Alle wetsontwerpen inzake grondwetswijziging aanvaard PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws PAARD TWEEDE KAMER De radio geeft vrijdag 't Silver Stoepke Toch ió het zo 2 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Aan een mooi klein handje Kelder- en zolderspecialist viel door de mand Dief bestolen „Jazz aux Champs Elysées" nu ook in Hilversum JwA %gK Uitslagen metselwedstrijden te Rotterdam 'n Barstende hoofdpijn AKKERTJE Dr. J. Bannier voorzitter van UNO-eommissie voor Technische Bijstand Kinderboerderij van Artis weer open Soldaat veroordeeld wegens smokkelarij Dodelijk ongeval op de Staatsmijn „Maurits" Zweedse onderscheiding voor directeur Staatsmijnen Bromfietser aangereden en gedood Kerkelijk Nieuws Ik had alles geprobeerd tegen transpiratie-lucht .J DONDERDAG 12 JULI 1956 Van onze parlementaire redacteur) ALLE WETSONTWERPEN TOT WIJZIGING van de Grondwet heeft de Tweede Kamer met een zeer grote meerderheid, in de meeste gevallen zelfs met eenstemmig heid, aangenomen. Dit gebeurde eveneens met het voorstel, dat ten doel heeft een parlementloos tijdperk te voorkomen. Juist deze beslissing en de over dit voorstel gevoerde gedachtenwisseling verdienen bijzondere aandacht. Niet alleen omdat de Kamer hieraan het leeuwenaandeel van haar aandacht en haar tijd heeft gegeven, maar ook aangezien het, bij de behandeling in eerste aanleg, in de Eerste Kamer de meeste tegenstand had ontmoet. Wel behaalde het daar een flinke meerderheid, doch geen meerderheid van twee-derde, die in tweede aanleg onontbeerlijk is, wil het ontwerp, na koninklijke bekrachtiging, van kracht worden. Intussen staat nu al vast, dat als het aan de overzijde van het Binnenhof die meerderheid behaalt, het door het demissionaire kabinet aan het staatshoofd ter bekrachtiging zal worden voorgedragen. MinisterDrees wilde nu wel zover gaan, al nam hij tijdens het debat in de Tweede Kamer eerder een neutrale bemid delende dan een werkelijk verdedigende houding aan. Niet ten onrechte kreeg de minister-president hierover enige critiek van prof. Oud (V.V.D.) en van m r. Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) te horen, nadat prof. Romme (K.V.P.) al kenbaar had gemaakt een en ander, dat bij een werkelijke verdediging van het voorstel op zijn plaats geweest ware, niet gehoord te hebben. Indertijd had de regering geen behoefte gevoeld met een voorstel, als nu in de vorm van een regeringsvoorstel aan de orde was, voor de dag te komen. Daarop was het echter dank zij initiatief van de groot ste vijf fracties in de Tweede Kamer inge diend en daar vervolgens debat- en stem mingloos aangenomen. Geheel anders was het in de Eerste Kamer gelopen. Een aan tal senatoren had tegengestemd. Zij meen den in het ontwerp een poging te zien ..staatsnoodrecht" in de Grondwet vast te leggen. Buiten 's lands vergaderzaal heeft de Amsterdamse hoogleraar in het staats recht prof. dr. G. van den Bergh in zijn schriftelijke strijd tegen, dit ontwerp het zelfde bezwaar aangevoerd. Bovendien was hij van mening dat volgens dit ontwerp het parlement de eigen zittingsduur zou kun nen gaan verlengen. Deur voor staatsnoodrecht blijft open Prof. Romme stelde prijs op een duidelijke uitspraak, dat een dergelijke gang van zaken volstrekt ongrondwettig zou zijn. Prof. Oud en mr. Van der Goes van Naters vielen hem in dit opzicht bij, waarna ook mi nister Drees ken baar maakte, dat iets dergelijks absoluut ongrondwettig en trouwens ook ondenkbaar zou zijn. Bovendien verlangde prof. Romme uitdrukkelijk vastgelegd te krijgen, dat het hier alleen ging om een normale rege ling met het oog op noodgevallen, zonder ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 „ALPHA" MUURVERVEN HILVERSUM I, 403 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 7.55 Wie weet hoe8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Promenade-orkest, ensemble en solist. 11.30 Viool en piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen en platen. 13.25 Theaterorkest. 13.55 Koersen. 14.00 Pianotrio en soliste. 14.35 Boekbespreking. 15.00 Gevarieerd program ma voor de militairen. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd, 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Hammondorgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Actuali teiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Vakvereni- gingsnieuws. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Mannenkoor. 19.30 Het godsdienstig leven in ons gezin, causerie. 19.45 Op bezoek bij an-, deren, reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Rem- brandtherdenking. 20.10 Holland Festival 1956: Vocaal kwartet en vierhandig piano. 20.30 Bespiegelingen aan de East River, cau serie. 20.40 Ouder en oud worden, causerie. 21.00 Platen. 21.40 De Vijf verbonden ringen, klankbeeld. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Bui- telands weekoverzicht. 22.40 Vandaag, cau serie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Omroep-orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Platen. 10.40 Orkestconcert. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor de platte landsvrouwen. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kathol, nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Piano en Hammondorgel. 14.25 Platen. (Tussen 15.00 en 18.00 Reportage van de Ronde van Frank rijk). 15.00 Pianorecital. 15.25 Platen. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Boekbespreking. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45' Pianorecital. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vra- genbeantwoording. 18.45 Reportage van de Ronde van Frankrijk. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek: Verklaring en toelichting: Wat betekent Rembrandt voor een hedendaagse schilder? 19.20 Regerings uitzending: Emigratiepraatje. 19.30 Verzoek programma voor de militairen. 20.20 Actuali teiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Platen. 21.30 Nabeschouwing over de Ronde van Frankrijk. 21.40 Lichte muziek. 21.55 Strijkkwintet. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Plqten. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Operettemuziek. 15.30 Platen. (Om 17.00 Re portage van de Ronde van Frankrijk). 17.00 Nieuws. Dansmuziek. 17.45 Platen. 18.00 Hon gaarse volksliederen. 18.10 Voordracht. 18.20 Hongaarse volksliederen (vervolg). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Idem. 20.15 Orkestconcert. 21.00 Platen. 21.15 Orkestconcert, (vervolg). 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.35—23.00 Nieuws. dat daarmee, wanneer men met gevallen te maken zou krijgen die niet te voren te voorzien zijn, hantering van staatsnood recht uitgesloten zou zijA. Ook in dit op zicht bleek,er en in de Kamer en bij de regering eensgezindheid te bestaan. Aldus zal in de Grondwet worden vast gelegd dat de zittingsduur van een Kamer eindigt op het ogenblik van het optreden van een nieuw gekozen Kamer. Minister Drees had onder meer nog aangevoerd, dat bepaalde noodsituaties denkbaar zouden zijn, die afwijking van de regeling wenselijk konden maken. Terecht was hierop eOhter betoogd, dat daartoe, juist, met behulp van staatsnoodrecht, de deur open bleef. P r o f. O u d had nog aangevoerd, dat ook de eventueel gewenst te achten aanwen ding van het middel tot Kamerontbinding onaangetast blijft. Zo kon de minister president tenslotte niets steekhoudens meer in het midden brengen voor zijn al te „neu trale" houding. Vandaar, dat hij juister gehandeld zou hebben, als hij ook zelf zijn stem aan het ontwerp had gegeven. Ten einde hieraan te ontkomen, maakte hij zich fluks, voor het ogenblik waarop de stem ming begon, uit de voeten. Maar afge zien van minister Staf, die al eerder de zaal had verlaten deden de overige mi nisters-Kamerleden dit niet. Zij stemden allen voor. Zo ging dit ontwerp er met 750 door. Thans mag men verwachten, dat na deze beslissing na de ontzenuwing van hier en daar aanvankelijk nog bestaande be zwaren ook de Eerste Kamer haar goed keuring eraan zal hechten. V.V.D. blijft tegen Kameruitbreiding Te voren had de Tweede Kamer de overige wijzigingsontwerpen na zeer korte discussie eveneens aangenomen. Evenals in eerste aanleg bleef de V.V.D. tegen de uit breiding van de beide Kamers, zodat de daarop betrekking hebbende voorstellen nog zes stemmen tegen kregen. De twee aanwezige communisten namen een soort gelijke houding aan tegenover twee der andere ontwerpen, waaronder dat inzake de aanpassing aan de nieuwe rechtsorde. Dit vanwege Nieuw-Guinea. Mr. Van der Goes van Naters en zijn fractie genoten hadden liever in de Grondwet een bepaling opgenomen gezien, die van een moderner opvatting ten aanzien van be stuur en wetgeving met betrekking tot dit gebied getuigd zou hebben. Dit belette hem met vóór te stemmen; hij stipte nog aan dat de weg voor wijziging van onze politiek inzake Nieuw-Guinea openbleef. Prof. Romme drong erop aan, dat. reeds kort na de tweede helft van septem ber althans de uitbreiding van de Tweede Kamer verwezenlijkt zal worden, opdat de 150 leden terstond aan de voorbereiding van het begrotingsweek zullen kunnen deelnemen. Mr. Beernink (C.H.) gaf er de voor keur aan, de uitbreiding van de beide Ka mers gelijktijdig een feit te doen worden. Dan zou het gezien de wetstechniek op dit punt met het oog op wat ten op- ziche van de Eerste Kamer mogelijk is, on geveer een maand later worden. Minister Van Oven kon er zich onder deze omstandigheden van afmaken met te verklaren, dat het demissionaire kabinet het een en het ander ernstig in overweging zal nemen. ADVERTENTIE 'OOCOOOCOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCOOÖOCOOOOCxDC>C)OCOOOOOCC( O 8 g hoort 'n mooie .ring, zo iets aparts, g 8 zodat beide opvallen, en het kleine g 8 handje en de mooie ring. g g Wij kunnen u een pracht collectie g 8 tonen, voor ieders smaak en voor g iedere hand. 8 Komt u eens kijken bij 8 8 Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 O FS g De kleine zaak met de grootste keuze XXXX)OOOCOCOOOOOOOOC)OOOOOOOOCOCXX)OOÓOOC)OOOOOOOOOC)C)OOOOOCy Toen een 37-jarige Rotterdamse vorige week op een morgen op de zolder van haar woning kwam, trof zij daar een on bekende man aan. Op haar vraag wat hij daar uitvoerde, gaf hij ten antwoord, dat hij het licht kwam nakijken. Zijn aandacht zou echter getrokken zijn door een gong die op de zolder stond en hij had van de gelegenheid gebruik gemaakt om dit in strument eens nader te bezichtigen. De vrouw vond het echter wel vreemd, dat daartoe de deur geforceerd was en zij no digde hem uit mee te gaan naar beneden om een nadere uitleg te vernemen. Plotse ling nam de man toen de benen, met ach terlating van een duimstok. De vrouw ging naar het politiebureau om hiervan verslag uit te brengen. Men liet haar daar enige foto's zien van be kende insluipers en zij herkende een van hen als haar vreemde gast van die morgen. Het bleek de 27-jarige havenarbeider C. L. G. te zijn, die de volgende dag reeds kon worden aangehouden. Aanvankelijk ontkende hij, dat hij op het bewuste adres was geweest, maar toen men de politie hond Presto erbij haalde en deze de duim stok, identificeerde als G's eigendom moest hij wel bekennen. In zijn zak vond men nog een houtsplinter, die van de ge forceerde deur afkomstig bleek te zijn en bovendien nog een stukje van een koperen slot, dat hij van een hutkoffer op de zolder had afgebroken. Omdat er de laatste tijd in de stad nogal wat diefstallen op zolders en in kelders waren gepleegd, voelde men hem eens flink aan de tand, maar hij toonde zich niet bijster spraakzaam. Wel moest hij toe geven, dat hij op de Gordelweg en in de Nobelstraat in kelders was geweest, waar hij sleutels had weggenomen. Ook wees Presto hem aan als de eigenaar van een bandafnemer en een breekijzer, die na een inbraak in een kelder op de Schiedamse Vest waren gevonden. Er waren toen 24.000 pakjes sigarettenpapier ontvreemd. Verder vond men bij huiszoeking in zijn woning een boortol, die uit een kelder op de Goudsewagenstraat gestólen bleek te zijn. Toen de vrouw van G. hem tijdens zijn verblijf op het politiebureau kwam be zoeken, vielen haar oorhangers een van de rechercheurs op. Hij „dook" in de ad ministratie en zag, dat deze sieraden in de Witte de Withstraat waren ontvreemd, evenals de ring die zij droeg. G. is inmiddels ter beschikking van de justitie gesteld. |0<-'0000000000000000000000cxxxxxx50000000000000c)0000000000c V 3 Een 17-jarige metaalbewerker is in de 8 8 kuil gevallen, die hij voor een ander 8 8 gegraven hadDe jongeman kwam 8 namelijk aangifte doen van diefstal van 3 zijn bromfiets op het Aldebaranplein in 8 Amsterdam-Noord. Inmiddels had de J politie van het betreffende bureau de 8 8 bromfiets reeds gevonden en terugge- 8 geven aan een andere Amsterdammer, 8 8 die op 13 juni aangifte had gedaan van 8 de diefstal van zijn bromfiets. Het 8 zaakje werd uitgezocht en spoedig viel 8 8 de metaalbewerker door de mand. Hij 8 had de bromfiets op 13 juni gestolen, 8 8 maar was het vehikel dermate als zijn 8 eigendom gaan beschouwen, dat hij nu 8 wel meende de politie te kunnen in- 8 schakelen om „zijn" vervoermiddel te- 8 rug te krijgen 8 p >OOOOOOOCOOOOOCOCOOOOOOC>OOOOOOOCXX>OOOOC>OOOOOOOOOOOOOOOOC> Het bekende Franse radioprogramma „Jazz aux Champs Elysèes" komt steeds tot stand in samenwerking en uitwisseling met een buitenlands radiostation. Zo wer den in dit seizoen programma's opgenomen in o.a. Italië, Joegoslavië, Duitsland. Op zaterdag 14 juli heeft de laatste uit zending in deze serie plaats en de R.T.F.- producer besloot hiervoor de medewerking te vragen van de A.V.R.O. Zo arriveerde dinsdag producer Jack Diéval in de Hilversumse studio in gezel schap van de zangeres Maria Candido, de voortreffelijke Amerikaanse trombonist Bill Bayers en accordeonist Gus Viseur. Producer Jack Diéval is wel de ideale man voor dergelijke programma's daar hij tevens componist, arrangeur en bovendien een van Frankrijks vooraanstaande jazz pianisten is, wat blijkt uit het feit dat hij onlangs nog als zodanig optrad in het Jazz- Festival dat de BBC organiseerde. Voor het Jazz-Festival in 1953 te Stuttgart compo neerde Diéval het Concert voor piano, kwartet en groot jazz-orkest. Samen met genoemde artisten zullen in dit programma optreden het Metropole orkest van Dolf van der Linden, Pia Beek en haar trio, violist Sem Nijveen en de Amboina Serenaders onder leiding van Rudi Wairata. De A.V.R.O. zal dit programma onder een andere titel, daar men in Frankrijk een iets andere interpretatie geeft aan het woord jazz dan wij uitzenden in sep tember. Premier van Peru afgetreden LIMA, (AFP) De Peruviaanse pre mier, vice admiraal Roque Sald'ias, is dins dag afgetreden. Hij wordt opgevolgd door generaal Juan Mendoza. ADVERTENTIE •cv- j.V' •V - i heerlijk en 14- in ééri rol 1 _r'; V,-' VV.A- V-V Haarlemmer Bakker wint eerste prijs „De Zilveren Troffel," de wisselprijs, die bij de jaarlijkse nationale wedstrijd in het metselen met baksteen in het bouwcen trum te Rotterdam wordt uitgereikt aan de school waarvan de leerlingen de beste prestaties hebben geleverd, is deze keer voorgoed in handen gekomen van de tech nische school „Concordia Inter Nos" te Amsterdam. Deze school heeft de zilveren troffel en namelijk drie maal achter elkaar gewonnen. In de woensdag gehouden wedstrijden ging ook weer zowel in groep a als in groep b de eerste prijs naar een leerling van deze school, respectievelijk naar N. C. Bakker uit Haarlem, die 599 punten maakte, en W. G Weggelaar uit Amsterdam, met 545 pun ten. Bij de deelnemers, die in het leerling stelsel metselen van de stichting vakoplei ding bouwbedrijf werken, ging de eerste prijs naar T. H.-Heijne uit Amsterdam, die 608 punten behaalde en de tweede prijs naar J. J. A. Mol uit Oostvoorne, met 545 'punten. no een ADVERTENTIE U voelt U weer "stralend' Dr. J. P. Bannier, directeur van het Nederlands bureau voor Internationale Technische Hulp te 's-Gravenhage is door de U.N.O.-commissie voor Technische Bij stand met algemene stemmen gekozen tot haar voorzitter voor het tijdvak 1956'57. Dr. Bannier is raadsadviseur in alge mene dienst van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De U.N.O.-commissie voor technische bijstand heeft als perma nente commissie van de economische en sociale raad der U.N.O. de controle over het beleid en de vooruitgang in het vlak van de technische bijstand en zij doet aan bevelingen voor toekomstige acties van hulp aan minderontwikkelde gebieden. De kinderboerderij van Artis, waar vorige week alle dieren behalve de ezel tjes en de vogels in verband met een geval van mond- en klauwzeer op last van de Veeartsenijkundige Dienst moesten worden afgemaakt, wordt vandaag her opend. Er zullen dan tien lammeren, tien geitjes, drie Kameroenschaapjes dwerg- schaapjes, die nog niet eerder in Artis te zien waren en een paar dwerggeitjes rondhuppelen. Binnen enkele dagen zullen er nog een aantal kalveren en een zeug met biggen bijkomen, waarmee dan een flink begin is gemaakt met dé herbevolking van de kin derboerderij. De inventaris is dan nog niet geheel op het peil, zoals men zich in Artis wenst: er moeten nog een aantal dwerggeitjes bij komen. Deze schijnen echter op het ogen blik in Nederland niet voorhanden te zijn, zodat thans pogingen in het werk worden gesteld, ze in het buitenland aan te kopen. De krijgsraad te velde west veroordeelde de 19-jarige dienstplichtige soldaat H. C. J. uit Etten tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, verbeurdverklaring van een auto, die bij het smokkelen van boter werd gebruikt, alsmede van de in- beslaggenomen boter; voorts tot ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting. J. was ten laste gelegd, dat hij 500 kg boter zonder vergunning had uitgevoerd naar België en dat hij, toen hem een stop teken werd gegeven, niet aan deze vorde ring had voldaan, doch zijn auto, waar mee hij boter naar België trachtte te smokkelen,'tegen een versperring had la ten lopen. J. was daarna gevlucht. Ook was hem het zonder vergunning uitvoeren van 400 kg boter naar België, op 10 mei van dit jaar, ten laste gelegd. De 39-jarige stutter S. V. Higgs uit Géleen is in een toevoergalerij op de 455 meter verdieping van staatsmijn „Maurits" onder vallend gesteente geraakt. Toen zijn mede arbeiders hem hadden bevrijd, bleken de levensgeesten van de getroffene reeds te zijn geweken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. Tijdens een op het Zweedse gezantschap gehouden lunch, heeft de gezant van Zwe den in Nederland, Sven Dahlman, het commandeurskruis van de koninklijke orde van Vasa overhandigd aan de directeur-ge neraal van de Staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers en het officierskruis van deze orde aan de directeur van het verkoopkan toor van de staatsmijnen, de heer P. A. Zoetmulder. Te Rijswijk is op de oostelijke parallel weg nabij de Hoornbrug de 25-jarige bromfietser E. E. N. uit Rotterdam door een .personenauto aangereden en gedood. N. wilde links afslaan doch lette niet op het verkeer van' rechts. Hij werd door de auto geraakt, duikelde enige malen over de weg en bleef zwaar gewond lig gen. Toen korte tijd later een arts aan kwam, bleek hij reeds te zijn overleden. V.N.-postzegel wordt ontworpen door S. L. Hartz De posterijen van de Verenigde Naties hebben drie ontwerpers aangewezen voor het ontwerpen van de VN-postzegels, die in 1957 zullen worden uitgegeven. Het zijn de Nederlander S. L. Hartz uit Haarlem, de Canadees A. L. Pollock en de Nieuw- Zeelander L. C. Mitchell. Allen hebben reeds eerder VN-zegels ontworpen. De heer S. L. Hartz is chef-tekenaar en graveur van de N.V. Grafische Inrichting Joh. En schedé en Zonen. Hij was ook de ontwer per van de bekroonde vijf-cent postzegel van Unicef, het kinderfonds van de Ver enigde Naties. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijkerkerveen J. T. Doornen bal te Oene. Aangenomen naar Vollenhove (toez.) J. v. Woudenberg te Ten Boer. Geref. Kerken Beroepen te Oldehove J. v. Raalte te Mildam. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Bedankt voor Kampen (als miss. pred. voor Zuid-Afrika) K. J. Dijkema te Tree beek. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Leerdarp F. Bakker, kand te Goes. Geref. Gemeenten Tweetal te H. I. Ambacht H. v. Gilst te Dirksland en C. Molenaar, kand. te Dor drecht van wie eerstgenoemde is beroepen. ADVERTENTIE Mej. An. Bosch, Pr. Hendriklaan, Bloemendaal, schrijft: „Het was vreselijk vervelend voor ledereen op kantoor en thuis en vooral als ik uitging. Maar nu gé bruik ik Arrid crème en met reuze resultaat. Nooit meer last van transpiratie en geen spoor van geur meer te bekennen. Fantastisch I" Een beetje Arrid in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Transtop, waar door de crème direct bfj het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. Moeder. Een 28-jarige Canadese boerin heeft toegegeven dat zij haar drie klei ne kinderen in een meer verdronken heeft. De lijken van de kinderen zijn opgehaald uit het Temiskamingmeer op 250 mijl ten noorden van Ottawa. Afgesneden. Een groot gedeelte van Zuid- Oost-Australië wordt thans door over stromingen geteisterd. In Nieuw-Zuid- Wales zijn tientallen provinciesteden van de buitenwereld afgesneden. Grote aantallen schapen en runderen zijn ver dronken. Honderden gezinnen verblij ven thans in tenten of kerkportalen. Veilig. Een Amerikaans ingenieur, die een vliegtuigje met piloot had gehuurd om de hoogspanningsleiding van een elek trische centrale in Zuid-Dakota te con troleren, ontdekte tot zijn schrik, dat de piloot onwel was geraakt. Hoewel de ingenieur slechts enkele vlieglessen had gehad en geen vliegbrevet bezat, slaag de hij er in de machine veilig en wel op de grond te zetten. De piloot bleek aan een hartaanval te zijn overleden. Bezet. Nationalistisch-Chinese troepen zijn geland op de Spratley-eilanden, waarop zowel nationalistisch als communistisch China, Zuid-Vietnam en Frankrijk aan spraak maken. Deze eilanden, voorna melijk onbewoonde riffen, liggen in de Zuidchinese Zee tussen de Philippijnen en Vietnam. Rijp. West-Samoa heeft onder Nieuw- zeelands leiding zulk een snelle poli tieke ontwikkeling doorgemaakt, dat het nu rijp is voor zelfbestuur of zelf standigheid, aldus een rapport van een UNO-commissie. Deze commissie, die onder leiding stond van John Macpher- son van Engeland, heeft twee maanden geleden een bezoek aan dit deel van de Stille Zuidzee gebracht. Onderzoek. Een onderzoek door een com missie van het Indonesische ministerie van Gezondheid heeft aangetoond, dat de Indonesiër in Palembang, die aan een vreemde huidinfectie lijdt, niet het slachtoffer is van radio-activiteit. Vol gens eerdere berichten uit Palembang werd aangenomen, dat de -ziekte was veroorzaakt door radio-actieve regen. Zwart. Een aantal protestantse geestelijken in Zuidwest-Duitsiand heeft meege deeld, dat in de komende dagen op hun kerken zwarte vlaggen zullen worden gehesen uit protest tegen de invoering van de dienstplicht in West-Duitsland. Zij volgen hiermee het voorbeeld van dr. Manfred Stohrer, een geestelijke, die in het afgelopen weekeinde mede uit naam van 104 collega's een pamflet pu bliceerde, waarin tegen een herbewa pening van West-Duitsland werd ge waarschuwd. Dr. Stohrer zei, dat ge durende een week een zwarte vlag van zijn kerk zou waaien. Luxe. De Maharadja van Jaipoer, die op het ogenblik in Londen vertoeft, heeft aangekondigd dat hij een van zijn vijf paleizen in India zal laten verbouwen tot een luxe hotel, omdat hij niet meer over genoeg middelen beschikt om al zijn residenties te onderhouden. Een van zijn paleizen had de Maharadja reeds aan de Indiase regering geschonken, die er een officieel ontvangstcentrum van heeft gemaakt. Belang. Generaal Franco heeft een bijeen komst van de nationale raad van de Falanx op 17 juli belegd, aldus is na de vergadering van de politieke raad van de beweging meegedeeld. Aan deze bij eenkomst, aan de vooravond van de vie ring van de twintigste verjaardag der beweging, wordt veel belang gehecht. Er is sprake van voorgenomen wijzigin gen in de staatsinrichting. Verboden. De Westduitse minister van Verkeer Seebohm,- heeft bekend ge maakt, dat hij er alle belanghebbende transportondernemingen in het bui tenland van op de hoogte heeft gesteld dat ook buitenlandse vrachtwagens op zondag niet zullen mogen rijden in de Bondsrepubliek. Faam. Dr. Eduard May, professor in de filosofie aan de vrije universiteit van West-Berlijn, is na een langdurig ziek bed op 51-jarige leeftijd overleden. May was onder meer uitgever van. het tijd schrift „Philosophia Naturalis", dat in ternationale faam genoot. Einde. De werknemers in de begrafenis branche in San Francisco hebben beslo ten tot aanvaarding van een nieuw con tract. Zij beëindigden daarmee een sta king die 64 dagen heeft geduurd, elf kerkhoven gesloten heeft gehouden en teraardebestelling heeft belet van 976 doden. 20. In steeds sneller vaart joeg de hand kar voort. Verbeten hield Panda vast, ter wijl hij zo goed mogelijk trachtte om het razende geval te sturen. Dat was erg moei lijk, vooral toen het door een drukke dorp straat ging. Het gaf een hele opschudding, toen de kar met zijn hossende lading van badkuipen, ledikanten en lantaarnpalen door de straat daverde. Verschrikte dor pelingen klommen tegen de huizen op, om maar zo snel mogelijk uit de weg te ko men. „Stop! Stop die kar!", riep Knutse- leer,die achter Panda aanholde, „draai de slinger terug!" Maar Panda had al zijn aandacht nodig om de dolle wagen zonder ongelukken op de weg te houden en kreeg dus werkelijk geen gelegenheid om aan slingers te draaien. En zo stoof hij voort, overal de landelijke rust verstorend. Een eindje verderop stond de veldwachter, die reeds enkele onaangename ervaringen met de uitvindingen van Knutseleer had ge had. Wat is dat voor een herrie?", brom de hij, „wat komt daar aan? Het lijkt wel een handkarmaar wat gaat dat ding snel! Hier moet ingegrepen worden!" En met opgeheven hand stelde hij zich mid den op de weg op. HET PAARD is waarschijnlijk eerst vrij laat huisdier geworden. De mens uit het Midden-Stenen Tijdperk beschouwde het in ieder geval nog uitsluitend als jachtdier toen honden, runderen, schapen en geiten reeds lang huisdieren waren. Waarschijn lijk heeft de eerste domesticatie van hel paard dan ook pas omstreeks 3500 v. Chr. plaats gevonden en wel in Centraal-Azië, waar het Przewalski-paard werd aange troffen. Dit bruine, tot isabel- lakleurige dier, dat een schoft- r hoogte van 1.30 m heeft, leeft thans nog in kleine kudden 'van 150 a 200 dieren in de onherbergzame Dzungarische steppen en in de dorre Berg- steppe van Zedzik Nor in Mon- golië. Chinese bronnen vermelden het paard voor het eerst als huisdier omstreeks 3000 v. Chr. onder de regering van koning Fo Hi en de Assyriërs maken er pas 1000 jaar later melding van, terwijl de Egyptenaren omstreeks 1800 v. Chr. met het gedomesti ceerde paard kennis maakten toen de Hyksos met hun met paarden bespannen strijdwagens het land binnen vielen en met deze nieuwe strijdmiddelen een ge makkelijke overwinning behaalden. De, Hyksos hebben ons overigens direct gebracht waar we wezen willen, want het paard werd aanvankelijk niet als rijdier, maar uitsluitend als trekdier gebruikt, naar het schijnt het eerst voor de ploeg, maar later ook voor wagens. En dit was niet alleen in het oosten het geval, maar ook in het noorden, zoals blijkt uit een paardje met een zeswielig wagentje dat bij Trundholm in Denemarken werd gevonden en welk kunstvoorwerp uit de 14de eeuw v. Chr. stamt. De oudste afbeeldingen van een ruiter zijn van veel later tijd en dateren uit de 8ste eeuw v. Chr. (Merk- waardigerwijs betreft deze afbeelding een Lybische vrouw op een paard van Ara bisch type). Daarna schijnt de ruitersport snel aan populariteit te hebben gewonnen, want reeds in 648 v. Chr. werden in Olyvn- pia de eerste ruiterwedstrijden gehouden, zonder beugels en op ongezadelde paar den, uiteraard. Maar goed, het paard fungeerde in de mensenmaatschappij dus eerst als trekdier en we kunnen gerust aan nemen, dat dit geen onver deeld genoegen is geweest. De dieren Werden n.l. aange spannen met behulp van een op de schoft liggend juk, waarvan een riem naar de hals liep. In feite trokken zij de last dus met de hals, waardoor de luchtpijp werd af gesnoerd zodra de vracht wat zwaar werd. Door deze bespanning waren paarden slechts in staat geringe lasten te slepen en de Griek se en Romeinse schrijvers vertellen dan ook dat de maximale trekkracht van een paard in die tijd 430 kg. bedroeg. Als trek dier heeft het paard in de oudheid onge twijfeld een vrij povere indruk gemaakt. Onze tegenwoordige paarden zijn in staat 1000 tot 1500 kg. te trekken. Niet om dat zij zoveel potiger zijn geworden (of moeten we benigerzeggen, in verband met het feit dat paarden benen hebben inplaats van poten?) maar omdat men in het begin van de middeleeuwen door de uitvinding van haam en borstgareel er toe is overgegaan het paard met borst en schouder te laten trekken, waardoor de luchtpijp niet meer wordt afgeknepen. Wist u overigens dat de hoefijzers in onze streken zijn uitgevonden? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2