kleinmiddel f 2.95, tong I f 2.80—f 2.30 en tong 2 f 2.25. En op zee Als gevolg van het onweer was weinig van de vangstmeldingen te ontvangen. De trawlers op de Doggersbank hadden zeer ongelijke vangsten, maar er werd mooie makreel gevangen. De „Dirkje" gaf een dagvangst door van 100 manden, de „Elie" 120 manden en de „Medan" 120 manden. De logger „Anna" had een dagvangst van 150 manden. Voor woensdag vier Voor de woensdag komt de „Medan" (van 28 juni) met 665 kisten vis, waarvan 320 schelvis en piepers, 10 makreel, 50 haaien, 35 wijting, 110 kabeljauwen en gul, 100 zwarte koolvis, 40 diversen, 30 stuks stijve kabeljauwen en 35 kleine kistjes ha ring. Het schip was nog vissende bij op gave. De „Maria van Hattem" (v. 29 juni) komt ook voor de woensdagmarkt met 830 kisten vis, waarvan 430 schelvis en piepers, 5 makreel, 15 wijting, 250 kabeljauw en gul, 70 zwarte koolvis, 20 haaien, 40 diver sen, 500 stuks stijve kabeljauwen en enkele kistjes haring. De „Internos" is er met 195 kisten vis, waarvan 100 schelvis en piepers, 40 makreel, 30 wijting, 25 diversen. Zeer waarschijnlijk lost ook de „Dirkje" (van 2 juli) 850 kisten vis, waarvan 700 makreel en 150 diversen. De Wiron 4 zou ook thuisvarende zijn, met 400 kisten en 600 stuks stijve kabeljauwen. Ook de „Swift" (van 3 juli) is thuisvarende met 325 kisten vis, waarvan 50 schelvis en pie pers, 240 makreel, 20 kabeljauw en gul, 10 horse makreel, 5 diversen. Voorts komt de „Elie" (van 29 juni) met 1005 kisten vis, waarvan 320 schelvis en piepers, 300 makreel, 140 blanke koolvis, kabeljauw en gul, 120 haaien, 70 zwarte koolvis, 20 wijting, 10 haring, 25 diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen. De „Wil ly" (SCH 7) komt terug van een afgebro ken reis, met nog onbekende vangst. Voor donderdag Voor de donderdagmarkt zou de SCH 171 (van 30 juni) stomende zijn, met een vangst, die grotendeels uit haring bestaat. Katwi.jkse vangsten De vangsten van de Katwijkse loggers waren in de nacht van maandag op dins dag: KW. 19 6 k., 47 5 k., 54 18 k., 168 3 k., 170 2 k., 15 40 k„ 43 50 k., 44 8 k., 110 3 k., 29 9 k., 39 12 k., 41 70 k„ 79 55 k., 78 5 k„ 2 5 k„ 3 1 k„ 5 1 k., 9 2 k., 14 45 k., 23 8 k., 147 1 k., 45 6 k„ 175 3 k„ 129 11 k., 163 4 k„ 18 20 k., 38 41 k., 67 30 k. Geen vangst hadden kw. 140, 20 en 151. De gemiddelde vangst was 15 kantjes. Nachtvangsten van de kotters De Rein, 40 kg. en 3 m. vis; Willy Alida, 50 kg. en 4 m.; Arend Cornelis, 45 kg. en 6 m.; Tiny, 80 kg. en 5 m.; Prinses Beatrix, 10 kg. en 2'A m.; Stern, 50 kg., en 5 m.; Twee Gezusters, 40 kg. en 4 m.; Johanna Cornelia, 50 kg. en 7 m.; Willem, 40 kg. en 3 m.; Arendje, 50 kg. en 4 m.; Alida Jacoba, 50 kg. en 2 m.; Cornelia Adriana, 200 kg. en 2 m. en een boks in de last; Ti ny Dieuw, 40 kg. en 2 m.; Jan Willem, 30 m. hoops; Nehim 1, 40 kg. en 3 m.; Nehim 2, 40 kg, en 8 m.; Twee Gebroeders, 40 kg. en 5 m.; De Hoop 1, 50 kg. en 4 m.; Arend Willem, 40 kg. en 3 m.; Corry, 40 kg. en 3 m.; Klaas Jr., 60 kg. en 6 m.; Hendrika Maria, 30 kg. en 2 m. in een trek, Internos, thuisvarende; Magda, 50 kg. en 5 m.; Wiron 5, 50 kg. en 2 m.; Stella Maris, 30 m. hoops en een trek verspeeld. Nachtvangsten van de loggers Jacoba, 150 kg. en 10 m. vis; Prinses Margriet, 50 kg. en 3 m.; Gebroeders, 15 kg. en 3 m., een trek kwijt; Floris, 25 kg. en 4 m.; Saturnus, 30 kg. en 5 m.; Arie, 20 kg. en 5 m. Binnengekomen schepen IJM52 239 205 241 322 213 226;; KW89 Willempje; Ukl94 16 70 85 32 36; HD131 180 48. Vertrokken schepen IJM28 Amsterdam, 2 Herman, 74 Mar tha, 208 Wiron 5, 45 De Hoop, 53 Heem stede, 226 239 241 218 8 7 11 4 78 206 240 52 40 213 272 22 3; R02 Dolfijn, 9; HD87 Pietertje, 131 180 48; VD9; TX14; UK176 116 194 85 32; WR25 33 50; AM16 26 17; KW108 Gebroeders, 75 Doggersbank, 51 Prinses Margriet,22 Oreon, 24 Cornelis, 122 Arie Ouwehand, 65 Willy Alida, 83 Zeezwaluw, 25 Wilhelmina 1, 169 Aleida, 166 Gebroeders, 69 Saturnus, 10 Adrianus, 114 Avontuur, 28 Verwachting, 104 Vrouw Dirkje, 59 Floris, 163 Katwijk 3, 155 Arie, 64 Elizabeth, 6 Vertrouwen; KW79 77 128 56 88 178 98 30 34 95 36 33 21 165 72 92. De Duitse visserij Van de visgronden, waar de Duitse trawlers deze week vissen, zijn de volgen de gegevens bekend: de visserij op de An- ton-Dohrnbank is voorlopig gestopt als gevolg van ijsgevaar. Ook de visserij aan de westkust van Groenland hebben de Duitse trawlers moeten staken, daar de vangsten hier de laatste dagen sterk ver minderd zijn. De trawlers, die aan de westkust van Groenland visten, zijn nu achter de rood- baars aan. Bij IJsland concentreert de visserij zich thans voor de trawlers op de visgronden Gammelloch en Rosengarten. Er werden gemengde vangsten scheep ge haald, maar de trekken bestonden in hoofdzaak uit kabeljauw en roodbaars. Van. vroeger in dit jaargetijde gebrui kelijke grote roodbaarsvangsten is dit jaar echter geen sprake. Kabeljauw wordt het meest gevangen. De aanvoer van zeevis in Duitsland zal deze week toereikend zijn om de*betrekke- lijk grote vraag van de handel tegen een geringe tot middelmatige prijs te dekken. Besommingen van maandag Amsterdam 13.450; Herman 15.860; Allanwater 15.000. Wat er vandaag was Van de trawlervloot was vandaag de „Bergen" (van 27 juni) binnen met 600 kisten, waarbij 320 schelvis, 90 koolvis, 80 makreel, 70 kabeljauw en gul, 30 wijting, 10 diversen en 100 stuks stijve kabeljau wen; de „Claesje" (van 28 juni) met 1055 kisten, waarbij 300 schelvis, 100 koolvis, 540 haring, 35 wijting, 50 kabeljauw en gul, 10 makreel en 20 diversen en voorts 25 stuks stijve kabeljauwen en de „Bloemen daal" (van 29 juni) met 700 kisten, waar van 280 schelvis, 350 makreel, 70 kabel jauw en gul en voorts 185 stuks stijve ka beljauwen. De kleine vaart was er met 750 kg. ton gen en 100 kisten bot. Mooi nachtje De Texelse kotter TX 14, die gistermid dag naar zee ging, was vanmorgen al weer in IJmuiden binnen. Een trekje dicht onder de kust had 165 stuks stijve kabeljauwen en 8,5 kist stijve gullen opgeleverd. De volgende trek leverde niets op. Voor dit reisje van een nacht besomde de kotter 1.450,—. BINNENLAND Twist met bijl beslecht. De Rotterdamse politie heeft de 43-jarige oliemonteur C. J. V. aangehouden. Nadat hij 's nachts was thuisgekomen heeft hij tijdens een onenig heid zijn 42-jarige echtgenote met een hand bijl geslagen. Zij liep een vleeswond en een hersenschudding op en moest in het St. Fran- ciscus gasthuis worden opgenomen. Beheer Koninklijke Domeinen. Prinses Wilhelmina heeft met ingang van 1 juli het beheer over de landgoederen „Raaphorst", „Eikenhorst" en „Ter Horst"- gelegen onder Wassenaar en Voorschoten, opgedragen aan de heer W. J. J. A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Duyvenvoorde te Voor schoten. Na langdurige onderhandelingen is nu volledige overeenstemming bereikt tussen de beide organisaties van Nederlandstalige amateurstoneelverenigingen N ederlandse Amateur Toneel Unie en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel) en de organisatie van Friestalige toneelverenigingen (It Fryske Amateurtoaniel). Bij het If at zijn vrijwel alle in de Friese taal spelende verenigingen in en buiten Friesland aangesloten- Onder meer is overeengekomen dat het „Boun Fan Fryske Toanielselskipen", de organisatie van Friestalige toneelverenigingen in Friesland, onder behoud van zijn zelfstandigheid, met al zijn aangesloten verenigingen toetreedt tot de N.A.T.U. Hierdoor is het bij de N.A.T.U. aantal aangesloten verenigingen gestegen tot boven de 800. Hoogleraar in Australië. De patholoog anatoom dr. R. E. J. ten Seldam, die vier jaar geleden naar Australië emigreerde, is be noemd tot hoogleraar in de medicijnen te Perth in West-Australië. De sleepboot „Noordholland" van Bureau Wijsmuller N.V. te IJmuiden convoyeert nog steeds het bijna 10.000 ton metende Noorse tankschip „Koll", dat vorige week woensdag op 1200 mijl ten zuid-westen van de Azoren op de Atlantische Oceaan in moeilijkheden kwam te verkeren toen het dek scheurde. De „Noordholland" en de „Koll", die op een rustige zee bij gunstige weersomstan digheden varen, stomen thans op naar Rotterdam en worden daar omstreeks 27 juli verwacht. De afstand tussen de positie van gisteravond (33.40 en 40.49) en Rotter dam was nog 2500 mijl. Terwijl in de grote zaal van het Amster dams Concertgebouw, vereerd door de aanwezigheid van Koningin Juliana, het galaconcert plaats had, dat, op verzoek van de Nederlandse regering, als aandeel in de internationale Mozart-herdenking, gegeven werd door het Concertgebouw- Orkest onder Eduard van Beinum, met de pianist Hans Henkemans als solist werd Robert Schumann in de kleine zaal herdacht met een programma van minder bekende vocale en instrumentale kamer muziek van deze meester der muzikale romantiek, wiens sterfdag binnenkort een eeuw geleden is. Het waren composities ontstaan tussen 1843 en 1851, periode waarin Schumann, na het onstuimige en geniale élan van zijn jeugdwerken en de rijke lyrische bloei van zijn liedproduktie, nog in het volle bezit van zijn scheppings kracht een rustiger romantisme op klas sieke basis nastreefde en wars van uiter lijk effect naar verdieping en verfijnde poëzie zocht. Daartoe behoren Andante en Variaties in Bes voor twee piano's en meer nog de zes Etudes in canon-vorm, oorspronkelijk gedacht voor piano met pe daal, doch naderhand door Bizet en nog later door Debussy bewerkt voor twee piano's. Maria Curcio en Benjamin Britten waren de toegewijde vertolkers van deze stukken. Paul Godwin interpreteerde „Vier Marchenlieder" voor altviool en Haakon Stotijn was, met Britten aan de piano, de interpreet, die de muzikale waarde van de Drie Romancen voor hobo en klavier op overtuigende wijze aan toonde. Een vo caal kwartet, be staande uit de so praan Lotte Me- dak, de alt Maria Naveu, de tenor Peter Pears en de bas-bariton Her man Schey, vertolkte de beide lieder reeksen. „Spanisches Liederspiel" en „Spa- nische Liebeslieder" de eerste cyclus met Benjamin Britten aan de piano, de tweede, die een a quatre mains-begelei- ding heeft, met Maria Curcio en Britten samen. Een voorspel in Bolero-tempo en een Spaanse dans als intermezzo accentu eerden niet weinig het karakter van de tweede cyclus. De bijdrage van de sopraan bleek slechts niddelmatig, die van de alt echter van voortreffelijke kwaliteit. Een genot was het te ervaren hoe klankschoon en beheerst Peter Pears „O wie lieblich ist das Madchen" voordroeg en hoe geestig en knap hij en Herman Schey het duet „Blaue Augen hat das Madchen" tot een succesnummer maakten. Schey had vooraf bovendien ten treffende beurt gemaakt met het vrij bekende lied „Flutenreicher Ebro". Zo gaf dit herdenkingsconcert een kijk op de minder bekende Schumann, wat niet zeggen wil dat dit grote verrassingen ont hulde. De pianisten, vocalisten, kwartetten en orkesten mogen hierna de componist herdenken met wat hij aan meesterwerken heeft nagelaten. JOS DE KLERK

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3