Velsense politie maakte in het vorig jaar ruim 5500 processen-verbaal op Snelle bevolkingsaanwas en betere surveillance vragen 15 agenten meer Agenda voor Velsen ia Visserij - varia „Postboy" en „Gezina Geertrui" kwamen weer in de vaart Toeristensteiger een week voor aankomst „Oslofjord" gereed Acht maanden gevangenisstraf tegen twee broers geëist In 1955 18 personen door ongevallen gedood In half jaar 557.496 auto's over sluisweg „Curasao" nieuweling in IJmuiden Koppen van meerstoelen - elk 85 ton - worden dinsdag en woensdag geplaatst Wegens diefstal van etenswaren 11 In Velsen 261 vreemdelingen gevestigd Niet meer dan 400 huisjes op strand Zonder waterschout Te IJmuiden 904 monsterrollen opgemaakt HAARLEMSE RECHTBANK VRIJDAG 2 0 JULI 1956 DE SNELLE BEVOLKINGSAANWAS van de laatste jaren in Velsen en de nood zakelijkheid om de toenemende achterstand van de politie-surveillance, waaronder de controle op de weggebruikers en de verkeersmiddelen, op te heffen, hebben besprekingen doen openen om te komen tot een uitbreiding van de politiekorps sterkte met ongeveer vijftien man. De korpssterkte te Velsen was in 1955 113 man, die voor overtredingen 4776 processen verbaal opmaakten in 1954 3183 en voor misdrijven en andere rechercheonderzoeken 711 processen verbaal. Overtreding van het wegenverkeersreglement en de wegenverkeerswet voerde met 3192 processen verbaal de boventoon, terwijl bij de misdrijven vooral de eenvoudige diefstallen met 178 in een jaar tijds in tel waren. Voor seksuele misdrijven werden in 1955 in Velsen 76 personen aangehouden, waarvan er 43 ter beschikking van de officier van Justitie werden gesteld. Drie en dertig klachten wegens belediging en laster kwamen binnen, waarvan er dertig door bemiddeling van de politie konden worden afgedaan. Vijftien keer werd iemand mishandeld. In 1955 kwamen in Velsen 18 personen om het leven; vijf door verkeersongevallen, drie door bedrijfsongevallen, drie door zelfmoord, een door een ongeval in een speeltuin, drie bij het zwemmen, een door een val van de Zuidpier, een door een val uit een roeiboot en een door het overboord slaan in zee. Twintig personen liepen zwaar lichamelijk letsel door verkeersongevallen op. Omtrent de surveillance en de bewaking in Velsen deelt het verslag van de ge meentepolitie over 1955 mee, dat op 19 mei 1955 de eerste proef werd genomen met het op ongeregelde tijden en onder politie begeleiding berijden van de sluisweg. Op 16 juni ging de weg open voor het ver keer en het aantal voertuigen, dat in 1955 gebruik maakte van de weg bedroeg in totaal 557.496. Voorts maakten 1.413.979 voertuigen gebruik van de Velsense pont veren. Het steeds drukker wordende ver keer over het Noordzeekanaal noopte de Velsense politie tot het nemen van uitge breide maatregelen, die veel personeel op eisten. De surveillance per jeep, voorzien van een mobilifooninstailatie, speciaal in de avonduren, bleek ook in 1955 noodzakelijk. Ernstige verstoringen van de openbare orde deden zich niet voor. Baldadigheid De baldadigheid der jeugd in Velsen ver eiste van de politie speciale maatregelen. Regelmatig en voor zover mogelijk werd personeel van de geüniformeerde dienst, soms in burger gekleed, belast met de be strijding der jeugdbaldadigheid. In samen werking met de kinderpolitie werden de jeugdige delinquenten op woensdag- en zaterdagmiddagen aan het hoofdbureau gedurende enige uren gewezen op hun onjuiste gedragingen. Vooral gedurende de tijden, dat de jeugd vrij van. school was, werd op de meeste daarvoor in aanmer king komende punten gesurveilleerd. Hier bij werd onder andere speciale aandacht besteed aan de open terreinen in Oud- IJmuiden, het duinterrein met bunkers, de omgeving van het padvindershuisje te Driehuis, de speelplaatsen van de scholen, de bosjes langs de Kanaalstraat, plant soenen langs de IJmuider straatweg en de nieuwbouw. In de vorstperiode werd spe ciaal toezicht op de gedragingen van de jeugd bij onbetrouwbare schaatsgelegen- heden gehouden. In lichte gevallen van baldadigheid werd volstaan met een onder houding ter plaatse, in ernstige gevallen werden de ouders ingelicht, de jeugdige Het aantal vreemdelingen, dat in 1955 Velsen heeft bezocht, Is nagenoeg gelijk geweest aan het aantal in 1954. Daar voor steeds meer landen de visumplicht wordt afgeschaft, was het bezoek van visumplich- tige vreemdelingen in 1955 aan de afdeling vreemdelingen van de Velsense gemeente politie gering. Op 1 januari van dit jaar waren in Vel sen 261 vreemdelingen gevestigd, waarvan afkomstig van: Ambon 4, Amerika 2, Australië 1, België 40, Canada 6, Denemar ken 6, Duitsland 82, Engeland 23, Ecuador 1, Frankrijk 3, Griekenland 1, Indonesië 4, Italië 9, Oostenrijk 4, Polen 4, Staatloos (pol. delinquenten) 53, Staatloos 12, Zuid- Afrika 1, Zwitserland 5. Bij dit aantal gevestigde vreemdelingen bevinden zich vier dienstboden, namelijk een Indonesische, een Franse, een Finse en een Duitse dienstbode. Het aantal bezoeken van vreemdelingen uit Oost-Duitsland was in 1955 groter dan voorheen, vermoedeliik als gevolg van het verzachten van de uit en inreisbepalingen in Oost-Duitsland. Moeilijkheden met de terugkeer deden zien niet voor. Het vreemdelingenbezoek voor korte of langere duur aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. was in 1955 niet groot. Evenals in voorgaande jaren verbleef een groot deel van deze be zoekers wederom te Beverwijk, daar Vel sen weinig hotel- en pensionruimte heeft. Verder moest door de brigadier van de vreemdelingendienst herhaalde malen be middeling worden verleend bij de terug keer van schepelingen van vreemde natio naliteit, die voor kortere of langere tijd opgenomen waren geweest in het St. An- toniusziekenhuis te IJmuiden. Voor enigen van hen moest de hulp worden ingeroepen van het consulaat van hun land. VRIJDAG 20 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Prize of gold". Eex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Vclser Gemeenschap, 20 uur, „Velserbeek", openluchtconcert „IJmuidens Roem". ZATERDAG 21 JULI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Prize of gold' Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. daders naar het politiebureau overge bracht, terwijl ook de hoofden der scholen verschillende malen werden ingeschakeld. De correctieklasse werd door 109 kin deren bezocht. Met de ambtenaar voor jeugdzaken werd overleg gepleegd terzake de behoefte aan het leidinggeven aan de vrije tijdsbesteding van minder geordende jeugd, in het bijzonder als preventie tegen vernielingen en andere baldadigheden. Enige malen werd bemiddelend opgetre den in verband met schadevergoeding voor door de jeugd gepleegde vernielingen, ter wijl 13 schaderapporten aan de directeuren van gemeentelijke diensten werden ge zonden. Explosieven Bij de politie kwamen 60 meldingen van gevonden oorlogstuig binnen. 306 granaten, 4 mijnen, 4 bommen en diverse andere ge vaarlijke en ongevaarlijke voorwerpen werden, deels in samenwerking met de hulpverleningsdienst en de marine-oprui mingsdienst, geruimd. De controle op de naleving van de wette lijke bepalingen ten aanzien van de opslag en het vervoer van ontplofbare stoffen vergde ook dit jaar voortdurend toezicht, onder meer in verband met de aanvoer en het gebruik van explosieven bestemd voor burgerlijke doeleinden. 22 geleidebiljetten werden afgegeven voor het vervoer van ontplofbare stoffen. 24 maal werd toezicht gehouden bij het verladen van explosieven en munitie. Hierbij werd door de politie zoveel mogelijk toezicht gehouden, op ver zoek van de dienst Geleiders Ontplofbare Stoffen. De ligging van de kruithaven Bui tenhuizen binnen deze gemeente, waarvan voor lading en lossïhg veelvuldig gebruik wordt gemaakt, eist veel politietoezicht. V erkeersongevallen Het aantal ter kennis gekomen verkeers ongevallen bedroeg in 1955 560 (vorig jaar 458); een vermeerdering van 22%. In ver band hiermede werden 483 technische onderzoeken ingesteld; het vorig verslag jaar 381, een vermeerdering van 27"/#. Bij 5 van deze verkeersongevallen viel een dodelijk slachtoffer te betreuren, ter wijl in 20 gevallen zwaar lichamelijk letsel werd veroorzaakt en 343 personen minder ernstig werden gewond. Het aantal voertuigen en andere voor werpen, dat als gevolg van aanrijdingen schade opliep bedroeg 768; (in het vorig verslagjaar 608), vermeerdering 26,31°/o. De schade is als volgt verdeeld: auto bussen 16 (11) toename 45%; motorrijtuigen 533 (423) toename 26%; rijwielen met hulp motor 104 (54) toename 92%; rijwielen 80 (86) afname 7%; andere voertuigen 8 (6) toename 33%; andere voorwerpen 27 (28) afname 4%. Het aantal verkeersongevallen in Velsen is gedurende 1955 toegenomen. Deze toe name is echter een gevolg van het groter aantal voertuigen dat van de wegen ge bruik maakt, terwijl ook de totgle weg- lengte in de gemeente belangrijk werd uit gebreid. In vergelijking met de landelijke cijfers omtrent de verkeersonveiligheid is de toename niet abnormaal. Jeugdver keershrigades In 1955 werd begonnen met de opleiding van 50 scholieren van de zesde klassen van enige lagere scholen tot jeugdbrigadiertje. De opleiding bestond uit theoretische en praktische verkeerslessen. In september werden de verkeersbrigadiertjes door de burgemeester geïnstalleerd en begonnen zij hun dienst op een drietal oversteekplaat sen voor schoolkinderen en wel 2 bij de Julianabrug en 1 op de Lange Nieuw- straat nabij de Velserduinweg. Einde december kwam de jeugdverkeers- brigade op de Hoflaan (nabij de rotonde) tot stand. De jongelieden werden uitgerust met een wit plastic regenjas met dito zuidwester en een spiegelei, dat in eigen beheer werd vervaardigd. Over het alge meen kan gezegd worden dat de briga- diertjes hun werk met enthousiasme ver richten. Het bleek dat de meisjes hun taak serieuzer uitvoeren dan de jongens, het geen ook in andere steden opgemerkt is. De houding van de weggebruikers tegen over de verkeersbrigades is bevredigend. Ongelukken deden zich niet voor. Wel moest de bestuurder van een vrachtauto door een proces-verbaal tot de orde wor den geroepen toen hij, terwijl de kinderen onderleiding van 2 brigadiertjes oversta ken, op onverantwoorde wijze passeerde. De man werd veroordeeld tot 3 weken hechtenis. Resumerende kan gezegd wor den, dat de proef met het instellen van Voor het zomerseizoen 1955 werden voor het kamperen in strandhuisjes op het Noordzeestrand 400 vergunningen uitge reikt, waaronder begrepen 18 voor het verhuren van zomerhuisjes door de ver schillende strandpachters. In het geheel werden 442 aanvragen ontvangen tot het kamperen op het strand. Aan 42 verzoeken kon niet worden voldaan door gebrek aan ruimte op het voor het plaatsen voor zomerhuisjes bestemde strandgedeelte en omdat uitbreiding ongewenst moet worden geacht in verband met de omstandigheid dat de plannen tot ontwikkeling van de „badplaats" IJmuiden nog geen vaste vorm hebben gekregen, aldus het verslag over 1955 van de Velsense gemeentepolitie. De gelegenheid tot het strandgebruik was opengesteld van 2 april 1955 tot einde sep tember 1955. De personen, aan wie een kampeervergunning voor hun gezin voor het gehele seizoen werd uitgereikt, waren afkomstig uit de volgende gemeenten: Amsterdam 140, Haarlem 15, Zwanenburg 1, Beverwijk 1, Ilpendam 1, Haarlemmer meer 1, Zaandam 1, Velsen 233, Westzaan 1, Kerkrade 2, Oostzaan 1, Hoofddorp 1, Bloemendaal 1, Utrecht 1. Op de strandgedeelten, toegewezen aan de onderscheidene pachters, was het hier achter gemelde aantal huisjes geplaatst: J. Ramerman 154, H. H. Verswijveren 36, P. Menger 90, L. E. Gouda 75, Ver. IJmuidens Bloei 45. Door 472 gezinnen werd gebruik gemaakt DRIE VISSERIJSCHEPEN, waarvan er twee al gedurende tal van jaren aan de IJmuidense markt verschijnen, hebben gistermiddag op de Noordzee een proefvaart gemaakt. De IJmuidense trawler „Postboy" IJM 35, die ruim een half jaar niet naar zee is geweest om een grote beurt in de machinekamer te ondergaan, werd om streeks elf uur door de Scheveningse schipper Jan Bal naar buiten gekoerst om enige tientallen mijlen proef te varen. De 720 pk. Ruston and Hornsby-motor van de „Postboy" is gedeeltelijk vernieuwd en vandaag of morgen hoopt de N.V. Visserij onderneming „De VEM" de trawler weer ter visserij te sturen. Verder maakte de Rijnstroom-motorlogger „Gezina Geertrui" KW 176, die te IJmuiden van een nieuwe motor werd voorzien, gistermiddag de proefvaart en kwam de nieuwe traw ler „Curagao" IJM 99 in al haar rankheid van Vlaardingen naar IJmuiden gestoomd om het aantal schepen van de rederij „Medan-Batavia" weer op drie te brengen. jeugdverkeersbrigades geslaagd is, zodat van de gelegenheid tot het huren van een in de toekomst tot uitbreiding ervan kan worden overgegaan. Parkeerterreinen De wedstrijden van de voetbalvereni gingen Stormvogels en VSV eisten ook dit jaar door het ontbreken van parkeer terreinen vaak uitgebreide verkeersmaat regelen, waarbij door het personeel extra dienst moest worden verricht. In de par keergelegenheid nabij het gemeentelijk sportpark moet verbetering worden ge bracht. De parkeerterreinen aan het Pla teau nabij het strand bieden thans plaats aan 400 voertuigen. strandhuisje voor kortere tijd. Het toezicht op en nabij het strand werd gedurende het gehele seizoen uitgeoefend door één politie ambtenaar. Op dr--'-ke dagen werd dit toe zicht uitgebreid. 'en de gevallen, waar bij de plaatselijke (deling van het Neder landse Rode Kruis of de IJmuider Red dingsbrigade eerste hulp verleenden, werd door de strandpolitie aan 168 personen bij kleine ongevallen die hulp verleend. Op 14 juli 1955 vond een verdrinkingsgeval plaats. Het slachtoffer was een patiënt, lijdende aan vallende ziekte. Overigens deden zich geen ernstige ongevallen of ongeregeld heden voor. De KW 176 „Gezina Geertrui", die in september 1950 voor de „Rijnstroom" in de vaart kwam, had tot nu toe een 350 pk motor. Het schip werd in 1938 in Duitsland gebouwd bij Jos. L. Meijer te Papenburg aan de Eems en werd in de vaart gebracht als de „Korab 3", de GDY 116. Ruim een half jaar heeft de „Gezina Geertrui" nu in IJmuiden voor de kant gelegen om een nieuw hart en een nieuw visruim inge bouwd te krijgen. Ook aan dek werden vele verbeteringen aangebracht. De firma Van Egmond en v. d. Schee te IJmuiden bouwde de 600 pk MAK-motor in, H. Zwart's machinefabriek verrichtte al het bijkomende ijzerwerk onder en op dek en de firma Smit zorgde voor een nieuw vis ruim, dat ruim 800 kantjes haring of zo'n 1800 kisten vis kan bevatten. Schipper Willem v. d. Plas toonde zich gistermiddag tijdens de proefvaart uiterst tevreden met het bereikte resultaat. Vooral de verbeteringen aan dek de losse luiken werden vervangen door vier dekgaten achtte hij een grote verbetering. De proef vaart werd langs de kust in noordelijke richting gemaakt en hierbij liep de „Gezina Geertrui" de uitstomende KW 123 „Robert William" al uit. De snelheid werd op on geveer 10.5 mijl geschat. Verschillende ma noeuvres werden met het schip gemaakt en vooral werden proeven gedaan met het omkeren van de motor om voor- en achter uit te draaien. De juiste werking van het luchtverdeelapparaat werd aan de machi nisten van de „Gezina Geertrui" gedemon streerd en ook met de nieuwe lichtmotor een 60 pk Mercedes Benz werd proefge draaid. Alles verliep naar volle tevreden heid en de reder, de heer N. Parlevliet Jr. meende dan ook, dat deze IJmuidense fir ma's in hun samenwerking iets goeds tot stand hadden gebracht. De IJmuidense schipper H. Krab heeft In 1955 hebben de ambtenaren van aanmonstering in Velsen in totaal 904 mon sterrollen opgemaakt, aldus het jaarverslag van de Velsense gemeentepolitie. Daar in Velsen geen waterschout is ge vestigd, is de commissaris van politie inge volge het schepelingenbesluit ambtenaar van aanmonstering. Bij besluit van de mi nister van justitie van 19-3-1954 zijn met ingang van 1-4-1954 benoemd tot plaats vervangend ambtenaar van aanmonstering de heren W. G. Meyboom en J. Groot. De werkzaamheden van deze ambtenaren omvatten het opmaken der monsterrollen de aanmonstering van schepelingen, de af gifte van monsterboekjes en het aanhouden der desbetreffende registers. Opgemaakt werden 904 monsterrollen (in 1954 837) waarvan 233 (221) voor koopvaardijschepen en 671 (616) voor vis sersschepen. Een commando-overdracht had 14 (9) maal plaats; er werden 21 (2) scheepsjournalen geparafeerd. Afgegeven werden 301 (238) monsterboekjes. Er werden 55 (50) consenten tot uit oefening der kustvisserij afgegeven. De in schrijvingen van nieuwe vissersvaartuigen in het visserijregister en de overschrijving van verkochte vissersschepen, benevens de afgifte van nationaliteitsbewijzen had op de gebruikelijke wijze plaats. De toeristensteiger te IJmuiden, die in de nabijheid van de kop van de Vissershaven verrijst, zal een week voor de binnenkomst van het 16.844 ton metende motorpassa giersschip „Oslofjord" al gereed zijn. De „Oslofjord", die 30 juli binnenloopt, zal het eerste passagiersschip zijn, dat na de oor log IJmuiden bezoekt om de opvarenden toeristen gelegenheid te geven Neder land te bezichtigen. De 38 meter lange in het kanaal stekende steiger is al grotendeels klaar gekomen en ook het heiwerk voor de meerstoelen heeft het aannemingsbedrijf J. v. d. Vlies al ach ter, d& i-ug. Volgende week dinsdag en woensdag zullen de twee forse betonnen koppen op de tien palen worden gezet. Deze koppen schuiven juist een meter ver over de palen heen. Zij wegen 85 ton per stuk, zodat een speciale bok van Amster dam zal moeten komen om de koppen te plaatsen. De palen, waarop de koppen zul len rusten, zijn elk niet minder dan negen tien meter lang. Aan de wal is men thans doende een aantal meermalen te plaatsen, die door de straat heen een verankering vinden in de daarachter liggende grond en verder komt er nog een betonnen damwand ach ter te staan. De „Oslofjord" Het motorschip „Oslofjord" is het eigen dom van Den Norske Amerika Linje te Oslo. Het is gebouwd in 1949 bij de Ne derlandse Dok- en Scheepvaart Maatschap pij te Amsterdam. Het heeft als bruto in houd 16844 rt. en als nette inhoud 9306 rt. De walerverplaatsing is 16840 ton, het draagvermogen 6000 ton, de lengte over al les 175,87 m., de lengte tussen de loodlijnen 157.83 m., de breedte 21.59 m„ de holte tot promenadedek 11.43 m. en de diepgang 8.11 m. De equipage telt 283 man. Er is accom modatie voor 266 passagiers in de cabine klasse en 359 in de toeristenklasse. De voortstuwing wordt geleverd door twee 7 cyl. 2 tact Storl Dieselmotoren, elk 8175 pk. voor een dienstsnelheid van 20 mijl. Het contract voor de bouw werd gete kend op 1 mei 1946. De kiellegging vond plaats op 1 mei 1948 en op twee april 1949 kon het schip te water worden gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door H.K.H. Kroonprinses Martha van Noorwe gen. De technische proeftocht werd gehouden van 1519 October 1949 en de officiële overdracht gedurende de reis van Amster dam naar Oslo van 1113 november 1949. Op 26 november 1949 aanvaardde het schip de eerste reis van Oslo naar New York. Norske Amerika Linjc Den Norske Amerika Linje (Norwegian America Line) is opgericht op 27 Augustus 1910, zetel Christiania, thans Oslo. De dienst op New York werd begonnen in juni 1913 met het s.s „Kristianiafjord" (10601 brt.) en wel op 4 juni. Als tweede schip kwam gereed de „Bergensfjord, welke in october 1913 in dienst werd gesteld. De „Kristianiafjord" en de „Bergensfjord" wa ren indertijd de grootste schepen onder Noorse vlag. Tijdens de eerste wereldoorlog werd een derde schip besteld. De bouw kon echter slechts langzaam voortgang vinden, doch toen medio 1917 het eerste schip van de maatschappij, de „Kristianiafjord" bij Kaap Race verloren ging, werd de bouw van het nieuwe schip met spoed voortgezet. Dit werd de „Stavangerfjord". die op 8 mei 1918 voor de eerste reis van Liverpool naar New York vertrok. Behalve de passagiers schepen bezat de rederij nog een aantal vrachtschepen. De beide passagiersschepen werden verscheidene malen gemoderni seerd en van oliestookinstallaties voorzien. Eerst in 1936 ging de maatschappij er toe over een derde passagiersschip te bestel len. Dit schip, gebouwd bij de Deschimag A. G. Weser Werf te Bremen, kreeg de naam „Oslofjord" en werd in mei 1938 op geleverd. Dit motorschip, groot 18673 brt. en 5705 nette, 166 m. lang, 22.40 m. breed en 8.20 m. diep was voorzien van accommo datie voor 860 passagiers en met een dienstvaart van 19 mijl het snelste schip van de Noordse landen. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog in 1939 be stond de vloot van de Norske Amerika gisteren de nieu./e motortrawler „Curagao" die het bekende visserijmerk IJM 99 heeft gekregen, van Vlaardingen naar IJmuiden gebracht. Deze trawler, die werd gebouwd door de scheepswerf De Dageraad te Wou- brugge, is iets langer dan de schepen uit de serie, waarin de „Medan" en „Soera- baia" thuishoren. De „Curagao", die ook alleen over stuurboord vist, is naar de bemanning ons meedeelde in de ver blijven achterin uitstekend ingericht. De afmetingen bedragen 40.50x7x3.80 meter. Het schip werd voorzien van een platte bak, zoals ook een trawler als de „Thorina" die bezit. De voortstuwing geschiedt door een 550 pk Industriemotor. Het merk IJM 99 heeft nu achtereenvolgens toebehoord aan de Johanna Elizabeth, Batavia. Job Gouda, Sterna, Colombo en Batavia II. „Flamingo" uitgediend Met het in de vaartkomen van nieuwe motortrawlers, wordt de stoomtrawlervloot steeds meer ingekrompen. IJmuiden be schikt thans nog over tien stoomtrawlers: De Herman, Haarlem, Vios, Vikingbank, Norma Maria, Tzonne, Bergen, Abraham, Klaas Wijker en Bloemendaal. De „Gelria" l'JM 21 werd, zoals al ge meld, naar Hendrik Ido Ambacht gesleept om onder de slopershamers terecht te komen en ook de trawler „Flamingo" IJM 25 van de N.V. Scheepsexploitatiemaat- schappij „De Marezaten" staat dit lot te wachten. Hef schip is al leeggehaald, de masten zijn verwijderd en het schip is voorlopig opgelegd in de Haringhaven. Linje uit 17 schepen met 100.097 bil. i zee ter noogte van Newcastle op mijnen De „Oslofjord" (I), het grootste Noorse I liep. Dit verloren schip werd dus in 1949 schip, ging in december 1940 in Britse vervangen door één in Nederland gebouw- dienst verloren, doordat zij op de Noord- de „Oslofjord". Acht maanden, waarvan drie voorwaar delijk eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman donderdag tegen twee Haarlemse broers van twintig en vieren twintig jaar, die er van worden verdacht, in het vorige en dit jaar herhaaldelijk te hebben gestolen in een levensmiddelenbe- drijf in Haarlem. De buit zou hebben be staan uit onder meer thee, koffie, choco lade en andere snoepwaar. De oudste van de twee, die bij de Justi tie geen onbekende is, was na zekere tijr' tot de ontdekking gekomen, dat zijn broer voortdurend snoepte. Deze had desge vraagd eerst gezegd, dat hij het snoep kocht, maar al spoedig had hij zijn broer volledig ingelicht omtrent de wijze, waar op die chocolade en andere produkten te vergaren waren. Samen hadden ze nadien de desbetreffende zaak nog enige malen bezocht, tot zij uiteindelijk waren betrapt. Mr. Van der Valk Bouman achtte dief stal met inklimming, meermalen gepleegd, bewezen. Hij kwam er toe, tegen beiden eenzelfde straf te eisen, omdat de jongste, die een nog blanco strafregister heeft, het initiatief tot het plegen van de diefstallen had genomen. De raadslieden van de verdachten, mr. M. B. Cohen en mr. Swaab, vroegen de uiter ste clementie. De uitspraak volgt op dins dag 3) juli. In dronkenschap Tegen een 38-jarige los werkman uit Haarlem eiste mr. Van der Valk Bouman een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Deze man wordt er van verdacht, in april en mei van dit jaar een fiets en een bromfiets te hebben gestolen en een huurkoop-brom fiets te hebben verduisterd. De verdachte zei, zich niets van deze feiten te kunnen herinneren en nam aan, dat dronkenschap de oorzaak van alles is geweest. In die richting dacht ook de officier, die bovendien toezicht van het Medisch maat schappelijk consultatiebureau voor alcoho lisme eiste. De verdediger, mr. F. Theyse Sr., kon zich geheel met dit toezicht ver enigen; hij deelde mee, dat de verdachte, die in het Huis van Bewaring in Haarlem vertoeft, daar ontdekt heeft, dat hij het ook zonder alcohol kan stellen. Uitspraak op 31 juli. In vrijheid Vrijspraak eiste de officier tegen een 31- jarige Haarlemmer, wie gelddiefstal ten laste was gelegd. De verdachte zou ten minste honderd gulden hebben gestolen, toebehorend aan een echtpaar, waarbij hij inwoonde. De vrouwelijke helft van het echtpaar had op zekere dag ontdekt, dat er uit de kast, waarin zij het pensioen van haar man bewaart, een biljet van honderd gulden was verdwenen. Beide echtelieden richtten de verdenking op de kostganger, „omdat er niemand anders in ons huis komt". Maar deze bleef hardnekkig ont kennen. Mr. Van der Valk Bouman gaf toe, dat er sterke aanwijzingen bestaan, dat de t erdachte de diefstal heeft gepleegd, vooral c ik omdat deze, na de constatering van de t :rdwijning van het geld, veel heeft uitge- ;ven, iets wat hij anders nooit doet. „Aan 1 andere kant is hier toch een zeker ele ment- van twijfel", daarom vroeg de officier vrijspraak. Mr. O. H. van Wijk, die als verdediger op trad, ging nog een stap verder: hij vroeg behalve vrijspraak tevens onmiddellijke in- vrijheidsstelling voor zijn cliënt, die tot nu toe in het Huis van Bewaring was gedeti neerd. De rechtbank willigde het verzoek in. Besommingen van donderdag: KW 89 6880, KW 163 2730: IJM 78 f 1280; IJM 7 1040; IJM 4 1420, IJM 59 500; KW 94 ƒ340; K"' 77 ƒ1100; Herman 19.670,—. Prijzen van donderdag. Per 1 kg: heil bot 2.802.40; gr. tong ƒ4.203.70; grm. tong ƒ3.803.15; kim. tong ƒ3.703.10; kl. tong I 3.50—3.10; kl. tong II ƒ2.74—2.40; tar bot I ƒ32.30; zalm ƒ115.60. Per 50 kg: tarbot IV 5746; gr. schol ƒ5150; grm. schol f 5149; kim. schol 54 40; kl. schol I ƒ46—37; kl. schol II 148—8; schar ƒ22—9.50; bot 13.508; v. haring 15.5015; makreel 1711.50 gr. schelvis 3214, grm. schelvis ƒ3012; kim. schelvis ƒ3110; kl. schelvis I 298; kl. schelvis II 2010; wijting 23 8.10; gr. gul ƒ42—34; mid. gul 3935; kl. gul ƒ3317. poontjes ƒ8.40; pieterman ƒ71 61; kl. koolvis zw. 1812.50; kl. rode poon II ƒ19. Per 125 kg: gr. kabeljauw ƒ22890; gr. koolvis zw. ƒ6361; gr. koolvis wit ƒ86; gr. leng 80. Aanvoer van donderdag: 188 kisten tong en tarbot, 1120 schol, 65 schar, 35 bot, 293 haring, 257 makreel, 850 schelvis, 125 wijting, 100 kabeljauw en gul, 2 leng, 12 poon, 210 koolvis, 50 divresen. In totaal 3310 kisten. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN 's-GRAVENHAGE 20 Juli. Vangstbericht van hedenmorgen uit zee: Sch. 78 nog 135 mijl, 305 met 11 k., 200 met 30 k., 195 met 17 k., 254 met 19, 341 met 10, 342 110'mijl afgelegd, 412 met 2, 56 met 6, 159 met 20, 229 nog 135 mijl, 105 met 32, 339 met 40, 23 met 5, 53 met 12, 104 met 25, 332 met 25, 39 met 15, 201 met 15, 264 met 10, 57 met 45, 181 met 35 uit 60 netten, 199 mei S0, gisteren 75, 32 met 17, 40 met 50, 48 met 25, 49 met 50, 132 nog 140 mijl, 133 geen vangst, 189 met 14, 233 met 40, 247 met 1, 262 met 10, 2 met 25, 5 geen vangst, 9 nog 190 mijl, 19 met 2, 35 met 10, 37 met 60 uit halve vleet, 55 gisteren 100, 84 met 5, 130 met 1, 210 met 8, 236 met 50 uit halve vleet, 249 met 8, 250 met 1, 297 met 38, 310 met 2, 312 met 1, 399 nog 160 mijl, 20 met 14, 223 met 65, 225 nog 150 mijl, 314 met 3, 79 met 50, 141 met 15, 186 nog 150 mijl, 361 geen vangst, 46 met 68 uit halve vleet, 50 met 17, 63 met 25 uit halve vleet, 64 met 15, 66 120 mijl afgelegd, 81 met 62, 89 met 30, 116 met 30, 123 weinig vangst, 150 met 70, nog 40 netten, 242 met 14, 3 geen vangst, 14 met 2, 47 met 2, 302 geen vangst, 110 weinig vangst, 333 met 20 k., 325 met 15, kw. 50 nog 20 mijl, kw. 173 met 1. Vlaardingen: VI. 14 met 32 uit halve vleet, 29 met 6 nog 25 netten, 53 met 32, 56 met 65, 70 met 45, 71 met 17, 78 met 2, nog 40 netten, 79 met 10, 83 met 36, 84 met 30, 86 met 10, 89 met 70, nog 45 netten, 97 met 10, nog 25 netten, 112 met 2. 132 met 65. nog 50 netten, 142 met 8 nog 40 netten, 166 met 17, 172 met 12 nog 20 netten, 196 met 8 nog 25 netten, 203 met 3, 205 met 2, 306 met 20, 207 met 70, nog 25 netten, 208 nog 140. Binnen te Scheveningen: Sch. 54 mgt 37 last en 400 kisten verse haring en 50 kis ten makreel. De Franse wielerfederatie en de rijwielindustrie zullen binnenkort deze fiets aan president Eisenhower aanbieden. Het rijwiel is geheel met de hand vervaardigd van extra licht metaal.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7