Aardbeving teisterde Griekse archipel „Parel der Cycladen onder as en stof StflÉij Vijftig jaar geleden Ruim vijftig doden en bijna honderd gewonden tl Atmosferische vraag Hulpverlening op grote schaal ^"Hoe is het ontstaan?^ ^rrrrfA. stiïï^ _a U: Bevrijdt u Dit woord: VOLLEDIG Het eiland Santorini Agenda voor Haarlem Uit Haarlems Dagblad van 10 juli 1906 DINSDAG 10 JULI 1956 Er doet zich een interessant probleem voor, dat voorlopig nog uitsluitend in we tenschappelijke kringen en dan nog in zeer gespecialiseerde vorm de aandacht geniet, doch daarbuiten zeker grote belangstelling waard is, aangezien het samenhangt met de tegenwoordige en toekomstige levens omstandigheden van alle stervelingen: de vraag namelijk, óf en in hoeverre de „zwe vende" afvalprodukten onzer moderne, ge- industrialiseerde en gemechaniseerde maatschappij van invloed zijn op de le vens- en gezondheidsvoorwaarden. Enkele generaties lang reeds blazen de met duizelingwekkende cijfers toenemende verbrandingsmotoren hun afvalgassen de lucht in, nadat reeds eeuwen lang de ver branding van kolen en hout op enorme schaal de atmosfeer bezwangerd heeft met de oxyden van deze produkten. Daarbij is sinds betrekkelijk kort de radio-activiteit gekomen. De bedrijvigheid der mensen op aarde zet zich, wat de dampkring aangaat, om in reusachtige hoeveelheden gassen van aller lei samenstelling en andere nevenproduk- ten, wat de atmosfeer een bepaalde kunst matige toevoeging aan vreemde ingrediën ten geeft. Er is een theorie dat de radio-activiteit, afkomstig van de proefontploffingen van atoombommen, door deze veranderde samenstelling van de atmosfeer een grotere en ingrijpender uitwerking op de weers omstandigheden heeft, dan men had menen te mogen aannemen aan de hand van be rekeningen, gebaseerd op de natuurlijke samenstelling van de atmosfeer. Het is niet te verwachten dat meteoro logen en medici spoedig tot een resolute uitspraak zullen komen over de vraag, of dit gecompliceerde samenspel van de at mosferische gevolgen der menselijke be drijvigheid een belangrijke of wellicht be palende factor in het ontstaan van abnor male weerstoestanden en toenemende ziekteverschijnselen is. Het kankeronder zoek houdt zich al jaren bezig met de mo gelijkheid, dat uitlaat- en andere ver brandingsgassen ziekte-verschijnselen be vorderen. Nu de invloed van de radio activiteit daar nog bij komt, wordt dit on derzoek zo gecompliceerd en veelzijdig, dat men een spoedige conclusie niet kan tege- moetzien. 9 Intussen echter heeft men wel een on miskenbare verandering vastgesteld in de wijze, waarop de atmosfeer reageert op de natuurlijke invloeden die het weer be palen. In de uiterst ingewikkelde wijze waarop golfstromen, zonnewarmte, con- densaties, drukverhoudingen en wissel werkingen tussen ontstaande verhoudin gen daarin op een bepaald moment een bepaald weertype veroorzaken, is blijk baar een nieuwe of een reeks nieuwe fac toren gaan optreden, die dus mogelijk door de mensen zelf is opgeroepen. Ofschoon er wellicht geen methode te vin den zal zijn die een eventueel veroorzakend euvel zal kunnen elimineren, is de vraag op zichzelf interessant genoeg om over wogen te worden. Zij plaatst duidelijk de in vele opzichten wereldbeheersende feitelijk heid der menselijke ingrepen op de levens omstandigheden in het daglicht, die, op zulke grote schaal uitgeoefend, de controle van het vernuft verliezen en de aard van een willekeurige, gedachtenloze en daar door onbeheerste massale geste verkrijgen. Ontzagwekkend is daarbij de gedachte, dat de wetenschap steeds meer de taak wordt toebedeeld, universeel te worden in haar vindingen en toepassingen, maar vooral in haar onderzoek en controle. Uni verseel in die zin, dat zij de ganse wereld zal moeten omvatten, door geen grenzen zal mogen worden belemmerd en vrijelijk zal moeten kunnen heengaan over alle scheidsmuren in haar streven om wereld omvattende catastrofen te voorkomen door deze te voorzien en te signaleren. Een ongebreidelde samenwerking tussen de takken der wetenschap over de ganse wereld zou echter betekenen, dat geen de zer wetenschappen in de toekomst meer kan gebonden blijven aan nationale be langen of intenties. Hoe zal de politiek daarop reageren? Om een populair voor beeld te noemen: de politiek zal er uit de aard van haar nog nationaal gebonden ka rakter naar willen streven, eigen land mooi weer te geven in gepaste afwisseling van noodzakelijke regenbuien, en andere landen onder stormen, hagel en kille zo mers te laten verkleumen. Het is een theo retisch streven echter, aangezien de meteo rologie in haar bereikbare praktijk ge bonden is aan de wereldwijdte, zowel wat bestudering van verschijnselen betreft als wat eventuele kunstmatige beïnvloeding van het weer aangaat. De conclusie is niet moeilijk: het voor land der wetenschap is de ganse, onver deelde wereld. Men kan deze slotsom trou wens in een helder beeld dagelijks waar nemen: Gaat bij de grens tussen de Amerikaanse en de Russische zone in Duitsland staan, waar een ijzeren gordijn de politiek door midden snijdt en ziet, hoe de wolken vrijelijk van Oost naar West en van West naar Oost drijven, misschien spijtig nage staard door de douaniers en wachtsoldaten, die daarin een symbool van hun toekom stige nutteloosheid in zien. J. L. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. TEN MINSTE VIJFTIG DODEN heeft de aardbeving, die Santorini getroffen heeft, geëist, aldus voorlopige en onofficiële schattingen in Athene. Een schok, volgens het observatorium in Rome gelijk aan de explosie van tien gewone atoombommen, deed een vloedgolf in de Aegeïsche zee Ontstaan van Griekenland tot de Turkse kust. Bijna honderd personen zjjn gewond. Vrijwel de helft der huizen op Santorini is verwoest. Uit de krater van de vulkaan op het eiland stijgen vuur en rook om hoog. De vloedgolf drong op het eiland Kalymnos ruim honderd meter over de oever heen en vernielde tientallen vissersschepen. los, ruim twintig kilometer noordelijker dan Santorini, heeft grote schade. Zelfs Paros, tachtig kilometer noordelijker, had zeer te lijden. Latere aardschokken teisterden ook Izmir, het oude Smyrna, op het Turkse vasteland. Het Amerikaanse Rode Kruis zou te hulp snellen met voorraden, zodra men weet wat er nodig is. Ambulancevaartuigen zijn ondanks de woeste zee uitgevaren om de gewonden van Santorini te halen en onder te brengen op Siros. IONISCHE ZEE MIDDELLANDSE ZEE Q|P|») AFP/Reuter Op het eiland los, vijf endertig kilometer ten noorden van Santo rini, zijn tien mensen om het leven geko men. De aardbeving werd ook gevoeld op de Dodecanesos en Kreta. In Heraklion op Kreta is schade aangericht door vloedgol ven. Maandagavond werden nog lichte bevin gen gevoeld. Duizenden inwoners van San torini brachten de nacht in de buitenlucht door. Vijfendertig percent van de gebou wen op het eiland is geheel verwoest, vijf enveertig percent gedeeltelijk. De schade schijnt het grootst te zijn in de hoofdstad Tyra, waar negentig percent van de huizen verwoest zou zijn. De meeste huizen van de dorpen op de noordoostelijke punt van Santorini zouden eveneens volgens de laat ste schattingen verwoest zijn. Er zijn ten ten opgericht voor het -behandelen van de gewonden. Er is een tekort aan voedsel en water, maar een tankschip is hiermee on derweg naar het eiland. Schepen van de Griekse vloot en een vaartuig met artsen en verpleegsters zijn op weg om hulp te verlenen. Ook zijn Griekse en Amerikaanse vliegtuigen bij het reddingswerk ingeschakeld. Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland, die met vakantie op het eiland Korfoe vertoeven, zijn aan boord van een torpedobootjager naar Santorini ge varen. Nauwelijks was het bericht van de ramp bekend geworden, of de Engelse regering gaf opdracht, dat een Brits bevoorradings schip en een kruiser naar de plaats van de ramp gedirigeerd moesten worden. De ge schillen over Cyprus schenen vergeten. Doch- Griekenland deed weten, dat op het ogenblik geen hulp nodig is. Het Griekse schip „Aigeon" is eveneens uitgevaren naar Santorini. Aan boord be vindt zich de Griekse minister van Publie ke Werken, Rallis. De „Aigeon" vervoert grote hoeveelheden geneesmiddèlen en ver dere benodigdheden, alsmede ploegen ver pleegsters en doktoren. De Amerikaanse ambassadeur in Athene, Cannon, heeft aangeboden, dat zo nodig voedselpakketten boven Santorini zullen worden uitgeworpen. Het Nederlandse Rode Kruis zal hulp ter waarde van tienduizend gulden verle nen aan de slachtoffers van de aardbevin gen. De zending omvat onder meer textiel en beddengoed. Gisteren berichtten wij reeds, dat de 'kracht van de aardbeving die lang aanhield, 7.6 was. De. kracht van een aardbeving, die een halve eeuw geleden San Francisco ver woestte, was 8.3. Volgens het observato rium van het Italiaanse Geofysische Insti tuut te Rome was de energie het epicen trum van de aardbeving gelijk aan die van tien atoombommen. Wie het woord bekijkt, voelt de vraag rijzen: hoe kan iets tegelijkertijd vol èn ledig zijn? Het antwoord luidt, dat het tweede lid van het woord niets te maken heeft met het woord ledig, leeg. Het is een afleiding van het zelfstandig naam woord lid, dat ook in: gelid voorkomt en dat: lid, twijg betekent en dat men terugvindt in het Latijnse lituus: krom staf. Volledig is dus: met alle leden, ge heel, volkomen. Dit volkomen is een deelwoord van een oud werkwoord: vol- :omen, dat betekende: tot het einde toe komen. Links boven: het klooster van St. Elias werd in 1711 door de Grieks-Orthodoxe geestelijkheid op de zuidpunt van San torini gebouwd. Tot gisteren stond het daar in strakke lijnen en grote onge broken vlakken, wit en nuchter als de bouwkunst van Le Corbusier. Onder: De baai van Santorini. Op de voorgrond de krater, die opnieuw tot uitbarsting is gekomen. Daarachter een vormeloos brokstuk, ver voor Christus het westelijk deel van het eiland. Tussen het Griekse vasteland en Turkije ligt een eilanden groep, die zich van het noorden naar het zuiden uitstrekt. Van deze Griekse archi pel, waar de oor sprong ligt van een belangrijk deel der driekse mytholo gische verhalen. Santorini met bijna negenduizend bewo ners het zuidelijkste eiland. Het ligt op de hoogte van Tunis in Noord^frikav De zont schijnt er aus helder en het IS' er warm maar van zee uit waait een koele, zachte wind, waar door het klimaat heerlijk is. Gisteren berichtten wij, dat zich in de vroege ochtenduren in de Aegeïsche zee een hevige aardbeving heeft voorgedaan, waarvan het epicen trum bij Santorini lag. Het gevolg van de onderzeese aard verschuivingen was, dat de vulkaan op Santorini weer tot uitbarsing kwam. Op nieuw, want men heeft kunnen lezen, dat Santorini al veel vroeger door erupties is opgeschrikt: in 196 voor Christus, in 1573, 1650, 1707, 1866 en 1925. In 1940 kwam de vulkaan weer in werking. Er werd een observatiepost op Santo rini gevestigd, die enkele jaren later echter weer werd opgeheven, omdat men het gevaar voor nieuwe uitbarstingen ge- j weken achtte. De erupties in die jaren hebben de vorm van het eiland steeds iets gewijzigd. In het einde van de negentiende eeuw kwam bijvoorbeeld plotseling een spierwit marmereiland uit zee omhoog, dat enkele jaren later weer onderdook zonder daarna nog ooit iets van zich te laten zien. Maar de grootste vormver andering geschiedde ongeveer vijftien honderd voor Christus. Toen had een ont zettende eruptie plaats en het eiland, dat nagenoeg rond was en een doorsnee had van vijftien kilometer, spleet in stukken. Het grootste deel zonk weg in diepe scheuren en het water maakte het voor goed onzichtbaar. Boven water bleef een smalle rand aan de oostkant, een paar vormeloze stukken in het westen en mid- Ergens in Tyra. Het beeld maakt meer de indruk decor dan werkelijkheid te zijn. Een deel van Tyra, de hoofdstad van Santorini. Het grootste deel van dit stadje werd verwoest. denin een kraterkegel, zwart en waar schuwend. Tot op de huidige dag heeft Santorini deze vorm bewaard. Toch zijn alle kleinere uitbarstingen altijd nog groot genoeg geweest om de Turken, die Grie kenland gedurende vier eeuwen over heersten, af te schrikken. Zij waren blij aan het eind van hun bezetting Santorini te kunnen verlaten en zeiden: Degelmen- lik, hetgeen betekent: wij komen nooit meer terug. Zij hebben zich wat heel Griekenland betreft aan hun woord ge houden. Aan de oostzijde glooit Santorini zacht op uit zee, in het westen (vroeger het midden dus) .duikt het eiland plotse ling van driehonderd meter hoogte vrij wel steil in de zee, die daar een diepte van vierhonderd meter bereikt. En daar op de uiterste rand ligt heel stoutmoedig Tyra, een puur wit stadje, klein, maar een wonder van architektonisch even wicht. Het stadje is het grootste van de vier bevolkingscentra op het eiland en werd ongeveer honderdvijftig jaar geleden gebouwd. En wel zo, dat vrijwel ieder r am uitzicht geeft op de ruime baai met in de diepte het zwarte kratereiland en daarachter nog het kleine vormeloze brok stuk met wat rotsgroepen die samen zo'n wonderlijk indrukwekkend perspektief ge ven aan de ruimte en diepblauwe kleur van het water accentueren. Geschiedenis Zeer kort geleden zat een onzer verslag gevers in dat stadje op een trapje uit te kijken en te genieten van de zon en die ruimte. Een verkoelende zachte wind veegde over het eiland, maar de warmte was op dit middaguur het zwaarst en de mensen sliepen. In deze stilte en in deze rust was het niet voorstelbaar, dat hier eens een verschrikkelijke uitbarsing alle leven had verwoest. Tweeduizend jaar voor Christus werd Santorini al bewoond. De Phoeniciërs zijn er geweest, evenals veel later de Venetianen, voor wie het een knooppunt was in de handel met de lan den in het Midden-Oosten en de Doriërs bouwden een stad op de zuidpunt van het eiland, waarvan de resten nu nog tonen, dat Santorini al vroeg grote bloei moet hebben gekend. In de structuur van deze stad hebben kenners zelfs het bewijs ge vonden, dat men ver voor Christus al wist hoe gebouwd moest worden om zich tegen aardbevingen te beschermen. Maar wat is bestand tegen het geweld van een uitbars ting als die in vijftienhonderd voor Chris tus? Zelfs gaat het verhaal, dat de vloed golf zo hevig was, dat de Kretensische vloot er in de thuishaven door werd ver woest, wat de nekslag zou hebben be tekend voor de Kretensische cultuur, die haar grootste bloei toen al had gekend. Ook dit is niet voorstelbaar als men het water om het kratereiland op Santorini kalm in lichtkabbelende golfjes heeft zien glinsteren. Maar men neemt het direct voor waar aan nu er feiten voorhanden zijn, die iedere twijfel tegenspreken. Gis teren werden door vloedgolven schepen en kustinstallaties op Kreta beschadigd. De Santoriniaan Kreta ligt honderdtwintig kilometer zuidelijk. Bij helder weer kan men het eiland van Santorini af zien als een lange streep op de horizon. En niet alleen Kreta, ook de meeste ndere eilanden, die tot de Cycladen behoren. Is het verwonderlijk, dat de Grieks-Orthodoxe geestelijkheid op de zuidpunt van het eiland hoog op de top van een berg een klooster heeft gebouwd? Gisteren stond het er al bijna twee-en- een-halve eeuw in strakke lijnen en grote ongebroken vlakken, wit en nuchter als de bouwkunst van Le Corbusier. De natuur steen gaf het als alle bouwsels op Santo rini een levend karakter. Hout is op het eiland nauwelijks aanwezig. Dit materiaal wordt bij de bouw op Santorini alleen ge bruikt voor de draaiende of bewegende delen. Kort geleden brak de twintigste eeuw bij het klooster in. Pal er tegenaan werd een telegraafpost opgetrokken in doods beton. Maar de stilte was er nog, de sfeer bijna onveranderd, zogoed als het panoramisch effect. Het klooster werd gis teren geheel verwoest. Uw verslaggever denkt aan de monnik, die hij daar met ge kruiste armen naar de zee zag kijken. Onderging hij dat indringende gevoel van ruimte even sterk als de bezoeker, die ge woon is aan stadsdrukte? Ook al zouden er geen taalmoeilijkheden zijn geweest, dan nog zou hij hierop geen duidelijk ant woord hebben kunnen geven. Zijn glim lach was uiterst vriendelijk maar inge togen en van een andere wereld. Hij draai de zich langzaam om en keek neer op de vruchtbare grond waar kleine figuurtjes in de brandende zon hun moeizaam werk deden. Dit land was ook van hem. Tachtig tot negentig percent van de grond op Santorini is in handen van de De hagelwitte Stavros-kerk aan het zwarte strand op de zuidoostpunt van Santorini. Eens per jaar wordt deze kerk door de Grieks-Orthodoxe gees telijkheid gebruikt voor een bijzondere dienst. De kerk is tegen aardschokken omgeven door steunberen en is betrek kelijk nieuw. Is dit bizarre bouwwerk ook ten offer gevallen aan aardschok ken en vulkanisch geweld? Hierover zijn nog geen berichten. geestelijkheid. Het overige bezit de bevol king zelf. Zij brengt ook de grond van de geestelijkheid in cultuur en ontvangt daarvoor iedere dag vijfentwintig drach men, dat is drie gulden. Hoewel de koop kracht redelijk is krijgt de Santoriniaan zijn brood niet in de schoot geworpen. De grond is vruchtbaar maar stug en stenig. Zijn resultaat van een dag arbeid moet niet worden vergeleken met dat van een Hollandse boer. De Santoriaan doet veel minder, maar in de beoefening van de landbouw leeft hij dan ook vele eeuwen vroeger. Machines heeft hij niet, daarvoor heeft hij geen geld. Irrigatie is niet moge lijk, want het eiland beschikt over geen enkele natuurlijke bron. Drinkwater wordt opgevangen in grote reservoirs; die enkele keer dat het er regent. Hij is afhankelijk van de hemel. Er is op Santorini dan ook geen boer fdfói somber kijkt als de lucht betrekt. Het r^beurt zelden. Eenvoudig heeft hij' het zeker niét, maar hij werkt hardnekkig. De opbrengst is zelfs nog zo groot, dat er sprake is van enige export. Op dat kleine eiland staan acht fabrieken waar de tomatenoogst wordt verwerkt en ingeblikt. En de wijn heeft Santorini be roemd gemaakt. Verder heeft die gewel dige vulkanische uitbarsting vijftienhon derd voor Christus het hele eiland bedekt onder een vijftig tot honderd meter dikke laag puimsteen, een stof, die na vermen ging een belangrijk bouwmateriaal op levert. Tot voor kort is deze onuitputte lijke bron tientallen jaren actief door Duitse ondernemingen geëxploiteerd. Maar de belangstelling is getaand. Transport kosten schijnen uitgebreide exploitatie op de duur niet rendabel te hebben gemaakt. Voor de bewoners van Santorini is deze steensoort evenwel van geen betekenis. Zij zouden nog niet de helft van de exploi tatiekosten kunnen opbrengen. Dwarsdoorsnede van Santorini. Het eiland van boven af gezien. Toch is de Santoriniaan niet echt arm te noemen. Hij leeft zeer sober van wat de natuur hem geeft en maakt de indruk te vreden te zijn. Als men hem 's ochtends tegenkomt zegt hij vriendelijk: „kalimèra", „gèrrete" of „yassou" en als men koffie met hem drinkt heft hij 't glas water dat er bij hoort, naar u op en zegt: „a votre santé", als hij tenminste op het gymnasium is ge weest. Anders gebruikt hij zijn eigen taal en dan vooral maakt zijn gebaar veel min der dan in het westen de indruk een wat versleten gewoonte te zijn. Hij is persoon lijk en zijn vriendelijkheid oprecht, zijn glimlach direct en vanzelfsprekend. Maar hoe is het mogelijk, vraagt men zich af, dat hij zo weinig consideratie toont met zijn enige helpende kracht, de. ezel? San torini wemelt van deze beesten. Zij zijn lastdieren en daarmee is voor de eigenaar de kous af. Hij behangt het dier met pak ken, vaten, tonnen en balen hooi en neemt soms zelfs nog plaats op het kleine stukje achterdeel dat overblijft. Als het dier even stilstaat op de steile trappen van Tyra slaat hij het en prikt het met een stok, die aan het einde een scherpe ijzeren punt heeft. Veel ezels hebben er kale plekken van en sommige zelfs wonden. Pas kort geleden is een Grieks dierenbeschermings orgaan begonnen met een controle. Als de inlichtingen juist zijn is het gebruik van een stok met ijzeren punt nu strafbaar gesteld. De soms onmenselijke behandeling van deze lastdieren, waaraan de bewoners van Santorini bijzonder veel te danken hebben, is vergeleken bij de vriendelijkheid, die men verder bij alle mensen ervaart, onbe grijpelijk. Even onbegrijpelijk als het is, dat ditzelfde volk zijn voornaamste stad op de uiterste rand van een diepe afgrond heeft gebouwd. Tyra is nu voor een groot deel verwoest. Waar een heldere zon stond boven de parel der Cycladen hangt nu een zwarte stofnevel. DINSDAG 10 JULI Grote Kerk: Orgelconcert ter gelegenheid van het internationaal orgelconcours, 8 uur. Studio: „Phfft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Beklemmende uren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Drums of Tahiti", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fantastische rit", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Operatie Kajak", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Voetsporen in de mist", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Ik was de vriendin van een gangster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The Kentuckian", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 11 JULI Openluchttheater, Bloemendaal: Kinder voorstelling „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", 2.30 uur. Holland Festival, Het Nederlands ballet, 8 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Beklem mende uren", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Drums of Tahiti", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „The Kentuckian", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fantasti sche rit', 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur, Minerva: „Oké mr. Deeds", alle leeft., 2.30 en-8.15 uur. Lido: „Operatie Kajak", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ik was de vriendin van een gangster", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Tentoonstelling „Vijf eeuwen toneel", voordracht Ton Lutz, 8 en 9.30 uur. De vereeniging „Handelsbelangen" te Hilversum heeft geruimen tijd lang bij de winkeliers erop aangedrongen, hunne zaken des avonds niet later dan tot negen uur geopend te houden. Aanvankelijk stond men wel sympathiek tegenover dit denkbeeld, doch later bleek toch ook, dat vele winkeliers er beslist tegen waren. Maandag heeft men een proef genomen met deze vroege avondsluiting. Zij bleek volkomen mislukt te zijn, daar, op enke len na, de winkeliers hunne zaken ook na negen uur geopend hielden. De win kelbedienden en loopjongens, die aan gekondigd hadden, voor de zaken der niet-sluitende winkeliers te zullen gaan posten, hebben daar maar van afgezien. De enkeling, die om negen uur zijn deur sloot, heeft deze later weer geopend toen hij zag dat zijn concurrenten geopend bleven.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5