Prof. Romme stuurt programma aan de vijf fractievoorzitters Britse protestnota in Cairo werd botweg geweigerd Frans protest gold tevens woordbreuk van Nasser Balans na aankomst „Stockholm" te New York: 11 doden en 46 vermisten Haarlems Dagblad Directeur van Suez-kanaal- maatschappij „met verlof" cfu MORRIS t^mvouiui/! Arabische buurlanden juichen Egypte toe Eerste Egyptische maatregel om het bestuur naar Nassers hand te zetten Het woord is aan HET WEER: Iets warmer Conflict in Amerikaanse staalindustrie geregeld Partijen moeten het nü met elkaar eens worden T wijf el Pineau vertoornd Opnieuw onlusten gemeld in Bulgaarse steden Formatie voor dr. Drees? Klachten van passagiers 71e JAARGANG No 16 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 28 JULI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 169 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IJmuiden is niet alleen voorhaven van Amsterdam en een der drukste scheep vaartpassages, maar - zoals dit zomer se prentje toont - ook een drukke badplaats. De beide aantrekkelijkheden liggen zelfs vlak bij elkaar, hoewel de gevaren van het zwemmen bij de strek dammen tussen de pieren nog maar al te vaak onderschat worden. Nieuw contract voor drie jaar NEW YORK (Reuter) De voorzitter van de Verenigde Staalarbeiders van de Verenigde Staten, David McDonald, heeft bekend gemaakt, dat met de leider van de onderhandelaars der werkgevers overeen stemming in het thans zevenentwintig da gen oude arbeidsconflict is bereikt. Het zal echter verscheidene dagen duren, al vorens de nieuwe arbeidscontracten met de elf betrokken staalmaatschappijen zul len zijn voltooid en getekend en naar McDonald mededeelde zal de hervatting van het werk door de 650.000 stakende arbeiders hierop moeten wachten. Men is het eens geworden over een ar beidscontract voor de duur van drie jaar, dat voorziet in een totale verhoging van de lonen en voorzieningen met 45,6 dollar cents per uur in deze periode. In het eerste jaar zullen de verhogingen gemiddeld 20,3 cents bedragen, in het tweede jaar 12,2 cents en in het derde jaar 13,1 cents per uur. De vakbond heeft verklaard, dat hij alle verbeteringen heeft aanvaard, die de werk gevers hadden aangeboden, maar dat zij er de voorkeur aan gegeven heeft deze verbeteringen samen te vatten in een drie jarig contract in plaats van in een con tract voor de duur van vijf jaar, zoals door de twaalf betrokken staalmaatschap pijen was voorgesteld. ADVERTENTIE BARTEL10RISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL. 717162 Ledertex jasjes in kleuren 47.50 Prof. Romme heeft vandaag aan de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van 'de P. v. d. A., K.V.P., A.R., V.V.D. en C.H.U. het door hem ont worpen regeringsprogram toegezonden. Hij heeft daarbij ieder hunner in een begeleidende brief gevraagd eventuele opmerkingen liefst dinsdag doch uiterlijk woensdagmorgen aanstaande, hetzij schriftelijk hetzij mondeling, aan hem te doen toekomen te zijner nadere overweging. Aan de voorzitters van de P. v. d. A., K.V.P., A.R. en de C.H.U.-fracties heeft de formateur tevens medegedeeld, dat hij gaarne van ieder hunner zal vernemen, hoe deze staat tegenover het te zijner tijd adviseren van geestverwanten om zitting te nemen in een kabinet van bevredigende samenstelling, dat het program van de formateur tot grondslag en richtsnoer van zijn beleid neemt. In zijn brief aan de waarnemend fractie-voorzitter van de V.V.D. heeft de formateur gezegd op grond van het hem bekende standpunt van prof. Oud als voorzitter van zijn fractie in dit stadium geen vrijheid te vinden tot het stellen van een vraag als in de vorige alinea bedoeld. Het standpunt van de heer Oud is, dat hij op het laatste moment een definitieve uitspraak wil doen, als niet alleen het regeringsprogram maar ook de zetelverdeling en de aan te zoeken ministers bekend zijn. Op de stralend zonnige dag van gisteren is kabinetsformateur prof. Romme fanatiek aan het werk geweest. Hij heeft de hele dag „het torentje", zijn werkkamer aan het Binnenhof, niet verlaten en hij gunde zich zelfs geen lunchpauze. Hij at een broodje onder het werk door. Pas om half zeven (Van onze correspondenten in Londen en Parijs) Een dag van intense diplomatieke activiteit in de Britse hoofdstad heeft zijn bekroning gekregen in het zenden van een Britse protestnota aan de Egyptische regering, welke deze als „ontoelaatbaar" heeft geweigerd te aanvaarden. Deze nota, die een scherp protest tegen Nassers actie tegen de Suezkanaalmaat- schappij inhield, werd verzonden na dringend overleg met de Franse en Amerikaanse regeringen en de landen van het Britse Gemenebest. De Britse regering protesteert tegen deze willekeurige actie, die een ernstige bedreiging vormt voor de vrijheid van scheepvaart op een waterweg van internationaal belang. Groot-Brittannië behoudt zich al zijn rechten en die van zijn onderdanen voor, zoals deze in de van kracht zijnde overeenkomsten zijn vastgelegd. De Britse regering verklaart dat de verantwoordelijkheid voor de gevolgen geheel op de Egyptische regering rast. Egypte heeft verklaard, dat het niet de bedoeling van de nationalisatie is het scheepvaartverkeer moeilijkheden in de weg te leggen. In de Arabische landen heeft Nassers vermetele daad bewondering afgedwongen. Opgemerkt wordt, dat deze stap onmogelijk een louter spontane reac tie geweest kan zijn op de Brits-Ameri kaanse weigering om de Assoeandam te helpen financieren, omdat het nationalisa tie-plan niet in een paar dagen kan zijn geïmproviseerd. Nasser heeft kennelijk op een excuus gewacht om te kunnen toeslaan. In Londen stellen sommigen de vraag, of het wel verstandig is geweest inzake de Assoeandam zo hardhandig met Nasser te breken en of niet vertrouwde diplomatieke methodes de pil hadden kunnen vergul len. Hebben Washington en Londen, toen zij besloten Nasser steun te ontzeggen, niet CAIRO (UP/Reuter/AFP) De alge meen directeur van de Suezkanaal-maat- schappij, de Fransman Charles Roux is, te zamen met twee andere hoge functionaris sen der maatschappij „voor onbepaalde tijd met verlof" gezonden, aldus het Egypti sche dagblad Al Ahram. In Cairo blijft intussen het vreugdebetoon over de naas ting van de kanaalmaatschappij voortdu ren. President Nasser zal als een held wor den ingehaald, bij zijn terugkeer uit Alexandrië. - De kanaalmaatschappij heeft haar stat in Egypte meegedeeld, slechts bevelen op te volgen van de directie en alleen die ta ken uit te voeren, die nodig zijn om de doorvaart van de schepen veilig te stellen. De maatschappij herinnert haar werkne mers er aan, dat, indien zij misschien aan geweld moeten toegeven, hun enig contract voor vrijwillig aanvaarde dienstbaarheid is gesloten met de maatschappij, die verte genwoordigd wordt door de directie en dat zij daarom slechts instructies kunnen krij gen van de bedrijfsleiding, die door deze directie is aangesteld". Van alle kanaalinstallaties tussen Port- Said en Suez waaien Egyptische vlaggen. De gebouwen worden bewaakt door ge helmde Egyptische politie. In de kanaal zone is de staat van beleg van kracht. De kanaalmaatschappij heeft een personeel van 150.000 man, van wie ruim 130.000 Egyptenaren. De meeste buitenlandse werknemers zijn Fransen. De Egyptische regering heeft het personeel van de maat schappij verzocht op hun post te blijven. Wie zijn post zonder toestemming verlaat stelt zich bloot aan gevangenisstraf. De kanaalmaatschappij heeft alle Franse en buitenlandse banken eraan herinnerd, dat al haar activa, waar zij zich ook mo gen bevinden en van welke aard zij ook mogen zijn, uitsluitend het eigendom van de maatschappij, dat wil zeggen van haar aandeelhouders, zijn. De banken worden derhalve gewaarschuwd, dat zij alleen op drachten van de maatschappij mogen uit voeren. Te 's-Gravenihaige werd vernomen, dat de Nederlandse scheepvaartmaatschap pijen, die belangen hebben in het nabije en het verre oosten, de toestand zorgvuldig bestuderen. In oliekringen vreest men dat op de duur de kanaal-gelden zullen worden ver hoogd. In het afgelopen jaar is het grootste gedeelte van het Westeuropese olieverbrui'k door het Suezkanaal vervoerd. Gezien de strategische belangrijkheid van dit.produkt, vraagt men zich af, wat Nasser kan ver hinderen de kanaalgelden te brengen op een niveau, dat gelijk staat met de trans portkosten rond Afrika. In een dergelijk geval zouden de vervoerskosten voor olie van d'e Perzische Golf verdubbeld worden. Reders te Oslo noemden de situatie ernstig voor de Noorse scheepvaart. Indien de schepen rond Afrika zouden moeten gaan varen, zouden dë vrachttarieven aanzien lijk moeten stijgen. Op de effectenbeurs te New York ont stond gisteren na zes dagen ononderbroken koersstijgingen een scherpe daling van de aandelen van oliemaatschappijen en andere ondernemingen. De beurswaarde van de verschillende soorten aandelen Suez welke op de beurs van Parijs worden genoteerd', bedroeg donderdag ongeveer 53 miljard1 franc. Rekening houdend met een gemid delde koersdaling voor deze aandelen gis teren van 22 percent bedraagt de daling in de beurswaarde ongeveer elf miljard franc. met de mogelijkheid van een dergelijke te genzet rekening gehouden? De grote vraag is welke tegenactie het Westen moet nemen. Het is niet eenvoudig om alle gevolgen van Nasser's optreden onmiddellijk te overzien. Nassers optreden, in strijd met internationale verplichtingen, is het begin van een nieuwe anti-Westerse Egyptische politiek. De Westelijke positie in het Midden Oosten is nog slechter ge worden. Het Westen beseft dat Nasser een aartsdictator is en dat alle hem tot dusver betoonde inschikkelijkheid, zoals in de kwestie van de Soedan en de ontruiming van de Suez-kanaalzöne, falikante gevol gen heeft gehad. Egypte had het Suez kanaal over twaalf jaar toch gekregen, zonder schadevergoeding behoeven te beta len, evenals de kanaalzone over enkele ja ren volgens verdrag zou zijn ontruimd. Nasser, die zich in eigen land door op zien te baren moet handhaven, kan niet wachten. Hij doet wanhopige pogingen om zich op te werpen als de leider van het Midden-Oosten. Door zijn onbesuisde daad lijkt hij vastbesloten de Westelijke mo gendheden uit het Midden-Oosten te ver drijven. Men beseft in Groot-Brittannië de noodzaak om meer dan ooit aan Cyprus vast te houden. Wat moet er tegenover Egypte gedaan worden? Overwogen wordt de zaak voor de Veiligheidsraad te bren gen. Zullen ook de Russen, die een zekere be reidheid toonden het Midden-Oosten te helpen kalmeren, Nasser in zijn eentje de campagne tegen het Westen laten voortzet ten? Een suggestie, die gisteren in het La gerhuis naar voren kwam, was om de ster- lingbetalingen aan Egypte te blokkeren. Hiervan is de Egyptische economie in hoge mate afhankelijk. In sommige kringen propageert men een herbezetting van de Suez-kanaalzöne. Een dergelijke maatregel zou echter een alge mene oorlog in het Midden-Oosten kunnen uitlokken. In militair opzicht zou een her bezetting te rechtvaardigen zijn, maar niet op juridische gronden. Groot-Brittannié heeft alleen het recht de Suez-basis op nieuw te bezetten in geval van oorlog in het Midden-Oosten of als dit geb.ed met oorlog bedreigd wordt. In het Lagerhuis werd ook geopperd het burgerpersoneel en de algemene bevoorra ding van de Suez-kanaalzöne te verster ken. De nieuwe crisis wordt in een deel van de conservatieve partij beschouwd als een persoonlijke crisis voor Eden, die de belang rijkste voorstander van de ontruiming van de kanaalzone geweest is. De „Suez-grofcp" in de conservatieve partij heeft zich hier tegen verzet en is thans van mening, dat wanneer Egypte geen halt wordt toegeroe pen alle Britse oliebelangen in het Mid den Oosten verloren kunnen gaan. Sommi ge leden van de Britse regering denken er net zo over. Juridische regeringsdeskundigen zijn er nog niet zeker van, of de Brits-Egyptische Suez-overeenkomst van 1954 inzake de ontruiming naar de letter is geschonden. Alles hangt ervan af, of Egypte de vrijheid van scheepvaart op het kanaal zal hand haven. De deskundigen van de Suez- kanaalmaatschappij twijfelen of Egypte in staat zal zijn het kanaal economisch en doelmatig te beheren. Er bestaat een tekort aan loodsen, laat staan Egyptische loodsen. Zullen de buitenlandse loodsen gedwongen worden heen te gaan, of zullen zij zelf ver trekken? Ook bestaat het gevaar, dat Egypte om meer geld in het laatje te krij gen, de doorvaarttarieven zal verhogen en de hand zal lichten met allerlei veiligheids maatregelen. In Londen is men er zich van bewust, dat er niet genoeg tankschepen in dè wereld zijn om zonder gebruik van het Suezkanaal Europa van olie te voorzien en dat Nassers daad een bedreiging vormt voor de gehele Europese industrie. Maandag zal Lord Hore Belisha in het Hogerhuis tot de regering de vraag richten of zij het graven van een nieuw kanaal van de Golf van Akaba door Israel naar de Middellandse Zee in overweging wil nemen. In 1954 had hij dit reeds vooruitlopende op de moeilijkheden, die hij voorzag, voorge steld. Pineau, de Franse minister van Buiten landse Zaken, heeft gisteren een storm achtig onderhoud gehad met de Egyptische ambassadeur in Parijs en daarbij krachtig geprotesteerd tegen de nationalisatie van het Suezkanaal. Hij sprak er tevens zijn verontwaardiging over uit, dat president Nasser zijn belofte geschonden had door voort te gaan zich in het Algerijnse con flict te mengen. Enkele maanden geleden gaf Nasser Pineau in Caïro zijn „soldatenwoord" de Algerijnse opstandelingen vanuit Egypte niet langer te zullen steunen. Maandag vertrekt Pineau naar Londen om met de Britse regering stappen inzake Egypte te bespreken. Pineau, die een goede maand geleden in het parlement nog protesteerde tegen hen, die Nasser met Hitier verge leken, schijnt grondig van oordeel veran derd te zijn. Nasser maakt de indruk, zo zei de Franse minister, van een man, die door de wolven op de hielen wordt gezeten. De diplomatieke situatie, die Nasser ge schapen heeft, wordt in Parijs hoogst ernstig geacht. De Franse regering moet besloten hebben door standvastigheid de fouten te vermijden, waardoor Hitier in dertijd steviger in het zadel werd geholpen. De vraag of Nasser zijn hoge spel winnen of verliezen zal, hangt er van af of hij al of niet over de Russische troef beschikt. Over de werkelijke aard van de Russisch- Egyptische verhoudingen schijnt het wes ten onvolledig te zijn ingelicht. Ook met het oog op Algerije voelt Frank rijk in ieder geval veel voor de zwaarst mogelijke diplomatieke druk op Egypte, opdat door de val van Nasser het Arabisch nationalisme zou kunnen worden verzwakt. Tweehonderd personen zouden om het leven gekomen zijn ATHENE (AFP) Volgens berichten uit Kastena, een plaats aan de Grieks-Bul gaarse grens, zouden in Bulgarije bij on lusten in de afgelopen dagen tweehonderd personen zijn gedood en zevenhonderd ge arresteerd. Maar een bevestiging van deze berichten kon niet worden gekregen. Er zou muiterij zijn uitgebroken in de gar nizoenen van Philippopel, Dimitrofgrad en Varna naar aanleiding van het ontslag van generaal Panov en verscheidene honderden andere militairen. Deze mannen zouden van „chauvinisme" verdacht worden; zij zouden gekant zijn tegen verzoening met Joegoslavië en aan de zijde van Tsjerwen- kov staan, die weliswaar de leiding over de communistische party heeft moeten af staan, maar toch nog over grote invloed zou beschikken. Hoewel de Bulgaarse re gering de toestand thans meester is, blijkt er toch een strijd gaande te zijn tussen stalinisten en anti-stalinisten, waardoor het anti-communistische verzet wordt aan gemoedigd. Voor het eerst zijn in de steden en op het platteland pamfletten verspreid, die van deze strijd getuigen en waarvan er twee in Athene zyn terechtgekomen. verliet hij het torentje, nadat hij een kwar tier tevoren een gesprek van een uur had beëindigd met de president van de Neder- landsche Bank, dr. M. W. Holtrop. Omdat prof. Romme (anders dan dr. Drees) een uitgewerkt regeringsprogram aan de partijen wil voorleggen, is hij ge noodzaakt veel meer in onderdelen van de programmapunten af te dalen. Daardoor moet hij hard aanpakken om niet al te veel tijd te verliezen. Hij spant zich tot het uiterste in om in recordtijd moeilijke pro blemen op te lossen, waarvoor men anders weken of maanden zou nemen. Maar hij wil geen uitstel tot later, zoals het plan was van dr. Drees. Hij staat op het stand punt dat de partijen het nü met elkaar eens moeten worden. Hij wil geen her haling van de situatie zoals vorig jaar met de huurverhoging, die tot een kabinets crisis leidde. Na zijn onderhoud 's morgens met minis ter Zijlstra, ontving hij gisteren voor de derde maal mr. J. B. M. Laudy, de des kundige op het gebied van de bezitsvor ming. Daarna richtte hij een spoedoproep tot de belastingspecialist van het ministe rie van Financiën, staatssecretaris mr. dr. W. H. van den Berge, met wie hij van kwart voor twee tot kwart over twee een gesprek voerde over de technische moge lijkheid van belastingfaciliteiten ter be vordering van de bezitsvorming. Blijkbaar had prof. Romme tijdens dit onderhoud DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Fliegende Blatter: Wie mensen op muziek doet marcheren, verkracht zowel de mens als de muziek. geen bevredigend uitsluitsel kunnen krij gen,want anderhalf uur later kwam staats secretaris Van den Berge bij de formateur terug en toen duurde de conferentie vijf kwartier. Voor dr. Drees was het opstellen van een regeringsprogram minder moeilijk dan voor prof. Romme, want de minister-presi dent is van allerlei zaken reeds op de hoogte door ambtelijke rapporten en de wekelijkse besprekingen in de minister raad. Prof. Romme moet zich thans in al lerlei toekomstplannen inwerken en ook op de hoogte trachten te komen van de technische uitwerking, omdat hij precies aan de kamerfracties wil voorleggen hoe hij zijn denkbeelden omtrent het regerings beleid in de komende vier jaren denkt te verwezenlijken. Als hij straks met de fractieleiders in discussie geraakt, moet hij alle problemen beheersen en zich eventueel kunnen be roepen op deskundigen. Hij neemt niet alles voetstoots aan wat hem wordt ver teld. Vandaar dat hij na zijn gesprek van donderdag met minister Van de Kieft en van gisteren met minister Zijlstra alsnog de president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop, bij zich liet komen. In diverse kringen kan men de mening horen dat prof. Romme formeert voor dr. Drees en dat hij op een psychologisch gunstig gekozen moment aan dr. Drees zal aanbieden minister-president te worden in het kabinet dat hij heeft gevormd. Die speculatie is echter voorbarig, want het staat niet bij voorbaat vast dat prof. Rom me zover komt. Er zijn thans geen moei lijkheden omdat de formateur in zijn een tje het regeringsprogram dicteert, maar volgende week wordt het de vraag of de partijen het met hem eens kunnen worden. Dan komt de kabinetsformatie weer in een critiek stadium. VOLGENS DE AMERIKAANSE kustwacht is het lot van zesenveertig personen van de „Adrea Doria" onbekend. Uit hun gegevens bleek, dat er op het ogenblik van de botsing 1706 passagiers en bemanningsleden aan boord van het Italiaanse schip waren. De tabellen geven 1660 mensen als dood, gewond of veilig aan wal op. In New York is meegedeeld, dat het aantal doden vrydag tot elf was gestegen. Zes passagiers van de „Andrea Doria" en vyf bemanningsleden van de „Stockholm" zijn om het leven gekomen. Begeleid door drie helikopters, een watervliegtuig, een kotter van de Amerikaanse kustwacht en drie sleepboten, is het Zweedse schip „Stockholm", dat by de aanvaring met de Italiaanse passagiershoot „Andrea Doria" aan de boeg ernstig werd beschadigd, vrydag de haven van New York binnen gelopen. Volgens een woordvoerder van de maatschappy, waartoe het schip behoort, had de „Stockholm" driehonderdveertien passagiers van de „Andrea Doria" en tweehonderdzestien bemanningsleden aan boord. Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft zyn commissie voor de koopvaardy gemachtigd, een onderzoek in te stellen naar de botsing tussen de „Andrea Doria" en de „Stockholm". Nordensen, de kapitein van de „Stock holm", heeft op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de radar-installatie aan boord van zijn schip uitstekend werkte. Een groep van negentig passagiers, die door de „Cape Ann" waren gered, heeft aan de pers te New York een verklaring afgegeven, waarin zij meedelen, dat de bemanning van de „Andrea Doria" in zijn geheel geen initiatief heeft getoond om de passagiers te helpen. De vierjarige Norma di Sandro, een van de zwaar gewonden van de „Andrea Doria" die men aanvankelijk niet had kunnen identificeren, is vrijdagavond in een zie kenhuis te Boston aan haar verwondingen bezweken. Zij had een schedelbreuk ge kregen, toen haar vader haar bij het ver laten van het Italiaanse schip in een red dingboot had laten vallen, er op rekenend dat de inzittenden haar zouden opvangen. Het aantal doden is hiermee tot elf ge stegen. Inmiddels zijn de advocaten van de maatschappijen, die bij de aanvaring wa ren betrokken, in New York aangekomen voor het onderzoek naar de oorzaken van de ramp. Mario Calamai, een broer van de kapitein van de „Andrea Doria", heeft laten weten, dat zijn broer niets over het gebeurde aan de pers wil meedelen, voor dat hij zijn rapport heeft opgesteld. 00000000000000000CXXX>XXXXXXXXXXX3O0nOGOOCY x-x WOOOOOOOOOCX VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, krimpend naar zuidoost. Iets hogere temperaturen dan vandaag. 29 juli Zon op 4.59 uur, onder 20.37 uur. Maan op 22.35 uur, onder 12.22 uur. 30 juli Zon op 5.00 uur, onder 20.35 uur. Maan op 23.02 uur, onder 13.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 28 juli Hoog water: 6.41 en 19.04 uur. Laag water: 2.30 en 14.44 uur. Zondag 29 juli Hoog water: 7.19 en 19.44 uur. Laag water: 3.05 en 15.18 uur. Maandag 30 juli Hoog water: 8.04 en 20.29 uur. Laag water: 3.42 en 15.56 uur. OOOOCXXXXXXXXXJOOOOOOOODOOOOOOOCXXXiOOOOOOOoooooooooooooo ONWEERSACHTIG dat de kans op regen- en onweersbuien blijft bestaan. De temperaturen zullen op ongeveer hetzelfde niveau liggen als van daag. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland na G •O 5 C -G Ir U S ItC» ËÏÏ'G Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno licht bew. nw 17 zwaar bew. n 22 licht bew. w 20 zwaar bew. n 16 motregen zw 27 regenbui ono 20 regen wzw 27 zwaar bew. zzo 30 motregen zzo 24 zwaar bew. windst. 29 licht bew. windst. 27 licht bew. zo 22 onweer w 30 zwaar bew. ono 27 zwaar bew. ozo 29 zwaar bew. windst. licht bew. windst. 28 nevel half bew. nevel onbewolkt onbewolkt w 29 windst. 31 windst. 33 ono 29 windst. Weerstoestand binnenland Een storing, die gisteren aan de west kust van Frankrijk tot ontwikkeling kwam, n®n breidde zich in de afgelopen nacht over i,nlls ru een groot deel van West-Europa uit. Het jJome centrum ervan werd vanmorgen bij de t/a,?cl° Ierse Zee aangetroffen. Een uitloper van Mallorca het lagedrukgebied trok in de nanacht vanuit het zuiden ons land binnen. Daar- Den Helder bij vielen op verscheidene plaatsen on- Y pen burg weersbuien, die in Zuid-Limburg zelfs met Vlissingen ■zware hagel gepaard gingen. Eelde Vanwege de westelijke ligging van het Ge Bilt lagedrukgebied stroomde na het passeren Twente van de onweersstoring vrij warme lucht Eindhoven uit het zuidwesten ons land binnen. Mor- VTv. Z.-Limb. geheel bew. zw gen zal het weer in ons land onder invloed van de depressie blijven, met het gevolg tfmpemrnur is van hedenmorgen 7 uur. M •2d el <D C £.S 6 0 0,1 1 0,1 0,1 2 0 0,1 0 0 0 6 6 12 5 0 0 8 0 0 onweer zo zwaar bew. zzw geheel bew. w licht bew. o zwaar bew. ozo zwaar bew. o half bew. z 14 16 17 13 14 14 15 18 2 0,1 3 0 0,1 0 0,1 14 de neerslag van de laatste 24 uur 1

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1