Ir COUPONS ii Aspirin PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR A.R.-partijconvent besprak de verkiezingsuitslag Fa. B. ENGELENBERG goed nieuws op Stoffengebied! Wereldnieuws Nauwe samenwerking met C.H.U. bepleit De radio geeft dinsdag drastisch verlaagde prijzen gedurende slechts 8 dagen tot SO°/0 korting och ió het zo J 2 Calvinisme mag niet steriel worden OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Samenkomst met zieken in de Begijnhofkapel Boerderijbranden in mei Uitgebreide bollenkweke- rijen op West-Schotse eilanden Voorstellen raad van Bloemendaal „Inter Nos" geprezen op concours in Wales Agenda voor Haarlem Nationale vliegdemonstraties te Leeuwarden Elektriciteitsstoring in Groningen en Drente Hogingen tot inbraak en „joy-riding" te Maastricht Rheuma-onderzoek Kerkelijk Nieuws SAMEN HANG MAANDAG 16 JULI 1956 Het partijconvent der Anti-Revolutio naire partij is zaterdag te Utrecht bijeen geweest ter bespreking van de uitslag der verkiezingen. Het heeft zich verdiept in de oorzaken die tot de achteruitgang bij de verkiezingen hebben geleid, maar zich bo venal beraden op wat er in de toekomst dient te geschieden. In zijn openingsrede somde de nieuwe partijvoorzitter, dr. W. P. Berghuis, een aantal factoren op, waaraan naar zijn oordeel de teleurstellende achteruitgang in stemmenaantal moet worden toegeschre ven, en werden tevens richtlijnen gegeven voor de toekomstige beleidslijn van het centraal comité. Verhouding tot de C.H.U. De spreker achtte het nodig, aandacht te schenken aan de gescheidenheid van protestants-christelijk Nederland, te weten het gescheiden optrekken van de A.R.-par tij en de C.H.U. Van vele zijden wordt er nu op aangedrongen, dat we op snelle en doeltreffende wijze tot de een of andere vorm van samenwerking geraken. Dat zal echter niet eenvoudig zijn, zo meende de heer Berghuis. De doorbraak Daarmede hangt samen, dat zeer veel kiezers, klaarblijkelijk beducht voor de macht van Rome, vooral in de P.v.d.A. een bolwerk hebben gezien tegen de wassende invloed van het Rooms-Katholicisme. De heer Berghuis zou het beschamend vinden als men de protestants-christelijke partijen niet meer aanvaardt als principiële tegen hangers van de K.V.P., en in dit opzicht meer verwachting heeft van de P.v.d.A. Gevaarlijk omdat daardoor de geestelijke kern van haar erfgoed, dat aan de protes tants-christelijke partijen is toevertrouwd, onder de hoede komt van de P.v.d.A., waar door het in de vorm van anti-papisme dreigt te ontaarden, waartegen de A.R. zich steeds hebben verzet. Het gebrek aan onderlinge samenwer king ter behartiging van de gemeenschap pelijke zaak venzwakt evenzeer de pro testants-christelijke invloed. Hierbij ves tigde de spreker ook de aandacht op de taak van de kerk, die ten aanzien van het christen zijn ook in het staatkundig leven een roeping heeft te vervullen. Als tweede factor wees de spreker op de vroeger on aangevochten zekerheden, die na de oorlog klaarblijkelijk op drift zijn geslagen. Er is het verschijnsel van mensen, die losgeslagen zijn van alle bindingen, van maar met een ander meelopen zonder die pere bezinning, van een verwarring der geesten, en ook hier dreigt gevaar. Daar aan heeft het herderlijk schrijven der Ne derlands Hervormde Synode: ,,Over het christen zijn in deze tijd" medegewerkt en hier ligt voor de A.R.-partij een taak en een roeping om deze ontwikkeling te stuiten. Beginsel en praktijk Voorts is er aanleiding te veronderstel len, dat in het besef van velen de huidige welvaart toegeschreven wordt aan de P.v. d.A., terwijl anderzijds de A.R.-partij ver eenzelvigd wordt met de vooroorlogse wer- ADVERTENT1E Doclstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 FLEXA PLASTIC ENAMEL HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Dr. A. H. Hymans v. d. Berg: Beeld romans en criminologie. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Militaire Kapel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Platen. 13.55 Koersen. 14.00 Anita, muzieksprookje. Daarna: The Bird's Opera, vogelopere. 15.00 Hobby-programma 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De Dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Dans muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: dr. H. Feriz: Oude kunst in Middel- Amerika. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Klaver Vier, hoorspel. 21.35 Lichte muziek. 22.05 Cabaret. 22.35 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en New York Calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.40 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 en 10.55 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Instrumentaal octet. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws, en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Chan sons. 14.30 Platen. (Tussen 15.00 en 18.00 reportage van de Ronde van Frankrijk). 15.00 Viool en piano. 15.30 Musette-orkest en solist. 15.50 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzendiing: Rijksdelen overzee: Sierkunst in Suriname. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Ronde van Frankrijk. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.10 Ronde van Frank rijk. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Solisten, koor en orkest. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.30 Journaal en weerbericht. 20.45 Film programma. 22.152.30 Eurovsie: Filmover zicht van de Ronde van Frankrijk. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.34 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Vlaamse mu ziek. 14.30 Platen. 15.00 Orkestconcert. 16.02 Elektrisch orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Idem. 17.45 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Cau serie. 20.00 Interview. 20.30 Viool en piano. 21 0" Platen. 21.15 Omroep-orkest en solist. 22 00 Nieuws. 22.15 Platen, 22.55-23.00 Nieuws. keloosheid, de periode, waarin op sociaal terrein niet veel kon worden gedaan. Deze gedachtengang is volgens de spreker on juist. Het verwijt is in menig opzicht onre delijk, maar het feit ligt er en het is met redeneren klaarblijkelijk niet weg te krij gen. Hier is sprake van een nieuwe visie op de politiek, die men dan beschouwt als een zuiver zakelijke aangelegenheid. Het resultaat daarvan is ontwijfelbaar een stuk ontgeestelijking van de politiek. Ook wees de spreker er op, dat velen niet meer een duidelijke politieke lijn zien: „De een beweert, dat de A.R.-partij begin selen heeft prijs gegeven, de ander, dat de verhouding tussen beginsel en praktijk niet in orde is en een derde spreekt van een normaal en geoorloofd opportunisme, maar het gevolg is, dat men tot de conclusie moet komen, dat in de moderne verhoudingen het beginsel ons in de steek laat en geen oplossingen biedt. Ook dit moeten wij zien als een gevaar, dat ons ernstig bedreigt". Tenslotte vroeg de spreker zich af of er ook een gebrek aan eensgezindheid en een te kort aan geestelijk elan in eigen kring is. Waarlijk christelijke politiek geboden Zijn betoog samenvattend, meende de spreker, dat men ten eerste moet streven naar meer samenwerking tussen de pro testants-christelijke organisaties, ook wat betreft de jeugdbeweging, de vakbeweging, vooral ook in het kerkelijk leven en bij het onderwijzend personeel. In de tweede plaats moet opnieuw met grote kracht worden gesteld de eis en de noodzakelijkheid van .echte christelijke po litiek. Waarlijk christelijke politiek is levend en biedt de mogelijkheid oplossingen te vinden, ook voor de sociaal-economische problematiek van deze tijd. Men moet voor komen, dat het calvinisme steriel wordt en niet meer bevruchtend op het leven in werkt. De heer Berghuis besloot: „Wij hebben een reorganisatie van de partij doorgevoerd, daar moeten we mee door gaan en vooral ook de financiële kracht versterken. Nodig is voor alles een geest van onderling vertrouwen en enthousiasme om de taak aan te vatten, die ons van Godswege toekomt". Critiek en waardering Na dit betoog volgde een discussie, die de gehele dag iri beslag nam. Een twintigtal sprekers nam daaraan deel. Telkens werd aangedrongen, dat de partij zichzelf zou onderzoeken. Gewezen werd op de weini ge medewerking van predikanten en op het verlies onder de christelijke onderwij zers. Met nadruk werd de medewerking van de radio gevraagd in de politieke strijd. De christelijke pers ontkwam aan deze critiek niet. De christelijke jeugdbe weging doet niet meer aan politieke vor ming, zoals vroeger. Regelmatige propa ganda werd met klem bepleit. Het kader van de plaatselijke kiesverenigingen is niet. geheel opgewassen tegen zijn taak, zo werd gesteld. Met veel waardering werd door enkelen critiek geleverd op enkele aspectën Van het beleid van minister Zijl stra. Vaak werd aangedrongen op samen werking met de C.H.U. in de een of an dere vorm, maar niet zozeer op fusie om dat men de bezwaren daaraan wel er kende. Een krachtig pleidooi werd daarvoor ge voerd, dat de arbeider een actieve plaats in de partij wordt gewaarborgd, zodat hij zich daarin kan thuisvoelen. Eén keer in het kwartaal belegt het In terkerkelijk Evangelisatie Comité, diat iedere maandagavond bijeenkomsten houdt in de Begijnhofkapel in Haarlem, een bij zondere samenkomst met zieken in het bij'zijn van de Rotterdamse zenuwarts dr. S. T. Heidema en de kinderarts dr. C. L. Beerman de Roos. Hedenavond zal er weer een dergelijke bijeenkomst zijn, waarvoor belangstelling uit geheel Kennemerland verwacht wordt. Het onderwerp luidt: „Het Woord, be vestigd door de tekenen die erop volgen." Behalve de beide Rotterdamse artsen zal ook de 'heer F. Stroethoff, directeur van de meer dan honderdjarige Vereniging „Het Heil des Volks" te Amsterdam, het woord voeren. De avond zal worden beslo ten met gezamenlijk gebed met de zieken. In de maand mei 1956 zijn 'achtentwintig boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwamen voor in Groningen, één in Fries land, vier in Drente, drie in Overijsel, zes in Gelderland, één in Utrecht, één in Zuid- Holland, één in Zeeland en acht in Noord- Brabant. De directe schade door deze bran den aangericht wordt geraamd op 900.900. Bij deze branden zijn zestien varkens, één stier, één veulen en 406 kippen om gekomen. Concurrentie voor de Nederlandse kwekers zeer waarschijnlijk LONDEN (United Press) De Britse onderminister voor Schotland, Niall Mac Pherson, heeft in een officieel rapport ver klaard, dat de west-Schotse eilanden even veel tulpenbollen kunnen voortbrengen als Nederland. In het rapport refereert Mac Pherson aan experimenten, welke in 1952 in Lanarkshire, Tiree, een aanvang namen. De zogenaamde „Tiree"-tulpenboIlen, wel ke daar geplant werden, blijken in stevig heid, grootte en kwaliteit de Nederlandse bollen te evenaren. Uit hyacintenbollen verkreeg men ze ventien nieuwe bollen gemiddeld. Tevens bleek, dat tulpen, hyacinten en narcissen van alle soorten bijzonder goedopgeko men zijn en dat de vooruitzichten om bloe men en bollen op de markt te brengen goed en economisch verantwoord zijn. De experimenten zijn nu in het stadium gekomen, dat men de beste methode voor het kweken van bollen op Tiree en elders nagaat. Tiree werd uitgezocht wegens het daar heersende milde klimaat en de lichte, kalkhoudende zandgrond. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zullen voorstellen van B. en W. aan de orde komen om over te gaan tot verkoop van grond aan de Bovenweg aan de heren IJ. J. M. Damad te Bloemendaal en A. B. Markus te Overveen. B. en W. stellen de raad voor een der lokalen der Graaf Florisschool te Vogelen zang door verbouwing te vergroten en daarvoor een bedrag van 3334 beschik baar te stellen. Voorgesteld wordt medewerking te ver lenen aan het bestuur der R.K. Sint An- toniusschool te Aerdenhout door gelden be schikbaar ,te stellen voor uitbreiding van het schoolgebouw meftwee leslokalen en een handenarbeidlokaal. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der R.K. Sint Jozefschool te Voge lenzang stellen B. en W. de gemeenteraad voor gelden beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een leslokaal voor het vak handenarbeid op de zolderverdieping, de inrichting van dat lokaal en de aanschaf fing van de voor het vak handenarbeid ontbrekende leermiddelen. Wegens het te verwachten grote aantal leerlingen, dat de Vondelschool te Aerden hout zal bezoeken, stellen B. en W. de gemeenteraad voor over te gaan tot uit breiding van de school met een klasse- en met een vaklokaal. Onder grote belangstelling is in Llan gollen, een stadje in Wales, een internatio naal koorccncours gehouden. In de cate gorie kinderkoren werd de internationale trofee gewonnen door het England Or pheus Junior Choir uit Hull. Tweede werd het England Civic Choir uit Nelson. De derde plaats •yyas voor London Junior Cooperative Choir. Dé" Bè'riiner Sanger- knaben werden vierde. Een vermelding verdiende het kinderkoor „Inter Nos" uit Haarlem. ADVERTENTIE DE ECHTE BRIXON COSTUUMS Alléén bij Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem MAANDAG 16 JULI Begijnhofkapel: Interkerkelijk comité, sa menkomst, 8 uur. Rembrandt: „Dunja," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Carosello Napo- letano," alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Mijn man de testpiloot," 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The country girl," 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Chaplin's kolderparade," alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Door dik en dun," alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo lang er lieve meisjes zijn," alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 17 JULI Rembrandt: „Dunja," 18 jaar, 2, 4.15, 7 ep 9.15 uur. Luxor: „Carosello Napoletanot" alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mijn man de testpiloot," 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 8.15 uur. Minerva: „The country girl," 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Chaplin's kolderparade," alle leeft., 2.30 en 8 uur. Roxy: „Door dik en d"n," alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Vakantieprogramma, alle leeftijden, 10.30; „Zo lang er lieve meisjes zijn," alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vakan tieprogramma, alle leeftijden, 10.30 uur. „Phffft," 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert door Piet Kee. ADVERTENTIE 3 ongekende attracties: in wol, katoen en kunstzijde 10°/o korting op alle niet in prijs verlaagde stoffen De vliegdemonstraties die zaterdagmid dag op de vliegbasis te Leeuwarden zijn gehouden, ten aanschouwe van ruim tien duizend bezoekers, gingen vergezeld van uitstekend vliegweer. Het programma was dit jaar voor het eerst nationaal, maar de vliegers toonden, dat zij niet onder doen voor hun buitenlandse collega's. De nieuw ste machines van de militaire- en burger luchtvaart werden voorgevlogen. Hierbij trok onder meer het vlaggeschip van de K.L.M., de superconstellation, grote be langstelling. Twee leden van de Eerste Nederlandse Parachutistenclub maakten een onberispelijke parachutesprong vanuit een Tigermoth. De vrolijke noot werd in het programma gebracht door twee Hiller helicopters en sergeant Ten Oever, die met een pipercub dolle sprongen maakte. De demonstraties werden besloten met een „fly-past" door eenentwintig Meteors en Hawker Hunters. Zaterdagmiddag tussen vier uur en half zeven hebben grote delen van Drente en Groningen zonder elektriciteit gezeten. Tij dens een zwaar onweer boven dit deel van het land. viel de elektriciteitsvoorziening uit. Het duurde tot half zeven eer de sto ring, Wjis_véfhQlpen., Vermoedelijk is de bliksem geslagen in een hoogspanningskabel tussen het provin ciaal elektriciteitsbedrijf te Groningen en het voedingsbedrijf te Gasselte, waardoor drievierde gedeelte van Drente zonder stroom kwam. Vooral voor ziekenhuizen en bedrijven heeft dit veel moeilijkheden op geleverd. Een groot magazijn te Assen heeft ondanks de zaterdagmiddag-drukte zijn deuren moeten sluiten omdat het dag licht door de zware bewolking zo goed als verduisterd was. Ook hebben enige continue-bedrijven te Emmen noodgedwongen moeten stoppen. De telefooncentrales ondervonden weinig hinder van de elektriciteitsstoring omdat onmiddellijk op nood-aggregatên overge schakeld kon worden. De 21-jarige ok M. F. J. M. uit Valken burg en een 21-jarige arbeider L. E., wo nende te Bilsen maar Nederlander van ge boorte, zijn zaterdag door een surveille rende agent van politie aangehouden, toen zij trachtten met een langs de straat staan de motor weg te rijden. De jongelui zeiden voor de aardigheid een toertje te willen gaan maken. eZ werden meegenomen naar het politiebureau, waar bij de verdere on dervraging uitkwam, dat de beide jonge mannen kort tevoren, eveneens zonder resultaat, getracht hadden zich meester te maken van een auto, om daarmee een ritje te maken. De aangehoudenen hadden zich in de afgelopen week eveneens schuldig ge maakt aan het binnendringen van een wo ning aan het Koningsplein en aan het in breken in het Natuurhistorisch Museum. Noch in de woning noch in het museum werd iets gestolen. De beide jongemannen zullen maandag voor de officier van Jus titie te Maastricht worden voorgeleid. De gezondheidsorganisatie van het TNO (Toegepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek) is sinds maart 1954 bezig met een onderzoek naar het voorkomen van rheu- ma onder de Nederlandse bevolking onder leiding van de arts R. de Graaff, rheuma- toloog te Rotterdam. Het onderzoek zal in januari 1957 in Den Haag worden gehouden als eerste van de grote gemeenten. Deze rheuma-enquête be staat uit een schriftelijk en een mondeling gedeelte. Het ligt in de bedoeling een op de hon derd Hagenaars, in totaal dus circa zes duizend personen, in de leeftijdsgroep van 15 tot en met 64 jaar, in dit onderzoek te betrekken. Verwacht wordt dat het onderzoek over het hele land in november 1957 kan wor den afgesloten Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vie. te Den Helder K. vain Ottersen, kand. te Leiden, die deze benoe ming ook aannam. Geref. Kerken Beroepen te Klundert R. v. Reenen te Capel'le a. d. IJssel te Ermelo (vac. K. A. Schippers) R. J. Beukema te Berkum. Aangenomen naar Nes (W.D.) H. Groe- neveld, kand. te Terneuzen, die bedankte voor Drom.rijp, Erica, Hemelum en voor Opperdoes. ADVERTENTIE het beproefde preparaat Gekleurd. Londense meesterbakkers heb ben op een congres medegedeeld dat ze gereed zijn groene en zachtrose broden te bakken als het publiek er maar om vraagt. Verlangen. President Eisenhower is zon dagavond in Washington teruggekeerd na een verblijf van veertien dagen op zijn boerderij in Gettysburg, waar hij na zijn operatie voor verder herstel vertoefd heeft. Volgens perschef Hager- ty is de president verlangend zijn werk zaamheden op het Witte Huis te her vatten. Angstwekkend. De lust tot drinken en het gebrek aan behuizing zijn volgens een bericht in de Boedapester Esti Büda- pest oorzaak van het angstwekkend toe nemend aantal echtscheidingen in Hon garije. Volgens het blad is het aantal echtscheidingen sinds 1938 met 178 per cent gestegen. Onweer. In Noordoost-Pakistan zijn de vo rige week dertig mensen om het leven gekomen als gevolg van zware regen- stormen. In een dorp zouden zeventien mensen door de bliksem zijn getroffen en gedood. Plaatselijk hebben zich over stromingen voorgedaan. Heiligverklaring. De Britse Anglicaanse bisschoppen hebben een plan ontvangen om heiligverklaring bij de „Church of England" in te voeren. Het plan is af komstig van ds. Desmond Morse-Boy cott uit Beaconsfield bij Londen, die 44 personen aanbeveelt onder wie John Wesley, de stichter van het Methodisme, John Henry Newman, rooms-katholiek kardinaal en dr. Cyril Garbett, de vorig jaar overleden aartsbisschop van York. Voortvluchtig. De Egyptische minister van Onderwijs zal krachtige maatregelen nemen tegen 52 Egyptenaren die door het ministerie met opdrachten naar de Verenigde Staten en andere landen zijn gezonden, en die nu weigeren naar Egypte terug te keren. Vrygelaten. Prins Esterhazy, eens de rijk ste grootgrondbezitter van Hongarije en de medeverdachte met kardinaal Minds- zenty in een geruchtmakend spionage- proces tegen deze geestelijke, is vrij gelaten. Esterhazy was tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Kardinaal Mindszenty zou onlangs naar het kasteel Almasy, 60 kilometer ten noorden van Boedapest zijn overgebracht. Ongeluk. Een nieuw tweemotorig Convair- vrachtvliegtuig, voor de „Swiss Air" op weg van de fabriek in Californië naar Zürich, is zondag nabij het vliegveld Shannon, bij de monding van de rivier de Shannon, neergestort. De fier beman ningsleden drie Amerikanen en een Zwitser kwamen om het leven. Vuurzee. Meer dan 170 van de 400 brand weerlieden zijn zondag gewond of door de rook bedwelmd geraakt bij een grote brand die het vijf verdiepingen hoge warenhuis van Wanamaker in New York heeft verwoest. De brand woedde langer dan een dag en ware rivieren bluswater stroomden in twee nabije tunnels van de ondergrondse, die ern stige waterschade opliepen. Men ver moedt dat de ruïne van het warenhuis omvergehaald zal moeten worden. Saboteurs President Eisenhower heeft een wetsontwerp ondertekend, dat voorziet in zware straffen waaronder de doodstraf voor het plegen van sabo tage in vliegtuigen of bussen. Op deze misdrijven of pogingen hiertoe worden gevangenisstraffen gesteld, van ten hoogste twintig jaar en boeten van maximaal tienduizend dollar. Boven dien kan op advies van een jury, de doodstraf uitgesproken worden in ge vallen van sabotage, die de dood ten gevolge hebben. Voltooid. De stadsarchitect van Warschau, Jozef Sigalin, is op eigen verzoek van zijn functie ontheven, zo meldt radio- Warschau. Hij heeft zijn taak het opstellen van de plannen voor de we deropbouw van de Poolse hoofdstad volbracht. Openbaar. Deze week zal bij de school examens in Italië voor het eerst de pers worden toegelaten. Men wil door de publiciteit voorkomen, dat de afge wezen kandidaten hun wraak op de leraren koelen. Vondst. Een Russische spoorwegarbeider heeft bij het station Senkowo aan de lijn MoskouGorki een bak met goud stukken ter waarde van anderhalf mil joen roebel (ongeveer 1,3 miljoen gul den) gevonden. De bak is in 1720 te St. Petersburg uit een alliage van zilver en brons vervaardigd. 23. Haastig ruimden Panda en Knutseleer de rommel weg waaronder de veldwach ter was bedolven. De politieman was ge weldig boos, maar voorlopig kon hij niets doen, omdat hij tussen de veren en de spijlen van het ledikant beklemd was. „Oei", zei Panda, „zijn hoofd zit tussen de tralies!" „Ja", brieste de veldwachter. „En hiervoor zullen jullie een tijdje ACH TER tralies zitten! Reken maar! Haal me er uit!!" Zenuwachtig trok Panda aan het hoofd vah de gezagsdrager, maar hierdoor kwam het bed in beweging en vóór hij het kon tegenhouden, reed het in snelle vaart de heuvel af! „Ho! Stop! Hou me vast!", gilde de geplaagde politieman. Maar er was geen houden meer aan. Hoewel een ledikant over het algemeen niet als ver voermiddel gebruikt wordt, bleek het toch een onverwachte aanleg voor deze functie te hebben. In enkele tellen was het de hoogte afgeraasd, die naar het dorpsplein leidde. Maar al ging het op rolletjes, de bestuurbaarheid liet veel te wensen over. Dit moest de arme veldwachter ervaren, toen het ledikant zich met een krakende slag tegen de rustieke dorpspomp wierp, die het pleintje sierde DE ENGELSE humanist Francis Bacon wordt door sommigen gehouden voor de schrijver van Shakespeare's werken. Van Shakespeare is in de eerste plaats weinig bekend, zodat het niet moeilijk valt een ander aan te wijzen. Voorts zou Shakes peare volgens sommigen onmogelijk de auteur kunnen zijn geweest van werken die zó sterk getuigen van grote mensen kennis en begrip van verhoudingen aan ■de hoven en in de hoogste kringen van de samenleving, wat dus een reden te meer was de schrijver van die stukken te zoeken in de hogere regio nen, waar o.m. Francis Bacon vertoefde, eerst als lid van de raad die koningin Elisabeth van advies diende, later als grootzegelbewaarder en lord-grootkanse lier onder Jacobus 1. Vóór deze theorie (waarin Bacon als de schrijver van Shakespeare's werken naar voren wordt geschoven) zou dan pleiten het feit dat edellieden uit Bacon's tijd er vaak tegen opzagen zich als auteur bekend te maken. Over dit geharrewar rond Shakespeare zijn vele werken volgeschreven en we zijn werkelijk niet in staat hier iets verstan digs aan toe te voegen. In ieder geval heeft Francis Bacon „Essays" geschreven die hem een belangrijke plaats in de geschie denis van de Engelse letterkunde verzeke ren, maar desondanks ligt de voornaamste betekenis van deze veelzijdige figuur op het gebied van de wijsbegeerte en het recht, zolang tenminste zijn auteurschap van Shakespeare's werken aan vele vraag tekens blijft hangen en door het merendeel der kenners wordt ontkend. Deze opmerkingen met betrekking tot Shakespeare maken we overigens maar terloops om de figuur van Bacon te be- lichten. Het is werkelijk niet onze bedoe ling over Engelse litteratuur uit te weiden nu de geologie op het programma staat. Want ook daarmee heeft Bacon zijdelings te maken gehad. Toen hij n.l. kort na 1600 aandachtig de kaarten van Amerika be keek, viel zijn aandacht op de oostelijke kustlijn van dat werelddeel, welke kust lijn overeenkomst vertoonde met de wes telijke kustlijn van Europa en Afrika. Voor het eerst ontwaakte toen de gedachte aan een gemeen schappelijk vasteland dat Eu ropa en Afrika in vroeger tij den met het Amerikaanse continent zouden hebben ge vormd. Ook de Fransman Buff on was in de 18e eeuw deze mening toegedaan, even als de Amerikaanse astronoom Pickering op het eind van de 19de eeuw. Daar kwam nog iets anders bij. In 1823 ontdekte de Engelse geograaf Sabine aan de oostkust van Groenland een klein ei landje, waarvan hij de ligging bepaalde. Dit eilandje werd naar zijn ontdekker ge noemd, maar daarmee was de kous niet af, want toen in 1869 nogmaals de positie van Sabine werd vastgesteld, bleek het eiland 420 m. naar het westen te zijn ver schoven, welke afwijking groter was dan de gebruikelijke foutengrens. En toen Wegener in 1906 in opdracht van de Deen se regering op Groenland vertoefde, stelde hij vast dat het eilandje in 37 jaar tijds niet minder dan 1190 m. verder naar het westen was verschoven. En nu kunt u het natuurlijk al raden: toen werd de theorie van Wegener geboren. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2