Amerikaanse troepen in Europa zouden verminderd worden Ook vermindering voorzien van de NAVO-legers HET WEER: Iets meer Haarlems Dagblad Koning Feisal van Irak brengt bezoek aan Engeland Washington overweegt strategische revisie Londen hecht veel betekenis aan politieke besprekingen Nederlandse artiesten in Hollywood Het woord is aan (JiiWMEfefme urnU zon Gruenther contra Radford Luchtvaartbesprekingen met Amerika uitgesteld Aanbod in UNO Veertig doden in Japan bij ernstige overstromingen Schip op rotsen gevaren Modern Times Geen neutralisme Priesters en dominees in Zuid-Gelebes gekruisigd In Poznan zullen meer dan 300 personen terechtstaan Vliegtuigbotsing boven Buenos Aires „MAEDA" gezonken; 27 man gered Gevechten van man tegen man in Algerije .s 71e JAARGANG No 6 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. VVnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 17 JULI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 159 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (United Press). Hooggeplaatste Amerikaanse autoriteiten hebben onthuld dat de regering der Verenigde Staten over de gehele linie een drastische beperking van de troepen van de Noordatlantische Verdragsorgani satie en van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa overweegt. De definitieve beslissing over de beperkingen, die voor de Amerikaanse troepen geleidelijk zou worden doorgevoerd, zou binnen enkele maanden kunnen worden verwacht. Deze vergaande plannen staan in verband met de opvatting dat de Westelijke defensie in de eerste plaats afhankelijk is van nieuwe wapens en van kernwapens „die een grote afschrikwekkende werking hebben". Een lid van de Amerikaanse gezamenlijke stafchefs verklaarde dat de beperkingen slechts de grondstrijdkrachten zullen be treffen. Als het plan wordt goedgekeurd, aldus de autoriteiten, dan zou dit beteke nen dat de N.A.V.O. niet alle twaalf West- duitse divisies zou nodig hebben, zoals was voorzien in het schema van de Westeuro- pese Unie. Ook de Franse en Britse troepen zouden worden beperkt, zelfs in die mate dat het grootste deel van het Franse leger zonder bezwaar in Algerije kan blijven opereren en er toch nog soldaten van het Franse thuisleger naar huis kunnen worden gezonden. In Amerikaanse regeringskringen maakt men een diepgaande studie van alle aspec ten van de voorgenomen drastische troe penbeperking. De studie strekt zich uit over de defensie-planning voor de jaren 1958, 1959 en 1960. Men gaat er daarbij van uit, dat met de groeiende productie van nieuwe, snelle wapens (raketten en der gelijke) en de perfectionering van het atoomwapen, grondstrijdkrachten niet lan ger van doorslaggevende betekenis zijn voor een effectieve verdediging van het westen. Admiraal Radford1, voorzitter van de ge zamenlijke stafchefs, zou de Amerikaanse grondstrijdkrachten per 1960 met ongeveer 800.000 man willen beperken. Generaal Gruenther, de geallieerde opperbevel hebber in Europa, heeft zich met kracht verzet tegen de beperkingsplannen. Hij zei onlangs dat een beperking van de Ameri kaanse strijdkrachten in West-Europa tot gevolg zou hebben dat West-Europa aan de genade van een mogelijke invaller zou worden overgeleverd. Dan zou een toekom stige oorlog worden gevoerd van strategi sche luchtmachtbases in de Verenigde Sta ten. Gruenthers standpunt wordt echter niet gedeeld door het merendeel van de Amerikaanse strategen. De Radford-groep voerde de volgende argumenten aan ter verdediging van haar theorie: (1) De groeiende overtuiging als gevolg van verschillende aanwijzingen, dat de Sovjet-Unie door haar overbelaste econo mie zal moeten overgaan tot nog drasti scher troepentoeperkingen. (2.) Het Westen zou voor astronomische uitgaven komen te staan als het zou voortgaan, zowel een grote troepenmacht te onderhouden als te wer ken aan de ontwikkeling van moderne wa pens. (3.) De N.A.V.O.-bondgenoten wor den er meer en meer van overtuigd dat de geweldige troepenmacht onnodig is naast de moderne wapens waarover het Westen beschikt. Amerikaanse nota biedt weinig mogelijkheden tot een compromis De Nederlandse ambassade heeft aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de terugkeer naar Amerika van de Nederlandse luchtvaartdelegatie is uitgesteld omdat de laatste Ameri kaanse nota aan de Nederlandse re gering betreffende het Nederlands verzoek om uitbreiding van de lucht lijnen „nog meer bestudering be hoeft". De Nederlandse zaakgelastigde baron Van Voorst tot Voorst heeft een korte nota overhandigd aan de plaatsvervangende staatssecretaris voor Economische Zaken Thorsten V. Kalijarvo. Kalijarvo zou mor gen de vergadering presideren. Volgens welingelichte kringen in Wash ington bevatte de Amerikaanse nota die verleden week werd aangeboden zo weinig mogelijkheden tot een compromis, dat de Nederlandse regering meende dat de be sprekingen op dit moment niet met een terugkeer van de delegatie naar Washing ton gebaat zouden zijn. In Washington heeft men de indruk dat de kwestie van de terugkeer der Neder landse missie pas besloten kan worden door een definitieve Nederlandse regering. Men wijst erop, dat tussen de Belgische regering en Amerika in september onder handelingen zullen beginnen over een ver zoek van de Sabena, haar luchtlijn te mo gen uitbreiden tot Californië. Men merkt daarbij op, dat de Belgen, indien de KLM de gevraagde toestemming niet krijgt, wei nig kans hebben hun verzoek ingewilligd te zien. Men hoeft de indruk, dat de tegenstand !er Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen toeneemt, naarmate men aan het /oorbeeld van de Scandinavische lucht 'aartmaatschappij SAS ervaringen opdoet De SAS breidt namelijk gestadig haar aan tal vluchten uit, reeds van één per week tot zeven. Als en wanneer de Amerikaanse troepen voor een gedeelte uit West-Europa worden teruggetrokken, verwachten de Ameri kaanse autoriteiten geen onaangename reactie, die zij ongetwijfeld wel zouden hebben ervaren als zij hiertoe twee jaar geleden hadden besloten. Toen was de Westelijke verdedigingsorganisatóe nog voornamelijk afhankelijk van conventio nele wapens, aldus deze autoriteiten. In Washington werd met nadruk gezegd, dat de strategische revisie eerst diepgaand zal worden besproken door de N.A.V.O.- raad, die vermoedelijk in de herfst bijeen zal komen. Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse UNO-afgevaardigde, heeft in de ontwape ningscommissie van de UNO te New York aangeboden, de Amerikaanse troepensterk te tot 2,5 miljoen man te beperken mits de Sovjet-Unie een „afdoende inspectie-stel sel" alsmede het plan van president Eisen hower voor wederzijdse luchtinspectie aan vaardt. De beperking van de troepenmacht zou vergezeld moeten gaan van een over eenkomstige vermindering der bewape ning en de militaire uitgaven. De verenigde Staten beschikken thans over een strijdmacht van ongeveer 2,9 mil joen man. De Sovjet-Unie verklaarde zich de vorige week bereid, in te stemmen met een oud Westelijk voorstel, haar troepen macht tot 2,5 miljoen man te beperken. Het is niet de eerste maal dat de Verenig de Staten dit voorstel doen. In de lente van dit jaar werd het door de Sovjet-dele gatie in de UNO verworpen. „De wereld kan zich nu niet veel tijd meer veroorloven," zo verklaarde Lodge. „Als de geleide projectielen standaard wapens worden, zal geen enkel land langer dan vijftien minuten ter beschikking heb ben om zich te verdedigen en terug te slaanLodge verwierp de Russische eis tot een onvoorwaardelijk verbod van het gebruik van atoomwapens. Volgens Lodige is zulk een verbod „waardeloos zon der een waterdicht inspectiesysteem". Lodge herhaalde dat de Verenigde Staten nimmer tot de aanval zullen overgaan doch wel paraat zullen zijn, een eventuele agres sor af te slaan. De ontwapeningscommissie is met reces gegaan nadat zij, ondanks Russisch verzet, alle voorstellen inzake categorische ont wapeningsvoorstellen overgedragen had aan de uit vijf landen bestaande subcom missie. Ook Londen? Volgens de „Manchester Guardian" zou de Britse regering van plan zijn de mili taire begroting met ongeveer dertig per cent te verminderen. De jaarlijkse uitgave, thans anderhalf miljard pond sterling, zou met 400 miljoen pond verminderd worden, voornamelijk door vermindering van het aantal manschappen. Hiermede zou een wijziging van het dienstplichtstelsel ge paard gaan. Het blad voegt hieraan toe, dat nog geen enkele definitieve beslissing genomen is en dat de regering eerst de bondgenoten in de N.A.V.O. moet raad plegen. TOKIO (AFP) Een hevige regenval teistert het gebied ten noorden van Tokio en veroorzaakt ernstige overstromingen. Tot nu toe heeft men veertig doden en dertien vermisten geteld.Op het schier eiland Wajima hebben de regens opge houden. Men is daar begonnen de 15.000 bewoners vanuit de lucht met levensmid delen te voorzien. De bemanning van een 1400-ton metend motorvaartuig, waarschijnlijk van Neder landse herkomst, is in reddingboten ont komen nadat hun schip op de rotsen was gelopen, zes mijl van Larne in Noord- Ierland. Volgens de eerste rapporten bevonden zich onder de schipbreukelingen twee vrouwen. De naam van het schip zou „Douglas" zijn. De reddingboot van Donaghadee is ter assistentie uitgevaren. Het is gebleken dat de modernste Lon- dense bussen hun traject nauwelijks snel ler afleggen dan de oude paardebussen dat in 1911 deden,, zo meldt Reuter uit Londen. Madurodam is thans ook een gedenkteken van Rembrandt rijk. Het werd het stadje geschonken door de beeldhouwster mevrouw B. Sturm-van den Bergh en maandagmiddag onthuld door de vijfjarige Gladys Dettmeyer, het dochtertje van de Haagse wethouder van Openbare Werken, die als een goed vader nauwlettend toezag dat Gladys het gedenkteken niet omvertrok. Voor het beeld werd nog een klein naambordje geplaatst, met de vermelding „Rembrandtplantsoen". (Van onze correspondent in Londen) Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteravond in Buckingham Palace een staatsbanket gegeven ter ere van de jonge koning Feisal de Tweede van Irak, die een driedaags bezoek aan Engeland brengt. In een welkomstrede zei de vorstin, dat de vriendschap tussen beide landen meer dan een jaar geleden was versterkt door het pact van Bagdad. Daarin zijn wij meer dan bondgenoten, namelijk partners in een grootse onderneming, waarvan het doel niet alleen is de veiligheid te verzekeren, maar ook het welzijn van de leden te be vorderen door ontwikkeling van welvaarts bronnen en uitwisseling van technische kennis. Koning Feisal uitte in zijn ant woord zijn waardering voor de Britse tech nische hulp, die het land van Euphraat en Tigris opnieuw tot een centrum van voor spoed en wetenschap zal maken. Zinspelen de op de huidige ontwikkeling in Irak ver klaarde koning Feisal, dat Groot-Brittan- nië de wereld er altijd aan heeft herinnerd, dat veranderingen in het leven van een volk zich op de basis van het recht dienen te voltrekken na raadpleging van de bevol king. Willekeur is altijd vreemd geweest aan het Britse karakter. Het bezoek van koning Feisal is van grote politieke betekenis, omdat Irak thans de enige belangrijke Arabische staat is, waarop de Britten en het Westen in het Midden-Oosten kunnen bouwen. Het be zoek zal gepaard gaan met belangrijke be sprekingen met de minister van Buiten landse Zaken van Irak, de machtige Nuri El Said. De Britse regering koestert de hoop, dat door het bezoek de toch reeds nauwe banden tussen Groot-Brittannië en Irak nog sterker zullen worden aangehaald. Dit is meer dan een gelegenheidsfrase, want in Irak, zoals trouwens ook in Pa kistan en in Perzië vindt het Westen een tegenwicht door de machinaties van kolo nel Nasser van Egypte en het dubbele spel van de Russen. De knappe, rijke, onge trouwde, 21-jarige koning Feisal is geen vreemde in Engeland, waar hij op de be roemde kostschool van Harrow werd opge voed. Irak is het enige Arabische land, dat geen diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie onderhoudt en daardoor nog steeds gevrijwaard is van rechtstreekse on dermijnende invloed van Moskou. Het houdt zich verre van elke vorm van neu tralisme en gaat ondanks de vijandschap van Egypte zijn eigen weg. In Irak wordt met harde hand geregeerd, opdat een sterke en stabiele staat zal wor den opgebouwd. Economisch staat Irak, dat sinds 1951 een groot deel van de winsten der oliemaatschapijen ontvangt, er beter Op deze foto ziet men drie bekende Neder landse artiesten op de Sunset Boulevard in Hollywood ter hoogte van het ver maarde Graumans Theatre flaneren. In het midden loopt Joyce van der Veen. die thans als filmster naam probeert te ma ken en tot voor kon als danseres aan he. Ballet van de Markie de Cuevas verbonde- was. Zij wordt begc leid door de vooral uit zijn samenwer king met Wim Kan. Wim Sonneveld en laatstelijk Lotte Gos- lar bekende komische danser Albert Mol en door de radio-cabare tier Wim lbo, die we derom een bezoek brengt aan de Vere nigde Staten om nieu we indrukken op te doen. voor dan Egypte, dat natuurrijkdommen ontbeert. Irak is in snel tempo bezig zich tot een moderne staat te ontwikkeien- Technici worden in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten opgeleid. Een rechtvaar dig belastingstelsel wordt thans uitgewerkt- dat de grondslag zal moeten vormen voor toekomstige sociale maatregelen. Pas wanneer Irak over een geschoold, administratief kader beschikt, kan het vraagstuk van de grote armoede worden aangepakt en daarmede communistische en extreem-nationalistische invloeden worderf geneutraliseerd. De grootvader van de tegenwoordige ko ning was Feisal de Eerste, die met hulp van Engeland na de eerste wereldoorlog de staat Irak heeft geschapen. Ook in de jonge koning leeft het Arabische nationa lisme, maar het is een gematigd nationa lisme, want koning Feisel de Tweede is een Koning Feisal typisch man van de moderne tijd, welke Irak olie, spoorwegen en nieuwe steden bracht. De thans 68-jarige Nuri El Said, die ette lijke malen premier was en die na zijn ne derlagen er altijd weer in slaagde terug te komen, heeft de laatste kwart eeuw een enorme invloed in Irak uitgeoefend. Hij is de hoofdarchitect van de Iraakse buiten landse politiek, welke gebaseerd is op vriendschap met Groot-Brittannië en de vervolmaking van de nationale vrijheid. Dit verklaart, waarom Irak zich bij het pact van Bagdad heeft aangesloten, dat het enerzijds met Groot-Brittannië, anderzijds met Perzië, Pakistan en Turkije verbindt. De traditionele politiek van Irak wordt thans op de proef gesteld door de cam pagne van kolonel Nasser, die zichzelf als de leider van de Arabische landen opwerpt en van welke koning Saoed van Saoedi- Arabië in een conflict met Feisal gewik keld is. Irak staat daarom op het ogenblik onder sterke druk om de historische ban den met Groot-Brittannië te verbreken. Gelukkig voor de Britten is Irak realistisch en doorziet het deze pogingen, maar Irak zal voortdurend op zijn hoede moeten blij ven voor de gulle beloften en propaganda van Nasser, die erop uit is in Irak het ex tremistisch nationalisme aan te wakkeren. Irak kan daarom zeer wel het toneel wor den van een politieke veldslag van enorme betekenis. De jonge koning Feisal zal alle hulp nodig hebben, die hij kan krijgen en in Groot-Brittannië voelt men dan ook, dat men alles zal moeten doen om hem te steu nen. SILVERBAY, NEW HAMPSHIRE (Reu ter) Inheemse priesters en dominees, die liefdeswerk hadden verricht in de meer af gelegen gebieden van Zuid-Celebes, zijn daar aan bomen gekruisigd, aldus hebben autoriteiten van de zending van de voor naamste protestantse organisaties in Sil- verbay verklaard. Aantal doden thans officieel als 53 eerder 38 opgegeven LONDEN (United Press). De openbare aanklager van Polen heeft bekend ge maakt, dat vermoedelijk 323 personen te recht zullen staan voor hun aandeel in de onlusten van Poznan. Hij zei in een inter view met het Poolse Nieuws-Agentschap P.A.P., dat het aantal doden van de op stand van 28 juni 53 bedroeg en niet 38, zoals eerst officieel was medegedeeld en dat er meer dan 300 personen waren ge wond. Het intervieuw met Marian Rybicki, de Poolse openbare aanklager, werd uit gezonden door radio-Warschau. Rybicki erkende, dat sommige eisen van de opstandige arbeiders in die stad „voor een groot deel gerechtvaardigd" waren. Rybicki zei, dat bij het onderzoek onder scheid wordt gemaakt tussen die arbeiders, die aan de revolutie deelnamen „onder de invloed van ontevredenheid over het feit, dat hun grotendeels gerechtvaardigde eisen niet waren ingewilligd en avonturiers, mis dadige elementen, provocateurs". Deze laatsten waren volgens hem ge ïnspireerd door „buitenlandse vijandige kringen". Hij sprak echter niet van „Ame rikaanse spionnen" zoals radio-Moskou en Russische bladen hadden gedaan. Sommige personen zijn onmiddellijk vrij gelaten toen er geen gronden voor hun ar restatie aanwezig werden geacht. Maar 323 personen zijn voor berechting overgeble- i ven. Zij worden verdacht van aanslagen op openbare instellingen, soldaten en functio narissen van de openbare veiligheid en de militia. Van deze personen zijn 64 gewone misdadigers, die van de revolte gebruik maakten door roof, diefstal en manslag te plegen. 33 anderen zijn gevangenen, die tijdens de ongeregeldheden ontsnapten en deelnamen aan de plundering. BUENOS AIRES (Reuter) Twee Glos ter Meteors van de Argentijnse luchtmacht zijn boven Buenos Aires met elkaar in bot sing gekomen en in een dichtbevolkte bui tenwijk van de hoofdstad neergestort. De beide piloten hebben zich met hun val schermen kunnen redden. Volgens de politie is een der vliegtuigen op een arbeiderswoning gevallen en in brand gevlogen, waarbij een kind om het leven is gekomen. De moeder en twee an dere personen werden gewond. Het tweede toestel is op een oudemannenhuis gevallen, waardoor twee van de bewoners omgeko men zijn; een tiental werd gewond. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Confucius: Wie zich beroept op het aanzien van zijn voorvader, bekent zijn eigen onaanzienlijkheid. Aanvaring op de Noordzee Op de Noordzee ten zuidwesten van Hoek van Holland is maandagavond even na tien uur het Costaricaanse stoomschip „Maeda" na een aanvaring in de mist met de Noorse tanker „Salsaas" gezonken. De bemanning van de 4877 ton metende „Maeda" slaagde er in het schip bijtijds te verlaten en 27 mannen konden omstreeks twaalf uur door de tanker aan boord worden genomen. De 8379 ton metende „Salsaas" bleef vannacht op de plaats van de ramp gestopt liggen, daar de kapitein het niet verant woord achtte in de mist verder te varen. Vanmorgen is het schip weer onder stoom gegaan en in de loop van de middag wordt het met de 27 geredden meest Grieken in IJmuiden verwacht op doorreis naar Amsterdam, waar het schip bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij zal worden gerepareerd. De sleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zijn niet naar buiten geweest, daar de „Maeda" spoedig was gezonken. Ook de „Jean Bart" en de kruiser „De Ruyter", die op oefentocht was op de Noordzee zet ten koers naar de plaats van de ramp maar konden niet veel uitrichten. Gestrand Op de Nieuwe Waterweg is gisteravond de Duitse kustvaarder „Helga Dehde" bij Poortersihaven gestrand. De sleepboot „Maas" is ter assistentie uitgevaren en hoopte het schip vanmorgen om tien uur bij hoogwater vlot te brengen. Rebellen-ziekenhuis ontdekt Franse militaire autoriteiten hebben ont huld, dat op de helling van de 1150 meter hoge berg Fillaoussene een felle strijd is geleverd tussen geüniformeerde rebellen en legionnaires, waarbij 63 rebellen zijn gedood, terwijl ook een „aanzienlijk aan tal" legionnaires is gesneuveld. De opstan delingen, die khaki-uniformen droegen en ondersteuning kregen van scherp gericht machinegeweer- en mortiervuur, bestorm den de legionnaires, die zich hadden inge graven. De legionnaires werden verdreven en moesten een strijd van man tegen man leveren. Helikopters voerden in allerijl verster kingen aan, waarbij een van de hefschroef- vliegtuigen door kogels van de rebellen geraakt werd. Geen van de inzittenden werd gewond. Een Franse straaljager, die aan de operaties deelnam, stortte neer, waarbij de piloot om het leven kwam. Franse troepen hebben bij een grote zui veringsoperatie in de bergen bij Blida, op minder dan honderd kilometer ten zuiden van Algiers, een ziekenhuis van de opstan delingen ontdekt. Bij gevechten zijn vijfen twintig opstandelingen, onder wie een in heemse dokter, gesneuveld. Meer dan dui zend verdachte personen, onder wie drie Algerijnse meisjesstudenten die de gewon den verpleegden, zijn aangehouden. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 TWEKA LASTEX BADKLEDING oooooooooooooooocwocxxMoooooooocoxxxxxDooaoooooooooooooc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vannacht plaatselijk mist. Morgen op klaringen met later op enkele plaatsen een bui. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. 18 juli Zon op 4.43 uur, onder 20.52 uur. Maan op 17.34 uur, onder 0.59 uur Maanstanden 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 juli Hoog water: 11.20 en 23.53 uur. Laag water: 6.33 en 19.14 uur. Woensdag 18 juli Hoog water: 12.38 en uur. Laag water: 7.50 en 20.32 uur. >OOOOOOCOOOOOOCX:X:X:)COOOOC<:XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX)OCOOOOOOO OPKLAREND EN WARMER zullen er opnieuw enkele buien kunnen voorkomen, zij het ook in mindere mate dan de vorige dagen. De opklaringen krij gen de overhand. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland bo 'O'S X cU C c/) ■s'S Büï Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio licht bew. n zwaar bew. nno onbewolkt no motregen zo geheel bew. zzw mist wzw zwaar bew. wnw 23 24 23 19 23 20 18 windst. 18 windst. 21 windst. 22 33 21 23 18 16 20 nw n zw 24 In de afgelopen vierentwintig uur heeft het lagedrukgebied boven West-Europa aan betekenis ingeboet, terwijl ook in de hogere luchtlagen een drukstijging plaats vond. Het storingsfront, dat ons land dagenlang regen heeft gebracht, heeft in onze om geving vrijwel alle activiteit verloren. Een lagedrukgebied ten westen van Ierland trekt in langzaam tempo naar het zuid oosten en wordt morgen voor de ingang Vlissingen van het Engelse Kanaal verwacht. Eelde Intussen zal de luchtdruk in onze omge- Ee Bilt ving nog iets verder stijgen, zodat er een Twente zwakke tot matige zuidoostelijke wind gaat Eindhoven waaien. Hierdoor zal de temperatuur iets Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wzw hoger worden. Maar omdat de lucht boven Europa nog steeds tamelijk onstabiel is, r ls van denmorgen 7 uur> nevel mist half bew. licht bew. half bew. licht bew. zwaar bew. wzw nevel n nevel zzo onbewolkt ono zwaar bew. w zwaar bew. windst. 24 onbewolkt windst. 31 onbewolkt ono 27 Weerstoestand binnenland Den Heldier licht bew. windst. 16 mist mist half bew. mist mist motregen -S 2 g fl) 0 1 0 0,1 0 3 3 4 5 0,4 0 5 0,1 1 5 6 Ypenburg wzw 14 zwak. z 13 ozo 15 windst. 14 windst. 15 wzw 14 14 3 12 0 0 1 0,1 0 2 15 15 1 0,1 de neerslag van de laatste 24 uur.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1