IJ. R. B. en Rode Kruis redden zes jongens van zinkend schip Agenda voor Velsen Visserij -varia Luchthaven Rotterdam in september, nog onvoltooid, in gebruik Havenberichten Grote belangstelling voor vlotte en goed geslaagde redding bij Zuidpier In polder Zestienhoven Verbindingen met Engeland en Duitsland 9 Oefening aan strand en in haven Agenda voor Beverwijk Medische verzorging tiidens het weekeinde Van Straten en Dukel leiden in zomertoernooi Woensdag slotronde met Roozenburgv. Straten Op IJmuidens strand Metamorfose van post van Rode Kruis BEVERWIJK Aardbeienaanvoer neemt af; prijzen stijgen Burgerlijke Stand van Beverwijk Twee nieuwe gevallen van kinderverlamming in Beverwijk Schoolkinderen huldigden Deken Hosman Sla in België favoriet Zwarte bessen in één koop naar de fabriek Portemonnaies in soorten op het politiebureau Bridgeclub ,,Sans Atout" Sovjet smaldeel heeft Nederland verlaten Arrestaties wegens diefstal van sigaretten met waarde van dertigduizend gulden Nieuw programma in Kurhaus Cabaret VRIJDAG 27 JULI 1956 HOE DOOR GEZAMENLIJK OPTREDEN mensenlevens van de verdrinkingsdood aan het IJmuidense strand kunnen worden gered, is gisteravond wel bewezen door de leden van de IJmuider Redding Brigade en de Velsens-IJmuidense Rode Kruis colonne. Met behulp van een reddingsvlet van de brigade slaagden de leden van de Brigade er in even ten zuiden van de Zuidpier vier jongens van een gezonken zeil scheepje aan boord te nemen en binnen elf minuten na de melding van het ongeval aan het strand te brengen. Door middel van een lijnredding werd een vijfde persoon gered en de zesde opvarende kon door een drietal Brigade-leden, voorzien van red dingtuigjes, aan het strand worden afgeleverd, waar de Rode Kruiscolonne zich over het zestal ontfermde en de oefehing, die grote belangstelling trok, op het droge bij en in de Rode Kruispost werd voortgezet. Zes jongens hadden in een wrakke boot de haven van IJmui- den verlaten, zo luid de voor de mannen en vrouwen van de IJ.R.B. en de Kolon- ne de toedracht van hetgeen een ramp op het IJmuidense strand had kunnen worden. Roeiend en zeilend ging het zes tal de pieren uit, na dat een mastje en een zeiltje waren aange bracht. Eenmaal bui ten bleek de zee niet zo rustig als werd verondersteld. Door de gebrekkige navi gatie kwam het scheepje in moeilijk heden te verkeren; de mast brak af en het oude scheepje maakte water om vervolgens in de rich ting van het strand af te drijven. De IJ.R.B., die in verband met de stranddrukte de post op het strand be mand had, bracht on middellijk de boot in zee, toen bleek dat het scheepje van het zestal knapen het be gaf. In vier minuten werden door de drie inzittenden van de reddingsvlet de in middels te water ge raakte zes knapen bereikt en. vier konden aan boord worden genomen. Iets zuidelij ker waren andere leden van de Brigade met een lijn zee in gegaan om ook een po ging te doen een van de drenkelingen aan wal te brengen. Een tweede Brigadeploeg, uitgerust met reddingstuigjes, zwom eni ge tientallen meters verder zee in om de zesde man te redden. Elf minuten na het eerste signaal om met de vlet uit te varen, werden de eerste vier geredden op het strand gebracht. Allen waren min of meer gewond en ook het tweetal, dat even later door de IJ.R.B.- zwemmers met de lijn en de tuigjes twee man trekken degene, die de drenke ling vervoert werd gered, waren er ernstig aan toe. De patiënten Het eerste deel van de oefening, uitge voerd door de IJ.R.B. onder leiding van de heer G. Timmermans, was hiermee achter de rug en de Kolonneleden van het Rode Kruis konden tot actie overgaan. Er werd met brancards gesjouwd en veel werk werd besteed aan de verzorging en ver pleging van het zestal. De drenkeling, die per lijn was gered, bleek schijndood te zijn. De door de drie IJ.R.B.-leden met reddingstuigjes aan land gebrachte man had een shock opgelopen en het viertal uit de vlet bleek er ook ernstig aan toe te zijn. Een van hen had de brekende mast op het hoofd gehad en was bewusteloos, de twee de was door de bodem van het scheepje gezakt en had het linker onderbeen ge broken. Verder was er een patiënt met tal van schaafwonden, doordat hij zich na het ongeluk aan van alles had trachten vast te klampen en de vierde man had een klap van de boot opgelopen, waardoor hij de rechter bovenarm en een sleutelbeen had gebroken. Onder leiding van groepscommandant J. van Leeuwen werden alle opdrachten cor rect uitgevoerd door de Kolonne, waarbij VRIJDAG 27 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Hoe langer hoe gekker". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. ZATERDAG 28 JULI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Hoe langer hoe gekker". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. VRIJDAG 27 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik ben er kapot van". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „A. C. en de Mummie". W.B. Theater, 20 uur: „De held der Apa chen". Deken Waarestraat 50a, 20 uur; „Alcoho lics Anonymous". Openbare Leeszaal, geopend van 151" en 1920 uur. Jeugdleeszaal Zeestraat 26, geopend van 18.30—20 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Od'ulfstraat 12, dagelijks geopend van 10—11 en 17—18 uur. ZATERDAG 28 JULI Bioscopen: als vrijdag. Openbare leeszaal, geopend van 10—12 en 1517 uur. Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.3016.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10— 13 en 1417.30 uur. Lees- en studiezaal van 10—13 en 14—17.30 uur. de arts A. J. G. Wermenbol de verrichtin gen in het oog hield. Er werd kunstmatige ademhaling toegepast, enige patiënten werden verbonden en tenslotte werd het zestal naar de Rode Kruispost vervoerd, waar men nog even ter nabespreking bij een is geweest. Ook E.H.B.O. oefende Ook de afdeling IJmuiden van de Konink lijke Nederlandse vereniging voor E.H.B.O. heeft gisteravond een buitenoefening ge houden. ditmaal in samenwerking met de E.H.B.O.-ploeg van Scheveningen-radio. Aangenomen werd, dat de zandzuiger Al- fons Frans van de Ballast Maatschappij in aanvaring was geweest met het s.s. Rijn stroom van de H.S.M. achter het fort te IJmuiden. De zuiger kwam in zinkende toestand te verkeren en had zes gewonden aan boord. Om verder zinken te voorkomen had de kapitein het schip aan de grond gezet. De roerganger bleek verwondingen aan het gelaat te hebben opgelopen, de dek- knecht had een hoofdwond, in de machine kamer was een van de machinisten gegre pen door een vliegwiel, iemand had brand wonden opgelopen en een matroos was van het achterschip afgeslagen en dreef voor over te water. De patiënten werden zorgvuldig door de leden van de E.H.B.O. vereniging onder handen genomen. In het lokaal van Sche- veningen Radio was een hulp-verband- plaats ingericht, waar de arts J. Wuite aanwezig was om de eerste geneeskundige hulp te verlenen. Vandaar werden de pa tiënten naar huis of het Antoniuszieken- huis vervoerd. Het vervoer van het schip naar de wal geschiedde met behulp van de sleepboot „Rapid". IJMUIDEN Dokters De artsen P. J. W. v. d. Toorn, Fr. Naere- boutstraat 70, tel. 4084 en P. C. de Weerdt sr., Stationsweg K 5, tel. 4614. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege mén tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur:" mej. J. Winter. Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: M. H. A. Melchior, Noor- derwijkweg 1, tel. 3340. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: ,T. H. M. Rolink. Duinvlietstraat 8, Velsen- Noord, tel. 02510 3745. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door anotheek v. d. Kolk, Zee straat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek. Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 250016760 en Santpoort- ee Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort station, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor Santpoort en Driehuis: zr. De Jong, Brederoodseweg 45; voor Velsen-Noord, Dorp en Velserbeek: zr. Aardema, Warde- naerstraat 10; voor IJmuiden West en Oost, zr. Spier, Oosterduinweg 9. HEEMSKERK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, tel. 02512 266. DCIJ damt door Na de vierde ronde van het D.C.IJ. zomertoernooi hebben Van Straten en Du kel in de afdelingen A en B elk de leiding met het maximum aantal te behalen pun ten. Wereldkampioen Roozenburg, die alle spelers in zijn groep een stuk voorgeeft, heeft uit drie wedstrijden zes punten be haald. De uitslagen der laatste partijen luiden: Dukel wint van C. Lodder en C. Kaan; ir. Krijgsman remise tegen Theo Tielrooy; C. Lodder wint van Woord; Van Straten wint van „Opa" v. d. Bos; Gomes remise tegen Zwuup en Beukema wint van D. Ott. In de A-groep hebben de nieuwe club kampioen J. van Straten 8 en Roozenburg 6 punten (uit 3 partijen). In de B-groep staat Dukel met 8 punten aan de kop. Op de tweede plaats komt ir. Krijgsman met 6 punten. Woensdagavond wordt de slotronde van dit aardige toernooi gespeeld. Met span ning wordt de ontmoeting tussen J. van Straten met een stuk voorgift tegen P. Roozenburg tegemoet gezien. Tevens zal in de B-groep de partij ir. KrijgsmanB. Dukel de beslissing voor de eerste plaats opleveren. Dukel heeft aan remise vol- doehde, doch ir. Krijgsman zal met een winstpartij kunnen herkampen om de eer ste plaats. De post van de afdeling IJmuiden-Vel- sen van het Rode Kruis op het IJmuidens strand, die even ten zuiden van het pavil joen van de heer Menger tegen de duin rand is gelegen, heeft in de afgelopen maanden tal van verbeteringen en uit breidingen ondergaan. In het groene ge bouwtje, waar vorig jaar ruim vierhon derd fetrandpatiënten op de drukke dagen v/erden behandeld, is het interieur aan gepast aan de eisen, die men aan een der gelijke post mag stellen. Op vele vrije zaterdagmiddagen hebben leden van de kolonne de verbouwing, restauratie en uitbreiding tot stand ge bracht. De open ruimte onder het op palen staande gebouwtje werd dichtgemetseld en aldus werd een ruime kelder verkregen, waarin tevens 'n toilet werd ondergebracht. Vele artikelen mochten worden aange schaft om een plaatsje in de post te krij gen, er werd gebruik gemaakt van frisse verf en wanneer nu eerstdaags ook de ruitjes van de glas in lood ramen zijn her steld, beschikt IJmuiden over een goed geoutilleerde strandpost, waarmee men voor de dag kan komen en waar een ieder kan worden ontvangen. Ondanks de zomer bridgete „De Jump" onverdroten door De resultaten van de laatste clubavond van de IJmuidense bridgeclub „De Jump" waren in percenten: groep A: 1. Mainz- Wittebrood 65.87, 2. mevr. Rolloos-de Groot 58,97, 3. de Haas-Koudijs, 51,59, 4. echtp. Rem 4683, 5. Kramer-v, d. Burg, 46,83, 6. Jonkar-Porek, 46,03, 7. Wey-de Winter, 44,44,' 8. Laman-Amsin.g, 44,44. Groep B: 1. Stam-v. de Gaag 75.00; 2. mevr. v. Amerongen-Prins 61.11, 3. mevr. Bloem-v. Loo, 51,39, 4. dms Schol-Ko- ningstein, 43.06; 5. echtp. Broeren, 43.06; 6. Tol-Warmerdam 40,28, 7. mej. Koningstem -Floor, 36.11. Groep C: 1. Drijver-Veldman, 56.00, 2. dms Ouwerkerk-Vlotman, 54,00, 3. dms de Haas-Stam, 52,00, 4. de Vries-v. d, Starre, 51,00, 5. Bannink-v. d. Wint, 45,00, 6. mej. Zwerver-Seydel, 42,00. Daar het clubgebouw het „Cultureel Cen trum" wegens vakantie twee weken niet beschikbaar is, worden de clubavonden 6 en 13 augustus in gebouw Flora aan de Zee weg gehouden. Geen spreekuur De burgemeester van Velsen houd! maandag 30 juli geen spreekuur. Hoewel de aanvoer op de donderdag in Beverwijk gehouden aardbeienveiling niet groot meer was, was de vraag hevig. De doosjes brachten meer geld op dan de voor gaande veilingdagen; zo werd er voor de doosjes met een half pond inhoud tot f 0.80 per stuk betaald. De grotere gingen tot f 1,25 per stuk. Aardbeien met dop in slof fen kwamen tot f 4.50 en zonder dop be taalde men tot f 4.30 per mand. Geboorten: Joost, z. v. D. van der Kroef en P. van Heemskerck Düker; Jacobus, z. v. H. J. Rutten en C. M. A. Schelvis; Pieter J. W., z. v. P. de Bie en F. Base; Silvia, d. v. T. Braaksma en M. Kroos; Jeroen, z. v. I. van der Linde en H. J. Schipper; Alfon- sus J., z. v. A. M. Wullings en E. C. M. Vendel; Werenfridus J., z. v. A. M. de Vries en G. M. Bakker; Johanna C. E, d. v. J. Meij en M. Planting. Ondertrouwd: IJ. W. de Wilt en J. D. Bakker; J. Heijnen en A. J. Niesten; B. Visscher en C. van der Kolk; L. van der Sluis en W. van der Weide; J. N. Komen en A. M. Kochx; A. Plegt en C. C. M. A. Tesselaar. Getrouwd: J. H. Peters en A. J. M. Hoo- geveen; J. Rumping en R. P. Uiterwijk; J. Scholten en J. B. de Winter; G. J. T. Tib- boel en E. van Doorn. Overleden: E. P. Mahlberg, 85 j„ wedn. van A. M. Herget. In Beverwijk zijn weer twee gevallen van kinderverlamming voorgekomen en de doktoren achtten overbrenging naar een ziekenhuis in Amsterdam noodzakelijk. In verband hiermee zijn de kinderen van een kleuterschool met vervroegde vakantie naar huis gegaan. Prijzen van donderdag. Heilbot 2,702,40; gr. tong 4,203,90; grm. tong 4,103,80; kim. tong 4,003,40; kl. tong I 3,50—3,30; kl. tong II 3,10—2,85; tarbot I 3,00—2,50; zalm 10,50 8,00, per kg. Tarbot IV 45; schartong 21; grm. schol 38; kim. schol 4337; kl. schol I 42—38; kl. schol II 44—21; schar 30—16; bot 138; v. haring 17-11,70; makreel 3218; gr. schelvis 30; grm. schelvis 3328; kim. schelvis 3427; kl. schelvis I 3226; kl. schelvis II 2611; wijting 2010; gr. gul 4437; midd. gul 3226; kl. gul 1811; poon tjes 178; pieterman 5551; kl. koo:lvis zw. 2415, per 50 kg. Gr. kabeljauw 23282; gr. koolvis zw. 5442; gr. leng 7868, per 125 kilogram. Aanvoer van donderdag. 130 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 2 kisten tong schar en schartong, 385 kisten schol, 30 kisten schar, 110 kisten bot, 2380 kisten haring, 80 kisten makreel, 270 kisten schelvis, 325 kisten wijting, 95 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 10 kisten poon, 89 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 3930 kisten. Besommingen van donderdag. RO 46 Claesje f16.220; VL 7 Ada f15.120; IJM 14 f5050; KW 80 f 10.060; SCH 135 f4880: TX 33 f3470; KW 71 f140: SCH 126 f580; KW 56 f880; KW 128 f 500; KW 60 f360. Visafslag Urk. Woensdag werd door 68 vaartuigen op Urk aangevoerd: 6676 pond kuilpaling, prijs f 1,10f 1,68; 412 pond snoek baars, prijs f 0,81f 0.89; 656 pond rode baars, prijs f 0,82f0,92; 1032 pond voorn, prijs f 0.04 per pond en 1042 bak nest, prijs f 2,45 per bak van 3714 kg. Het was donderdag in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een drukte van belang. Kin deren van scholen, behorende tot de pa rochie van de Deken H. B, Hosman, heb ben deze geestelijke, die binnenkort zijn 40-jarig priesterschap zal vieren, zeer spon taan en vaak luidruchtig gehuldigd. Behalve de jubilaris zelf waren ook aan wezig, de heren Haane en De Wildt voor het kerkbestuur en de kapelaans Van Gas tel, Tulp en Van der Voort. 's Morgens hebben de meisjes, onder leiding van mej. J. Hofland het sprookje „Goudmuiltje" opgevoerd en 's mid-dags waren het de jongens van de Bavo- en de R.-K. Leerschool die de zaal vulden. Nadat het hoofd van de Bavoschool, de heer Joh. A. Tromp, in het kort de levensloop van de Deken had verteld en hem veel goeds had toegewenst, kreeg het hoofd van de R.-K. Leerschool, de heer Th. Luypen, d-e leiding over een aardig spel, waarin een tiental kinderen om beurten een gedicht van vier regels zegden, waarna ze onder leiding van de onderwijzer J. Remmers waal enkele liedjes zongen. Tot slot werd een serie filmpjes vertoond, waarvan de kinderen bijzonder genoten. Zowel 's morgens als 's middags werd de Deken een cadeau aangeboden, wat hij zeide zeer op prijs te stellen. De toch reeds hoge slaprijzen zijn don derdagmiddag nog iets omhoog gegaan, toen bleek dat men ook in België onze sla op prijs stelt. De prijzen voor de sla liepen op tot 27% cent per krop. Op de eerste zwarte bessen veiling, d'ie donderdagmiddag in Beverwijk gehouden werd, viel de aanvoer nog niet mee; er was 900 kilo. Er bestond een zeer grote vraag naar want de firma Docter kocht de gehele partij voor 2,24 per kilo. Op het politie-bureau te Beverwijk zijn inlichtingen, te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: autoped op lucht banden, d-amesarmbandihorl., damesporte- rr.onoaie, zakhorloge met ketting, tas inh. zwëmbroekje en handdoek, rozenkrans, jon- gensriem, sportportemonnaie met medaille, jongensrijwiel, jongensjasje, kiaderporte- monnaie. armband, suede handschoen bad handdoek, wiegkussentje, schakel armband je, kinderjasje, zadefdekje, kinderporte- monnaie, gebloemde damessjaal, hond, rij - wielslot, portemonnaie met inhoud, vier kleuren potlood, lapje stof, notitieboekje. De bridgeclub „Sans Atout" heeft de zo mercompetitie voortgezet met de volgende uitslagen: Groep I: 1. J. KrabG. C. Tabak 37 mp.; 2. J. Stals-J. de Lalijne 35 mp.; 3. J. Ha mersJ. v. Zutphen 33% mj.; 4. heer en mevr. v. Aalst 32% mp.; 5. heer en mevr. Vollaerts 31 mp.; 6. J. BosJ. Bloemendaal 31 mp.; 7. G. HaverA. Worst 27 mp.; 8. dames Re.vmersTabak 25 mp. Groep II: 1. J. BerleeC. Hoogeboom 40 mp.; 2. W. en G. de Boer 37 mp.; 3. A. TandR. Hoen 33 mp.; 4. mevr. v. Essen W. Dijkhof 32i/2 mp.; 5. D. HoogeboomC. Spruit 28 mp.; 6. dames Belterman-Ta bak 28 m,p.; 7. mevr. TabakD. Biben 27 mp.; 8. N. HendriksK. v. Zon 26% mp. Op donderdag kwamen in IJmuiden bin nen: Stella van Riga. Petuan va-n Otter backen. Brage van Sundsvall. Eddy Stone v. Londen. Amasus Fluvius van Colchester. Ouwerkerk van Bremen. Westerdok van Londen. Odin van Huelva. Helder van Ham burg. Zaanstroom van Hull. Angolakust van West Afrika. Abbeville van Le Havre. Lore van Maassluis. Bullfinch van Londen. Aire van Goole. Alberta van Rotterdam. Penthir van Londen. Delfinus van Rotterdam. Rijn stroom van Londen. Eemstroom van Gran gemouth. Vertrokken zijn: Iris naar Bremen. Havik naar Glasgow. Ariadne naar Rotterdam. Ma- rinero naar Buenos Aires. Kirsten naar Ham burg. Vechtstroom naar Portsmouth. Algarve naar Aarhus. Attis naar Laguerra. Liger naar Karlstadt. Duke of Athens naar Hampton Roads, Slendal naar Vlissingen. Norma naar Hernösand. Tarakan naar Djakarta. Alpha naar Londen. Albergen naar Stockholm. Teiro naar Rotterdam. Fosdyke Trader naar Great Yarmouth. Bohus n. Middelsborough. Lore naar Rotterdam met baggermolen. Kaap Falga naar Westervick. Eddy Stone naar Bremerhafen. Ma-nto naar Rotterdam. Vlie- stroom naar Swansea. Berkelstroom naar Londen. Wally n-aar Kopenhagen. Eibergen naar Antwerpen. Er wordt met man en macht gewerkt aan het vliegveld in de polder Zestien hoven, tien minuten rijden van het cen trum van Rotterdam en dat de naam „luchthaven Rotterdam" draagt. In septem ber zullen reeds de diensten van twee Engelse luchtvaartmaatschappijen begin nen en zai een voorlopig gebouw met ver keerstoren gereed zjjn, evenals de 1300 meter lange en 45 meter brede verharde startbaan. Het vliegveld krijgt een1 totale oppervlakte van 144 hectare en zonder gebouwen kost het tien miljoen gulden. Vóór de oorlog had Rotterdam het vlieg veld Waalhaven, dat in 1940 door Duitse bombardementen verloren ging. Omdat het terrein in de loop der jaren niet ideaal was gebleken koos men de polder Zestienhoven, dichter bij de stad gelegen. De directe aan leiding tot de aanleg was, dat de opleidin gen van de Rijksluchtvaartschool en de Nationale Luchtvaartschool, alsmede enige bedrijven Ypenburg moesten verlaten. Daarom zou in Rotterdam een vliegveld van 800 bij 800 meter komen met alleen een grasmat voor kleinere toestellen. Toen enige Engelse luchtvaartmaatschappijen een verbinding tussen Rotterdam en Enge land (Southend) wilden gaan onderhouden, drong zich de noodzaak van een verharde startbaan op, die men op het ogenblik bezig is aan te leggen voor vliegtuigen met een gewicht tot veertig ton. De startbaan krijgt een oppervlakte van 60.000 vierkante meter met aan de ooste lijke zijde een lus voor het opstellen van de vjiegtuigen voor de start. Aan de weste lijke zijde wordt de verharde startbaan verlengd met honderden meters gras-start baan voor eventueel mislukte opstijgingen. Voor de kleinere vliegtuigen is reeds een vliegveld met een grasmat aangelegd. In totaal is 170 km aan draineerbuizen ver werkt en 5V2 km aan rioolbuizen. Ook verbinding met Roergebied In september zal behalve de startbaan een tijdelijk stationsgebouw en een tijde lijke verkeerstoren gereed zijn. De Engelse maatschappij Air Charter Ltd., die auto's en passagiers zal vervoeren naar Southend, welke Engelse luchthaven het volgend jaar een elektrische railverbinding met het centrum van Londen krijgt, zal niet op vastgestelde tijden vliegen. De „Channel Airways" (East Anglian Flying Services Ltd.) zal twee- of driemaal daags vliegen. Er zijn ook reeds van Rotterdamse zijde contacten gelegd met andere luchtvaart maatschappijen, waarvan er één van En geland via Rotterdam naar het Roergebied wil gaan vliegen. Als het vliegveld gereed is zal men door de hoofdingang het stationsgebouw zien. met op de begane grond een hoofdhal met ruimten voor technische diensten. Op de verdieping komt- een restaurant met open terras en aan dit gebouw wordt de defini tieve verkeerstoren gebouwd. Voor het vervullen van de douaneformaliteiten krijgt het gebouw een doorrit. Voor de R.L.S. verrijzen een grote hangar met Werkplaats en een voorgebouw, waarin leslokaal en internaat, alsmede een ge- bouwtie voor het opstellen van een „link trainer". Geen nationale pretenties Een gebouw, voor de N.L.S. en de Aero- club is in ontwerp. Verder komen er vijf hangars voor kleinere toestellen, met daar tussen overdekte ruimten onder meer voor de afdeling vliegtuigbouwkunde van de Téchnische Hogeschool, particuliere bedrij ven en gronddiensten. Ook komt er een gebouwencomplex voor de Nederlandse Helikopter-industrie met werkplaatsen, tekenkamers en dergelijke. Een,groot ter rein is geproiecteerd voor verdere in dustriële ontwikkeling en daarvoor is van particuliere zijde reeds belangstelling ge toond. Voor de reeds te bouwen complexen is 15 ha beschikbaar. Op het vliegveld komt een verhard betonnen opstelplatform van 12.500 vierkante meter, vanwaar de vliegtuigen via een betonweg naar de start baan taxiën. Men heeft het voornemen van het sta tionsgebouw slechts een deel op te trekken De jeugd van Marken en Volendarn heeft een bezoek gebracht aan het m.s. „Borneo". De hut van de kapitein bleef niet gespaard voor de nieuwsgierige ogen van een viertal Volendamse meisjes. „Vriendenkring" telde de slagen De uitslagen in de onderlinge comnetitie van de Beverwijkse klaverjasclub „Vrien denkring" waren: 1. mvrouw Wooning, 4656 pnt; 2. E. Boontjes, 4624 pnt; 3. B. W v. d. Mey, 4584 pnt; 4. mevr. Huider, 4481 pnt; 5. mevr. Pirovana, 4456 pnt; 6. mevr. Mook, 4425 pnt; 7. mevr. v. d. Ham, 4411 pnt; 8. C. Mook, 4228 pnt; 9. H. Dae- rnen, 4322 pnt; 10. C. Teling sr, 4316 pnt; 11. G. v. Meurs, 4301 pnt; 12. mevr. Dae- men, 4264 pnt.; 13. mevr. Groeneveld, 4128 pnt; 14. mevr. de Nijs, 4123 pnt; 15. J. v. d. Ham, 4117 pnt; 16. mevr. Appeldoorn, 4045 pnt; 17. J. Mook, 3700 pnt; 18. J. Hui- der, 3620 pnt; 19. R. v. d. Kooy 3581 pnt; 20. mevr. Alders, 3457 pnt. en met de rest te wachten op de ervarin gen, die twee jaar praktijk zullen brengen. Rondom het vliegveld bevinden zich sin gels voor de drainage en de grondwater stand kan geheel in de hand worden ge houden. Het vliegveld, waarop reeds een tijdelijk gebouwtje met verkeerstoren staat, wordt gecompleteerd met reddings- en commu nicatiemiddelen, zoals voorlopig een onge richt radiobaken en een ultrakortegolf- peilinstallatie. De startbaan zal voorlopig van een noodverlichting worden voorzien in afwachting van de lichtbakken, die vol gend jaar om de vijfentwintig meter wor den aangebracht. Er heeft zich ook reeds een gegadigde gemeld, die in de omgeving van de hoofdingang een „motel" wil gaan bouwen. Rotterdam wil met dit vliegveld geen tweede Schiphol scheppen. Men ziet de „Luchthaven Rotterdam" als een aanvul ling op de haven ten behoeve van het zakenleven, dat verbindingen op korte af stand kan onderhouden met centra, die voor hem van belang zijn. Woensdagmiddag om een uu-r precies kwam de Sovjet-Russische kruiser „Sverd- lov" los van d-e kade aan de Parkhaven te Rotterdam, waar het schip sinds vrijdag heeft gelegen. Terzelfdertijd lichtte-n ook de vergezellen de torpedoboot jagers „Surovyi" en „Serdi- tyi" het anker. De Russische ambassadeur in ons land' had zich, vergezeld door zijn vrouw, zijn kin-deren en vele leden van zijn staf aan boord van de kruiser begeven om afscheid van de opvarenden te nemen. Toen de „Sverdlov" langzaam van de kade wegvoer, bemanning en erewacht op het dek aangetreden, speelde de kapel aan boord het Nederlandse en het Russische volkslied. Vele belangstellenden waren n-aar de haven gekomen om getuige van het vertrek te zijn. De Nederlandse marinetolken, d-ie dienst hebben gedaan aan boord- van de Russische schepen, raamden het aantal Nederlanders, dat een bezoek aan de oorlogsbodems heeft gebracht, op ongeveer 20.000. Zij vertelden, dat de opvarenden erg tevreden waren over hun bezoek aan ons land en over de ont vangst, die hun te beurt was gevallen. De oorlogsbodems hebben koers gezet naar Baltiis-k, waar zij zaterdag zullen binnenlopen. Baltiis-k ligt in het voormalige Litauen. Nederlands eskader huistoe Gisteren is ook het Nederlandse smal deel, dat een bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht heeft, de thuisreis begonnen. Dinsdagmiddag bood de schout bij nacht Goslings tijdens een diner aan boord van „De Zeven Provinciën" aan de burgemees ter van Leningrad tienduizend tulpen- en krokus-bollen aan met het verzoek, deze in een van Leningrad's fraaie parken te wil len doen plaatsen als herinnering aan het Nederlandse vlootbezoek. Zij zijn een ge schenk van de verenigde Nederlandse bloembollenhandelaren. De burgemeester was zeer ingenomen met dit geschenk en dap-kte namens de be volking van de stad. 's Middags werd tijdens een partij aan boord van de Nederlandse kruiser afscheid genomen van enige prominente figuren uit het stadsbestuur van Leningrad alsmede van de garnizoenscommandant van die stad. De hartelijke sfeer die de bezoek dagen kenmerkte, heerste ook gedurende dit meer officiële afscheid. Dinsdagavond gaf de marinierskapel der Koninklijke Marine een concert in een van de parken van Leningrad. Er waren een vijftienduizend toehoorders. De geest drift na afloop was zo groot dat de leden van de kapel slechts met de grootste moei te hun autobussen konden bereiken om naar boord terug te keren. De politie te 's Gravenhage heeft enige lieden gearresteerd, die verdacht worden van inbraak en heling. In de nacht van 13 op 14 juni werd een inbraak gepleegd in een huis aan de Koninginnegracht in Den Haag, waarbij voor dertigduizend gulden aan sigaretten werd gestolen. Thans is aangehouden en voor de officier van Justitie geleid de 54-jarige schilder C. P., een bij de politie zeer goed bekende in breker, die al zeventien jaar in de gevan genis heeft gezeten. Het eerste spoor in deze zaak vond de politie in Rotterdam, waar een koopman uit Den Haag aan een caféhouder honderd sloffen sigaretten te koop aanbood. Bij deze koopman thuis vond de politie pakjes ongebanderolleerde sigaretten. De gestolen pakjes waren echter wél voorzien van een banderolle. Een onderzoek in het gerechte lijk laboratorium wees echter uit dat de bandjes papier van de pakjes sigaretten, het waren Amerikaanse, waren afgehaald. Voorts heeft de politie twee mannen, een chauffeur en een kelner, aangehouden, die in de nacht van de inbraak voor driedui zend gulden sigaretten hadden gekocht van de schilder P. Deze mannen brachten de partij naar het dorp Eijgelshoven in Lim burg, waar een caféhouder ze zou afnemen. De caféhouder bleek echter dronken te zijn en weigerde alles te kopen. Hij kocht maar twee dozen. De beide helers brachten de rest hierop naar een kelner in dit dorp, die in Den Haag had gewerkt. Deze zou de voorraad uitverkopen. De politie zoekt nog verder, want het grootste deel van de gestolen sigaretten is nog niet terecht. Met ingang van 1 augustus zal „Het Nieuwe Comedia" het Kurhaus Cabaret te Scheveningen gaan bespelen en opvoerin gen geven van het blijspel „All For Mary" van Harold Brooke en Kay Bannerman. Dit stuk, dat door Guus Hermus wordt geregisseerd, gaat in ons land onder de titel „Umpie heeft een bok geschoten". „Het Nieuwe Comedia", dat onder leiding staat van Guus Hermus en John Gobau, omvat behalve deze twee acteurs nog de spelers Bep Dekker, Magda Janssens, Ro bert Sobels en Frans Koppers. De vertaling van het stuk is van Tilly Perin-Bouwmees- ter, het decorontwerp van Lucas Wensing en de technische leiding berust bij Jan Schulz.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7