Conferentie over Suezkanaal op 16 augustus in Londen Egypte en de Sovjet-Unie onder de 23 genodigden HET WEER: Enkele buien Haarlems Dagblad HAZENBERG De Koningin raadpleegde mr. Van Schaik en dr. Drees j Plastic Herenregenjassen ƒ11.75 Westelijke Grote Drie bereikten akkoord PATISSERIE DEKKERS Het woord is aan VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Voldoening Van kraam tot kraan Verworpen Moskou wacht af wat Cairo aan Londen antwoordt I DE KABINETSFORMATIE Zeventienjarige jongen wilde zijn meisje vergiftigen Autobenzine en andere aardolie-produkten duurder Oproep tot „heilige oorlog" uitgegaan in Cairo C&e MORRIS tefm uouiuu/ 71e JAARGANG No 21 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 174 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben gisteren volledige overeenstemming bereikt over een oplossing van het conflict over het Suezkanaal. De Britse regering zal 23 landen inclusief de Sovjet-Unie en Egypte uitnodigen voor een conferentie over de internationalisering van de Suez-kanaal-maatschap- pij, die op donderdag 16 augustus in Londen zal beginnen. De landen, die zijn uitgenodigd, zijn: Egypte, Frankrijk, Italië, Nederland, Spanje, Turkije, de Sovjet- Unie, W.-Duitsland, Griekenland, India, Indonesië, Perzië, Japan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Pakistan, Portugal, Zweden, de Verenigde Staten, Australië, Ceylon, Denemarken en Ethiopië. Het doel van de conferentie zal zijn te onderzoeken welke stappen moeten worden gedaan om het Suez-kanaal onder een internatio naal statuut te brengen om de continuïteit van de werking van het kanaal te ver zekeren overeenkomstig de waarborgen in de conventie van 1888 en rekening hou dend met de gewettigde Egyptische belangen. Er wordt in het communiqué, dat na het driemogendheden overleg is uitgegeven, niets gezegd over de mogelijke duur van de conferentie, maar de Westelijke mogend heden zijn zeker niet bereid tot eindeloze discussies met de Russen of met Egypte. Waarschijnlijk zal de conferentie slechts enkele dagen duren. Indien geen eenstem mig besluit kan worden genomen, zullen Frankrijk en Groot-Brittannië waarschijn lijk in zee gaan met een regeling, waarvoor een meerderheid is te vinden. Groot-Brit tannië en Frankrijk hebben het de Verenig de Staten duidelijk gemaakt, dat zij van plan zijn geweld te gebruiken, indien vre delievende middelen om president Nasser internationale controle te doen aanvaarden» mochten falen. De Verenigde Staten zouden zich hierbij ten slotte hebben neergelegd. Het Britse standpunt dat het kanaal niet alleen in handen van Nasser mag blijven, is gehandhaafd. Toen Dulles het Foreign Office verliet, zei hij „de resultaten zijn zeer bevredi gend. Er bestaat volledige overeenstem ming". Selwyn Lloyd, die Dulles verge zelde, bevestigde dat volmondig. In het communiqué worden geen bijzonderheden gegeven over de soort van internationale controle, die de drie mogendheden zich voor ogen hebben gesteld. Vernomen wordt echter, dat men een internationale hoge autoriteit en een administratieve raad in gedachten heeft. De raad zal verantwoor delijk zijn voor de dagelijkse functionering van het kanaal en de vrijheid van door vaart waarborgen. De internationale auto riteit zal een zelfbesturend lichaam zijn, dat niet rechtstreeks verantwoordelijk zal zijn aan de UNO. Verwacht wordt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken aan de conferentie zullen deelnemen. De conferen tie gaat in elk geval door, ook wanneer er landen zijn, die weigeren deel te nemen. In de Britse pers heerst algemeen vol doening over het resultaat van de bespre- kingen, hoewel de komende moeilijkheden niet worden onderschat. Het zal lang duren voor het vertrouwen in Egypte zal zijn hersteld. Het is ook verre van zeker of Nasser bereid zal zijn over internationale controle te spreken. Misschien zullen er ook landen zijn, die wel willen deelnemen aan de discussies, doch zich buiten de in ternationale organisatie willen houden. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn van mening dat er snel ingegrepen moet wor den om te voorkomen, dat Nasser de vruch ten van zijn daad plukt. De beide landen zullen tot geweld overgaan, wanneer Nas ser nog voor de conferentie de handschoen mocht opnemen door de vrije vaart te be lemmeren. Dat lijdt geen twijfel te meer, na de onmiskenbare steun die het Lager huis gisteren aan de ondubbelzinnige ver klaringen van de regering heeft gegeven. Egyptische officiële kringen hebben het Westerse voorstel tot internationale controle en administratie van het Suezkanaal ver worpen. „Dit voorstel houdt geen rekening met Egypte's recht op soevereiniteit binnen de eigen landsgrenzen", zei een regerings functionaris. Andere functionarissen vroe gen zich af of de Verenigde Staten het aan vaardbaar zouden achten liet Panamaka naal onder internationaal toezicht te stel len. In het communiqué van Londen wordt de naasting van het Suezkanaal veroordeeld als „partijdig en eenzijdig". Het feit dat Egypte de employés van het Suezkanaal- maatschappij onder bedreiging met ge vangenisstraf dwingt voor het nieuwe staatsbedrijf te werken, wordt „een ont kenning van de fundamentele menselijke rechten" genoemd. De drie regeringen erkennen de rechten van Egypte als een soevereine staat. Hierin is het recht van nationalisatie begrepen, doch slechts als de genationaliseerde eigen dommen geen internationaal karakter heb ben. Zij wijzen er op dat Egypte zelf heeft erkend het kanaal te willen gebruiken voor een nationaal doel. Zij zijn van mening dat onder deze omstandigheden de vrijheid en Het is een kraan van een vogel",hoopt men in Artis nog eens te zullen zeggen van de thans zeven dagen oude kraanvogel, die met zijn ouders donderdag voor het eerst een luchtje kwam scheppen in de Amsterdamse dierentuin en daarmee de status van kraamvogel prijs gaf. de veiligheid van het kanaal worden be dreigd. De Suezkanaalmaatschappij heeft altijd een internationaal karakter gehad., zowel wat betreft haar aandeelhouders, di recteuren en personeel, als in haar verant woordelijkheid ten aanzien van het onder houden van het Suezkanaal als een inter nationale waterweg. In de conventie van Konstantinopel in 1888, werd ook duidelijk bepaald dat dit internationale karakter voort zou blijven bestaan, ook als -de con cessierechten zouden zijn verjaard. Egypte heeft in oktober 1954 dit internationale ka rakter erkend en beloofd zich te zullen houden aan de conventie van 1888. De Israëlische ambassadeur in Londen zal vandaag met minister Selwyn Lloyd spreken over het feit, dat Israel niet tot de uitgenodigde landen behoort. In Israëlische kringen legt men er de nadruk op, dat Israel groot belang heeft bij de vrije doorvaart door het Suezkanaal. Sinds de stichting van de staat Israel in 1948 heeft Egypte steeds geweigerd door gang te verlenen aan schepen, die op Israel varen. ADVERTENTIE Een heerlijke roomboterkoek ƒ1.50 per stuk VRUCHTENGEBAK 6 RINGERSREPEN 1.— 1e klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ TELEFOON 6479 Afwijzing kan Sovjet-Unie in een moeilijk parket brengen MOSKOU (Reuter). Volgens diploma tieke kringen te Moskou wordt verwacht, dat de Sovjet-regering spoedig bekend zal maken, dat zij de uitnodiging voor de in ternationale conferentie over het Suez kanaal te Londen aanvaardt, mits Egypte hetzelfde doet. Moskou zal waarschijnlijk wachten, totdat president Nasser op de uitnodiging heeft gereageerd. Als deze reactie afwijzend is, komt de Sovjet-Unie, naar de mening van Westelijke waar nemers, in een moeilijk parket te ver keren. Russische deelneming aan de con ferentie zou in overeenstemming zijn met de opvatting van partijsecretaris Kroesjt- sjev. Hoewel de Sovjet-Unie nieuwe span ningen in het Midden-Oosten schijnt te willen vermijden, kan zij echter moeilijk deelnemen aan besprekingen, die Egypte zou boycotten. Nasser zou deze maand een bezoek aan Moskou brengen, doch er wordt rekening mee gehouden, dat het bezoek met het oog op de toestand wordt uitgesteld. Welingelichte kringen te Nieuw Delhi verklaren, dat India de uitnodiging zal aannemen, doch zonder zich bij voorbaat uit te spreken over het voorstel tot vesti ging van internationale controle op het Suezkanaal. Premier Bandaranaike van Ceylon heeft meegedeeld, dat zijn land de uitnodiging heeft aanvaard. Waarnemers te Bonn verwachten dat de Duitse bonds republiek, die ruim de helft van de olie, die zij nodig heeft, via het Suezkanaal aanvoert, de uitnodiging zal aannemen. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft zijn instemming be tuigd met het besluit, een conferentie bij een te roepen. Hij acht dit de enige manier om de zaak aan te pakken. Semi-officiële kringen te Stockholm vertrouwen er op, dat Zweden, dat op de ranglijst van ge bruikers van het kanaal een achtste plaats inneemt, aan de conferentietafel vertegen woordigd zal zijn. Gezaghebbende Itali aanse kringen verklaarden, dat Italië voor stander is van internationaal toezicht op het kanaal en bijgevolg aan de voorgestel de conferentie zal deelnemen. Naar van welingelichte zijde te Kopen hagen werd vernomen, zal Denemarken waarschijnlijk met Noorwegen en Zweden overleg plegen om te komen tot een ge meenschappelijk Scandinavisch standpunt ten aanzien van de conferentie. Deense en andere Scandinavische scheepvaartorgani saties hebben te kennen gegeven, dat zij belang hebben bij een internationaal toe zicht op het Suezkanaal onder het gezag van de UNO. Japan zal de uitnodiging aanvaarden evenals Griekenland. In oppositiekringen wordt er bij de Griek se regering op aangedrongen, de traditio nele vriendschappelijke betrekkingen met Egypte te handhaven en tevens de belan gen van de Griekse koopvaardij te bescher men. In het oppositieblad „Eleutheria" wordt gezegd, dat Washington zich losge maakt heeft van „de verouderde Britse po- Itiek en nu een realistisch standpunt ten aanzien van de vraagstukken van het Mid den-Oosten gaan innemen". ADVERTENTIE CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Bij inlevering van f 10.— aan kassa bons, in onze winkel besteed (ook op choc.art.) 1 GROTE TAART CADEAU Èiïfii# 1 I 1. •I K j fx- V': 1 ir ft#";- .8:- 'yx I P $1 1 g§ C'>x-:vy.vyNv:y.:.x-Xv:v Een recente opname van Prinses Irene, die zondag 5 augustus haar zeventiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom). (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Koningin gistermiddag de vice- president van de Raad van State, de beide Kamervoorzitters en de voorzitters van de vijf grootste Kamerfracties had geraad pleegd, heeft zij gisteravond eerst de mi nister van Staat, mr. J. II. R. van Schaik, en daarna dr. Drees ontvangen. Uit de mededeling van het kabinet der Koningin hierover valt op te maken dat men duide lijk onderscheid moet maken tussen het horen van de groep personen, die des mid dags zijn geweest en, daarna, het inwinnen van het advies van mr. Van Schaik en dr. Drees. Mr. Van Schaik had het verzoek naar het Huis ten Bosch te komen reeds ontvangen voordat des middags de vice-president van de Raad van State en de Kamer- en de frac tievoorzitters gehoord waren. Mr. Van Schaik heeft toen nog een gesprek gehad met prof. Romme, dus voordat hij zich naar het staatshoofd begaf. Op het ogenblik tast men in Den Haag in het duister omtrent hetgeen er nu zal gebeuren. Het feit dat mr. Van Schaik als minister van Staat om advies is gevraagd is in zoverre niet verwonderlijk, aangezien het in de loop der jaren meer dan eens, zij het dan in uitzonderlijke gevallen, ook is voorgekomen dat ministers van Staat tij dens een kabinetscrisis zijn gehoord en wel in die hoedanigheid. Dat ligt trouwens in zoverre min of meer voor de hand, aange zien deze zldzame eretitel bijkans uitslui tend wordt verleend aan personen met grote staatkundige ervaring. In herinne ring zij gebracht dat minister Van Schaik in 1951 tezamen met dr. Drees een toen mislukte opdracht heeft gekregen. Ik veymeld dit louter bij wijze van historisch feit zonder hiermee te willen suggereren dat er nu weer van iets dergelijks sprake Rottenkruid in rumbonen Een 17-jarige jongen uit Eindhoven heeft, gedreven door jaloezie, getracht een 16-jarig meisje van het leven te beroven. Hij had haar tijdens de kermis leren ken nen en was verliefd op haar geworden. Toen hij bemerkte, dat een van zijn vrien den het meisje het hof maakte, wilde hij meteen maar korte metten maken. Hij kocht bij een drogist wat rattenkruid en liep daarmee een dag op zak, zonder vast omlijnde plannen. De dag daarna vulde hij drie rumbonen door middel van een glazen spuit met het vergif en bood het meisje er twee van aan. Gelukkig ont dekte het meisje door de vieze smaak dat er iets niet klopte en spuwde de rumbonen uit. De jongen is onmiddellijk aangehouden, heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het meisje heeft geen nadelige gevolgen ondervonden van het gebruik van de vergiftigde rumbonen. Prijsstijgingen op de wereldaardoliemarkt hebben ook in Nederland tot gevolgen ge leid. De prijs van autobenzine is verhoogd met een halve cent per liter; dieselolie is een cent duurder en stookolie 12.50 per ton. Petroleum is anderhalve cent in prijs gestegen. zou kunnen zijn. Veeleer mag men aanne men dat gisteren mr. Van Schaik uitslui tend is gehoord om advies uit te brengen en niet meer dan dat. Dit heeft hij trou wens ook gedaan als minister van Staat tijdens de pogingen tot kabinetsformatie van 1952. Het is opgevallen dat dr. Drees zeer lang op bezoek bij de Koningin is geweest. Het kan natuurlijk zijn dat met hem de ver schillende mogelijkheden, die hij wel of niet ziet, besproken zijn. Hier en daar gaat de gedachte er naar uit, dat hij wellicht thans binnenkort weer een opdracht zou krijgen, maar ook andere namen worden genoemd; onder meer die van de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, mr. Burger, terwijl in Den Haag ook prof. Zijlstra wordt genoemd, niet als formateur, maar als informateur. Voor dit laatste schijnt in de huidige om standigheden de demissionaire minister ir. Staf minder in aanmerking te komen,.om dat er over zijn houding tijdens deze crisis zijn wisselend standpunt ten aanzien van de vraag wat er voor de defensie nodig was nogal ontstemming zou bestaan, in het bijzonder in de kring van de K.V.P. De Koningin heeft hedenmorgen op het Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvan gen de vice-voorzitter van de Raad van State dr. A. A. L. Rutgers, de fractievoor zitter van de P.v.d.A. mr. J. A. W. Burger en de fractievoorzitter van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Confucius: Wie met mensen wil schuiven als met houten pionnen, merkt vroeg of laat dat zijn schaakbord leeg is. Eerste Britse koopvaardijschepen kiezen route om de Kaap PARIJS (Reuter/AFP). De rector van de Al Azhar-universiteit te Cairo, heeft via radio-Cairo de Mohammedanen en Kopten in Egypte opgeroepen tot „de hei lige oorlog". De rector die wordt be schouwd als de hoogste dignitaris van de Egyptische Islam verklaarde, dat geweld dadige bezetting van het Suezkanaal een oorlogsverklaring zou betekenen. Egyptische organisaties en verenigingen hebben op vergaderingen president Nasser volledige steun toegezegd en bekend ge maakt, dat zij zich „onder de wapens ge steld" hadden om de nationalisatie van het Suezkanaal te verdedigen. Nadat reeds twee correspondenten van Britse bladen uit Egypte zijn gewezen, is donderdag nog een Egyptische correspon dent verboden berichten naar het buiten land te zenden. Het nieuws, dat de Britse regering haar onderdanen in Egypte heeft aangeraden dit land te verlaten, had weinig uitwerking op de Londense effectenbeurs. De effecten handelaars namen over het algemeen een afwachtende houding aan. Op de rubber- markt deed zich een scherpe prijsstijging voor, maar op de scheepsvrachtenmarkt had het nieuws geen waarneembare in vloed. Men neemt aan, dat de reders met schepen, die door het kanaal moeten gaan, hun gedragslijn niet zullen veranderen, totdat de gebeurtenissen hen hiertoe dwingen. Lloyds meldt, dat de scheep vaart door het kanaal normaal voortgang heeft. Noch koper, noch tin vertoonden prijsveranderingen van enige betekenis op de metaalbeurs. Ook de prijzen van lood en zink bleven tamelijk stabiel. Twee Britse schepen, de pakketboot Ja son" en het vrachtschip „Temple Arch", die uit Australië op weg waren naar het Suezkanaal zijn van hun route afgeweken en varen nu om Kaap de Goede Hoop naar hun bestemming. Het zijn de eerste Britse koopvaardijschepen die het Suezkanaal mijden. „Als het gehele huidige verkeer van het Suezkanaal voortaan van de route langs de Kaap gebruik zou moeten maken, zouden de Zuid-Afrikaanse havens dat niet aan kunnen", zo luidt het oordeel van de scheepvaartkundige medewerker van de „Cape Times". De Britse minister van Handel, Peter Thorneycroft, heeft in het Lagerhuis ver klaard dat alle lopende uitvoervergun ningen voor levering van wapens en muni tie aan Egypte, met inbegrip van pantser voertuigen en onderdelen, vliegtuigen en -motoren, zijn ingetrokken en dat geen nieuwe vergunningen zullen worden uitge geven. Twee Britse torpedoboot jagers zijn langszij de aan Egypte verkochte torpedo boot jager „Al Quahar" in de haven van Portsmouth komen liggen. Naar aanleiding van berichten dat het Egyptische schip on der bewaking zou zijn geplaatst, verklaar de een woordvoerder van de Britse admi raliteit, dat daar geen sprake van was en dat de „Al Quahar" te allen tijde kon ver trekken. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 XAAJGGGXJOCXXXXXXXXXXXXXXXXXZKXXZXDCOCOCCCCOCOCOCOOCCOOQ VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Opklaringen afgewisseld door buien. Kans op onweer. Matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets minder koel. 4 augustus Zon op 5.08 uur, onder 20.27 uur. Maan op 2.30 uur, onder 18.47 uur. Maanstanden 6 aug. 12.25 uur: nieuwe maan 13 aug. 9.45 uur: eerste kwartier 21 aug. 13.38 uur: volle maan 29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 3 augustus Hoog water: 12.38 en uur. Laag water: 7.55 en 20.36 uur. Zaterdag 4 augustus Hoog water: 1.11 en 13.50 uur. Laag water: 9.12 en 21.47 uur. ^®®99®oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooi KIL EN VOCHTIG WEER .waarin nog talrijke buien voorkomen. In deze toestand komt het komende etmaal niet veel verandering zodat weer opklarin gen worden afgewisseld door buien. De temperaturen blijven beneden normaal. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland tLO 1.5 c •se 8 Stockholm Oslo g Kopenhagen Aberdeen 8 Londen 8 Amsterdam o Luxemburg Parijs 8 Bordeaux g Grenoble Nice Berlijn Frankfort c S «Cti SÜM 17 r.genbui no geheel bew. windst. 18 half bew. nnw 15 motregen n 14 regen w 19 motregen zzw 17 regen /zw 16 zwaar bew. w 20 zwaar bew. w 21 regen nw 26 licht bew. nw 27 regen w 18 zwaar bew. zw 21 zwaar bew. wzw 22 regen regenbui onbewolkt licht bew. regenbui neveJ onbewolkt windst. 22 z 23 o 26 wzw 24 w 26 windst. 29 ono 27 München Het herfstachtige weer van donderdag Zürich werd veroorzaakt door een depressie, die Genève over de Waddeneilanden naar noord-Polen Locamo trok. De westelijke tot noordwestelijke Wenen wind bereikte aan de kust stormkracht en Innsbruck in het binnenland kwamen windstoten van Rome 80 tot 90 km per uur voor. Er viel op tal Ajaccio van plaatsen regen. In de nacht van don- derdag op vrijdag ontlastten zich hier en Weerstoestand binnentand daar zware buien, die soms met onweer ge- Den Helder paard gingen. Ypenburg Vanmorgen om 7 uur werd over een pe- Vlissingen riode van twaalf uur op het vliegveld Vol- Eelde kei een hoeveelheid afgetapt van 34 mm. De Bilt Een restant van de depressie trok over Twente midden-Engeland! naar de Noordzee. Achter Eindhoven deze storing is iets koelere en minder voch- VTv. Z.-Limb. lichte regen zw tige maar wel onstabiele lucht met weste- lijke winden ons land binnen» gaan stromen ®-mperat,uur 15 va,n hedenmorgen 7 uur, - S "S 0> c O - C-S 1 0,2 1 12 0,4 2 2 2 3 0,2 0 24 1 1 7 0,5 0 zwaar bew. windst. 13 zwaar bew. windst. 13 zwaar bew. wnw 14 zwaar bew. windst. 12 zwaar bew. zw 12 geheel bew. zzw 12 zwaar bew. zw 12 13 9 26 3 6 8 5 15 4 de neerslag van de laatste 24 uur.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1