Grens Beverwijk met Velsen en Heemskerk behoeft wijzigingen Enthousiaste huisvrouwen namen moderne zelfwasserij in gebruik Uit Denemarken kwamen vele atleten terug naar het Velsense „Suomi" Kort en bondig Samenvoeging drie gemeenten stuit op ernstige bezwaren In anderhalf uur een grote was „kastklaar" thuis Beverwijk maakt nu een rapport openbaar Ontvangst ten raadhuize Met Brigitte Flageti vrijdag een landenderby op Watervliet" Aan de IJmuidense Snelliusstraat DONDERDAG 12 JULI 1956 11 Streven naar eenheid in het ziekenfondswezen Ook badhuis met 13 douches en 1 had open Agenda voor Beverwijk HET RAPPORT OVER DE bestuurlijke indeling van de IJmond, dat in opdracht van de gemeentebesturen van Bever wijk en Heemskerk in 1952 werd uitgebracht door prof. dr. A. M. Donner, mr. dr. C. Ch. A. van Haren en jhr ir. J. de Ranitz en dat maandagmiddag door hejt gemeentebestuur van Beverwijk tijdens een persconferentie van het stempel „Ge heim" werd ontdaan, bevat in de eerste pjpats de hiening, dat samenvoeging van de drie gemeenten (Velsen, Beverwijk en Heemskerk) op ernstige bezwaren stuit. De nieuw te schep pen gemeente zou een dubbelstad omvatten mét op de zuide lijke oever van het Noordzeekanaal de kem van Velsen en IJmuiden en op de noordelijke oever Beverwijk, op de duur, wanneer de verwachte ontwikkeling zich realiseert Bever wijk-Heemskerk. Volgens de stedebouwkundige plannen zul len beide delen van een dergelijke nieuwe stad niet naai elkaar toe, maar van elkaar af groeien. Bij de beantwording van de vragen, die de commissie zijn voorgelegd, heeft zij zich gesteld op de basis van de voornaamste conclusies, waar toe de Werkcommissie voor het Westen des lands in haar Interimrapport 1951 is gekomen: de vermoedelijke expansie van de basisindustrie, het Hoogovenbedrijf van 7.000 werk nemers thans, tot eerlang wellicht 20.000, zal met de agglo- meratieve industrieën in enkele decennia, stel omstreeks 1980. sen bevolkingsvermeerdering doen zien van 145.000 per sonen, zodat in aanmerking genomen het huidige bevolkings getal in de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk van afgerond 82.000, het mogelijk zou kunnen zijn, dat binnen hel territor van deze drie gemeenten in 1980 rond 225.000 in woners zouden moeten worden gehuisvest. Omtrent BeverwijkVelsen zegt het rapport: „De 'voorziene ontwikkeling zal zich in hoofdzaak ten Noorden van het kanaal afspelen. De grote moeilijkheden, welke het dwarsverkeer over het kanaal reeds medebrengt en in toenemende mate zal medebrengen, dienen naar de mate van het mogelijke te worden beperkt. Mede op grond hiervan adviseert de Werkcommissie dan ook een gezonde uitgroei, gebaseerd op de eigen functie. De Werkcommissie is van mening, dat de bestaande uitbreidings- en wederopbouw van Velsen, tot een capa citeit van 60.000 inwoners, daarin voorzien, .Tiaar heeft overwegend bezwaar tegen de door Velsen gewenste verdere uitbreiding met 20.000 a 30.000 inwoners. In deze ge- dachtengang wordt de scheiding tussen de twee stedelijke agglomeraties terecht ge accentueerd en de kous zou hiermede af zijn, ware het niet, dat de gemeentegrens van Velsen zich boven het kanaal uitstrekt. Het behoeft geen betoog dat, kon men met een schone lei beginnen, het kanaal als grens zou worden aangenomen. Los van grenzen Vooropgesteld moet worden, dat de ste debouwkundige verzorging en reële uit bouw van Velsen-Noord los staat van het probleem der gemeentegrenzen. Deze zal zich zowel onder Velsens bestuur als onder Beverwijks bestuur kunnen vojtrekken. Niet dit, doch andere facetten van bestuurs zorg kunnen wellicht voor toevoeging van dit gebied bij Beverwijk pleiten. In het kader van onze opdracht hebben de drie heren de volgende situaties over wogen: a. de grens tussen Beverwijk en Velsen blijft ongewijzigd; b. hetv gedeelte van Velsen boven het kanaal ten Oosten van de aldaar ontworpen spoorlijn wordt bij Beverwijk gevoegd, zodat de nieuwe grens komt te lopen langs de Oostgrens van het bebouwde gedeelte van Velsen-Noord en een klein gedeelte van de gemeente As- sejjdelft (ten Westen van de Assendelver- zeedijk) bij Beverwijk komt, waartegen van de zijde van Assendelft geen over wegend bezwaar zal bestaan; c. het Hoog ovenbedrijf blijft, voorzover het thans op Velsens territoir is. gelegen, bij Velsen, maar Velsen-Noord wordt bij Beverwijk gevoegd; d. zowel het gehele Hoogovenbe drijf als Velsen-Noord worden bij Bever wijk getrokken, hetgeen impliceert dat het kanaal als grens wordt aangehouden. Grens wijzigen Over a en b wordt gezegd: Ongewijzigd kan de grens tussen Beverwijk en Velsen niet blijven zulks tengevolge van het ten Z.O. van Beverwijk ten behoeve van che mische nevenbedrijven en van andere in dustrieën in de Wijkerpolder gereserveer de terein ter grootte van 120 ha. Dit industrieterrein behoort met het Hoogovenbedrijf als één complex te wor den gezien, maar indien men zich reali seert hoe binnen een zeer beperkt gebied, behalve dit industrieterrein, de kern van Velsen-Noord is gelegen bestuurlijk als deel ener ten Zuiden van het kanaal gelegen gemeente, maar stedebouwkundig en func- tioneel-maatschappelijk als wijk en deel van Beverwijk en hoe in. deze bottle-neck ingewikkelde verkeerssituaties om een op lossingvragen, dan is het moeilijk aan te nemen, dat bij deze dooreenstrengeling van belangen twee bestuurslichamen geroepen zijn om de oplossing na te streven. Willekeurige grens Thans loopt de grens willekeurig over ontworpen verkeerswegen en kunstwerken heen. Hoe moet Beverwijk zijn industrie terrein ten Z.O. ontsluiten door de aanleg van wegen over Velsens gebied, terwijl Velsen, beperkt tot zijn afgebouwde woon kern Velsen-Noord daarbij geen belang heeft? Moet Velsen onteigenen voor wegen, die nodig zijn voor industrieterreinen op gebied van Beverwijk? Volgens het Interim-rapport zullen de binnenschepen niet meer in het Noordzee kanaal ligplaats mogen kiezen. Zij zullen dan aangewzen zijn op de.te ontwerpen havencomplexen aan het zijkanaal A en de Wijkerpijp. De westelijke oever van het zijkanaal A ligt echter in de gemeente Velsen. Niet vergeten mag worden dat het gebied ontsloten moet worden, niet door Velsen, dat hier boven het kanaal niet zijn primaire belangen heeft, maar door Beverwijk. De afvoer van rioolstoffen, de voorziening van gas, water en elektriciteit, sportvelden en begraafruimte, waarvoor in Velsen-Noord geen plaats meer is, de belangen van de binnenscheepvaart, zoals hierboven aange duid, het politietoezicht en zoveel meer laten zich in dit belangrijk, maar in zijn omvang uiterst beperkt gebied bestuurlijk niet in tweeën knippen. Men kan het Vel sen niet euvel duiden, indien het geen verdere belangstelling aan de dag legt voor de noordelijke agglomeratie, indien het zijn uitbreiding aan de zuidzijde van het kanaal moet zoeken; volgens het ontworpen struc tuurplan keert Velssen de rug naar het Noorden, maar Beverwijk kan het gebied tussen zij kanaal A en de ontworpen spoor lijn naar Uitgeest niet ontwikkelen, noch leiden indien het daarbij telkens stoot op een andere gemeente. Een verlegging van de grens van Velsen tot aan de ontworpen spoorlijn schijnt ons derhalve een nood zakelijke minimum-correctie. Voorts is er een gecompliceerd kunst werk ontworpen over de nieuwe en de be staande spoorlijn. Dit kunstwerk vormt de verbinding tusen de nieuwe Rijksweg op de zuidelijke entree van de stad, zo mede met de terreinen van de basisindustrie. De gemeentegrens tussen Velsen en Beverwijk gaat dwars over dit kunstwerk heen. Het is noodzakelijk dit kunstwerk geheel op Beverwijks gebied te brengen door een cor rectie ter plaatse. Over Hoogovens Over c en d menen de rapporteurs: De grens tussen Beverwijk en Velsen loopt thans door het Breedbandbedrijf; de ver dere ontwikkeling van de hoogovens zal zich bijna geheel (met uitzondering van Ilooswijk) op Beverwijks gebied voltrekken. Het is denkbaar dat het Hoogovenbedrijf zich over twee gemeenten blijft uitstrekken, doch niemand zal dit als een ideale situatie bestempelen. Er zijn nadelen aan verbon den en geen voordelen. Misschien zit er voor Velsen aanvanke lijk een onaangename kant, aan de idee dat het Hoogovenbedrijf niet meer tot zijn ter ritoir zou behoren en ongetwijfeld was het Hoogovenbedrijf onder de werking der Ondernemingsbelasting voor Velsen ook financieel zeer aantrekkelijk. Noch de ene, noch de andere factor mag echter de door slag geven en ons dunkt dat, wanneer ook Velsen zal doordrongen rijn van het be staan van twee afzonderlijke agglomeraties én van zijn eigen levensvatbaarheid tot een kern van 60.000 inwoners, het zich gemak kelijker zal kunnen verzoenen met de ge dachte, dat zich daar boven het kanaal een andere agglomeratie ontwikkelt. Bij noordelijke agglomeratie Het Hoogovenbëdrijf behoort tot de noor delijke agglomeratie en de heren vermogen geen wezenlijk belang, anders dan finan cieel, voor Velsen te zien in het feit, dat er ten noorden van het kanaal een zeer groot bedrijf zou zijn gelegen, ten dele op grondgebied van Velsen. Dit ware voor Vèlsen dan toch niet meer dan een trofee. Wel zou bij verwezenlijking een speciale financiële regeling dienen te worden ge troffen. Immers, Velsen zal op grond van de grote bedi agen, die het krachtens de wet op de Ondernemingsbelasting ontving en over 19511952 nog zal ontvangen, WH maakten de winsten, al wat we eisen, is het recht nu te mogen werken 'zo luidde de tekst van een van de borden, die fabrieksmeisjes van een motor- onderdelenfabriek meedroegen toen zij met een grote menigte arbeiders uit de Engelse auto-industrie een protest-bijeenkomst hielden bi] de parlementsgebou wen in Londen in verband met het massale ontslag van arbeiders m de fabrieken van de British Motor Corporation. voorzieningen hebben getroffen en een be leid 'hebben gevoerd, waaraan niet plotse ling, een einde kan of mag worden ge maakt. Ongetwijfeld is de ligging van het Hoog ovenbedrijf binnen twee gemeenten ook voor deze onderneming niet aantrekkelijk. Het zal rekening hebben te houden met bouwexploitatieregelen en bouwtoezicht, zowel van Beverwijk, als van Velsen. Het politietoezicht (bedrijfsongevallen) zal zo wel door Beverwijk als door Velsen wor den uitgeoefend. Het is echter één indu striecomplex, dat voor bouwtoezicht, toe zicht krachtens de Hinderwet, politie, door één toezichthoudend orgaan dient te wor den behandeld en vanuit één centrale die nen de voorzieningen te worden getroffen, welke de aanwezigheid van een dergelijk bedrijf nodig maakt. Bij Beverwijk Het schijnt daarenboven een weinig aan lokkelijke situatie om, terwijl het indus trieterrein in de Wijkermeerpolder tot Be verwijk behoort, het eigenlijke hoogoven- gebied onder twee gemeenten te doen res sortéren. Het samenhangend industrieel complex ten noorden van het kanaal dient eerder bij Beverwijk te worden gevoegd, voorzover zulks niet reeds het geval is. Indien dit zou geschieden, rest nog de vraag of het nog zin heeft de bebouwde woonwijk in Velken-Noord en de binnen kort te bouwen woningen in de Gilden, in wezen tezamen een wijk van de stede lijke agglomeratie ten noorden van het kanaal, bestuurlijk tot Velsen te blijven rekenen, waardoor de stedebouwkundige eenheid, zoals die zich ten noorden, van het kanaal aan het ontwikkelen is, toch weer wordt verknipt. De verdere afbouw van Velsen-Noord kan natuurlijk wel geschie den, indien deze wijk tot Velsen blijft be horen en het is niet onmogelijk om Velsen- Noord hier als een soort enclave van de ge meente Velsen te laten liggen. Ideaal is de toestand dan niet, met name niet voor de regeling der verkeerssituatie en het poli tietoezicht en zeker ook niet voor de bewo ners, omdat de bevolking van deze kern zo voor haar onderwijs- en recreatiegelegen heden op Beverwijk is aangewezen en naarmate Beverwijk zich tot een centrum van grotere betekenis ontwikkelt in Be verwijk en niet ten zuiden van het kanaal zal vinden wat zij behoeft, In ieder geval zullen er moeilijkheden ontstaan, wanneer de grens niet langs de ontworpen spoorlijn wordt getrokken; de gemeente Beverwijk zal dan immers bij de ontwikkeling van haar industrieterrein Wijkermeerpolder herhaaldelijk op de be staande grens vastlopen. Samenwerking met Velsen zou hier uitkomst kunnen bie den, ware het niet dat alléén Beverwijk en niet Velsen daarbij belangen heeft te dienen. (Wij menen te weten, dat dit rapport geheim is en nu ten onrechte door Bever wijk gepubliceerd. Bovendien is het min stens vijf jaar oud en loopt het achter de ontwikkeling aan.) De federatie van door verzekerden en medewerkers' bestuurde ziekenfondsen heeft alle in Nederland werkzame organi saties van algemene ziekenfondsen totaal zeven uitgenodigd tot een bespreking over de mogelijkheden tot een grotere een heid in de organisatie van het ziekenfonds wezen te komen. Als grondslag voor deze bespreking, die op 21 juli te Utrecht wordt gehouden, heeft de federatie in een nota de huidge problemen van het Nederlandse ziekenfondswezen uiteengezet. De federatie is van mening, dat de orga nisaties van algemene ziekenfondsen ge zamenlijk nog eens ernstig dienen te onder zoeken of grondslagen, beginselen en doel einden van de verschillende ziekenfonds organisaties het mogelijk maken, tot één nationale organisatie van ziekenfondsen te geraken, waarin de thans bestaande zieken-i fondsorganisaties zouden kunnen opgaan. In de nota zijn voorts suggesties opge nomen omtrent de bestuurssamenstelling, zowel van de nationale organisaties als van de daarbij aangesloten ziekenfondsen, de wijze van verkiezing van medewerkers en verzekerden bestuursleden van de ziekenfondsen, alsmede omtrent de begren zing van de bemiddelende taak van de ziekenfondsen. Volgens de federatie dient deze bemid delende taak in de eerste plaats te worden verwezenlijkt door het afsluiten van over eenkomsten met artsen, apothekers, specia listen en tandartsen voor het verlenen van de hulp en de leveranties aan de ver zekerden. Dit houdt volgens de federatie in dat de eigen exploitatie van apotheken en tand heelkundige poliklinieken niet tot de taken moet worden gerekend, waarvoor het zie kenfonds in het leven is geroepen. Wat de nationale organisatie betreft wordt verklaard dat een bepaald levens beschouwelijk karakter van een zieken fonds geen belemmering behoeft te zijn in een nationale organisatie samen te werken, uiteraard met eerbiediging van elkanders beginselen. Voor een nationale organisatie wordt een regionale opbouw wenselijk geacht, waar bij aan de regionaal verbonden ziekenfond sen binnen de nationale organisatie ruime mogelijkheden tot zelfwerkzaamheid die nen te worden gelaten. Visafslag Urk. Dinsdag werd door 50 vaartuigen aangevoerd: 4955 pond kuilpaling, prijs f 1,21-f1,56; 88 pond lijnaal, prijs f 1,65 f 1.98; 361 pond snoekbaars, prijs f 1,00 f 1,08; 460 pond rode baars, prijs f 1,00f 1,11; 875 pond voorn, prijs f 0,40 per pond en 524 bak nest, prijs f 2,45 per bak van 37Ms kg. VELSENS RAADZAAL kent sinds gisteren ook het Deense volkslied en de Deense tongval een charmant gevolg van het bezoek, dat de atleten van de clubs „SNIK-Hjorten" en „Hl" aan Suomi brachten bij wijze van tegenprestatie voor de visite, die de Velsenaren verleden jaar in Kopenhagens omgeving afstaken. Burge meester mr. M. M. Kwint, geflankeerd door een aantal bestuurders van de gast vrouwelijke vereniging, heeft zijn groep gasten niet in het Deens kunnen noch in het Duits willen toespreken, zodat hij met behulp van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman als tolk'het aardige stel een welkomstwoord toeriep. Vanmorgen hebben de Denen een be zoek aan Amsterdam en Volendam ge bracht nadat gisteren al de havens van IJmuiden bezocht waren vrijdagavond beginnen na een „kaasmarktdag" de atle tiekwedstrijden in het sportpark „Water vliet" en maandag gaan zij alweer vroeg huistoe. Gezamenlijkheid Burgemeester Kwint heeft in zijn rede herinnerd aan de gemeenschappelijke ka rakteristieken van het Deense en het Hol landse volk zelfs op het punt van het klimaat hebben beiden veel gemeen. Wat dan maar weer gelukkig was meende hij, omdat gasten en gastheren nu tenminste een lotsgemeenschap tegen de mopperaars op de slechte zomer 1956 kunnen vormen. Hij zag voorts de sportieve strijd zonder enige na.ijver als een van de beste ontmoe tingsmogelijkheden tussen de beide landen, want over economische raakpunten wilde hij het bepaald niet hebben. Tenzij ver klaard zou worden, dat de Deense en de Hollandse zuivelprodukten samen beter zijn dan welke andere ook. Nadat het Deense volkslied ten gehore was gebracht en enige strofen van het Wilhelmus hadden weerklonken heeft de heer De Savornin Lohman de toespraak in onberispelijk Deens vertaald en de lei der van het gezelschap, Kaj Olsen bracht vervolgens de dank namens allen uit voor de onvergetelijke ontvangst in Nederland. Een dank, die uiteraard ook afstraalde op de gastheren en gastvrouwen van Suomi, wier nachtrust menigmaal moest worden opgeofferd om alles voor elkaar te krijgen. Nationale atlete in het strijdperk Hij zei zulks niet mogelijk ,te hebben geacht in een land, dat zo ernstig onder de Burgemeester Kwint heft het glas met de Deense atleten, die een week in Velsen te gast zijn. TWEE VELSENSE HUISVROUWEN, de dames v. d. Velde en Webbe, hebben er gisteravond in belangrijke mate toe bijgedragen dat de vele genodigden bij de officiële opening van Velsens eerste zelfwasserij en badhuis een goede indruk kregen hoe het washuis van vandaag af de taak van de huisvrouw in Velsen zal helpen verlichten. Daartoe uitgenodigd door de leidster van de wasafdeling, mej. Prins, hebben beide dames gisteravond" hun wasgoed meegebracht naar de Snelliusstraat en binnen een uur tal van kilo's lakens, ondergoed en meer van dien aard tot „kastklaar" wit- en bontgoed verwerkt. Een ieder, die gisteravond het washuis bezocht heeft bewondering gekregen voor de inrichting van het pand en de wijze van werken, die door de huisvrouwen moet worden gevolgd. Drie cabines met elk twee wassets waren in vol bedrijf en mevrouw v. d. Velde, die er gisteravond waste en al enigszins thuis raakt, zal volgende week weer komen, zei ze tot een verheugd rondstappende directeur, de heer C. W. van Schreeuven. „Ik heb al besteld voor maandag." De heer Van Schreeuven heeft trouwens al meer klanten op de lijst staan. Me vrouw Webbe, die een wasmachine bezit en hier als tweede stond te wassen, had aanvankelijk geen gebruik willen maken van de uitnodiging, maar was nu verrukt over de manier van wassen en werken in de zelfwasserij. Ze zou eerst eens bekijken wat het voordeligste is, voor ze een be slissing neemt: thuis blijven wassen of in anderhalf uur in de zelfwasserij. Van vanmorgen af, toen de wasserij om acht uur is opengegaan, zal men 's morgens twaalf en 's middags negen dames met de was kunnen ontvangen. Uiteraard wordt met grote belangstelling op de reactie van de Velsense bevolking gewacht, maar naar de mening van de directie der bad-, was- en zweminrichtingen komt alles wel goed. De zelfwasserij zal eerst even moeten wen nen, en gisteravond is wel gebleken, dat eerst het zien en meedoen in de wasserij een ieder zal overtuigen, dat het zelf was sen thuis niet op kan tegen de methode van werken, die in het washuis wordt ge volgd. Sociaal werk In een bijeenkomst voorafgaande aan de bezichtiging van bad- én washuis het badhuis telt dertien douches en een bad en wordt bereikt via de Hadleystraat heeft de wethouder van Sociale Zaken, de heer C. P. J. Maas enige woorden gesproken. Hij ging even terug in de historie om te vertellen hoe de gemeente eigenaresse werd van de IJmuider wasserij en hoe men tenslotte tot een betere exploitatie kwam door een combinatie van bad- en washuis te bouwen. De structuurverande ring in Velsen en het tekort aan woningen en de te kleine woonruimte, maakten voor zieningen door de gemeente op beide ge bieden noodzakelijk en naar het gemeente bestuur meende kwam men vooral met de bouw van de zelfwasserij aan een groot euvel tegemoet. De methoden van werken in de wasserij en de machines, die het beste gebruikt kunnen worden, werden in andere steden opgespoord en voldoen thans uitstekend, getuige ook de uitlatin gen van Velsense huisvrouwen, die de laatste weken in de zelfwasserij hebben proef-gewassen. De heer Maas meende, dat met de ope ning van het washuis een belangrijk so ciaal stuk werk is gereed gekomen en hij hoopte dat het gestelde doel zal worden bereikt. Men staat tegenover een nieuwig heid, maar wanneer men inziet welk een tijdsbesparing het geeft, dan zullen de twee nieuwe cabines er spoedig ook wel komen. Hiermee verklaarde de heer Maas de zelfwasserij voor geopend. Van niets tot drie De wethouder van Volksgezondheid, de heer H. de Boer nam in een toespraak het badhuis voor zijn rekening en schetste de waarde van de totstandkoming hiervan voor Velsen. Hij meende in de eerste plaats zijn excuses te moeten aanbieden voor het feit, dat het badhuis later werd geopend, dat men zich had voorgesteld. De technische ontwikkeling heeft dit ech ter in de hand gehad, daar bleek dat een combinatie van was- en badinrichting tal van voordelen bood, ondermeer in ver band met de personeelsbezetting. De ta rieven konden nu zo laag mogelijk wor den gesteld. De heer De Boer bracht het bezit op het gebied van badhuizen van voor de oor logsjaren ter sprake. Dit was van ge meentezijde generlei. Voor particulieren was het zeer moeilijk om aan de eisen te voldoen en bovendien nog winst te maken en naar de mening van de heer De Boer is het een taak van de overheid om voor deze badhuizen te zorgen. Winst dient hierbij uitgesloten te zijn; het is tenslotte een voorwaarde voor een goede volksge zondheid. In Santpoort verkreeg de gemeente Vel sen net eerste badhuis, daarna volgde de zwem- en badinrichting aan het Tiberius- plein te IJmuiden-Oost en nu was op deze dag dan ook de was- en badinrichting aan de Snelliusstraat gereed gekomen. In dit verband bracht de heer De Boer nog Vel sen-Noord ter sprake. De verwezenlijking van de plannen voor de bouw van een badhuis komen snel naderbij. Velsen- Noord heeft alle aandacht van het ge meentebestuur en binnenkort hoopt men ook daar te gaan bouwen. Ook op de sociale kant van de exploi tatie van een badinrichting is de heer De Boer nog even ingegaan. Er moet geld van oorlog te lijden heeft gehad het had de Deense atleten verbaasd, dat er nog tijd te vinden was geweest voor de prepara tieven voor dit bezoek temidden van de drift der grootse wederopbouw. Een goed glas Moezelwijn en een hartige hap hebben de gasten de gelegenheid gegeven nader kennis te maken met een aantal genodig den in Velsens raadzaal. Tijdens de atletiekwedstrijden, die dus vrijdagavond om zeven uur zullen begin nen, komt op het nummer vèrspringen een van de meisjes-leden van de Deense natio nale ploeg in de bak: de allerliefste zes tienjarige Brigitte Flaga uit Horsholm, die onlangs tweede werd in een landenont- moeting met Oost-Duitsland. Zij sprong toen 5 meter 28. Deze slanke middelbare scholiere heeft ons in een paar woorden verteld, dat zij het volstrekt niet eens is met het professionalisme in de sport, maar dat zij wel gelooft in de zegenende krachten van die sport. Zij wil er dan ook mee doorgaan, ook als ze mocht trouwen. Jammer was het, dat een viertal atleten, dat per eigen auto van Kopenhagen al zaterdagmorgen op reis was getogen, niet gistermorgen vroeg het gezelschap comple teerden, ondanks de afspraak elkaar in Amsterdam te ontmoeten. Uiteraard was ook de allereerste begroe- ing allerhartelijkst en het was de voorzitter van „Suomi", de heer H. J. Klaver, die in het Engels de gasten met een welkom in Holland, doch speciaal in Velsen en Bever wijk in het Statenhuis ontving. Suomi's wedstrijdploeg Voor de atletiekwedstrijd, die vrijdag avond om 7 uur op „Watervliet", vooraf gegaan door een défilé van de Kopenhagers en Suomi-leden, wordt gehouden, is de Velsense wedstrijdploeg thans samenge steld, zowel voor dames, heren als jongens. De samenstelling voor de Suomi-dames 100 meter: I. Waasdorp, R. Bakker. 200 meter: T. Hommes, R. Cornelissen. 4 x 100 meter estafette: C. v. d. Wel, T. Hommes, R. Bakker, I. Waasdorp. Vèrspringen: R. Bakker, C. v. d. Wel. Hoogspringen: E. v.d. 'Ploeg, I. Waasdorp. Discuswerpen: D. Adelaar-Hurkmans, N. Versluis. Kogelstoten: I. Waasdorp, D. Adelaar- Hurkmans. Speerwerpen: T. Hommes, E. Scheffers. Voor de heren is een uitgebreider pro gramma, met voor: 100 meter: J. Hurkmans, P. C. Dekker. 400 meter: J. Groen, J. F. Smit. 1500 meter: J. Oosterman, J. J, Koster. 4 x 100 meter estafette: J. Hurkmans, P. Dekker, J. Lejeu.ne, J. F. Smit. Hinkstapsprong: H. Gnodde, J.Hurkmans Kogelstoten: J. Lejeune, J. Smit (2). Discuswerpen: J. Smit (2), P. Koeten. Speerwerpen: P. Koeten, G. Schmitz. Vèrspringen: D. v. Zutphen, T. v.d. Werff. Hoogspringen: A. Koet, T. v. d. Werff. Op verzoek van de Deense gasten zijn ook enige jongensnummers toegevoegd, waarvoor van Suomi uitkomen: 80 meter: M. Jagt, J. Bakker. Vèrspringen: M. Jagt, J. Bakker. 5 x 80 meter (een ongewone estafette): J. Bakker, M. Jagt, A.Langedoen, P. van Leeuwen, P. C. Bakker. de gemeenschap bij in de exploitatie van bad- en washuis en thans komen bepaalde personen met de opmerking, dat een ieder meebetaalt aan de was of het bad van de gene, die er gebruik van maakt. De heer De Boer wilde tot deze personen opmer ken, dat de vroegere bouwpolitiek er toe heeft geleid, dat vele huisgezinnen ver stoken zijn van een bad of douchecel. Op deze burgers kan men thans echter niet de volle last laten drukken. Ook de kin deren en ouderen kunnen in het badhuis terecht. Zij hebben toegang tegen een lager tarief en ook hierin zag de heer De Boer een sociale taak. Hij hoopte dat vele burgers er gebruik van zullen maken. De directeur van de inrichtingen, de heer Van Schreeuven heeft tenslotte nog eens uiteengezet hoe in de wasserij wordt ge werkt we schreven daarover gisteren al en hij bracht op deze avond speciaal dank aan de firma Snel uit Utrecht, waar het personeel van de IJmuidense wasserij de opleiding ontving. BINNENLAND Afscheidscollege. Prof. dr. H. Wagen voort, hoogleraar in de Latijnse taal- en letterkunde en de Romeinse staatsinstellin gen, heeft afscheid genomen van de Utrecht se universiteit. In zijn afscheidscollege heeft hij de betekenis van de termen „alma ma ter" besproken. Kindje gestikt. Het elf maanden oude zoontje van schipper C. Oosterom, varende op het motorschip „Jaco" uit Amsterdam, is in zijn bedje gestikt. De moeder had het kind naar bed gebracht en een elastieken band over het bedje gespannen, om te voor komen dat het kind er uit zou vallen. Het jongetje is met het hoofdje tussen de band en het houtwerx bekneld geraakt. DONDERDAG 12 JULI Géén bioscopen. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10 13 uur; lees- en studiezaal van 10 13.30 uur. Wjjk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, dagelijks van 10—11 en 17—18 uur. VRIJDAG 13 JULI Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1921 uur; jeugdleeszaal, Zeestr. 26, van 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 1518 en 1921.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3