AUTORIJLES RESTANTEN 1/2 PRIJZEN Kerkdiensten Visserij - varia HET SCHOENENPALEIS Havenberichten Kennemer Lanta arn IJmuiden nam afscheid van een zijner „allerbeste schoolhoofden" tuin na een terreur Regen van goede woorden en geschenken over het hoofd van de Moerbergschool AUTO, MOTOR en SCOOTER RIJDEN AREND REYM ruimt op Leert goed „Soli Deo Gloria" in het Burg. Rijkenspark Medische verzorging tijdens het weekeinde AUTORIJSCHOOL „IJMOND" Kindervakantiefeest van FIVOY Wie liet alle steken tegelijk vallen? Concerten NPhO voortaan in Kennemer Theater MARKTPLEIN 1 3 voor Zo weinig accommodatie r K ind er dienst en ZATERDAG 14 JULI 1956 EEN OVERVOLLE FILMZAAL van de Moerbergschool is gistermiddag getuige geweest van het allerhartelijkste afscheid, dat daar het schoolhoofd, de heer K. Faber, die dezer dagen na 45 „schooljaren" in totaal met pensioen gaat, is bereid. Door de gemeente zowel als de inspectie Zaandam voor het Lager Onderwijs, door personeel en ouders, leerlingen en oud-leerlingen, collega's en vele Velsense dienst hoofden. Aan het einde van een lange rij van sprekers heeft de heer Faber, die ook buiten de kring van zijn school een grote bekendheid geniet onder meer als voorzitter van de toneelvereniging „Varia", in een eenvoudig, maar aansprekend overzicht nog eens teruggekeken op zijn leven en werk en de onstuimige lof, die hem van alle kanten tijdens deze afscheidsmiddag tegemoet sloeg, voor het grootste deel teruggewezen. Onder de vele brieven, die de heer J. Koningstein, een der onderwijzers, vooral aan het begin van de middag was er een van burgemeester mr. M. M. Kwint, waar in alle waardering werd uitgesproken voor de manier waarop de heer Faber geduren de 31 jaar zijn functie in Velsen heeft ver vuld en tijdens de speeches, die hierop volgden bleek wel, dat hij niet alleen een „best hoofd", maar ook een uitstekend onderwijzer, maar bovenal een groot kin dervriend is geweest. Als eerste sprak dr. A. J. van Leusen, de oud-wethouder van onderwijs, die aan de persoon van de heer Faber veel invloed op de lang niet makke lijke jeugd van IJmuiden toeschreef en het een verlies voor IJmuiden achtte, dat de heer Faber straks met pensioen gaat. Daar kon de heer H. de Boer, de huidige wethouder van onderwijs het roerend mee eens zijn: hij noemde de heer Faber een van de beste hoofden uit het Velsense onderwijzerskorps en had in hem altijd iemand gezien, die niet alleen de leerstof van belang acht maar vooral de vorming van de jonge mens. De echte dankbaar heid der kinderen aan de vooravond van deze bijeenkomst, uitgesproken en tastbaar gemaakt tijdens een ouderavond had hem het besef bijgebracht, welk een sympathiek mens in de persoon van dit schoolhoofd heengaat. Hij hoopte echter, dat de heer Faber nog tijd zal vinden om zijn krachten te geven aari de culturele opbouw van Velsen. Er was een boek voor de scheiden de „ter afwisseling van de traditionele sigaren". Vriend, die respect afdwingt De inspecteur van het lager onderwijs, de heer S. P. Veldhuyzen vond het een veelzeggend bewijs van des heren Fabers populariteit, dat er zoveel mensen naar de Moerbergschool waren gekomen en hij be schreef de heer Faber als een „respect- afdwingende vriend voor de leerlingen". Daarna heeft een broer van de heer Faber het woord gevoerd, zelf ook oud-hoofd, die de eerste schreden van de thans scheiden de aan de lagere school van Bennebroek meemaakte, toen deze daar tijdelijk werd aangesteld en er zijn broer als hoofd vond. Namens de afdeling Velsen van de Ne derlandse Onderwijzersvereniging sprak de heer C. Brouwer, voorzitter, die het een gemakkelijke taak achtte de goede kwali teiten van de heer Faber naar voren te halen. Een boekenbon begeleidde deze woorden, waarna de heer G. J. Bremer kamp herinnerde aan de veertien jaren, gedurende welke de heer Faber en hij hebben samengewerkt: „Er ligt een weg achter je, waarop je met trots kunt terug zien". Mej. A. Bussink heeft als hoofd leidster van de Moerbergkleuterschool be dankt voor de puike samenwerking tussen de twee verantwoordelijke personen onder het zelfde dak en zij kwam met cadeautjes van de kinderen en van het personeel. Daarna voerde de heer L. Holtschlag het woord als regisseur van Varia, herinnerde aan de actieve rol, die het hoofd van de Moerbergschool heeft vervuld in de ver eniging en moest daarbij constateren, dat Varia de laatste tijd achteruit gaat. Maar dat de praeses heeft weten te voorkomen, dat het bestuur het hoofd in de schoot legde. Bij de pick-up-installatie, die de heer Faber de vorige avond was geoffreerd, kwam hij met een aantal langspeelplaten. Als collega sprak vervolgens de heer J. P. de Korte, hoofd van de Insingerschool, die na de oorlog geruime tijd gastvrijheid in de Moerbergschool genoot. Een boekenbon namens het personeel vertolkte de vriend schappelijke gevoelens, die uit deze ge dwongen maar prettige samenwoning wa ren overgebleven. Namens de Onderwijzers Toneelvereniging Kennemerland heeft de heer C. Peet een, vermoedelijk succes be lovende, poging gedaan, de heer Faber voor de OTK te blijven winnen wanneer straks de tijd van rust voor hem aanbreekt en ook hier was een langspeelplaat het geschenk. Hele diskotheek Als voorzitter van de afdeling Velsen van „Volksonderwijs" heeft de heer Y. Reitsma het woord gevoerd, die de mede- Fries Faber het oude woord voorhield „De tiid haldt gjin skoft" en hij dankte zijn vriend voor het vele, dat hij voor Volks onderwijs heeft gedaan. Een Chopin-plaat breidde de reeds aanzienlijke diskotheek van de scheidende verder uit. ADVERTENTIE Door onze 10-jarige ervaring leren wij u, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs. Avondlessen in Verkeerstheorie en Autotechniek Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12, IJmuiden Telefoon 02550 - 6200 Voor het openluchtconcert op donderdag 19 juli 1956 in het Burg. Rijkenspark te Santpoort door de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" is het volgende programma samengesteld: Appel aux Trompettes Marsch, comp. Ney; Alceste (ouverture), Chr W von Gluck; Sinfonia, Joh. Chr. Bach (arr. Alb. Méijns Wzn); pauze; Vers L'Avenir Marsch, Sam Vlessing; Lunebur- ger Suite, Frits Jakma Sr.; Mondnacht auf der Alster, Osc. Fetras (arr. Alphons Drie sen; finale. Tenslotte sloot de heer P. Dijkstra, die vele jaren als gymnastiekonderwijzer ook aan de Moerbergschool verbonden is ge weest, de reeks van sprekers met een aan tal herinneringen aan de tijd, dat de lichamelijke opvoeding nog geen erg ge waardeerd vak op de lagere scholen was, maar de heer Faber meermalen tegen de algemene opinie inging en de waarde van dit vak op het lesrooster juist inzag. Het onderwijzend personeel had de heer Koningstein afgevaardigd om het hoofd te zeggen, hoezeer zijn leiding en werk zijn gewaardeerd: „de goede geest op school was uw werk!" Velen hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt de heer Faber nogmaals de hand te drukken en gisteravond is in een intieme bijeenkomst ten huize van de scheidende nog lang nagepraat over ver leden en heden. Ouderavond Dinsdag en donderdag heeft de ouder commissie van de Moerbergschool ouder avonden belegd met het doel ouders en kinderen in de gelegenheid te stellen, af scheid te nemen van de heer K. Faber, die met het einde van dit schooljaar het on derwijs zal verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Beide keren heeft de voorzitter der oudercommissie, de heer J. Wijter, in zeer hartelijke bewoordingen de heer Faber dank gezegd en hulde gebracht voor de wijze, waarop het nu scheidende school hoofd zijn taak heeft vervuld en zijn ijver voor het onderwijs, zijn liefde en toewij ding voor aan zijn zorgen toevertrouwde leerlingen geprezen. Door een toneelgroepje werd het kinder toneelspel „De gouden lepels" vertoond, dat door vertolking en moraal stellig een goede indruk heeft nagelaten. De heer Faber heeft zijn leerlingen een ode aan de Nederlandse taal laten zingen en daaraan een beschouwing vooraf doen gaan, waarin zijn warme liefde voor die taal tot uiting kwam. Behalve een prach tige bloemenhulde werd de heer en mevr. Faber als geschenk der ouders en kinderen een pick-up installatie met kast aange boden, waarna de heer Faber in een spe ciaal afscheidswoord leerlingen en ouders op treffende wijze heeft toegesproken en zijn opvattingen over opvoeding, onder wijs en school scherp omlijnd heeft uit eengezet. De heer en mevr. Faber werd tenslotte een afscheidslied door de leer lingen toegezongen. ADVERTENTIE PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3. Tel. 4576, IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land IJMUIDEN Dokters De artsen D. J. Boosman. Stationsweg 7, tel. 4340 en J. de Vries, Kon. Wilhelmina- kade 78, tel. 4954. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12-uur: mej. J. Winter, Evertseristraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: G. J. Vos, Warande 13, telef. 3586. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: mej. F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, telef. 4169. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Donker, Bree- straat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. R. Manshalt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek. Bloemcndaalseweg 341, O verveen, tel. K 2500 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendiaalsestraatweg 145, Santpoort Station, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden Oost en West: zr, Gomes, Leeuweriklaan 21; voor Velsen Noord en dorp, Velserbeek en IJmuiden Oost: zr. Aardema, Wardenaarstraat 10; voor Sant poort en Driehuis: zr. De Jong, Brede- roodse wee 45, Santpoort. HEEMSKERK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: J. F. Dikkenberg, Rijks straatweg 16, tel. 02512 240. AL WEER RASPERS AAN DE MARKT Door de tuinder G. Numan uit Heemskerk werden gisteren de eerste raspers aange voerd er werd voor deze primeur f 0,91 per kilo betaald. Ook werden de eerste sloffen met Wijker klapbessen aangevoerd. VEILIN GBERICHT 13 juli Aardbeien f2,80—f6,70; andijvie f0,08— f 0,14; spinazie f 0,12f0,32; postelein f0,21— f 0^32; bospeen f 0.12—f 0,23; waspeen f0,10— f029; sla f 0,04f 0,12; doperwten f0,67— f083; capucijners f0,72f0,85; raspers f0,93; sperciebonen f 1,25—f 1,65; snijbonen f 1,10— f 1,70; rabarber f0,10—f 0,31; tomaten f 0,35— f0,29; komkommers f 0,12—f 0,22; kroten f0J2f0,19; soepgroenten f 0,05—f 0,14; bloemkool f 0,23f 0,85. Prijzen van vrijdag. Heilbot 3,00—2,70; gr. tong 3,503,00; grm. tong 3,303,05; kim. tong 3,10—2,66; kl. tong I 2,85272; kl. tong II 2,36—2,26; tarbot I 2,50—1,70; zalm 7,50, per kg. Grm. schol 58; kl. schol I 51; kl. schol II 5217; schar 2610; bot 10,508; v. haring 2011; makreel 1610; gr. schelvis 1715; grm. schelvis 1612; kim. schelvis 279,90; kl. schelvis I 219,40; kl. schelvis II 2010; wijting 16—10; gr. gul 3218; midd. gul 23—13; kl. gul 17—11; kl. haai 8; kl. wolf 31; poontjes 8; pieterman 6766; kl. koolvis zw. 1512,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 130—60; gr. koolvis zw. 5840; gr. leng 51—50; gr. wolf 7066, per 125 kg. Aanvoer van vrijdag. 290 kisten tong en tarbot, 8 kisten heilbot, 400 kisten schol, 28 kisten schar, 104 kisten bot, 965 kisten haring, 1335 kisten makreel, 90! kisten schelvis, 265 kisten wijting, 185 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten leng, 5 kisten haai, 10 kisten wolf, 20 kisten poon, 285 kisten koolvis, 100 kisten diversen. Totaal 4910 kisten. Besommingen van vrijdag. Thorina f 12.590: Deining f 11.840; SCH 171 f17.140; KW 159 f9210: KW 40 f7600; KW 91 f2040: KW 9 f160; KW 140 f210; KW 21 f240' KW 58 f3130; KW 36 f 1930; KW 30 f 1230' IJM 52 f 560. Pechvogel De KW 55 heeft gisteravond tegen zeve nen de KW 67 met motorpech in de IJmuidense vissershaven binnengebracht. ADVERTENTIE CELSIUSSTRAAT 52 (achter Cultu reel Gebouw) - Tel. 4551 - IJmuiden. Evenals vorige jaren organiseert de Fivoly weer een kindervakantiefeest waar aan cfe kinderen drie weken van hun ka- kantie kunnen deelnemen. Er wordt be gonnen maandag 23 juli en het eindigt za terdag 11 augustus. In groepjes van onge veer twintig kinderen gaat men er iedere dag op uit van 's morgens 9 uur tot 5 uur 's middags. Er is elke dag een ander pro gramma. Bij slecht weer zal de jeugd tot 's middags 1 uur binnenshuis worden be zig gehouden. De kosten bedragen f 2.50 per week en deelneming is mogelijk voor kinderen van 8 t.m. 12 jaar. Op het politie-bureau te Beverwijk zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: armbandje, auto ped' met bagagedrager, knijptang, vulpen, manchester jasje, kindervestje, breiwerk met wol, herenportemonnaie met inhoud, bankbiljet, bril, een parelketting, poeder doos, wit kindersehoentje, aantal premie- zegels en vakantiezegels, kinderbril, kinder directoire, broche, kindermutsje, trui, jon gensjas, speelgoed-duikbril. Inlichtingen uitsluitend: maandag van 17.00 tot 19.00 uur en zaterdag van 15.00 tot 18.00 uur. De onder auspiciën van de Commissie Cultureel Beverwijk te houden concerten door het Noordhollands Philharmonisch Orkest zullen in het vervolg niet meer plaats hebben in het KSA-gebouw doch in de achterzaal van het Kennemer Theater. De filmvoorstellingen blijven in het Luxor Theater. Er staan het komende seizoen vijf concerten en een zelfde aantal filmavon den op het programma. ADVERTENTIE 104-jarige overleden. In de ouderdom van 104'A jaar is te Graauw-Lamgendam in Zeeland overleden mej. Judoca Vermeulen. Op vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Meuse van Rotterdam. Drie Gebroeders v. Londen. Stentor van Rotterdam. Eemstroom van Leith. Groote van Rotterdam. Seine van Rotterdam. rFey van Antwerp'en. Theletas v. Cadiz, Heilo van Londen. Lotus van Grena. Hoop op Zegen van Raumö. Gapem van Lon den. Aura van Grimsby. Pavo van Otter backen,. Borneo van Port Said. Gratia van Karlstadt. Tweckenham van Rotterdam. Kimbria van Leningrad. Plancius van Man- xund. Diligentia van Isle of Green. Theseus van Bremen. Vertrokken zijn: Pravda naar Sluiskil. Memnon naar Liverpool. Rigel naar Rotter dam. Zus naar Antwerpen. Clanlogan naar Londen. Texelstroom naar Manchester. Klaus Block naar Esbjerg. Tanny naar Sikea. Union naar Bremen. Amerskerk naar Genua. Inady naar Lettköping. Sourya naar Mantyluoto. iVolette Erica naar Toulon. Mulan naar Vlaardingen. Meidoornsingel naar de Tyne. Liger naar Kristinaham. Oranjeborg naar Hamina. Johan van Oldebamevelt naar Port Said. Waterman naar Kaapstad. Hydra naar Dublin, Jelö naar Arendal. Bandama naar Duinkerken. Goote naar Manchester. Het verdriet mij, dat ik naar aanleiding van een gesprekje, dat ik had met een hoogwaar digheidsbekleder uit West- Indië, die ejjige weken in ons IJmuiden verwijlt met gezin en op vakantie, nogmaals een klacht moet laten opstijgen over de gebrekkige toeristen accommodatie van dit, ons IJmuiden. Deze heer, een héle heer op Curacao, luisterend naar de naam De Gazet, was het namelijk opgevallen, dat hij aan het strand van IJmui den, dat hij overigens ten zeerste waardeerde, geeneens een splitje, neutje of borrel kon kopen. Niet dat hij van minuut tot minuut behoefte bleek te heb ben aan de geestrijke voort brengselen van zekere Schie- damse vennootschappen, maar op een avond, zittende aan het Noordzeestrand was deze be hoefte er blijkbaar plotseling wel geweest en hij verbaasde zich toen uitermate over het ontbreken van een bij dit schone strand behorende rede lijke accommodatie. Voor hem kreeg het probleem echter on middellijk ook een andere kant, die ik u niet wil ver helen, want hij was net uit Scheveningen gevlucht omdat het daar allemaal zo vervelend mondain toeging. Met wél splitjes uiteraard. Dus zij, die het met de huidige accommo datie eens zijn, kunnen mij onmiddellijk tegenwerpen, dat het wel goed is, zoals het in IJmuiden is. Toch blijft er iets van han gen, van zo'n gesprekje. Wij zijn met dat strand van ons naar mijn en veler smaak toch wel erg achtergebleven en dat er bijvoorbeeld zo weinig ver tier te vinden is, steekt men sen, de exploitanten zelve niet in de laatste plaats, zeer. De meneer van Curagao vindt overigens onze pier erg mooi. En ik heb hem trots ver teld, dat we er zelfs een toe ristensteiger bij gaan krijgen, waar de Oslofjord kan gaan meren en ik heb hem verteld, dat het wel eens een boule vard ook kon worden op de lange duur. Toen beloofde hij tegen die tijd terug te zullen komen. Opschieten dus! Haarwater en molières Het zal u gebeuren vrinden, dat ge, een eerzaam herstel ler van molières en verkoper van galanterieën zijnde, op een nacht gedruis in uwe affaire hoort. De heer Rem van de Kennemerlaan, over kwam dit een dezer nachten en toen het geruis na enige seconden verstomde is hij maar niet verder gaan kijken, omdat een inbreker óf hele maal niets van zich laat horen óf zoveel lawijt maakt, dat het beter is hem uit de buurt te blijven, omdat hij in zulk een geval voorzien is van een mor tier of een ander stuk geschut. Maar de heer Hem van de Kennemerlaan was de volgen de dag toch wel lichtelijk nieuwsgierig, wat de oorzaak van de nachtelijke stoornis geweest mocht zijn en toen hij in zijn winkel ging kijken was deze vraag redelijk gauw be antwoord: een flesje haar water. Gewoon een flesje haar water, dat gewoon door de spiegelruit van de heer Rem was geworpen en nu ietwat ontsteld bij de winkelwaren lag Zonder briefje uiteraard, wie de hand toebehoorde, die deze worp door het ruit had verricht. Nu vraagt de heer Rem zich met mij af, welke drijfveren de haarwaterwerper hebben bewogen om in zijn étalage een fles van dit nuttige vocht op deze schadelijke wijze te deponeren. Uiteraard is ook de politie er erg nieuwsgierig naar. Zijn haren zijn er in elk geval niet van gaan groeien. Houten jubileum In de zich vernieuwende pa pierfabriek moet men de gou den jubilarissen zo langzamer hand met een lantaarntje lo pen zoeken, maar ik heb er dan toch nog een voor u kun nen vinden, die dezerzijds met veel genoegen wordt voorge dragen voor een gezamelijk hoeraatje bij het bereiken van een moment in het leven, Met het verhaal van woensdag over de verwaarloosde en des wege gevaarlijke Heuvelwijkspeeltuin zijn uiteraard enige tenen blauw getrapt. Ik moet u eerlijk opbiechten, dat dit geheel mijn bedoeling is geweest en dat we nu dus verder kunnen praten, maar ik begrijp niet geheel, dat de bestuurderen van Heuvelwijk mij aanwrijven, dat ik hen op de een of andere wijze in de wielen heb gereden, want dat blijkt nergens uit het klaaglied over.een kapotte en gevaarlijke glijbaan, een ver nielde trappelton en riskante schommels. Het enige, wat ik met de oratie heb willen aantonen is, dat het zo niet langer gaat in de Heuvelwijk en dat we op deze manier beter de speeltuin kunnen dichtmetselen, dan hem verder geopend te laten met alle gevaren van dien voor loslopende kinders. waarop men, gezeten op het gestoelte der ere en omwuifd door de glorie van een groot en goed moment, tevreden kan zijn over zichzelf. Het plezierige is, dat Jac. Verhoef dit laatste beslist niet is, ook ai hield hij het een halve eeuw vol, want zo zelf ingenomen is deze Beverwe ker niet. Laten wij het dan voor hem zijn, want zondag 15 juli is die halve eeuw vol en ik noem het een prestatie. Voora, ornaat de leeftijd des pensioen? al gepasseerd is en Sjaak nog altoos in de kapperij te vinden is om zijn plicht te doen. De jubilaris is op li oktober 1890 in Velsen geboren en ge ziet dus, dat hij eigenlijk al tijd had moeten hebben om de kippetjes te voeren, maar de directie van Van Gelder wilde hem graag' de dag van zondag nog in volle glans van een werkend mens laten vieren en dat ,zal dan ook gebeuren. Hoe hij dat goud verdiende? Ach in die vroegere jaren begon men al jong en Sjaak stond dus als vijftien-jarige bink op de vroegere papierexpeditie rollen te poetsen. Al gauw echter verhuisde hij naar de papierfabrikage als hekken jongen en hulpkalandeur. Op zijn 22e werd het de houtkap- perij in de cellulosefahriek en daar heeft hij het vijfenveertig lange en vaak zware jaren uit gehouden. De fabriek veran derde en groeide, het werk bleef echter hetzelfde. Maar vooral Sjaak bleef de zelfde en ik meen namens ve len een waarderende knipoog in zijn richting te mogen zen den met de allerhartelijkste gelukwensen bij de gouden ju bileumdag. En met de hoop op een ellenlang pensioen. De oorzaken van de ver nielingen heb ik de vorige keer evenwel niet geheel uit de doeken gedaan en dat wil ik u dan hierbij ietwat uitge breid gaan verhalen, want dat is werkelijk een schandaal. Nadat de bulldozers zich ontfermd hadden over de Heu vel van Heuvelwijk, zodat deze naam nu nergens meer op slaat, hetgeen in de vader landse historie wel meer voor komt, is er een verzoek aan de gemeente gericht vanwege Heuvelwijks bestuurderen of de tuin mocht worden uitge breid. Dat is nogal langzaam afgedaan, vermoedelijk omdat de gemeente ook niet goed wist wat zij met het omstreden stukje grond, dat de Noorde lijke afsluiting van de IJmui dense groenstrook vormt, moest doen. Na langdurige aandrang, die enige jaren in beslag nam (middelerwijl zak te een hoop moed in veler schoenen) kwam de uitbrei dingstoestemming voer de tuin dan eindelijk af, maar zetelde het bestuur op zeer donker zwart zaad. Hun plannen waren goed genoeg, want de 'speeltuinders wilden een tegeltableau aan leggen om het stuiven wat af te remmen (ik zei al, dat het daar een tochtgat is en dat het de vraag is of de tuin er goed gesitueerd is), terwijl te vens een rolschaatsbaan door de gedachten spookte. Er zou een aparte kleutertuin komen en zo sprong men om met enige duizenden niet aanwe zige guldens, die ook nergens vandaan wensten te komen. Het regende zelfs geen tién- tjes op dit benarde ogenblik. Bovendien bleef nog altoos ergens een plan hangen om de hele tuin te doen verkassen, zodat eventuele gelden op de oude plek dan toch niet goed besteed zouden zijn. En het bestuur kwam in een moei lijke positie. Inmiddels had de jeugd, voor wie de speeltuin tenslotte bedoeld is, ook niet stilgezeten. Aan stilzitten heeft de IJmui dense jeugd enige broeders dood, maar deze beweeglijk heid ging weer eens de ver keerde kant uit, want er wer den, zodra de toezichthouder de hielen had gelicht, georga niseerde vemielpartijen op touw gezet, die de werktuigen zowel als de omheining teister den. Bestuurders wierpen er eerst boos hun vrije tijd tegen aan en herstelden hekken. Jongens met ijzerscharen kwamen echter terug en knip ten de gestopte gaten weer mooi open. Men zou haast kunnen spreken van een klei ne Heuvelwijkterreur waar van het erge nare is, dat zo vertelde mij een der be stuurderen de steun van de ouders geheel achterwege bleef en, wanneer er een da der op heterdaad werd be trapt, de klagende bestuurder een pak voor de broek werd toegezegd als hij niet gauw dat arme jongetje losliet. Op deze wijze is iedereen alle moed héél ver in de bot tines geduikeld. Héél ver en de tuin ligt er nu bij als een rotte kies in het overigens propere Heuvel wijkje. Touwen van schom mels werden moedwillig door gesneden en er gebeurde nog veel meer naars en nu hebben zij, die het voor het zeggen hebben, het moede hoofd maar in de schoot gevleid, temeer omdat er ook met geen moge lijkheid permanent politie toezicht te verkrijgen is van de overbelaste geüniformeer den aan het Tiberiusplein. Er werd prikkeldraad voor de glijbaan getimmerd en het hout, dat voor het herstel van dit fraaie baantje werd aan gekocht ligt nog steeds ergens opgeslagen, omdat het toch overeenkomt met de beste roomboter aan de galg. Zo is dat. Een droevig ver haal waarin de ouders mis schien nog wel de meeste schuld hebben, zoals zij in de eveneens naargeestige affaire met de verstoorde bijenzwerm in diezelfde wijk evenmin van schuld zijn vrij te pleiten. Ontzaglijk jammer, dat er nu helemaal niets meer ge beurt, want wanneer gemeente an speeltuinbestuur op de juiste wijze de handen ineen zouden slaan, ware het niet onmogelijk, dat er elders in deze buurt een nieuw maar dan ook een geheel nieuw en modern project op stapel gezet zou kunnen worden. Wie bindt deze bijna ver dronken kat een reeks bellen aan? LAMPENIER Zondag 15 juli IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 en 19 uur ds. D. C. v. Wijngaarden (19 uur H.A.) Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 8.45 en 10.30 uur ds. J. van de Berg; Wijk- gebouw, 10 uur, mej. de Wilde, jongeren- dienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur ds. D. Kuiper van Bedum; 15 en 17 uur ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur, aanvang diensten. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, 10 uur, bijeenkomst, J. Jeninga. Doopsgezinde Gemeenlte, Helmsbraat, 10.30 uur mej. da. T. v. d. Zwaag van Texel. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis,, 19 uur Vespers; dins dag en donderdag 9 uur Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur Heiligingssamen komst, 16.30 uur Jeugddienst; 20 uur Verlossingssamenkomst,, 21 uur Open- luchtsamenkomst. Baptiste Gemeente, IJmuiden, 10 uur de heer G. Planting (Cultureel Gebouw). IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 8.30 uur: ds. J. Dickhout, H. Doop; 10 uur: Kand. W. Leenman; 19 uur: ds. W. Glashouwer van Amsterdam. Jeugdge- bouw, 10 uur: de heer J. Bergsma, jeugd werk. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. v. Leeeuwen. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 en 19.30 uur: J. Se- vensma, Amsterdam. Woensdag 19.45 u.: Openluchtsamenkomst Kennemerlaan. Spreker ds. J. A. Visser, Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter straat 73, 10 uur, samenkomst. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink (H.A.) VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman (H.A.), Vrije Evangelisatie „Emanuël". Zondag 15 juli v.m. 10 uur: H. v. d. Horst, Leidten Van de Evang. Luth. Gemeente werd geen opgave ontvangen. BEVERWIJK Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. B. A. Venemans van Purmerend. Irenekapel, 10 uur: dis. P. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Boer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. J. Arth. Mulder van Naarden. Gr. Kerk, Moensplein, 10 uur: ds. C. Meyer. Maranatha, 10 uur: de heer A. A. Es- meyer jr. van Amsterdam; dinsdag 20 uur: Openluchtsamenkomst Grensstraat, Th. Dikkes. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligimgsbijeenkomst; 12 uur: Zondag school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Alle sa menkomsten staan onder leiding van le luitenant L. Benjamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Eekhout. Ger. Badgasten Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. F. R. v. Elders van Amsterdam. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.§0 uur: ds. D. ter .Steege; 19 uur: ds. G. v. Veldhuizen Azn. van Rotterdam. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. Chr. Geref. Kerk, 15.30 uur: ds. Bikker. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel: Evening Service, 3 p. m. IJMUIDEN-WEST: Geref. Evang. zondagsschool, Gr. v. Prin- stererschool, 10.30 en 11.30 uur. Leger des Heils zondagsschool, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. STRAND IJMUIDEN: Uitgaande van het „Comité v. Samen werkende zondagsscholen te Velsen", zondagsschool 10 uur, strandhuisje „Zee en Duin", aan de noordzijde van het res taurant De Schelp. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Geref. zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uu.r Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. DRIEHUIS VELSEN-DORP: Zondagsschool Doopsgezinde Gemeente, Jan Campertschool, 10.30 uur. VELSEN-NOORD: Herv. zondagsschool, 5 t.m. 8 jaar kleu terschool aan de Banjaertstraat, 12 uur en van 8 t.m. 13 jaar in de C.V.O.-school aan de Langeveldstraat 12 uur. SANTPOORT: Herv. zondagsschool, 5 t.m. 7 jaar, Kapel aan de Pastorieweg, 12 uur, 8 t.m. 10 jaar, Jeugdhuis aan de Burg. Enschede- ■laan, 12 uur; 11 en 12 jaar, „School met de Bijbel aan de Frans Netscherlaan, 12 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11