Velsen groeide sneller, spaarde meer, maar bouwde minder nieuwe woningen Jean Antoine Louis Hovy werd ten grave gedragen l/eiób THALIA Hier en daar schade bij Kennemer boeren als gevolg van natte zomer Meer 30-39 jarigen, minder 10-19 jarigen dan gemiddeld in Nederland Hooi-oogst achterop, gewassen bedorven 9 EEN KWART MEER VERKEERSONGELUKKEN Kwartaalcijfers 1956 van het N.E.I. Beperkt aantal vangschepen voor de walvisvaart Renners in de zomeravond competitie Velsen nam afscheid van geliefd predikant Burgerlijke Stand Velsen Agenda voor Beverwijk Wetsontwerp betreffende bouw atoom-koopvaardij schip Ga je mee fietsen? Het nieuwe raadsel Aanvaring op Nieuwe Maas door „onjuiste navigatie" 1. Moppentrommeltje Vissen in het Kanaal Sla in trek Uitwijzing van Nederlandse scheepskapiteins geëist Door Indonesische vakbond Juristen beraadslagen over scheepsbouwproblemen DONDERDAG 26 JULI 1956 DE CIJFERS over de gemeente Velsen, betreffende het eerste kwartaal van 1956, zoals ze zijn verstrekt door het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam, tonen aan dat het aantal inwoners in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen is met 470, of met 0,81 percent. Hierdoor bedroeg het bevolkingsaantal op 31 maart jl. 58.551. De bevolkingsgroei is in dit kwartaal groter geweest dan in het overeenkomstige kwartaal van 1955, toen het aantal inwoners steeg met 0,57 percent. Het grotere groeipercentage is vooral veroorzaakt door een geringer vertrek, namelijk 0,79 per cent van de bevolking tegen 1,02 percent in het eerste kwartaal van 1955. Door de aanzienlijke daling van het aantal vertrekkende personen en de slechts zeer geringe daling van het aantal zich vestigende personen is door het vestigingsoverschot in het onderhavige kwartaal de bevolking met 0,36 percent gestegen tegen 0,18 percent in het eerste kwartaal van 1955. Indien de leeftijdsopbouw van de bevolking in de ge meente Velsen wordt vergeleken met die van Nederland, dan blijkt er enig verschil te bestaan in de leeftijdsopbouw van Velsen en Nederland. De leeftijdsklassen van 09 jaar en 30 39 jaar zijn in de gemeente Velsen sterker vertegenwoordigd dan in Nederland. Uit de indices, waarbij de percentages van Nederland op 100 worden gesteld, blijkt dat de groep 3039-jarigen relatief de belangrijkste afwijking naar boven ver tonen in vergelijking met Nederland (indi ces: Nederland 100, Velsen 111). Het percentage van de personen in de groep van 1019-jarigen ligt in Velsen la ger dan in Nederland (indices: Nederland 100, Velsen 94). De personen van 60 jaar en ouder zijn in Velsen relatief zwak vertegenwoordigd, nl. 10,7 percent tegen 12,4 percent in Ne derland. Indien de personen van 60 jaar en ouder worden onderverdeeld in de leeftijdsklassen 6069 jaar, 7079 jaar, 80 jaar en ouder, dan blijkt dat de afwij king groter is naarmate de leeftijd hoger is. De indices, waarbij de percentages van Ne derland op 100 zijn gesteld, zijn nl. resp. 96, 78 en 60. Huizenbouw De woningvoorraad is in dit kwartaal toegenomen met 116 woningen, d.i. met 0,78 percent. Het aantal bewoners per wo ning was aan het eind van dit kwartaal gelijk aan het aantal aan het begin van dit kwartaal, namelijk 3,90. Spaarzamer De inleggingen bij de Rijkspostspaarbank en de Nutsspaarbank bedroegen f 2,4 min tegen f 2,2 min in het eerste kwartaal van 1955; de terugbetalingen in beide kwarta len beliepen respectievelijk bedragen van f 1,6 min en f 1,5 min, zodat in het onder havige kwartaal f 0,8 min werd bespaard tegen f 0,7 min in het eerste kwartaal van 1955. Deze cijfers geven niet de absolute hoogte van de inleggingen en terugbeta lingen weer, daar de Rijkspostspaarbank geen gegevens kan verstrekken van de in leggen per giro per gemeente, en in deze cijfers ook niet het bedrijfssparen is inbe grepen. Uit bovengenoemde cijfers is alleen af te lezen in welke richting de inleggin gen en terugbetalingen zich hebben be wogen. De stijging van de netto-besparingen in dit kwartaal ten opzichte van de netto-be sparingen in het overeenkomstige kwartaal van 1955 is groter dan de toeneming van de bevolking, zodat het gemiddelde bedrag ADVERTENTIE aan netto-besparingen per inwoner is geste gen van f 12,80 in het eerste kwartaal van 1955 tot f 13,84 in het eerste kwartaal van 1956. Voor het cijfer, weergevend het aan tal inwoners van een kwartaal, is bij deze berekening uitgegaan van het gemiddelde aantal inwoners, d.w.z. het rekenkundig gemiddelde van de bevolking aan het begin en aan het eind van het kwartaal. Teruggang personeelsbezetting De personeelsbezetting in de industrie (industriële bedrijven met meer dan 10 man personeel) omvatte op 31 december 1955 13.031 personen tegen 13.187 op 30 september 1955. In het laatste kwartaal van 1955 heeft de personeelsbezetting in de in- OCOOOOOOOCXXXXX)OOOOOOOCXDOOOOOOÓOOCKX)OOOOOOOOOOOPOOC)00000 CXX)OC>OOOOOOCOOOOOOCOOOCOCXXX)OOOOCOOOOOG)OOOOOOC>OOOOOOOOOC dustrie dus een teruggang vertoond van 156 personen, d.i. 1,2 percent. Doordat in deze periode alleen het aantal arbeiders is af genomen, terwijl het overige personeel on geveer gelijk is gebleven, is het aantal ar beiders per 100 personen everig personeel gedaald van 264 op 30 september 1955 tot 259 op 31 december 1955. Het aantal aanvragen van werkgevers bedroeg op 31 maart 1956, 840. Dit aantal steekt aanzienlijk uit boven dat van 31 maart 1955, toen het aantal aanvragen 340 bedroeg. Deze stijging van het aantal aanvragen is echter voor een belangrijk gedeelte een administratieve kwestie. In voorgaande kwartalen dienden de werkgevers hun aan vragen in bij het Arbeidsbureau, doch het gebeurde dikwijls, dat de werkgevers geen aanvragen indienden ook indien ze perso neel nodig hadden, daar, door het perso- neeltekort, toch niet aan alle aanvragen kon worden voldaan. Thans heeft het Ar beidsbureau onder de werkgevers een pei ling verricht naar de behoefte aan werk nemers. Van de 840 aanvragen van werkgevers waren 522, dit is 62 percent afkomstig van de metaalnijverheid. Het aantal geheel werklozen is in dit kwartaal gedaald van 113 tot 77. In het eerste kwartaal van 1956 is de seizoenwerkloosheid van mannen gedaald met 34 percent, de wrijvingswerkloosheid met 20 percent en de werkloosheid van minder geschikten met 29 percent. Minder werklozen dan in de omgeving De werkloosheid is in Velsen relatief la ger dan in de omliggende gemeenten Haar lem en Beverwijk. Het aantal geheel werk lozen in Velsen per 100 inwoners is 72 per cent van die van Haarlem en 59 percent van die in Beverwijk. De opbrengst van vis in de Rijksvishal- len lag in het eerste kwartaal van 1956 8 percent beneden de opbrengst in het over eenkomstige kwartaal van 1955. Nieuwbouw In het eerste kwartaal van 1956 zijn 116 woningen voltooid tegen 93 in het overeen komstige kwartaal van 1955. Het aantal begonnen woningen bedroeg 57 tegen 74 in het eerste kwartaal van 1955, terwijl het aantal woningen in uitvoering op 31 maart 1956 469 bedroeg tegen 535 op 31 maart 1955. Meer schepen, meer ongelukken Het aantal schepen dat in het eerste kwar taal van 1956 door de Noordzeesluizen is geschut is groter dan dat in de overeen komstige periode van 1955, namelijk 6.586 tegen 6.364. In het eerste kwartaal van 1956 hebèen in de gemeente Velsen 106 verkeersonge vallen plaatsgevonden, dit is 25 percent meer dan in de overeenkomstige periode van 1955. LONDEN (Reuter) De walvisvaart maatschappijen van Noorwegen, Groot- Brittannië, Zuid-Afrika, Japan en Neder land hebben een overeenkomst gesloten om het aantal vangschepen, dat in de Zuide lijke IJszee opereert, te beperken. Naar te Londen wordt vernomen, is de Sovjet-Unie niet bereid gevonden aan deze overeen komst deel te nemen. De overeenkomst zal niettemin van kracht blijven. Van de zijde der Sovjet-Unie is geen reden voor de weigering opgegeven. Vol gens handelskringen te Londen echter wil de Sovjet-Unie haar expedities naar de Zuidelijke IJszee uitbreiden. Er zou voor dit doel êen passagiersschip op een werf in Oost-Duitsland worden omgebouwd. ADVERTENTIE Werksokken 1.55 Sanfor overalls ƒ11.95 Zomerwol 1/2 knot 0.80 Witte sokjes v.a. 0.50 Witteoverhemden 6.95 Keizer Wilhelmstraat 16 De leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" hebben woensdag avond in de Wijkermeerpolder de zomer avondcompetitie voortgezet met een klas sementswedstrijd. De uitslag was: A klasse, 66 km: 1. Chr. de Nijs in 1 uur, 43 min. en 15 sec. B klasse, 66 km: 1. H. v. Duin, 1 uur, 45 min. en 45 sec.; 2. A. v. d. Bos; 3. M. v. d. Bos; 4. J. Oldenburg; 5. B. Bosman. C klasse 55 km: 1. C. Moll 1 uur 35 min. en 25 sec.; 2. C. Lute; 3. G. Lute; 4. P. Bloemendaal; 5. R. v. d. Bos. Junioren, 33 km: 1. Jachtenfoerg, 59 min. en 5 sec.; 2. Doorneveld; 3. Timmer; 4. Winkelaar; 5. M. Put. Woensdagmiddag is het stoffelijk over schot van de emiritus-predikant ds. Jean Antoine Louis Hovy onder veel belang stelling op de Algemene Begraafplaats „Duinrust" te Beverwijk ter aarde besteld. Van de Nederlands Hervormde Gemeente van Wijk aan Zee en Duin, waar de over ledene 25 jaar voorganger was, waren tal lozen opgekomen om afscheid te nemen van de man die in menig leven zoveel heeft betekend. In het verenigingsgebouw- aan de Popu lierenlaan, waarvan ds. Hovy de oprichter was, waren reeds velen bijeen, die werden toegesproken door ds. Gunning. Na gebed zong men gezamenlijk Gezang 282: „Blijf bij mij Heer, want d' avond is nabij" waarna op verzoek van de familie werd gelezen Psalm 103 en uit Openbaring 7 het negende vers. Ds. Gunning wees er verder op, dat de overledene de „middenmoot" van zijn leven had doorgebracht in het oude Wijk aan Zee en Duin, waaraan hij zoveel praktisch werk heeft geschonken. De manier waarop de overledene omging met zijn gemeente naren en zijn gezin, getuigde van een grote geestelijke rijkdom, hem geschonken door God, welke hij op zijn medemensen overbracht. Zich tot de familie wendende zei ds. Gunning, dat er moeilijke dagen voor de deur staan, daar ze het laatste stuk van hun levensweg zonder hun man, vader en vriend zouden moeten gaan. Doch hij was er zeker van, dat de dankbaarheid voor al het goede dat de overledene heeft uitge strooid, zou overheersen. Dan is de gang naar het graf om af scheid te nemen heel anders, dan is er uitzicht voor allen en zou men met Augus- tinus kunnen zeggen: „Ik ben wel ver van mijn vaderland, doch overal dicht bij God". Na het zingen van Gezang 230 vroeg ds. Gunning zich tot God te wenden met de moeilijkheden èn met de dankbaarheid. Dank voor het onnoemelijk vele, waarin de ontslapene zo groot was. Met het gezamenlijk zingen van Gezang 166 werd deze uitvaartdienst besloten. 'Toen de kist, lyelke bedekt was met Hamre IN EEN KINDERWAQEN VAN Donderdag 26 juli 1956 Beste kinderen, Vandaag ga ik jullie iets vertellen over het ontstaan van de naam „juli" voor de „zomer"-maand waar we nu in leven. Deze naam is genoemd naar de Romeinse keizer Julius Caesar, want die werd in juli geboren. Bij de Romeinen begon het nieuwe jaar niet mët januari, maar met maart, en juli was dus de vijfde maand. Het was voor de Romeinen een echte feestmaand. De eerste dag was bestemd als verhuisdag en op die dag moest ook de huur betaald worden. Op de vijfde juli werd een feest gevierd ter gedachtenis van Romulus, die met zijn broer Remus, de stichter was van de stad Rome en op deze dag gedood werd. GEBOREN: L. Starken—Mantje, z., van Ostadestraat 27, IJmuiden-O.: J. Valster Wildschut, z., Vijverweg 22. Bloemendaal; J. H. MolenaarHaakman, z. Kerkweg 97, Sant poort; H. RekerVeldman, d., Ahornstraat 19, IJmuiden-O.; A. RiedemanKremer, z., Scheldestraat 192, IJmuiden; P. JanusSieb- beles, d., Stationsweg 81, Velsen; H. Smit- van Dam, d„ Meerweidenlaan 4 rd, Velsen-N.; C. J. VogelaarBoom, d., Middachtenweg 23, 's Gravenhage. OVERLEDEN: J. E. de Groot, 73 j., we duwnaar van H. Smit, Vechtstraat 24, IJmui den; G. H. Kuiper, 58 j„ echtgenoot van E. de Jong, Zanderstraat 14 a, IJmuiden-O. DONDERDAG 26 JULI Luxor Theater, 20 uur, Cabaret met John- R.k. leeszaal, uitleenbibliotheek lees- en ny Jordaan. studiezaal van 10-13 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. O- dulfstraat 12, dagelijks geopend van 10- 11 en 17-18 uur. VRIJDAG 27 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik ben er kapot van'. I uxor Theater, 19 en 21.15 uur: „A. en C. en de Mummie". W.B. Theater, 20 uur: „De held der Apa chen". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Openbare leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur. Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, gopend van 18.30-20 uur. R.k. leeszaal, mtleenbibliotheek van 15-18 en 19-21 uur. Lees- en studiezaal van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur. Zeven juli was het feest tër ere van de wilde vijgeboom. In de oorlog der Romei nen tegen de Latijnen moet volgens de overlevering, een dienstmaagd van uit, zulk een boom mét een brandende fakkel in de hand, de Romeinen het teken tot de aan val gegeven hebben. En daar de overwin ning behaald werd, was het in 't vervolg op die dag feest en hadden vooral de dienstmeisjes een prettige dag! De volgende dag, dus de 8e, vierde het hele Romeinse volk het feest van deze overwinning en op de twaalfde was het verjaarsfeest van Julius Caesar. Op de vijf tiende werd een groot ridderfeest gevierd. Dan trokken alle ridders, gezeten op prachtige paarden en omkranst met olijf takken, naar de tempel en vandaar naar het kapitool, waar de regering zetelde en een wapenschouw hield over de ridders. Op de vierentwintigste vierden de pries ters feest en werden er grote gastmalen ge houden. Op de vijfentwintigste hield men een omgang rond de bouwvelden. Op de achtentwintigste bracht men offers van wijn en honing aan Ceres, de godin van de landbouw. Op de negenentwintigste en dertigste doodde men alle loslopende honden met rood haar, om de al te grote hitte tegen te houden. De achttiende werd echter algemeen als een ongeluksdag beschouwd; niemand zou dan enig werk van betekenis doen, want daarop zou toch geen zegen rusten. Jullie hebben natuurlijk al gedacht: wan neer werkten die Romeinen nu eigenlijk? En die vraag is een logische reactie. Na tuurlijk nam ook aan de feesten niet iedereen deel, maar als je je verveelde, was er altijd wel wat te zien en te beleven! bloemstukken van de Ned. Hervormde ge meente Wijk aan 2ee en Duin, familie Boreel, de dames Van der Heyden en de kinderen, in de groeve was neergelaten, sprak ds. W. Oorthuys als tolk van de „oude" gemeente van de overledene de dank uit voor alles wat deze voorganger ten dienste van de mensheid heeft gedaan. Ds. Oorthuys schetste ds. Hovy als iemand die als dienstknecht voor zijn Heer heeft gezaaid en die dat deed uit volle overtui ging. „Om hem te eren'denken we niet aan een Hovy-laan, dat wordt niet begeerd, doch we zullen steeds zijn naam in ere gedenken". Wethouder E. Gerritse herinnerde aan de vele bijeenkomsten van de groep oud- Wijk aan Zee en Duiners en hij was er van overtuigd, dat men op oudere leeftijd pas beseft, wat iemand als de overledene in je jeugd heeft betekent. „Dit heengaan zal voor hem een doorgaan zijn naar Gods Vaderhuis", zo besloot de heer Gerritse. De heer Th. Runia, hoofd van de Ned. Herv. School aan de Noorderwijkweg te Beverwijk gewaagde van de trouw en nauwgezetheid waarmee de overledene 20 jaar lang het voorzitterschap van de Ker- keraad en ook van het schoolbestuur had waargenomen. Als opvolger van ds. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel had ds. Hovy zich geheel gegeven aan zijn taak en het moet volgens de heer Runia voor de vrouw en kinderen een troost zijn, dat hun man en vader na zulk een werkzaam leven is heengegaan. De heer ir. A. H. Ingen Housz dankte namens de familie voor de belangstelling en het was hem een behoefte te zeggen dat in aller harten dank was voor het har telijke medeleven. Bij elke gelegenheid gaf de overledene iets van de zielswaarde mee. „Er is een diepe vrede en een diepe rust en we zijn dankbaar hem te hebben gehad," zo besloot de heer Ingen Housz. Na het bidden van het Onze Vader ging ieder weer huiswaarts met de wetenschap een goed mens vaarwel te hebben gezegd. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Congres heeft president Eisenhower een wetsontwerp ter ondertekening voor gelegd waardoor de bouw van het eerste atoomschip voor de koopvaardij wordt goedgekeurd In het weekblad van de Amerikaanse scheikundige industrie is een waarschu wing gepubliceerd tegen het voortijdig ge bruik maken van atoomkracht in de koop vaardij. Geleerden zijn van mening dat zelfs als slechts een honderdste percent van de wereldvloot door atoomkracht wordt voortbewogen, naar alle waarschijn lijkheid toch zeven van dergelijke schepen jaarlijks bij scheepsongelukken zullen zijn betrokken. De zee zou hierdoor radio-actief besmet worden, hetgeen weer invloed op de visstand zou hebben, menen de ge leerden. Zij raden daarom de zeevarende volkeren aan zo spoedig mogelijjc gezamen lijk veiligheidsmaatregelen op te stellen. ADVERTENTIE het theater met de beste films Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur MICKEY ROONEY in het vrolijke en spannende filmwerk HOE LANGER HOE GEKKER! Een doldwaze kolderklucht, waarom u op vooroorlogse wijze kunt lachen! Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur FRED McMURRAY - KIM NOVAK in BEGEERTE EN PLICHT Een der spannendste thrillers van het jaar 18 j. Zondagmiddag 3 u.: WALT DISNEY'S BONGO DE BEER Nederlands gesproken! Ih kleuren! Een feest voor jong en oud met o.a. Donald Duck, Charley McCarthy, Mickey Mouse, Goofy. Voorverkoop zondagmorgen 11-12 uur Donderdag 2 aug. 8 uur speciale voorstelling de beroemde operette DIE CZARDASFÜRSTIN met Marika Rökk en Johan Heesters Hedenavond 8 uur HET RECHT OM GEBOREN TE WORDEN Een realistisch en emotioneel film werk Toegang 18 jaar Visafslag Urk. Dinsdag werd door 55 vaartuigen op Urk aangevoerd: 5427 pond kuilpaling, prijs f 1,07f 1,65; 295 pond snoekbaars, prijs f 0,82f 0,86; 527 pond rode baars, prijs f 0,83f 0,86; 6—2 pond voorn, prijs f 0,04; 7 pond karper, prijs f 0,15 per pond en 708 bak nest, prijs f 2,45 per laak van 37% kg. Vorige week liet ik jullie een plaatje zien van de eerste loopfiets en deze keer kun nen jullie het volgende stadium zien, waar in de fiets al wat „normaler" wordt. Deze fiets is in Engeland gemaakt, waar tijdens een Pinkster-sportfeest in Londen een pa rade werd gehouden van rijwielen uit de jaren 1818 tot 1900. Het lijken mij stuk voor stuk nu niet bepaald „gemakkelijke", „lichte" fietsjes! Het geheel bestaat uit 8 letters en dient om een plant in te zetten. Een 8, 3, 2 moet draaien Een 1, 7, 2 is rond Een 5, 3, 8 is een insect Een 5, 3, 2 is een dier, dat onder de grond leeft 6, 4, 8 is een hoofddeksel Als je je eens verveelt in de vakantie, of het regent de hele dag zodat je binnen moet blijven, neem dan een reepje dun karton van 17 centimeter lang en 4 centi meter breed. Je verft het rood of geel of je beplakt het met een ge kleurd stukje papier. Nu maak je er zoals op fig. 1 is aangegeven met een scherp mesje sneedjes in. Als dat gebeurd is neem je een smal strookje dun pa pier, van een kleur, die mooi past bij het karton en vlecht dat voorzichtig door het kartonnetje, zoals je op fig. 2 ziet. De einden knip je in als franje. De natte en koude zomer is een grote te genvaller voor de boeren in Kennemer land, die nu al enige maanden in de weer zijn, om hun hooi binnen te krijgen. Vele percelen hooiland werden al in begin Juni gemaaid en nog staat dit hooi op het wei land te bederven. De situatie is niet overal even somber maar de laaggelegen gebieden hebben aanzienlijke schade geleden. Behalve dat men er veel werk aan heeft, om het droog binnen te krijgen zijn er al- lerwege zorgen over de kwaliteit van het hooi, die er bepaald niet op vooruit gaat. In het Wijkerveld staan nog vele percelen hooi op de ruiters. De hopen zijn al danig ineen gezakt en het hooi ziet in plaats van licht bruin al enigszins zwart, het is in vele gevallen al verregaand verweerd. Men heeft er veel werk aan want in me nig geval moet het hooi weer uit elkaar ge haald worden om opnieuw te drogen. De hooioogst valt over het algemeen niet mee, noch wat kwantiteit, noch wat kwaliteit betreft, want het weiland heeft zwaar gele den van de strenge winter en in vele ge- Raad voor de Scheepvaart Evenals de hoofdinspecteur voor de Scheepvaart is de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam van mening, dat de aanvaring, die op 1 april heeft plaats ge vonden op de Nieuwe Maas even boven de ingang naar de eerste petroleumhaven onder Rotterdam, tussen het Liberiaanse tankstoomschip „Buikstar" en het Engelse tankstoomschip „San Velino", moet wor den geweten aan het laatstgenoemde schip, dat in verantwoorde en juiste navigatie is te kort geschoten. Naar het oordeel van de raad heeft het 8210 brt. metende Engelse schip, dat ledig voer en werd geassisteerd door vier sleep boten, onjuist gekoerst en verkeerd ge varen vergeleken met het signaal, dat door de „Buikstar" werd gegeven. De oplossing van het vorige raadsel is: Jasmjjn (jarig, Andes, snaar, mager, Onderwijzer: „Wie weet wat „doorzich tig" is. Jantje: „Iets waar je doorheen kunt zien". Onderwijzer: „Goed zo. Wie weet een voorbeeld?" Pietje: „Een ladder, meneer!' Zondag 29 juli vindt in het Noordhollands- kanaal de jaarlijkse viswedstrijd plaats tussen de jeugdleden van „De IJmond Vissers" en de Alkmaarse vereniging „Luc- tor et Emergo". Ook al door het iets warmere weer is er een grote vraag naar sla. Op de woensdag gehouden veiling werd er tot 0.22 per krop betaald. Uit Beverwijk wordt de sla naar vele vakantiecentra gezonden. vallen zat er te weinig gras „aan de grond". De grote drukte in de hooibouw moet eigenlijk nog beginnen hoewel het bijna Augustus is, maar de boeren kunnen voor uit wel voorspellen, dat het resultaat zeer mager zal zijn: de natte zomer met haast elke dag regen heeft voor velen een zware financiële strop opgeleverd, die zich on getwijfeld zal wreken, als de komende winter het vee op de oogst van deze zo mer moet leven. De schade is ook bij de bouwboeren nogal groot. Men vermoedt, dat er van de erwten- en bonenoogst al heel wei nig terecht zal komen en ook de andere gewassen hebben min of meer van 't over dadige vocht geleden. DJAKARTA (Un. Press) De unie van havenarbeiders en zeelieden te Semarang heeft er bij de Indonesische regering op aangedrongen om alle kapiteins van twee Nederlandse scheepvaartmaatschappijen, die „de Indonesische arbeiders en het volk hebben beledigd" het land uit te wijzen of te deporteren. De unie noemde de Konink lijke Paketvaartmaatschappij en de Stoom vaartmaatschappij „Nederland" in haar beschuldigingen. De Nederlandse kapiteins van beide maatschappijen zouden hun In donesische bemanningen hebben beledigd door „een lange reeks van ongepaste be jegeningen". De unie beweerde voorts dat op 30 juni een incident was voorgevallen, toen negen Indonesische bemanningsleden van de „Ternate" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, in Barrah, Irak, aan land werden gezet. Hun enige misdaad was dat zij toe stemming hadden gevraagd om andere In donesische bemanningsleden van de „Radja", van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", die toen ook in de haven lag, te mogen ontmoeten. Intussen bereiden andere vakbonden in Oost-Sümatra zich voor op een wilde staking tegen de vereniging van Neder landse ondernemingseigenaren. De plan tage-arbeiders, die meer dan 80.000 man •ellen, zeggen dat zij zullen staken uit nrotest tegen een collectief arbeidscontract, dat enkele weken geleden door de centrale raad voor arbeidsbemiddeling was opge steld. OSLO (Un. Press) De International Bar Association internationale organisatie van advocaten is te Oslo een conferentie begonnen, gewijd aan juridische kwesties, voortvloeiende uit scheepsbouw-contracten. Dit onderwerp is gekozen op voorstel van Noorwegen. Aan de conferentie nemen ongeveer vijf honderd afgevaardigden uit vijfendertig landen deel. De basis voor de discussies wordt ge vormd door een door de Noorse professor dr. Sjur Braekhus opgestelde vragenlijst en de schriftelijke antwoorden daarop. Tot de schrijvers der antwoorden behoren van Nederlandse zijde mrs. F. H. F. Oldewelt en W. G. Wieringa.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7