Vluchtige indrukken van achter het IJzeren Gordijn Touwtrekken om de post van gouverneur Bank Indonesia Auto- en Motorrijschool SUCCES A. ROS Kort en bondig TAPVERGUNNING GEVRAAGD Regering-Mollet tracht nieuwe loonronden te voorkomen Budapestgeschonden stad met weinig auto's en sober geklede bewoners Vanmorgen in de vishal en op zee Prijsstijgingen in Frankrijk Benoeming van invloed op stabiliteit kabinet Plannen van „Theater" voor volgend seizoen J. STOLK v. d. Kolk ZATERDAG 14 JULI 1956 15 Vrij om te gaan waar men wilde Stalin werd doodgezwegen Scheepvaart WIE VOOR HET EERST. IN BUDAPEST vertoeft, kan zich moeilijk voorstellen, dat dit een stad is met ongeveer twee miljoen inwoners. „Het lijkt wel of alle mensen hier thuis blijven", aldus gaf een onzer zijn indrukken weer, nadat wij op twee opeenvolgende dagen omstreeks het middaguur het stadscentrum hadden bezocht. In Budapest rijden opmerkelijk weinig auto's zodat men, bij wijze van spreken, ook in de drukste straten met de ogen dicht kan oversteken, al zouden wij deze methode ook niet onvoorwaardelijk willen aanbevelen. Een tweede karakteristiek verschijnsel zouden wij willen noemen het nog steeds duidelijk zicht baar resultaat van het oorlogsgeweld, waaraan de Hongaarse hoofdstad tijdens de tweede wereldoorlog heeft bloot gestaan en dat culmineerde in de periode Kerstmis 1944medio februari 1945, toen de Sovjet-legers verwoede gevechten hebben geleverd met de zich hardnekkig verdedigende Hitler-troepen. Het leven in Buda pest moet in die dagen en weken een hel zijn geweest. Om elke straat, om elk huis zijn toen verbitterde gevechten gevoerd. Bijna elk huis in de binnenstad vertoont nu nog de gevolgen daarvan. Ook in de voornaamste winkelstraten is vrijwel elke gevel geschonden door talloze kogelgaten. Door bombardementen zijn voorts tal van woonwijken en gebouwen in ruïnes herschapen. Vele van deze ruïnes, ook in de binnenstad, liggen er nog precies zo als in 1945: loze gevels met gapende ga ten waar eens de ramen zaten, het interieur geheel uitgebrand en sinds 1945 blootge steld aan regen en wind. De buitenlandse bezoeker vraagt zich onwillekeurig af waarom de wederopbouw niet in sneller tempo geschiedt. Zeker: er zijn gebouwen, meestal cul tuurmonumenten, waarvan de restauratie is voltooid en die in vroegere luister prij ken. Als voorbeeld noemen wij het aan de Donau gelegen parlementsgebouw, dat vol ledig is gerestaureerd, en de schuin daar tegenover gelegen Sankt Matthias-Kirche, waar alle Hongaarse vorsten werden ge kroond. Het herstellingswerk hier is nog in volle gang, maar er worden al weer re gelmatig godsdiensoefeninigen gehouden. Van de zes voor-oorlogse Donaubruggen zijn er inmiddels vijf hersteld, terwijl er twee nieuwe bruggen zijn bijgebouwd. Hongarije is de eeuwen door een land ge weest, waar feodale verhoudingen heersten. Dit feit maakt het althans van commu nistisch standpunt uit gezien begrijpe lijk, dat bij de omschakeling naar een maatschappelijke gelijkheid in de eerste plaats gestreefd wordt naar een economi sche omwenteling. Aan deze eis worden in het huidige stadium der ontwikkeling aller lei belangen ondergeschikt gemaakt. Wil men uiteindelijk geraken tot een wel vaartspeil dat vergelijkbaar mag worden genoemd met dat in de west-Europese lan den, dan is beperking der consumptieve be hoeften een primaire voorwaarde. Dit ver klaart niet alleen het verschijnsel van het uitermate gering aantal particuliere auto's, maar ook van de zeer sobere kleding van de Budapester bevolking en van de stoffering der Budapester winkel-etalages, die een vergelijking met die in west-Europa geens zins kunnen doorstaan. Een groot deel van de tijd, die wij in Budapest doorbrachten, werd in beslag ge nomen door officiële of officieuze ontvang sten en bezoeken, maar daarnaast bleef nog voldoende gelegenheid voor privé-onder zoekingstochtjes of persoonlijke gesprek ken. Voorzover het taalprobleem daarbij geen moeilijkheden opleverde lang niet iedere Hongaar beheerst, zoals voor de oorlog, toen op de scholen zowel Hongaars als Duits weid. onderwezen, de Duitse taal werd ons duidelijk, dat vele Hongaren nog steeds niet vergeten hebben wat Nederland na de eerste wereldoorlog voor de Hon gaarse kinderen heeft gedaan. Men is daar nog altijd dankbaar voor en hoopt van har te, dat de thans herstelde luchtverbinding een belangrijke bijdrage zal zijn voor een nauwer contact tussen beide landen en volken. Wat deze gesprekken met Hongaren be treft moeten wij opmerken dat ons daarbij geen beletselen in de weg werden gelegd. Wij waren volkomen vrij te gaan en te staan waar wij wilden. Er werd op het Nederlandse gezelschap, dat deze openings- vlucht meemaakte, geen controle uitge oefend. Wie niet wilde deelnemen aan officiële ontvangsten of excursies, kon in het hotel blijven of er alleen op uittrekken. Hetgeen dan ook in tal van gevallen ge schiedde, waarbij wij weigeren te geloven dat onze gangen op enigerlei wijze zouden zijn nagegaan. Het enige wat enige verwondering wekte, was het feit, dat, terwijl men in het alge meen in dictatoriaal-geregeerde landen geen stap buiten de deur mag zetten zonder zijn paspoort in de zak te hebben, al onze paspoorten bij aankomst in het hotel bij de receptie moesten worden ingeleverd. Zij werden ons pas weer bij het vertrek ter hand gesteld. V/as men bang dat wij onze paspoorten zouden verkwanselen of dat ze in verkeerde handen zouden komen? Het tijdelijk gemis van dit paspoort leverde enige moeilijkheden op bij het wisselen van geld bij de officiële Staatsbank, doch deze bleken niet onoverkomelijk. Wel bleek dit wisselen een duur grapje. Want wij hadden voor de Hongaarse munt eenheid de forint, in het vaderland onge veer 12K cent moeten betalen. In Honga rije kostte dit ons ongeveer 2 maal zo veel: 30 cent per forint. Wat ons bij de excursies opviel was, dat onze Hongaarse gidsen met overigens on zerzijds gewaardeerde tact nauwlettend nalieten onze aandacht te vestigen op alles v/at verband houdt met het huidige poli tieke regime, zoals bijvoorbeeld de door gaans indrukwekkende gebouwen, welke in beslag zijn genomen door de Communisti sche Partij, waaronder het Politburo, doch welker bestemming overigens niet moeilijk te raden viel vanwege de enorme vijfpun- tige rode ster, welke op het dak of aan de gevel was aangebracht en die des avonds werd verlicht. En hoewel ons van menig standbeeld werd verteld wie de uitgebeelde persoon voorstelde, bleef zulks achterwege ten aanzien van een levensgroot standbeeld van Jozef Stalin, staande midden in een naar hem genoemde hoofdstraat! De enige propagandistisch-getinte in stelling waarmede wij in rechtstreeks con tact werden gebracht, was een geheel door kinderen bediende, elektrische kinder spoorweg, een 1§COOOOOCOCCOOOOCOOO°OOOOOCOOCXXXX^ Op uitnodiging van de directie der K.L.M. heeft een onzer medewerkers de openingsvlucht meegemaakt van de x nieuwe luchtlijn naar Budapest, waar- g mede een vooroorlogse traditie in ere is hersteld. In het nevenstaande artikel geeft hij zijn indrukken weer van zijn g kennismaking met de toestanden in g deze beperkte sector van het uitge- strekte gebied achter het IJzeren Gor- g dijn, welke impressies uiteraard een oppervlakkig karakter dragen, doch welk bezoek hem niettemin gelegen- heid heeft geboden' om kennis te nemen v van hetgeen men in de volksrepubliek 8 Hongarije denkt en doet. ^0C)000000000CX?COCXX3000C<XXXXX)00000000000000000000000000Ó( ongeveer 12 km in de omgeving van Buda pest. Met uitzondering van de treinbestuur der, bestaat het gehele stations-, trein- en lijnpersoneel uit jongens en meisjes in de leeftijd van 10-14 jaar, wier tewerkstelling gedurende twee weken geldt als de opper ste beloning voor een goed gedrag en be toonde vlijt. Alleen de allerbeste leerlingen komen voor deze eer in aanmerking, zodat een baantje bij deze miniatuurspoorbaan door de kinderen wordt beschouwd als een hoge onderscheiding. Alle leden van het personeel zijn in uniformen gestoken en bij het passeren van een overweg of sta tion, brengt de Lilliput-overwegwachter of stationchef stram het militair saluut. Uit de aard van de zaak hebben de Hon garen ernaar gestreefd ons ook iets van hun cultuurleven te laten zien. Zo woonden wij in de Staatsopera een prachtige voorstelling bij van Goldmark's opera „De Koningin van Saba". Een tweede culturele confrontatie be trof een bezoek aan de opgravingen in Viségrad, een plaatsje aan de Donau onge veer 50 km ten noorden van Budapest. Eer lijkheidshalve dient gezegd, dat men deze exploratie bezwaarlijk als een verdienste van het communisme kan beschouwen, want de opgravingen begonnen reeds in 1934 en 1935. Doch na een .begrijpelijke onderbreking in de oorlogsjaren is thans het werk hervat en-de resultaten daarvan zijn zichtbaar in de vorm van overblijf selen van een Romeins paleis, daterende uit de eerste eeuwen onzer jaartelling, dat er tot diep in de Middeleeuwen moet heb ben gestaan. Het zeer weinige, minder plezierige dat wij gedurende ons kortstondig verblijf in Hongarije als inhaerent aan het daar gel dende regime hebben gezien, was een wachttoren, bemand met een gewapende schildwacht Aan de zaterdagmarkt Vanmorgen was de trawler Vios aan de IJmuidense markt met 220 kisten schelvis, 270 haring, 100 wijting, 50 kabeljauw en gullen, 30 kool'vis, 140 makreel en 40 varia, 490 kleine kistjes haring plus 190 stuiks stijve kabeljauwen. De KW 175 voerde 250 kisten haring aan en de KW 19, die gisteravond met pech moest worden binnengesleept, zorgde voor 50 kistjes haring. De acht loggers, die samen met 32 kotters het marktbeeld com pleteerden hadden 1500 kisten mooie ma kreel en wat gul; de kotters van de kust voerden aan 15.000 kilo tongen en 75 kis ten schol. Naar het buitenland De export nam de regels kabeljauw voor haar rekening en betaalde voor de regels grote f 63 tot f 74 en voor de kleine f 40 tot f 28, terwijl de kisten kabeljauw voor f 60 tot f 51 weggingen en er voor de kisten kleine kabeljauwen f 56 tot f 53 is betaald. Ook voor het buitenland werd de grove schol gekocht, grote en middelschollen haalden van f 55 tot f 63 de kist en voor de zetschollen werd, evenals voor de enen f 58 tot f 63 betaald. Grote tong is ver kocht voor f 3,20 tot f 3,50 en de groot- middeltong maakte f 3 tot f 3,15, terwijl de kleinmiddel van f 2,65 tot f 2,70 is gegaan. Een tong deed f 2,70 tot f 2,95 en de slips zijn betaald met f 2,20 tot f 2,30. Voor de grove tarbot is f 1,90 tot f 2 per kilo ge komen. Binnenland-prijzen De binnenlandse, handel betaalde voor de grove schelvis f 14 tot f 35 al naar ge lang van de kwaliteit. Grootmiddel vari eerde van f 10 tot f 24 en de kleinmiddel sohommelde tussen de f 10 en de f 22, terwijl de pennen van f 10 tot f 20 deden. Braadjes haalden tussen de f 10 en de f 20. De kwaliteit van de trawlerschelvis was uitgesproken slecht, hiervan is dan ook het een en ander opgehouden, de makreeltrek kers hadden een betere kwaliteit bij zich. In de gulkoers kwamen dus dezelfde ver schillen voor: grove gul van f 37 tot f'16, middelgul f 23 tot f 14 en tongen van f 16 tot f 13. Voor de zwarte kool betaalde de handel van f 58 tot f 48 en de lengen haalden f 45 per kist, terwijl voor de schol II f 40 tot f 30 is gegeven. Schol III deed f 15 tot f 24 en makreel is gegaan voor f 10 tot f 13, terwijl de haring in kisten van 50 kilo f 17 tot f 12 opbracht en de kleine kistjes zee banket van f 7 tot f 7,50 deden. Binnengekomen IJM. 24 Vios, 27, 239, 205, 240, 11, 213, 241, 206, 226, 7, 4. KW 67 Noordster, 175 Onderneming, 24 Cornelis, 69 Satumus, 19 Dirk. 28 Verwachting, 30, 78, 165, 95, 96, 33, 178, 88, 68, 92, 77. UK 85, 16, 50, 215, 4, 72, 184, 24, 35, 41, 67, 202, 57, 87, 90, 5, 14, 70, 32, 94, 18; 36. HD 180, 48, 25. TX. 49, 11. EH 8. VD 9. WR 25. Vertrokken IJM. 32 Elie, 221 Wiron 3, 283 Martens- hoek, 202, 239, 218, 241, 322, 213, 5. KW 52 Vrouw Anna, 56, 30, 36. RO 53 Dirkje. SCH 135 Cornelia Maria, WR 51. HD 131. UK 91, 11, 119, 118, 104, 79, 61, 31, 186, 162, 105, 69, 81, 53. 103, 44, 50, 215, 162, 68, 86, 164, 46, 72, 176, 28, 52, 1, 73, 126, 16, 2, 85, 32, 36, 194, 70, 64, 35, 4. Maandag de Emma Voor de maandag komt de „Emma Wil- helmina" (van 3 juli), met 485 kisten vis, waarvan 35 schelvis en piepers, 280 haring, 55 wijting, 70 makreel, 45 kabeljauw en gul, 280 kleine kistjes haring en 225 stuks stijve kabeljauwen. Po&ToofmYmmyYmmYmiofrmmmYmioocoocoooa WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Van onze correspondent in Parijs) Nadat de prijzen in Frankrijk zich on geveer drie jaren lang vrij kalm en rede lijk gedragen hebben, beginnen zij nu weer een duidelijke onrust te vertonen. Er tekent zich opnieuw een beweging af, in opwaartse richting. Het is met de groenten en het vlees begonnen, maar nu dreigt het hele prijzen-scala weer vlot te geraken; een beweging, die in zekere zin van boven af wordt beschermd, zo niet gedirigeerd. Want de prijsstijgingen van de tabak (met ongeveer twintig percent), de hotelkamers, ijzeren en stalen voorwerpen, huizen, auto's en nog een kleine vijftig andere gebruiks artikelen, die dezer dagen over de brug zullen komen, worden door de minister van Financiën zelf afgekondigd in officiële decreten. De positie van de socialistische regering van de minister van Financiën, de gemoe delijke Paul Ramadier, in het bijzonder is nu niet bepaald gerieflijk. Ramadier weet natuurlijk heel goed, dat de export er nog verre van rooskleurig voorstaat en dat de oorzaak hiervan juist het prijspeil is, dat nu al vijftien percent boven het inter nationale niveau ligt. Met speciale subsi dies worden de Franse exporteurs welis waar krachtig gesteund, zodat Frankrijk op de wereldmarkt tenminste symbolisch ver tegenwoordigd kan blijven, maar door deze kunstgrepen, waarin de Franse vinding rijkheid zich van zijn briljantste kant heeft laten zien, kunnen de ware verhoudingen helaas toch niet gemaskeerd blijven. In nagenoeg ieder rapport van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) word'en deze kunstgrepen aan de kaak gesteld en Frankrijk verweten dat de liberalisatie en de eemheidsmarkt in Europa nog altijd op obstakels blijven stuiten. Het been stijf Deze situatie zal nu zeker nóg scherpere vormen gaan aannemen. Het is voor de huidige regering thans de vraag, hoe lang zij zich nog zal kunnen blijven verzetten tegen een correctie van de lonen. Tot dus ver heeft het kabinet-Mollet het been stijf weten te houden, maar de druk van de arbeiders heeft zich dan ook nog niet zeer krachtig doen gevoelen. Onmiddellijke vrees voor grote stakingen behoeft er tij dens de vakantiemaanden (en de Tour de France!) niet te bestaan. Maar daarna zouden de tegenstellingen zich wel eens snel kunnen verscherpen. Voor een rege ring onder socialistische leiding zal het ringbaantje ter lengte van dan niet eenvoudig zijn om evenals Laniel indertijd deed botweg „neen" tegen de stakers te blijven zeggen. De lonen- en prijzenspiraal zal dan weer in beweging komen en een nieuwe devaluatie is dan wel onvermijdelijk. De grondoorzaak van de nieuwe misère heet natuurlijk Algerije. De kosten van veertig miljard francs, die nodig waren voor de ouderdomsvoorziening, waartoe de regering-Mollet het initiatief had genomen, konden uit de gewone kasmiddelen al niet meer worden bestreden. De eerste kosten voor Algerije bedragen nu nog eens hon derd miljard francs (een miljard gulden), gesteld, dat de oorlog dit jaar kan worden beëindigd. Daarna komen nog de reke ningen, die Marokko en Tunesië hebben aangeboden en die op vijftig miljard francs komen te staan. De radicale ministers van het kabinet hadden graag gezien, dat al deze miljarden uit de opbrengst van een lening zouden worden geput. Maar de vakantietijd leent zich slechts voor zo'n onderneming. Boven dien is Molilet er allerminst zeker van, dat hij het algemene vertrouwen geniet, dat nodig is voor het succes van een staats lening. Daarom voelden de socialisten na rijp beraad toch nog meer voor een nieuwe draai aan d'e belastiogsehroef. Geen moed Het ongeluk wil bovendien, dat de rege ring het weer voornamelijk over de boeg der indirecte belastingen heeft moeten wer pen, waardoor een onevenredig zwaar be roep op de minst draagkrachtige bevol kingsgroepen wordt gedaan. Een herziening van het belastingstelsel in een sociaal meer bevredigende richting staat al bijna een kwarteeuw op het programma van alle Franse regeringen, maar ook het kabinet- Mollet heeft de kracht en de moed gemist aan die symbolische voornemens ook maar een bégin van uitvoering te geven. De so cialisten, die nu voor het eerst sedert vijf jaren weer in Frankrijk aan de macht zijn, moeten zo wel pijnlijk ondervinden, dat de beginselen en de praktijk yaak in een ge spannen verhouding kunnen verkeren. In Algerije is Mollet verplicht de kastanjes voor de rechtse partijen uit het koloniale vuur te halen. En de rekening voor die strijd moet de regering nu voor een ruim deel door de arbeiders laten bepalen. Tot dusver hebben de socialisten „aan de basis" deze consequenties tussen principes en daden, getuige het jongste partijcongres, nog wel geslikt. Maar de wind zou wel eens kunnen gaan draaien. Misschien zul len de socialistische ministers dan wel ge waar worden, dat zij storm te oogsten krijgen. (Van onze correspondent in Djakarta) Op 15 juli loopt de vijfjarige ambts periode af van de gouverneur van de Bank Indonesia, mr. Sjaffruddin Prawiranegara. Het „touwtrekken" tussen de politieke par tijen om de bezetting van deze belangrijke post is in volle gang. Elk der drie grote partijen de P.N.I. (nationalisten), de Masjumi en de Nahdatal Ulama eist deze functie voor haar eigen kandidaat op, om aldus haar invloed te behouden of te ver groten. De gouverneur van de Bank Indo nesia de voortzetting van de Javasche Bank neemt immers als leider van de centrale bank, en als zodanig tevens lid van de monetaire raad, een sleutelpositie in het economische en financiële bestel van Indonesië in. Voor de P.N.I. is er te meer aanleiding om te trachten het gouverneurschap van de Bank Indonesia voor een harer leden te verwerven, omdat in het kabinet van P.N. I.-premier mr. Ali Sastroamidjojo de finan ciële en economische leiding in handen is van de Islamitische partijen. Een Nahdatal Ulama-lid is minister van Economische Zaken (mr. Burhanuddin Harahap), een Masjumi-man minister van Financiën (mr. Wibisono), terwijl de gouverneur van de Bank Indonesia eveneens een Masjumi-lid is. Daar deze drie de monetaire raad vor men, staat dit lichaam dus geheel onder invloed der Islamitische groepen. Het is dus begrijpelijk dat de P.N.I. van het aflopen van de ambtstermijn van gou verneur Sjaffruddin gebruik poogt te ma ken om dit „islamitische front" te door breken en aan het hoofd van de centrale bank een P.N.I.-man te plaatsen. Daardoor zouden dus de drie belangrijke financiële en economische posities in de staat gelijke lijk over de drie grote partijen zijn ver deeld en zou de P.N.I. tevens een zetel in de monetaire raad bezetten. Het zou een bedenkelijke tactiek zijn, om de aanspraken op een zo belangrijke en deskundigheid vereisende functie als die van gouverneur van de centrale bank uit sluitend te baseren op politieke gronden. „Merdeka", het P.N.I.-gezinde dagblad, voert dan ook, in een actie om de ambts termijn van mr. Sjaffruddin na 15 juli niet te verlengen, als haar krachtigste argu ment aan, dat de leiding van de Bank In donesia heeft gefaald, omdat zij niet de moed heeft gehad om wijziging te brengen in de werkmethoden. Het betoog van het blad komt er op neer, dat, met uitzondering van de naamsverandering van Javasche Bank in Bank Indonesia, de zaken zijn ge bleven zoals zij waren. Ter staving daarvan voert „Merdeka" aan, dat van de in 1953 verleende kredieten van 259 miljoen rupiah slechts twintig percent aan nationale onder nemers (met inbegrip van Chinese) werd verstrekt en ie rest aan Nederlandse be drijven. Mr. Sjaffruddin Prawiranegara en de andere Indonesiërs, die nu in de leiding van de Bank Indonesia zitten aldus het blad zijn niet in staat gebleken om de koloniale macht in deze bank te breken. Met het betrekken van „andere Indone siërs" in het falen van de leiding komt het blad min of meer in tegenspraak met de P.N.I.-leiding. Want deze heeft als haar kandidaat gesteld mr. Lukman Hakim, een der directeuren van de Bank Indonesia en dus iemand, die mede door het blad voor het falen van de bankleiding verantwoor delijk wordt gesteld. De Nahdatal Ulama had mr. A. Karim, directeur van de Bank Negara Indonesia, als kandidaat naar voren gebracht. Een aantal kleinere partijen wenste dr. Sumitro, de vorige minister van Financiën en lid der P.S.I. (socialisten), aan het hoofd van de centrale bank. De huidige, gouverneur heeft een verde diger: de Masjumi-leider Moh. Natsir, die voor een herbenoeming pleitte, niet op grond van mr. Sjaffruddins politieke be lijdenis die der Masjumi doch om zakelijke redenen. „Zijn capaciteit en ka- De directeur van de toneelgroep „Thea ter" te Arnhem, de heer Robert de Vries, heeft donderdag op een persconferentie de plannen voor het volgend seizoen bekend gemaakt. De regie zal in handen zijn van Elise Hoomans, Richard Flink en Robert de Vries, maar ook worden enkele gasten aan gezocht. Als buitenlandse regisseur zal op treden dr. Marko Fotez uit Belgrado, die de leiding op zich zal nemen van de in studering van het klassieke Joegoslavische blijspel „Dundo Maroje". De directie stelt zich verder voor een keuze te maken uit het volgende reper toire: „A la monnaie du Pape" van Louis Veile; „Affaire vous concernant" van J. P. Conty; „Besuch der alten Dame" van Frie- drich Dürrenmatt; „Arms and the man" van George Bernard Shaw; „Het dagboek van Anne Frank" door Frances Goodrich en Albert Hacket; „La Fugitiva" van Ugo Betti; „Fischbecker Wandteppich" van Manfred Hausmann; „The leeman cometh" van Eugene O'Neill en „Teach me how to cry" van Patricia Joudry; aangevuld met enige der volgende werken: „Paese delle Vacanze" van Ugo Betti; „Time limit" van Henry Denker en Ralph Berkey; „Weh dem der lügt" van Grillparzer; „The Wayward Saint" van Paul Vincent Carroll; twee één- akters van Tsjechov en „Look back in an ger" van John Osborne. Van de in het afgelopen seizoen gespeel de stukken zullen in het nieuwe toneeljaar worden doorgespeeld: „Kat op een heet zinken dak" van Tennessee Williams en „De dochter van de bronnenmaker" van Marcel Pagnol; benevens „Familieconflict" en „Wachten op Godot". De toneelgroep „Theater" bestaat uit de dames: Marijke Bakker, Hetty Beck, Fien- tje Berghegge, Lies Franken, Mia Goossen, Willy Haak, Annemarie Heyligers, Elise Hoomans, Péronne Hosang, Anny de Lange, Annie Langenaken, Jenny van Maerlant en Louki van Oven; benevens uit de heren: Kees Brusse, Jules Croisset, Bernhard Droog, Richard Flink, John de Freese, Ge rard Hartkamp, Wim Hoddes, Wim Kou- wenhoven, Frans van der Lingen, Piet van der Meulen, Ad Noyons, Carl van der Plas, Henk Schaer, Jacques Snoek, Hans Tie- meyer, Jan Verhoeven, Cruys Voorbergh, Robert de Vries, Siem Vroom en Johan Walhain. rakter maken hem tot „de rechte man op de rechte plaats". Ingewijden weten, dat ook in tijden van onrust het buitenland zijn vertrouwen aan de Bank Indonesia heeft geschonken. Indien de functie van gouverneur echter een strijdobject van politici wordt, zal dit een slechtere uitwer king hebben dan men kan bevroeden, zo betoogt Natsir. Politieke gevolgen Inmiddels is het touwtrekken om de be geerde post teruggebracht tot een strijd tussen de Masjumi en de P.N.I. Het bestuur van de Bank Indonesia heeft namelijk mr. Sjaffruddin en mr. Lukman Hakim als kandidaten naar voren gebracht bij de mo netaire raad, die op zijn beurt overeen komstig de wet dit tweetal aan het kabinet heeft voorgesteld. Dat moet nu een beslissing nemen, een niet gemakkelijke keuze, gezien de politieke motieven, die hierbij een rol spelen en de mogelijke politieke gevolgen, ongeacht welke van de twee kandidaten mocht worden benoemd. Er zijn namelijk reeds suggesties geop perd voor een splitsing van het departe ment van Economische Zaken in een mi nisterie voor Handel en een ministerie voor Industrie, respectievelijk te bezetten door P.N.I. en Nahdatal Ulama. In dat geval zou dus ook de P.N.I. in de economische sector van het staatsbestuur zeggenschap krijgen. Dat denkbeeld zal ongetwijfeld aan kracht winnen, als Sjaffruddin weer tot gouver neur van de Bank Indonesia mocht worden benoemd. Doch deze vermeerdering van het aantal P.N.I.-leden in het kabinet, zou ongetwij feld de aandrang van de Masjumi verster ken om haar de portefeuille van Defensie, die nog steeds door premier Ali (P.N.I.) wordt waargenomen, te geven. Bovendien zou zij waarschijnlijk deze post opeisen ter compensatie, als mr. Sjaffruddin niet mocht worden herbenoemd. De keuze van een nieuwe gouverneur van de Bank Indonesia blijkt aldus een delicate kwestie, waarbij ook de stabiliteit van het nog jonge kabinet van premier mr. Ali is betrokken. Adonis, 13 v. Mobile n. Aruba. Amstelvaart, 12 v. New York n. Marseille. Arendskerk. 12 te Rotterdam. Artemis, 12 v. New York n. Curagao. Amerskerk, 13 v. Amsterdam n. Genua. Aalsdijk, 14 te New York. Akkrumdijk, 14 te Rotterdam. Alwaki, l4 te Rotterdam. Ampenan, 14 te Colombo. Amstelbrug, 14 v. Suez n. Djibouti. Amstelveen, 12 360 m. z. Umnak eil. n. Nakhodka. Arondsdiik, 12 v. Hamburg n. Rotterdam. Alkaid, 12 v. Bahia n. Ilheos. Alnati, 12 210 m. z.w. Las Palmas n. Rio de Jan. Ameland, 12 840 m. w.z.w. Fayal n. Pto. La Cruz. Ampenan, 12 470 m. o. Ceylon n. Colombo Anker, 12 570 m w. Ouessant n. Amsterdam. Argos, 13 te Oran. Arnedijk, 12 540 m. n.n.w. Fayal n. Le Havre. Atje Ray S, 12 270 m. z. Kp. Race n. H. Roads. Alcyone, 13 te Vitoria verw. Bengalen, 1£ v. Rotterdam n. Antwerpen. Banka, pass. 13 Guardafui n. Suez. Bloemfontein, 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Bussum, 13 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Banda, 13 nog te Kuweit. Boskoop, 13 v. Hamburg n. Bremen. Bennekom. 12 v. Mollendo n. Antofagasta. Blommersdijk, 12 480 m. n.w. Azoren n. Antw. Bonaire. 12 560 m. z.w. Fayal n. Plymouth. Breda, 12 150 m z.w. Sombrero eil. n. Antw. Baarn, 13 v. Callao n. Cristobal. Beninkust, 13 te Takoradi verw. Cinulia, 13 te Cristobal. Congokust, 12 v. Amsterdam n. Brake. Caltex The Hague, 15 te Curagao verw. Castor, 14 te Jacksonville. Charis, 14 te La Guaira. Crania, 13 v. Suez n. Bombay. Caltex Pernis, pass. 13 Ras Al Hadd n. Bordeaux. Caltex The Hague, 12 610 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Camphuvs, 13 te Tegal. Castor, 12 160 m. n. Antiqua n. Jacksonville. Ceronia, 12 140 m. w. Landsend n. Curagao. Coryda, 12 v. Vado n. Napels. Diemerdijk, 13 te Vancouver. Dordrecht, 12 250«an. w.n.w. Key West n. Baton Rouge. Duivendrecht. 12 460 m. z.o. Kp. Race n. Antw. Dorestad, 12 430 m. n.w. Faszl n. Mamonal. Eemdiik. 13 te Vera Cruz. F.na, 12 060 m. n.o. Guadeloupe, 19 te Curagao. Erinna, 12 340 m. n.w. Penang n. Pladju. Eenhoorn, 13 buiten Thasos ten anker. Etrema, 12 270 m. n.w. Paramaribo n. Ango Ango. Eendracht, 13 60 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Eos, 13 te Bremen. Esso Rotterdam, pass. 13 Muscat n. Antwerpen. Friesland SSM. 13 v. Leith n. Odense. Groote Beer, 13 v. Southampton n. Quebec. Groote Kerk, pass. 13 Kp. Vilano n. Antwerpen. Ganvmedes. 12 v. Cerroazul n. Callao. Gooiland, 12 v. Rio de Janeiro n. Vittoria. Heemskerk, pass. 13 Guardafui n. Aden. Hecuba, 13 te Paramaribo. Hispania, 14 v. Rotterdam n. Onton. Hector. 12 v. Lissabon n. Amsterdam. Hera, 14 te Hoek v. Holland verw. n. Rotterdam. Hecuba, 12 140 m. w.n.w. Paramaribo n. Par.bo. Hestia, 13 te Santiago de Cuba. Houtman, 12 290 m. o.z.o. Ceylon n. Mahe. Isis, 13 te Pto. Barrios. Ittersum, 12 300 m. z.w. Lissabon n. Liverpool. Jagersfontein, 12 710 m. w.n.w. Walvisbaai naar Kaapstad. Japara KRL, 13 te Surabaja. Jason, 12 300 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Kermia, 12 te Pta. Cardon. Kalvdon, 14 te Curagao. Koningswaard, 13 v. Dakar n. Abidjan. Koratia, 14 te Bahrein. Kopionella, 13 90 m. n.w. Landsend n. Curagao. Koratia, 13 260 m. o. Bahrein n. Bahrein. Kabvlia, 12 dw. Cartagena n. Curagao. Kalinga, 1.6 te Port Said en Suez verw. Keizerswaard, 12 240 m. n.o. Belem n. Curagao. Kenia, 13 te Rotterdam verw. Kgrtosono, 12 520 m. z.o. Recife n. Kaapstad. Kinderdijk, 12 270 m. o. New York n. Antw. Koratia, 15 te Bahrein verw. Korovina. verm. 13 v. Stanlow n. Thameshaven. Kota Inten, pass. 12 Bahamas n. Houston. Kryptcs, 18 te Fao verw. Karimata, 12 100 m. w. Algiers n. Port Said. Leersum, 12 te Amsterdam. Lissekerk, 13 v. Abadan n. Port Said. Luna, 12 v. Amsterdam n. Tunis. Laren berg, 14 te Sluiskil. Liberty Bell, pass. 13 Combrero eil n. Rotterdam. Linge, 14 te Biemen. Lekkerkerk, pass. 13 Farasan eil. n. Hartapoint. Leto, 15 te Rotterdam verw. Loosdrecht, 13 v. Abadan n. Bandar Shapur. Mapia, 13 te Aden. Marpessa, 13 te Curagao. Meerkerk, 13 v. Aden n. Karachi. Mylady, 12 v. Bremen n. Finland. Molenkerk, 13 v. Hamburg n. Bremen. Maas, 12 135 m. z.w. Kreta n. Rotterdam. Maashaven, 14 te Montevideo verw. Mirza, 13 te Aomori. Murena, 16 te Miri verw. Nias, verm. 14 v. Columbiarivier n. Los Angeles. BINNENLAND Koningin naar Rembrandtherdenking. De Koningin zal de plechtigheid bijwonen, welke het Comité Rembrandtherdenking 1956 Amsterdam maandagmiddag in de Wes- terkerk te Amsterdam houdt ter herdenking van het feit dat Rembrandt 350 jaar geleden werd geboren. Meer appelen en kersen. De verwachtin gen voor de nieuwe oogst ten aanzien van appelen en kersen zijn aanzienlijk hoger dan in 1955/56. Pruimen zullen vermoedelijk een kleinere produktie geven. De oogst van peren zal naar verwachting ongeveer gelijk zijn aan die van het vorige jaar. Met uitzon dering van frambozen zal de produktie van klein fruit naar het zich laat aanzien be langrijk kleiner zijn dan in het voorgaande seizoen. Onderscheiding. Vice-admiraal J. Cal- lenfels, directeur-generaal van het Loods wezen en vertegenwoordiger van Nederland in de commissie van toezicht op de Schelde- vaart, is benoemd tot grootofficier in de Orde van Leopold II van België. Nigerstrpom, 12 v. Amsterdam, pass. 13 Vlissing. n. Antwerpen. Nestor, 12 v. Pto. Cruz n. Georgetown. Noordzee, 12 450 m. n.o. Fayal n. Bremen. Noordam, 15 voor Hoek v. Holland verw. Oranjestad, 12 v. Barbados n. Plymouth. Orestes, pass. 13 Azoren n. Curagao. Overijsel. pass. 13 Ceylon n. Penang. Ondina. 12 1110 m. n.o. Sombrero eil. Ophir, 13 v. Belawan n. Singapore. Orion, 12 v. Lissaban n. Tunis. Pieter S, 12 tc Rotterdam. Polyphemus. 13 te Djibouti. Polydorus, 12 te Cebu. Prins Willem V. 13 v. Rotterdam n. Quebec. Poseidon, 12 v. Amsterdam n. West-Indië. Pendrecht, 13 Napels n. Sidon. Prins Willem v. Oranje, 13 te Amsterdam. Pygmalion. 14 te Antwerpen. Papendrecht, 14 te Pta. Cardon verw. P G Thulin, 12 360 m. n.o. San Salvador n. Port land Maine. Poelau Laut, 12 v. Surabaja n. Tj. Priok. Purfina Nederland, 12 240 m. z.o. Muscat naar Bandarmashur. Peperkust, 13 135 m. n.n.w. San Thome n. Matadi. Roebiah, 14 te New York verw. Rijndam. 12 v. New York n. Rotterdam. Riouw, 13 1030 m. w.n.w. Fremantle n. Aden. Roepat, 12 v. Colombo n. Djibouti. Rotti, 12 230 m. o. New York n. Napels. Rijnland, 12 260 m. n.o. Rio Grande n. St. Vine. Stad Haarlem, 12 v. Wabana n. Engeland. Stad Vlaardnigen, 14 te Wabana verw. Sarpedon, 13 v. New York n. Cap Haitien. Somrrelsdijk, 13 v. Rotterdam n. New York. Stad Alkmaar, 14 te Rotterdam. Stad Schiedam. 13 v. Meblla n. Rotterdam. Schiedijk, 12 v. Philadelphia n. Baltimore. Schouten, 12 v. Hongkong n. Shanghai. Sloterdijk, 12 600 m. w.z.w. Valencia n. N. York. Stad Rotterdam, 12 270 m. o.z.o. Groenland naar Middlesbro. Stanvac Djirak, 12 v. Bangkok n. Sungeigerong. Statue of Liberty, 13 dw. Bizerta n. Port Said. Straat Banka, 13 te Makassar verw. Soestdijk, pass. 12 Vlissingen n. Rotterdam. Stentor, 13 te Amsterdam n. Madeira. Talisse, 13 te Penang. Themisto, 12 te Avonmouth. Tiitjalengka, 13 te Santos. Tavali, 13 v. Genua n. Port Said. Triton, 14 te Aruba. Tabi.an, 12 540 m. w.n.w. Azoren n. Alexandria. Tero, 12 300 m. o.n.o. Bahamas n Corpus Christi. Teiresias, 12 dw. Algiers n. Port Said. Tiba, 12 220 m. z.w. St. Pauls Rock n. Antwerpen. Tiberius, 12 v. La Libertad n. Champerico. Tjiwangi, 12 v. Surabaja n. Buleleng. Tomori, 12 440 m. z.w- Horta n. Curagao. Trajanus, 12 300 m. n. Horta n. Kingston. Tankhaven 3, 13 te Surabaja. Utrecht, pass. 12 Algiers n. Beyrouth. Van Riebeeck, 12 v. Ambon n. Makassar. Van Noort, 12 200 m. n. Natuna eil. n. Singapore. Van Riemsdijk, 13 te Tj. Priok. Willem lluys, pass. 14 Ouessant n. Port Said Witmarsum, 13 te Antwerpen. Waal, 12 v. Alexandrië n. Beyrouth. W Alton Jones, 12 900 m. n.o. Bermuda n. Mena Al Ahmadi. I.lssel, 14 te Rotterdam. Zeeland KRL. pass. 12 Gibraltar n. Holtenau. Zijpenberg, 12 v. La Coruna' n. Imuiden. KLEINE VAART Ador, 13 v. Goole te Rotterdam. Alberta, 12 v. Rotterdam n. Nakskov. Amasus Fluvius, 12 v. R'dam n. Uddevalla. Arcturus, 12 v. Rotterdam n. Stockvik. Albion, 12 v. Harlingen n. IJmuiden. Alcetas, 10 v. Tunis n. Venetië. Atlas, 12 v. Hamburg te Amsterdam. Barends, 12 v. Stockholm n. Kramfors. Batavier III, 12 v. Bayonne te Bordeaux. Beta, 13 v. Swansea te Rotterdam. Bellatrix, 12 v. Delfzijl n. Londen. Berend N, 12 rede Dover v. Boston. Bab T, v. Ostrand te Gefle. Caland. 12 v. Oporto te Lissabon. Casablanca, 14 v. Las Palmas te Dieppe verw. Castor, 15 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Concepcion, 12 35 m. w. Kp. San Thome n. Pto. Alegre. Duiveland, 12 v. Grangemouth n. Rotterdam. Daje Böhmer, 13 v. Savona te Rotterdam. Domburgh, 13 v. Londen te Rotterdam. Draco. 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Eljo, 12 in Heignmouth. Elda, 12 v. Londen n. Calais. Fiducia, 12 v. Boston te Maassluis. Gaasterland, 13 v. Rotterdam te Harlingen. Geeststroom, 12 v. Maassluis n. Boston. Goeree, 12 v. Boston te Rotterdam. Gazelle, verm. 12 v. Londen n. Groningen. Goote, 13 v. Rotterdam n. Manchester. Haskerland, 13 v. Leith te Rotterdam. Hoogland, 12 v. Rotterdam n. Gdynia. Harry, verm. 13 v. Rotterdam n. Gdynia. Henriette, pass. 12 Vlissingen n. Gent. Ilias, 12 te Thessaloniki n. Istanbul. Joost, pass. 12 Kiel n. Solvesborg. Jupiter, 12 v. Londen te Delfzijl. Kaap Falga, 12 v. Amsterdam te Ostrand. Kaap St. Vincent, pass. 12 Kiel n. Abo. Koningin Emma, 12 v. Harwich te Hk. v. Holl Kora, 13 v. West-Hartlepool te Rotterdam. Larix, 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Leny, 12 v. Holbeek n. Kotka. Meuse, 13 v. Rotterdam te IJmuiden. Midsland, 12 v. Leith te Grangemouth. Meuse, 12 v. Rotterdam n. Stockholm. Mirfak N, 12 170 m. n.o. Kp. Santhome n. Pto. Alegre. Netta, 13 v. Belfast te Cardiff. Nottingham, verm. 13 v. Dover n. Rotterdam. Nieuwland, 12 v. Grangemouth te Rotterdam. Nijenburgh, 12 v. Oskarshamn te Rotterdam. Oostenburg, 12 v. Stockholm n. Koping. Pavo, pass. 12 Goteborg n. Holland. Ponza, pass. 11 Brunsbüttel n. Rotterdam. Ritornel, 12 v. Zwijndrecht n. Noordzee. Saba, 12 v. Rotterdam n. Gdynia. Spes, 12 v. Londen te Rotterdam. Tilly, 9 v. Hernosand n. Holland. Trito, 12 v. Drogheda te Dublin. Tyro, 14 v. Dublin te Rotterdam verw. Thaletas, 13 te Amsterdam n. Hamburg. Ursa Minor, 12 v. Amsterdam n. Domsjo. Volharding, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Violette Erica, 13 te IJmuid. verw v. Haparanda. Walenburgn, 12 v. Rotterdam te Bordeaux. Wickenburgh, pass. 13 Burlings n. Duinkerken. Westersingel, 13 v. San Sebastian te Rotterdam. Westpolder, pass. 12 Ouessant n. Lissabon. Zevenbergen, 15 v. Gent te Odense verw. SLEEPVAART Ebro, 11 460 m. n.o. Bermuda n. La Pallice. Hudson, 11 400 m. w.z.w. Flores n. La Pallice. Humber, pass. 11 Finisterre n. Rotterdam. Oceaan, 11 70 m. n. Landsend n. Greenock. Tyne, pass. 11 Peterhead n. Rotterdam. ZEEWEG 275 - IJMUIDEN Tel. 4333 en 5050 GEDIPL. INSTRUCTEURS. Tevens luxe verhuur zonder chauffeur Plaats 'n Luidspreker BOUWBEDRIJF Driehuis-Westerveld Gewapend Betonhouw Nieuw- en Verbouw Tel. K 25504951 Een nieuwe woning? Gefeliciteerd. Wij verhulzen u correct en billijk. Vraagt prijsopgaaf. Frans Halsstraat 30 Tel. 4735 Velserdnlnweg 229 Tel. 5409 Groente- en Fruithandel KENNEMERLAAN 53 wegens vakantie GESLOTEN van 16 t/m. 21 juli. genegen 1 jaar vooruit te be talen. Brieven IJ 215.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13