PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Slecht seizoen heeft zeer ernstige gevolgen voor gewassen te velde Staatssecretaris Veldkamp besprak publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Wereldnieuws Deel van Noordoost-polder zwaar getroffen De radio geeft woensdag PBO kampt met een viertal problemen Neem Spencer mee op reis. och ió het zo J DINSDAG 31 JULI 1956 2 Jonge bedrijven ernstig gedupeerd Litteratuurprijzen van de gemeente Hilvarenbeek LIKDOORNS Inval in speelhuis Kind uit raam gevallen en overleden Kaderscholing is van zeer groot belang Onderhandse geldleningen Van Gelder Zonen Sluiting varkensmarkten wordt overwogen Reddingen uit zee Jongen verdronken Utrecht mag nog geen nieuw Tivoli bouwen Motorrijder verongelukt Lek geslagen mijnenveger in dok gezonken Franse jongen door trein aangereden en gedood Congres van Internationale christelijke vredesbeweging Kerkelijk Nieuws Dorp zonder woningnood REUZEN- METEOOR De regenval, in de afgelopen dagen gepaard gaande met hevige storm, heeft aller wegen rampzalige gevolgen voor de te velde staande gewassen. Geknakte halmen op verwaaide korenakkers voorspellen weinig goeds voor de komende oogst en ook in de tuinen ziet men de resultaten van een gebrek adn zon en een teveel aan regen water. Niet overal is de schade even groot, maar dat zij in totale omvang zal neer komen op een verlies van miljoenen, staat wel vast. Vele landbouwers zien de toekomst dan ook met grote zorg tegemoet. Ook de Noordoostpolder is niet voor deze schade gespaard gebleven. Zwaar is de schade in de buurt van Marknesse, waar aardappelen en bieten over een gebied van vele hectaren in de grond zijn verrot, zodat de oogst naar deskundige schatting wel voor tachtig percent als ver loren kan worden beschouwd. Op andere kavels, bij Blokzijl en Vollenhove is het weinig beter gesteld. Ofschoon de akkers daar toch wel diep geploegd zijn is de vraag opgekomen, of hier alleen het slechte weer in het spel is. De omstandigheden doen namelijk structurele gebreken vermoeden, waarnaar een onderzoek zal worden ingesteld. De voorzitter van de gewestelijke raad van het landbouwschap, de heer J. Butijn, en de voorzitter van de commissie voor grond- en pachtzaken, de heer Van der Noort, achten de toestand in het betrokken poldergebied zeer ernstig. Eerstgenoemde meent dat, jvat de aardappeloogst betreft, op een verlies van tachtig percent zeker moet worden gerekend en het is de vraag, zo zei hij, wat er van de resterende twin tig percent nog goed zal blijken. De heer Van der Noort noemde de situatie in dit poldergebied catastrofaal. De schade aan erwten en granen is nu nog niet te bepalen, maar ook in dat op zicht was men zeer pessimistisch. Twijfel aan de juiste structurele toestand van de gronden in het betrokken gebied is ont staan doordat er telkenjare bunders blank staan, klaarblijkelijk omdat de bodem niet voldoende water doorlaat. De grond schijnt dicht te regenen, zodat ook het door dringen van lucht wordt verhinderd. Het aldus zwaar getroffen gebied van de Noordoostpolder begint bij de kleiweg onder Marknesse en strekt zich uit tot de Neushoorntocht ten noorden van de Zwartemeerweg en in de richting van de Vollenhovenweg. De provinciale voedsel- commissaris is op de hoogte gesteld en zaterdag is de toestand besproken door Jos Panhuysen, Lambert T egenbosch en Leo Herbergs bekroond Tijdens de Groot-Kempische Cultuur dag te Hilvarenbeek is de litteratuurprijs voor romans dezer gemeente uitgereikt aan de journalist Jos Panhuysen uit Den Haag voor zijn roman „Leven alleen is niet genoeg". De litteratuurprijs voor gedich ten werd toegekend aan Lambert Tegen- bosch uit Oirschot voor een gedicht „In memoriam Bernhard"; de tweede .prijs. aan. Leo Herbergs uit Kerkrade voor Zijn bun del „gedichten". In totaal waren vijftig in zendingen voor de litteratüürprijS vóö'r poëzie binnengekomen. Zes inzenders kregen elk een eervolle vermelding. De jury, die de prijzen toe kende, stond onder voorzitterschap van Anton van Duinkerken. ADVERTENTIE vertegenwoordigers van de polderdirectie en van de landbouworganisaties en de be trokken landbouwers. Voor sommige be drijven wordt de schade op minstens veer tig- tot vijftigduizend gulden geschat en sommige boeren, die nog niet lang geleden hun bedrijf hebben opgezet, zijn dan ook zeer zwaar getroffen. Ten gerieve van zijn pensiongasten liet de Haagse croupier E; L. de voordeur van zijn woning aan de Haagse Straat open staan. Ondertussen draaide in een van zijn kamers de roulette. Rechercheurs, die za terdagavond door de gastvrije deur naar binnen wandelden, hoorden zich „kom er in en speel een rondje mee" toeroepen. De croupier en zeven spelers en speelsters werden gearresteerd. Een dame uit Voor schoten werd om medische redenen naar huis gestuurd. De roulette, de bank en zevenhonderd gulden der spelers en speelsters zijn in be slag genomen. De croupier L. werkte vroe ger bij de speelclub Aristo, later in Baarle Hertog. Hij had te Parijs een roulette aan geschaft, vermoedelijk om zijn vak niet te verleren. De tweejarige Willem F. B. is Zondag morgen uit het raam van de ouderlijke wo ning te Rotterdam gevallen. Het kind maakte een val van ongeveer twaalf meter en kwam op het trottoir. Het ventje werd naar het Westerziekenhuis gebracht, waar het later is overleden. Terwijl de ouders nog sliepen was het jongetje op de zolderkamer gaan spelen. Vermoed wordt, dat het op een kast is ge klommen en zo de spanjoletsluiting van het raam heeft kunnen openmaken. VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van t. 1.35 bespaart U veel ellende. 602) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Reportage. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijt- club. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.45 Idem. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinlouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Platen. 13.45 De wereld werd ontdekt, causerie. 14.00 Platen. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zieken. 16.45 Platen. 17.00 Platen. 17.25 Licht muziek. 17.50 Re geringsuitzending: Rijksdelen overzee. Jeugduitzending. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub onder leiding van Re- gina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Lichte muziek. 19.10 Joodsprogramma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de re gels door. 20.15 Voor de kok in de keuken. 20.45 De huizen van de weduwnaar, hoor spel. 22.00 Holland Festival: Radio Philhar- monisch orkest en soliste. 22.40 Medische kroniek. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichte muziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.20 Nederlanders, Vrachtvaarders van Europa, klankbeeld. 12.05 Salonorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.35 Lichte muziek. 12.55 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.40 Kamerorkest en solist. 14.40 Pla ten. 15.40 Interscholair jeugdtournooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Milit. Kapel. 18.45 Spectrum van het Christelijk organisatie- en Vereni gingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Blokfluit en clavecimbel. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch or kest en soliste. 20.55 Surinaamse volksmu ziek. 21.20 Muzikale luisterwedstrijd. 21.40 Pianorcietal. 22.00 Wonderlijke wetenswaar digheden. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 15.00 Orkestconcert en koor. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Voordracht. 17.45 Platen. 17.5" Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Hoorspel. 21.10 Platen. 21.30 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.40 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. In Heeswijk heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, maandag voor de deelnemers aan de studiedagen van de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond een rede gehou den, getiteld „Enige problemen rond de verwezenlijking der bedrijfsorganisatie". In zijn rede besprak dr. Veldkamp een vier tal problemen in de maatschappij, waar binnen de bedrijfsorganisatie moet worden verwerkelijkt. De eerste moeilijkheid is de weerstand die in verschillende kringen tegen de bedrijfsorganisatie bestaat van wege het gevaar voor dirigisme, dat men hierin meent te zien. Volgens dr. Veldkamp is hier sprake van een ernstig misverstand, omdat ordening niet gelijk is aan dirigisme. „De grootst mogelijke zorg om een opti male openbaarheid te betrachten kan tot een belangrijke demonstratie leiden van de werkelijkheid, dat de ordening der be drijfsorganisatie niet is een stuk dirigisme, maar een stuk bedrijfsorganisatie", zo zei hij. De tweede moeilijkheid die dr. Veldkamp zag is het verschijnsel van de organisatie moeheid. Men heeft een zekere wrevel tegen groeiende organisatievormen, waarin men meent geen invloed te kunnen uitoefe nen. Hiermede hangt" de derde remmende factor samen: die van het door een onvol doende emancipatie gevoed wantrouwen. Dit wantrouwen kan een belemmering vor men voor de doorvoering van maatregelen, waar de betrokken groepen ten nauwste bij betrokken zijn, aldus de staatssecretaris. Dit verschijnsel zal in geen enkele samen leving geheel op te lossen zijn. Het vierde probleem dat de staatssecre taris noemde vatte hij aldus samen: het In de maandag te Amsterdam gehouden buitengewone vergadering van aandeel houders der N.V. Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen is het bestuur ge machtigd over te gaan tot het plaatsen van enkele onderhandse geldleningen tot een bedrag van f 20 miljoen. Reeds in het jaarverslag over 1955 was aangekondigd, dat men voor nieuwe in vesteringen naar nieuwe middelen zou moeten uitzien. Bovendien bestond er be hoefte aan bedrijfskapitaal. Het bestuur had zich over een conver teerbare obligatielening beraden, maar wegens de tegenwoordige omstandigheden en vooruitzichten had men de voorkeur gegeven aan onderhandse leningen. Er be stond voorts geen behoefte om op korte termijn het kapitaal te verhogen. De directie verklaarde, dat er nog geen wijziging is gekomen in het regerings standpunt inzake de prijsstop voor het courantenpapier. Men hoopt dat de rege ring spoedig haar opinie zal veranderen. Over de fabricage van cartonnen flessen werd opgemerkt, dat de Nederlandse huis vrouw zeer conservatief is. Zij staat nog onwennig tegenover het gebruik van car tonnen flessen. Men voert grote propa ganda, speciaal bij de melkfabrieken, doch men vordert zeer langzaam. bewustzijn in het midden van tal van or ganisaties, nog niet gereed te zijn om de bedrijfsorganisatie te be werktuigen met mankracht. „De toewijding aan de publieke zaak inspireert nog te weinig mensen en de organisaties zullen er alles aan moeten doen de lauwen, die wel over geschiktheid en tijd, maar niet over de nodige lust be schikken te activeren." Voorts noemde de staatssecretaris kader- scholing van groot belang. Niettemin was hij niet pessimistisch gestemd over de ont wikkeling van de bedrijfsorganisatie. Hij zei op het standpunt te staan, dat de ver dere voorbereiding van instelling van be- drijfslicharnen met kracht dient te worden bevorderd en dat gelijktijdig op de rem mende fa'ktoren moet worden ingewerkt. Dit heeft een concreet belang. In de eerste plaats heeft het toenemende overheids optreden in verschillende sectoren van het economische leven de overheidsadministra tie belast met tal van taken, die minstens even goed door bedrijfslichamen vervuld kunnen worden. In de tweede plaats kun nen verschillende soorten privaatrechtelijke regelingen na de totstandkoming van be drijfslichamen al dan niet geleidelijk om gezet worden in publiekrechtelijke regelin gen, met meer dan algemene gelding dan de privaatrechtelijke regelingen zowel op so ciaal als economisch gebied uit hun aard hebben. In de derde plaats zijn er verschil lende autonome taken, waaraan particu liere organisaties thans jwt toekPmen,,d<?ch die noodzakelijk verricht moeten worden. Monden klauwzeer Met het oog op de reeds gesignaleerde gevallen van mond- en klauwzeer onder de varkens wordt, aldus wordt van be trouwbare zijde vernomen, momenteel ernstig overwogen om gedurende enkele weken alle varkensmarkten in Nederland te sluiten. Deze maatregel zou reeds aanstaande woensdag ingaan en zowel betrekking heb ben op slachtvarkens als op magere var kens en biggen. Vervoer naar de slacht huizen zou alleen mogen plaats vinden op speciale vanwege de veeartsenijkundige dienst af te geven vergunningen. Een elfjarige jongen uit Berlijn kwam aan het Scheveningse strand bij een golf breker in moeilijkheden. Zijn vader en broer, die hem poogden te redden, even eens. Twee agenten hebben het drietal met veel moeite gered. Twee andere agenten redden een 25 jarige man uit Kampen, die eveneens bij een golfbreker gevaar liep te verdrinken. Alle onvoorzichtige zwemmers en een der agenten liepen schaafwonden en andere kwetsuren op. De negen-jarige F. Z. uit de Wandel oordstraat te Rotterdam is in het water van de Rotte gevallen. Omstanders trachtten onmiddellijk hem te redden en zelfs was er een geoefende zwemmer die op hun aan wijzingen enige malen onder water dook. Hij slaagde er echter niet in de jongen te vinden. Pas na ruim een uur kon het lijkje worden geborgen. ADVERTENTIE ©VeR. DE KLElNe GENOEGENS D*5 t-EVEH3 De vacantie staat voor de deur! En als U straks in den vreemde is, eet U dan eens geen vlees groenten en - aardappelen, maar echte buitenlandse lekkernijen. In Zuid-Frankrijk bouillabaisse, in Italië polenta en ravioli, in Oostenrijk ëen echte Hongaarse goulash. En drinkt Uer een glaasje bij van de wijn van het land. Maar rookt U altijd een Spencer voor en een na het eten. Weet U waarom? Omdat men ginds wel lekker koken kan maar er is nergens een sigaret te koop, die ook maar in de schaduw kan staan van Uw eigen, gouden De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft zijn goedkeuring onthouden aan de plannen van de ge meente Utrecht om een nieuw Tivoli te bouwen. De minister heeft hier dezelfde overwegingen laten gelden als bij zijn be slissing inzake de bouw van een nieuw RAI-gebouw te Amsterdam, namelijk de noodzakelijkheid in de eerste plaats de woningnood te bestrijden. In november van het vorig jaar hechtte de gemeenteraad van Utrecht zijn goed keuring aan de reeds geruime tijd in voor bereiding zijnde plannen voor de bouw van een nieuw congres- en concertgebouw Tivoli. De raad voteerde voor deze bouw een bedrag van f, 10.125.500. Bij het nemen van deze beslissing heeft men zich vooral laten, leiden door de over tuiging dat het hier geen overbodige weel de geldt, maar dat de bouw van een nieuw congres- en concertgebouw voor Utrecht in economisch en cultureel op zicht van zeer groot belang is. Vannacht omstreeks half drie is de 26- jarige motorrijder H. A. van den B. uit Nij megen in de Woeziksestraat te Wychen uit de bocht en daarna tegen een paal van het elektrische net gereden. Hij is onmiddellijk overleden. De mijnenveger „Crijnssen", in conser vatie in het natte dok op de Rijkswerf in Den Helder, is tengevolge van de storm ge zonken. Vermoedelijk is het schip lek ge slagen. Met ponten heeft men het schip zover boven water weten te krijgen, dat het in het dok kon worden gesleept om daar geheel te worden leeggepompt, waar na het lek kon worden hersteld. Een tragisch ongeval met dodelijke af loop heeft zich voorgedaan op de spoorwegovergang in de Bavinkelweg te Almelo. Een 15-jarige Franse jongen uit Parijs, F. A. M., kwam met een jongen van de familie waar hij logeerde per fiets uit het Nijreesbos en schijnt nog voor een uit de richting Almelo naderende trein de overweg te hebben willen passeren. Hij werd echter door de trein aangereden en ongeveer vijftig meter meegesleurd. Een spoedig aanwezige arts constateerde de dood. De ouders van de jongen zijn door de ambassade op de hoogte gesteld. De trein had ongeveer twintig minuten vertraging. Op het conferentieoord „Drakenburgh" bij Hilversum is hedenmorgen het congres van de Internationale Christelijke Vredes beweging geopend. Burgemeester mr. J. J. G. Boot van Hilversum sprak de openings rede uit en heette de ongeveer tachtig aan wezigen, afkomstig uit België, Frankrijk, Denemarken, Nederland, Duitsland en Zwitserland, welkom. Het congres, dat tot maandag 6 augustus zal duren heeft als titel „Die Spannungen in der Welt eine Gefahr für den Friede" en staat onder lei ding van de presidente van de Nederlandse afdeling, mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen. Verschillende sprekers zullen in deze dagen spreken over de problemen van Azië, Afrika en Europa. jf.'jvj 3 iBststnoa Ned. Herv. Kerk Beroepen te Otterloo (toez.) C. v. d. Boo- gert te Harderwijk. Beroepen door de Generale Synode voor bijzondere werk zaamheden (vlootpredikant) (met binding van zijn standplaats aan de kerk in haar geheel) C. R. H ter Haar Romeny, kandi daat te Leiden. Bedankt voor Oosterhout- Slijk-Ewijk D. v. Boven te Tricht; voor Amsterdam-west-Geuzenveld W. M. Maas te Vlissingen. Beroepen te 's-Gravenmoer L. Doppenberg, kandidaat te Putten (Gld.). Benoemd tot vicaris te Schiedam (voor Nieuwland) J. Plug, kandidaat te Grote Lindt; idem te Soesterberg Th. A. C. van Drunen, kandidaat te Valburg; idem te Utrecht (wijk Oog in Al) mej. G. A. v. d. Hout te Fijnaart; idem te Warnsveld P. de Ruiter, kandidaat te 's-Gravenhage, idem te Zeist R. H Wissink, kandidaat te En schedé; idem te Herbajum R. Houtsma, kandidaat aldaar, die deze benoeming ook aannam. Geref. Kerken Aangenomen naar Klundert R. v. Ree- nen te Capelle aan de IJsel. Beroepen te Kampen (3e pred.pl.) W. H. Mellet te Wijhe; te Uithoorn G. van Wilgenburg te Ulverstone (Tasmanië) (voorheen te Am sterdam). Bedankt voor Amsterdam (vak. P. Veenhuizen) W. v. d. Linden te Rotter dam-Kralingen. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te IJmuiden J. P. Jacobszoon te Oldeboorn. Fiat. De Franse senaat heeft met 295 te gen 14 (communistische) stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, dat de re gering machtigt tot een aanvullende post voor de financiering van de mili taire operaties in Algerije. Premier Mollet had zaterdag op dit wetsont werp een vertrouwensvotum van de Nationale Vergadering ontvangen met 273 tegen 163 stemmen. Ongegrond. In officiële Bulgaarse kringen te Parijs is verklaard, dat de berichten over onlusten, die zich onlangs in Bul garije zouden hebben voorgedaan, vol komen ongegrond zijn. Grootmeester. De grootloge van Egypte en de Arabische landen heeft de Egypti sche president Nasser tot grootmeester van de vrijmetselarij gekozen. Hij zal een met diamanten versierde gouden medaille ontvangen. Sterke benen. Sinds het einde van de rant soenering van alcoholische dranken zijn in Zweden het alcoholverbruik en het aantal gevallen van dronkenschap sterk gestegen, zo is officieel te Stockholm bekend gemaakt. Terug. Rusland heeft er in toegestemd dat Spanjaarden, die nog in de Sovjet-Unie zijn en naar Spanje terug willen," re patriëren. Volgens het Spaanse minis terie van Buitenlandse Zaken wordt via het Franse Rode Kruis een trans port van ruim 500 personen voorbereid. Mensen. Een Italiaane ethnoloog, prof. Tullio Tentori, heeft een studie gemaakt van de levensgewoonten de1' Piaroa-In- dianen in Vevezuela. Terug in Rome heeft hij verklaard, dat deze Indianen, hoewel zij naakt lopen en vrijwel geen technologie bezitten, uiterst fatsoenlijke en geestelijk hoogstaande lieden zijn, dat bij hen geen sociale ongelijkheid en geen sociale discriminatie bestaan, dat zij niet doden, niet roven, geen oorlog voeren, niet liegen, niet twisten en nauwgezet hun schulden betalen al zijn die soms ook jaren oud. Zou deze prof. eindelijk gevonden hebben wat de Griek Diogenes in de oudheid zijn leven lang me' lamp heeft gezocht, name lijk mensen? Nog niet. Het Westduitse ministerie voor atoomzaken heeft maandag bekend ge maakt dat het slechte weer van de laatste tijd niet te wijten is aan proe ven met kernwapens en dat de radio activiteit in de lucht nog niet gevaar lijk is voor de volksgezondheid. Deze verklaring was gebaseerd op de bevin dingen van twee universitaire instituten en de Westduitse meteorologische dienst. Wreedheden? De democratische senator Eastland heeft in een nota aan de Ame rikaanse UNO-afgevaardigde Lodge aangedrongen op een UNO-onderzoek naar gemelde wreedheden in Russische gevangenkampen. De senator vroeg aan dacht voor brieven die Oekrainse poli tieke gev< 'genen uit kampen gesmok keld zouden hebben en die onder meer van massamoorden gewaagden. Te zwaar. Eric Louw is afgetreden als Zuidafrikaans minister van Financiën. Hij behoudt zijn functie van minister van Buitenlande Zaken. Hij heeft pre mier Strijdom gevraagd hem te onthef fen van de Financiën omdat de combi natie van beide portefeuilles hem te ,zwaa/:iwerd..,. ,,70 r. Bombardement. De vroegerer Brits atoom geleerde, Brupo .IP.onteccyrvo^ en twee Russische 'geleerden ïieÉben volgens het Russische geïllustreerde blad „Ogo- nyok" een nieuwe methode voor het zoeken naar olie ontwikkeld. De explo ratie geschiedt door het bombarderen van aardlagen met neutronen. Eerste. President Eisenhower heeft een wetsontwerp ondertekend waardoor de bouw van het eerste door atoomkracht voortbewogen koopvaardijschip moge lijk wordt. De kostprijs zal ongeveer veertig miljoen dollar bedragen. Lawine. Tengevolge van het warme weer en de storm van de laatste dagen is in Zwitserland, tussen Susten en Grimsel, een gletsjer in een meer gestort, dat hierdoor leegstroomde. De waterstroom verwoestte delen van een in uitvoering zijnde waterkrachtcentrale te Ober- hasli. Luftwaffe. Op het Amerikaanse vliegveld Erding bij München zijn 49 Amerikaan se lesvliegtuigen overgedragen aan de Westduitse luchtmacht. Hiermede be schikt de Westduitse luchtmacht voor het eerst over eigen vliegtuigen. De gemeente Huijbergen kan nog twaalf woningwetwoningen bouwen. Het woning tekort zal na de bouw hiervan volledig opgeheven zijn. Er kunnen dan militairen van het vliegveld Woensdrecht worden ge huisvest. De bouw van de twaalf woningen is opgedragen. 36. Druipend van de thee sprong Panda uit bed en maakte, dat hij buiten het be reik van de hardhandige robot kwam. „Help!", gilde hij, „haal die rare machine weg!" „Wees niet bang", zei Knutseleer, „het is een automatische bediende. Hij kwam je thee op bed brengen". „Nou, dat HEEFT hij gedaan", riep Panda bitter. „En HOE Kijk, daar komt dat metalen monster weer op me af! Houd hem tegen! Ik wil niet door hem bediend worden!" Inderdaad kwam de robot weer bonkend en knarsend op Panda af. Angstig ver school hij zich achter Knutseleer, zich be vend afvragend, wat voor ruw dienstbe toon hem nu weer te wachten stond. „Houd hem tegen!", herhaalde hij, toen de robot zijn metalen grijpers uitstrekte. „Laat JIJ je maar door hem bedienen!" „Dat kan niet", antwoordde Knutseleer, „hij is af gesteld, om JOU te bedienen. Jij bent zijn baas". Maar Panda voelde zich al heel weinig baas over het monster, toen dit hem in een stalen greep klemde, na zijn eigen maker opzij te hebben geworpen. OP 30 JULI van het jaar 1908 werden de seismografen van Tiflis, Tasjkent en vele andere meteorologische instituten in en buiten Rusland in heftige beroering ge bracht, zonder gevolgd te worden door een bericht dat ergens op aarde een aardbe ving was voorgekomen. Wel vertelden die zelfde dag de reizigers op het - aan de Trans-Siberische spoorweg ge legen - station Kansk, dat zij in het noorden een grote me teoor hadden zien neerdalen, welk gebeuren enige tijd later door een sterke knal was ge volgd. Aangezien verdere be richten echter uitbleven, werd aan de zaak verder weinig aandacht geschonken en spoedig daarna was het hele geval vergeten. Het duurde tot 1927 eer een Russische expeditie onder Kulik klaarheid in deze duistere geschiedenis bracht. Op 60° 55' N. Br. en 101° 57' O.L. werd op een afstand van 80 km. van de nederzetting Wanawara in het Siberische oerbos een plek van vol slagen vernietiging aangetroffen. Een reusachtige meteoriet had op deze plaats plaats de aarde geraakt met een snelheid, die volgens berekeningen 70 km. per se conde heeft bedragen, en daarbij honderd millioen bomen vernield. De geweldige luchtdruk die hierbij is opgetreden, wordt het best geïllustreerd door de mededeling, dat de vernieling een oppervlakte van 1200 vierkante kilometer besloeg. In dit rayon zijn de bomen deels afgeknapt, deels ver brand, maar tevens treedt een buitenste zone op, waarin alle bomen radikaal naar buiten zijn omgeblazen. Door de botsing is 650 ton materiaal van de meteoriet over het omliggende toendragebied uitgestrooid, maar verschillende deskundigen houden rekening met de mogelijkheid dat de hoofdmassa van het hemellichaam na aan raking met de aarde weer in het wereld ruim is verdwenen. Aangezien de ontsnap pingssnelheid hier op aarde ruim 11 km. per seconde bedraagt en de meteoriet daar verre bovenuit kwam, is dit geenszins onmogelijk. De aar de zou dan - om in biljart- tern^en te spreken - door de meteoriet „heel dun ge raakt" zijn. Het is echter even eens mogelijk - en de mees te deskundigen nijgen hier toe over - dat de meteoriet na de botsing met de aarde totaal vergruizeld is en dat we aan verdere omzwervingen van de hoofdmassa - behalve dan bij de rondzwervende Toengoezen, die het ijzer voor allerlei doeleinden gebruiken - niet behoeven te denken. Na de verwoesting die dit reuzengevaar- te heeft aangericht, lijkt het wat onbenul lig melding te maken van een drietal steenmeteorieten die in Nederland bekend zijn. Volledigheidshalve kunnen we toch niet verzwijgen dat in 1840 bij Uden, in 1843 bij Blauwkapelle en in 1925 bij Elle- meet op Schouwen dergelijke stenen zijn neergedaald. Gelukkig kunnen ze op geen enkele wijze aan een record worden ge- kopeld. Maar stelt u zich gerust, precies hetzelfde kan worden gezegd van de reus achtige krater die door een meteoriet in de bodem van Arizona werd geslagen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2