Verklaring van Dr. Drees „IJmond"-badpaviljoen „logeplaats" in een wereld van schepen en zee THALIA Visserij -varia „New Zealand Company" opende eerste lijn op Nieuw Zeeland „Oslofjord" vlijt zich maandag tegen nieuw type meerstoel Geopend door burgemeester mr. M. M. Kwint De kabinetsformatie WOENSDAG 25 JULI 1956 7 IN TWEE MAANDEN VERREZEN Hoofdakte-examens LANGS SLUIZEN EN HAVENS K. V.P. weigerde in program overweging van haar eisen Gas buiten de meter om Handenarbeid-examens Nieuw-Guinea BIJ IJMUIDENS ZUIDERSLUIS Examens Hoofdakte-examens HET LICHTE ZOMERSTORMPJE, dat gisteren langs de kust heerste heeft het hon derdtal genodigden, onder wie de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat, de heer Heijblom, bij de opening van het bad paviljoen „IJmond" op het semafoorduin al dadelijk iets voorgeschoteld van de grote aantrekkelijkheden, die dit moderne en gerieflijke restaurant de bezoeker van van morgen tien uur af biedt. Over een grauwe zee lichtte af en toe wat zon en in dit spel kozen zeeschepen en vissersvaartuigen zee of kwamen IJmuiden wild stampend bin nen op een vooral bij de pieren woelige zee. Voor de pieren draaide de loodsboot van schip naar schip. Het waren tussen drie uur en half vijf gistermiddag momenten, waarnaar menige IJmuidenaar met verlangen moet hebben uitgezien: genietend van een goed glas bier of een kop koffie, beschut voor alle regen, wind en striemende zandvlagen en dan zittend op deze plek, het semafoorduin, waar zich een panorama vol leven aan een ieder openbaart. Omstreeks kwart over drie heeft de heer J. Stolk, eigenaar en bouwer van het IJmond-paviljoen de plechtigheid geopend en de bezoekers nog even gewezen op het verrassende feit, dat met de bouw op 23 mei werd begonnen, toen de eerste bulldo zer het duin opkwam en dat het paviljoen thans, op 24 juli twee maanden later geopend kon worden. Hart van de haven De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, die vervolgens het openingswoord uitsprak, vond het uitermate prettig weer te kunnen staan op een plaats, waar vroe ger ook een badpaviljoen werd geëxploi teerd. In de oorlog sneuvelde ook dit bouw sel. Hij had gaarne een uitzondering ge maakt om dit bedrijf van de heer Stolk te openen en sloot daartoe aan bij hetgeen een van de Belgen, die gisteren een bezoek aan Velsen brachten, tot hem aan de lunch had gezegd. „Gij 'kunt fier zijn op uw bur gers", had deze Belg opgemerkt. Mr. Kwint toonde zich hiermee zeer in genomen en meende, dat een man als de heer Stolk zeer zeker tot hen ge rekend mag worden. Hij sprak zijn bewon dering uit voor hetgeen de heer Stolk en zijn mensen in twee maanden op het sema foorduin tot stand hadden gebracht en meende, dat hier misschien ook voor ge meente en overheid wel iets in schuilt. Aan een dergelijk snelle bouw kan een voor beeld worden genomen. De gemeente had een enorme behoefte aan een inrichting als een badpaviljoen „IJmond", men kijkt er hier nu bovendien in het hart van de ha ven, men zit er rustig en kan de vloot waarnemen. Mr. Kwint betitelde de heer Stolk als een goed aannemer, maar ook als een man met een goede zakenneus. Met de wens, dat alles wat de heer Stolk van het nieuwe bedrijf verwacht, ook verwe zenlijkt moge worden, verklaarde mr. Kwint het badpaviljoen „IJmond" voor geopend. Als een droom Namens „IJmuidens Bloei" sprak de heer J. Kolkman, „Als een droom, die tot werkelijkheid wordt", zo zag hij de opening van het paviljoen, „Op het mooiste punt van IJmuiden, waar men staand met de rug naar de zee kan genieten van de vis serijhavens, de sluizen en industrieën en wanneer men zich omdraait van de zee en de schepen, die IJmuiden hebben groot ge maakt, is dit paviljoen gebouwd". Hij meende, dat het hier altijd goed toeven zal worden en sprak namens „IJmuidens Bloei" de verheugenis uit over het feit, dat IJmuiden eindelijk een dergelijke zaak aan de IJmuidense kust is rijk geworden. Van de Nederlandse Bond van Horeca bedrijven was de heer J. W. A. Westerho ven aanwezig, die het in de heer Stolk prees, dat hij onmiddellijk de organisato rische weg had bewandeld en zich had aan gesloten bij de Bond. De heer Westerhoven wees de „IJmond"-eigenaar er op, dat hij thans ook ambassadeur van ons land is ge- ADVERTENTIE het theater met de beste films Donderdag a.s. 8 uur in één speciale voorstelling het emotionele filmwerk HET RECHT OM GEBOREN TE WORDEN Kan een moeder afstand doen van de vrucht van haar liefde? Nimmer tot op heden werd in een film dit delicate probleem op zulk een menselijke en ontroerende wijze behandeld Toegang boven 18 jaar. Voorverkoop (dringend aanbevolen) morgenochtend van 1112 uur aan het theater. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte de dames M. P. Damman te A'dam; M. J. ten Dam te Egmond a. d. Hoef; M. C. Beentjes te Noord-Scharwoude; A. C. M. Leyen te Bergen; C. M. A. Duringshoff te A'dam; C. Th. Walker te Haarlem en de heren P. A. M. v. d. Berg te Leiden; H Kouwenhoven te A'dam; H. H. v. Mierlo te A'dam; K. Brinkman te Alkmaar; J. Kooistra te Den Helder. Voor gedeelte A mej. C. M. Heemskerk te A'dam en de heer J. J. Veenendaal te Wijk aan Zee. Voor gedeelte B de dames M. Bekooy te Haarlem; Th. M. Finke te Koog a. d. Zaan; A. M. Th. Luyckx te Volendam; A. M. G van Rijn te Bergen; C. A. M. Weenink te Krommenie; J. van Reenen te A'dam; Ch. M. Teeling te Beverwijk en de heren Ph. C. de Graaff te A'dam; Vr. Hookammer te Rouveen; C. Korver te Alkmaar; J. C. Pie- penbrink te Hasselt; L. Prins te Hoorn; G. J. Reussien te A'dam; J. L. L. van Reij- sen te Sassenheim en Th. M. Remmerswaal te Zilk. EXAMENS HANDENARBEID Voor te Haarlem gehouden examens voor het staatsdiploma Handenarbeid zijn ge slaagd de dames: M. A. H. van Gils, E. A. Bron, W. J. van Dijk, J. W. M. Hendnkx T. van Kesteren, S. J. J. Kreetz, G. Machielse, M. Schoorl, D. M. Schuppen, H. S. Schup- pen, A. A. M. de Vilder, E. M. Wennekes -n de heren A. Allis, G. Baars, G. J. Brunink, W. Burgerhout, J. C. Kreugel, J. L. Boer, C H. M. van Doorn, J. C. van Heck, L. Hen- drikse, H. T. M Jagers, J. Kattenberg, W. A. Heimerikx, E. J. M. Mols, H. J. A. Weyman en T. J. Zeggelaar. Afgewezen werden 12 kandidaten, 2 dames en 10 heren. Utrecht. Examen M. O. Nederlands a: A. J. M. J. Mettrop, Santpoort. worden, daar ongetwijfeld mensen van tal van nationaliteiten in het paviljoen op be zoek zullen komen. Hij meende dat het streven er vooral op gericht dient te zijn, IJmuiden op te voeren als badplaats, een bewijs dat de overheid hier gaarne aan meewerkt, zag hij in het feit, dat B. en W. van Velsen hier tegenwoordig wafen. Er mankeerde iets Nadat ook de heer F. de Boer namens de Nederlandse Christelijke Aannemers Bond de heer Stolk had gefeliciteerd met dit nieuwe bedrijf, heeft de heer Stolk een dankwoord gesproken en daarbij onder meer uiteengezet hoe hij er toe is gekomen dit badpaviljoen op deze plek te bouwen. „Alles bestaat, alles is mogelijk, mits men van goede wille is", is het devies van hem. Daar hij uit de aard van zijn werkzaamhe den nu al ruim drie jaar in de omgeving van de IJmuidense haveningang werkt, heeft hij ook telkenmale al die auto's van toeristen rond en op het semafoorduin zien staan. „Hier mankeert iets aan", heeft de heer Stolk vervolgens gesteld. „Er moest wat komen en al spoedig kwam de gedach te: waarom bouw je zelf niet zo'n pavil joen". De heer Stolk is met de hoofdinge nieur van Rijkswaterstaat, de heer Vol kers gaan praten en de volle medewerking werd verkregen. B. en W. van Velsen ver leenden de vergunningen snel, overal was er de nodige medewerking en aldus kon twee maanden geleden met de bouw wor den begonnen. Tenslotte heeft de heer Stolk tijdens deze officiële openingsplech tigheid de zaak overgedragen aan de heer en mevrouw Th. Kremer. Zij hopen van het badpaviljoen „IJmond" een nette zaak voor tal van jaren te maken. De architect, de heer Klaas de Boer uit Spaarndam, kreeg een extra dankwoord en aannemer-Horecaondernemer, de heer Stolk, hoopte nog ettelijke plannen samen met hem te mogen uitvoeren. Prijzen van dinsdag. Heilbot 2,602,40; kim. tong 3,90; kl. tong I 3,80—3,30; kl. tong II 3,25—2,75; tarbot I 2,25—1,80, per kg. Bot 22—17; v. haring 2117; makreel 25—10,70; gr. schelvis 5041; grm. schelvis 4530; kim. schelvis 24—20; kl. schelvis I 22—17; kl. schelvis II 17—10; wijting 17—10; gr. gul 45—40; midd. gul 40—32; kl. gul 20—16; kl. haai 20; poontjes 16, per 50 kg. Gr. kabel jauw 130—90; gr. koolvis zw. 72—66, per 125 kg. Aanvoer van dinsdag. 20 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 20 kisten bot. 430 kis ten haring, 269 kisten makreel, 455 kisten schelvis, 130 kisten wijting, 50 kisten kabel jauw en gul, 15 kisten haai, 5 kisten poon, 10 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 1420 kisten. Besommingen van dinsdag. IJM 16 Ber gen f 16.190; IJM 54 Swift f7500; KW 7 f2940. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN 's-GRAVENHAGE, 25 juli Vangstbe- rioht van hedenmorgen uit volle zee: Sche- veningers: SCH 305 nog 150 mijl, 87 met 25 kantjes, 200 nog 180 mijl, 195 met 25, 254 met 45, 341 - 120 mijl afgelegd, 412 met 12, 4 met 70, 56 met 17, 105 met 25, 23 nog 65 mijl, 53 met 65 nog 60 netten, 104 met 45, 332 niets te melden, 39 weinig vangst, 201 met 140 uit de halve vleet, 264 met 40 uit de halve vleet, 57 nog 65 mijl, 199 nog 150 mijl, 32 nog 145 mijl, 40 met 30, 49 met 50, 99 met 60, 133 met 60, 189 met 55, 233 met 55, 247 met 17, 285 met 9, 2 met 10, 5 met 17, 15 met 10, 25 met 17, 30 met 10, 35 met 78 uit de halve vleet thuis stomend, 45 met 34, 84 met 65 nog 55 nettten, 210 met 65 nog 30 netten, 236 met 70 nog 35 netten, 249 met 6, 297 met 25, 310 thuis stomend, 312 met 17 nog 25 netten, 20 met 10, 223 weinig vengst, 225 eisten 10, 79 met 20, 141 met 6 thuis stomend, 361 met 14, 46 met 51 nog 20 netten, 50 met 50 nog 10 netten, 61 gisteren 70, 63 met 40 uit de halve vleet, 72 gisteren weinig, 73 gisteren weinig, 97 gisteren 40, 116 met 8, 47 met 40, 302 met 30 uit de halve Vleet, 110 met 8. Vlaardingers: VL 14 gisteren 200, 29 met 70 nog 20 netten, 50 met 12, 53 met 25, 61 met 17, 70 met 50, 78 - 110 mijl afgelegd, 83 met 17, 85 gisteren weinig, 86 met 20, 89 met 50, 97 met 35, 112 met 30, 115 met 1, 142 - 110 mijl afgelegd, 166 met 40, 190 met 10, 199 gisteren 17, 203 met 50 nog 33 net ten, 205 met 6, 206 geen vangst, 207 mgt 75, 216 geen vangst, gisteren 300. Binnen te Scheveningen: SCH 339 met 28 last, 40 kantjes groene en 300 kisten verse haring, SCH 262 met 26 last, 240 kis ten verse haring en 60 kantjes groene ha ring. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. CXXXXXOCJOOOOOOOCODCOCXXXXOCOOOOC DE EERSTE maatschappij, die een lijndienst opende tusfeen Engeland en Nieuw Zee land is de New Zealand Company geweest en de vorige week hebben we gezien dat het eerste schip „Stad Haarlem" heette, dat aanvankelijk was besteld door de Konink lijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij. Die „Stad Haarlem" is later naar Frank rijk gegaan toen de New Zealand Company vier stoomschepen had laten bouwen. Dit waren de „Aorangi", „Ruapehu", „Tongariro" en de „Rimutaka", waarmede een maandelijkse dienst werd ingesteld nadat de maatschappij in 1884 het mailcontract had verkregen. Deze vier schepen hadden een bruto inhoud van 4200 a 4500 reg. ton. Zij hadden alle een clippersteven omdat dit bij de Nieuw-Zeelanders zo geliefd was. Het aantal schepen breidde daarna suc cessievelijk uit en op het moment dat de eerste wereldoorlog uitbrak beschikte de N.Z.S. Co. over 21 schepen, waaronder er zich drie bevonden met een tonnenmaat van meer dan 10.000 ton. Dit waren de ..Remuera", de „Rotorua" en de „Ruahine". Toen in de herfst van het jaar 1914 het Panamakanaal geopend werd was dit van grote betekenis voor de New Zealand Shipping Company, die onmiddellijk van dit, kanaal gebruik maakte, hoewel in het begin van een normale dienst geen sprake kon zijn. De meeste schepen waren inge zet voor het vervoer van Australische troepen naar alle fronten en anderen maakten zich verdienstelijk met het ver voer van levensmiddelen. Een en ander is niet zonder ongelukken gegaan. Van 1914-1918 gingen er 8 schepen verloren. De „Otaki" ging op 10 maart 1917 ten on der na een strijd met de Duitse hulpkrui ser „Moewe". Uitbreidingen De schepen die waren verloren gegaan werden niet onmTSdellijk vervangen toen de oorlog ten einde was. Dit was pas mo gelijk aan het einde van de twintiger jaren. De maatschappij bracht toen een nieuwe klasse in de vaart: drie grote motorpassa giersschepen van de „Rangi"-klasse, zo genoemd omdat de eerste drie schepen de namen ..Rangitata", „Rangitaka" en „Ran- gitiki" droegen. Deze waren elk 16700 ton groot, liepen 15 mijl en hadden accommo datie voor 600 passagiers. Meteen kwamen er drie snelvarende motorvrachtschepen bij, de „Otaio", de „Opawa" en de „Orari", elk ruim 10.000 ton groot met een snleheid van 16 mijl. De vloot breidde zich in de loop der jaren zodanig uit dat men in 1939 weer de beschikking had over 19 schepen. Kort na het uitbreken van de tweede we reldoorlog werd de „Mongolia" van de P. O. Line overgenomen, die als „Rimutaka" in dienst werd gesteld. De oorlog deed echter weer zijn invloed gelden. Bijna dagelijks gingen er schepen ten onder, groot en klein van allerlei soort. Bij de New Zealand Shipping Company kwam einde 1940 het bericht binnen dat één van haar schepen verloren was ge- VERGEETACHTIG CASTRICUM Op het politiebureau aan de Dorpstraat la te Castricum, zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: rijwiel, portemonnaie met in houd, hulpgebit, loper voor ligstoel, kin derschoentje, jongensjasje, tweedjas, bad handdoek. Verloren: vrijkaartenboekje N.S., 2 por- temonnaies met inhoud, autoped, ring met sleutels, sleutel, regenjas, kinderschep, kentekenbewijs voor auto, armband, bank biljet, dames regenmantel, gouden ringe tje, kentekenplaat auto, verpleegsters (Van onze parlementaire redacteur) dinsdag, nadat de Dr. Drees heeft Koningin hem had ontheven van zijn op dracht, medegedeeld, dat de wezenlijke bezwaren van de K.V.P. tegen zijn ont- werp-programma betrekking hadden op de vier volgende punten.' de bezitsvorming; de paragraaf over Nederlands Nieuw- Guinea; de kwestie van de stijging der uitgaven in verband met het nationale in komen; de pacificatie van het hoger onder wijs. De even uitvoerige als openhartige uit eenzetting van dr. Drees over de gang van zaken van zijn pogingen tot kabinetsfor matie en de zich daarbij voorgedaan heb bende moeilijkheden, werd bovenal geken merkt door de hem eigen hoedanigheid om alles wat nodeloze polemiek kon zijn te vermijden. Volkomen in overeenstemming daarmee was trouwens de opzet van zijn ontwerp-programma, waarin hij niets heeft opgenomen, beter gezegd: waar hij alles heeft uitgelaten, wat op principiële bezwa ren bij een van de vijf partijen om wier samenwerking het ging gestuit zou kun nen hebben. De moeilijkheden, welke niet temin zich hebben voorgedaan, komen niet voort uit wat het programma bevatte, maar uit wat de K.V.P. wenste dat er nog aan zou worden toegevoegd. De allervoornaamste moeilijkheid heeft de aangelegenheid van de bezitsvorming opgeleverd; daarna in iets mindere mate die van wat genoemd wordt de pacifi catie van het hoger onderwijs. Nog wel andere problemen bestonden er, doch die waren bepaald van geringere betekenis, te weten het probleem inzake de paragraaf over Nieuw-Guinea en dat inzake de kwes tie van verhouding tussen stijging van de uitgaven van de staat en stijging van het nationaal inkomen. Omtrent het onderwerp bezitsvorming vernam ik dat in het program onder het hoofdje Bevordering van Bezitsvorming had gestaan: „Gedacht wordt onder andere aan reeds ingediende of voorberei de voorstellen inzake eigen woning, werk geversbijdragen voor bouwsparing, premie aan jeugdige spaarders en maatregelen ten aanzien van overheidspersoneel; eventueel een wettelijke regeling inzake winstdeling met spaarregeling zowel voor bezitsvor ming als ter vermijding van inflatiespan ningen; overweging van de vraag of spe ciale fiscale maatregelen in aanmerking kunnen komen." Dit laatste punt nu heeft aanleiding tot meningsverschil met de K.V.P. geleed. Deze wilde beslist verder gaan in de paragraaf dan alleen opneming van „overweging"; zij dacht vastgesteld te krijgen dat er spe ciale fiscale maatregelen in aanmerking zouden komen. De formateur maakte dui delijk dat, en waarom, dit te ver ging. Hij wees er trouwens eerst al op, dat de uit drukking „overweging van de vraag" insge lijks gebruikt is met betrekking tot allerlei andere punten, waar van haar kant de P.v.d.A. verder had willen gaan, doch waar men juist bij wijze van compromis akkoord was gegaan om zich te bepalen tot het overwegen van zulk een punt. De forma teur wees er op, dat het te ver ging om nu meteen in het programma een beslissing op te nemen, dat men tot dergelijke fiscale maatregelen zou komen, aangezien daaraan allerlei ernstige bezwaren verbonden kun nen zijn. Niettemin is onmogelijk gebleken om de K.V.P. bereid te vinden met deze formulering genoegen te nemen. Onder het hoofdje dat betrekking had op financiële aangelegenheden inzake het ho ger onderwijs wenste de KVP geschreven te zien: doortrekking der pacificatie-ge gaan in de Stille Oceaan en dit was de „Rangitane". De Duitse hulpkruiser „Orion" had het schip in de grond geboord. „Rangitane" Hiernaast is een foto afgedrukt van de „Rangitane", die in 1949 in dienst werd gesteld ter vervanging van de verongeluk te „Rangitane". Het is een zusterschip van de in 1950 gereed gekomen „Rangitoto" en beiden zijn de grootste schepen die de New Zealand Shipping Company momen teel in de vaart heeft. Gebouwd te Clyde bank bij John Brown Co. Ld. meet de „Rangitane" 21867 bruto- en 12468 netto reg. ton. De grootste lengte is 185,66 m., de lengte tussen de loodlijnen 179,03 m., de breedte 23,82 m. en de diepte 14,81 m. De snelheid bedraagt 17 mijl en er is accommodatie voor 403 passagiers. „Rangitane" is één van de namen die men vroeger ook aantrof bij de New Zea land Shipping Company; alle namen die ten nauwste verbonden zijn met de ge schiedenis van de vaart op Nieuw-Zeeland. dat in 1642 door Abel Tasman is ontdekt. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden) Door het dreunen van vrachtwagens ont stond gisteren een lek in de hoofdgaslei ding bij de Jan Gijzenvaart te Santpoort. De werklieden van het Velsense gasbedrijf konden na enig zoeken het lek lokaliseren en dichten. In die tussentijd werden ro- Voor de te Haarlem gehouden handen- arbeid-examens zijn geslaagd de dames H. L. v. Jaarsveld; M. C. J. Kroon; W. Hermuth; F. M. de Mari; F. A. Mol; A. Otto; S. E. Schepers; A. A. M. Senden; W. Bink; S. M. Comaita; J. C. M. v. Ditshuizen; E. J. Dom- mering; J. W. Draisma; W. O. Draisma; N. Heins; M. M. Mercz; H. M. Oomen; C. H. Ouendag; M. Poel; J. H. de Ree; M. T. A. Wil- lemse; E. A. Huite. Afgewezen drie kandi daten. dachte met betrekking tot het hoger onder wijs. Hiertegen bestond bezwaar bij de for mateur alsook bij anderen. Dit toch zou kunnen betekenen gelijkstelling bij de fi nanciering van het bijzonder hoger onder wijs met dat van het openbaar onderwijs en hierbij moest dr. Drees er op wijzen, dat in de eerste plaats een dusdanige op lossing al uitermate moeilijk is door het onderscheid dat op hoger onderwijsgebied bestaat tussen de verschillende universi teiten, en in de tweede plaats op het feit dat in maart j.l. een staatscommissie (de commissie 's Jacob) in het leven is geroe pen, die de hele zaak van de- subsidiëring zal bezien en ernaar zou streven, te ko men tot gelijkwaardige ontwikkeling van levensmogelijkheden voor de verschillende instellingen van hoger onderwijs. Met an dere woorden: niet alleen de formele, maar ook de materiële regeling zal ter dege worden bekeken. Nu ware het een onjuist vooruitlopen op de werkzaamheden van die commissie en op de resultaten waartoe zij zou komen, om th«ns in de paragraaf in kwestie datgene op te nemen wat van KVP-zijde werd ver langd. Het ging niet aan om die formule ring te gebruiken, want dat zou in de prak tijk zo licht kunnen worden opgevat als een toezegging dat het zou komen tot vol ledige financiële gelijkstelling van het bij zonder en het openbaar hoger onderwijs. De passage in het ontwerpprogramma- Drees omtrent Nieuw Guinea luidde als volgt: Nederlands Nieuw-Guinea. Bevorde ring van zodanige ontwikkeling van het gebied dat de mogelijkheid van toepassing van de aan de bevolking toekomende zelf beschikking wordt bespoedigd. Van KVP- zijde was men ontevreden, dat hier niet uitdrukkelijk was weergegeven: handha ving van de souvereiniteit zowel de facto als de jure, over Nieuw-Guinea. Daar tegenover wees de formateur erop, dat de uitdrukking „Nederlands Nieuw-Guinea" als het ware een verwijzing was naar de bepaling die aanstonds in de Grondwet komt te staan en dat deze bepaald de voor keur verdiende boven datgene wat de KVP nodeloos in het programma wilde op genomen krijgen. Dit te meer omdat in de besprekingen met de fractievoorzitters er nog op gewezen was, dat het kabinet later in een Troonrede nog altijd een enigszins andere formulering zou kunnen stellen in dien daaraan op dat ogenblik behoefte zou bestaan. Er was nog een tweede strijdpunt inzake de aangelegenheid Nieuw-Guinea. De K.V.P. wenste dat er bepaald zou worden, dat het moest komen tot ruimere inschake ling van de zending en missie. Aanvanke lijk was de formateur daarop wel inge gaan, maar later is hij hierop terugge komen, omdat er alleszins reden bestaat te betwijfelen of juist de zending het wel op prijs zou stellen, dat iets dergelijks zou worden bepaald, aangezien juist de zen ding met het oog op de gevoeligheden van ADVERTENTIE HAZEWINDKLEDING GEN. CRONJéSTRAAT 40-44 - TEL. 15438 de bevolking liefst zich niet op de voor grond geplaatst ziet of min of meer inge schakeld in het bestuursapparaat. Inscha keling van zending en missie leek de for mateur niet verstandig. In een later sta dium was prof. Romme bereid geweest om de woorden zending en missie te vervan gen door „maatschappelijke instellingen", maar dat had evenmin zin gehad. De K.V.P. wilde uitdrukkelijk bepaald zien, dat stijging van de staatsuitgaven moest achterblijven bij stijging van natio naal inkomen. De formateur vestigde er de aandacht op dat, ofschoon hij zelf iets der gelijks in een hausse-tijd inderdaad alles zins wenselijk acht, zo iets niet opgaat en niet kan opgaan in een tijdperk van stil stand of baisse, want dan zal men toch altijd genoopt blijven tot bepaalde grotere uitgaven, voortvloeiende uit de bevolkings toeneming, uit datgene wat er nodig is voor onderwijs, defensie en woningbouw, om enkele onderwerpen te noemen en kan men niet bij voorbaat zo dringend een for mulering gaan opnemen als de K.V.P. wenste; men kan immers allerminst over zien of dienovereenkomstig inderdaad in de praktijk zal kunnen worden gehandeld. Ja, de formateur meende zelfs dat het voor 1957 niet eens te garanderen zou zijn. Meer garanderen in een programma dat men in werkelijkheid eventueel kan nakomen, is nu eenmaal iets wat hem niet lag en ligt. Op een vraag waarom bij de laatste po ging, die er nog ondernomen is om te zien of er nog overeenstemming te bereiken viel (de maandagavond gehouden bespreking met de formateur) ook mr. Burger deelnam, kreeg men te horen dat dit nuttig te achten viel omdat indien nu toch weer, ondanks alles wat er dienaangaande was afgespro ken, nog concessies aan de K.V.P. zouden worden gedaan de kans groot zou zijn dat dan van haar kant de P.v.d.A. met evenveel recht zou gaan verlangen dat al lerlei wensen van haar, die niet in vervul ling waren gegaan, nog opnieuw zouden worden bekeken. Dr. Drees bracht in her innering dat hem van de zijde van de P.v.d.A. een verlanglijstje met liefst tien punten had bereikt. Prof. Romme moest nu duidelijk merken, dat de methode, die hij toegepast wilde hebben, op het hierboven weergegeven bezwaar zou stuiten en dat heeft hij dan ook maandagavond kunnen bespeuren. Op een andere plaats heb ik mijn visie op deze gang van zaken gegeven. Op dit ogenblik bepaal ik mij er alleen toe, op te merken, dat het er wel heel veel van weg heeft alsof de KVP op tenslotte in wezen toch werkelijk niet geweldig belangrijke punten een onmogelijke situatie heeft ge schapen: men zou haast geneigd zijn te zeg gen: heeft willen scheppen. Kortom, met de formateur, die dit waarschijnlijk wel in zijn hart zegt, zou ik de opmerking willen maken: van deze methode van de KVP be grijp ik werkelijk niets! EEN VAN DE TWEE forse meerstoelen in het zuidertoeleidingskanaal naar de IJmui dense sluizen, waarlangs het eerste passagiersschip, dat na de oorlog een bezoek aan IJmuiden brengt, maandagmorgen zal afmeren is gistermorgen na een samenspel tus sen de arbeiders onder leiding van de heer Kraayeveld van het aannemersbedrijf J. v. d. Vlies uit Sliedrecht en de opvarenden van de sleepboot „Heijme Goedkoop" en de zware hijsbok „Jumbo" gereed gekomen. Omstreeks twaalf uur gleed de 85 ton wegende betonnen kop over de tien, juist enige centimeters boven het water uitste kende, palen. Daarmee was de eerste meerstoel in Nederland gereed gekomen, die is gebouwd volgens een geheel nieuw principe, dat werd ontwikkeld door de waterbouw kundige de heer B. Hakkeling, hoofd van de dienst IJmuiden van de Rijkswaterstaat. De meerstoelen, die tot nu toe werden gebouwd en die men ook in de toeleidings- kanalen naar de Middensluis aantreft, werden opgetrokken uit tien tot twaalf palen, omkleed met een betimmering. Vooral het aanbrengen van deze betimme ring vergde vele arbeidsuren en dus ar beidskrachten. Gezocht werd naar een nieuwe weg, die minder tijdrovend was en waaraan minder arbeiders te pas zouden moeten komen. De meerstoel mocht echter in geen geval minder sterk worden; in tegendeel: hij moest even sterk of sterker worden dan de zware stalen stoelen, die in de Amsterdamse haven staan. De heer Hakkeling ontwierp daarna het nieuwe systeem, dat het heien van tien 18-meter lange palen en het gieten van een betonkop voor de meerstoel vroeg. Uiteraard moesten deze tien palen voor elke meerstoel met de grootste zorgvuldig heid worden geplaatst en geheid. Als bij zonderheid kan worden vermeld, dat deze palen niet zoals gebruikelijk met de punt naar beneden zijn geheid. Het dikste deel van elke paal zit in de kanaalbodem en de spits toelopende palen schuilen bovenaan in de konisch toelopende gaten in de onder wijze van de betonkop. Hiermee werd ver kregen, dat de kop van de stoel er vooral stabiel op staat. Rond de betonkop worden deze week nog twee rubber stootranden aangebracht en deze constructie zal dan van elk groot passagiersschip een enorme druk kunnen weerstaan. De stoel is er op kende wandelaars en nieuwsgierigen van broche, bril, legitimatiebewijs N.S., zwart de sterk naar gas ruikende Jan Gijzenvaart katje met witte borst. geweerd. berekend, dat hij tachtig cm achterover kan veren. De meerstoelen zijn 6.20 meter lang en 3.25 breed en 3.80 meter hoog. Betonnen dekplaten zullen de betonkoppen afsluiten. Het ligt niet in de bedoeling, dat de toe ristensteiger, die thans ook voorzien is van verlichting, door andere dan marine- en passagiersschepen gebruikt zal mogen wor den. Er komt een hek op de steiger, een bord „verboden toegang" en „verboden te meren". Uitsluitend voor bijzondere ge legenheden zal toestemming worden ver leend aan de steiger een schip af te meren. Amsterdam. Examen boekhouden M. O.: G. J. Engelhard, Haarlem. Examen M. O. Engels A: F. J. Walda, IJmuiden. Voor te te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. M. E. Th. G. Vis te Abcoude; en de heren J. J. Leek te Uitgeest; G. J. Mulder te Zaandam; J. Pereboom te Enschede; H. A. v. Poecke te Amsterdam; Sj. de Boer te Ab- benes; G. Ranzijn te Krommenie en H. Sijp- kes en R. v. Til, beiden te Katwijk aan Zee. Voor gedeelte B: mej. A. S. Koning te Bloemendaal en de heren A. H. van Kilsdonk te Haarlem; J. A. Schadee te Leiden; C. M. Sep te Amsterdam; A. G. M. Smits te Voge lenzang; F. Snijder te Westzaan; A. Steen bergen te Amsterdam;'J. N. Stuyt te Castri cum; F. M. Ursem te Alkmaar; C. Kunst te Zaandam en M. G. vén der Lee te Benne- broek. MIDDENSTANDSEXAMEN Voor het middenstandsexamen, dat op 24 juli in Haarlem werd gehouden, slaagden de volgende dames en heren: G. C. DuinKauff- man, M. J. Duivenvoorden, J. B. van Dijk, A. P. Dijkshoorn, E. van Elderen, E. G. Dijk- zeul, D. N. van Aalst, L. H. van Emmerik, W. B. Engelenberg, L. Faber, J. T. M. Fleu ren, L. Fopma, C. Francke, H. Franken G du Fijan, P. J. A. Fijen, M. J. Gaal, H. J. van Gaart, A. M. J. van Galen, H. Gausner, G. A. Geerlings, P. E. van der Geest, L. J. Gerrit sen, H. van der Glind, D. A. Godijk, S. M. I. Gottmer, H. J. Govers, J. van Gulik, J. de Haas, J. M. van Hage, J. Hamstra, H. Hart, W. G. Hart, H. Heddema, F. J. Heeremans, L. S. Heeremans, A. H. Heinsbergen, A. van de Hengel, J. H. Hetem, J. Heijnen, H. A. Heymans, L. Hoek, C. N. T. Hogenboom, J. H. van Holten, C. F. J. HoltmanGraaman, C. M. P. Homan, H. W. C. A. Honnebier, M. M. J. Hoogeboom, S. P. Hoogervorst, G. J. Hoogland, A. P. J. van der Horst, W. A. M. van den Hoven, G. Hulst, J. A. G. van der H 1st, H. A. van der Hurk, J. Jagerman, C. H. M. Janmaat, R. A. Jansen. J. H. M. Jans sen, L. M. Janus, J. M. Juffermans, P Jung- backer, J. H. W. F. Kamoen, G. F. van Kampen. Afgewezen 16 kandidaten.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9