Kroesjtsjev smaalde: Nederland mag geen schepen leveren c4'MÓRRIS Exclusief onderhoud op de Franse ambassade Het woord is aan Eerste ontmoeting van Nederlandse journalisten en Sovjet-leiders 71e JAARGANG No 5 MAANDAG 16 JULI 1 956 301e JAARGANG No 158 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN name y DagHad Egypte onderhandelt met de Nederlandse industrie Uitgeweken vliegtuig zal worden teruggezonden Prins Bernhard naar Londen Rembrandt's „N achtwacht" Vervaarlijk Russen opgelucht thuis Russische ambassadeur uit Bonn teruggeroepen Onverwacht vertrek valt samen met Oostduits bezoek in Moskou Eden roept Britten op tot nieuwe Battle of Britain Kinderverlamming Egyptische diplomaat door bompakket ernstig gewond Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, I j 9 I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. I I 1 T 1 ^^1 fl 1 T T Grote Houtstraat 93> Haarlem. Verschijnt Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat III III II I ff 1 ffj"™ ff (lil ff ff ff V I 1 dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie- JL JL JL V^L JL JL X Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, tarieven op aanvraag bij de Administratie. franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro- Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks HdCtrlemS Ddgbldd Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Woestijngrond wordt vruchtbaar gemaakt Zowel voor de Nederlandse machine- industrie als voor de Nederlands civiele ingenieurs liggen er op het ogenbliik grote kansen in Egypte. Aldus verklaarde de lei der van een Egyptische delegatie van technici, die op het ogenblik ons land be zoekt. Deze delegatie bestaat uit de leiders van de grote bevloeiïngs-werkzaamheden in de woestijn, westelijk van de Nijldelta tussen Cairo en Alexandrië, en staat onder leiding van majoor Magdi Hassanien. Zij bezocht de Zuiderzeewerken en de fabrieken van Werkspoor en Stork. Ma joor Hassanien verklaarde dat hij zeer onder de indruk is gekomen van de per fecte produktie dezer fabrieken. Onder handelingen over eventuele leveringen aan Egypte van speciale machines, nodig voor de werkzaamheden in genoemd gebied, zijn begonnen. Dinsdag vertrekt de delegatie naar Tsje- choslowakije. Ook in Rusland, China en andere landen gaan de Egyptenaren de landaanwinningsmethoden bestuderen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL 71/162 HEREN REGENKLEDING Nog twee Hongaren zullen in West-Duitsland blijven INGÖLSTAD AFP/U.P.) De Ameri kaanse autoriteiten in West-Duitsland hebben besloten het Hongaarse vliegtuig, dat vrijdagavond op Westduits gebied land de, aan Hongarije terug te geven. Vier be manningsleden en vier passagiers hebben besloten naar hun land terug te keren. Het toestel wordt voor de terugreis gereed gemaakt op het vliegveld München-Riem. Nog twee passagiers willen naar Honga rije terug; zij verblijven nog in een zie kenhuis, het zijn de agent van. de veilig heidsdienst en een kleermaker, die gewond werden bij het gevecht met de zes studen ten die het toestel tijdens een vlucht bo ven Hongarije „veroverden" en er mee naar West-Duitsland uitweken. Een van de studenten, Joseph Jakaby, heeft zondag de Hongaarse autoriteiten verzocht zijn 25-jarige vrouw en zijn zoon tje toestemming te verlenen naar hem toe te komen. Zijn vrouw is lid van de commu nistische partij en werkt in overheids dienst. Hij verklaarde, dat zij niet van zijn plannen om uit te wijken op de hoogte was. Zaterdagavond hebben nog twee passa giers van het Hongaarse vliegtuig politiek asyl gevraagd. Het zijn een 33-jarige afde lingschef van een textielfabriek en zijn vriendin, een 19-jarige voorarbeidster van dezelfde fabriek. Zij waren van te voren niet op de hoogte van het ontvluchtings plan geweest, doch wilden nu van de ge legenheid gebruik maken om in het Wes ten te blijven, „Gemene aanval" De Hongaarse regering heeft in een communiqué haar verontwaardiging geuit over de gedwongen landing van het vlieg tuig. In het communiqué dat door radio Boedapest werd uitgegeven verklaarde de regering, dat de „gemene aanval diepe ver ontwaardiging van het Hongaarse publiek heeft opgewekt". Prins Bernhard zal dinsdag voor het Koninklijk Instituut voor Internationale Aangelegenheden te Londen een rede uit spreken over de betrekkingen tussen West- Europa en de Verenigde Staten. Donderdag brengt de Prins een' bezoek aan het Marine Opleidingsinstituut in Rochester in Enge land. Voor enkele uren zijn zaterdagavond de figuren van Rembrandts nachtwacht uit het stof der eeuwen herrezen om met hun schutters een rondgang door Amsterdam te maken en de hoofdste delingen aan te manen, de schutters van het verleden ongerept te bewaren. Op de Dam inspecteerden kapitein Banning Cock en luitenant van Ruy- tenburg de wacht. (Voor het verslag van de Rembrandtherdenkingen zie men pagina 6). DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Charles Dickens: Het goede is altijd sterker dan het kwade, wat ook de filosofie wil beweren. (Van onze reisredacteur) MOSKOU. In Nikita Kroesjtsjevs ronde en vriendelijke gezicht vernauwden de ogen zich even en zijn betogende hand balde zich tot een vuist: „Aan een ruil handel van Nederlandse kaas en Russische krab hebben wij niets. Wij moeten serieus handel, drijven. Wij willen walvisvaarders van Nederland kopen, maar jullie mogen ze niet leveren. Wij willen er onmiddellijk orders voor plaatsen, maar jullie mogen niet, jullie mogen nietDe goedmoedigheid van het eerste gesprek, dat Nederlandse journalisten ooit met de leiders van de Sovjet- Unie hebben gehad, kwam even in het gedrang. Zou dit een van de befaamde cocktail-party-tirades van Kroetjtsjev worden? Nee, de vaderlijke premier Boel- ganin, die aanvankelijk bedenkelijk zijn hoofd had geschud over het feit, dat Nederland vanwege de Westelijke embargo-lijsten geen schepen boven een bepaalde tonnenmaat aan de communistische landen mag leveren, manoeuvreer de de conversatie met een hoffelijk grapje uit het woelige water van de Oost- West handel. Zo keerde de vriendelijke stemming terug in de overvolle zaai van de Franse ambassade in Moskou, waar de 14e juli, Frankryks nationale feestdag, met cham pagne werd besproeid en waar diplomaten en correspondenten zich nieuwsgierig ver drongen in de hoek, waar de groep Neder landse journalisten, die een reis door de Sovjet-Unie maakt, met Boelganin en Kroesjtsjev praatte als waren zij oude be kenden. "Voor deze receptie in de Franse ambassade, een merkwaardig soort ver- jaarstaart van baksteen, die een rijke Mos- kouse suikerkoopman voor de revolutie aan een door hem beminde ballerina schonk, hadden Boelganin en Kroesjtsjev en de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Sjepflov een vergadering van het Sovjetrussische parlement in de steek ge laten. De aankomst van hun glimmende Zis- auto's had bij de buiten wachtenden een applausje verwekt, waarmee de winnende bal in een tenniswedstrijd wordt begroet. Binnen, waar de beau monde van diplo maten en Sovjet-prominenten met kleurige uniformen en elegante toiletten de sobere atmosfeer van Moskou deden vergeten, wekte de aankomst van de grote mannen even een kriebeltje van verwachting. Want het zou niet de eerste keer zijn, dat Kroesj tsjev onder de al of niet voorgewende in vloed van wodka en champagne vierkant zei, wat hij op de lever had. Hun entrée was nochtans bescheiden. Boelganin voor op, eerder een minzame, ernstige burge meester dan een premier van een land met miljoenen mensen, drukte waardig han den. Kroesjtsjev groette wat verlegen links en rechts, de ogen neergeslagen, enigszins benauwd schijnend om over het tapijt te struikelen. Alleen de nieuwkomer Sjepilov, een atleet met een bruin gezicht onder weerbarstig zwart-grijs haar en een mond, die lachten kan terwijl de ogen staalhard blijven, imponeerde terstond. Het even verstilde geroezemoes, klonk snel op, toen de hoge gasten naar een apart vertrek waren geleid om met de Westelijke ambassadeurs een van de ge sprekken te voeren, waartoe de diplomaten alleen op zulke officiële recepties de kans krijgen. Dat althans zagen de journalisten, die ongeduldig bij de open deur wachtend over de schouder van de wachthoudende jonge Franse attaché keken. Want ook voor de correspondenten zijn deze cocktails met hun verstikkende atmosfeer van te veel mensen, te veel parfum, te veel rook, te veel volle glazen, de enige kans om in gesprekken van man tot man met de Rus sische leiders de legkaartstukjes van de Sovjet-politiek te verzamelen, die zij later moeizaam aan elkaar moeten passen. Het waren dit keer wij, Nederlanders, die onder de jaloerse blikken van onze collega's het leeuwenaandeel van de aan dacht der Sovjet-leiders kregen. Ambassa deur Von Balluseck, zelf oud-krantenman, stelde ons voor Dit zijn Nederlandse jour nalisten, die bladen van verschillende rich tingen vertegenwoordigen. Een van ons merkte op, „Dat is onze vorm van co-exis tentie". De glimlachende Kroesjtsjev ant woordde: „Co-existentie hebt u alleen maar hier, niet bij u thuis". Nadat daarom ge lachen was, preciseerde hij: „tenminste co-existentie kan bij u wel bestaan tussen politieke richtingen, maar niet tussen so ciale groeperingen". Wat de co-existentie tussen Nederland en Rusland betrof, wa ren wij het er allemaal over eens, dat wij nog nooit oorlog tegen elkaar hadden ge voerd en dat wij hoopten, dat het nooit zou gebeuren. De heer Kroesjtsjev wilde ons wel de verzekering gevfen, dat de Sov jet-Unie nooit ons land zal aanvallen, en zei, dat hij ons ook niet vreesde. „Zelfs niet wanneer de Nederlandse vloot straks voor Leningrad ligt?" schertste een van ons, doelende op het aanstaand vlootbe- zoek. „Nee", grinnikte Kroesjtsjev, „zelfs dan niet". „En u stuurt er toch geen kik vorsmannen op af?" vroeg een van de Ne derlanders. „Njet, Njet, zulke dingen doen wij onze gasten niet aan." Toen een van ons op de overbezetheid van onze werven wees, haalde hij zijn schouders op. Toen remde de grijze maar schalk Boelganin het tempo af. Wat gaat u zien in de Sovjet-Unie, wat zijn uw in drukken? Wij zeiden, dat wij naar de Oeral en Kazakstan zouden gaan. Over die indrukken willen wij gaarne uitgebreid met u en dé heer Kroesjtsjev van gedach ten wisselen, wanneer wij na een paar weken wat meer van de Sovjet-Unie heb ben gezien. Waarop Kroesjtsjev een staal tje uiterst zuinig kijken demonstreerde, totdat hij opklaarde en op Boelganin wij zend zei, dat moet u maar aan hem vra gen. Hij is tenslotte de minister-president en heeft dat voor het zeggen. Daarmee kwam een einde aan ons gesprek. Het was nog niet het einde van de receptie. Eerst ging minister Sjepilov, oud hoofdredacteur van de Pravda, langdurig op de mat met de beleefde maar lang niet op zijn mond gevallen correspondent van de New York Times over een hoofdartikel in dat blad, dat Sjepilov van muilkorven van de pers beschuldigde. Daarna zorgde Boelganin voor enige hilariteit door luid keels, kwasi-tragisch „Nitika, Nitika" té roepen. Hij was zijn politieke tweeling broer kwijt, die in eenhoekje met een ambassadeur over het Midden-Oosten stond te praten. Boelganin Kroesjtsjev Tenslotte reden de correspondenten naar het telegraafkantoor, de diplomaten naar hun ambassades en de Russische leiders naar het Kremlin om daar bij stukjes en brokjes de informaties te sorteren, die zij hadden opgediept uit de draaikolk van champagne, sigarettenrook en geroezemoes. Het lijken geen ideale omstandigheden voor gesprekken, die wereldpolitiek kun nen maken, maar welk een vooruitgang sinds de tijd, waarin een oude, harde man achter de kantelen van het Kremlin zich zelf en zijn raadselen verborgen hield. JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCXXDOOOOOOOOOOOOOOOC LONDEN (Reuter). - Russische toeris ten die van een reis door Éuropa in j de Sovjet-Unie zijn teruggekeerd, heb- ben voor radio-Moskou critiek geleverd op de kleding van Amerikaanse toeris ten die zij op Capri ontmoet hebben. I De „shorts" van de Amerikanen vonden j te kort en de overhemden te kleu- rig. Het zwembad aan boord van het schip, waarmee de groep reisde, was heerlijk „om het buitenlandse stof af j te spoelen", zo verklaarde een der geïn terviewden. Een ander voegde er geest driftig aan toe: en de radio, wij konden fijn naar Moskou luisteren DOOOOOOCxXOCOOCOOOOOOOC)C<>C<X)OC)OC)OOCXXXDOOC>OOOCKXXX)OCOC)OOa (Van onze correspondent in Bonn) Zaterdagavond is in Bonn bekend ge maakt, dat de Russische ambassadeur, Va lerian Zorin, naar zijn vaderland is terug geroepen. Vanmorgen heeft hij al afscheid genomen van bondskanselier Adenauer en hij is van plan de bondsrepubliek woensdag te verlaten. Zorin is nauwelijks een half jaar in Bonn geweest. Zijn komt was het gevolg van Adenauer's bezoek aan Moskou in Septem ber 1955, waarbij overeengekomen was, dat diplomatieke betrekkingen tussen de Sov jet-Unie en West-Duitsland zouden wor den aangeknoopt. De 54-jarige Zorin, die als een uitstekende kenner van de midden- europese toestanden geldt, heeft indertijd als officiële vertegenwoordiger van zijn land in Praag een belangrijk aandeel bij het voorbereiden van de communistische staatsgreep gehad. Daarom werd hij in Bonn met gemengede gevoelens ontvangen. Zorin's vertrek uit Bonn wordt algemeen als een politieke demonstratie beschouwd. Het was bekend, dat Zorin en het Kremlin niet tevreden waren over de wijze, waarop de ambassadeur behandeld werd. Hij heeft weinig contact met officiële kringen kun nen krijgen. Men nam hem zijn levendige activiteit kwalijk. Hij reisde veelvuldig om nu eens hier en dan weer daar vergaderin gen bij te wonen en ook zelf af en toe het woord te voeren. Kort geleden werd een foto in de pers gepubliceerd, waarop Zorin op een officiële bijeenkomst te zien was met alle stoelen om zich heen onbezet. Daarbij kunnen wij nog de zeer onvrien delijke en haast beledigende woorden voe gen, die Adenauer zich kortelings over de heren in het Kremlin heeft laten ontvallen, die er ook niet bepaald toe hebben kunnen bijdragen de goede verstandhouding tussen Bonn en Moskou te bevorderen. Zorin is tijdens zijn ambtsperiode in Bonn één keer door Adenauer ontvangen, toen hij een paar weken geleden een brief van premier Boelganin kwam brengen. Op de zit tingen van de Bondsdag werden her haaldelijk hatelijke opmerkingen over de Russen gemaakt, terwijl Zorin op de tribu ne voor diplomaten zat. Zorin heeft mede gedeeld dat hij op een andere post zal wor den geplaatst. Voorlopig zal de Russische ambassade door Zorins plaatsvervanger, Koedriavzev, worden geleid. De West- duitse regering zal vermoedelijk haar am bassadeur in Moskou dr. Haas terugroepen, wanneer na verloop van tijd duidelijk blijkt, dat de Sovjet-Unie niet van plan is een opvolger voor Zorin naar Bonn te sturen. Uit Oost-Berlijn is vandaag een Oost- duitse regeringsdelegatie onder leiding van premier Grotewolh naar Moskou ver trokken. Westelijke diplomaten in Berlijn geloven volgens Reuter dat het geen toeval is, dat de delegatie, waarvan zeven vice- premiers deel uitmaken, in dezelfde week vertrekt als Zorin. Zij geloven dat in Mos kou belangrijke kwesties besproken zullen worden. Maar toen kwam het gesprek op de han delsbetrekkingen en betrok Kroesjtsjevs gezicht. Wij willen schepen kopen in Ne derland, zei hij. Maar u heeft er net drie gekocht, zei ik. Ja, zei Kroesjtsjev, maar wij willen andere schepen, grotere, wal visvaarders. Toen kregen wij even een indruk van een vervaarlijke gespreks partner, die deze ronde, kleine, self-made man kan zijn. Attent, gespannen, boven op het onderwerp, op de hoogte van alle bijzonderheden en een scherp, intuïtief ge voel voor situaties. Van loslippige dronke manspraat hebben wij althans niets ge merkt. Hij maakte van zijn hart echter geen moordkuil, toen hij zei: „U mag ons geen walvisvaarders leveren" en zijn spot tende ogen zeiden: Geen baas in eigen huis. Reddingsploegen bij de wrakstukken van het Amerikaanse legervliegtuig C-118, dat bij Fort Dix neerstortte. Een vijftigtal militairen vond hierbij de dood. MANCHESTER (Reuter) Premier Eden van Groot-Brittanië heeft zaterdag in een rede te Manchester de strijd tegen de inflatie een „nieuwe slag om Groot- Brittannië (Battle of Britain) genoemd. Maar deze keer, zei hij, kan hij niet door „de weinigen'" (hij doelde op de RAF- piloten in de laatste wereldoorlog) worden gewonnen. „Wij zijn er allemaal by be trokken en van de uitslag hangen ons levenspeil en de toekomst van onze kinde ren af. Wij moeten de stijgende prijzen tot staan brengen. Wij moeten meer produ ceren van de kwaliteit en de prijs die de wereld vraagt. Als wij het niet doen, doen onze concurrenten het. Er is geen inter nationale welvaartsstaat". Sir Anthony zei dat hij een overschot van honderd miljoen pond sterling op de betalingsbalans voor de eerste zes maan den van dit jaar verwacht, vergeleken met een klein tekort indezelfde periode van het vorige jaar. Dit is echter nog niet vol doende. „Wij gebruiken meer dan we ons kunnen veroorloven. Dat moeten wij goed maken door sonsumptiebeperking en spa ren. Ik verzoek u daar allen aan mee te helpen". Volgens Eden bestaat er een dodelijk ge vaar, niet vanwege onmiddellijke werk loosheid, maar van geleidelijke verarming In Delft zijn thans zeventien gevallen van kinderverlamming aangegeven. Van ochtend is een achttiende patiëntje naar het ziekenhuis gebracht, van wie men ver moedt, dat het aan kinderverlamming lijdt. De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, dr. J. Buist, deelde mede, dat in Delft thans ver houdingsgewijs de ziekte het sterkst is verbreid. Toch acht hij, na overleg met de inspectie voor de volksgezondheid, geen bijzondere maatregelen nodig. Scholen, zwembaden enzovoorts blijven gewoon ge opend. Dr. Buist deelde mede, dat het zeer dubieus is of het sluiten van scholen enige invloed in gunstige zin kan hebben bij de pogingen de ziekte in te dammen. In Leidsendam hebben zich twee geval len van kinderverlamming voorgedaan. Aangetast zijn een 5-jarig zoontje van het gezin Van der L. en een 7-jarig dochter tje van het gezin Van L. CAIRO (United Press) De Egyptische militaire attaché in de Jordaanse hoofd stad Amman kolonel Salah Mustafa is za terdag bij het openen' van een postpakket door het ontploffen van een daarin ver pakte bom ernstig gewond. De attaché werden beide armen afgerukt. Hij werd onmiddellijk opgenomen in het Italiaanse ziekenhuis in Amman. «XÏOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien, maar ook op klaringen. Hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 17 juli Zon op 4.42 uur, onder 20.53 uur. Maan op 16.36 uur, onder 0.22 uur. Maanstanden 14 juli 21.46 uur: eerste kwartier 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 juli Hoog water: 10.08 en 22.40 uur. Laag water: 5.28 en 17.59 uur. Dinsdag 17 juli Hoog water: 11.20 en 23.53 uur. Laag water: 6.33 en 19.14 uur. »ooooo<x)cx>ciooooccooocioocxx!ocooocx!oooooooootxxx>ooocxxxx» WARMER ONBESTENDIG WEER Gedurende het weekeinde werd het weer beheerst door een lagedrukgebied, dat zich over een groot deel van West- Europa uitstrekt en dat tot grote hoogte in de atmosfeer aanwezig is. Hierin ontwik kelden zich gemakkelijk regen- en on weersbuien. Zo kwam er zaterdagmiddag en -avond in het noorden van het land een zwaar onweer voor. Een front, dat de scheiding vormt tussen onstabiele warme continentale lucht en iets minder warme lucht van oceanische origine bereikte zaterdag ons land. Het schoof heel langzaam in noordelijke richting. Boven het noorden van het land bleef het steken, hetgeen aanleiding gaf tot aanhoudende regenval. In Groningen en Drente zijn zodoende aanzienlijke neer slaghoeveelheden gevallen. Een waar nemer in noordelijk Drente tapte geduren de het weekeinde 109 mm af; het is moge lijk dat plaatselijk nog meer is gevallen. Voor de verdere ontwikkeling is een lagedrukgebied op de oceaan van belang, dat zich in de komende vierentwintig uur naar het zeegebied ten zuiden van Ier land zal verplaatsen. Onder invloed daar van zal de wind, hoewel zwak, overwegend uit zuidelijke richtingen waaien. Dat zal een kleine stijging van de temperatuur met zich mee kunnen brengen. Maar de kans op regen- of onweersbuien blijft bestaan. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland M j C .5 13 - T; o. 33 •So fJ C O) sE S '6 Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist mist nevel geheel bew. regen regenbui zwaar bew. onbewolkt nevel half bew. regenbui zwaar bew. regenbui onbewolkt half bew. regen onbewolkt onbewolkt no windst. nno windst. windst. windlst. zzw zzw wzw windst. nw nno wzw zw zzw zzw n w windst. windst. ono 23 23 23 19 19 18 20 21 20 23 27 23 23 22 22 23 23 26 27 28 25 Weerstoestand binnenland Den Helder lichte regen mat. w 14 Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven mist windst. 14 dichte mist windst. 14 regen windst. 15 dichte mist windst. 14 regen licht bew. Vlv. Z.-Limb. licht bew. zzw windst. 15 14 Z 3 0 0 0 0 0 4 4 1 26 18 0 10 2 5 7 2 17 0 7 0 0 28 0 0,1 17 3 26 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1