Locomotief van de kunstmaan Labouroppositie critiseert de Noordatlantische gemeenschap Havenberichten Abdoel en het Vliegende Tapijt Kort en bondig „De tweede oorbel" Selwyn Lloyd legt de nadruk op niet- militaire zijden van de organisatie FEUILLETON DONDERDAG 26 JULI 1956 Examens huishoudschool Officier van Justitie: „Politie blijft voortaan op luilak thuis" Henk van der Sluis van „Alkmaar" naar „Amsterdam" Griek Niarchos bestelde in een week 900.000 ton Boelganin waarschuwt tegen verraderlijke vijand Examens van het CIOS Ca Aardbeien blijven tot het zoete einde duur Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Scheepstonnage in aanbouw per eind juni 1956 ZWO subsidieert bijzonder onderzoek door Hans Martineit t ZO GAAT DE KUNSTMAAN OMHOOG Een van de belangrijkste wetenschappelijke ge beurtenissen van deze eeuw zal zonder twijfel de lancering van de kunstmaan zijn tijdens het Geofysisch jaar 1957-'58. Het grote probleem daarbij is uit te maken wat de beste manier is Om de kunstmaan in het heelal te brengen. Het stond wel vast dat de kunstmaan „op hoogte" zou worden gebracht door een raket die uit drie delen bestond. Thans zijn er meer gegevens vrij gekomen over de samenstelling van deze raket, die kan worden beschouwd als de „locomotief" van de kunstmaan. In onze tekening geven wij een schema van de samenstelling van de raket. De raket bestaat uit drie afzonderlijke raketten van verschillend formaat die zijn samengevoegd tot één geheel. De raket aan de top, de derde raket, draagt de kunstmaan bij zich. Deze kunst maan is vijftig centimeter in doorsnede en weegt tien kilogram. De drietrapsraket is 22 meter lang. De drie raketten zijn ieder gevuld met een andere brand stof. Van deze mengsels zijn grote hoeveelheden nodig. Dezer dagen heeft de vervaardiging van brandstof een geleerde het leven gekost die zich bij een oven bevond die een mengsel voor de drietrapsraket bevatte. Onverwacht kwam het tot ontbranding, waarbij er een hitte werd opge wekt van vele duizenden graden. Van de geleerde werd niets teruggevonden. Wanneer de kunstmaan afgeschoten wordt, zal de eerste raket in werking treden. Deze geeft het gevaarte een beginsnelheid en stuwt het tot een bepaalde hoogte. Als deze raket is uitgewerkt wordt zij automatisch van de andere twee losge maakt en valt naar de aarde terug. Deze zal zij echter nooit bereiken, want tijdens de val zal zij geheel tot stof vergaan door de wrijving van de lucht. Dat zal ook met de andere twee raketten en de kunstmaan zelf gebeuren. Wanneer de eerste raket wegvalt vormt de tweede raket een brandstofmengsel, uit helium, dimethyl-hydrazine en salpeterzuur, dat tot ont branding komt en het projectiel met hernieuwde snelheid omhoog stuwt tot zij is uitgewerkt en haar val naar beneden begint. De laatste raket, met de kunstmaan in de neus geborgen, komt dan in werking en brengt het toestel naar de gewenste hoogte. Tijdens deze laatste tocht bereikt de raket een snelheid van een paar duizend kilometer per uur. Op het ogenblik dat de brandstof van de raket op is, klapt de neus van de raket open en wordt de kunstmaan weggeschoten in haar baan om de aarde. Gedurende de vlucht zal de raket door het grote radarstation Diana, dat speciaal voor de kunstmaan is gebouwd, worden gevolgd. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan kleine raketten, die de satelliet in de derde fase moeten stuwen. De kleine raketten zullen de satelliet een draaiende beweging geven, hetgeen een stabiliserende uitwerking heeft. Aan de Haarlemse Huishoud- en Industrie school zijn de volgende diploma's en getuig schriften uitgereikt: Primaire opleiding. M. E. Diependaal, G. H. Harren, E. Kamerman, P. Haspels, J. van Kampen, W. van Maaren, N. W. Maliepaard, J. van der Meer, M. E. van Ös, M. L. Philip- pus, J. E. Rijbroek, J. I. van Sonsbeek, M. Stoute, A. Vonk, M. Wester, A. van Wierin- gen, C. van Wijngaarden, R. van der Bos, P. C. Drommel, C. B. M. Franssen, J. J. Gottlieb, A. Griekspoor, J. van Heusden, M. J. Huel, M. W. Jaspers, A. M. C. de Jong, C. C. de Jonge, G. Kerkman, E. C. Keur, J. van Ko- ningsbruggen, E. H. Krieger, H. Meyvis, O. W. Moes, J. Molenaar, J. E. Paap, C. C. Peschar, E. L. Zwemmer, M. Bakker, J. van Gelder, M. A. van Geylswijk, H. Hamerling, A. C. Horeman, C. Korthals, J. B. Kreeft, L. Mensink, M. H. Olie, M. J. C. Pieterse, A. van Veen, M. J. van Weeren, C. J. van Wester hoven, J. M. Weijers, E. C. Wijers, M. A. Groeneveld, M. J. D. Hessels, W. E. Hettasch, J. E. Karsenbarg, M. J. Klinker, A. Koppen, W. Meure, J. E, Roest, E. Snoeks, W. Snoeks, S, M. v. d. Veen, W. Westenberg, W. J. Bos, A. Brinkerink, M. A. G. Broos, W. Dollé, H. Ferree, M. E. S. Harms, H. H. Hollmaun, C. J. Hotting, W. Janzen, A. Kooyman, J. van Oossanen, C. P. Otter, A. G. Overbeek, A. Peetoom, Chr. Venings, C. van Viersen. W. J. B. I. Walbeek. Opleiding assistente in de huishouding: C. E. Balkenende, S. J. Th. Cornelissen, M. de Grauw, G. E. van Halst, E. J. Heinicke, A. M. ten Hoopen, C. W. de Jong, Th. R. van de Kuil. E. H. Ie Maire, E. J. Roetemeijer, J. E. C. Rijnveld, A. van der Steen, W. Waan- ders, J. A. Wickel, M. van Egmond, F. P. W. van Gend, I. B. van Ginkel, E. van de Klin kenberg, G. van der Klok, A. Th. Mantel, W. van der Mije, N. Nol, J. van Noort, G. A. van Oeveren, A. J. Rietveldt, H. Slobbé, T. Voss- hard, A. Wijnrox, H. J. Sissingh. Opleiding huisnaaister: M. van der Aar, E. Balder, C. van Blankestein, C. J. Frese, H. M. Koppen, L. A. C. van der Putten, A. W. Rooyens, H. F, Siebeling, M. B. Verboon, A. M. de Winter, J. C. Zijta. Opleiding costuumnaaister: L. Aartsen. N. Frischalowski, M. W. Griekspoor, J. A. Hol- tring, H. van der Horst, T. Nieuwenhuis, A. Vörös. Opleiding kinderverzorgster: R. J. M. Baan, A. C. E. Boer, I. Bol, W. M. van der Duyn Schouten, J. C. van der Graaf, L. E. A. de Heer, W. M. Holst, I. E. W. van der Horst, M. H. Koning, M. A. Koper, H. M. Kruiswijk, T. Lolkema, I. C. Priester, M. B. Schilperoord, E. Slobbé, J. E. Stek, G. M. Tuinzaad. Het diploma Centrale Raad voor Kinder uitzending verwierven: L. E. A. de Heer, W. M. Holst, T. Lolkema, I. G. Priester, J. E. Stek. Vormingsklasse: J. Alta, A. C. Anker, W. J. Bartels, K. Bouwman, E. H. Bronkhorst, M. Buiskool, A. van Dusschoten, I. van Es, M. Groeneveld, R. Hagenaar, L. E. Henning, L. Kasteelen, H. H. Kooyman, H. M. Priebee, M. S. Pruissen, J. C. Ronkes Agerbeek, E. de Vries. Huishoudkundige: A. E. M. Adelaar, M. J. Bergshoeff, C. H. van der Boom, T. G. Brom- mersma, K. F. A. de Graaff, L. H. Le Gué, A. de Jong, P. E. van Rosmalen, E. C. C. M. R. Schots, C. W. Snater. Tevens behaalden de huishoudkundigen: M. J. Bergshoeff, C. H. v. d. Boom, T. G. Brommersma, K. F. A. de Graaff, A. de Jong, P. E. van Rosmalen en C. W. Snater het diploma E.H.B.O. Huishoudkundige voor inrichtingen: A. C. E. M. Beiboer, W. Enthoven, K. G. Geervliet, W. Mooiweer. Gezinshulpen volgens het Leerlingstelsel: A. Assendelft, I. S. v. d. Gevel, J. M. Gulde- mond, E. W. M. de Haas, A. Heemskerk, G. A. Heekelaar, A. van der Hoogen, A. M. C. H. van de Kerkhoff, I. Kolusniewski, C. Nag- tegaal, E. v. d. Poel, J. P. Stringer. Avondopleiding kinderjuffrouw: C. Beert- huizen, J. H. Bollee, G. G. Bruyn, M. But, G. G. van Capelleveen, S. de Goede, G. Hoeyen- bos, R. J. de Jong, W. E. P. Mommaas, A. ter Steege, S. Vroland. „Allerlei brandstichtingen en mishande- lingenWormen het uitvloeisel van de tradi tionele luilak-viering in de Zaanstreek. Het is volkomen onzin dat de luilak als een prachtig oud-folkloristisch feest wordt be schouwd. Het is meer een dag die aan leiding geeft tot een reeks van zinloze uit spattingen, die tot allerlei baldadigheden leiden". Aldus de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, in zijn requisitoir in een zaak tegen een Zaandammer die wegens mishandeing vandaag voor de Haarlemse politierechter terecht moest staan. „Het wordt trouwens te gek dat alle diensten, zoals de politie en brandweer, dag en nacht in touw moeten zijn om de relletjes en branden te beteugelen. Het volgend jaar doen deze diensten dan ook niets meer. De Zaankanters moeten het zelf dan maar weten. De kans bestaat dan dat zij zelf ondervinden waartoe dergelijke feesten kunnen leiden." Ook dit jaar was het weer mis. Er was op luilak-morgen een brand uitgebroken en toen de brandweer met het blussen begon was dit volkomen tegen de zin van het publiek. De brandmeester ondervond dit persoonlijk want hij kreeg van een der omstanders een harde klap op het oog waardoor zelfs het oogvlies beschadigd werd. De officier van Justitie eiste tegen de verdachte een gevangenisstraf voor de tijd van een maand. De politierechter ver oordeelde de Zaankanten echter to veertig gulden boete subsidiair twaalf dagen en twee weken voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De Beverwijkse voetballer Henk van der Sluis, die het afgelopen seizoen voor de semi-profclub „Alkmaar" uitkwam en voor dien de kleuren van De Kennemers verdedig de, heeft een contract getekend voor de profclub .Amsterdam". Naar wij vernemen bedraagt de transfersom f 10.000. Twee nieuwe super-tankers Naar vertegenwoordigers van de Ho- waldt-werven in Hamburg meedelen zijn twee enorme tankschepen besteld door de Griekse reder Stavros Niarchos. Hij had reeds een order geplaatst voor twee tan kers van respectievelijk 56.500 en 39.800 ton, maar deze bestelling is veranderd in twee schepen van 65.000 ton elk. Dit zullen dan de grootste koopvaarders worden, die er ooit zijn gebouwd op één na: de tanker, die momenteel in Japan op stapel staat en die liefst 83.000 ton meet. De Griekse scheepseigenaar, plaatste reeds orders voor 28 schepen met een to tale inhoud van 933.150 ton in één week. Zij werden verdeeld over Europese, Ameri kaanse en Japanse werven en wanneer deze grootse order is uitgevoerd zal Niarchos meer dan twee millioen bruto registerton in de vaart hebben en daarmee de grootste reder ter wereld zijn geworden. (U.P.) MOSKOU (Reuter/UP) Premier Boel ganin heeft volgens radio Moskou, in Polen verklaard, dat de Sovjet-Unie sterk ge noeg is „om geen oorlog toe te staan". Wij moeten waakzaam zijn en nooit ingaan op provocaties." „Wij moeten niet vergeten, dat wij staan tegenover een buitengewoon sluwe, zeer verraderlijke en sterke vijand, die ons dag en nacht gadeslaat. Daarom kunnen de uitgaven voor de defensie en het wetenschappelijk onderzoek niet wach ten. Een gevolg hiervan is, dat niet tege lijkertijd de materiële behoefte van de ar beiders geheel kunnen worden bevredigd." „De vijand" had getracht, het Sovjet-volk te demoraliseren, doch de werkende klasse had de Sovjet-staat gemaakt tot „de mach tigste in de wereld na Amerika". Boelganin Partijsecretaris Kroesjtsjev heeft in een rede op de slotvergadering van een congres van Siberische landbouwers te Novosibirsk critiek geleverd op een aantal ministeries en op methoden, die worden gebruikt in de nieuwe landbouwgebieden, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Kroesjtsjev zei dat het leven op de collectieve boerde rijen in Siberië en andere maagdelijke ge bieden van de Sovjet-Unie „miserabel" is. Hij oefende felle critiek op h^,t ministerie van Landbouw en staatsboerderijen en op het ministerie voor de bouw van tractors en andere landbouwmachines, dat onder leiding staat van Khlamov. Kroesjtsjev zei dat er een tekort is aan huizen, dat er geen recreatiezalen zijn of andere plaatsen voor ontspanning, dat de winkels maar weinig keus hebben en dat de nieuwe boerderijen slechts zelden goederen ont vangen. „Evenals vroeger produceren de onder nemingen van Khlamov geweldige com bines, die waardeloos zijn voor de moderne wijze van oogsten in fasen. Het werken met onbruikbare machines betekent dat er miljoenen roebels worden weggesmeten en dat het materiaal wordt bedorven", aldus Kroesjtsjev. Van onze correspondent in Londen) Het doel van de Britse regering is een veel-omvattende ontwapeningsovereen komst zo is gebleken uit het betoog van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, op de tweede dag van het Lagerhuisdebat over de buitenlandse poli tiek. Groot-Brittannië en zijn bondgenoten zullen aansturen op een tussentijds, be perkt, plan voor ontwapening. Kennelijk is de bedoeling eerst het wederzijds „uitdunnen" van door de atoomwapens overbodig geworden troepen. Uit hetgeen Eden op de perste dag van het debat opmerkte, kan worden opge maakt dat het voornemen om het aantal Britse divisies in Duitsland te verminderen een onderdeel zal moeten vormen van een plan dat ook zal leiden tot overeenkom stige inkrimping aan Russische kant. De leider der oppositie, Gaitskell, verklaarde dat er onder de Noordatlantische Ver dragsorganisatie de grootste verwarring heerst over de defensie-politiek. Selwyn Lloyd legde er de nadruk op dat de andere activiteiten van de NAVO en andere verdragsorganisatiés buiten het militaire om, moeten worden ontwikkeld. Hij beschouwt de veranderingen achter het ijzeren gordijn nog maar als een begin. Op het ogenblik is de politieke vrijheid er nog niet toegenomen, maar er is grond om aan te nemen dat het eenmaal begon nen proces moeilijk kan worden gestuit. Kenneth Younger, die de slotrede voor Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Iris van Bremen. Jaba van Hamburg. Oranjestad van Dover. Seabreeze v. Bremen. Dido van Bordeaux. Cadora van Bougi. At lantic Empress van Baltimore. Vliestroom van Tekamp. Pieter S van Geffle. Havik van Goole. Berkelstroom van Londen. Bohus van Geffle. Bonaire van Rotterdam. Cobri van Londen. Monte Marancie van Huelva. Wir- marsum van Hamburg. Connie M van Bruns- büttel. Dusseldorf van Djakarta. Ritorma van Huil. Vertrokken zijn: St. Cerque naar Emden. Lloyd Crest naar Barridock. Lingestroom n. Huil. Hollandia naar Malmö. Amstelstroom naar Londen. O. A. Brodin naar Wabama. Untas naar Rotterdam. Ingedam naar Thule. Hast IV naar Karlshamn. Nicola naar Bre men. Castello Ampudia naar Huelva. Alba tros naar Westerdock. Dorothea Simmering naar Geffle. Ria naar Rotterdam. Helene n. Halden. Betty Anna S naar Swansae. Union naar Antwerpen. Hera naar Barbados. Altho naar Swansea. Frey naar Emden. Morbiham naar Duinkerken. Zeehaan naar Londen. Bit tern naar Rotterdam. Theano naar Rotter dam. Lijnbaan naar Kopenhagen. Grave- land naar Allegro. Congokust naar Antwer pen. Annie S naar Södertalje. Draco naar Rotterdam. Philetas naar Rotterdam. Dieter Waltraud naar Hamburg. Stiena Dan naar Thule. Lucas Bols naar Antwerpen. De uitslagen van de examens 1956 van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders te Overveen luiden voor zover het leerlingen uit Kennemerland betreft, in de diverse specialisaties: Voetbal: A. R. Kamperveen (Overveen). Herexamen: 1 kandidaat, afgewezen: 2 kan didaten. Gymnastiek: J. Dey (Haarlem), J. J. Geu- zebroek (Haarlem). Herexamen: 1 kandidaat. Judo en jiu-jitsu; A. R. Kamperveen (Overveen). Herexamen: 2 kandidaten. Af gewezen: 1 kandidaat. Schermen: R. van den Brink (Haarlem). Nevenspecialisaties volleybal: R. van den Brink (Haarlem); J. Dey (Haarlem). Her examen: 4 kandidaten. Boksen: A. A. B. Hulsman (IJmuiden); A. R. Kamperveen (Overveen). Abdoel en Mohab keken tevreden naar het landschap, waar ze nu overheen vlogen. Dit was weer echt/ hun eigen land, en het zou niet lang meer duren, of ze waren: weer thuis. Overal om hen heen waren bruine bergen, en soms vlogen ze tussen de hoge toppen door, over een eenzame vallei. Maar daarginds, ergens achter die bergen, lag hun stad! „We zullen er nou wel gduw zijn, Mohab!", zei Abdoel. 68-69 de Labouroppositie hield, zei dat het La gerhuis geen klaar beeld heeft van het geen de regering in de verschillende nieu we situaties zich voorstelt te doen. Hij noemde de laatste bijeenkomst van de NAVO-raad een mislukking. Er was aan gekondigd dat er nieuwe mogelijkheden zouden worden geopend, maar niets van dien aard is gebeurd, zo zei hij. Gaitskell pleitte voor „nieuwe en van verbeeldingskracht getuigende program ma's voor hulpverlening aan economisch achtergebleven gebieden". „Het nieuwe Russische offensief in Azië en Afrika betekent een worsteling om het bezit van geest en hart der bewoners dezer werelddelen. Het gaat er nu om op welke wijze wij deze uitdaging willen beant woorden Het is beslist noodzakelijk dat uit onze politiek, ons bestuur en ons handelen in het algemeen alles verdwijnt, dat zweemt naar kolonialisme. Ook moet er onmiddel lijk een einde komen aan alle rassenschei ding, voorzover deze nog van Britse offi ciële zijde wordt toegepast". Gaitskell stemde ermede in dat het bestaan van de waterstofbom een afschrikwekkende en daardoor het oorlogsgevaar verminderende uitwerking had, doch de totstandkoming van internationale ontwapening onder deugdelijk toezicht blijft noodzakelijk. Ook Gaitskell acht het, ondanks de verbetering van de internationale toestand* voorbarig het Brits-Amerikaanse bondgenootschap of het NAVO-lidmaatschap prijs te geven, doch hij meende wel dat de NAVO-landen meer een gemeenschappelijke politiek zou den moeten voeren. Volgens Gaitskell is het Cyprische vraagstuk „ongetwijfeld een NAVO-aangelegenheid. daar het de gehele basis van het NAVO-bondgenootschap in dat gedeelte der wereld ondermijnt". Zegslieden van het NAVO-hoofdkwar- tier in Parijs hebben bekend gemaakt dat een bedrag van 68 miljoen francs aan Franse firma's is gecontracteerd voor het stalen gedeelte van het nieuwe NAVO- gebouw. Het nieuwe hoofdkwartier dat bij de Porte Dauphiné gebouwd wordt zal tegen eind 1957 klaar zijn. BINNENLAND Kind verdronken. In het onlangs ge opende zwembad van de gemeente Deventer, gelegen onder de gemeente Diepenveen, „Het Rielerbad", is het 13-jarig zoontje van de familie Groot Koerkamp uit Diepenveen in het ondiepe badgedeelte op de bodem uit gegleden en verdronken. Het kind werd daar niet tijdig opgemerkt. Chinese handelsmissie. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Amsterdam heeft in het Beursgebouw de leden van de Chinese handelsmissie, die op dit ogenblik een bezoek aan ons land brengen, ontvangen. In bouwput gevallen. Het vierjarig zoontje van de familie Buitenhuis te Utrecht was al enkele uren zoek, toen bij nasporing door de ouders zijn autoped bij een bouw put werd aangetroffen. De té hulp geroepen brandweer pompte de put leeg en omstreeks half vier werd het lijkje opgehaald. ADVERTENTIE de nieuwe 3 v u U c Cold-wave permanent Uitsluitend natuurlijke golven. Dames- en Herenkapsalon MAISON ANNY Lange Nieuwstraat 381-385 hoek Marktplein Telefoon 5672 De laatste aardbeien van het seizoen wa ren ook woensdag nog heel goed in prijs. De aanvoer bestond grotendeels uit doos jes, de eerste kwaliteit Climax ging tot 0,78 per doosje van een half pond. Aard beien met dop in sloffen ziet men weinig meer; er werd tot f 4,80 per slof gegeven. Zonder dop werd er tot f 4,50 per mand betaald. MARKTBERICHT BEVERWIJK 25 juli Aardbeien f2,40f5; andijvie f 0.12 -f0.22; sla f 0,06f'0,22; bloemkool f 0,34f0.80: spi nazie f 0,22f 0,39: postelein f 0.18—f0 35; bospeen f0,19f0.39: rabarber f 0.14f0.32; doperwten f 0.58f0.96; waspeen f 0.13— f 0,31komkommers f 0.12f 0.28; snercie- bonen f",70f 1.95: snijbonen f 1,25f2,; tuinbonen f 0.28f 0,42. ADVERTENTIE Stopt slechte adem onmiddellijk Bestrijdt tandbederf de gehele dag Houdt de tanden V Standaard tube 44 ct weergaloos wit j J Familietube 100 ct Éénmaal poetsen met Colgate vernietigt wel 8S°/o der bacteriën, die mondreuk veroorzaken Grote tube slechts 70 ct Nederland op vijfde plaats LONDEN (Reuter) Uit de door Lloyd's register of shipping gepubliceerde gegevens omtrent de in aanbouw zünde scheeps- tonnage per einde juni 1956 blijkt dat Nederland onder de scheepsbouwlanden op die datum de vijfde plaats innam met een in aanbouw zijnde tonnage van 583.560 ton of 106.302 ton meer dan aan het einde van het eerste kwartaal van dit jaar. Per einde juni waren» over de gehele wereld in aan bouw 1534 schepen van 100 ton of meer, van tezamen 7.223.004 ton bruto. Groot- Brittannië nam weer de eerste plaats in met 334 schepen van tezamen ruim 2 mil joen ton of ruim 230.000 ton minder dan per einde maart 1956. Japan nam de twee de plaats In met 129 schepen van tezamen 1.1 miljoen ton of bijna 115.000 ton meer dan per einde maart. West-Duitsland nam de derde plaats in met 251 schepen van tezamen ruim 800.000 ton of bijna 36.000 ton meer dan einde maart 1956. De vierde plaats werd ingenomen door Italië met 652.000 ton of bijna 150.000. ton meer dan per einde maart. Na Nederland komt Frankrijk met ruim 386.000 ton of ruim 80.000 ton minder dan per einde maart, gevolgd door Zweden met 369.000 ton of 2569 ton meer dan per einde maart. Wat de tewatergelaten tonnage betreft nam Japan in het tweede kwartaal van dit jaar de eerste plaats in met 71 schepen van tezamen 322.704 ton, gevolgd door Engeland met 76 schepen van tezamen 306.053 ton en Duitsland met 111 schepen van tezamen 289.207 ton. In het tweede kwartaal van dit jaar werd in Japan de kiel gelegd van 90 schepen van tezamen 447.292 ton, in Duitsland van 100 schepen van tezamen 328.787 ton, en in Groot-Brit tannië van 62 schepen van tezamen 277.108 ton. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. G. C. Kop, leraar in de klassieke letteren aan het gymnasium en aan het Christelijk ly ceum te Hilversum, een subsidie verleend voor een studie op het gebied der pedago gische muziekpsychologie met experimen tele onderzoekingen op dit terrein. Dr. Kop is behalve classicus ook musicus: hij studeerde muziek aan het Amsterdams conservatorium, waarbij hij het pianospel ais hoofdvak had gekozen. In 1950 promoveerde dr. Kop aan de rijksuniversiteit te Utrecht bij prof. dr. Mi J. Langeveld op een proefschrift ge titeld: „Aspecten van de pianostudie, bij drage tot de kennis van de musicerende persoon". Deze dissertatie was de eerste op het ge bied van de pedagogische muziekpsycho logie. In zijn onderzoek gaat dr. Kop na welk nut mechanische hulpmiddelen, zoals radio, grammofoon en magnetofoon kunnen heb ben voor het muziekonderwijs. Voorts heeft dr. Kop aandacht geschon ken aan wonderkinderen. Zoals hij in zijn dissertatie zekere resultaten voor de piano- pedagogie heeft pogen te bereiken door de studiemanier van concertpianisten na te 'gaan, zo hoopt hij deze voor de muziek- pedagogie te kunnen verkrijgen door de ontwikkelingsgang van het muzikale won derkind te bestuderen. Daartoe heeft hij bijzondere belangstelling aan de dag ge legd voor figuren als Mozart, Peito Areola, Eyiregyhazi (door prof. Revesz bestudeerd) en Jehudi Menuhin. Het ligt tevens in de bedoeling, een En gelse vertaling van de publikatie het licht te doen zien. 17) Terwijl Bartels nog overwoog hoe hij hem aan zijn tafeltje zou kunnen krijgen, zag hij Brouwer al op het biljart toestap pen. Hij wilde zeker met een paar stoten in zijn- eentje de tijd verdrijven, want geen medespeler maakte zich uit de kleine kring van mannen los om hem naar het groene laken te volgen. Daarom wuifde hij hem toe en riep: „Goeienavond, Brouwer. Wil je niet lie ver bij me komen zitten en borrel met me drinken?" „Graag, mijnheer," zei de ex-brigadier en hij liet zich omstandig op de stoel tegen over Bartels neer. „Ik kan er in komen, dat u het wat allenig vind." „Zo is het. Ik ben ook nog niet lang hier, maar ik hoop langzamerhand met deze en gene kennis te maken. Zijn er hier aardige mensen? Ik bedoel...." „Welzeker," onderbrak Brouwer hem en krabde zich achter het oor. „U bedoelt mensen van uw stand? Daar heb je in de eerste plaats de dokter en zijn vrouw. Enfin, die kent u al. Dan is er de notaris en de veearts met zijn verloofde. En voorts. Bartels liet hem op zijn beurt niet uit praten. Hij wilde vooral de indruk ver mijden, dat Brouwer hem voor ingebeeld zou houden. „Nee, ik had meer eenvoudige mensen op het oog. Mensen om eens gezellig mee te bomen. Mensen, zoals u," zei hij er iets te vriendelijk achterna. Brouwer lachte gevleid en nam een flinke slok uit zijn glas. „Ja, daar heb je bijvoorbeeld de metse laar, een grapjas van een vent. En verhalen die hij ten beste geeft! Je blijft aan het bulderen van de lach. Ook met de weg werker Jan Kolder moet u dan beslist eens kennis maken. Zo heet hij natuurlijk niet, maar zo noemen ze hem. Die heeft over de halve aarde gezworven. Bartels luisterde met slechts flauwe be langstelling. Nee, dat was nou net de ver keerde manier geweest om Brouwer aan het praten te krijgen. Het was hem heus niet om een revue van alle dorpstypen begonnen. Een gek zou er vast ook,nog wel komen. Geen gehucht, of ze hadden er een. Hij moest het anders aanpakken. Een beetje nieuwsgierigheid naar de kersverse moord zou stellig heel begrijpelijk zijn. Iedereen had het er immers over? Plotseling boog hij zich resoluut voorover en zei: „Ja, in zo'n kleine gemeenschap kun je de plezierigste mensen op een hoopje vin den. En dan denk je zo bij jezelf: och, hier is nou eens alles pais en vree. Maar dan word je opeens door zo'n misdaad, als hier pas is voorgevallen, uit je waan opge schrikt. Waar of niet?" „Ja, van die dingen gebeuren er nu een maal. Overal heb je duistere elementen tussen zitten „Zo? U zoekt het dus niet zo ver weg?" wierp Bartels een balletje op. „Ik dacht, dat de politie „Nee, dat wou ik er niet mee gezegd hebben. Ik bedoelde het meer in het alge meen." In Brouwers matte ogen was een flikkering gekomen. Bartels was dit niet ontgaan. Hij moest zijn binnenpret verbergen. Ha, nu had hij de ouwe rot waar hij hem hebben wilde. Die was natuurlijk ook al op eigen houtje op onderzoek uitgetogen. En kleine aan wijzingen met elkaar te laten rijmen, zou hij nog wel niet hebben verleerd. Bij kleine beetjes zou hij hem moeten uithoren. Anders droogde deze bron vroegtijdig op. „Juist. Natuurlijk. Ja, de wereld is slecht. Laten we er nog eentje op nemen." En hij wuifde gemoedelijk naar de waard om nog eens in te schenken. „Mijn laatste, mijnheer Bartels," zei Brouwer. „Ik heb mijn portie gehad. En daarna stap ik op. Mijn schoonzuster ziet me niet graag laat thuiskomen." Hij zuchtte eens. „Op anderen aangewezen te zijn, is ook niet alles, mijnheer. Of dat is het érgste misschien. Ze zeggen ook niet zonder reden: van je familie moet je het maar hebben. Uiteraard heb ik maar een klein pensioentje met mijn voortijdig ont slag. En daar ziet ze op neer. Ja, ja, zo heeft ieder wat." Bartels keek hem met veel begrip aan. Een beetje meewarigheid kon geen kwaad om de verstandhouding te bevorderen. „Ik kan me indenken hoe beroerd u het moet vinden hier zo uitgeschakeld te zitten na het afwisselende leven, dat u heeft geleid. Hij voelde heel goed, dat hij nu niet meer op het andere thema hoefde terug te komen. Daarvoor was Brouwer opeens te zeer door zijn eigen besognes in beslag ge nomen. Maar een andere avond zou hij hem er wel over zoetjes heen manoeuvreren. Ze knikten elkaar welsprekend toe en dronken zwijgend hun borrel op. VIII Inspecteur Beels spoedde zich van de gerechtelijke schouwing naar zijn bureau. Zoals hij had verwacht, was er niets nieuws aan het licht gekomen. Dood door geweld, veroorzaakt door onbekende dader of daders. Het lijk was vrijgegeven. Morgen zou de begrafenis plaats hebben. In zijn kamer vond hij op zijn lessenaar het rapport van zijn adjudant liggen. Dat leverde ook al niets nieuws op. De gangen van dokter Rijnders waren nagegaan. De tijden klopten. Geen speld was er tussen te krijgen. Ten onrechte voelde hij zich teleurgesteld, want eigenlijk had hij al met deze uitslag gerekend. Die vervelende stemming kwam alleen, omdat hij letterlijk nergens iets was opgeschoten. Zou hij niet toch die mijnheer Dijkman laten terug roepen? Straks zou hij het nog even met de commissaris bespreken. Onvoldaan dacht hij aan zijn onderhoud met mevrouw Rijnders terug. Beduvelde ze hem toch? Iets in zijn binnenste zei van nee. Ze was wel een luchthartig schepsel en een goede comediante, maar een moor denares? Nee. Hoewel, een mens maakt gekke sprongen, wanneer hij zich in het nauw gedreven voelt. En voor haar man moest ze wel oppassen, wilde ze hem niet verliezen. Veel geduld.... totdat de bom barstte. Maar dan zou hij ook onvermurw7 baar zijn. Dat scheen ze, bij al haar voor gevende kinderlijkheid, drommels goed te beseffen. Anthonie Beels' ogen gleden verder over de getypte vellen. De vingerafdrukken op de fiets en de andere voorwerpen waren inmiddels alle geïdentificeerd. Ze waren zonder uitzondering van ménsen afkomstig die ondoordacht het feen en ander hadden aangeraakt. Bekenden van de politie waren er niet bij. Van de ring en de tweede oorbel ook nu nog geen spoor. Onderaan vond hij een notitie met het adres van juffrouw Van Galens vroegere werkkring, dat dokter Rijnders telefonisch had doorgegeven. Apotheek De Gouden Vijzel te Amsterdam. Goed. Morgen zou hij er heen gaan. Voor zichtig haalde hij het papiertje met de regel: „Morgenavond op dezelfde plaats. A." uit zijn boekje, schoof het in een mica houdertje, belde en overhandigde het de binnenkomende brigadier met de opdracht het zo vlug mogelijk op vingerafdrukken te laten onderzoeken. Hij wilde het resul taat zo mogelijk straks hebben. Hier zullen we wel bij de grote onbe kende zijn aangeland, peinsde hij. Jawel, dat ontbrak er nog aan. Maar ja,- die heb ben we altijd en overal. Krijgen doen we ze toch. Och kom, niet zo moedeloos. Mis schien werd hij morgen al wijzer. De volgende dag slenterde inspecteur Beels over het drukke Rembrandsplein in de richting van het standbeeld van Thor- becke. Een stukje verderop viël hem al dadelijk de gouden vijzel boven een deur in het oog. Ja, dat was de bewuste apo theek. Twee grote, ouderwets hoge ramen, in het midden de nog hogere deur. Met één blik zag hij, dat er op het ogenblik geen klanten waren. Dat trof goed. Nauwelijks was hij bij de toonbank gekomen, of een jongg man van op zijn hoogst even in de dertig, kwam in een witte jas op hem toe. Bijna had hij uitgeroepen: dat is hem, want de beschrijving die mevrouw Rijn ders van.de onbekende bezoeker van juf frouw Van Galen had gegeven, was van a tot z op hem toepasselijk. Lang, slank, bruine haren en blauwe ogen. Maar ja, zo zagen er wel meer uit. Fortuna zou hem heus niet zo gunstig gezind zijn. Deze hele affaire hing immers van tegenslagen aan elkaar. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6