Londen treft voorbereidende militaire maatregelen Eisenhower stuurde Dulles naar overleg in Londen "HOmStL^L. HET WEER: Tijdelijk regen Haarlems Dagblad Nasser belooft vrije doorvaart te zullen handhaven Kroesjtsjev dringt aan op een vreedzame oplossing Partij van de Arbeid wijst Romme's programma af Suez-crisis nadert haar ontknoping Egyptische woordvoerder maakte een voorbehoud voor oorlogsschepen Londen en Parijs winden zich teveel op over een wettige maatregel Het woord is aan Demonstratie Conferentie 9 Kefauver trekt zich terug ten gunste van Stevenson DE KABINETSFORMATIE Bijna tachtig rebellen in Algerije gedood Trawler „Deining" toch naar zee Reder betaalt bemanning volledig uit Paviljoen op kop van Vissershaven te IJmuiden Amnestie in Hongarije Zomer zonder zomerweer 71e JAARGANG No 19 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. VVnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Suez-crisis nadert haar ontknoping. De Britse regering schijnt vastbesloten de uitsluitende controle over het Suez-kanaal door Egypte te verhinderen, wat ook de gevolgen zullen zijn. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, legde hierop de nadruk toen hij gisteravond in de commissie voor buiten landse zaken van de conservatieve Lagerhuisfractie verklaarde dat de Britse regering geen compromis zal aanvaarden. Inmiddels is vanmorgen de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, in Londen aangekomen om deel te nemen aan de Amerikaans-Brits-Franse besprekingen over de naasting van de Suez-kanaalmaatschappij. Dulles verklaarde bij zijn aankomst dat hij op ver zoek van president Eisenhower naar Londen gekomen was omdat de besprekin gen van uitzonderlijk belang zijn. Egypte wordt door Groot-Brittannië en Frankrijk bedekt onder zware druk ge zet, maar de Verenigde Staten volgen slechts aarzelend. Eisenhower zou Dulles naar Londen hebben afgevaardigd omdat er verschil van mening bestaat over het plan om de genationaliseerde kanaal maatschappij onder internationale curate le te plaatsen. De Verenigde Staten, die zelf het Panama-kanaal volledig contro leren, zijn het blijkbaar oneens met het door Groot-Brittannië gepropageerde be ginsel dat geen afzonderlijk land een in ternationale waterweg zou mogen beheer sen. Met het oog op de komst van Dulles is het debat over Suez in het Lagerhuis, dat vandaag zou worden gehouden, naar don derdag verschoven. Ook het Hogerhuis zal donderdag over Suez debatteren, Inmiddels heeft de Amerikaanse rege ring het Britse en Franse voorbeeld ge volgd door de activa van de Egyptische re gering en van de Suez-kanaal-maatschap- pij in de Verenigde Staten te blokkeren. De handelsvrijheid van particulieren is echter niet aangetast. Groot-Brittannië heeft demonstratief be sloten 25.000 vlootreservisten op te roepen en een deel van de opgelegde schepen in dienst te stellen wanneer de situatie niet binnen 48 uur verbetert. Drie vliegtuigdek- schepen, die tevens als troepen-transport- schepen gebruikt worden en een kruiser liggen gereed om op het eerste bevel naar het Middellandse Zeegebied te vertrekken. Het Britse departement van Oorlog heeft verder drie, uit het Verre Oosten op weg naar Londen zijnde troepenschepen, en een uit Engeland vertrekkend troepenschip be volen het Suez-kanaal te vermijden en om Kaap de Goede Hoop te varen. Ook dit kan waarschijnlijk als een de monstratie worden uitgelegd. Het ziet er naar uit dat wanneer de Ver enigde Staten niet bereid zijn tot enige actie over te gaan indien Nasser weigert zijn medewerking te verlenen aan de inter nationalisering van het kanaal, Groot- Brittannië, al of niet in samenwerking met Frankrijk, krachtige maatregelen tegen Egypte zal nemen. Frankrijk heeft reeds verklaard dat het bereid is Groot-Brittan nië volledig te steunen. Eden heeft zijn va kantie op Malta uitgesteld. De Britse regering is van plan midden augustus vertegenwoordigers naar Londen te roepen van ongeveer 25 landen, die in belangrijke mate bij het Suez-kanaal be trokken zijn, Men verwacht dat deze con ferentie tien of veertien dagen zal duren. De taak van de conferentie zal zijn, een plan uit te werken om de Suez-kanaal maatschappij onder internationaal beheer te stellen, waarschijnlijk onder gezag van de UNO. Volgens hetgeen er tot nu toe is uitge lekt zou het plan de nationalisering in fei te erkennen, maar de technische functies van de kanaal-maatschappij zouden onder de een of andere vorm van internationale controle geplaatst worden. De grote vraag is of Nasser deze curatele zal aanvaarden, als hem zoals het voornemen schijnt een belangrijk deel van de winsten in het vooruitzicht gesteld wordt. Een andere moeilijkheid is of de Sovjet- Unie al of niet moet worden uitgenodigd. Pineau wil dat de Russen er bij zullen zijn. Vernomen wordt dat Eden en Selwyn Lloyd hiervoor weinig voelen, maar dat zij be reid zijn de Russen uit te nodigen wanneer de andere Westelijke mogendheden zulks noodzakelijk achten. De Amerikaanse ver tegenwoordiger Murphy was tegen aanwe zigheid van de Russen, Vandaar het belang van de komst van Dulles in dit moeilijke stadium van de besprekingen. Het is ook bekend dat de Verenigde Sta ten ernstige bezwaren koesteren om, al is het ook een vage, belofte te geven om strijdkrachten beschikbaar te stellen voor een actie wanneer Nasser onwillig blijft. Reders uit zestien landen, deel uitma kend van de internationale Kamer voor de Scheepvaart, komen vandaag in Londen bijeen om te beraadslagen over Suez. Deze week zal te Parijs een buiten gewone vergadering worden gehouden van de raad van bestuur van de Suezkanaal- maatschappij. Nederland zal in die ver gadering worden vertegenwoordigd door mr. D. A. Delprat, directeur van de stoom vaartmaatschappij „Nederland" te Amster dam. Een woordvoerder van de Britse admira liteit heeft persberichten, volgens welke er sprake zou zijn van het oproepen van twin tigduizend of meer reservisten van leger, vloot en luchtmacht, tegengesproken. Het ministerie van Oorlog wilde de geruchten bevestigen noch ontkennen. Armand du Chayla, de ambassadeur van Frankrijk in Egypte, is voor overleg naar Parijs ontboden, aldus is van bevoegde zijde medegedeeld, volgens AFP. De besprekingen waaraan minister Dulles vanmorgen zou deelnemen zijn tot het einde van de middag uitgesteld. Dulles heeft de Amerikaanse ambassadeur in Pa rijs, Dillon, met spoed voor overleg naar Londen ontboden. CAïRO (Reuter-AFP) President Nas ser van Egypte heeft in een verklaring gezegd dat Egypte „vastbesloten is al zijn internationale verplichtingen na te komen". „Zowel de Suezkanaaiconventie van 1888 ais de verzekering hieromtrent in het Brits-Egyptische akkoord van 1954 zjjn en zullen onverkort worden gehandhaafd." „De vrijheid van doorvaart door het Suez- kanaal wordt op geen enkele wijze en in geen enkele mate getroffen door de natio nalisatie van de kanaalmaatschappij". Op de vraag van een Duitse correspondent, wat Egypte zou doen ingeval van een Westelijke militaire actie, werd gezegd: „Wij zullen vechten". Volgens United Press verklaarde de woordvoerder dat buiten landse oorlogsschepen slechts dan in het Suezkanaal zullen worden toegelaten als zij op goodwill-missie zijn. Britse journa listen herinnerden hem eraan dat de con ventie van 1888 een dergelijke beperking niet toestaat. Maar de zegsman hield voet bij stuk. Maandag zijn 52 schepen door het Suez- kanaal gevaren zonder dat zich incidenten hebben voorgedaan. Scheepseigenaren en kapiteins hebben volgens de Egyptische woordvoerder sinds de nationalisatie hun doorvaartgelden contant of in cheques op naam van de nieuwe leiding van de maat schappij te Londen, Parijs of Caïro voL daan. Niemand zou tot dusver hebben ge weigerd, de doorvaartgelden te betalen aan het nieuwe gezagsorgaan. De zegsman sprak berichten in de buitenlandse pers tegen, als zou de Egyptische regering heb ben bepaald, dat na een bepaalde datum de doorvaartgelden op bepaalde door het nieuwe gezagsorgaan aan te wijzen ban ken moeten worden gestort. Er zal in het betalingssysteem geen verandering worden gebracht, ondanks de beperkingen die Groot-Brittannië en Frankrijk ten aanzien van de Egyptische fondsen hebben afge kondigd. De buitenlandse functionarissen van de kanaalmaatschappij zullen alleen niet mo gen staken, aangezien dit zou neerkomen op sabotage, waarop drie tot vijftien jaar gevangenisstraf staat. De woordvoerder gaf toe, dat deze kwestie op een perscon ferentie van het ministerie van Handel niet PARIJS (Reuter-AFP) „Ik ben van mening, dat de Suezkanaai-aaqgelegenheid op vreedzame wijze moet worden opgelost. Een andere oplossing is niet mogelijk," al dus heeft de eerste secretaris der Russische communistische partij, Kroesjtsjev, in een toespraak, waarvan de tekst door radio- Moskou is uitgezonden, verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Ik denk, dat het ge zonde verstand zal zegevieren en dat dit Groot-Brittannië en Frankrijk in staat zal stellen een rechtvaardige oplossing te vin den. Het Sovjet-volk wil geen verstoring van het vreedzaam naast elkander leven der naties zien. Alle conflicten kunnen door middel van onderhandelingen worden opgelost," aldus Kroesjtsjev, die ook nog zei dat het Egyptische naastingsbesluit in Frankrijk en Groot-Brittannië „teveel op winding heeft veroorzaakt". Naar onze mening is er niets onwettigs gebeurd. Het Suezkanaal is door Egyptenaren aan gelegd en het loopt over Egyptisch gebied. Wij leven thans in een tijd waarin door verovering en bezetting ontstane betrek kingen niet meer kunnen worden gebruikt om andere volken in een toestand van gehoorzaamheid te houden. De Sovjet-Unie meent dat het een on juiste politiek zou zijn druk op Egypte of op andere soevereine staten uit te oefenen. De belangen der Britse, Franse, Ameri kaanse en andere volken worden niet door de naasting der Suezkanaalmaatschappij getroffen. Slechts de voormalige Suez kanaalmaatschappij, die hoge winsten maakte met de exploitatie van het kanaal, kan zich thans niet langer ten koste van Egypte verrijken. De Sovjet-Unie, die rechtstreeks belang heeft bij het hand haven van de vrijheid van doorvaart door het Suezkanaal en die kennis heeft geno men van de verklaring der Egyptische re gering, dat het kanaal open zal blijven voor schepen van alle nationaliteiten, meent dat er geen reden bestaat zich on gerust te maken. Wij vertrouwen erop dat de toestand in het Suezkanaalgebied niet meer gespannen zal worden, aangenomen dat niet van buitenaf op kunstmatige wijze wordt gepoogd dit te veroorzaken". „Op hitsing tot het begaan van aanvalsdaden" moet veroordeeld worden. De Sovjet-Unie zou willen dat in alle landen wordt begre pen dat de Egyptische handelwijze geen aanleiding moet vormen tot strijd, doch dat zij integendeel een einde maakt aan abnor male betrekkingen, waarbij sommige staten andere in een toestand van slavernij hou den of uitbuiten, aldus Kroesjetsjev. duidelijk was uiteengezet. Toen was ver klaard, dat het "personeel geen ontslag kon nemen zonder gevangenisstraf te riskeren. De algemene raad van de Britse scheep vaart heeft de reders aangeraden de ka- naalgelden te blijven betalen aan de Suez kanaalmaatschappij en niet aan de Egyp tische autoriteiten. De reders moeten zelf uitmaken, of zij hun schepen rond Kaap de Goede Hoop zullen laten varen. De commerciële handel in sterling en Franse franken te Port Said ligt stil als resultaat van nieuwe Egyptische deviezen- voorschriften. Volgens Barclay's bank te Port Said geldt het voorschrift de handel in buitenlands geld te staken, alleen voor het „transferable sterling account" gebied en voor Franse franken. Volgens Barclay's bank ligt ongeveer een derde van de nor male handel van Egypte stil. Birma en Singapore hebben het Britse voorbeeld gevolgd door alle transfer van valuta naar Egypte te blokkeren. Birma is in 1948 uit het Britse Gemenebest getreden. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 fERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 LEDERTEX BROMFIETS)ASJES ƒ47.50 Veertien dagen voor de conventie der Democraten in Chicago WASHINGTON (Reuter) Senator Es- tes Kefauver heeft zich als gegadigde voor de benoeming van Democratisch kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap te ruggetrokken en zijn aanhangers opgeroe pen, Adlai Stevenson te steunen. Hjj ver klaarde, op grond van de uitslag der voor verkiezingen tot zijn besluit te zijn ge komen. Bij de vorige presidentsverkiezingen in 1952 was Stevenson de officiële kandidaat van de Democraten. Hij werd toen versla gen door Eisenhower. Kefauver's besluit doet de kansen van Stevenson aanzienlijk stijgen. Volgens de resultaten van de voor verkiezingen had Kefauver op de partij conventie, die op 12 augustus in Chacago begint, kunnen rekenen op 164'/2 stemmen, wat hem een tweede plaats gaf achter Ste venson, die toen zeker was van minstens 371 stemmen. Voor een benoeming zijn 686V2 stem nodig! Kefauver zei op een persconferentie, dat hij tot de slotsom was gekomen, dat hij veel tot „de eenheid en de overwinning" van de partij zou kunnen bijdragen door zich terug te trekken. Hij is van oordeel, dat Stevenson een goede kans maakt de Democraten naar de overwinning te voeren. Een tweede strijd tussen Eisenhower en Stevenson in de komende presidentsver kiezingen wordt volgens politieke waar nemers in New York steeds waarschijn lijker. De enige andere ernstige mededinger naar de Democratische kandidatuur, gou verneur Averell Harriman van New York, heeft verklaard niet van plan te zijn het voorbeeld van Kefauver te volgen. Enkele invloedrijke democratische leiders hebben reeds geopperd dat Harriman zich ter wille van de eenheid der partij moet terugtrek ken. Harriman zei dat verscheidenen van Kefauvers afgevaardigden na diens terug trekken hun steun aan hem hadden over gedragen. Hoewel Kefauver al eerder heeft ver klaard niet in het vice-presidentschap ge ïnteresseerd te zijn, acht de Democratische senator Neuberger het waarschijnlijk, dat hij voor die post in aanmerking zal komen. In het dok van de Bethlehem Steel Company ligt het Zweedse lijnschip „Stock holm", behouden de haven van New York binnengelopen na de noodlottige aanvaring met de „Andrea Dorea". De slanke voorsteven van het schip is ver vormd tot een massa verwrongen staal, duidelijke getuigenis van de kracht waarmee het schip zich in de „Andrea Dorea" boorde. Dank zij de waterdichte schotten zonk de „Stockholm" niet. (Van onze parlementaire redacteur De Partij van de Arbeid is niet bereid om op basis van het ontwerp-regerings programma van prof. Romrae mede te werken aan de totstandkoming van een kabinet, zoals deze beoogt in het leven te- roepen. Aldus ongeveer de kern van de brief die ingevolge een gisteren in de bij eenkomst van de fractie van de Partij van de Arbeid genomen besluit in de loop van de ochtend aan prof. Romme is toegezon den. Deze brief bevat uiteraard een toe lichting ter verklaring van dit afwijzend standpunt. Uit de kring van de Partij van de Arbeid vernam ik onder meer dat het ontwerp- programma-Romme in te sterke mate een K.V.P.-signatuur draagt. In plaats van dat het iets zou hebben bijgedragen tot oplos sing van de bij de formatiepoging van dr Drees gebleken meningsverschillen heeft het, zo merkte men op, veeleer het effect dat het de bestaande meningsverschillen met nog een groot aantal is gaan vermeer deren. Alles tezamen genomen is er geen beginnen aan om zo'n stuk te gaan amen deren. Aldus werd het afwijzend stand punt van de P.v.d.A. verklaard. Tot de kritiek, die uit deze kring geuit werd, behoorde dat het ontwerpprogram ma Romme de indruk maakt van uitermate kostbaar, men mag wel zeggen onbetaal baar, te zijn. Het zou bij verwezenlijking met zich meebrengen dat honderden mil joenen meer zouden moeten worden uitge geven onder andere op het gebied van de landbouw. Niet alleen ontbreekt iedere aanwijzing hoe men aan de hiervoor beno digde gelden zou moeten komen, maar bovendien is een tendens in het programma waar te nemen in de richting van de be lastingverlaging. Met betrekking tot het onderwerp „be zitsvorming" was volgens mijn P.v.d.A.- zegslieden duidelijk gebleken,dat inkom sten uit vermogen door een bepaalde vrij stellingsregeling bevoordeeld zouden wor den boven inkomsten uit arbeid. Ongustig luidde voorts ook het oordeel over de para graaf inzake Nieuw-Guinea. Men wist mij te vertellen, dat daarin wordt voorgesteld de maatschappelijke instanties, waaronder dan verstaan moeten worden de missie en de zending, te laten deelnemen aan de voor bereiding en uitvoering van de bestuurs- beslissingen. Als een voorbeeld van wat dit in de praktijk eventueel kan betekenen, vestigde men er mijn aandacht op dat, wanneer in een dorp alleen de missie zetelt, deze haar invloed niet alleen in aangele genheden van onderwijs en volksgzondheid (in het verkiezingsprogramma van de K.V.P. genoemde punten) maar ook in voorbereiding en uitvoering van alle over- heidsbeslissingen zou kunnen doen gelden. Hoe zal de protestantse zending, aldus de vraag die men in dit verband opwierp, daar over denken? Deze is er altijd op uit ge weest vermenging van haar werk met poli tieke verantwoordelijkheid te vermijden. De Anti-Revolutionaire fractie in de Tweede Kamer zou in haar brief willen kenbaar maken, dat zij in het algemeen wel met het programma, al heeft zij hier en daar natuurlijk wel bezwaren, kan mee gaan. Maar deze fractie wenst haar beslis sing omtrent het al dan niet zitting nemen' in een te vormen kabinet nog voor te be houden, om deze te laten afhangen van onder meer de zetelverdeling en andere punten. Bij informatie wist men mij te vertellen dat de voorzitter van de A.R.-fractie, de demissionaire minister Zijlstra, gevraagd naar de financiële bezwaren uit P.v.d.A.- kring, naar voren bracht dat dit een aan gelegenheid is, waarover men zich op het ogenblik niet druk hoeft te maken. Zijn standpunt schijnt namelijk te zijn, dat het tenslotte toch altijd een aangelegenheid van het kabinet is om uit te maken wat wel en wat niet kan en welke uitgaven voorrang moeten hebben. Ten aanzien van de fractie van de V-V.D. geldt, dat daar het wachten ook zal moe ten zijn totdat de formateur weet, hoe de andere fracties antwoorden op zijn brief van enige dagen geleden. Welnu, alles te zamen genomen mag men aannemen, dat prof. Romme tot de conclusie komt, dat hij van de formatie zal moeten afzien. Het viel mij namelijk op, dat in K.V.P.-krin- gen gisteren de opvatting heerste, dat het afwijzende standpunt van de Partij van de Arbeid voldoende aanleiding voor de for mateur zal zijn om zijn opdracht terug te geven. Mocht dit laatste gebeuren, dan rijst na tuurlijk de vraag wie en wat nu? Aange zien hierbij veel .onder meer zal afhangen van mogelijke adviezen, welke daarover nog aan het staatshoofd moeten worden uitge bracht, acht ik het juister dienaangaande op dit ogenblik geen voorspelling te doen. ALGIERS (United Press). Bijna tachtig rebellen de meesten in uniform zijn dinsdag bij vier afzonderlijke schermutse lingen in Algerije gesneuveld. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Bernard Shaw: Een onafhankelijk mens ergert de de slaven meer dan hun eigen afhankelijkheid. Vanmorgen omstreeks half twaalf is de trawler „Deining" (KW 8) ondanks de wilde staking op de IJmuidense trawler- vloot, met complete bemanning naar zee vertrokken. (Elders in deze editie worden bijzonderheden over de staking gegeven). Wij vernemen nader, dat de Katwijkse reder Meerburg, eigenaar van de „Dei ning", het achterstallige loon van 1 april af volgens de nieuwe CAO aan de beman ning heeft uitbetaald. Naar wij vernemen bestaan er te IJmui den serieuze plannen om binnenkort over te gaan tot de bouw van een paviljoen op de kop van de Vissershaven, dus ten westen van het gebouw van n.v. Bureau Wijsmui- Ier. Wanneer de vergunningen, die inmid dels zijn toegezegd, op tijd worden ver strekt, hoopt men het paviljoen nog dit jaar te openen. BOEDAPEST (United Press.) De Hon gaarse procureur-generaal, Gyorgy Non, heeft bekendgemaakt, dat er nog 27.800 politieke gevangenen zijn, „wier zaken op nieuw moeten worden onderzocht". Non, die tot het Hongaarse parlement sprak, beloofde, dat „ieder uit de gevangenis zal worden ontslagen, tenzij de begane over treding straffen noodzakelijk maakt". Hij gaf toe, dat er „in het verleden door de geheime politie vergissingen zijn be gaan". Hij voegde hier evenwel aan toe, dat sinds 1954 23.000 personen amnestie hebben gekregen. Non gaf tevens toe, dat sommigen al zijn terecht gesteld, maar dat „alles zal moeten worden gedaan om hun nabestaanden schadeloos te stellen". In 149 gevallen is „onwettig" opgetreden, zo zei hij. Het K.N.M.I. deelt mede: De zomer heeft gedurende de eerste twee zomermaanden juni en juli maar heel weinig van zich laten merken. De gemiddelde temperatuur van beide maanden was beneden normaal. Van het aantal zomerse dagen kan het zelfde worden gezegd. Zelfs was het in De Bilt sedert het begin der waarnemingen in 1848 nog nooit voorgekomen dat het aantal zomerse dagen tot augustus slechts drie bedraagt, zoals nu het geval is. Mei leverde één, juni geen en juli slechts twee zomerse dagen. Het normale aantal is totaal zestien. Zelfs de nog vaak genoemde slechte zomer van twee jaar geleden had het op 1 augus tus al tot zeven van deze warme dagen gebracht, dank zij de maand mei, die toen erg mooi was. Het aantal uren zonneschijn van juni en juli tezamen bedroeg in De Bilt 275 tegen 423 normaal, een tekort dus van gemiddeld bijna tweeeneenhalf uur per dag. Tot nu toe zijn in deze eeuw deze maan den alleen in 1907 nog somberder geweest. Toen werden in De Bilt slechts 259 uren zon geregistreerd. De hoeveelheid regen was in juni en juli op de meeste plaatsen groter dan normaal. Alleen in Zuid-Holland en Zeeland werd op tal van plaatsen de normale hoeveelheid niet beréikt. breiden. Morgen blijft het zwaar bewolkt waarbij de temperatuur tot de zelfde waar den als vandaag of iets hogere kunnen op lopen. De wind neemt in kracht toe. oooooooooooooooootxxxxxxxxxxY oc* rxxxxy na x o x* xxxx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen. Vrij krachtige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind, ruimend van zuid naar west; weinig verandering in temperatuur. 2 augustus Zon op 5.05 uur, onder 20.30 uur. Maan op 0.22 uur, onder 17.04 uur. Maanstanden 6 aug. 12.25 uur: nieuwe maan 13 aug. 9.45 uur: eerste kwartier 21 aug. 13.38 uur: volle maan 29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 augustus Hoog water 10.00 en 22.32 uur. Laag water: 5.21 en 17.50 uur. Donderdag 2 augustus Hoog water: 11.14 en 23.52 uur. Laag water: 6.30 en 19.09 uur. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland ..S "O- C OUXJLUUJUl «-A. KjCKf. m ^AX«.WJUUJUIJUA*. G S G w Ei'Ü XJOOOOOOOOOOOCO WEER WIND EN REGEN He K.N.M.I. deelt mede: De storm- depressie, die ook dinsdag in ons land nog veel wind veroorzaakte, trok langzaam over het Skagerrak naar Zuid-Zweden. In de nacht van dinsdag op woensdag namen daardoor de wind en buiigheid snel af. De depressie werd gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die woensdagochtend ons land passeert. Daarachter volgt echter een nieuwe oceaanstoring waarvan de regen zone zich woensdagochtend tot over Wales had uitgebreid. Het ziet er naar uit dat de oceaandepressie haar weg over midden- Engeland zal vervolgen en dat zij donder dag dicht langs ons land zal voorbijtrekken. De regenzöne bereikt woensdagmiddag het westen van ons land en zal zich in de nacht verder over vrijwel het gehele land uit- Stockhokn Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca regen regen zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. half bew. licht bew. nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt ozo 19 windst. 15 w -17 windst. 16 zzw 17 zzw 16 wzw 17 windst. 21 nnw 22 zw 24 n 26 w 19 zzw 19 windst. 21 w 22 windst. 23 windst. 27 windst. 24 windst. 25 windst. 34 ono 27 nnw V c-S 3 2 4 0,1 0 0,6 0 0 0 0 0 0,2 0,3 0 0 0 0 0 0 0 0 Weerstoestand binnenland Den Helder half bew. mat. w 14 2 Ypenburg zwaar bew. wzw 13 0,4 Vlissingen zwaar bew. zw 13 0' Eelde zwaar bew. wzw 12 1 De Bilt zwaar bew. zzw 12 3 Twente zwaar bew. wzw 11 2 Eindhoven zwaar bew. zzw 11 3 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. mat. z 11 0,2 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1