Sovjet-Russisch vlootbezoek aan Rotterdam PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Wereldnieuws Radio geeft donderdag Toch ló het zo WOENSDAG 18 JULI 1956 Programma omvat onder meer een voetbal wedstrijd tegen het Marine-elftal Melkpoeder voor Santorino Auto te water; een dode De zaak Piket aangehouden Quasi-artiesten waren op grammofoonplaten-jacht Kinderverlamming thans inderdaad epidemisch Enige voorzorgsmaat regelen gewenst Een pittige oplossing van uw zoutloos dieet Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Duitse coaster in Rotterdam aan de ketting Na uitklaring clandestien lading ingenomen Op rotsen gevaren schip is de Noor „Douglas" Twee doden bij autobotsing in Zeeland Eerste straalhelikopter in Nederland aangekomen Bondsstranddag KNBRD Helikopter gaat in Bergen een drenkeling redden Autobotsing op rijksweg Rotterdam-Den Haag Echtpaar moest met snij brander bevrijd worden Kerkelijk Nieuws Huidig standpunt f De Sovjet-Russische kruiser „Sverdlov" en de Sovjet-Russische torpedobootjagers „Serdity" en „Surovy", die een officieel bezoek aan ons land brengen, worden vrij dagochtend omstreeks zeven uur in Hoek van Holland verwacht. Buitengaats zal de „Sverdlov" een saluut van 21 schoten afge ven aan de Nederlandse vlag, dat door de saluutbatterij in Hoek van Holland zal worden beantwoord. Om halftien zullen de schepen in Rotter dam arriveren. De eerste dag zal de com mandant van het Russische smaldeel, schout-bij-nacht V. F. Kotov, officiële be zoeken wisselen met de commandant Mari tieme Middelen in Rotterdam, de comman dant van het korps Mariniers, de burge meester van Rotterdam, de ambassadeur van de USSR in Den Haag, de bevelheb ber der zeestrijdkrachten vice-admiraal F. T. Burghard en de chef-Marinestaf, vice- admiraal H. H. L. Pröpper. 's Middags om vijf uur zal de commandant van het smal deel aan boord van de kruiser „Sverdlov" een persconferentie houden. Diezelfde middag zullen 200 Sovjet-Rus sische officieren, adelborsten en andere schepelingen in 's-Gravenhage het Binnen hof, de ridderzaal en het vredespaleis be zoeken. Des avonds geeft de burgemeester een receptie ten stadhuize, waarvoor 65 Sovjet-Russische officieren en adelborsten zijn genodigd. Acht dezer officieren zijn voor het diner de gast van de commandant Maritieme Middelen. Zaterdag 21 juli zal een tocht worden ge maakt naar Zaandam en Amsterdam, waarbij bezoeken zullen worden gebracht aan het Czaar Peter-huisje, de woning van Rembrandt, de Dam, de woning van Mi- chiel de Ruyter en diens praalgraf, het Rijksmuseum en het Scheepvaartmuseum. Des ochtends zal de commandant van het smaldeel een krans leggen bij het monu ment voor de gevallenen van de onderzee dienst op de onderzeebootbassis Waalha ven. Zestien Nederlandse officieren zullen tij dens de lunch de gast zijn van de comman dant van de kruiser „Sverdlov", kapitein ter-zee N. G. Zagolsky. De bevelhebber der zeestrijdkrachten zal de commandant van het Russische smaldeel een lunch aanbie den. Verder staan op het program een tocht naar Amersfoort, waar de Russen kransen zullen leggen op de graven van tij dens de oorlog omgekomen Sovjet-Russi sche krijgsgevangenen, een bezoek aan Amsterdam, een voetbalwedstrijd tussen een elftal Russische schepelingen en een elftal van de Koninklijke Marine op het Spartaterrein, een bezoek aan de diergaar de „Blijdorp" en diverse lunches, diners en cocktail-parties. Zaterdag-, zondag- en maandagmiddag van twee tot vier uur zul- ADVERTENT1E ,,'k Heb ischias", zei een dragonder En viel toen pardoes van de vlonder In de modd'rige sloot Maar hij riep: „Zelfs in nood Is een DANTUMA-vulpen een wonder Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gym- r.-stiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Pla ten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Doel en streven van het Nederlands Instituut voor praeventieve geneeskunde, causerie. 12.00 Metropole orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Twee pianos 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en Platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koer sen. 14.00 Cello en piano. 14.30 Klaver Vier, hoorspel. 15.05 Platen. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd (Tussen 16.30 en 17.30 Ronde van Frankrijk) 17.30 Surinaamse volksmuziek. 17.45 Regeringsuitzending: Ne derland en de Wereld: Gesprek over „Het internationaal congres over vakantie- en ontwikkelingsmogelijkheden voor het ge zin." 18.00 Nieuws. 18.15 Ronde van Frank rijk. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit - Londen. 19.05 Dansmuziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Der Frei- schütz, opera (Intermezzo: 21.1521.45 Het Internationaal Pen Congres 1956 in Londen, causerie). 22.40 Radiojournaal. 22.50 Ronde van Frankrijk. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en actualiteiten of Platen. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 1O.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de boeren. 12.40 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.40 Platen. 14.00 Kamerorkest en soliste. 14.35 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Viool en piano. 17.00 Werk aan de winkel, klankbeeld voor de jeuL I. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Koninklijke Militaire kapel. 18.25 Vocaal ensemble en orgel. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Vos senjacht. 21.30 Platen. 22.10 Internationaal orgelconcours Haarlem 1956. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIEPROGRAMMA'S (KRO, NTS) 20.00 Journ. en weerberichten. 20.15 Re portage uit Volendam. 21.00 Jeugd in ge vaar, T.V.-spel. Hierna: Epiloog. 22.1522.30 Eurovisie: Filmoverzicht van de Ronde van Frankrijk. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Klassieke muizek. 15.45 Platen. 16.15 en 16.45 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Meisjeskoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Die schone He lena, opera. 20.30 Platen. 20.40 Verzoekpro gramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. len de Russische schepen worden openge steld voor bezoek aan boord. Maandagavond zal in de Rivierahal het zang- en dans-ensemble van Sovjet-Rus sische schepelingen een uitvoering geven. Woensdag 25 juli zal het Sovjet-Russi sche smaldeel vertrekken. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 2500 kilogram melkpoeder ontvangen van het Bedrijfschap voor Zuivel. De gift is be stemd voor de slachtoffers van de aard bevingsramp op het Griekse eiland San torino. Een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht zal 2100 kilogram van deze geschenkzending dezer dagen overbrengen naar het Griekse Rode Kruis. De rest wordt door de KLM gebracht. De 59-jarige heer H. M. van D., secreta ris van de Natuurbescherming te Bussum, is dinsdag met zijn auto bij de Merwede- brug te water geraakt en omgekomen. Zijn polsslagader was doorgesneden, vermoede lijk bij zijn poging om zich uit de wagen te bevrijden. Het slachtoffer was vanaf de Gooilandseweg de noordelijke afrit op weg naar Weesp en Nigtevecht afgereden. De auto is toen het Merwedekanaal ingereden, verdween geheel onder water en kon pas een half uur nadien op het droge gebracht worden. Over de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft zijn beslissing in de zaak van de ont slagen politie-agent J. N. Piket te 's-Gra- venhage, tot nader order aangehouden. Dit ontslag was vorig jaar door de burgemees ter van 's-Gravenhage aan de betrokken politieman gegeven op grond van gebleken ongeschiktheid voor de dienst. Met het oog op de onvolledigheid van het getuigenverhoor in eerste en tweede in stantie werd besloten het geding te her openen en alsnog vijf getuigen te horen. De voortzetting zal na de zomermaanden, ver moedelijk in september, plaatsvinden. ADVERTENTIE AMERICAN KING SIZE „T erras-existentialisten" Een vijftal Amsterdamse jongelui hebben voor de rechtbank te Amsterdam terecht gestaan, beschuldigd van het plegen van verschillende grammofoonplaten-diefstal- len. Twee van hen hadden bovendien een vervalste cheque ter verzilvering aange boden, auto's gestolen, en kledingstukken uit wi-nkels weggenomen. Tegen drie van de jeugdige delinquenten, de 20-jarige kelLner R. D. C. van D., de 22-jarige kan toorbediende R. O. en de 22-jarige reclame ontwerper P.-C. M. allen gedetineerd, eiste de officier van Justitie tien maanden ge vangenisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De 21-jarige tekenaar H. J. M. H. hoorde tien maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf, en de 19-jarige H. J. van B. twee jaar jeugdgevangenis tegen zich eisen. De officier noemde de diefstallen het ging om tientallen meerendeels klassieke grammofoonplaten hoogst ernstige mis drijven. Een van de verdedigers karakteriseerde de verdachten als „lieden, die doorgaans op café-terrasjes zitten te existeren. Zij denken tot de kunstenaars te behoren, ter wijl geen van hun prestaties zulk een pre tentie rechtvaardigt. Zij zijn allen toege wijde bezoekers van een dansclub waar een atmosfeer wordt aangekweekt, die niet bevorderlijk is om het sociaal aanpassings vermogen van deze jongelieden tot ontwik keling te brengen." Evenals zijn mede pleiters drong de verdediger aan op toepas sing van een gecombineerde^traf. Na de vijf grammofoonplaten-dieven, zij gaven allen toe schuldig te zijn aan het tenlaste gelegde stonden nog enkele jon gelui terecht, beschuldigd van heling. De rechtbank zal uitspraak doen op 31 juli. De geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid dr. C. Banning schrijft ons: Teneinde zich een beeld te vormen van de omvang op dit ogenblik van de kinder verlammingsepidemie (poliomyelitis), wor den hier enige getallen verstrekt over het voorkomen van de ziekte in,dit jaar, in 1955 en de jaren 1952 en 1943, waarin zich eveneens een epidemie van kinderverlam ming voordeed. Januari februari maart april mei juni juli 1943 3 2 2 10 6 36 200 1952 30 8 3 12 50 187 419 1955 1 4 2 3 2 7 31 1956 19 7 4 2 14 89 178 tot en met 16 juli. Uit deze gegevens blijkt, dat wij inder daad dit jaar weer met een epidemische verheffing der ziekte te maken hebben, doch dat het aantal gevallen nog geringer is dan in de jaren 1943 en 1952.Evenwel is de uitbreiding van de gevallen noch in aantal noch in ernst te voorspellen en dus blijft het raadzaam al datgene na te laten, dat als mede-veroorzakende factor kan worden beschouwd. Regelmatige leefwijze Operaties, welke kunnen worden uitge steld, zal men bij voorkeur nu bij de kin deren niet doen. Ook de inentingen bij kin deren stelle men ^uit tot na de epidemie. Door oververmoeidheid kan waarschijnlijk ook het uitbreken van de ziekte bevorderd worden en het is daarom gewenst, vooral kinderen niet aan abnormale inspanningen bloot te stellen. Dit wil uiteraard niet zeg gen, dat men de kinderen de normale sport beoefening hoeft te verbieden. Een regel matige leefwijze en vooral een tijdig naar bed gaan is, zoals steeds, de beste raad voor het kind. Uiterste hygiëne Bij voorkeur reize men niet zonder noodzaak met jongere kinderen naar plaat sen, waar zich een opeenhoping van ziekte gevallen voordoet. Ook is het gewenst, massale kinderbijeenkomsten in deze stre ken te vermijden. Aangezien het virus vooral langs de darm wordt uitgescheiden, is het noodzakelijk, dat men de uiterste hygiëne met de toilet ten en het gebruik daarvan betracht. Het wassen van de handen met ruim water en zeep na het gebruik van de toiletten en voor de maaltijd is noodzakelijk. Het zwemmen buiten de zwembaden is, be houdens in zee-, af te rad'en. ADVERTENTIE Anton Hunink's vleeswaren en blikconserven voor zoutloos dieet zijn natriumvrij bereid, zonder keukenzout, Hartig van smaak en normaal houdbaar. bij zoutloos dieet toch hartige vleeswaren Verkrijgbaar in elke goede zaak voor fijne vleeswaren Let op het tabel met het loodje. Dat Is uw garantie I ADVERTENTIE HAARLEM Op last van de douanerecherche in Rot terdam is het 400 ton metende Duitse mo torschip „Planet", een kustvaarder van de firma Gerdau in Hamburg, in de Maasstad aan de ketting gelegd. Het schip was enige dagen geleden door de douane uitgeklaard en maakte zich van de wal los om naar zee te vertrekken met bestemming Rostock, een van de Oostzeehavens. In plaats van rechtdoor te varen werd echter nog even aangelegd langs een der kaden aan de stadszijde, waar haastig een serie vaten van een vrachtauto werd overgenomen. De douanerecherche kwam er tijdig achter en onderzocht de clandestiene lading, die voornamelijk nikkel bleek te bevatten. De „Planet" wérd belet, opnieuw te vertrek ken, terwijl de kapitein en de andere of ficieren een verhoor werd afgenomen. Zij worden ervan verdacht, goederen naar lan- dan achter het IJzeren Gordijn te hebben willen smokkelen. Naar verluidt zouden de kapitein en vier of vijf van zijn officieren voorlopig in arrest zijn gesteld. Het is geen Nederlands, zoals veronder steld werd, maar een Noors schip dat dins dag in een verblindende regen op de Rus- sellrotsen, tien km van Larne, Noord- Ierland, is gelopen. Alle personen aan boord van de 1400 ton metende „Douglas", waar onder drie vrouwen, zijn gered. De be manningsleden zijn na het vastlopen van het schip in de reddingsboten afgedaald. De „Douglas" was op weg van Lervik in Noorwegen naar Manchester en is eigen dom van Statius Jansen in Fjsenger, Bergen. De drie vrouwen aan boord en twee jongens werden uit hun reddingsboot op gepikt; het zijn de vrouw en dochter van de kapitein en een andere vrouw. Een Nederlandse sleepboot is op weg naar het gestrande schip om te proberen het los te trekken. Dinsdagmorgen is op de weg Oostburg- IJzendijke in Zeeuws-Vlaanderen, bij het dorp Waterlandskerkje, een ernstige auto botsing geschied, die aan twee personen het leven heeft gekost en waarbij twee an deren ernstig werden gewond. Een Belgische personenwagen, afkomstig uit Gent, schoot met grote vaart uit de bocht en tegen een vrachtauto aan. De per sonenauto sloeg enkele malen over de kop en werd zwaar beschadigd. De 56-jarige mevrouw'I. L.'en de 65-jarige mevrouw L. J., beiden uit Gentbrugge, werden daar bij gedood. De bestuurder, de 56-jarige L. B. uit Gent en een vierde inzittende, een 34-jarige M. J. D uit Gentbrugge moesten met zware verwondingen in het ziekenhuis te Oosthurg worden opgenomen. Pastoor ernstig gewond Pastoor Van den B. uit Honselersd.ijk is ernstig gewond bij een verkeersongeval in Delft. Hij wilde per bromfiets een gepar keerde auto passeren en haalde daartoe naar links uit op het moment dat hij werd ingehaald door de tram. De doorrijruimte bleek echter te smal en de pastoor raakte bekneld tussen tram en auto. In bewuste loze toestand werd hij naar een ziekenhuis vervoerd en daar met een linker-beenbreuik en een ernstige hoofdwond ter verpleging opgenomen. Kind verdronken Dinsdagmiddag is de zesjarige Gerrit H. in een vaart te Honselersdijk, te water ge raakt en verdronken. Het lijkje kon wor den geborgen. De jongen, die in Amsterdam woont, lo geerde bij zijn grootouders in Honiselers- dij'k. De eerste helikopter met straalmotor is in ons land aangekomen. Het toestel, dat is besteld door een luchtreclarnebedrijf ge vestigd op Ypenburg, is over de weg aan gevoerd en wordt nu gemonteerd. Het is de bedoeling, dat het toestel de komende maanden bij wijze van proef normale op drachten van het bedrijf zal uitvoeren. Het toestel is vervaardigd door de Franse vlieg tuigfabriek „S.N.C.A.S.O.". 25. Zn Huize Hobbeldonk was alles opge ruimd en netjes, want Jolliepop had juist grote schoonmaak gehouden. Tevreden liet hij zijn blik door het vertrek dwalen. „Al les glanst en blinkt weer", murmelde hij, „als meneer Panda terugkeert, vindt hij een proper huis. Ik zal er op toezien, dat hij goed zijn voeten veegt. Tenslotte is het niet alleen zaak een huis schoon te krij gen, doch ook om het schoon te HOUDEN!" Plotseling werd hij uit zijn mijmeringen opgeschrikt door een daverende slag. Dwars door krakend houtwerk en splinte rend glas stoof een zwaar beladen hand kar de kamer in en het volgend ogenblik werd hij onder een stortvloed van oude voorwerpen van zeer uiteenlopende aard bedolven Toen hij zich verbijsterd uit een oude badkuip oprichtte, zag hij een morsige figuur, die zich mopperend uit de rommel losmaakte. „Bah!", bromde deze, „m'n rem werkte weer eens niet. Spijtig!" „W-wie bent u?", bracht Jolliepop er iet wat gesmoord uit. „Dat is Knutseleer, Jol liepop", antwoordde een lampekap. Ont hutst keek de knecht naar de lampekap. „En wiebegon hij. „Ik ben Panda", ze Panda, de kap van zich af duwend. Op zaterdag 21 juli, aanvang half vier, wordt in Bergen aan Zee de jaarlijkse Bondsstranddag van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen gehouden op het strand nabij het posthuis van de Alkmaarse Reddingsbri gade. Het programma omvat een opmars der demonstranten, het hijsen der vlaggen en spelen van het volkslied en een opening door de voorzitter van de contact-commis sie kustbrigade KNBRD, de heer P. v. d. Meije uit Zand'voort. De burgemeester van de gemeente Bergen, dr. W. Huygens zal daarna een toespraak houden, waarna de voorzitter van de KNBRD, de heer J. P. Weyburg uit IJmuiden het woord zal voe ren. Het redden van een drenkeling uit zee in de onmiddellijke omgeving van het strand is een praktische oefening evenals het afzoeken van een zwin naar een dren keling. Het redden van een drenkeling door middel van een stok met grijptouwen, door middel van een reddingslijn en door middel van een vlet gaat aan een demon stratie van reddingsgrepen vooraf. Het redden van een drenkeling uit zee door middel van een helikopter is het spekta- kulaire slotnummer. De voorzitter van de contactcommissie Kustbrigade van de KNBRD zal daarna het programma sluiten. Uit leden van verschillende kustbrigades van de KNBRD is de demonstr^itieploeg samengesteld. Door de marinevliegdienst van het vliegkamp Valkenburg wordt me dewerking verleend en de Bergense Har monie zal voor een muzikale omlijsting zorgen. Dinsdag reed de Belgische vrachtauto chauffeur Van H. uit Lookeren met een oplegger over de rijksweg Rotterdam Den Haag. Hij werd nabij Pijnacker inge haald door een vrachtauto, bestuurd door K. uit Rotterdam. Toen deze naast de Bel gische wagen reed, haalde de chauffeur daarvan plotseling naar links uit om een motorrijder te passeren. K. was daardoor genoodzaakt te remmen, slipte en kwam met zijn auto op het linker weggedeelte. Een van de tegenovergestelde richting na derende auto met aan het stuur de heer M. K. reed tegen de auto op, waardoor de per sonenwagen totaal werd vernield. M. K. en zijn echtgenote, die naast hem was ge zeten, raakten tussen brokstukken bekneld en moesten met snijbranders worden be vrijd. Ze bleken zware verwondingen aan hoofd en benen te hebben opgelopen en zijn naar een ziekenhuis - vervoerd. De vrachtwagen van K. werd aan de linker zijde zeer ernstig beschadigd. De Belgische chauffeur was na de aanrijding doorgere den, maar werd achterhaald. Hij verklaar de niets van de aanrijding te hebben ge merkt. De ravage was zeer groot, zodat het verkeer gedurende een half uur via Delft moest worden omgelegd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Jorwerd en te Terwispel- Tijnje Joh. Boneschansker, kand. te Assen. Aangenomen naar St. Michielsgestel C. Blomaard te IJzendijke. de benoeming tot vicaris te Noordbergum F. H. Scheffer, kand. te Coevorden. Bedankt voor Bruchem en Kerkwijk M. Ottevanger te Leiden. voor Amersfoort J. Wieman te Oudewater. Geref. Kerken Drietal te Vlissingen (vac. P. v. d. Schaaf) P. Homburg te Ommen, R. Bakker, l'egerpred. te Doorn en Th. Oostra te Hoo- geveen. Beroepen te Andel (N. Br,) P. Joosse, kand. te Goes. te Vlissingen (vac. P. v. d. Schaaf) P. Homburg te Ommen. te Westinge-Sauwerd B. Oosterhoff te Lei- muiden. Bedankt voor Leeuwarden (7e pred.pl.) J. H. Post te Heerenveen. Geref. Kerken Art. 31 Beroepen te Heemse G. Zomer te Vrouwen polder. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Deventer D. Henstra te Oud- Beijerland en W. de Joode te Ede. Tweetal te Middelburg J. P. Geels te Haarlem-C. en W. de Joode te Ede. Beroepen te Steenwij k J. Brons, kand. te Ermelo. Geref. Gemeenten Tweetal te Leiden H. v. Gilst te Dirks- land en C. Molenaar, kand. te Dordrecht. Beroepen te Dordrecht, Enkhuizen en te Tholen C. Molenaar, kand. te Dordrecht. te Werkendam C. Molenaar te Dordrecht. Oorlogsschepen. De commandant van de Amerikaanse zevende vloot, vice-adimi- raal Stuart Ingersoll, heeft meegedeeld; dat Formosa op grond van het verdrag tot wederzijdse beveiliging een aantal oorlogsschepen van de Verenigde Sta ten krijgt. „Nautilus". In Washington is bekend ge maakt dat de atoomonderzeeboot „Nau tilus" op 20 juni 50.000 mijl had afge legd zonder nieuwe brandstof in te nemen. De „Nautilus" is de eerste on derzeeboot ter wereld die door atoom kracht word't voortbewogen. Te goedkoop. De Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart heeft enige Ame rikaanse maatschappijen vergunning geweigerd ocm transatlantische lucht lijnen te openen. Een dezer maatschap pijen, de „Trans American Airways Ine", wilde een dienst van de Ameri kaanse oostkust naar Luxemburg on derhouden tegen een tarief dat onge veer de helft bedroeg van het tarief New YorkParijs. Veilig verkeer. President Eisenhower heeft de Amerikaanse burgerluchtvaart admi nistratie extra gelden verzocht voor de ontwikkeling van een vijfjarenplan voor veiligheid in het luchtverkeer. Beloning. De firma Wijnberg, de eigenares se van de diamanten, die maandag op klaarlichte dag te Londen gestolen zijn, heeft een beloning van ongeveer hon derdduizend gulden uitgeloofd aan iecer, die inlichtingen verstrekt welke kun nen leiden tot opsporing van de ju welen. Overheersing. In de Indiase staat Madhja Pradesj heeft een speciale commissie geadviseerd alle zendelingen die er op uit zijn te bekeren, uit te doen wijzen. In het rapport van de commissie word't gezegd: „De evangelisatie in India blijkt een onderdeel te zijn van een al gemene politiek, die er op is gericht het christendom te verspreiden, niet uit geestelijke overwegingen, maar om de westerse overheersing te doen herleven". Kriegsmarine. De nieuwe Westduitse ma rine heeft in Bremerhaven twee mijnen vegers van de Amerikaanse marine overgenomen. Het zijn oude schepen van de vroegere „Kriegsmarine" die de Amerikanen hebben gebruikt voor het vegen van mijnen in de Noordzee. Publiciteit. Onlangs meldden Russische bladen, dat een spoorwegarbeider een pot met munten ter waarde van ander half miljoen roebel had gevonden. Nu is uitgekomen, zo meldt het Russische blad „Troed", dat de man de pers bij de neus heeft genomen. Hij hoopte door de publiciteit zijn positie te kunnen verbe teren. Er is een vervolging tegen hem ingesteld. Als het kalf. De juridische commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsvoorstel goedge keurd, dat de federale recherche (FBI) in staat stelt jn ontvoeringsgevallen sneller handelend op te treden. Volgens de huidige wet kunnen „G-men" (re chercheurs van de FBI) pas aan een on derzoek deelnemen als na tenminste zeven dagen de ontvoerders nog op vrije voeten zijn, of als kan worden verondersteld, dat zij van de ene staat naar de andere zijn getrokken. Het voor stel -is al langer dan een jaar geleden ingediend, maar de nog onopgeloste -ontvoering v.an. Petqr Weinberger heeft de behandeling verhaast. Ook daar. Een vooraanstaande Russische chirurg, die thans in Groot-Brittannië vertoeft heeft aan een Brits parlements lid verteld, dat longkanker ook in de Sovjet-Unie steeds veelvuldiger voor komt. Hjj wijt dit niet^an roken, maar aan het toenemende gehruik van teer bij bestrating en aan uitlaatgassen van verbrandingsmotoren. Behulpzaam. Een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de West- duise regering ten aanzien van het Hon gaarse passagiersvliegtuig dat op 13 juli in West-Duitsland is geland „zeer behulpzaam" is. Onwil. De Israëlische UNO-af vaardiging heeft de aandacht van de voorzitter van de Veiligheidsraad gevestigd op meer dan honderd schendingen van de Israë lisch-Jordaanse grens na 26 april. Zij vraagt of die incidenten niet duidelijk de onwil van Jordanië illustreren om zich aan de overeenkomsten ter vermij ding van incidenten te houden. Sinaasappelen. Israëlische olie-importeurs hebben een tweejarig contract voor de aankoop van ruwe olie en stookolie ter waarde van ongeveer twintig miljoen dollar van de Sovjet-Unie getekend. Israel zal voorts installaties voor het boren naar olie van de Sovjet-Unie kopen. De aankopen zullen worden be taald in sinaasappelen en andere pro- d uk ten. VOOR DE theorie, dat de vastelanden vroeger één geheel zouden hebben ge vormd, maar in de loop der tijden uit el kaar zijn gedreven, pleiten verschillende argumenten. De oostkust van Zuid-Ame rika past precies in de westkust van Afrika en de eigenaardige S-vorm van de gehele Atlantische Oceaan over de gehele lengte schijnt stellig aan een zekere wetmatig heid gebonden'te zijn. Voorts zetten verschillende gebergten van Amerika zich als het ware direct in Afrika voort. Ook in de verspreiding van verschil lende verwante planten en die ren ter weerszijde van de At lantische Oceaan menen velen steun te vinden voor bovenge noemde theorie. Tenslotte zouden ook ver schillende metingen er op wijzen dat' lan den en eilanden zich nog steeds verplaat sen en dat het vasteland dus op het zwaar dere sima drijft gelijk ijs op water. Laten we maar met het laatste argument beginnen. Plaatsbepalingen hebben hier en daar inderdaad verschillende uitkom sten gegeven, waardoor de indruk werd gewekt dat de landmassa zich verplaatste. Maar tegen diverse metingen is ernstige critiek gerezen, zodat we dit argument wegens zijn kwetsbaarheid in de discussie zullen laten rusten. En wat de uit het lichtere sial opgebouwde landmassa's be treft, die op het zwaardere sima zouden drijven, hebben de zwaartekrachtonder zoekingen van prof. Vening Meinesz en het onderzoek van het verloop van de aardbevingsgolven ernstige twijfel aan de juistheid van Wegener's theorie doen ont staan. Op de bodem van de Atlantische Oceaan wordt n.l. nergens de sima-massa bereikt en het bleek integendeel dat Europa e?i Afrika door een sial-verbinding met het Amerikaanse vasteland zijn verbonden. De bodem van de Atlantische Oceaan is dus een gewone, maar verzonken voortzetting van de vastelanden en vormt daarmee één geheel. De Atlantische Oceaan zou dan ook niet zijn ontstaan door het uiteendrijven der vastelanden, maar doordat hier grote delen van oorspronkelijke landverbindin- gen diep zijn weggezonken en ver onder de zeespiegel zijn verdwenen. Veel van de door Wegener opgenoemde argumenten kunnen ook door deze gang van zaken wor den verklaard, maar de overeenkomst tussen de Afri kaanse kustlijn en die van Zuid-Amerika ter weerszijde van de Atlan tische Oceaan blijft een onopgelost raadsel. Het heeft er alle schijn van, dat de le gende van het geheimzinnige en in de diepte verdwenen Atlantis door de jongste onderzoekingen weer aan betekenis heeft gewonnen. Meer dan schijn is dit echter niet, want de vorming van de Atlantische Oceaan heeft zich voltrokken in vroegere geologische tijdperken. Zelfs wanneer Ma deira, de Canarische en de Kaap Verdische eilanden beschouwd zouden worden als resten van een verzonken gebied, dan nog kan niet worden aangenomen dat de mens dit vasteland ooit zou hebben gekend. Wat ons overigens niet belet eens ken nis te nemen van allerlei populaire argu menten die voor een dergelijke verbinding van de drie continenten in historische tij den, worden aangevoerd. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2