Kunstenaars ïn oost en west herdachten Rembrandt VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE AAMBEIEN „De tweede oorbel" (^Abdoel en het Vliegende Tapijt o. kokoschka in Amsterdam: Theun Vries in Moskou: „hij leert ons mens-zijn" „Strijder tegen verval" FEUILLETON 4 Minister Mansholt over de Belgische „tomatenstop" Grens waarschijnlijk voor lange tijd dicht door Hans Martineit Kerkelijk Nieuws Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Saragat blijft voorlopig vice-premier van Italië „Witte Jan" herdacht tijdens Stormvogels-vergadering Kooswijk-dames op het goede pad Automatisch weerbericht Boerderij te Doesburg na blikseminslag uitgebrand DINSDAG 17 JULI 1956 Een groot aantal Nederlandse kunste naars is gisteravond in het Amstel Hotel in de hoofdstad de gast geweest van het Amsterdamse gemeentebestuur aan een feestdis ter gelegenheid van de Rembrandt- herdenking. Eregasten waren de Engelse beeldhouwer Henry Moore en de schilders Kokoschka en Marc Chagall. Halverwege de maaltijd moest Henry Moore met zijn vrouw vertrekken, daar hij vanochtend vroeg in Engeland moest zijn om toezicht te houden bij het gieten van een van zijn nieuwe werken. De maaltijd, die een zeer geanimeerd verloop had, was pas tegen middernacht ten einde. 's Middags was er in de Westerkerk, ver sierd met groen en bloemen en stemmig verlicht met honderden kaarsen in de prachtige antiek-koperen kronen, een her denkingsplechtigheid gehouden, die werd bijgewoond door Koningin Juliana en tal van andere eregasten. Burgemeester d'Ailly sprak een openingswoord prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, hoogleraar aan de Gemeente-Universiteit hield een inleiding over Rembrandt en Amsterdam, „de enige stad, waar de grootmeester der Neder landse schilderkunst kon leven", naar hij betoogde. „Amsterdam", aldus deze hoog leraar, „heeft van Rembrandt een stigma gekregen en is zo door hem getekend, dat men de Amstelstad en de schilder onlos makelijk met elkaar verbonden kan noe men. Rembrandt", zo vervolgde prof. Van Regteren Altena, „heeft de verhouding van kleur en toon vastgelegd, uitgaande van het primaat van het licht het wonderbaar lijke licht en donker, dat zijn geheim was boven de kleuren. ïn hem blijft het jonge kind voortleven, dat nog geen kleu ren kent, maar zijn licht wordt openbaring. In de Nachtwacht is het alsof hij, als een nieuwe Prometheus, opnieuw het vuur naar de aarde brengt. Hiermee heeft hij tegen over het schoonheidsideaal der oude Grie ken een eigen maatstaf geschapen, die door zijn tijd niet begrepen werd. Miskend en verguisd trok hij zich terug, maar zijn schoonheidsideaal bleef hij trouw en met zijn werk braveerde hij de wereld. De groot heid van Rembrandt wordt bepaald door de wijze waarop hij dit magische middel ge bruikte". Aafje Heynis zong na deze rede met orgelbegeleiding door Simon C. Jansen drie liederen op een tekst van Jan Luyken, ge toonzet door B. van den Sigtenhorst Meyer. De beeldhouwer O. Kokoschka sprak als vertegenwoordiger van de buitenlandse kunstenaars over de betekenis van Rem brandt voor de hedendaagse kunst. Hij be toogde, dat de meester vooral daarom een eerste plaats onder de beeldende kunste naars aller tijden inneemt, omdat hij het Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Groen (KPV) omtrent de Belgische in- voerstop heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening onder meer het volgende geantwoord dat de Belgische regering dit importverbod voor Neder landse tomaten heeft afgekondigd op grond van het feit, dat de marktprijzen voor to maten in België waren gedaald onder de door België vastgestelde minimumimport- prijs. De minister is het met de vragensteller eens, dat deze minimumprijzen ad f 2,58 per kilo zeer hoog zijn, vooral in verge lijking met de voor Nederland gecalcu leerde kostprijzen. Een van de Nederlandse bezwaren tegen dit niveau van de minimumprijzen is dan ook dat de kans zeer groot zou zijn, dat hierdoor de grens voor lange perioden ge sloten zou zijn. Hoewel in overleg over deze minimum prijzen ernstig is getracht met de Belgische regering tot een vergelijk te komen, waarbij van de zijde van het produktschap voor Groenten en Fruit bereidheid is ge toond, de regering te adviseren tot ver gaande concessies, bleek overeenstemming niet te kunnen worden bereikt, onder an dere door het ontbreken van exacte ge gevens betreffende het Belgische aanvoer- patroon. Wel werd door de Belgische delegatie akkoord gegaan met het instellen van een gemeenschappelijke werkgroep voor het bijeenbrengen van de benodigde gegevens Deze groep is inmiddels reeds met haar onderzoek begonnen, zodat de hoop mag worden uitgesproken, dat voor het seizoen 1957 over betere en voor Nederland aan vaardbare gegevens zal kunnen worden beschikt. 9) Wacht u even. Als fietser vergis je je zo gemakkelijk in de tijden. Met andere vehikels, bedoel ik. Maar ja, een kwartier moeten we beslist er voor rekenen. Ik kom," riep hij zijn broer toe, die al zonder hem wilde weggaan. „Nog eens succes ge wenst, inspecteur. En mocht u weer in de buurt zijn. „Ja, Brouwer, dan zal ik je zeker op de hoogte houden. Wel bedankt voor je hulp. Hoe is het met je gezondheid?" riep hij hem nog achterna. „Dat kon beter. Pijn, aldoor maar pijn," schreeuwde Brouwer met vertrokken ge zicht terug, de deurknop al in de hand. Langzaam reed inspecteur Beels op Hil versum aan. Intussen kon hij proberen te verwerken wat hij zo even weer had ver nemen. Zijn gedachten kwamen hernieuwd op mevrouw Rijnders terug. Dat ze had gelogen, was zo klaar als een-klontje. Ver der was er in verband met Dijkman de uitlating van juffrouw Van Galen tegen- mens-zijn tenvolle recht had doen weder varen in een tijd dat de waarde van de mens als zodanig door de strijd om woor den en begrippen danig in het gedrang ge raakt was. Kokoschka had met grote dankbaarheid kennis genomen van het overzicht van Rembrandts oeuvre, dat de drie Nederlandse tentoonstellingen op het ogenblik te zien geven en hij hoopte, dat de jeugd in de gehele wereld door de diverse herdenkingsplechtigheden nader tot het werk en de bteekenis van de schilder zou mogen komen. Prof. dr. Ch. F. Roelofs van de Rijks- akademie voor Beeldende Kunsten, die als vertegenwoordiger der Nederlandse kun stenaars sprak, had als thema voor zijn toespraak het „Onze Vader" gekozen. Het verband dat hij zag tussen dit gebed en Rembrandts werk werd echter niet duide lijk, omdat de geluidsversterker tijdens zijn rede zo resonneerde, dat vrijwel alles wat deze spreker zei, onverstaanbaar was. Sluitstuk en apotheose van de herden kingsplechtigheid was de uitvoering van Choros Vijf „Clair Obscur" voor koor, drie trompetten, vier trombones, pauken en orgel, in opdracht van het Comité Rem- brandtherdenking 1956 geschreven door dr. Anthon van der Horst op een tekst van de dichter P. C. Boutens. Het werk werd uit gevoerd door de Koninklijke Christelijke Oratoriumvereniging en de organist Klaas Bolt. Voor haar vertrek uit het kerkgebouw liet de Koningin diverse eregasten aan zich voorstellen. Ook de drie buitenlandse kun stenaars Mark Chagall, Kokoschka en Henry Moore deelden in deze eer, evenals de componist van „Clair Obscur", dr. An thon van der Horst. (Van een speciale correspondent van het ANP) MOSKOU. Rembrandt is maandagavond ook in Moskou herdacht. De Nederlandse ambassadeur de heer D. J. von Balluseck schetste de schilder bij die gelegenheid als „een wijs, tolerant en onafhankelijk genie, dat zijn eigen vrije weg koos voor zijn bij drage aan de menselijke cultuur"- De heer Von Balluseck sprak tijdens een herdenkingsplechtigheid in het „huis der Sovjets", die werd bijgewoond door verte genwoordigers van het Russische ministe rie van Culturele Zaken- van het corps di plomatique en van de Akademie der Kun sten. De plechtigheid werd omlijst door een muzikaal programma, waaraan het Staatssymfonie-orkest der Sovjet-Unie, vooraanstaande solisten en een balletgroep der Leningradse academie medewerking verleenden. Ned. Herv. kerk Benoemd tot geestelijk'verzorger van het vluchtelingenkamp te Berlijn B. J. Meyer te Anna-Paulona; idem tot hulppred. te Utrecht (wijkgemeente VII) J. J. Ploos van Amstel em pred. te De Bilt. Beroepen te Goes (vak. H. M. Strating) J. W. Coenraad te Hall (Geld.). Aangenomen naar Hengelo (O.) (wijk Tuindorp) E. F. Westra te Culemborg. Bedankt voor Zegveld J. Smit te Groot- Ammers; voor De Bilt-West H. Talsma te 's-Gravenhage. Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor IJmuiden P. Lok te Bus- sum. Chr. Geref. kerken Tweetal te Bunschoten M. Baan te Dor drecht en M. Vlietstra te Eemdijk; te Drie bergen F. Bakker, kand. te Goes en B. Bijleveld te Noordeloos; te Opperdoes en te Rotterdam-Overschie F. Bakker, kand. te Goes en J. Brons, id. te Ermelo. Beroepen te Delft J. Brons, kand. te Ermelo. Bedankt voor 's-Gravenhage-Zuid M. Vlietstra te Eemdijk. Rem. Broederschap Beroepen te Nijmegen mej. da. H. C. Luyt te Breda, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Leiden J. Th. Macken zie te Doesburg. Een studiebeurs Drs. E. J. Kuiper, prop. bij de Rem. Broederschap heeft van de Harvard Devinity school te Cambridge Massachusetts een studiebeurs ontvan gen en zal begin sept. a.s. naar Amerika vertrekken. Geref. kerken Examens De classis Hardenberg heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer K. Sierink, Voorstraat 29 te Hardenberg (O.) die een e.v. beroep gaarne terstond in overweging neemt. Bapt. gemeenten Ds. J. Ketelaar te 2e Exloërmond is door de commissie voor de opleiding beroepbaar gesteld voor alle bij de Unie aangesloten gemeenten over haar vriendin, Else Koster, over een eventuele andere vrouw. En nu schoot hem ook het telefoongesprek te binnen dat de kennis van de hospita van de ingenieur na diens vertrek had aangenomen. Dat zou dan precies in de kritieke tijd vallen, wanneer Brouwer zich niet vergiste. En die vergiste zich stellig niet, gelet alleen al op de détails. Combineerde hij di't keer niet te vlug? Het motief zou dan jaloezie moeten zijn. Waar achtig geen onbekende drijfveer bij al wat niet deugde. En toch leek het hem allemaal wat simpel. Tè simpel. Ontevreden met zijn gedachtenloop tot dusver, richtte hij zijn aandacht nu onver deeld op de verloofde van juffrouw Van Galen. Was hij werkelijk met zijn mede werkers samen geweest? En indien het tegendeel aan het licht mocht komen, moest Dijkman dan onmiddellijk worden teruggeroepen? Nou, dat moest de com missaris maar uitmaken. Wat was er voor ander motief mogelijk? Jaloezie immers viel met Dijkman als dader weg, althans voor zover hij de zaak tot hiertoe kon overzien. Maar ja, er hebben zich al meer verloofden om duizend en één reden van hun bruid ontdaan. Die Bob Wingerd leek hem heel betrouwbaar. Een heldere kop bovendien. Daar mankeerde niets aan, net zomin als aan de familie Koster. Even dacht hij aan de dokter. Nee, ook hem schakelde hij meteen weer uit. Natuurlijk moesten ook zijn gangen worden nage plozen. Het gewone routinewerk. Dat liet hij morgen zijn mannetjes opknappen. De Nederlandse ambassadeur zei in de met duizend personen, waaronder vele stu denten, bezette kolommenzaal, dat Rem brandt een kunstenaar is die, zoals Sha kespeare, aan de wereld behoort en dat zijn werk voor alle tijden en voor alle vol ken is. „Staande voor zijn werken kunnen mensen van de verre hoeken der wereld elkaar beter begrijpen en elkaar erkennen als menselijke schepselen, die veel gemeen hebben. Wij hopen, dat uw waardering voor Rembrandts kunst ook uw vriend schappelijke belangstelling en gevoelens voor Rembrandts vaderland zal bevorde ren", aldus de heer Von Balluseck. Hij bracht namens het Nederlandse volk dank aan het Russische ministerie van Culture- len Zaken voor de medewerking die het aan de Nederlandse Rembrandtherdenking gegeven heeft door het in bruikleen af staan van zes van Rembrandts schilderijen die aan de Leningradse Hermitage beho ren en waarvan sommige sedert de dagen van Peter de Grote en Catherina II niet meer in Nederland geweest zijn. Ook sprak de ambassadeur waardering uit voor de wijze, waarop de Rembrandttentoonstel- ling in het Moskouse Poesjkinmuseum „met uiterste toewijding en zorg" is inge richt. Van Russische zijde werd Rembrandt geëerd door de president der Kunstacade mie van de Sovjet-Unie Tsjerasimof en door de president van de akademie der schilderkunst Efanof. De Nederlandse schrijver Theun de Vries gaf in een korte rede zijn mening over de betekenis van Rembrandt als „strijder tegen het verval van staat en kunst". Een metershoge foto van Rembrandts laatste zelfportret was op het met rood pluche, veel bloemen en Nederlandse en Russische vlaggen versierde toneel opge hangen. Tijdens het muzikale deel van de avond werden ook Nederlandse liederen ten gehore gebracht. De Rembrandttentoonstelling, die dertig werken omvat, waarvan zes uit Nederland, trekt in de Russische hoofdstad een zeer grote belangstelling. Reeds meer dan 80.000 mensen hebben haar bezocht en nog dagelijks verdringen zich honderden voor de schilderijen, vooral voor het grootste stuk in het bezit der Hermitage „De ver loren zoon". De tentoonstelling omvat ook honderd werken van Rembrandts tijdge noten- Daarnaast zijn door het Poesjkinmuseum vier „mobiele" exposities van reproduc ties van Rembrandts werken georganiseerd, waarvan er twee in een „cultuurpark" en een grote fabriek in Moskou zijn opgesteld, terwijl de andere thans in Woronesj en Simferopol zijn. Onder zijn gepeinzen was hij bij het grote grijze gebouw aangekomen waarin onder andere zijn afdeling was gevestigd. Hij zette de motor af en ging met een af wezige groet aan de wachthebbende agent voorbij. „Commissaris Languit wacht al een hele tijd op u, inspecteur," riep hij hem na. Bij twee treden tegelijk liep inspecteur Beels de uitgesleten trap op, klopte op een deur en op het kortaangebonden „binnen" was hij er ook al in. „Goedenavond, mijnheer de commissaris. Daar ben ik eindelijk." Commissaris Languit keek van zijn dos siers op. Zijn scherp besneden, intelligent gezicht met de grijze slapen leek vermoeid. Bij de aanblik van de inspecteur veerde hij echter op en zei opgewekt: „Zo, Beels, hoe ver bent u gekomen? Een nare zaak. Moord is altijd een nare zaak. Ga zitten en steek op." Inspecteur Beels deed verslag van zijn dag. Zelfs het kleinste détail sloeg hij niet over. Er kon immers iets in schuilen dat later slot en verband kreeg. Commissaris Languit waardeerde dat en luisterde aan dachtig, terwijl hij in steno notities maakte. Nadat zijn ondergeschikte was uitgepraat, zei hij: „Knap werk, Beels. Ik ben, trouwens, niet anders van u gewend. Maar, zoals je zegt, al wijst er veel in de richting van mevrouw Rijnders, toch voldoet het ook mij niet. De verloofde van juffrouw Van Galen, die mijnheerhij wierp een blik op ADVERTENTIE 'n geheel nieuw middel tegen Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die p ij n 1 ij k e aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoo. 'aar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. 'n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. ROME, (United Press) Premier Segni van Italië heeft een dreigende kabinets crisis afgewend. De premier overtuigde Saragat, de leider van de sociaal-democra ten, ervan, dat zijn aagekondigde aftreden als vice-premier „bijzonder ongewenste ge volgen zou kunnen hebben. Saragat be greep dat zijn matigende invloed nodig is om zijn partij uit de linkse stroom te hou den en had daarom ontslag gevraagd om alle tijd aan de partij te kunnen geven. Voorlopig heeft Saragat zijn beslissing uit gesteld. Maar na het zomerreces komt hij er op terug. zijn aantekeningen, „die mijnheer Arend Dijkman zou ik wel graag hier willen heb ben. U heeft gelijk. Dat relaas van hem aan zijn vriend over hoe hij zijn avond heeft doorgebracht, is nogal dubieus. Wacht eens even. Dijkman....? Dijkman, ingenieur? Dat moet dan de technische rechterhand van Meulenbelt en De Jong zijn. Van de bekende bouwfirma uit Amsterdam. Die De Jong heeft me een maand of wat ge leden om een vertrouwelijk advies ge vraagd. Niets van betekenis. Ongetwijfeld is hij tot een kleine wederdienst bereid. Dan weten we meteen waar we aan toe zijn Al pratende had commissaris Languit het intercommunale telefoonboek naar zich toegetrokken en na een blik op zijn pols horloge, draaide hij zonder verwijl het nummer van de heer De Jongs privé- woning. Tevreden knikte hij Anthonie Beels tee, toen hij gehoor kreeg. „Met commissaris Languit, mijnheer De Jong. Zo, u weet dadelijk wie ik ben. Nee, het genoegen is helemaal aan mijn kant. Ik wilde graag van u weten, of u gister avond met uw technicus, de heer Dijkman, nog een onderhoud had?.... Hoe zo? O, niets bijzonders. Hij heeft een kleine aan rijding gehad en de agent heeft verzuimd het adres van de getuige in zijn auto op te nemenloog de commissaris er met een glimlachje tegen Beels fiks op los. „Was 't uw andere medewerker misschien? Jammer, dat u het niet weet. Zo, die is mee naar Singapore? Ja, dat mijnheer Dijkman Wat er vandaag was Van de trawler- en noordloggervloot wa ren vandaag binnen de „Zzonne" (van 6 juli) met 1300 kisten, waarvan 600 schel vis, 200 koolvis, 225 haring, 200 makreel, 30 kabeljauw en gul, 30 wijting, 15 diver sen, 250 kleine kisten haring en 120 stuks stijve kabeljauwen; de „Bloemendaal" met 650 kisten makreel en 50 diversen; de SCH. 153 met 615 kisten, waarvan 330 ha ring, 200 makreel, 30 wijting, 25 schel vis, 30 kabeljauw en gul, 165 kleine kis ten haring, 250 stuks stijve kabeljauwen; de KW 123 met 270 kisten, waarbij 130 haring, 60 wijting, 35 kabeljauw en gul, 20 koolvis, 35 schelvis en de VI. 85 met 215 kisten, waarbij 70 wijting, kabeljauw en gul, 25 makreel, 90 haring en 50 stuks stij ve kabeljauwen. Er was weinig kleine vaart. Prijzen van vandaag De grote regels kabeljauw noteerden vanmorgen voor export f 80f 94, kleine regels f 40f 55, kisten kabeljauw f 84— f 116 en kleine f 80f 82. Binnenland kocht grote schelvis voor f 16f 20, grootmiddel voor f 16f 31, kleinmiddel voor f 15— f 25, pennen voor f 11f 25 en braadsehel- vis voor f 10^-f 23. De wijting noteerde f8 f 16, zwarte kaolvis f 50f 65, grote gul- lenmaat f 16f 18 en kleine gullenmaat f 13f 15. De grote gul maakte f 32f 27, middel f 27f 35 en torgullen f 14f 18. Makreel ging van de hand voor f 10f 14, haring voor f 15f 21 en kleine kisten van 17 kg voor f 4.50f 5. En op zee De haringvisserij was gisteren iets beter. Er waren loggers met vangsten van 10 last haring en 100 monden makreel. De trawler „Bergen" had echter een dagvangst van 10 manden haring en 50 manden ma kreel, waarmede de schipper niet bepaald tevreden was. De visserij op 't Zand was schraal. De schepen hadden dagvangsten van 100 tot 120 manden makreel. De „Dirkje" viste ook hier en had een dagvangst van 180 manden makreel. De „Klaas Wijker" moest naar huis toe. De stoomleiding was lek. De „Allanwater" meldde op 59 noorder breedte en 1 westerlengte twee mooie vis dagen en de „Amsterdam" was gisteren op 55 noorderbreedte om het op makreel te proberen. Naar verluidt komt schipper R. Groen met zijn schip voor de donderdag- markt. Katwijkse vangsten De vangsten van de Katwijkse vloot wa ren in de nacht van maandag op dinsdag: Vleet: KW 16—70, 54—90, 168—25, 170— 65, 43—18, 44—7, 110—5, 20—30, 29—5, 32—25, 29—13, 49—14, 2—14, 3—17, 5—7, 14—100, 25—60, 138—35, IJM 75—45, KW 22—100, 45—28, 127—28, 163—55, 38—25, 86—15, 130—50. Trawl: KW 122—170, 80—60, 7—35, IJM 283—40, SCH 107—20. De gemiddelde vangst was 35 kantjes. Nachtvangsten van de kotters Vier Gebroeders, 40 kg tong en 8 m. vis, Tinny Dieuw, 40 kg en 5 m. Okko-Bosker, stoomt nog. Stella Maris, nog niets te mel den. Wiron 5, 40 kg en '5 m. De vrouw Ali- da, 20 kg en 4 m. Heemstede, 40 kg en 2 m. Tinny, 60 kg en 4 m. en 1. m. tarbot. Cornelia Adriana, 20 kg en 2 m. Alice, 20 kg en 2 m. Johanna Cornelia, 40 kg en 4 m. Arendje, 50 kg en 4 m. Jacoba, 50 kg en 6 m. Jana, 60 kg en 5 m. Alida Jacoba, 25 kg en 6 m. en een trek kwijt. Arend Wil lem, 40 kg en 3 m. Corry, 40 kg en 7 m. Hoop 1, 40 kg en 4 m. Hoop 2, 40 kg en 7 m. Magda, 60 kg en 4 m. Nehim 1, 10 kg en 1 m. voor een trek. Nehim 2, 35 kg en 7 m. Nehim 4, 40 kg en 6 m. en vastgelopen. Klaas Jr., 50 kg en 6 m. vis. „Gelria" naar sloper De trawler „Gelria" is maandag door de sleepboot „Titan" naar de sloper gebracht. De sleepboot bracht de trawler van IJmui den naar Maassluis, waar een andere sle per de sleep overnam om de laatste reis van de „Gelria" naar Hendrik Ido Am bacht te voltooien. De Duitse markt deze week Kabeljauw zal ook deze week de boven toon blijven voeren in de aanvoer van verse .vis in de Duitse visserijhavens. Ook van roodbaars zal eind van de week meer worden aangevoerd. De vangsten van de trawlers, die op de roodbaarsgronden vis sen, geven grote dagvangsten door. De aanvoer van verse haring belooft eind volgende week op gang te komen. De trawlervloot is zondagmiddag op de „Tag des Hochseefischers" uitgevaren om de jacht op de haring te beginnen. Schepen van Bremerhaven, Cuxhaven, Hamburg en Kiel kwamen bij het vuurschip Elbe 1 sa men om uitgeleide te worden gedaan door een groot aantal volgboten. Ruim dertig trawlers gingen op deze dag naar zee. De Hoop weer in zee Het hospitaalkerkschip „De Hoop" dat tijdens het weekeinde een bezoek aan Cux haven heeft gebracht ter gelegenheid van de „Tag des Hochseefischers" is vandaag ging, wisten we al van hemzelf. Daarvan daan zeker zijn haast.fantaseerde de commissaris verder. „Dus u denkt, dat het wel mijnheer Meulenbelt geweest zal zijn? Zou ik even zijn privé-adres mogen heb ben? Nee, nee, zoals ik al zei, niets belang rijks. Alleen maar voor de goede orde." En lachend bedankte hem de commaris. Inspecteur Beels had geamuseerd het gesprek gevolgd en keek nu zijn chef vragend aan. „Ja," zei deze, „veel wijzer zijn we er niet op geworden. Je hebt het wel gesnapt. Met De Jong is Dijkman in ieder geval niet samen geweest. Er blijft natuurlijk de mogelijkheid, dat hij wel met zijn tweede compagnon een afspraak vóór Schiphol heeft gehad. Ik verwacht er weliswaar niets van, maar rechercheur Molenaar kan morgen meteen een poging aan Meulenbelts huis doen. Ik zie dan ook nu nog geen reden om Dijkmans onmiddellijke terug keer te gelasten. Straks zullen we samen het telegram voor de autoriteiten in Singa pore opstellen, zodat ze hem dadelijk na aankomst een verlopig verhoor kunnen af nemen. Het resultaat zullen we dan maar gelaten even afwachten." „Er gaat allemaal zo'n hoop tijd in zitten," zei inspecteur Beels ongeduldig. „En uw mijnheer De Jong zal morgen wel aan het combineren slaan, wanneer hij het berichtje over jufrouw Van Galens dood in de krant leest." „Dan is het net tijd genoeg. Ik wil juist voorkomen, dat hij Dijkman eventueel kan weer naar zee vertrokken. „De Hoop" on dervond grote belangstelling aan het Steubenhöft te Cuxhaven, waar ook de Belgische „Dufour" en de Duitse „Anton Dohrn" waren afgemeerd. Zondagmorgen werd aan boord van „De Hoop" het haven concert gehouden voor de Nordwest Deut sche Rundfunk. VISSERIJ BERICHT SCIIEVENINGEN Vangstbericht van hedenmorgen uit vol le zee: Scheveningers: 78 8 kantjes, 305 14, 87 nog 135 mijn, 200 10, 195 17, 341 20, 42 9, 412 15, 56 22, 159 18, 229 3, 23 25, 332 20, 201 25, 264 10, 57 15, 181 6, 199 10. 32 5, 48 2, 49 15, 99 9, 132 15, 189 7, 233 13, 247 13, 262 5, 2 10, 9 gisteren 60, 15 8, 19 55, 25 thuisstomende, 35 3, 37 10, 45 13, 130 12, 210 15, 248 9, 249 75 nog 32 netten, 250 10, 297 25, 310 12, 312 14, 399 15, 20 18, 225 gisteren 70, 314 20, 79 10, 141 10, 186 17, 64 45 uit de halve vleet, 116 35 uit halve vleet, 81 35 uit halve vleet, 89 36 uit halve vleet, 116 35 uit halve vleet, 123 51, 124 nog 160 mijl, 160 12, 180 12, 242 34 uit halvev leet, 275 70, 47 9, 110 25, 333 8. Kat- wijkers: 50 70, 173 17. Binnen te Scheveningen: SCH 133 15 last en 150 kisten verse haring, 285 20 last en 140 kisten verse haring, 30 15 last en 140 kisten verse haring, 361 37 last, 5 20 last en 200 kisten verse haring, 402 20 last en 280 kisten verse haring en 25 kantjes makreel, 61 21 last en 200 kisten verse ha ring, 200 kisten 'makreel, 100 kisten wijting en 60 kisten schelvis. Met een benauwde, maar zeer belangrijke overwinning, die liet eerste Rooswijk-da- messofbalteam op het evenzeer nog onge slagen damesnegental van The Catchers I in Amsterdam behaalde, hebben de Vel- sense dames zich steviger op de bovenste plaats van de 2e klasse A geplaatst. Rooswijk had twee invalsters, maar deze dames, R. v. Buuren en J. Konings, ver richtten uitstekend veldwerk. Voor de gas ten was de vierde inning met vijf punten, vooral wegens zwak „fielden" van The Catchers het vruchtbaarst. Aan slag blonk G. Wedemeyer uit, doch overigens demon streerden de Amsterdamse dames beter slagwerk. Hiertegenover stond het veel betere veldwerk van Rooswijk, terwijl Mies Klesser als achtervangster weer een fraai staaltje leverde met vier vangballen. Reeds vrijdagavond wordt op „Water vliet" de beslissende returnmatch tussen Rooswijk I en The Catchers I gehouden. De resultaten waren: The Catchers I: 1100030 5 Rooswijk I: 0105001 7 De Rooswijk-heren (I) lieten zich zondag evenmin onbetuigd in de overigens onpret tige uitwedstrijd tegen Spartaan I, waarop revanche werd genomen met een 7-12 overwinning. De hoofdscheidsrechter was zeer zwak in zijn beslissingen en met de onsympathieke reacties van het publiek ontstonden onprettige situaties. Tot en met de zevende inning bleven de werpers van de beide teams bij een stand van 2-1 voor de thuisclub de baas. Daarna kwam de slaploeg van Rooswijk goed los en waren tot dat moment zes gegeven honkslagen goed voor een punt, de acht volgende honkslagen leverden in drie in nings mede wegens vier veldfouten elf punten op. In de achtste inning beet Spar taan nog wel terug toen C. Honig en E. Sauer de controle op hun werpen kwijt waren, maar in de negende inning herstel de Sauer zich. Aan slag voor Rooswijk waren A. Wede meyer met 3 uit 6 en F. Kooimans met 2 uit 4 de besten, doch ook de andere Vel sense spelers hadden weinig ontzag voor de Spartaan-werper. De Spartaan 000200050 7 Rooswijk 100000722 12 E. Sauer (6'A inning) 5x3 slag, 9x4 wijd, 0 honkslagen tegen C. Honig (2U in ning) 2x3 slag, 5x4 wijt, 1 honkslag tegen veldfouten: Rooswijk 6, De Spartaan 7. Spartaanwerper: 4x3 slag; 6x4 wijd; 14 honkslagen tegen. Op „Watervliet' is Terrasvogels I er tegen Rooswijk niet aan te pas gekomen in de voor de bovenste plaats in de derde klasse zeer belangrijke wedstrijd. Over alle linies was Rooswijk sterker, mede omdat werper K. Klesser uitstekend op dreef was. Hij zag slechts vijf spelers boven het mini mum voor zich op de slagplaat. Vooral een vangbal van A. Blok werd meesterlijk met fraai dubbelspel gespeeld. In de vierde in ning bereikte Rooswijk een prachtig resul taat, mede wegens zeer goed veldwerk. Rooswijk 2: 2015000 8 Terrasvogels: 00000000 - 0 In de Verenigde Staten is een boei ge construeerd, die automatisch weerberichten opneemt en uitzendt. De boei is gemaakt van aluminium en andere niet-magnetische legeringen. Zij kan verankerd worden tot op een diepte van ongeveer 1200 meter en kan zes maanden zonder controle in wer king blijven. waarschuwen, mocht er iets niet in de haak zijn. En wat dacht u morgen het eerst aan te pakken, Beels?" „Eerst ga ik naar B. terug om mevrouw Rijnders de duimschroeven aan te doen. Misschien levert het wat op. Een plausibele verklaring van haar ritje zal ze me toch bepaald moeten geven. Mag ik nu even het rapport over de vingerafdrukken inzien en de andere dingen eens bekijken die op de onheilsplek zijn gevonden?" Commissaris Languit stond op, sloot een kast achter zich open en haalde er een map en een lichtgrijs koffertje uit. Hij legde de voorwerpen voor inspecteur Beels neer, ging weer zitten en terwijl hij in zijn papieren bladerde, zei hij: „Zoudt u de zaak Grimhof met de in braak en de steekpartij niet liever uit han den willen geven? Ze is onder uw leiding al zover gevorderd, dat rechercheur Veld man het verder wel alleen afkan, denk ik. „Daar voel ik niet bar veel voor, om u de waarheid te zeggen, mijnheer de commis saris. U weet, dat ik een begonnen karwei graag afmaak. Mijn tijd kan ik best zo ver delen, dat geen van de twee zaken te kort komt. Maar, natuurlijk, wanneer u meent...." n „Nee, nee, zo was het niet bedoeld, mijn beste Beels," onderbrak de commissaris hem vlug. „Mij is niets liever, dan dat u ook die affaire tot een goed einde brengt. Ik wilde u alleen wat van de schouders nemen. We praten er niet meer over..., (Wordt vervolgd). De jongens hadden al een hele tijd rondgevlogen op het tapijtje, toen Abdoel opeens een schreeuw gaf. „Mohab daarkijk daar eens!", riep hij. Mohab keek in de richting, die Abdoel aanwees. En ja... daar zag hij iets: boven op de top van een drijvende ijsberg stond een Eskimo. „Dat moet hij zijn!", meende Abdoel. „Hij staat daar zo heel alleenWe zullen gauw naar hem toe vliegen!" 52-53 Door blikseminslag is maandagmiddag de kapitale boerderij van de landbouwer J. T. van Beek te Doesburg geheel uitge brand. De bliksem sloeg in een schuur, die onmiddellijk vlam vatte. Vervolgens sloe gen de vlammen door de wind over naar het achterhuis, het woongedeelte en een andere schuur. De brandweer uit Does burg, die het vuur met drie stralen be streed, kon niet voorkomen dat alle ge bouwen uitbrandden. Het vee werd ternauwernood gered. Van de inboedel kon slechts een deel in veilig heid worden gebracht. Uit de schuren en het achterhuis kon niets gered worden. Hierin bevonden zich enkele landbouw machines en de fietsen van de bewoners. De schade wordt door verzekering gedekt Tijdens een vlotte en drukbezochte jaar vergadering van de IJmuidense voetbal- ve^iging .Bto^ftivpgels" heeft men gis teravond in het gebouw voor Christelijke Belangen een der oprichters van de Vere niging „Witte Jan" in enige momenten van piëteit herdacht. Vervolgens zijn de jaarstukken goedge keurd; de financiële resultaten van het afgelopen jaar bleken zeer gunstig te zijn zodat het daarvóór geleden verlies kon worden goedgemaakt. De aftredende bestuursleden P. C. Heere, Ph. v. Opbergen en A. Westerwal werden herkozen. Een deel van de voorgestelde reglementswijziging, betreffende het roos ter van aftreden van het bestuur werd tijdens de vergadering teruggenomen; een tweede punt over een wijziging in de tech nische commissie is op voorstel van het bestuur aanvaard.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6