Nacht zonder sterren bols Jonge metselaars en timmerlui bewijzen goed vakman te zijn Zie Boven &té 1 Abdoel en het Vliegende Tapijt De tweede oorbel" Examens van Stichting Vakopleiding Bouw- en Nevenbedrijven een genoegen FEUILLETON WOENSDAG 18 JULI 1956 5 Diefstal aardleidingen van spoorrails in hoger beroep CAO voor horeca-bedrijven in Den Haag getekend Netto deviezenreserve met f 79 miljoen gestegen Drie jaar wegens diefstal geëist tegen Lissenaar Brons van prinses Beatrix op expositie Examens Hoofdakte .Handenarbeid Egypte aanvaardt Westelijke hulp bij bouw Assoean-dam Opvarenden van gezonken Maeda" in Amsterdam Aansluiting bij Wereldraad van Kerken door Hans Martineit De opmerking, die in de maanden juni en juli in ons land opgeld doet over de ene helft van Nederland, die de andere helft examineert, bevat in zich een zekere ver oordeling van het systeem van examineren in het algemeen. Hetgeen op zijn minst genomen onverantwoordelijk is, want er zijn examens, die niet alleen groot praktisch nut hebben, maar ook aan allen, die erbij betrokken zijn veel plezier verschaffen. Dit is het geval met het examen, dat op het ogenblik in de ambachtsschool aan de Kleverparkweg te Haarlem wordt gehouden en waarbij 19 timmerlieden en 5 metselaars een proeve van hun bekwaamheid moeten afleggen. Bij het binnentreden van het lokaal, waar de timmermansproef moet worden afgelegd, valt het verschil met gewone examens al op. Wél zijn ook hier gecommitteerden aanwezig, wél wordt ook hier toezicht gehouden, maar de kandidaten zitten niet streng van elkaar ge scheiden aan eenmanstafeltjes nerveus op hun pen te kauwen en schichtig naar hun „bewakers" op te blikken. Integendeel de gegadigden voor het diploma, dat hier uitgereikt wordt, zijn druk in de weer met schaaf en hamer, beitel en zaag. Zij werken in groepjes van vier man aan één werktafel aan een opdracht, die bestaat uit het maken van een vitrine voor een winkel. Iedereen werkt aan zijn eigen werk stuk en de vloer van het lokaal, waar de proef wordt afgelegd, is bedekt met een dikke laag krullen en zaagsel. Om welke proeven gaat het hier en wie zijn de kandidaten voor het diploma? In 1948 is men op sommige plaatsen in Neder land, waaronder Haarlem, begonnen met het instellen van een vakopleiding voor ambachtslieden, waarbij het de bedoeling was jonge mensen tot vakbekwame ar beidskrachten te vormen. Zo ontstond de Stichting Vakopleiding Bouw- en Neven- bedrijven, waarin vertegenwoordigd zijn werkgevers en werknemers in de bouwbe drijven en enige leraren van de ambachts scholen. Zo heeft voor Haarlem zitting iin het bestuur van de plaatselijke afdeling, dat zes man telt, van de Stichting de heer I,. J. van der Meijs, onderdirecteur van de ambachtsschool. De voorzitter van de Haarlemse afdeling is de heer G. Eldering. Om aan het examen deel te kunnen ne men, moeten de kandidaten, voor zover zij de ambachtsschool bezocht hebben en in het timmermamsvak werkzaam zijn, twee jaar bij een baas werken. Voor timmer lieden, die de ambachtsschool niet bezocht hebben is deze periode vastgesteld op vier jaar en voor metselaars (waarvoor bij de ambachtsschool in Haarlem nog geen op leiding bestaat) drie jaar. Zij moeten in die tijd verplicht avondnijverheidsonder- wijs volgen. Gedurende de tijd, dat zij werken, bestaat er een controle van ten minste één keer per maand. Hiervoor is aan elke afdeling van de Stichting een controleur verbonden, die de jongens van de vakopleiding tijdens hun werk komt bezoeken en nagaat of zij wer kelijk wel het werk te doen krijgen, waar voor zij zijn aangenomen en niet bijvoor beeld gebruikt worden om boodschappen te doen of stenen te sjouwen. In Haarlem is dit de heer Th. Feijen. Gelukkig blijkt het in de praktijk vrijwel nooit voor te ko men, dat men de jongens het voor hen be stemde werk niet laat doen. Een ander controlesysteem is het invoe ren van de zogenaamde werkboekjes ge weest. In zo'n werkboekje schrijft de jon gen van uur tot uur de door hem ver- riohtte werkzaamheden op. Bovendien moet de leerling van tijd tot "tijd "in dit werkboekje tekeningen maken van werk- De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof mr. A. S. Muinck Kei zer heeft in zijn requisitoir tegen een 30- jarige fabrieksarbeider uit Ede A. C. B. nog eens gewezen op het grote gevaar en de schade die ontstaan door diefstal van de „spoorstaafverbindingen", de koperen aardleidingen, die van de betonnen palen worden geknipt, waardoor ernstig gevaar voor elektrocutie, vooral van degenen die aan de baan werken, ontstaat. In de om geving van Utrecht en Amersfoort zijn in dertijd vele leidingen verdwenen en de gehele recherche moest worden ingescha keld om aan dit euvel een eind te maken. De verdachte had in januari onder de gemeente Barneveld twintig verbindingen los geknipt met een tang en hij is door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De opbrengst van de koperen leidingen was voor hem ruim f 100. De Nederlandse Spoorwegen leden evenwel een verlies van circa f 800. De verdachte was in hoger be roep gekomen, omdat hij verlichting van straf bepleitte wegens persoonlijke om standigheden, onder meer het niet nako men van een huurkoopcontract, waardoor hij in financiële moeilijkheden was ge raakt. De procureur-generaal zei van me ning te zijn, dat de rechtbank deze om standigheden in de zijns inziens „milde" straf had laten gelden. Hij vroeg wegens de ernst van het feit bevestiging van het rechtbankvonnis, te meer daar de man reeds driemaal was veroordeeld. stukken, waar hij mee bezig is. Na de voor geschreven periode werk bestaat er dan voor de leerling de mogelijkheid te tonen, of hij in die tijd een volwaardig vakman geworden is, waarvoor dan de examens, die op het ogenblik aan' de gang zijn, dienen. De jongens doen deze proeven over het algemeen met veel enthousiasme en zij be seffen zeer goed, dat het zijn van een goede vakman voor hen zelf het grootste voor deel betekent. Dit is dan ook één van de oogmerken van deze vakopleiding: het vormen van goede vakmensen met begrip en liefde voor hun werk. Schriftelijk Behalve het praktische werkstuk heeft het examen ook nog een schriftelijk ge deelte dat door de Haarlemse jongens maandagmiddag is afgelegd. Hierbij ging het om te bewijzen dat zij voldoende af wisten van materialenleer, constructie en veiligheidsvoorschriften. Met het werkstuk zijn de kandidaten dinsdag begonnen waar bij het de bedoeling is dat het donderdag voltooid is. Dit is ook nodig, want de prijs- diplomauitreiking is op vrijdagmorgen ne gen uur in de ambachtschool gesteld. Behalve een diploma wacht iedere ge slaagde ook nog een prijs, die uitgeloofd wordt door de Samenwerkende Plaatse lijke Patroonsvereniging en bovendien ont vangt iedere eerste en tweede aankomende in zijn groep een prijs van de Stichting Vakopleiding zelf. Nadat de kandidaten voor het examen geslaagd zijn, houdt de bemoeienis van de Stichting Vakopleiding in feite op, al pro pageert zij wel een voortgezette studie, die binnenkort in Haarlem aan de uitge breid technische school waarschijnlijk mo gelijk zal zijn. Inmiddels is het echter zo ver nog niet en zwoegen de negentien timmerlui en vijf metselaars aan hun werkstuk. Niet gemakkelijk En dit werkstuk behoort niet tot de ge- rrfakkèTfjkste, zo \V§Vd ons verzekerd. Dit bleek overigens al uit de tekeningen, voor zover die voor een leek te begrijpen zijn. Aan de vitrine voor een winkelpui, waar aan de timmerlui werken, zijn al enige woorden gewijd, maar ook aan de stenen schouw met vuurplaats, die de metselaars in elkaar moeten zetten, zit nog heel wat meer vast, dan men zo op het eerste gezicht geneigd is te denken. Zo hebben de metse laars een voor hen wel zeer ongewoon werk gedaan door het houten profiel, waarin de schouw gebouwd moet worden, zelf in el kaar te zetten en zelfs hun collega's-tim merlieden moesten toegeven, dat deze hou ten stellage prima in elkaar zat. Vervolgens moest de specie aangemaakt worden en dan pas kon het eigenlijke bou wen beginnen. Dinsdagmorgen was van de schouw zelf nog niet veel te zien, maar als donderdag de jury haar keurend oog over het werkstuk zal laten gaan, dan moet het zover zijn, dat er een stevig vuur in ge stookt kan worden. Zo zien we dat er in deze tijd ook nog wel examens zijn, waaraan met genoegen wordt deelgenomen en waarvan het nut in de allereerste plaats door de „slachtoffers" zelf begrepen wordt. In hotel „Wittebrug" te Den Haag is de collectieve arbeidsovereenkomst voor het hotel-, restaurant-, café- en aanver want bedrijf getekend. Het collectieve con tract, waarvoor enige jaren van voorbe reiding nodig zijn geweest de voornaam- I ste bepalingen in het contract hebben be trekking op verbetering van de garantie lonen, de verhoging van de lonen voor on geschoolden en jeugdigen, de uitbreiding van de vakantierechten en op de opvoe ring van de ziekteuitkeringen is naar 't College van Rijksbemiddelaars gezonden. Het wachten is slechts op de algemene verbindend-verklaring van de regering. Weekstaat Nederlandsche Bank De verkorte balans van de Nederland sche Bank opgemaakt per 16 juli bevat enkele opmerkelijke veranderingen. De netto deviezenreserve, die de laatste maanden vrij geregeld een achteruitgang vertoonde, is in de afgelopen week met het forse bedrag van f 79 miljoen aange groeid tot f 1.131 miljoen. Dit is in de eer ste plaats veroorzaakt door een aanzien lijke daling van de saldo's voortvloeiende uit betalingsakkoorden (creditzijde) van f 232 miljoen tot f 121 miljoen. Deze daling houdt waarschijnlijk verband met een in de loop van deze week verrichte EBU- verrekening. De geconsolideerde vorde ringen zijn gestegen van f 19 miljoen tot f 95 miljoen. Deze post staat in een voet noot onder aan de bankstaat vermeld. Deze stijging houdt verband met een wijziging in de betalingsregeling met Argentinië, welker inwerkingtreding heeft meege bracht, dat de oude bilaterale akkoord rekening van genoemd land is afgesloten, aldus de Centrale Bank. De voorraad gou den munt en materiaal bleef onveranderd met f 3.226 miljoen. Het dekkingspercen tage van de direct opeisbare verplichtingen der bank is gestegen van 70.14 tot 71.04 percent. Het valt voorts op, dat het rijk in de afgelopen week zijn positie aanmerkelijk kon versterken. Het tegoed van de schat kist nam met niet minder dan f 93 mil joen toe tot f 223 miljoen. Uit de zojuist gepubliceerde cijfers over de stand van het schatkistpapier blijkt, dat in de afge lopen week de schatkistpromessen in het binnenland gestegen zijn van f 179.5 mil joen tot f 275.3 miljoen. Naar bekend, staat vandaag weer een inschrijving open op drie en zes maands biljetten. Op dit ogen blik is nog niet bekend voor welke be dragen de bankinstellingen hebben inge schreven. De post wissels, promessen enzovoorts verminderde in de afgelopen week met ruim f 12 miljoen tot f 9.3 miljoen. De post voorschotten in rekening-courant echter steeg met f 63 miljoen tot f 130.5 miljoen. Klaarblijkelijk hebben enige in stellingen van deze dure voorschotten ge bruik moeten maken om aan het gemid delde tegoed te kunnen komen, dat zij in de periode 21 juni tot 20 juli verplicht zijn bij de Centrale Bank aan te houden. Voorts daalde de chartale geldhoeveelheid met f 14 miljoen tot f 3.980 miljoen. De handelsbanken konden, dankzij de voor schotten, hun tegoed versterken met f 40 miljoen tot f 522 miljoen. Op de geldmarkt is de situatie intussen nog niets veranderd. Daggeld blijft nominaal IV2 percent ge noteerd. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justitie geëist tegen de 42-jarige losarbeider L. S. te Lisse, die wegens verscheidene inbraken voor. de Utrechtse rechtbank was gedag vaard. Met een drietal kennissen, allen goede bekenden van de justitie, had hij op 7 fe bruari een inbraak gepleegd te Amers foort, waar een hoeveelheid afvalmetalen werd buitgemaakt. Zijn aandeel hierin le verde S. een bedrag van f 300 op. Boven dien had hij in dezelfde maand ingebroken bij een firma te Sassenheim, en het dos sier van de verdachte bevatte nog een aantal inbraken in de bollenstreek. Al deze misdrijven wilde de officier van Justitie in zijn eis verdisconteren, waarbij hij tevens in aanmerking nam, dat de ver dachte reeds voor de tiende maal terecht staat. Zijn verdediger, mr. Slagmaat, verzocht de rechtbank an S. geen hogere straf op t.e leggen dan die welke zijn medeplich tigen hebben gehad, namelijk tweeëneen half jaar. Op 31 juli volgt de uitspraak. Op de tentoonstelling „Dierplastieken van hedendaagse Nederlandse beeldhou wers", die zaterdag 21 juli in het Zoölo gisch Museum te Amsterdam wordt ge opend, zal een bronsje van prinses Beatrix te zien zijn, waarmee de prinses voor het eerst aan een expositie deelneemt. Voorts worden werken geëxposeerd, onder meer van Couzijn, Belgrom en Gra Rueb. „BARNUM AND BAILEY" NIET MEER IN CIRCUSTENT Het wereldberoemde Amerikaanse cir cus „Ringling Brothers, Barnum and Bai ley" zal voortaan niet meer in circusten ten optreden. De directie vindt de circus tent uit de tijd. METROPOLITAN OPERA Als gevolg van een conflict met de vak organisatie van musici zal de Metropolitan Opera in New York gedurende het seizoen 195657 niet spelen. Slechts eenmaal te voren heeft de Metropolitan Opera in zijn drieënzeventigjarig bestaan een seizoen overgeslagen toen als gevolg van een brand. 's-GRAVENHAGE: Tweede gedeelte van het notarieel examen: M. van Dorp, Berken- woude; mejuffrouw J. A. M. van Bekkum, Cothen. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte: de dames H. C. v. d. Klauw en H. C. Vleggeert en de heren J. Bos, C. W. F. Coster, Fr. Proost A. A. M. Sieben, P. Th. A. J. Smit, allen uit Amsterdam en J. Slort, uit Den Helder. Voor gedeelte A: de heren N. Niele, uit Uithoorn en W. Veerman, uit IJmuiden. Voor gedeelte B: de dames A. M. Dorresteijn, uit Hillegom; E. E. W. Beckers, uit Sassenheim, en de heren M. B. Birkenfeld, uit Den Helder; W. Schreu- der, uit Ransdorp; G. J. Snoek, uit Sloot- dorp; A. R. de Vries en C. B. Waagemans, beiden uit Amsterdam. Voor de te Haarlem gehouden handenar- beidexamens zijn geslaagd de heren W. F. Boekhout van Solinge; P. W. Emmelot; J. Gerringa; H. A. v. d. Goen; H. van der Horst; W. F. Jansen; R. P. Buse; J. Sweepe; H. F. van der Vliet; C. J. de Witte; P. J. Asselman; J. A. de Baat; K. S. P. Bresser; R. H. Bij kerk; H. Hasper; S. Joop; W. K. Kramer; C. van der Leden; C. Lourens; Th. P. Weyers; S. J. Wijnker. Afgewezen zeven kandidaten. STAATSEXAMEN VOOR MUZIEK 's-GRAVENHAGE: Diploma beiaard - b: K. L. Borghuis, Oldenzaal en H. Chr. Herzog, 'sGravenhage. Deze beide heren zijn de eer ste leerlingen van de te Amersfoort geves tigde Nederlandse beiaardschool, die examen hebben gedaan. Met de nachthemel is het in deze zomermaan den maar zo-zo. De zon gaat laat onder en komt vroeg op; van een echte nacht is geen sprake. De avondschemering gaat over in de ochtendsche mering zonder dat het voldoende donker wordt om de sterren goed te zien - alleen de helder ste worden zichtbaar. Schemering en nacht zijn namelijk wel dege lijk scherp-gedefinieerde begrippen. De scheme ring gaat over in de nacht op het tijdstip dat het middelpunt van de zonneschijf zich 18 gra den onder de noordelijke horizon bevindtmaar in de midzomertijd haalt de zon die diepte niet. Hier in Nederland duikt zij omstreeks de langste dag niet verder onder de noorderkim dan on geveer 14'h graad en het gevolg is dat wij in mei, juni of juli eigenlijk geen echte nachten be leven. Waarbij wijvoorzover wij sterrenliefhebbers Middernachtfoto, geno om twaalf uur 's nachts op 21 juni in de omge ving van Stockholm. Momentopname (1/25 se conde, lensopening 3,5, filmsnelheid 21/10 Din.) waaruit duidelijk de lichtheid van de noorde lijke nachthemel blijkt. zijn, nog bevoorrecht zijn vergeleken bij de mensen die ik onlangs ontmoette op een reis die mij tot op ongeveer zeven breedtegraden van de Noordpoolcirkel voerde, waar de nacht hemel nog veel lichter is dan hier. Zo licht, dat men niet alleen geen enkele ster te zien krijgt, maar dat men er zelfs te midder nacht (mits natuurlijk in het open veld en on der een wolkenloze he mel) een krant kan lezen of - wat misschien nog meer zegt - een foto kan maken zoals die, welke hierbij is afgedrukt. De foto is genomen op 21 juni om twaalf uur 's nachts, toen de zon zich daar niet dieper dan zes en een halve gr. on der de noordelijke hori zon bevond. Zes en een halve graad is ongeveer de hoek waaronder u een gebouw van tien meter hoogte op hon derd meter afstand ziet. Erg ver onder was de zon dus niet en het ge volg was ook duidelijk zichtbaar: een nacht die geen nacht was. Wat het sterrenkijken betreft: wij „zuiderlin gen" zijn op dat punt ge- zegender; wij beleven deze week juist de tijd waarin de echte nachten terugkeren en ons de gelegenheid geven, weer aan „Zie Boven" te gaan doen. En wat de rest betreft toch eigenlijk ook wel, als we bedenken dat de bewoners van bijvoor beeld Stockholm op de kortste winterdag de zon niet hoger zien komen dan zes en een halve graad boven de zui- derkim G. v. W. ADVERTENTIE .,V' ■- WASHINGTON (AFP/Reuter) De Egyptische ambassadeur in Washington, Ahmed Hoesein, heeft verklaard, dat zijn regering definitief besloten heeft hulp van het Westen voor het bouwen van een stuw dam in de Nijl bij Assoean te aanvaar den. Hij deelde mee, dat hij de onderhande lingen over een financiële overeenkomst wenste te bespoedigen en zal trachten spoe dig een onderhoud te hebben met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken., Dulles. De Eskimo, die daar verkleumd op de dobberende ijsberg stond, keek verbaasd naar het ding, dat daar door de lucht op hem af kwam Hij zag, dat er twee bruine jongens op zaten. Wat kon dat zijn? Het vliegende tapijt kwam snel naderbij. „Hallo!", riep Abdoel. „We komen je redden hoor!" De jonge Eskimo was op de visvangst geweest; dat doen Eskimo's in kleine bootjes van robbenhuid. Die bootjes heten kajaks. 54-55 V In Amsterdam zijn de opvarenden aan gekomen van het onder Costaricaanse vlag varende vijfendertig jaar oude Griekse m.s. „Maeda", dat maandagavond op de Noordzee ten noorden van het lichtschip Noordhinder, na in zware mist door de Noorse tanker „Salsaas" te zijn aange varen, is gezonken. Direct na zijn aankomst verklaarde de kapitein van de „Maeda", de 66-jarige Griek Antonius Harahoussis. dat volgens hem aan boord van de Noor een „enorme navigatiefout" moet zijn ge maakt. Zijn 7315 ton metende schip, dat mei m lading ijzererts van Rio de Janeiri naar Rotterdam op weg was, had de ge bruikelijke mistseinen gewisseld met de Noorse tanker, die met enige tussenruim te recht op hem aanvoer. De Noor had radar aan boord, dus moet de „Maeda" gezien hebben, zo redeneerde de kapitein, die vertelde zelf geen radar aan boord te hebben gehad. Toch is de tanker recht op de Costari- caan ingevaren en heeft hem midscheeps aan stuurboordzijde zodanig geraakt, dat hij na korte tijd reeds begon te zinken. De bemanning van zesentwintig Grieken en een Chinese krk heeft in reddingsboten een goed heenkomen gezocht, uitgezonderd de kapitein, de eerste machinist en een sto ker. Zij zijn op het laatste ogenblik over boord gesprongen, en werden door een van de reddingsboten opgepikt. Slechts enkele bemanningsleden hebben bij de aanvaring lichte verwpndingen opgelopen. Een hond en een kat met haar vier jongen stierven de verdrinkingsdood. De Noorse tanker „Salsaas" heeft de op varenden van de. Maeda aan boord ge nomen en naar Amsterdam gebracht, waar zij zijn voorzien van droge kleren en een onderkomen vonden in het zeemanshuis. Indonesische gereformeerden Synode van Bandung wijst besluit van Edinburghse oecumene af De synode van de Nederlands-sprekende gereformeerde kerken in Indonesië heeft in Bandung besloten zich aan te sluiten bij de Wereldraad van Kerken. De gerefor meerde kerken in Nederland staan tot op heden afwijzend tegenover aansluiting bij de Wereldraad. Reeds in 1950 sprak de synode van Se- marang uit, dat zij zich tot aansluiting ge roepen voelde, doch dat zij het advies wil de afwachten van de gereformeerde oecu menische synode van Edinburg in 1953. De synode van Djakarta in 1955 niet over tuigd door de argumenten van de sjmode van Edinburgh tegen aansluiting besloot aan de beslissing van 1955 gevolg te ge ven met dien verstand, dat zij de daad van aansluiting zou opschorten teneinde eerst rekenschap te kunnen geven van haar ge voelen aan de leden van de gereformeerde kerken in Indonesië en aan zusterkerken. Een verantwoording die werd opgesteld door prof. dr. H. Bergema, ds. L. W. Kor- vinus en ds. J. J. Oranje, en door de sy node is aanvaard, zal toegezonden worden aan de leden en aan de zusterkerken bin nen het verband van de gereformeerde oecumenische synode. De Synode van Ban dung besloot om de aansluiting bij de We reldraad niet meer uit te stellen en zich ten spoedigste in verbinding te stellen met het secretariaat van de Wereldraad onder aanbieding van de verantwoording. De synode besloot ook op de ingeslagen weg van de psalmberijming Hasper-1949 verder te gaan. Zij voegde aan de keur uit de gezangen in de bundel geestelijke liede ren uit de schat van de kerk der eeuwen van Hasper nog 43 nummers toe, zodat nu voor kerkelijk gebruik naast de 150 psal men in totaal 166 gezangen zijn vrijgege ven. De synode besloot aan ds. Hasper de erkentelijkheid der kerken voor zijn arbeid te betuigen. Zowel in Zuid- als in Noord-Sumatra is een eigen classis van Indonesische-Javaan- se gereformeerde kerken gesticht. De sy node werd bijgewoond door afgevaardig den van de protestantse kerk van West- Indonesië, van de Chinese kerken van West- en van midden-Java,, van de Ja vaanse kerken van Midden-java, van de Batakse- en van de Sumbanese kerken. 10) Laten we eerst even jufrouw Van Galens bezittingen bekijken. De inhoud van de koffer lijkt me intact. Nachtgoed, pantof fels, een japon en wat toiletbenodigdheden. Meer zal een vrouw voor een paar dagen wel niet meenemen. Misschien weet mevrouw Rijnders nog iets naders. We kunnen evenwel aannemen, dat juffrouw Van Galen niet met een klein vermogen op reis is gegaan." „Ik denk ook niet, dat ze meer geld bij zich had, dan in haar tasje is gevonden. In ieder geval zal ik morgen de doktersvrouw naar een en ander vragen, wanneer ik haar over haar verzwegen uitstapje onderhoud. Ik zou onder andere willen weten hoe hoog haar salaris was, wanneer het haar de laatste keer is uitbetaald, of ze de laatste tijd veel heeft uitgegeven, kortom, hoe het in het algemeen met haar financiën stond. Dat wil nog wel eens een aanwijzing geven. Enfin, laten we eerst even hiermee verder gaan. Beels trok het mapje met de keurig in rijen geplakte en van nummers voorziene vingerafdrukken naar zich toe. „Veel baat deze mooie collectie ons niet," lichtte commissaris Languit toe. „Zoals het meestal gaat, hebben het echtpaar Rutgers en hun schoondochter, die het slachtoffer vonden en uiteraard eerst aan een gewoon ongeval dachten, alles maar lukraak aan geraakt. De afdrukken die we tot nog toe hebben geverifieerd, zijn dan ook, helaas, allemaal van hen. Trouwens, iedere dreu mes weet nu wel langzamerhand, dat je een misdaad met handschoenen begaat of achteraf alle voorwerpen zorgvuldig schoonveegt," voegde hij er met een grim mig lachje aan toe. „Daarvoor zorgen al die gedetailleerde krantenverslagen wel elke keer. Die fungeren meer en meer als hand leiding voor beginnelingen." „Zelfs voor vergevorderden," bromde de inspecteur, die intussen de ene, op het slachtoffer gevonden, oorbel uit het plas ticzakje had gehaald waarin hij zölang was opgeborgen. Beels liet het sieraad door zijn vingers glijden, betuurde het lange tijd op de platte hand, alsof hij hoopte de oplos sing van het raadsel van dit antieke kleinood af te lezen. „De tweede oorbel en de ring zijn nog niet terecht, heb ik intussen door de tele foon gehoord," zei hij. „Het treft wel zeer ongelukkig, dat we geen vingerafdrukken van de worgple"kken op het lijk hebben," peinsde hij in de trant van zijn gedachten hardop. Commissaris Languit zuchtte. „Ja, hadden we die maar. Dat heeft ech ter haar sjaaltje belet. Het is bij de wor ging niet van zijn plaats geraakt, hoewel het ook weer niet als instrument schijnt gebruikt. Daarvoor zat het te los. Dus één van de twee: of de moordenaar was zo doortrapt, öf het toeval is hem te hulp gekomen. Misschien, dat we toch iets aan die ene oorbel hebben? Ik heb natuurlijk dadelijk bij alle juweliers en opkopers ter waarschuwing een beschrijving laten cir culeren. Maar wanneer de dader oorbel en ring van de hand zou willen doen, wat ik vooreerst betwijfel, moet hij uiteraard bij een heler terecht. En dan weet je de gang van zaken zelf. Jaren kan het duren, voor dat ze in dat geval weer opoagen. Indien ze óóit opdagen. Nee, ik zie er toch weinig heil in de zaak langs die kant aan te pak ken. Wanneer de moordenaar het er met de ring misschien nog op waagt, aan die ene bel zal hij beslist zijn vingers niet willen branden." Inspecteur Beels knikte instemmend. „Ja, zo zie ik het ook. En evenmin als u, houd ik het geval voor een roofmoord. De grond rondom de plaats waar het lijk is ontdekt, is natuurlijk centimeter voor centimeter afgezocht? Dat oorbellen bij een worsteling losraken, is verklaarbaar. Den kelijk vinden we die andere dan ook nog wel. Maar de ring? Die moet na de daad van haar vinger zijn getrokken. En dat wijst mijns inzien niet in de richting van mevrouw Rijnders of mijnheer Dijkman. Wat denkt u er van, commissaris?" Commissaris Languit keek zijn onderge schikte verbaasd aan. De man moest dood op zijn, anders zou hij zo'n flater niet begaan. Beels nog wel! Juist de afwezig heid van de ring wees immers in die richting. Hij sprak dan ook zijn gedachten uit, al was het met veel consideratie. „Maar, Beels toch! De eerste gevolgtrek king die bij je had moeten opkomen, is toch zeker, dat het aftrekken van de ring bedoeld is om ons te misleiden. De inspecteur sloeg zich voor het hoofd. Lachend zei hij: „Nu, ik ga er om te beginnen maar eens een nachtje over slapen," alsof hij de ge dachten van de commissaris had geraden. „Ja, zo zit het natuurlijk in elkaar. Drom mels, de simpelste dingen ontgaan je wel eens. Zullen we nog nog even de tekst van het telegram naar Singapore opstellen, mijnheer de commissaris? Daarna smeer ik hem dan weer voor een flinke dut." Nadat ze het over de inhoud eens waren geworden, belde de commissaris en gaf het papier ter verdere afdoening aan de dienst doende beambte. Met een hartelijk welterusten gingen de twee mannen uit elkaar. V De volgende ochtend stapte inspecteur Beels in zijn dienstwagen om naar B. te rijden. Het was sedert lang een mooie zonnige herfstdag en dat stemde hem onge merkt hoopvol. Zijn hoofd was helder en, goed uitgerust, bereidde hij zich met een zekere plezierige grimmigheid op het onderhoud met mevrouw Rijnders voor. De dokter zou al wel op ziekenbezoek zijn. Des te beter. Hij wilde haar ook liever alleen hebben bij dit kruisverhoor. Dit keer reed hij de hele oprijlaan af tot voor de deur. Alles lag in volmaakte rust. Nu pas zag hij, dat het een reusachtig geval van een huis was, een misbaksel met een serretje hier, een uitbouwtje daar en nog weer een even lelijk als doelloos aan hangsel verderop. Gisteren was hem al die drakerigheid ontgaan. Toen was zijn aan dacht te zeer op andere dingen gericht geweest. Nauwelijks had hij gebeld, of het meisje Greet stond al in de deur. „Wil je me even aanmelden? Ik ben in specteur Beels." „De dokter is niet thuis," zei ze afwezig, een houding die de mensen gewoonlijk tegenover de dienaren der wet aanqemen. „Maar mevrouw zeker toch wel?" De meid liet hem op de mat staan en verdween naar binnen. Links van hem lag de apotheek. Door de ruitjes kon hij de keurige rijen potten, flessen en schalen zien blinken, die juffrouw Van Galen nog zo kort geleden dagelijks had gehanteerd. Het terugkerende meisje maakte een einde aan zijn gedachten. „Mevrouw vraagt, of u binnenkomt." Hij volgde haar en werd in de zitkamer gelaten, waar ook gisteren het onderhoud had plaats gehad. Mevrouw Rijnders had blijkbaar zitten lezen. Bij haar begroeting verontschuldigde ze zich, dat ze nog niet gekleed was. Zo vroeg had ze niemand verwacht. Nu, wat dat aanging, was haar ochtendjapon in Beels' ogen toilet genoeg. Hierna deelde ze hem ten overvloede nog eens mee, dat haai man niet thuis was, maar dat ze hem van zijn bezoek zou verwittigen. Of hij niet liever wilde terugkomen? Tussen twee en drie had haar man in huis zijn spreekuur. Na afloop zou hij dan zeker tijd voor de inspecteur vrij maken. Beels onderbrak haar woordenvloed Gisteren was hem die welbespraaktheid niet zo opgevallen. Hij vertelde haar maar dadelijk, dat hij eigenlijk voor haar kwam. En dat het hem voor haar zelfs aangenamer leek, dat de dokter niet thuis was. Er zou den dingen te berde kunnen komen die ze misschien voor haar man liever verborgen wilde houden. Ze had hem ondertussen plaats laten nemen. Hij merkte haar verwarring en haar hardnekkige pogingen om die te onderdrukken. Met iets te luide stem zei ze: „Ik begrijp niet goed waarop u doelt, inspecteur. Maar misschien wilt u uw woorden nader verklaren?" Toen viel haar blik op het lichtgrijze koffertje, dat inspec teur Beels een beetje achteraf had gehou den. Haar ogen omfloersten een beetje en haar stem trilde even, toen ze er uitstootte: „Maar, dat is tochJa, ik zie het (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7