Groen Co Franse belastingzorgen tot later orde uitgesteld PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Mr. Stikker leverde in Genève warm pleidooi voor Sunfed Een wonderlijke ontdekking in de tropen Eisenhower acht kandidatuur voor vice-president nog open Wereldnieuws Vrede en vrijheid gedijen niet naast hongerarmoede en onwetendheid De radio geeft zaterdag President voelt zich goedmaar niet zo goed als een jaar geleden Parlement op reces HANDEN DESINFECTEREN Toch ió het zo Carrière VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 Drie Nederlanders bij een bende op Celebes gezien Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Een veilige oplossing voor een hinderlijk probleem Thans ook in Nederland. Republikeinse Congres leden nemen Stassen op de korrel Ulbricht kondigt afschaffing voedseldistributie aan A chtenveertigurige werk week wordt wellicht ingekort Geen verbetering verwacht van lening aan Indonesië Linkse IJslandse ministers tegen NAVO-lidmaatschap Dreigende staking op de Westduitse handelsvloot MUMMUrJf G-U DESINFECTERENDE ZEEP Matroos schoot op jongen ~"A GENèVE (A.N.P.) De Nederlandse re gering beschouwt het als een „tragische vergissing" dat de UNO .SUNFED", het fonds voor de financiering van hulp aan onderontwikkelde gebieden, nog altijd niet tot stand heeft gebracht, zo heeft de leider van de Nederlandse delegatie, mr, D. U. Stikker, in een voltallige vergadering van de Economische en Sociale raad van de UNO te Genève verklaard. Deze opinie van de Nederlandse regering ontspruit uit een diep gevoel van interna tionale verantwoordelijkheid. „In mijn land ■wordt de kwestie van sociale en economi sche ontwikkeling beschouwd als een van de grote wereldproblemen van onze tijd. Vrede en vrijheid kunnen niet groeien naast honger, armoede en onwetendheid. Daarom is de economische ontwikkeling van onder ontwikkelde landen een van de meest po sitieve vormen, waarin wij kunnen bijdra gen tot een werkelijke en duurzame vrede". Mr. Stikker verwierp het door sommige landen gebruikte argument, dat de tot standkoming van „SUNFED" moet wach ten tot er een internationale overeenkomst over ontwapening zou zijn gesloten. Het standpunt, dat bewapening in vredestijd voorrang boven economische ontwikkeling zou moeten hebben, is onaanvaardbaar voor de Nederlandse delegatie, zei hij. „Een regering van een democratisch land dat zulk een theorie in praktijk zou trach ten te brengen op nationaal niveau, zou zich niet lang kunnen handhaven en wat op na tionaal niveau onaanvaardbaar is, is even afkeurenswaardig op internationaal terrein. In mijn landi wordt het tragische feit, dat wij de lasten van de bewapening nog niet hebben kunnen verminderen, pijnlijk ge voeld. Het is even tragisch dat wij met al onze technische kennis en onze materiële hulpbronnen niet in staat schijnen te zijn, miljoenen medemensen die in ellende leven een bestaan te helpen vinden dat mens waardig kan warden genoemd. Mijn dele gatie is ervan overtuigd dat de bedragen, die in sociale en economische ontwikkeling worden gestoken, later de ware „atomen voor de vrede" zullen blijken". Mr. Stikker, die het debat van ECOSÓC over de financiering van economische ont wikkeling opende, verwierp zowel de op vatting van de landen van het Sovjetblok, die de rol van het particuliere kapitaal in de economische ontwikkeling niet willen erkennen, als het standpunt van anderen die het terrein van actie van het fonds uit sluitend voor particuliere investeringen ge reserveerd willen zien. Evenmin aan vaardde mr. Stikker het argument dat het fonds een „ondragelijke last" zou leggen op de schoudersvan de leden van de UNO. Een kwart percent van het nationale inko men van die landen zou volgens hem vele malen de som van het kwart miljoen dollar opleveren, die nodig is om het fonds in werking te laten treden. Oorlogvoering Mr. Stikker noemde het verontrustend diat de Sovjet-Unie begonnen is de hulp aan onderontwikkelde landen te gebruiken als een vorm van wereldbeschouwelijke en economische oorlogvoering. „Als wij er niet in Slagen te voorkomen dat de kwestie van de hulpverlening een hoofdaspect van de koude oorlog wordt, kunnen wij het denk beeld van een UNO-fonds wel opgeven, zo zei hij. Mr. Stikker betoogde, dat het ge wenst zou zijn dë eerste jaren van het be staan van het fonds de nadruk te leggen op schenkingen en in een latere fase pas op HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Reportage. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.40 Koperkwartet en piano. 12.00 Pla ten. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte mu ziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.35 De volkstuin bron van gezonde ontspan ning, causerie. 14.50 Fanfare-orkest. 15.12 Reportage. 15.35 Holland Festival: Groot symfonisch orkest en solist. 16.35 Boekbe spreking. 16.50 Platen. 17.15 Weekjournaal. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Gevarieerd programma. 19.00 Inleiding laatste phase Nationale Anjer Actie door Z. K. H. Prins Bernhard. 19.05 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest. en amusementskoor. ?°.45 Platen. 21.00 Cabaret. 21.30 Socialistisch com mentaar. 21.45 Opsporing verzocht. 22.30 Schimmenspel op zee, hoorspel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Instrumentaal octet. 14.20 Platen. 14.40 Amateursuitzending. 15.00 Kro niek v. Letteren en kunsten. 15.40 Amateurs uitzending. 16.00 De schoonheid van het Gre goriaans. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Idem. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Inlei ding laatste fase Nationale Anjer-actie door Z. K. H. Prins Bernhard. 20.05 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Eureka. 21.30 Platen. 22.35 Wij luiden de zon dag in! Aansluitend Avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.4524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) Eurovisie: 14.1515.25 Internationale zwem wedstrijd in Glasgow: Engeland—Nederland. 15.2516.30 Internationale atletiekwedstrijd EngelandTsjecho Slowakije, in Londen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkesteoncert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio Alma nak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 en 15.35 Pla ten. 16.00 Accordeonrecital. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonrecital. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelrecital. 17.45 Koorzang. 17.55 Orgelrecital. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Orkestconcert. 20.30 Operettemuziek. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.30 Joodse volksliederen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. leningen. Die Nederlandse spreker besloot met er nogmaals op te wijzen, dat „de pro blemen van de onderontwikkelde landen onze eigen problemen zijn, moreel, econo misch en politiek, nu en in de toekomst". De Nederlandse delegatie hoopt dat de stemming dit jaar iets gunstiger voor de verwezenlijking van SUNFED zal zijn dan bij vorige gelegenheden, aangezien de te genwoordige Franse regering door het ont werpen van het „plan Pineau" heeft ge toond belangstelling te hebben voor een onderneming van deze aard en omdat de Amerikaanse regering het SUNFED-plan onlangs opnieuw in studie heeft genomen. Maar niemand maakt zich de illusie, dat de Verenigde Staten werkelijk positieve stap pen ten aanzien van SUNFED zullen ne men voordat de verkiezingen achter de rug zijn. DJAKARTA (United Press) De poli tie in Zuidoost Celebes heeft meegedeeld, dat zich drie Nederlanders bevinden onder een bende van 300 rebellen, die zich op houden in de streek rond Kolaka. Volgens de politie zouden twee van de drie Neder landers als artsen voor de bende werken; de derde zou als onderwijzer optreden. Volgens de politie zijn de drie Nederlan ders waarschijnlijk enige jaren geleden door opstandelingen in de omgeving van Makassar ontvoerd. Politieofficieren zeiden het drietal voor het eerst tijdens een zui veringsoperatie in december 1955 waarge nomen te hebben. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 ADVERTENTIE LJET begon ergens in de tropen waar een aantal wetenschapsmensen bezig was proeven te nemen met een product, dat uitkomst zou moeten brengen voor een probleem, dat al jaren vele vrouwen in vele landen bezig hield n.l.: Hoe voorkom ik hinderlijke transpira tie en onaangename transpiratiegeur. Het geurprobleem was reeds gedeelte lijk opgelost. Het zoeken was echter naar een product, dat zowel deze on aangename geur als het hinderlijke transpireren met succes zou kunnen tegengaan en, vooral niet te vergeten, dat veilig zou zijn voor huid en kleding. Welnu, deze proeven in tropisch kli maat z(jn met groot succes bekroond geworden. Na een triomftocht in o.a. Zuid-Amerika, Italië, Frankrijk en Zwitserland doet thans ook de AJda- stick in Nederland zijn intrede. De dubbele werking van deze veilige déodorant-stick heeft reeds nu, na enkele dagen vele Nederlandse vrou wen enthousiast gemaakt. Geen won der! Aïda beschermt gedurende 24 van de 24 uur. Na het gebruik voelt U zich als herboren. Zo fris en veilig voelde U zich nog nimmer. Ook wat betreft Uw huid en kleding geen zorgen, want Aïda is volkomen onschadelijk. Ook voor U is Aïda gemaakt. Elke morgen geeft Aïda ook U in 30 secon den deze nieuwe-kracht-schenkende zekerheid: tot de volgende dag goed verzorgd te zijn. Gebruik dus voortaan Aïda, de stick met dubbele werking, in practische en economische schroef- koker. In dubbele zin: een juweel op Uw toilettafel. WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Pre sident Eisenhower heeft op een persconfe rentie geen partij willen kiezen in de kwes tie van de omstreden kandidatuur van Richard Nixon voor herverkiezing als vice- president van de Verenigde Staten. Hij verklaarde, dat Nixon voor hem volkomen aanvaardbaar is, doch hij was niet van plan, op de uitspraak van de partijconven tie vooruit te lopen. Over de eventuele aan vaardbaarheid van gouverneur Herter van Massachusetts wilde hij zich niet uitlaten. Overigens prees hij het werk, dat Stassen, de man die zich voor een kandidatuur van Herter heeft uitgesproken, als adviseur voor kwesties betreffende de ontwapening heeft gedaan. Hij voegde hieraan toe, dat Stassen, evenals iedere andere Amerikaanse bur ger, het recht heeft, voor zijn politieke voorkeur uit te komen. Stassen heeft een maand verlof gekregen om zich aan zijn „politieke activiteit" te kunnen wijden. Tenslotte verklaarde de president, dat hij de post van Republikeins kandidaat voor AIDA, a product of Margareth Duncan, is verkrijgbaar in elke goede zaak WASHINGTON (Reuter) - Eisenhowers adviseur in ontwapeningszaken, Stassen, is er in een verklaring van de leiders van de commissies uit de Republikeinse frac ties in het Congres, die de verkiezings campagne leiden, beschuldigd van „onver antwoordelijke activiteit" door zich te ver zetten tegen de kandidaatstelling van Nixon voor een nieuwe ambtsperiode als vice-president. Stassen heeft van de pre sident een maand verlof gekregen om zich als burger te kunnen wijden aan „politie ke activiteit". Stassen is van oordeel, dat gouverneur Herter van Massachusetts meer aantrekkingskracht op de kiezers uitoefent dan Nixon. De ondertekenaars van de boodschap aan Stassen verklaren dat Nixon op 20 augustus, ondanks het optre den van Stassen, bij de eerste stemming door de partijconventie te San Francisco bij acclamatie zal worden gekozen. BERLIJN (Reuter) Aan de rantsoene ring van levensmiddelen, die sinds de oor log in Oost-Duitsland van kracht is, zal volgend jaar een eindè'komen, aldus wordt meegedeeld in een verslag van een rede, die partijsecretaris Ulbricht tot het cen trale comité van de Oostduitse communisti sche partij heeft gehouden. Op het ogen blik zijn suiker, vetten en vlees nog op de bon. Ulbricht verklaarde, dat de rantsoene ring kon worden beëindigd dankzij de eco nomische hulp, die Oost-Duitsland op grond van de vorige maand te Moskou ge sloten overeenkomst van de Sovjet-Unie zal ontvangen. Ook deelde de partijsecreta ris mee, dat de Sovjet-Unie ermee heeft in gestemd, de prijs voor het in Oost-Duits land gewonnen uranium te verhogen. De uraniummijnen worden geëxploiteerd door een gemengd Russisch-Duitse onderne ming. De nieuwe prijs betekent een groot financieel voordeel voor de Duitse demo cratische republiek, aldus Ulbricht. Ulbricht verklaarde verder, dat het poli tieke bureau heeft voorgesteld, volgend jaar de nu geldende werkweek van achten veertig uur met drie uur te verminderen. Tussen 1958 en 1960 zou de werkweek dan tot veertig of tweeënveertig uur worden verkort. DJAKARTA (Reuter) In regerings kringen in Djakarta heeft men zijn voldoe ning uitgesproken over het bericht uit Washington, dat het Internationale Mone taire fonds Indonesië een krediet heeft ver leend van vijftig miljoen dollar. Men ver klaarde, dat dit de deviezenpositie zal ver sterken en het land zal helpen de huidige periode te overbruggen, totdat de uitvoer handel zich zal hebben hersteld. In handelskringen is men echter van mening, dat de lening slechts een tijdelijke verlichting zal betekenen, tenzij de rege ring een nieuwe politiek zal gaan volgen en een einde maakt aan de achteruitgang van de economische positie. (Van onze correspondent in Parijs) Vandaag is de Franse Kamer eindelijk mét (verlate) vakantie gegaan. Voor de regering-Mollet breekt nu een periode aan zonder zware parlementaire zorgen. Die zorgen zijn de premier sedert het begin van het jaar, toen hij zijn regering vormde met medewerking van de radicalen en de Gaul listen, niet bespaard gebleven. De Algerijn se kwestie stond bij die moeilijkheden in het stormcentrum. Mollet erfde de consequenties van een kortzichtige, irreële politiek, die zich jaren lang blind had getoond voor de nieuwe ontwikkeling in Noord-Afrika en de „ont waking" <jer Arabische volken, consequen ties van politieke, militaire en financiële aard. De socialist Mollet moest in de „Franse departementen van Algerije" een pacificatie doorvoeren die op een twee lingzusje van een koloniale oorlog lijkt. Hij verloor op het binnenlandse politieke front van Algerije zijn strijdmakker van bet republikeinse front, Pierre Mendès- France en hij was genoodzaakt nieuwe be lastingen te heffen, die lijnrecht indruis ten tegen het socialistische partijprogram ma en in het algemeen tegen elk primair sociaal begrip. Dat waren de prijzen, die hij te betalen kreeg om een regering In stand te houden, die zelf niet over een parlementaire meerderheid beschikte. Een positie, die hem verplichtte een ruim deel van de politieke inventaris van zijn recht se tegenstanders over te nemen. Niet consequent Consequent is de lijn, die Mollet gevolgd heeft, dan ook niet geweest en het linkse merkteken was op zijn politiek maar heel vaag te onderkennen. Een duidelijk voor beeld van zijn meer behendig dan princi pieel beleid is zijn laatste regeringsdaad voor de vakantie geweest: het (vierentwin tigste) vertrouwen dat hij vroeg en ver kreeg over de financiële middelen, waar mee de Algerijnse oorlog moet worden be streden. In beginsel was Mollet er voor ge weest, dat de veertienhonderd miljard francs, welke' de schatkist te kort kwam, geheel door nieuwe belastingen zouden worden gedekt. Terecht is hij van oordeel dat, nu vierhonderdduizend jonge Fransen hun leven voor het vaderland hebben inge zet, de rest van het volk haar portemon nee wel eens mag openen. De rechtse par tijen en de radicalen voelden echter meer voor een lening en waren tegen dwang (op het financiële front), hoe gering de succes kansen van een staatslening in deze tijd en onder de huidige economische verhou dingen Wk geschat moeten worden; Een compromis werd het gevolg, een echt Frans compromis. Er zou ingrijpend op de ambtenaren worden besnoeid die de socialisten niettemin als hun natuur lijke beschermers beschouwen en tegen over die bezuiniging van vierhonderd mil jard zou een lening dan nog eens honderd vijftig miljard moeten opleveren. Zo werd het „vertrouwen" opnieuw gewonnen en de vakantie bereikt. Maar het probleem, dat aan de orde is, werd er stellig niét mee opgelost. Men moet het nog zien ge beuren, dat in Frankrijk een socialistische regering zoveel ambtenaren de laan uit stuurt en de staatslening zal daar kan evenmin twijfel over bestaan die gepro jecteerde honderdvijtig miljard zeker niet halen. De nieuwe belastingen zullen dus toch eens onvermijdelijk blijken. Nu komen de miljarden veel later binnen. Misschien zelfs te laat om een inflatie te voorkomen of de oorlog op de huidige voet te kunnen voort zetten. Maar voor dit ogenblik zijn de zor gen weer even weggewuifd. Men gaat de vakantie en de toekomst tegemoet onder het gebruikelijke, opgewekte motto: wie dan leeft wie dan zorgt REYKJAVIK (Reuter) Twee IJsland se ministers, die in de regering de uiterst linkse partij van het Volksbondigenootschap vertegenwoordigen, hebben verklaard niet te kunnen instemmen met een voortgezet IJsland's lidmaatschap van de Noord-At lantische Verdragorgamisatie. De ministers Valdimarsson en Josefsson, die respectie velijk de portefeuilles van Maatschappelijk Welzijn en Handel en Visserij beheren, hebben verklaard niet geraadpleegd te zijn voor het uitgeven van een regeringsverkla ring, waarin aangedrongen werd op het vertrek der op IJsland gelegerde Ameri kaanse troepen, doch waarin tevens gezegd werd dat IJsland lid van de NAVO wilde blijven. 39. Knarsend en bonkend kwam de auto matische bediende op Panda af, maar deze vluchtte nu niet langer. „Blijf staan!", riep hij, „of ik smijt deze fles nitroglyce rine naar je stalen kop!" Maar de robot ging onverstoorbaar verder en strekte zijn stalen grijpers vit. „Daar dan!", riep Pan da, terwijl hij de fles met het ontplofbare goed naar de hardhandige machine slin gerde, „hier heb je dan een proefje van je eigen medicijn!" Knutseleer sloot de ogen en drukte de vingers in de oren. Maarde ontploffing, die hij verwachtte, kwam niet. De robot had de hals van de fles in zijn stalen kaken opgevangen en liet nu het straffe vocht gulpend in zijn binnenste verdwijnen! De gevolgen van deze zwelgpartij bleven niet uit. De robot wankelde even, alsof hij beneveld was; toen begon hij opeens luid te brommen, knetterende bliksemstralen speelden om hem heen en uit zijn neus kwamen wol ken stoom. Met hernieuwde energie stapte hij op Panda af, de stalen handen uitge strekt! „Pas op!", riep Knutseleer, „maak dat je weg komt! Vlucht! Hij, is nu over laden met energie! Hij is overspannen!!" het vice-presidentschap nog als open be schouwt. Bovendien had Nixon hem ge zegd, dat hij in geen geval wenste, dat de Republikeinse conventie een bij voorbaat besliste kwestie zou zijn. Over zijn gezondheidstoestand zei de president, dat hij zich goed voelt, maar niet zo goed als een jaar geleden. Hij zei er echter niet aan te twijfelen dat hij zijn werk nog vier jaar zou kunnen doen. De beslissing ligt bij het Amerikaanse volk, zo voegde de president hieraan toe. Eisen hower zag er duidelijk magerder uit dan op zijn laatste persconferentie, vóór zijn ziekte, op 6 juni. Hij doorstond het sper vuur van vragen, dat in een half uur tijds op hem werd afgevuurd, echter goed. Goede conditie President Eisenhower is „in goede con ditie", aldus heeft zijn lijfarts, generaal- majoor Howard Snyder, na een nieuw on derzoek aan de pers verklaard. Volgens de dokter zal Eisenhower, wat de campagne voor de presidentsverkiezing betreft, even veel kunnen doen als wanneer hij niet ziek zou zijn geweest. Zijn hartwerking is on veranderd gebleven. Stassen heeft vHjwel onmiddellijk een verklaring uitgegeven, waarin hij zijn in stemming betuigt met hetgeen Eisenhower over de Republikeinse kandidatuur voor het vice-presidentschap heeft gezegd. „De conventie is nu definitief open", aldus Stas sen, die hieraan toevoegde dat hij er nog steeds van overtuigd is, dat een stembiljet, waarop de namen van Eisenhower en Her ter voorkomen, de sterkste waarborg zal zijn, dat Eisenhower aan de macht blijft en de Republikeinen een meerderheid in het .Congres krijgen. Van onze correspondent in West- Duitsland) In dfe Westduitse handelsscheepvaart dreigt een grote staking uit te breken, waardoor het Westduitse handelsverkeer op zee stil zou komen te liggen. Het is niet het lagere personeel, dat het werk wil neerleg gen, maar het zijn de kapiteins, de officie ren en de ingenieurs, die op de schepen werkzaam zijn, tezamen ongeveer tiendui zend man. De staking heeft betrekking op looneisen. Men heeft nog geen tijdstip vast gesteld, waarop de staking zou moeten be ginnen. De laatste besprekingen, die te Hamburg tussen de D.A.G., de Deutsche Amgestellten Gewerkschaft qn de bonden van de Duitse reders en kustscheepvaarders werden ge houden, waaraan onder andere ook een vertegenwoordiger van het Westduitse mi nisterie van Arbeid heeft deelgenomen, zijn op niets uitgelopen. De D.A.G., waarbij on geveer een derde deel der kapiteins en of ficieren is aangesloten, weigert het nieuwe tarief te erkennen, waarover de werk gevers en de O.T.V., de Gewerkschaft öf- fentliche Diepste, Transport und Verkehr, het op 1 juni mei elkaar eens waren ge worden. De werkgevers staan op het standpunt, dat een loonsverhoging van dertien percent, waarbij nog enkele andere verbeteringen van de materiële positie komen, voldoende moet zijn, maar de werknemers spreken over twintig percent. Het bestour van de D.A.G. gaat met het stakingsplan akkoord, maar de bond van de Duitse reders heeft verklaard, dat de staking illegaal en on rechtmatig zou zijn. ADVERTENTIE maar dan ook goed doen l Wist Uw handen en die van Uw kinderen daarom dagelijks met Verkrijgbar in epotheek en drogisterij Laatste. In de ouderdom van 109 jaar is in de Amerikaanse staat Minnesota Albert Woolson overleden, de laatste van de ruim tweeëneenhalf miljoen soldaten die eens het leger der Noordelijken tel de in de Amerikaanse burgeroorlog. Van het leger der Zuidelijken zijn nog drie man in leven. Machinaal. In het laboratorium van de „Radio Corporation of America" te Princeton in New-Jersey wordt gewerkt aan een elektronische dicteermachine, die het gedicteerde automatisch weer geeft in machineschrift. Straf. Wegens „activiteiten tegen de staat" zijn vier katholieken door een recht bank in Split in Joegoslavië tot zware straffen veroordeeld. Bovendien is de sluiting gelast van de theologische school en het seminarie en de Francis caner hogeschool in Split. Voorkomen. De Aluminium company of America en de Aluminium workers en waardoor deze staking op het laatste union hebben een driejarig-contract ge tekend dat de aluminium-staking opheft en waardoor deze staking op het laatste ogenblik wordt voorkomen. De overeen komst voorziet in een salarisverhoging van 46 dollarcents per uur over drie jaren. Baby. Prins Rainier van Monaco heeft in een radio-toespraak tot zijn volk mede gedeeld, dat zijn echtgenote, prinses Gracia, in Februari een baby verwacht. Gevangen. De laatste der drieënveertig aapjes, die er tien dagen geleden in slaagden uit een niet afgesloten kooi in de Hamburgse dierentuin te ontsnap pen, is vrijdag op zestien kilometer van Hamburg gevangen. Noodtoestand. Nadat de regering de op stand heeft bedwongen, is donderdag de noodtoestand in Honduras afgekondigd, die twintig dagen zal duren en censuur op pers en radio met zich brengt. Vol gens de jongste berichten heeft de op stand aan vierenveertig mensen het le ven gekost; er zouden ongeveer vijftig gewonden zijn. De leider van de opstand is ontkomen. Terug. Lord Radcliffe, de Britse jurist die belast is met het opstellen van een grondwet voor Cyprus, is na een ver blijf van drie weken op het eiland in Londen teruggekeerd. In een bekend making wordt gezegd, dat Lord Rad cliffe waarschijnlijk een tweede bezoek aan Cyprus zal brengen om zijn werk te voltooien. Aangespoeld. Dicht bij Portsmouth, de ha ven waar in april de Russische schepen voor anker gingen die Boelganin en Kroesjtsjev naar Engeland hadden ge bracht, is een lijk aangespoeld, dat van de kikvorsman Crabb zou kunnen zijn. Men heeft echter nog geen spoor van 't rubberpak teruggevonden, dat Crabb bij zijn duik in de buurt van de Sovjet schepen aanhad. Klacht. In een gevecht met een Israëlische patrouille zijn donderdag twee leden van de Jordaanse burgerwacht gedood, aldus is door het hoofdkwartier van het Arabische Legioen in Amman bekend gemaakt. De Israëliërs zouden ook enige verliezen hebben geleden. Jordanië heeft bij de gemengde bestandscommis sie een klacht ingediend. Proef. De regering van Israel heeft een contract getekend voor de bouw van een proefinstallatie ter waarde van ongeveer driehonderdduizend gulden, die volgens de uitvinder zoet water kan vervaardigen uit het water van de Dode Zee, dat het zoutste water ter we reld is. Niet. Gouverneur Herter heeft verklaard dat hij zich niet beschikbaar stelt als kandidaat voor het vice-presidentschap der Verenigde Staten. Hij was door mi nister Stassen, president Eisenhowers speciale adviseur in ontwapeningszaken, naar voren geschoven. De politie heeft de 23-jarige matroos Th. C. T. aangehouden wegens poging tot zware mishandeling. T. was in zijn tuin bezig met een luchtdrukpistool op een schijf te schieten. Op de muur zat een ze venjarig buurjongetje G. L. toe te kijken. De matroos gelastte de jongen zich te ver wijderen, hetgeen deze weigerde. Dan schiet ik je er af, riep T. uit en loste enige waarschuwingsschoten. Toen het .kind nog bleef zitten, richtte de schutter op het hoofd van het ventje, dat door een kogeltje aan het hoofd werd getroffen. Het kogeltje bleef onder de huid zitten en is in een ziekenhuis verwijderd. AAN DE UIT Voor-Indië stammende Hope diamant zijn talrijke legenden ver bonden, waardoor de steen de naam kreeg ongeluk aan te brengen. Volgens de ver halen zou in de 17de eeuw een Franse avonturier deze saffierblauwe diamant in India gekregen hebben, een mededeling die we zonder bewijs van overdracht moei lijk kunnen aanvaarden, aangezien de steen in het land van herkomst als heilig werd beschouwd en zeker niet aan de eerste de beste avontu- f rier zou worden meegegeven. Maar goed, voor de destijds formidabele som van 20.000 pond kwam de diamant in het bezit van Lodewijk XIV, die de avonturier in de adelstand verhief uit dankbaarheid voor de matige prijs die hij hem had berekend. U ziet, alles is betrekkelijk in deze wereld. Willen we de bijgelovige suggesties dien aangaande geloven, dan begonnen de on gelukken aan het Franse hof toen de blauwe diamant daar zijn intrede deed. De eerste die getroffen werd, was de raads man van Lodewijk XIV,'die de steen ter gelegenheid van een hoffeest had gebruikt. Hij viel in ongenade, werd de volgende dag reeds in de kerker geworpen en bleef daar tot hij 19 jaar later stierf. De konink lijke geliefde, madame de Montespan was het volgende slachtoffer, want ook zij viel in ongenade, nadat zij de steen eens ge dragen had. Het treurige einde van Marie Antoinette behoeven we wel nauwelijks in herinnering te brengen, om u te doen be seffen hoe ongelukkig het met de dragers van de blauwe diamant is afgelopen. Toch zijn we zo vrij te veronderstellen dat deze nare geschiedenissen zich ook zonder de siersteen zouden hebben voorgedaan, want het milieu en de tijd waarin de dames en heren leefden leenden zich hier nu een maal voor. We zouden erg onvolledig zijn, indien we vergaten te vermelden dat de blauwe diamant in de Franse revolutietijd uit de kroonschat werd gestolen, een feit dat we eigenlijk als een gelukje zouden moeten aanmerken. In 1830 werd vervolgens door de bankier Hope in Londen een blauwe diamant van aanzienlijk lichter gewicht gekocht en men vermoedt dat dit een stuk is van de steen uit de Franse kroonschat. Hoe het ook zij, deze door Hope gekochte splinter staat als de Hope diamant be kend, raakte in handen van Habib Bey en werd in 1911 aan E. M'Lean verkocht. Het enige ongeluk dat bij al die transacties valt te vermelden, is wellicht de schom melende prijs van het ding, waardoor weieens 4/5 van het daarvoor betaalde bedrag er bij kon inschieten. En dat is een héél verlies indien de koopsom 80.000 pond ljeeft bedragen (1908). Inmiddels heeft de Hope diamant het grootste deel van onze ruimte opgeslokt (hetgeen we eveneens als een ongelukste ken zouden kunnen beschouwen) en daar om geven we als sluitstuk het leukste ver haal dat we van diamanten kennen: Fre- dericus Re.x kocht in het jaar 1742 de „groene diamant" voor 200.000 taler en droeg hem gewoon als gesp op zijn hoed. Dat kon hij doen, want hij stond als een hoogst bescheiden man bekend! Zonder noemenswaardige schokken kun nen we nu op valse parels overstappen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2