Herleefde Nachtwacht maakte ommegang door centrum Mannenkoren in Openluchttheater Tentoonstelling over vormende waarde van handenarbeid Amateurs wierven in grote getale om gunst van Radio-Luxemburg Variété in Carré Voor-selectie abrupt einde van illusies Vijfenzeventig jaar Handenarbeid MAANDAG 16 JULI 1956 6 Kranslegging Kerkdienst Rembrandt herdenking in Rusland en China Berliner Sangerknaben in Bloemendaal Beeldje van Janneke Ducro voor Apeldoorn Tomaten- en bospeen-export naar België en Ierland De opzegging van de R.T.C.- Examens De Nederlandse export van bloembollen Rijksbemiddelaars akkoord met 3 percent bouwbedrijf Chinese handelsmissie in ons land aangekomen Blikseminslag in stromijt overeenkomsten HOOFDSTAD HERDACHT REMBRANDT De voorname personagïén van Rem- brandts Nachtwacht zijn zaterdagavond na driehonderdvijftig jaar uit het stof her rezen om zich op de Dam te Amsterdam en voor het Rijksmuseum den volke te tonen. Een kleurrijk schouwspel vormde de inleiding tot deze herrijzenis, die duizen den Amsterdammers op de been had ge bracht. Vier „korporaalschappen" stelden zich, toen het zonlicht reeds lang afscheid van Amsterdam had genomen, op aan weerszijden van de trappen van het paleis op de Dam. Het waren schutters en pieke- niers, gekleed in rode en gele uniformen. Na een lang aangehouden roffel en feeste lijk bazuingeschal verschenen de figuren van Rembrandts Nachtwacht op de paleis- trappen, aangevoerd door kapitein Ban ning Cocq en luitenant Van Ruytenburch; Banning Cocq in zwart uniform, zijn luite nant in een helgeel kostuum, de grote hoed met veren trots op het gebaarde hoofd. Tussen de beide aanvoerders van de schut terij ontspon zich een tweegesprek, dat uitmondde in een hartstochtelijk vermaan aan Amsterdams burgerij, de schoonheid, die de stad heeft overgeleverd gekregen uit de gouden eeuw, met hand en tand te ver dedigen en te bewaren. Na deze samenspraak ging het in op tocht, omgeven door een groep fiere ze- ventiende-eeuwse burgerruiters, naar de burgemeesterswoning op de Herengracht, waar mr. Arn. J. d'Ailly het illustere gezel schap in ambtskledij stond op te wach ten. De oproep door Banning Cocq aan de Amsterdamse burgerij gericht, werd door de burgervader beantwoord, die beloofde het erfgoed der vaderen te zullen bewaren. Na een inspectie door de burgemeester marcheerden de vier korporaalschappen op naar het. Rijksmuseum. Ook daar waren, evenals bij de burgemeesterswoning, waar zelfs een tiental rondvaartboten tijdelijke parkeerplaats hadden gezocht, vele honder den Amsterdammers verzameld om niets van de pracht en glans van het schouw spel te missen. De Nachtwachtpersonagiën stelden zich op voor de beide poorten van het museum. Plotseling doofden de felle schijnwerpers die het plein hadden ver licht. Toen zij enkele ogenblikken daarna weer aanflitsten, bleek de Nachtwacht verdwenen te zijn: zijn personen „hadden zich weer binnen de lijst van het aloude schilderij begeven". De Nachtwacht werd uitgebeeld door studenten van de Amsterdamse universi teiten, de tekst, die Banning Cocq en Van Ruytenburch op de Dam uitspraken., was vervaardigd door de Amsterdamse journa list Evert Werkman.. De vier korporaalschappen werden ge vormd door personeel van de Koninklijke Marine en van de landmacht. De ontwer pen van de custuums van de hoofdperso nen waren van Roger Chailloux. De helle baarden waren vervaardigd door leerlin gen van de gemeentelijke ambachtsschool in Den Haag. De organisatie van het ge heel berustte bij Ben Groenier. De Rembrandtherdenking in Amsterdam was zaterdagmiddag om twaalf uur begon nen met een kranslegging aan de voet van het monument op het naar de schilder ge noemde plein in Amsterdam. „Voor de onsterfelijke mens Rembrandt", stond vermeld op het lint, gehecht aan de krans van gele anjers, die bij het gedenk teken werd gedeponeerd door de 74-jarige Nederlandse schilder Jan Sluyters. Me vrouw Rika Hopper, de oud-toneelspeel ster en voordrachtkuiistenares, droeg en kele nog niet uitgegeven gedichten voor, Tot 26 juli wordt er in Theater Carré te Amsterdam een programma vertoond, dat kennelijk is afgestemd op het verwachte bezoek van vreemdelingen en families met vakantie. Het is internationaal amusement voor alle leeftijden, aangeboden onder het patronaat van Bruno Coquatrix, directeur van de music-hall „l'Olympia" te Parijs, een bijzonder lelijk gebouw, dat sinds enkele jaren weer aan zijn oude reputatie beantwoordt. De diverse nummers worden aangekondigd door Sonja van Weerden burg, die zich op traditionele maar beschei den wijze van haar taak kwijt. Zoals in ieder variété zijn er twee hoog tepunten, het zogenaamde pauzenummer en de finale. Wat deze onderdelen betreft is men zeer gelukkig geweest. De illusio nist Richiardi Jr. laat niet alleen allerlei vogels onzichtbaar verhuizen, zelfs uit een kooi naar het inwendige van een citroen, maar ook dames horizontaal zweven in wonderlijke houdingen. Hij maakt er geen geheim van, dat alles op bedrog berust. Maar niemand kan ontdekken waar dit in ■schuilt en dat opent wijde mogelijkheden tot speculaties, die de aantrekkelijkheid van deze uitmuntend „gebrachte" show niet weinig verhogen een dubbel thril lereffect. Het grootste succes van de avond is te recht voor de Nicholas Brothers, die als „comedian acrobatie excentric dancers" worden aangekondigd. Wie de film „Stor my Weather" heeft gezien, kan zich nu overtuigen dat zij werkelijk over eikaars hoofden heen sensationele spreidsprongen op een trap met brede treden uitvoeren. Hun optreden duurt ongeveer drie kwar tier, maar het lijkt veel korter, dank zij het soepele precisiewerk van deze twee rasartiesten, die werkelijk de indruk weten te wekken of alles op improvisatie berust. Men gelooft onmiddellijk dat zij hun ple zier in het verkopen van deze zorgvul dig berekende dwaasheid in velerlei toon aarden (want zij zingen ook en lang niet slecht) volledig hebben behouden, ondanks hun jarenlange werkzaamheden op dit ter rein. Het is in zijn genre, dat zich moeilijk definiëren laat, een meesterlijk nummer met een waarlijk fantastische ritmische be heersing. Met uitzondering van de als extra-at tractie aan deze revue toegevoegde „tro pische danseres" is de rest van het pro gramma aardig genoeg. Er is een jongleur, die een half dozijn borden op tafel laat draaien, een Canadese cowboy met goed geplaatste „gags" en nog beter gerichte zweepslagen, een Mariano-achtige zanger, die blijkens een niet door mij gedeeld in zicht van de redacteur van het program mablad als een der grootste vedettes van de toekomst wordt beschouwd en een Nederlands trio met Spaanse dansen, dat in dit milieu geen gek figuur slaat. D. K. onder meer „Rembrandt" van Hendrik de Vries, „Het rood van het Joodse bruidje" van Pierre Kemp en drie gedichten van Simon Vestdijk „Lezende Titus", „Hen- drickje" en „De onvervulbare opdracht". De sobere plechtigheid, waartoe het ini tiatief was genomen door het comité „Rem- brandtplein", werd bijgewoond door tal rijke autoriteiten en kunstenaars. In de Westerkerk te Amsterdam, waar Rembrandt zijn laatste rustplaats heeft, is zondagochtend een dienst gehouden ter herdenking van het feit, dat de schilder precies 350 jaar geleden werd geboren. Ds. H. A. Visser, Nederlands Hervormd pre dikant te Amsterdam, predikte over het onderwerp „Rembran.dt als getuige van Christus" met als tekst de woorden van de oude Simeon in de tempel uit Lukas 2: „Mijn ogen hebben Uw heil gezien". Na de predikatie voerden het Wester kerkkoor en het Bachorkest onder leiding van Simon C. Jansen de cantate „Magni ficat" van Bach uit. Deze dienst was belegd door het kunstcentrum Westerkerk in sa menwerking met de centrale kerkeraad der Nederlands Hervormde gemeente te Amsterdam. De Moskouse televisiestudio heeft in de afgelopen weken drie uitzendingen over de Hollandse schilderkunst verzorgd. „Dit land," zo zei de directeur van de reportage- dienst, „heeft in de ontwikkeling van de beeldende kunsten van de wereld een enorme rol gespeeld." Tijdens deze uitzendingen, die speciaal aan Rembrandt waren gewijd, maakten de Russische televisiekijkers ook kennis met de werken van Frans Hals, Potter, Jacob en Salomon van Ruysdael, Pieter de Hoogh, Terborgh en vele andere Hollandse schil ders. Er werden landschappen, portretten en groepen van deze schilders, alsmede reprodukties en foto's getoond van 26 schilderijen en etsen van Rembrandt, die in de musea van de USSR en andere lan den worden bewaard. Ook werden frag menten getoond uit de Duitse film „Rem brandt". In de musea van Moskou en Leningrad bevonden zich dertig doeken van Rem brandt, alsmede een groot aantal etsen en tekeningen. Ook in de Oekrainse stad Lwow (het vroegere Poolse Lemberg) wordt een Rem- brandt-herdenkingstentoonstelling gehou den. In het museum van Lemberg zijn schil derijen, tekeningen en etsen van de Hol landse meester bijeengebracht, welke uit geleend werden door de beroemde Hermi tage in Leningrad, het befaamde museum in Dresden, het Rijksmuseum te Amster dam en het Mauritshuis in Den Haag. Verder is in de bibliotheek van de Oekrainse academie van wetenschappen een tentoonstelling van boeken over het leven van Rembrandt geopend. Naar Radio-Peking meldt is de Neder landse schilder Jacob Bruyn vrijdag „ter gelegenheid van de Rembrandtherdenking in communistisch China" in de Chinese hoofdstad aangekomen. De Nederlandse schilder kwam naar Peking op uitnodiging van de Chinese „ver eniging voor culturele betrekkingen met het buitenland." Het jongenskoor „Berliner Sangerkna ben" zal op 27 en 28 juli in het openlucht theater te Bloemendaal optreden. Het koor, bestaande uit 32 jongens, zal in Bloemendaal een afwisselend program ma ten gehore brengen, te weten werken van Orlando di Lasso, Ingegneri, Hans Leo Hassler, Antonio Lotti, Mozart en Schubert; madrigalen van Scandellus, Lassus, Castol- di, Gumperzhaimer, Lucca Marenzio en Mozart; volksliederen uit verschillende landen (Duitse, Engelse, Franse, Italiaanse, Zweedse), met soli en duetten en liederen van Schubert en Brahms. Voorts zullen de solisten van het koor de jeugdopera van Wolfgang Amadeus Mozart „Bastien et Bastienne" opvoeren. De beeldhouwster Janneke Ducro heeft in opdracht van het fonds „Fraaier Apel doorn" een beeldje ontworpen, dat de naam heeft gekregen „De prinses met de kikker". Dit is het eerste beeldhouwwerk, dat door de bemoeiingen van genoemd fonds tot stand kwam. Het zal worden geplaatst bij de Finse school aan de Rietzangerweg te Apeldoorn en wordt donderdag door burgemeester mr. A. L. des Tombe onthuld. NIEUW OPENLUCHTSPEL VAN ANTOON COOLEN De schrijver Antoon Coolen heeft een nieuw openluchtspel geschreven, getiteld „Sawitri" dat op 22 juli in Heeswijk in première zal gaan. Als eregasten zijn ter gelegenheid van de Rembrandtherdenking een drietal beroemde kunstenaars naar Amster dam genodigd om de feestelijke ge beurtenissen bij te wonen. Na hun aankomst werden zij door Amsterdams burgemeester op het stadhuis verwel komd. V.l.n.r. de schilders Oskar Kokaschka en Marc Chagall, burge meester d'Ailly en de beeldhouwer Henri Moore. Van halfzeven tot bijna halftwaalf is de grote zaal van het gemeentelijk Concert gebouw te Haarlem zondagavond een ver lengstuk geweest van de opnamestudio van radio Luxemburg. Onder het motto „Waag uw kans" werden de muzikale amateurs uit Haarlem en omgeving in de gelegenheid gesteld om hun krachten te meten met an- dèren in Nederland en België. De winnaars is een optreden toegezegd voor de micro foon van de radio Luxemburg. De animo was bijzonder groot. Er waren maar liefst drieënzestig opgaven binnengekomen, v/elke in totaal ongeveer tweehonderdvijf tig optredende personen omvatten. Uiter aard was het ondoenlijk deze drieënzestig verschillende nummers in één programma onder te brengen; vandaar dat te halfzeven een voorselectie begon, waarbij alle gega digden in de gelegenheid werden gesteld de organisatoren een indruk te geven van hun kunnen. Er waren niet minder dan vierentwintig orkesten. De vocalisten ble ken verre in de meerderheid. De voorselectie moest in een ongekend snel tempo verlopen, omdat er nauwelijks anderhalf uur ter beschikking stond. Soms werd de optredenden reeds na luttele ma ten of een half couplet duidelijk gemaakt, dat zij hun plaats voor de microfoon weer konden verlaten. Bewonderenswaardig bleek intussen de virtuoze begeleiding aan de vleugel door Joop de Leur, die het uiterst gevarieerde répertoire van opera, amusementsmuziek en operette feilloos bleek te beheersen. Drieëntwintig nummers konden de criti- sche toets der voor-selectie doorstaan. Dat betekende voor veertig ensembles en solis ten een abrupt einde van hun schone illu sies. De prestaties van de overgebleven ge lukkigen waren over het algemeen zeer behoorlijk en zij vormden in totaal een programma, dat het niet te talrijke publiek een amusante en onderhoudende avond heeft bezorgd. Het is uiteraard niet doenlijk een derge lijk programma, dat uit drieëntwintig di vertissementen bestond, aan een serieuze nabeschouwing te onderwerpen. Vandaar dat moet worden volstaan met het vermel den van enige nummers, die onbetwist baar het grootste succes behaalden. Zo ver wierf een stuurman uit IJmuiden een lang durige ovatie voor zijn vocale prestaties in Granada"; evenals een tweetal Haarlemse dames na de sensitief gezongen Baccarole uit „Hoffmans Erzahlungen" van Offen bach. De vijfjarige Margootje Schuitvlot stal de harten van alle toeschouwers door haar onbevangen optreden met een accor deon. Toch leek ons een optreden voor de radio minder geschikt, omdat de grootste attractie bij deze prille artiste in haar jeugd schuilt. Verder verdienen 't H.K.A.C. orkest nog te worden vermeld en het origi nele komische nummer van twee zingende „Chinezen". De dame, die optrad met een declamatie „Droomgesprek met de Da- miaatjes" kan een mooie propaganda voor de Spaarnestad maken, wanneer zij straks via Luxemburg beluisterd mag worden. Het overleven van de voor-selectie ga randeert nog lang geen radio-uitzending. Het gehele programma der drieëntwintig „geslaagden" werd zondagavond op de ge luidsband vastgelegd. Straks zal een jury de definitieve keuze maken. Haar oordeel is beslissend voor de samenstelling van het programma, dat zondag 19 augustus, des middags van één uur tot half twee via ra dio Luxemburg wordt uitgezonden. Dat houdt dus in, dat nog ongeveer vier-vijfde De regering van België heeft besloten dat met ingang van maandag 16 juli de invoer van Nederlandse tomaten weer zal zijn verboden. Deze invoer werd op 9 juli weer toegestaan nadat het op 4 juli ook reeds was verboden. Het verbod zou een gevolg zijn van de prijsontwikkeling van tomaten op de Belgische markt. Verder mogen er met ingang van dezelf de datum ook geen Nederlandse tomaten meer naar Ierland worden geëxporteerd vanuit ons land. Deze maatregel is genomen ter bescherming van de Ierse tomatenkwe- kers. De afgelopen week werd de tomaten- export vanuit ons land naar Ierland reeds afgeremd tot 500 ton. Tenslotte wordt met ingang van vandaag ook de Belgische grens gesloten voor de invoer van bospeen uit ons land. Het onberekenbare Hollandse klimaat is het concert, dat voor zaterdagavond door het gewest Noordholland van het Konink lijk Nederlands Zangersverbond in het Openluchttheater te Bloemendaal georga niseerd was, tegen alle verwachting in gunstig gezind geweest. Wel dreven laag hangende zware wolken traag en dreigend over het theater, maar de regen bleef weg. En toen het later geworden was kon men zelfs de illusie krijgen van een stille zo meravond, die het luisteren naar de zang van de optredende mannenkoren tot een bijzonder genot maakte. Men kon echter niet zeggen, dat dit concert geen tegenslag ondervonden had. In de eerste plaats hadden twee van de zes mannenkoren, die zouden optreden, namelijk „Proza en Poëzie" uit Haarlem en „Kunst na Arbeid" uit Amsterdam ver stek laten gaan. En verder kwam de op deze avond sterk gedunde Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" uit Haarlem verweesd in het openluchtthea ter aan, omdat haar dirigent Jack P. Loorij verhinderd was het koor te leiden. Zijn plaats werd ingenomen door Jan Laarveld, die onvoorbereid de uitvoering ondernam van het voor dit concert vastgestelde pro gramma: „Merck toch hoe sterek" in de bewerking van Jack P. Loorij „Lascia ch'io pianga" van G. F. Handel in de be werking van Henri Heydendaal, benevens adaptaties van het negerliedje „My old Kentucky home" en van twee Italiaanse volksliederen. Gezien de propagandistische en artistieke betekenis van een zangde monstratie als die van zaterdagavond, viel mij deze programmakeuze, waarvoor Jan Laarveld niet verantwoordelijk was, nogal tegen. Laarveld verdient waardering voor zijn bereidwilligheid het koor uit de nood van het zondagavond ten gehore gebrachte zal moeten afvallen. De Haarlemse „over levenden" worden met hun lotgenoten uit de andere deelnemende plaatsen aan de eind-selectie onderworpen. Dan pas is men aan de „prijswinnaars" toe. De enige beroepsartist in dit heterogene gezelschap was Bueno de Mesquita, die met de introducties en conférences was belast Hij kweet zich zeer slagvaardig van zijn taak, vooral als conferencier viel hij op. Via de geluidsband werd een enorme ver scheidenheid van klanken ten gehore ge bracht zoals harpmuziek, stadsverkeer, vo calisten, jazz en opera, welke geluiden Bueno de Mesquita met de zotste manualen aanvulde. Het effect was bijzonder komisch. Zijn optreden betekende dan ook een grote at tractie. te helpen, maar wel beschouwd stond hij voor een onmogelijke taak. De uitvoerin gen hebben dit trouwens wel bewezen, al vielen er dan geen ernstige ontsporingen te constateren en al hoorde men nu en dan geslaagde fragmenten, die het des te meer deden betreuren, dat de dirigent zelfs niet één repetitie had kunnen leiden. Gelukkig kan Jan Laarveld ook laten horen tot welke prestaties hij een koor kon brengen bij een verantwoorde voor bereiding. Dat deed hij met het Mannen koor Krommenie, waarvan hij dirigent is. Het programma met werken van Da Vit- toria, John Benet, Arcadelt, Schubert, De bussy en een volksliedbewerking stond op behoorlijk peil. En de uitvoeringen heb ben, afgezien van een wat traag tempo in enkele gevallen, ruime voldoening door klank en voordracht gegeven. De fraaie klankhomogeniteit werd door de akoustiek van het theater verrassend goed verwerkt, hetgeen ook waargenomen kon worden toen „Zandvoorts Mannenkoor" onder lei ding van de heer B. J. Beijlevelt vier mooie werkjes van Palestrina, Schubert en Via- dana vertolkte. „Omnes Amici Mei" van Palestrina kwam door een oneffenheid halverwege, wat te laag uit. Maar overi gens hebben de Zandvoorters zich van hun beste muzikale zijde laten kennen. Het mannenkoor „Orpheus" uit Alkmaar had onder leiding van zijn dirigent Bram Keereweer eveneens een goed programma voorbereid. Het zong werken van Croce, Béla Bartök, Zoltan Kodaly en Johanna Bordewijk-Roepman, soms - als in Can tate Domino van Croce - onder de indruk van het klankabsorberende uitspansel wat geforceerd van volume, maar verder mooi beheerst, waarvan de uitvoering van het gekozen werk van Bartèk een frapperend voorbeeld was. Ik hoop, dat in het openluchttheater nog meer uitvoeringen van a-capelle-werken zullen komen, want de overigens moeilijke akoustiek van het theater is voor vertol kingen, waarvoor gelijkvormigheid en ver smelting van klank door timbrewerking vereist worden, zeer gunstig. Het is daar bij zelfs niet nodig zich te gaan toeleggen op extra grote volume- en stemforcerin- gen. Voor de volledigheid zij vermeld, dat de pianiste Emmy van Eden de koorzang af wisselde met enkele solovertolkingen van stukken van Beethoven, Schubert, Chopin en Grieg, per luidspreker hoorbaar ge maakt. Haar spel „achter de schermen" werd blijkens het applaus zeer op prijs gesteld. P. ZWAANSWIJK. AMSTERDAM: Aan de Middelbare Tech nische School „Amsterdam" (Plantage Mui- dergracht) zijn geslaagd voor het eindexa men afdeling chemische techniek de heren J. H. Creemers, M. Dekker te Haarlem, H. J. Krieger, R. de Wijn en W. J. Petersen te Overveen. Het produktschap voor siergewassen heeft medegedeeld, dat de Nederlandse export van bloembollen in het eerste half jaar van 1956 een omvang heeft gehad van 8.123.745 kg en een waarde van 27.024.472. In het eerste halfjaar van 1955 werden 4.709.469 kg bloembollen ter waarde van 23.169.923 uitgevoerd. De uitvoer van bloembollen naar België en Luxemburg is verminderd van ƒ1.022.643 in de eerste helft van 1955 tot 958.856 in de eerste helft van dit jaar. Andere be langrijke afnemers waren in het eerste halfjaar van 1956 Cuba met f 922.744 (eer ste helft 1955 f 535.188), West-Duitsland f 3.885.955 2.842.557), Engeland ƒ3.295.994 3.734.770), Frankrijk 4.369.345 3.771.580), Italië 2.419.868 2.125.942), de Verenigde Staten f 5.712.902 3.565,618) en Zweden met 1.581.833 1.579.260). Het College van Rijksbemiddelaars heeft, zo deelt het ons mede, met ingang van heden goedgekeurd een overeenkomst tus sen de werkgevers en arbeidersorganisaties in het bouwbedrijf, waarin de lonen met drie percent werden verhoogd en enkele sociale voorziening werden verbeterd. De vraag of eventueel de drie percent zal mogen worden doorberekend, is op het departement van Economische Zaken in studie. Tevens is door het College van Rijksbemiddelaars een bindende regeling afgekondigd ter sanering van het vorst- verletfonds, welke sanering noodzakelijk was geworden tengevolge van de twee langdurige vorstperioden in de afgelopen jaren. Een Chinese handelsmissie bestaande uit twaalf personen, is op Shiphol gearri veerd voor een bezoek aan ons land, op uit nodiging van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buiten land. De missie blijft tot 27 juli in ons land. Zij brengt een tegenbezoek na de reis, die een Nederlandse handelsmissie anderhalf jaar geleden naar de Chinese volksrepubliek maakte. Tijdens een zwaar onweer dat gepaard ging met hevige slagregens en hagelbuien is door blikseminslag brand ontstaan in een stromijt bij de N.V. kartonfabriek Beukema en Co te Hoogezand. De brand weren van Hoogezand en Sappemeer en de bedrijfsbrandweer van de fabriek ver mochten tegen de geweldige vuurzee niet veel uit te richten. Een voorraad van twee- eneenhalf miljoen kilo stro moet als ver loren worden beschouwd. De voorraad was door verzekering gedekt. /Vormalisering van de diplomatieke betrekkingen met Nederland De Indonesische staatscommissie, die tot taak heeft de gevolgen van de opzegging van de Nederlands-Indonesische R.T.C.- overeenkomsten te bestuderen, zal de vol gende week bijeenkomen om de aanbeve lingen van de financieel-economische sub commissies aan te horen. In welingelichte kringen wordt het mo gelijk geacht, dat de resultaten van de stu die van beide subcommissies binnenkort merkbaar zullen worden. Geruchten, die de laatste dagen in Djakarta de ronde doen, dat Indonesië de betaling van schulden aan Nederland, die in april werd opgeschort, zal hervatten, kunnen in politieke kringen niet worden bevestigd. Men zei nog geen kennis te hebben genomen van deze ge ruchten. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta herhaalde, dat niet verwacht moet worden, dat Indo nesië de eerste stap zal doen voor de nor malisering van de diplomatieke betrekkin gen met Nederland. Deze stap moet van de nieuwe Nederlandse regering komen, zei hij. De Vereniging voor Handenarbeid be staat op 20 augustus vijfenzeventig jaar. Ter viering van dit jubileum zal te 's Gra- venhage op 2 en 3 november een congres worden gehouden. Van 3 tot 10 november wordt in de grote zaal van de Dierentuin aldaar een tentoonstelling op het gebied van handenarbeid gehouden. Er is een viertal redenen om de grote waarde en betekenis van de vele vormen van han- denarbeidbeoefening in ruime kring te laten zien. Met het oog op het steeds nij pender wordende probleem van de vrije tijdsbesteding wil de vereniging aantonen, dat handenarbeid een voortreffelijk middel is om te komen tot zinvolle en cultureel verantwoorde vrijetijdsbesteding, waarin het zuivere gevoel voor vorm, kleur, smaak en inzicht tot ontplooiing kan worden ge bracht. De tweede reden is: in deze tijd van industrialisatie en mechanisatie hebben duizenden jongeren en ouderen behoefte Een aantal Hongaarse studenten hebben tijdens een vlucht met een machine van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij na een furieus gevecht de bemanning overmeesterd en koers gezet naar West-Duitsland, waar zij op een vliegveld bij Ingolstadt zijn geland. De bovenste foto toont enkele bemanningsleden en passagiers op de grasmat van het vliegveld; de onderste de studenten - van wie er een paar flink gehavend uit de strijd kwamen - voor de machine. aan het verrichten van scheppende arbeid, waarbij het persoonlijke initiatief en de fantasie weer kansen krijgen. In het onder wijs, zo vat de vereniging de derde reden samen, zijn de handenarbeidslessen van grote waarden in het kader van de onder wijsvernieuwing; de „vrije expressie" geeft kostelijke mogelijkheden om aandacht te besteden aan vorming van het groeiende mensenkind. Tenslotte kan voor de licha melijk en geestelijk gehandicapte mens de beoefening van handenarbeid een belang rijk middel zijn voor het hervinden van geestelijk evenwicht en herstel van ver trouwen in eigen kunnen. Oud opvoedingsmiddel Het heeft twee eeuwen geduurd, voor er enige waardering ontstond voor de handen arbeid, al had Juan Luis Vives te Valencia, die van 1492 tot 1540 leefde, al geconsta teerd, dat er mensen zijn, die met de han den denken en enderen die dat met 't hoofd doen. Comenius zag in het handwerk een verpozing van de geest en hij wenste in voering in de volksschool, opdat later de natuurlijke neiging zich gemakkelijker zou openbaren. Honderd jaar geleden begonnen verscheidene pedagogen in de handenar beid een waardevol opvoedingsmiddel te zien, maar de belangstelling van de scholen bleef miniem. In 1876 werd in Nederland de aandacht op dit werk gevestigd door de vereniging „Volksonderwijs." Deze ver eniging en de Maatschappij tot Nut van het Algemeen steunden de toepassingen en cursussen. De cursisten verenigden zich tot de „Vereniging tot Bevordering van het Onderwijs in Handenarbeid," die op 20 augustus 1881 werd opgericht. Zij begon aanstonds met examens en diploma's. In 1893 waren dertig personen in het bezit van de bevoegdheid; tot 1927 waren in ons land ruim 6.000 diploma's uitgereikt. Het rijk heeft in 1929 de examens voor de nieuwe akte R overgenomen. Overheid vooruitstrevend De overheid is soms al verder dan de school. Lokalen voor handenarbeid staan dikwijls op het bouwplan, maar er zijn zelfs dan nog scholen, die er geen gebruik van weten te maken. In jeugdverenigingen, speeltuinen, sanatoria, ziekenhuizen enzo voorts is er veel belangstelling voor het werk buiten de school. De vereniging, thans geheten „Vereniging voor Handen arbeid," heeft hiervoor een handenarbeid- jeugdleidersdiploma ingesteld. Het examen hiervoor kan overal in den lande worden afgenomen en velen melden zich er voor aan. De vereniging is van oordeel, dat de school zich als vanouds nog steeds te veel instelt op intellectuele arbeid. Voor de- school heeft de vereniging de akte voor Voortgezette Studie in de Han denarbeid, bestemd voor het voortgezet onderwijs, M.O. en ULO. Er zijn ruim veertig bezitters van deze akte en meer dan driehonderd kandidaten bereiden zich voor op de verwerving ervan. Voorts zijn er diploma's voor leer en voor metaal. Voor de tentoonstelling is een comité van aanbeveling samengesteld, waarin onder andere zitting hebben genomen Prins Ber nard en de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. Cals. Prof dr. F. W. Prins, hoogleraar aan de econo mische hogeschool te Rotterdam zal op het congres als spreker optreden. Op de ten toonstelling zullen onder meer demonstra ties worden gegeven en er zal gemusiceerd worden op eigen gemaakte instrumenten.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8