Dr. Drees geeft opdracht terug Premier Eden acht nieuwe oriëntatie op het gebied der defensie noodzakelijk Opschudding in de Amerikaanse Republikeinse partij Haarlems Dagblad Kabinetsformatie op dood spoor Akkoord over atoomproeven omwille van de gezondheid der mensheid Het woord is aan.. Minister Stassen wil vice-president Nixon niet herkiesbaar stellen Indeling van ons land voor het weer HET WEER: Plaatselijk enige regen el Dit jaar geen kernproeven meer in Stille Oceaan Nederlandse militairen uit Suriname teruggekeerd Bromfietser, na aanrijding door auto, ernstig gewond Brand in dressuurhal van Valkenburgs dierenpark Roofdieren en vogels kregen ernstige brandwonden Ecuador in het geweld van onstui mige zee Twee UNO-waarnemers gewond Hittegolf in Nijlvallei Hongarije herstelt sociaal democraten in ere 71e JAARGANG No 12 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 24 JULI 19a6 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 31 e JAARGANG No 16a Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Gird- rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hedenmorgen heeft de Koningin op het Huis ten Bosch dr. W. Drees ontvangen, die Haar verzocht heeft om ontheffing van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Daarna heeft de Koningin achtereenvolgens ontvangen de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman en dr. O. G. Kortenhorst. Voor hedenmiddag zijn uitgenodigd mr. uitgaven in verband met het nationale in- J. A. W. Burger, fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid, prof. mr. C. P. M. Romme, fractie-voorzitter van de Katho lieke Volkspartij, prof. dr. J. Zijlstra, fractie-voorzitter van de Anti-Revolutio naire Partij, de heer H. A. Korthals, waar nemend fractie-voorzitter der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en de heer H. W. Tilanus, fractie-voorzitter der Chris- telijk-Historische Unie. Dr. Drees heeft vanochtend, nadat de Koningin hem had ontheven van zijn op dracht, medegedeeld, dat de wezenlijke bezwaren van de K.V.P. tegen zijn ont- werp-programma betrekking hadden op de vier volgende punten: de bezitsvorming; de paragraaf over Nederlands Nieuw- Guinea; de kwestie van de stijging der ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie en het departement van Defensie hebben in een gemeenschappelijke verklaring meege deeld, dat in 1956 geen atoombommen meer in de Stille Oceaan tot ontploffing zullen worden gebracht. Volgens deze verklaring heeft men de atoomwapens met een be perktere dodelijke uitstraling kunnen ver beteren. De verklaring vermeldde echter niet hoeveel atoom- en waterstofbommen sinds begin mei tot ontploffing zijn ge bracht en evenmin de datum van de laat ste ontploffing. De proefnemingen zijn geslaagd, aldus de verklaring, en zij hebben mede door de vervolmaking van de verdedigingsmetho den tegen atoomaanvallen bijgedragen tot de veiligheid van de Verenigde Staten en de vrije wereld. Ofschoon in 1956 in dit gebied geen bom men meer tot ontploffing zullen worden ge bracht, worden bepaalde werkzaamheden, die verband houden met de proefnemingen, nog enige tijd in de omgeving van Bikini en Eniwetok voortgezet. Aan de Lloydkade te Rotterdam arri veerde maandag het m.s. „Bonaire" van de K.N.S.M. met aan boord een detachement Nederlandse militairen tweeëntwintig officieren, onder-officieren en manschap pen dat, na ongeveer een jaa^ in Suri name te hebben vertoefd, weer voet op vaderlandse bodem zette. De aankomst van het detachement, dat onder commando stond van luitenant W. Piet uit 's Graven- hage, werd muzikaal opgeluisterd door het muziekkorps van de genietroepen uit 's Hertogenbosch. Ter verwelkoming van de militairen was aanwezig de garnizoenscommandant van Rotterdam, luitenant-kolonel A. H. Schreu- ders. Gewoonlijkt ontscheept de „Bonaire" te Amsterdam, maar in verband met de lading werd het naar Rotterdam gediri geerd. Oorspronkelijk zou het schip reeds zaterdag in ons land aankomen, maar door motorpech werd het vertraagd. komen; dj pacificatie van het hoger onder wijs. Op initiatief van minister Zijlstra als bemiddelaar zijn gisteravond prof. Romme, de fractieleider van de KVP en mr. Burger, fractieleider van de PvdA, met kabinets formateur dr. Drees bijeengekomen om als nog tot een accoord te komen. Over en weer was het wenselijk gevon den, om nog eens te trachten een oplos sing te vinden voor de moeilijkheden die de kabinetsformatie belemmeren, maar na een conferentie van twee uur bleek geen overeenstemming mogelijk. Maandagavond omstreeks vijf uur heeft er op de Schipholweg bij de kruising met de Hoofdweg, nabij Badhoevedorp, een aanrijding plaats gehad tussen een perso nenauto en een bromfiets, waarbij de be stuurder van de bromfiets, een 6i0-jarige plastiekwerker uit Amsterdam, zeer ernstig gewond werd. De bromfietser reed aan de rechterkant van de Schipholweg op het rijwielpad in de richting Haarlem, toen hij bij de krui sing met de Hoofdweg plotseling linksaf sloeg, zonder daarbij voldoende acht te slaan op het hem achteropkomende ver keer. Een eveneens in de richting Haarlem rijdende automobilist, een 63-jarige Heem- stedenaar, kon een botsing niet meer voor komen en reed de bromfietser aan. Deze moest met een hersenbloeding en uitwen dige wonden in zorgwekkende toestand naar het Wilhelminagasthuis te Amster dam worden overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Twee tijigers, een leeuw en een bruine beer van een dierentuin in Valkenburg zijn er als gevolg van een zondagnacht in de dressuurhal van dit dierenpark uitgebro ken brand heel slecht aan toe. Zij krijgen zuurstof toegediend. Voor het leven van d'e bruine beer wordt gevreesd. Ook drie papagaaien, die zich in de hal bevonden zijn stervende. De brand, die 's nachts in een hoek waar zaagsel werd bewaard, ont staan moet zijn, werd 's morgens ontdekt door eerunige oppassers, die de vlammen uit de deur zagen slaan. De dieren die in de hal zaten opgesloten en onmiddellijk naar buiten zijn gehaald, waren door de rook ontwikkeling en de warmte bijna be zweken. Het blussingswerk is door de oppassers verricht en heeft niet veel moeilijkheden opgeleverd want het gebouw was van steen. Van onze correspondent in Londen) „Het gevaar van het uitbreken van een nieuwe wereldoorlog is verminderd en blijft verminderen", aldus heeft premier Eden gisteren onder meer verklaard in een toe spraak, waarmede hij in het Britse Lagerhuis een debat over de buitenlandse politiek, dat twee dagen zal duren, opende. Sir Anthony verklaarde, dat de veranderde situatie een nieuwe oriëntatie op defensiegebied in overleg met de bondgenoten noodzakelijk maakt. Eden gaf de geruststellende verzekering, dat er geen sprake van is, dat Groot-Brittannië door een plotselinge koerswijziging de Westelijke militaire eenheid in verwarring zou brengen. Uit het debat bleek, dat de accenten sinds het vorige buitenlandse debat in fe bruari belangrijk zijn verschoven. Een vooruitgang is ongetwijfeld, dat Londen thans bereid is de kwestie van de controle van de waterstofbom-proeven niet meer af hankelijk te stellen van de tot standkoming van een algemene ontwapeninigsovereen- komst, maar thans los daarvan zal wor den bekeken. Men is zich duidelijk bewust van het gevaar, dat de wereld ook zonder oorlog haar vernietiging zal kunnen tege moet gaan. Niemand twijfelt er aan, dat de water stof-bom het mensdom kan vernietigen. „Het zou verstandig zijn thans voorberei dingen te treffen, opdat voorkomen wordt, dat voortzetting der proefnemingen gedu rende lange tijd de gezondheid van de mensheid in gevaar brengt." zo zei hij. Vrije keus Groot-Brittannië handhaaft zijn eis tot vrije verkiezingen van een herenigd Duits land, maar die eenheid is niet afhankelijk van aansluiting van een verenigd Duitsland bij de Noordatlantische Verdragsorganisa tie, zoals velen ten onrechte uit het Britse witboek daaromtrent hebben opgemaakt. Volgens de toelichting van Eden zal een her enigd Duitsland volkomen vrij zijn, ook de zijde van het communisme te kiezen hoe zeer het Westen dat ook zou betreuren. Het nieuwe Duitsland zou zich ook bij een we derzijds veiligheidsverdrag kunnen aan sluiten. Eden voegde er veelbetekenend aan toe, dat West-Duitsland in overweldigende meerderheid anti-communistisch is en dat er ook in Oost-Duitsland weinig geestdrift voor het communisme bestaat. Belangrijk is, zo zei Eden, dat de Verenigde Staten bereid zijn deel te nemen aan een weder zijds garantiesysteem. De onderlinge wed ijver tussen het communisme en de vrije landen moet volgens Eden de Sovjet- Eden werald open stellen voor nieuwe invloeden. Namens de Labour-oppositie betoogde Alfred Roberts, dat het beginsel van col lectieve veiligheid nog evenzeer opgaat als in de dertiger jaren. De vrede kan daar verzekerd worden als de grote mogend heden het oprecht willen en daarom moet communistisch China de Chinese zetel in de UNO bezetten. Het is een grote fout economische hulp te verlenen via militaire pacten. Duitse sleutel Het Duitse probleem vormt de sleutel voor de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en het Westen. In West-Duitsland voeren de Russen een psychologische cam pagne, die niet moet worden onderschat. Hun doel is, de Duitsers ervan te overtui gen, dat zij de Duitse eenheid tot stand kunnen brengen, als zij maar met het Westen breken. Hij waarschuwde Eden, dat de goede wil in de bondsrepubliek niet onuitputtelijk is. Een plotselinge en vol ledige wijziging in onze politiek ten op zichte van Duitsland is ongewenst. Op de "Westergronden bij het eiland Ter schelling ligt 't wrak van het Zweedse schip „Ecuador". Te vergeefs hebben de sleepboten „Holland" en „Zuidzee" getracht het schip vlot te trek ken toen het op woensdag 29 februari tijdens een zware westerstorm strand de. De veertig, opva renden konden allen in veiligheid worden gebracht, de „Ecua dor" zelf werd een prooi van de golven. Het schip brak in tweeën. De beukende zee heeft het afge broken voorschip ge leidelijk verplaatst. Het ligt thans haaks op het achterschip. Deze luchtfoto van het A.N.P. gunt ons een blik op het toneel van een moegeslagen en gehavende stomer, die niet meer gebor gen zal worden. Tegenover de voortvarende Russische politiek mogen wij echter niet werkeloos blijven. De oppositie stelt daarom bespre kingen voor tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duits land, om een nieuwe oplossing van het Duitse probleem te overwegen. Waarschijn lijk is de Duitse eenheid afhankelijk van twee voorwaarden: gecontroleerde ontwa pening en een alles omvattend Europees veiligheidspact. Hoe langer met de Duitse hereniging wordt gewacht, hoe moeilijker deze verwezenlijkt zal kunnen worden. De nadruk moet volgens de oppositie worden verlegd van het militaire naar het econo mische aspect. Toen Eden in zijn rede de hoop uitsprak, dat het eens mogelijk zou zijn, dat Oost en West zouden nagaan of gekomen kon wor den tot overeenstemming inzake weder zijdse vermindering van strijdkrachten in bepaalde gebieden van Europa om de span ning te verminderen, werd dit met gejuich op de Labourbanken ontvangen. JERUSALEM (Reuter) Twee UNO- waarnemers zijn ernstig gewond door de ontploffing van een landmijn. In de gede militariseerde zone van de berg Scopus bij Jeruzalem. Zij onderzochten infiltraties van Jordaanse elementen. Dit is door een Israëlische militaire woordvoerder bekend gemaakt. Een Jor daans officier werd licht gewond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Plato Als men u verwijt dat uw denk beelden vaag zijn, bedenk dan dat een genie altijd een fantast lijkt in de ogen der middelmatigen. WASHINGTON (Reuter) Harold Stas sen, een vooraanstaande republikein, en de speciale raadgever van president Eisen hower in ontwapeningsaangelegenheden heeft te Washington op een speciale pers conferentie verklaard voorstander te zijn van het kandidaat stellen van Christian Herter, de 61-jarige gouverneur van de staat Massachusetts, voor de Republikeinse kandidatuur voor het vice-presidentschap der Verenigde Staten, inplaats van de huidige vice-president Nixon, die 43 jaar oud is. „Ik meen, dat de president in zyn cam pagne voor een tweede ambtstermijn, op geen enkele te vermijden wijze in het na deel mag verkeren", aldus Stassen. Dit is de eerste maal, dat een der Repblikeinse leiders voorstelt Nixon niet kandidaat te stellen. Het verrassende besluit van minister Stassen dreigt de Republikeinse partij in twee, of zelfs drie kampen te verdelen. Mogelijk zal de volgende maand op de partijconventie te San Francisco de oude tegenstelling tussen de conservatieve na tionalistische rechtervleugel en de liberale internationalistische linkervleugel weer aan de dag treden. Nixon is oorspronkelijk een vertegenwoordiger van deze rechtervleu gel en, hoewel hij sinds zijn verkiezing in 1952 de middenkoers van Eisenhower heeft gevolgd, heeft hij zich toch nooit geheel gedistancieerd van zijn vroegere natio nalistische vrienden. Stassen heeft daarentegen in 1952 tegen het streven van deze rechtervleugel in geijverd voor de verkiezing van Eisen hower. Ook gouverneur Herter is meer de liberale, internationalistische zienswijze toegedaan. Tegenover hen staat senator Knowland, .«-Wesfen- -Midden- f-Qosten- In deze kaart geven wij een overzicht van de indeling van Nederland voor de weersverwachting van het KNMI. Dui delijk blijkt dat men bij de verwachtin gen goed moet let ten op de gebruikte termen, want zo is de zuidelijke helft van ons land héél iets anders dan het zuiden. Deze aan duidingen staan in de rand van het kaartje getekend. Verder moet men er rekening mee hou den dat de indeling van de verschillende gebieden wel precies bepaald is, maar dat het weer zich natuurlijk niet zo nauwgezet aan de grenzen van het KNMI houdt. Als er gesproken wordt over de kustprovincies dan zijn j.„ ..li —7 ,T.n 7 jj i provincles Friesland en Hl min Kuststrook (ditiseon strook »ant5km breedte langs de Noordzee) ïr-'Ual Kop ran Noordhollano 529 I'.'.'i'i'i'm'iI Zuidooster die niet alleen Zeeland, Zuid-Holland en Noordholland maar ook de Groningen. de voorman van de nationalistische groep, die bovendien sinds jaren in conflict is met Nixon naar aanleiding van partij kwesties in Californië, uit welke staat zij beiden afkomstig zijn. In geval de campagne ten gunste van een kandidatuur van Herter een grote aanhang krijgt, is het niet uitgesloten, dat de uiterst rechtse vleugel ook een kandi daat gaat stellen, mogelijk senator Know land zelf, waardoor de partijconventie in Nixon een rechtse, een linkse en een midden groep zou zijn verdeeld. In dat geval zou wellicht Nixon worden herkozen als com promis tussen de twee uiterste groepen. Men verwacht, dat Eisenhower zich, zo als steeds, buiten de geschillen binnen de partij zal houden. Men is er dan ook van overtuigd, dat de president met het op treden van Stassen niets te maken heeft. Ongepast Intussen hebben twintig Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden er tele grafisch bij Stassen op aangedrongen, zijn functie in de regering op te geven. De groep zegt „verbaasd en geschokt" te zijn over het optreden van de minister, dat zij als een „ongepaste politieke manoeuvre" beschouwt. Stassen liet hierop weten, dat hij er niet over dacht, zijn post te verlaten. Hij verklaarde als gewoon burger te heb ben gesproken. Stevenson, de voornaamste kandidaat van de democratische partij voor het pre sidentschap, verklaarde niet verrast te zijn over „dit nieuwe bewijs van de diepe, reeds lang bestaande kloof in de republi keinse partij". „Ik betwijfel het echter sterk, of aan de trouwe bewondering van president Eisenhower voor Nixon afbreuk zal worden gedaan door een dergelijk oor deel van Stassen", aldus Stevenson. CAIRO (AFP) In de vallei van de Nijl heerst een buitengewoon hevige hitte golf. In Luxor en bij Assoean werden tem peraturen van 46 graden in de schaduw gemeten, in Cairo 44 graden. Meteorologen voorspellen dat de hittegolf nog enige da gen zal aanhouden. LONDEN (Reuter-AFP) Het centrale comité van de Hongaarse communistische partij heeft een verdere beperking met 15.000 man van de Hongaarse strijdkrach ten aanbevolen. In 1955 had Hongarije een beperking met 20.000 man van zijn gewa pende macht aangekondigd, die aan het eind van dat jaar moest zijn uitgevoerd. Officieus schatte men te Wenen toen de totale sterkte van de Hongaarse strijd krachten op 300.000 man. In een resolutie verklaart het comité dat Hongarije's buitenlandse politiek gekarak teriseerd wordt door dezelfde denkbeelden als de Russische buitenlandse politiek. Hongarije wil zijn betrekkingen met Joego slavië versterken en wenst overleg tussen de communistische partijen van beide landen. Er moet meer waardering zijn voor het werk van de intellectuelen. De levens standaard van de arbeiders moet met ten minste 25 percent in de komende vijf jaar worden verhoogd. De „ideologische en politieke eenheid van de werkende klasse, de uiteindelijke fusie tussen de oude sociaal-democraten en de communisten" zullen het kwaad, berokkend aan bepaalde oude sociaal-democraten, helpen ontdekken en herstellen, zo betoogt de resolutie. „De partij geeft de critiek op de sociaal-democraten niet op, maar erkent hun verdiensten in het verleden en neemt de taken van heden en toekomst mee in overweging." Het centrale comité heeft besloten Geor ges Palffy te rehabiliteren. Palffy werd na het proces-Rajk veroordeeld en terecht gesteld. Volgens het partijblad „Szabad Nep" zijn tot nu toe 474 personen die ten onrechte veroordeeld werden wegens „schending van de socialistische rechtsbe deling", gerehabiliteerd. de Britse eilanden. Deze zal morgen la ter op de dag het weer bij ons opnieuw in ongunstige zin beïnvloeden, zodat na een kortstondige weersverbetering opnieuw regen verwacht wordt. De wind blijft westelijk of noordwestelijk en neemt mor gen weer in kracht toe. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs 5? - e i.S S .33 o «Sm Sb SÜM zwaar bew. n 18 zwaar bew. windst. 23 22 19 22 18 18 22 23 9OOOOOOOOOC)OOCCOOCCCCCOCOCOCOCXXXXXX>OCCXXXX>COCOCCOOOCOC< VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, later weer veel bewolking en plaatselijk enige regen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen west en noordwest. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. 25 juli Zon op 4.53 uur, onder 20.43 uur. Maan op 21.15 uur, onder 7.48 uur. Maanstanden 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 juli Hoog water: 4.34 en 16.57 uur. Laag water: 0.21 en 12.38 uur. Woensdag 25 juli Hoog water: 5.04 en 17.28 uur. Laag water: 0.53 en 13.10 uur. XXXXJOOCXXXXXXJOOQCXXTOCX X.X XJOOcioorxYX xx mtïiWYvmwwvi BOpdeaUX Grenoble ONBESTENDIG Nice Aan de noordflank van een hogedruk- Berlijn gebied, dat zich enkele dagen geleden bij Frankfort de Azoren in beweging zette in de rich- Mümchen ting van het Europese vasteland, trok een Zürich actieve oceaanstoring over noord-Enge- Genève land naar de Noordzee ten noorden van Locarno de Waddeneilanden. Wenen In de nacht bereikte de regenzone om- Innsbruck strêeks één uur de kop van Noordholland Rome en breidde zich daarna snel over het noor- Ajaccio den en midden van het land uit. Plaatse- Mallorea lijk viel hierbij veel regen. Ramspol meldde tot vanmorgen 7 uur Weerstoestand binnenland een hoeveelheid van 24 mm. De wind nam Den Helder geheel bew. kr. daarbij tot krachtig toe uit richtingen tus- Ypenburg sen west noordwest. Het centrum van het Vlissingen genoemde hogedrukgebied dringt langzaam Eelde verder op naar de ingang van het Kanaal De Bilt en Zuid-Frankrijk. Twente Tegelijkertijd begint een nieuwe oceaan- Eindhoven storing, die enkele honderden kilometers VIv. Z.-Limb. zwaar bew. wzw ten westen van Schotland gelegen is, zich m„ in beweging te zetten in de richting van (De lem.perat.uur-ls va,n hedenmorgen 7 uur. licht bew. w zwaar bew. wnw zwaar bew. w regen w zwaar bew. w nevel w nevel now nevel wimdst. 24 onbewolkt nw 26 zwaar bew. w 20 geheel bew. zzw 21 regen w 20 nevel windst. 22 onbewolkt windst. 23 26 geheel bew. w geheel bew. windst. nevel no onbewolkt ono onbewolkt nnw 23 25 31 26 29 16 16 17 w geheel bew. kr. w geheel bew. kr. w lichte regen mat. zo 12 lichte regen wnw 15 regen mat. z 13 geheel bew. kr. w 15 15 «g -s SS 1 4 2 1 0 8 0 0 0 0 0 0,1 2 15 0 0 0 5 0 0 0 0 14 2 0 6 11 13 0,1 0,5 de neerslag van de laatste 24 uur.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1