HHC heeft kampioenstitel na zege op Sparta thans binnen bereik Tevreden! Verzwakte Nederlandse ploeg verloor tegen de Belgen Strijd om de nationale roeititels sterk beïnvloed door de storm Terreinraces voor motoren in Zandvoortse duinen Haarlemse ploegen in de honkbalcompetitie RCH leidde met 4-0, maar verloor toch nog met 22-4 van Kennemerland Spaarne-twee nationaal kampioen Hm MAANDAG 30 JULI 1956 5 De honkbaluitslagen Van ouds de héél bekende VIRGINIA: Lam verbeterde Nederlands record 3000 m. steeple Nederlandse roeiploegen die naar Bied gaan I Sport in 't kort De bijzonder ongunstige weersomstandigheden waren zonder twijfel oorzaak dat het kampioensnegental van Schoten in de overigens moeilijke thuiswedstrijd tegen V.V. G.A. niet verder kwam dan een puntenverdeling (00). Het was het eerste verlies- punt. Het H.H.C.-negental stelde in de moeilijke uitwedstrijd tegen Sparta niet teleur en dankzij een fraaie overwinning is de kampioenstitel in de eerste klasse A thans binnen het bereik gekomen, want de H.H.C.'ers behoeven nog slechts één winstpunt te halen uit twee wedstrijden. Overigens staat het thans wel vast dat twee Haarlemse negentallen in de eerste klasse het veld moeten ruimen, waarvoor Volewijckers in de plaats zal komen; de tweede kandidaat zal vermoedelijk het gedegradeerde Blauw Wit zijn. Door de nederlagen van H.F.C. Haarlem en R.C.H. en de overwinning van H.C.K. tegen A.B.C. is de positie van R.C.H. en H.F.C. „Haarlem" nu wel zeer hachelijk. De ranglijst ziet er thans als volgt uit: Eerste klasse A: Eerste klasse B: H.H.C. 12—23 Schoten 12—23 O.V.V.O. 12—19 V.V.G.A. 12—16 Keranem.land 12—14 A.B.C. 12—14 Ajax 12—12 E.D.O. 12—12 E.H.S. 12—10 T.I.W. 12—10 Sparta 129 S.C. Haarlem 129 T.Y.B.B. 12— 6 H.C.K. 12— 8 R.C.H. 12— 3 HFC „H'lem") 12—4 H.F.C. „Haarlem"—E.D.O. De Haarlemmers begonnen in de belang rijke plaatselijke ontmoeting hoopvol. Reeds direct kreeg Koning 4-wijd van de EDO-werper Peters en de honkslag van v. d. Brugge bracht hem over de thuis plaat, waardoor HFC „Haarlem" in de eer ste innigs de leiding nam. Deze voor sprong bracht echter korte vreugde in het Haarlem-kamp, want in de derde innings was de achterstand door EDO omgezet in een 3-1 voorsprong door honkslagen van aanvoerder Van Leuven en H. de Nieuwe. Deze voorsprong werd door de bezoe kers zelfs in de vijfde (14) en achtste innings vergroot tot 16 waarna in de ge lijkmakende achtste innings Benard door een fout van het EDO-veld op de honken kwam en door een honkslag van Loos de achterstand kon verkleinen (2—6), met welke stand tevens het einde kwam. De werpersresultaten waren: Loos (HFC „Haarlem"): 4 x 3slag; 2 x 4wijd en 7 honkslagen tegen. Peters (ERO): 7 x 3slag; 6 x 4wijd en 3 honkslagen tegen. Schoten—V.V.G.A. Schoten heeft in deze ontmoeting vooral door de ongunstige weersomstandigheden en het ook nu weer uitstekende werpen van de V.V.G.A.'er Nico Brands genoegen moeten nemen met een puntenverdeling. Ook in deze wedstrijd toonde Brands weer zijn grote vorm door het uitschakelen van niet minder dan zestien tegenstanders, doch ook Munsterman maakte het zijn te standers moeilijk, zodat geen enkele honk slag in deze ontmoeting té noteren viel, ondanks het feit dat Schoten in de laatste slagbeurt Dinkelberg nog in het veld bracht voor Nanne. In deze wedstrijd was vooral v. d. Berg (Schoten) een grote steun binnen de lijnen, want dankzij goede aan gooien deed hij vijf tegenstanders op het eerste honk sneuvelen. De werpersresultaten waren: Munsterman (Schoten) 7 x 3§lag; 2 x 4wijd en 0 honkslagen tegen. Brands (V.V.G.A.): 16 x 3slag; 1 x 4wijd en 0 honkslagen tegen. E.H.S—T.Y.B.B. Ofschoon de T.Y.B.B.-ploeg zich dapper heeft geweerd tegen E.H.S., konden Bak ker c.s. toch niet voorkomen dat de E.H.S.- werper Schuitemaker een no-run zege be haalde. Vooral Heemskerk toonde zich in deze ontmoeting bijzonder slagvaardig en hoe wel zijn prima tweehonkslag in de zeven de innings geen effect sorteerde, had hij door zijn honkslag in de tweede innings toch een groot aandeel in deze overwin ning van E.H.S. De E.H.S.' ers kregen in deze inmnigs door honkslagen Heemskerk en Tromp op de honken en de tik van v. d. Ham deed Heemskerk voor de thuisclub scoren (10). Gedurende de gehele wedstrijd bleef de strijd bijzonder spannend en eerst in de achtste innings kon E.H.S. de kleine voor sprong vergroten. Werper Schuitemaker kreeg van zijn collega vier wijd en dank zij goed honklopen en de honkslag van Jacobs kon hij de stand op 20 brengen. Het T.Y.B.B.-negental kon hier in de laatste slagbeurt niets tegenover stellen, zodat het einde kwam met een kleine EHS- zege. In deze ontmoeting behaalden de wer pers de volgene cijfers: Schuitemaker (EHS): 9 x 3slag; 4 x 4wijd en 2 honkslagen tegen- Bakker (T.Y.B.B.) 11 x 3slag; 1 x 4wijd en 5 honkslagen tegen. R.C.H.Kennemerland Het zag er in de vierde innings van deze wedstrijd met een 40 voorsprong van R.C.H. zeker niet naar uit dat de thuis club nog een grote nederlaag te incasseren zou krijgen. Een regen van honkslagen en grove blunders in het R.C.H.-veld waren De voornaamste honkbaluitslagcn waren: Eerste klasse A: AjaxOVVO 16; EHS TYBB 2—0; RCH—Kennemerland 8—22; Sparta—HHC 1—5. Eerste klasse B: ABCHCK 610: HFC ..Haarlem"EDO 26; SchotenVVGA 00; TIW—SC Haarlem 10—5. Overgangsklasse A/B: Blauw WitThor 102; RooswijkOW 82; Schoten 2-Hil versum 26—0; de Spartaan—Neptunus 17_4; DWV—HHC 2 3—5; Pacifico—DEC 3—12; RFC—Sparta 2 6—1; Catchers—de Volewijckers 211. Tweede klasse A t.m. D: APGSHEDW 87; ZeeburgiaVVGA 3 913; JOSAni mo 4—18; TIW 3—de Spartaan 2 21—2; Bloe- mendaalRood Wit 194; HCK 2DSS 13—9; RCH 2—EDO 2 24—9; 't Gooi—WGA 2 2—19; ABC 2—OWO 2 7—13; THB—TIW 2 7—14; Schiedam—Allen Weerbaar 8—10; SVV—De Hazenkamp 8—14. Derde klasse A/B: Schoten 3—Rooswijk 2 3—5: HHC 3—RCH 3 10—11; SC Haarlem 3— HFC ..Haarlem" 3, HFC Haarlem n. o.; Ken nemerland 2EDO 3 220. Vierde klasse A t.m. C: Rooswijk 4—DSS 2 3—26; HCK 5—EHS 3 16—9; Kennemer land 3—RCH 4 27—2; Terrasvogels 2—Bloe- mendaal 3 17—10; Spaarnevogels—HCK 4 10—6; HHC 4Bloemendaal 2 Bl'daal n. o. echter oorzaak dat Kennemerland de ach terstand in de laatste innings kon wegwer ken en alsnog een 22-8 zege behalen. In de eerste innings slaagde R.C.H. er door Maaskant Hoefsmit en v. d. Werff in een 30 voorsprong te nemen, welke zelfs in de vierde innings werd vergroot tot een ogenschijnlijk veilige 40 voorsprong. Na dat Kennemerland in de vijfde slagbeurt de achterstand echter geheel had wegge werkt (46) was de prima tegenstand van de thuisclub gebroken, zodat in de reste rende innings de stand door de Kennemer- land-ploeg kon worden gebracht op een 228 eindstand. Het scoreverloop was: R.C.H.: 3 0 0 1 1 0 0 2 1 is 8. Kennemerland: 0 0 0 0 6 6 3 5 2 is 22. SpartaH.H.C. Het H.H.C-negental nam in deze altijd moeilijke uitwedstrijd reeds in de tweede innings door Hoogenbos de leiding, doch de gelijkmakende inning betekende door honkslagen van Ignatius en Ras weer 11 toen Ignatius de thuisplaat kon passeren. Toch slaagden de Haarlemmers, die met invallers verschenen voor Vreenegoor en Duniker, er in de derde innings wederom in een voorsprong te nemen door honksla gen van Jongeling en Jole (13). Deze voorsprong werd in de vijfde innings door Smidt opgevoerd tot 14 toen deze speler na een honkslag van Jongeling de thuis plaat kon passeren. Hoogenbos sneuvelde in de achtste slag beurt van H.H.C. na een honkslag van Meenhorst op de thuisplaat, doch het was slechts uitstel, want de honkslag van De Bruin betekende dat Meenhorst de thuis plaat kon bereiken, waarmede de stand op 15 werd gebracht, met welke stand ook het einde kwam. De werpersresultaten waren: De Koning (Sparta): 7 x 3slag; 2 x 4wijd en 8 honkslagen tegen. Smidt (H.H.C.): 12 x 3slag; 2 x 4wijd en 4 honkslagen tegen. T.I.W.Sportclub Haarlem Hoewel de prestaties van de Sportclub werper Van Berkel iets beter waren dan van zijn Amsterdamse collega Kempen, moest de Sportclub ook in deze ontmoe ting met een nederlaag genoegen nemen, waaraan de vele veldfouten niet vreemd waren. Beide negentallen hanteerden de knup pel flink en twintig honkslagen waren het resultaat in deze overigens matige ont moeting. Het scoreverloop was: T.I.W.: 1 5 2 1 0 1 0 0 x is 10. S.C. Haarlem: 000020012 is 5. De werpersresultaten waren: Kempen (T.I.W.)8 x 3slag; 2 x 4wijd en 11 honkslagen. Van Berkel (S.C. Haarlem): 10 x 3slag; 2 x 4wijd en 9 honkslagen. A.B.C—H.C.K. Hoewel beide negentallen in vakantie stemming verkeerden, betekende de 106 overwinning voor de H.C.K.'ers vrijwel het behoud van de plaats in de eerste klasse. De Amsterdamse werper Hoitzing had er mét zijn 11 x 4wijd zeker niet ,,de juiste maat" voor in deze wedstrijd, doch Hout kamp deed het beter en kon zijn tegenstan ders gedurende zes innings zelfs het sco ren beletten. Block (A.B.C.) en Maat (H.C.K.) waren in deze wedstrijd het slagvaardigst. H.C.K. nam in de eerste innigs de lei ding, doch in de derde slagbeurt slaagden de Amsterdammers er in de achterstand weg te werken tot een kleine 53 voor sprong. Dit bleek echter voor de bezoekers geen bezwaar en nadat reeds in de volgen de innigs een 75 H.C.K.-voorsprong het resultaat was, werd deze in de laatste in nings nog opgevoerd tot 106, aangezien de A.B.C.-ploeg slechts in de zevende in nings door B. Tromp kon scoren. De werpersresultaten waren: Hoitzing (A.B.C.): 11 x 3slag; 11 x 4wijd en 5 honkslagen tegen. Houtkamp (H.C.K.) 6 x 3slag; 3 x 4wijd en 8 honkslagen tegen. De storm heeft zondagmiddag een bij zonder voorname rol gespeeld bij de Ne derlandse roeikampioenschappen op de Bosbaan bij Amsterdam. Op een na be haalden alle ploegen, die de meest gun stige baan onder de noordelijke oever hadden geloot, de titel. Het voordeel, dat zij door de loting hadden was zeer groot. Dat bleek duidelijk tijdens het laatste nummer, de strijd bij de heren in de ach ten, waarin Laga op de ongunstigste baan en Aegir, dat daarnaast roeide, de grootste moeite hadden in hun baan te blijven, terwijl Nereus onder de noord oever in de luwte van de tegenstanders voer en tegen de verwachting in won. Ongetwijfeld is de storm er ook voor een groot deel debet aan geweest, dat drie nieuwe Nederlandse baanrecords werden gevestigd en dat de dames dubbelvier van Willem 3 het eigen baanrecord evenaarde. Tijdens storm en regen roeide de twee zonder stuurman van Het Spaarne met een tijd van 7.12.7 vóór Njord naar de titel en een verbetering van het eigen baanrecord, dat sinds 1953 op 7.14.9 stond. Britzei en Van Huystee hebben hun race buitengewoon tactisch aangepakt. In de finale roeiden zij tezamen met Njord en De Delftsche Sport aanvankelijk in derde positie. Op ca 500 m hadden zij DDS naar de tweede plaats verwezen en op ca 1000 m wisten zij de Leidse studenten hun grootste rivalen te passeren, waarna zij de eerste plaats niet meer prijsgaven. Deze race vormde een prachtige afslui ting van het wedstrijdseizoen 1956, waarin de Spaarne-pïoeg tegenslagen niet be spaard bleven. Hoewel het bestuur van de Nederlandse Roeibond het niet verant woord achtte de ploeg dit jaar reeds naar de Europese kampioenschappen uit te zen den, gaf men wel het advies in deze com binatie door te trainen, teneinde het thans bereikte peil te consolideren. Tegen advies In Njord is dit weekeinde tegen het advies van het roeibondbestuur in zowel uitge- Prinses Beatrix in 'gesprek met haar vader, die tijdens het weekeinde mee deed aan een ruiterjeest in Blaricum. komen op de twee met stuurman het normale nummer van de ploeg als op de twee zonder stuurman. Toen de Leide- naren zich dan ook later op de zondag middag gereed maakten voor de finale van de „twee met" betekende dit de vier de start in twee dagen. Njord startte als favoriet, had zaterdag trouwens met groot verschil de „twee met" gewonnen voor De Hoop en De Laak, maar bleek zondag toch iets te veel van zichzelf gevergd te hebben. Na 1000 meter werd Njord, dat toen de leiding had, ver drongen door de sterk maar niet fraai roeiende ploeg van De Laak, die in de nieuwe recordtijd van 7 min. 47.2 (het oude baanrecord stond sinds 1953 op naam van Minerva met 7.47.8) als eerste door de finish ging en Njord ruim vijf seconden achter zich liet. Nu moet er wel bij vermeld worden, dat De Laak onder de noordwal en Njord op de ongunstigste baan roeide. Voor de grote recordverbetering zorgde de dubbel twee van De Maas, die alleen over de baan ging en na 6 min. 47.8 sec. afgeschoten werd, hetgeen een verbete ring met 4.2 sec. van het sinds 1953 op naam van de Spaarne-Willem 3 combi natie staande record betekende. Onbedreigd Van Mesdag, die zaterdag in de natio nale uitnodigingswedstrijden alles had moeten geven om de Dordtse skiffeur Eb- bo van Weezenbeek achter zich te houden, roeide zondag onbedreigd naar de titel. Van Weezenbeek had zaterdag blijkbaar te veel van zijn krachten gevergd en kwam er nu niet aan te pas. Hij moest de tweede plaats zelfs afstaan aan clubge noot Lex Redele. Neumeier, die zaterdag op een straatlengte was geëindigd, liet zondag verstek gaan. De vier zonder stuurman werd gewon nen door de Varsitywinnaars van Aegir, maar de ploeg maakte geen grootse in druk. Zeer spannend Bjj de achten was de strjjd het span nendst. Halverwege had Aegir de leiding met een taflengte voor Nereus, terwijl favoriet Laga daarachter weer op een tafje volgde. Maar met enige baanspurts wist Nereus, dat zich er blijkbaar op toe legt bij de kampioenschappen voor ver rassingen te zorgen, de situatie volkomen meester te worden en met ruim een lengte verschil gingen de Amsterdammers het eerst door de finish. Bij de dames behaalde Agnes Reuter voor de zesde achtereenvolgende maal de titel, in een matige tijd overigens, zodat zij, evenmin als het vorige jaar, niet voor uitzending naar de Europese kampioen schappen in aanmerking kwam. De gerenommeerde dames dubbel vier van Willem 3 liet zich de titel niet af snoepen en evenaarde het eigen baan record met een tijd van 3.36.0. De dames vier met stuurvrouw werd gewonnen door Nautilus. Deze meisjes behaalden zondag anderhalve titel, want tezamen met vier dames van de Vliet roeiden zij ook de combinatie-acht naar het kampioenschap. ADVERTENTIE FORTUNA. In augustus zal Fortuna een toernee maken door Duitsland en Frankrijk. De club speelt op 1 augustus te Brunswijk, op 8 augustus te Kaiserslautern, op 12 augus tus te Sedan en op 15 augustus te München tegen plaatselijke verenigingen van die namen. ZATERDAGVOETBAL. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de com petitie om het kampioenschap van Neder land zaterdagvoetbal van de KNVB luidden: Quick BoysIJsselmeervogels 13; Gene- muidenHarkemase Boys 73. I II Binnen acht dagen na de overwinning op IJsland, waarbij verschillende recordver beteringen het optimisme over de atletiek in Nederland nog deed toenemen, moesten de Nederlanders tegenover de Belgen het hoofd buigen. Van de vijf Iandenwedstrijden, die Nederland dit seizoen heeft gehad, werden er door de oranjebroeken twee gewon nen, namelijk tegen Frankrijk en IJsland; de wedstrijden tegen de veel sterkere Duitse en Tsjechische ploegen leverden een verlies op evenals de laatste wedstrijd tegen België. Hierbij dient echter wel in aanmerking te worden genomen, dat de Neder landse ploeg niet in de sterkste samenstelling uitkwam. Leden van de ploeg als Van Hardeveld, Visser, Aret, Van der Maat, Buys, Haus en Nummerdor moesten wegens nog steeds niet genezen blessures of ziekte verstek laten gaan, waardoor de Neder landse vertegenwoordiging sterk was verzwakt. De plaatsvervangers hebben zich zo goed mogelijk en zelfs soms met succes geweerd (bij het vérspringen)maar daar tegenover waren het de sterkeren, die niet tot hun beste prestaties kwamen, waardoor kostbare punten verloren gingen. De omstandigheden waren zondag in Antwerpen evenmin als bü de vorige Ian denwedstrijden ideaal te noemen. Zware stortbuien in de ochtend hadden de baan nat en zwaar gemaakt, ja zelfs tijdens de wedstrijd stond de binnenbaan op vele plaatsen nog volkomen onder water. Een sterke wind, dwars over de baan, hinderde voorts de deelnemers. Bijzonder snelle tijden waren niet te verwachten. Alleen de nieuwe steeple-specialist Lam trokzich niets van de omstandigheden aan en ver beterde in goede stijl het Nederlandse record over de 3000 meter hindernisloop. Zonder tegenstand ging Lam als eerste door de finish in 9 min. 22,4 sec. Het openingsnummer, de 110 meter hor den, leverde veel lawaai, maar ook veel succes voor Nederland op, want zelden zullen er in een wedstrijd zoveel horden omvergeworpen zijn. Maar belangrijker was het resultaat, dat voor Nederland de drie beste plaatsen opleverde. Niet specia list Parlevliet behaalde de overwinning, maar de tienkamper Eef Kamerbeek. Met Onder de meest on gunstige weersom standigheden - zware regenval 'tijdens de training in de mor genuren - en een tot orkaan toenemende storm tijdens de wed strijden des middags, heeft de motorclub „Zandvoort" met me dewerking van de K. N.M.V. zondagmiddag de jaarlijkse terrein races voor motoren, meetellend voor het kampioenschap van Nederland en beslis send voor het kam pioenschap van Noordholland, doen verrijden. Het evene ment trok ondanks de zeer slechte weers omstandigheden toch nog circa 8000 bezoe kers. De opwindendste gebeurtenis was stel lig de laatste race, waarvén de start om streeks 6 uur plaats had, n.l. de kam pioensraces der senio ren in de 500 cc klas se over 12 ronden.In een gierende storm wind werd in een zeer hoog tempo gestart. r Reeds direct ontbrandde de strijd tussen J. Clynck uit Helmond op Matchless, L. M. P. Dirks uit Eindhoven op B.S.A. en Fr. Bau- doin uit Eindhoven op Matchless. Het kon niet anders, of het enorme tempo op sommige punten werden sprongen ge maakt van zeven tot acht meter leverde gevaar op. In de derde ronde werd Clynck bij een formidabele valpartij, die gelukkig nog goed afliep, uitgeschakeld. Door ma chinepech'was dit in de 5e ronde eveneens het geval met Baudoin. Een titanenstrijd ontstond daarop tussen L. M. P. Dirks en M. L. P. Dirks, beiden uit Eindhoven en beiden op B.S.A. Laatstgenoemde liep steeds meer op zijn naamgenoot in. Met een verschil van nog geen twee meter werd L. M. P. Dirks winnaar en kampioen. De uitslagen in deze klasse waren: 1. L. M. P. Dirks, Eindhoven, op B.S.A. (kam pioen); 2. M. L. P. Dirks, Eindhoven, op B.S.A.; 3. W. J. v. d. Elzen uit Gemert, op B.S.A.; 4. J. H. van der Mei, Gorredijk, op Matchless; 5. F. R. Selling, Amsterdam, op Ariël. Spannende strijd bracht ook de 150 cc seniorenklasse. In de 2e ronde brak Schram het 't vorig jaar gevestigde record, door de Na afloop van de Nederlandse kam pioenschappen heeft het bestuur van de Nederlandse Roeibond de ploegen aange wezen, die Nederland zullen vertegen woordigen bij de Europese kampioen schappen in Bied. Bij de dames is de dub belvier van Willem 3 uit Amsterdam uit verkoren. Deze ploeg bestaat uit de dames: B. J. H. Piet (boeg), A. A. Cort- lever-Ruys, W. Blauw, M. M. Hylkema (slag) en M. Ie Comté (stuurvrouw). Voorts heeft de NRB besloten de ge combineerde dames acht van Nautilus-De Vliet, midden augustus nog een tijdbaan op de Bosbaan te Amsterdam te laten roeien, waarvan het zal afhangen of ook deze acht naar de dameskampioenschap pen, die op 24, 25 en 26 augustus worden gehouden, zal gaan. Bij de heren, die op 30 en 31 augustus en 1 en 2 september in Bied roeien, is de skiffeur R. van Mesdag van De Hoop uit Amsterdam aangewezen en voorts de twee met stuurman van Njord uit Leiden. Deze ploeg bestaat uit de heden S. H. M. Vrind (boeg), P. Cornelissen (slag) en J. van Lig- ten (stuurman). In een toelichting deelde de voorzitter van de NRB, ir. E. Ruempol, mede, dat het bestuur meer verwacht had van de vier zonder stuurman van Aegir.„Wij vinden het niet verantwoord deze ploeg af te vaardigen". De dubbeltwee van De Maas noemde ir. Ruempol „veelbelovend, maar nog niet rijp om uitgezonden te worden". Tijdens zware zandstormen werden zondag de nationale terreinraces op het duincircuit van Zandvoort verre den. Deze deelnemer kon zijn motor niet baas blijven. 2700 meter van het circuit af te leggen in de fantastische tijd van 3 min. 56 sec. In de 8ste ronde werd Schram door machinepech uitgeschakeld, waarna W. Koops uit Assen op overtuigende wijze zegevierde. Intussen was achter hem een felle strijd ontbrand tussen J. Pluvier uit IJmuiden op D.K.W. en A. H. M. Vierdag uit Soest op Maico. Een gevecht, dat tot de laatste meters deed twijfelen aan de einduitslag, doch tenslotte met zeer gering verschil door Vierdag gewonnen werd. Twee manches van zes ronden brachten de juniorenraces 500 cc. Ook hier gaf men elkaar niets toe en werd een verbeten strijd gevoerd, waarbij fraaie rijstijl te be wonderen viel. In de eerste ronde bracht C. J. Griekspoor uit Lisse het ronderecord op 4 min. 3 sec. met zijn uitnemend ge reden B.S.A., waarbij hij al spoedig in een fel gevecht gewikkeld werd met J. S. van den Hoek uit Amsterdam, eveneens op B.S.A., een gevecht, dat door laatstgenoem de werd gewonnen. No. 3 werd in deze manche R. Woldman Jr. uit Hoogeveen op B.S.A. In de tweede manche ging de strijd tus sen Van den Hoek uit Amsterdam, J. M. Salet uit Ben.Leeuwen op Ariël, Griek- spoor en Woldman, waarna tenslotte na uiterst spannende momenten in deze volg orde de beslissing viel. De juniorenraces tot 150 cc werden ver reden door het grote aantal deelnemers daartoe genoodzaakt in twee series, waarbij tenslotte de 12 eerst-aankomenden uit beide series in een slot-race over vijf ronden de strijd met elkaar uitvochten. Ook deze races droegen een uitermate spectaculair karakter. De uitslag hiervan was: 1. W. F. Mulder, uit Amersfoort, op Eysink; 2. B. Hartelman, uit Hengelo, op D.K.W.3. J. Pluvier, uit IJmuiden, op D.K.W. Aan de motorclub „Zandvoort" komt de eer toe, dat men het binnencircuit door het aanbrengen van verschillende veranderin gen, o.a. een kleine springschans, zo in teressant mogelijk had gemaakt. HONKBAL INTERLAND. In het Ajax- stadion in Amsterdam wordt zondagmiddag om twee uur de interland-honkbalwedstrijd NederlandBelgië gespeeld. NEDERLAND VERSLAAT BELGIë. De wedstrijd handboogschieten tussen de teams van Nederland en België is geëindigd in een overwinning voor Nederland. Nederland be haalde 5361 p., België 5322 p. B.V.V.—FORTUNA. Ten bate van het Rode Kruis is te Oss een voetbalwedstrijd ge speeld tussen B.V.V. en Fortuna. Fortuna won met 51, na bij rust met 10 te hebben voorgestaan. 14.7 sec. bleef de Eindhovenaar slechts 0.1 boven het Nederlandse record van Brasser en Nederhand. Parlevliet, die met 14.9 sec. met de twee de plaats genoegen had moeten nemen, kwam later geladen aan de start voor de 400 meter horden. Tweemaal ging hij te vroeg weg, de derde keer ging het goed, maar toen kwam hij niet uit bij de eerste horde. Hij liep door, stopte toen, ging terug om de horde alsnog te nemen en liep zijn ronde uit. Uiteraard ging hiermede veel tijd ver loren en betekende dit voor Nederland een verlies van enkele kostbare punten. De Belgen veroverden nu de eerste twee plaatsen. Lambrechts met 54.7 werd eerste en Stocket met 55.5 tweede, waarna Zoek als beste Nederlander aankwam in 56.4 sec. Klasse apart Op papier stond Nederland er op de technische nummers beter voor dan Bel gië, dus moesten onze Zuiderburen het van de loopnummers hebben, wilden zij voor de derde achtereenvolgende maal de zege be halen. Met de wereldrecordhouder Moens op de 400 meter waren zij van één nummer reeds zeker. En die verwachting is vol komen bevestigd, want de donkere Belg vormde op de 400 meter evenals in de estafette 4 x 400 meter een klasse apart. Op de 400 meter startte hij in de tweede baan tussen Boenen, die de natte binnen baan had geloot, en Harry de Kroon. In het begin had De Kroon, die weer een uit stekende indruk maakte, de leiding van het zestal, maar op 200 meter voor de finish trok Moens er onweerstaanbaar tus senuit en in zijn soepele gang liet hij de anderen achter zich. Met 48.4 sec. ging hij als eerste door de finish. Van de overigen was De Kroon de sterkste, de enige dia binnen de 50 sec. bleef met 48.8. Coenen die minder op dreef was en bovendien de zwaarste baan had geloot, eindigde als 5e met 51 sec. In de 4 x 400 meter estafette was het eveneens Moens, die zijn ploeg de zege be zorgde. De drie eerste lopers deden niet veel voor elkaar onder. Bij de laatste wis sel vertrok Parlevliet met slechts een ge ringe achterstand op Moens die zich door onze landgenoot liet inhalen. Maar op de zelfde wijze als in de 400 meter vertrok de Belg op de laatste 200 meter met een machtige eindsprint om met ruime voor sprong de zege voor België veilig te stellen. Kansloos De 200 meter was zonder Hardeveld en Aret kansloos voor onze landgenoten. De 800 meter gaf een spannende strijd te zien waarin de Nederlanders oorspronkelijk de leiding hadden, maar in de laatste bocht gingen twee Belgen over onze landgenoten Koudijs en Verwey heen. Koudijs vocht door en in een fel gevecht met Vereist ver overde hij de tweede plaats achter de Belg Leva, die met 1 min. 52.7 sec. winnaar werd. Koudijs volgde op 1 min. 53.7, twee- tiende seconde vóór Vereist. Op de 5000 meter hebben Fekkes en Viset, die vrijwel de gehele race op kop hadden gelegen en diverse aanvallen van de Belgische specialist Herman afgeslagen hadden, het toch niet kunnen bolwerken. Herman kwam in de laatste ronde zeer snel naar voren en versloeg de beide Neder landers in 14 min. 50.4 sec. Fekkes werd tweede met 14 min. 53.4 sec. en Viset derde met 14 min. 54 sec. Ook de 1500 meter was voor de Belgen, waarbij Langenus en Bal- lieux in dezelfde tijd eindigden (3.59). Goede tijd van Saat Op de 100 meter beet Theo Saat fel van zich af. Hij vertrok snel en wist een kleine voorsprong te verkrijgen. In 10.6 sec., ge lijk aan de beste tijd welke hij ooit heeft gemaakt, ging hij vóór de Belg Van Thour- nout over de eindstreep. De plaatsvervan ger van Van Hardeveld,Van der Wal, Tem- pelaer en de Belg Vercruysse waren van gelijke sterkte. Alle drie noteerden zij dezelfde tijd. Waarbij de Belg iets eerder finishte dan de beide Nederlanders. Ook op de 4 x 100 meter estafette, waar in Nederland met De Wal, Van de Burg, Tempelaer en Saat zeker piet op zijn sterkst was, zorgde Theo Saat voor een spannende finish. De wissels gingen prima en slechts met een kleine achterstand kreeg Saat als laatste loper het stokje van Tem pelaer. De V. en L.'er perste er alle snel heid uit die hij had en het lukte hem op de eindstreep vrijwel gelijk te komen met de laatste Belgische loper, Van Thournout. De Nederlandse recordhouder op de 10.000 meter, Kuenen, hield zijn roem hoog in deze wedstrijd. Technische nummers Aan de technische nummers was het te danken dat het puntenverschil niet groter is geworden, maar hier is ook alles mee gezegd, want Fikkert en Koch, die pas enkele dagen geleden Nederlandse records verbeterden respectievelijk bij speerwer pen en discuswerpen, bleven nu ver bene den hun mogelijkheden. Wel won Koch het kogelstoten met 14.41 meter, maar de discus wierp de man, die de 50 meter kan passeren, niet verder dan 44.69 meter, hetgeen hem de eerste plaats kostte. Gelukkig scheelde dit geen punten, want er was een andere Nederlander die de beste prestatie verrichtte, Rebel, door de schijf 47.07 meter ver te werpen. Ook Fikkert, een nieuwe Nederlandse recordhouder, viel tegen bij het speerwer pen. Met 58.84 meter werd hij vierde. Evenals bij het kogelstoten ging ook hier de eerste plaats toch naar een Nederlan der: Van der Heyden die met 66.32 meter zijn persoonlijk record aanzienlijk ver beterde. Ondanks het ontbreken van Visser lever de het vérspringen een dubbele Neder landse zege op. Mooy en Weisscher bleven respectievelijk met 6.89 en 6.60 meter ver boven de Belgen. Herssens tenslotte was voor onze land genoten te sterk bij het hoogspringen. Van Kleeff veroverde in dit voor Nederland zo zwakke nummer nog een tweede plaats. Het polsstokhoogspringen en het kogel slingeren betekende zoals in bijna elke in terlandwedstrijd een volledig verlies voor Nederland.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7