HORLOGES VAN NIEL Uitgaan in Haarlem Regen veroorzaakte landbouwramp in Overijsel, Gelderland en Drente Agenda voor Haarlem Nog maar elf dagen geldig „Stad op stelten" in Amsterdam Vijftig jaar geleden Israel overweegt aanleg van kanaal en oliebuisleiding Parijs niet ontevreden over het resultaat van Londen rHoe is het ontstaan?^ Voorzitter van het landbouwschap: Timesacht het kanaalplan van Lord Hoare Belisha niet praktisch Nationale Vergadering wekt regering op niet voor Nasser te wijken VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 3 Vele boeren staan weer voorde ref®ring kredd®ten verstrekt ais tege- ernstige financiële zorgen Nederland „geschokt door Egyptisch optreden" Sir Bernard Docker heeft de strijd verloren Ook Twining is voorstander van troepenvermindering Patachou en Guylaine Guy in de kurzaal Dit woord: ENTHOUSIASME Plan van Amerikaanse multi-miljonair Uit Haarlems Dagblad van 3 augustus 1906 „De situatie in de landbouw in Overijsel, Drente en Gelderland, als gevolg van de grote regenval van de laatste weken, is een zeer ernstige", zei de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap, na een bezoek aan de getroffen gebieden donder dag te Zwolle. „Deze ramp zal erger blijken te zijn dan de in 1954 geleden schade". Het ergst is zijns inziens ongetwijfeld Overijsel getroffen. De grootste schade is aan gericht aan de hooi- en aardappeloogsten. De schade voor de bedrijven loopt sterk uiteen van normaal tot volledig oogstverlies. Dit jaar hebben we weer te maken met een abnormale regenval evenals in 1954. Het verschil is echter, aldus de heer Louwes, dat de overvloedige regenval dit jaar reeds op 10 juli begon. Toen viel er bijvoorbeeld in midden-Overijsel op een dag 66 mm regen, in veertien dagen ongeveer 211 mm. In 1954 begon de regen pas op 16 augustus. Toen was de hooioogst reeds binnen. Dit jaar echter nog lang niet. De aardappelen moeten voor een groot deel nog groeien. Ook de haver en de rogge zijn nu nog lang niet voor de oogst gereed. Op grote schaal zien we thans dat de grond van water verzadigd is, zo zei de heer Louwes, structuurbederf treedt dan ook veel vuldig op. moetkommg in de geleden schade. Deze In Gelderland doen de moeilijkheden zich vooral voor in het stroomgebied van de Berkel en in iets mindere mate in dat van de Schipbeek. De Berkel kan de nor male watercapaciteit niet opbrengen, aldus de heer Louwes. In Overijsel, waar de toe stand wel bijzonder erg is, hapert de wa terafvoer in grote mate. Er zijn plannen om de waterafvoer te verbeteren, maar daar heeft men thans nog niets aan. In Vroonshoop is een vierde tot de helft van de aardappeloogst verloren gegaan, even als zeer veel hooi, zo deelde de heer Lou wes mee. Voorts is daar en elders in de provincie Overijsel zeer veel schade aan gericht aan het nog niet gemaaide gras. Het zou een wonder genoemd kunnen wor den wanneer men een tweede hooioogst zal kunnen krijgen. Voor de veehouders op de gemengde bedrijven is dit niet minder dan een ramp, aangezien velen van hen de komende winter geen voeder zullen heb ben voor hun. vee. Velen zien zich dan ook genoodzaakt het vee te verkopen.. Ook in Drente is plaatselijk veel hooi verloren gegaan, vooral op de kleinere be drijven. Ook hier zijn veel aardappelen verloren gegaan. Men ziet algemeen het verschijnsel dat de grond vol water zit en afgesloten is van de lucht. Wanneer het weer slecht blijft zal de situatie daardoor steeds ernstiger worden. De heer Louwes verklaarde, dat de schade zich in de ge troffen streken uitstrekt over tienduizen den hectaren. Vele boeren staan thans weer voor ern stige financiële zorgen en velen van hen waren ook in 1954 bijzonder zwaar ge troffen. Toen was het Duits water waar men overlast van had, thans alleen nog de regen; maar wellicht zal het Duitse water ook in de nabije toekomst weer moeilijkhe den gaan opleveren. Prijsbeleid landbouw faalt Veel landbouwers staan thans nog onder de druk van de afbetaling van overheids- kredieten die zij kregen voor de in 1954 geleden schade. De heer Louwes acht het een der zwakste zijden van ons landbouw beleid dat dit alleen is afgestemd op nor male risico's. Thans heeft men echter met een abnormale toestand te maken. Het prijsbeleid in de landbouw is daar niet op ingesteld. Daardoor hebben vele landbou wers geen reserves voor rampen als deze. Van de opbrengsten der goede jaren wordt veel afgeroomd door de belastingen. Het is een algemene wens in de landbouw, zo merkte de heer Louwes op, dat de fiscus bij haar berekening van de belasting een gemiddelde neemt van de laatste twee ja ren. Dit is echter niet het geval. Reserves zijn er veelal niet, of men heeft ze belegd in noodzakelijke investeringen, die vooral nodig zijn door de steeds voortschrijdende mechanisatie. De heer Louwes verwacht zeker in tal van bedrijven ernstige liquidi teitsmoeilijkheden. Het probleem is wat er thans gedaan moet worden. In andere bedrijven is het veelal mogelijk de verliezen van het ene jaar goed te maken met de verdiensten van het andere jaar. In de landbouw echter niet. Het zal nu in de eerste plaats nodig zijn de schade te registreren. In 1954 heeft ADVERTENTIE Naast onze bekende topmerken OMEGA - TISSOT - BUREN brengen wij een grote sortering Anker-horloges vanaf 36.50 GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM SPECIAALZAAK SINDS 1883 VRIJDAG 3 AUGUSTUS Minerva: „Doctor at sea", 8.15 uur. Rem brandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Davy Crockett", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sun valley Serenade", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van de zeebodem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schaduw van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The Goldrush", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: 8 uur, „De rechter van Zalamea". Nassaulaan 1224 uur: Kermisvermakelijkheden. ZATERDAG 4 AUGUSTUS Minerva: „Doctor at sea", 2.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, Montagne's jeugd- variété. „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oorschot: „Davy Crockett", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sun valley Serenade", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van de zeebodem alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De koning der cowboys", alle leeft., 2.30 uur. „De schaduw van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur, „Drie jongens en een hond', „The Goldrush", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 Vakantieprogramma. „Phffft 18 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: 8 uur, „De rechter van Zala mea". Nassaulaan 1224 uur: Kermisverma kelijkheden. Frans Halsmuseum, 20.30—22.30 uur: Avondopenstelling met oude muziek en kaarslicht. weg staat thans weer open., aldus de heer Louwes. Rampenfonds landbouw Hij deelde nog mede dat in Overijsel ze ker de helft van de hooioogst verloren is gegaan; nauwkeuriger gegevens zijn. er echter nog niet. De verwachting is zeker, dat dit jaar de schade groter is dan die van 1954, vooral omdat ook thans de gemengde bedrijven zo geleden hebben. In het algemeen bepleitte de heer Lou wes tenslotte een landbouwbeleid, dat een meer bestendig karakter draagt dan het huidige. De boerderij dient de zetel te zijn van het boerengeslacht. De heer Louwes ontveinsde zich niet, dat het prijsbeleid in de landbouw niet zodanig kan zijn, dat alle calamiteiten kunnen worden opgevangen. In. dit opzicht denkt hij aan een mogelijk op te richten nationaal rampenfonds voor de landbouw. Teken van afnemen der Europese invloed zegt premier Nehroe De Nederlandse regering heeft op infor maties van de Egyptische regering naar haar opvatting van de Nederlandse rege ring over de naasting van het Suez-kanaal geantwoord, dat zij geschokt is door het unilaterale optreden van de Egyptische regering, dat in alle beschaafde landen sterk wordt afgekeurd. Hier aan werd toe gevoegd, dat men zich in Nederland bijzon der ongerust maakt over het unilaterale optreden van jonge landen in het alge meen. Men denkt hierbij aan het optreden van de regering van Indonesië inzake de Ronde-Tafel-overeenkomst. De Australische minister van Buiten landse Zaken Casey heeft verklaard, dat het voor Australië en enkele andere lan den een levensbelang is dat de overeen komst nopens het Suez-kanaal strikt wordt nageleefd, omdat hun economie staat of valt met een onbelemmerd vervoer van goederen door het kanaal. Premier Nehroe van India heeft gezegd, dat wat er nu met het^Suez-kanaal ge beurt een symptoom vormt van de geleide lijke afneming der Europese invloed in Azië en Afrika. India moet begrip hebben voor de nieuwe vrijheidskrachten die in deze twee werelddelen ontstaan. Alleen dan kan het een juiste politiek bepalen, aldus Nehroe. Pakistan bestrijdt Egypte's recht om een commerciële onderneming in het land te nationaliseren niet, aldus heeft de Pakis taanse minister van Buitenlandse Zaken verklaard. Maar Pakistan stelt veel belang in een regeling voor de kwestie waarbij de vrijheid van het kanaal zonder onder scheid voor de gebruikers wordt verzekerd, aldus de minister. De oppositie partijen verlieten het Pakistaanse parlement toen de voorzitter dinsdag een motie, waarin president Nasser met de naasting van de Suezkanaal maatschappij gefeliciteerd werd, niet in behandeling wenste te ne men. Dit bankbiljet van vijfentwintig gulden, dat in 1949 in omloop kwam, verliest op 15 augustus zijn geldigheid. Wie er nog één of meer van bezit kan deze bij bankinstellingen inwisselen tot 14 augustus TEL AVIV (Reuter). De directeur- generaal van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Israel de aanleg overweegt van een nieuw kanaal en een nieuwe buisleiding met het oog op de mogelijke stopzetting van het verkeer via het Suezkanaal. Er bestaan twee plannen, het ene voor de aanleg van een kanaal van de Israëlische haven Elath aan de Golf van Akaba naar Haifa en een tweede plan voor de aanleg van een oliebuisleiding van Elath naar Haifa voor het vervoer van olie uit het Midden-Oosten. Dit laatste project is eer der uitvoerbaar daar de aanleg van een buisleiding goedkoper zal zijn en binnen een jaar gereed kan zijn. De directeur- generaal deelde mede, dat de plannen in bijzonderheden zijn uitgewerkt, doch dat er politieke en economische moeilijkheden zijn. Het voorstel van Lord Hore Belisha om een kanaal tussen de Middellandse Zee en de Golf van Akaba aan te leggen, heeft volgens de Londense Times onmiskenbaar aantrekkelijke kanten, maar is toch niet praktisch. Volgens Lord Hore Belisha zijn er voor een nieuw kanaal twee routes mogelijk: men zou het kunnen graven van de Golf van Akaba naar een punt ten noorden van Gaza, of van de Golf van Akaba in noordelijke richting, de Wadi Araba stroomopwaarts, langs Dode Zee en Jordaandal naar Haifa. In het eerste geval zou het kanaal 150 mijl lang worden, en geheel binnen Israel liggen, in het tweede geval zou de lengte 250 mijl zijn, en zou het kanaal gedeeltelijk door Israëlisch, ge deeltelijk door Jordaans grondgebied moe ten worden gegraven. In beide gevallen zouden de problemen van de aanleg, ge zien de geaccidenteerdheid van het terrein, en in niet mindere mate de kosten, af schrikwekkend zijn. De essentiële tegenwerping evenwel is, dat het nieuwe kanaal even kwetsbaar zou zijn als het Suezkanaal. De doorgang LONDEN (Un. Press) Engelands meest spectaculaire industrieel, Sir Bernard Docker, heeft zijn strijd om herbenoemd te worden tot president-directeur van het machtige Birmingham Small Arms-concern verloren. Op een aandeelhoudersvergade ring, die op zijn verzoek gehouden werd, stemden de aanwezige aandeelhouders bij handopsteken met 303 tegen 109 stemmen tegen Dockers resolutie,waarin voorgesteld werd de man, die hem ontslagen heeft, op zijn beurt te ontslaan. Een tweede door Docker ingediende resolutie, waarin hij herbenoeming van zichzelf als president directeur voorstelde, werd met 240 stem men tegen 66 stemmen eveneens verwor pen. Niet minder dan 1500 aandeelhouders van het machtige concern, dat zowel wa pens als speelgoed maakt, waren aanwezig. De Dockers bezaten twee auto's, die met gouden platen bedekt waren. De zitting in een van deze gouden „Daimlers" was van luipaardenhuid. Radford zegt dat Tsjang Kai Tsjek op militaire hulp kan rekenen WASHINGTON (Reuter-AFP) De staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, ge neraal Twining, heeft gezegd een voorstan der te zijn van vermindering van de Ame rikaanse troepensterkte en grotere nadruk op atoomwapens. Hij zei dit voor een senaatscommissie, doch uit veiligheids oogpunt is niet zijn hele verklaring voor publicatie vrijgegeven. Twining betoogde dat het nieuwe leger op atoomleest moet worden geschoeid, omdat hij ervan over tuigd is dat deze wapens in een eventuele oorlog zullen worden gebruikt. Ook sprak Twining over nieuwe wapens, zoals inter continentale doelzoekende projectielen, bommenwerpers met atoomaandrijving, en „chemische bommenwerpers". Dit laatste wapen is nog geheim. Men gelooft dat het een geheel nieuwe brandstof zal gebruiken en dat de voortstuwing gebaseerd is op de ervaring die men met raket-motoren heeft opgedaan. In de toekomst zal de helft van alle stra tegische missies door geleide projectielen worden gevlogen, doch voor tactische mis sies zal men voor tweederde op bemande vliegtuigen moeten rekenen. Dit is de con clusie van zeven Amerikaanse luchtmacht- generaals die op het ogenblik in New Or leans het toekomstig gebruik van geleide projectielen bespreken. Nooit van gehoord President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie verklaard nog nooit gehoord te hebben van een voorstel om de omvang van de Amerikaanse strijdkrach ten tegen 1960 met 800.000 man te vermin deren. Dit voorstel zou afkomstig zijn ge weest van admiraal Radford, de voorzitter van de commissie van stafchefs. De presi dent zei, dat een dergelijk voorstel nooit ernstig was overwogen, doch hij herinner de er aan, dat er in 1953 een poging was gedaan, om, op grond van nieuwe wapens en een algemene modernisering van de strijdkrachten, te komen tot een wijziging in de defensiepolitiek en zoveel mogelijk het personeel te beperken. De Verenigde Staten blijven aan de na- tionalistisch-Chinese strijdkrachten een belangrijke militaire hulp verstrekken, zo heeft admiraal Radford na besprekingen te Taipeh op Formosa verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat maarschalk Tsjang Kai Tsjek meer steun had gevraagd. Hierover wilde hij zich niet verder uitlaten. De Frans-Canadese ontdekking van Char les Trenet, de chansonnière Guylaine Guy, zal voor het eerst ons land bezoeken en optreden in de Kurzaal te Scheveningen op donderdag 16 augustus. Aan haar de buut in Nederland zal die avond een caba retprogramma van eigen bodem vooraf gaan, waaraan onder andere zal worden medegewerkt door Jules de Corte. De Franse chansonnière Patachou zal op dinsdag 28 augustus in de Kurzaal optre den. Zij wordt bij die gelegenheid door een instrumentaal ensemble begeleid. (Van onze correspondent in Parijs) De resultaten van de conferentie van de Grote Drie over het Suezkanaal te Londen worden in Parijs, de omstandigheden in aanmerking genomen, nogal gunstig beoor deeld. Men had liever gezien dat, alvorens de grote conferentie voor 16 augustus bij eenkomt, de Westelijke mogendheden in wat groter getale de koppen bjj elkaar hadden gestoken. Dat heeft Dulles blijk baar niet gewild, maar aan de andere kant hebben de Verenigde Staten concessies aan Groot-Brittannië en Frankrijk gedaan die deze teleurstelling ruimschoots overscha duwen. De Amerikanen, die Nasser „ge maakt" hebben, hadden in Frankrijk de laatste dagen geen bijzonder goede pers en daarom stemt het politieke kringen in Parijs tot voldoening dat Dulles het Brits- Franse standpunt een eindweegs tegemoet is gekomen, al zullen Londen en Parijs op eventuele Amerikaanse militaire steun dan ook niet mogen rekenen. De kans, dat Nasser weigert aan de voorgestelde conferentie deel te nemen, acht men te Parijs niet uitgesloten en de risico's van zo'n weigering worden niet onderschat. Een militaire actie zal dan on vermijdelijk zijn en de Fransen hebben, in navolging van de Britten, voorzorgsmaat regelen genomen en hun Middellandse Zee- vloot in Toulon in staat van alarm ge bracht. Ook heeft de Franse regering Fran sen die geen dringende zaken in Egypte hebben, aangeraden het land te verlaten. Deze waarschuwing is bedoeld voor vrou wen en kinderen. Er zijn ongeveer 15.000 Fransen in Egypte. Het conflict rond het Suezkanaal beroert de Fransen te sterker, omdat men beseft, dat indirect nu ook over de uitslag van de Algerijnse crisis kan worden beslist. Een overwinning van Nasser, zo merkte een officiële woordvoerder op, zou de Alge rijnse oorlog ten minste met twee jaar verlengen. Met zijn nederlaag daarentegen zou ook het lot van de Algerijnse rebellen binnen enkele weken zijn bezegeld. In dat licht moet men de resolutie zien, die het Franse parlement gisteren met algemene stemmen, op de communisten na, heeft aangenomen en die de regering op wekt tegenover kolonel Nasser een on wrikbare standvastigheid te blijven tonen. Aan de resolutie was een kort debat voor afgegaan, waarin alle fractieleiders, met uitzondering van de communistische, de regering verzochten tegenover Nasser geen soepelheid te betrachten. Paul Reynaud, premier ten tijde van Frankrijks val in de tweede wereidoorlog, deed een aanval op de Verenigde Staten „die de lawine ontketenden door hun wei gering de Assoean-dam te financieren. Als het Panama-kanaal door Panama zou wor den genationaliseerd, wat zou hun stand punt dan zijnReynaud oefende cri- tiek op de plannen, ook de Sovjet-Unie bij het overleg te betrekken. „Als dat gebeurt, zal de Sovjet-Unie spoedig haar oude droom verwezenlijkt zien, de Middellandse Zee via de Dardanellen te bereiken". Jacques Soustelle, die vorig jaar gouver neur-generaal van Algerije was en een van de naaste medewerkers van generaal De Gaulle is geweest, heeft verklaard, dat de Franse regering haar Britse en Ameri kaanse bondgenoten duidelijk moet maken dat nu het ogenblik is gekomen om van Suez tot Algerije een gemeenschappelijk front te vormen tegenover „de oorlogs zuchtige waanzin van de Egyptische dicta tor". Dit zou moeten gebeuren niettegen staande „de pro-Arabische tradities van de Britten en de oliebelangen van de Ameri kanen". Een week geleden had het Westen, na de Egyptische uitdaging, de keuze tussen twee wegen: de weg van München en die van Korea. Na de conferentie van Londen en vooral de uitspraken van de Britse en Franse volksvertegenwoordigingen kan het Cairo wel duidelijk zijn, dat men de twee de weg gekozen heeft. Het Westen is vast besloten zijn belangen en de vrijheid van de internationale scheepvaart zo nodig met geweld te verdedigen. Wij hebben ten min ste tot half augustus vermoedelijk span nende uren voor de boeg. door de lange en smalle Golf van Akaba, die door de kusten van Egypte en Saoedi- Arabië wordt begrensd, kan van hieraf worden belemmerd; de passage van Israë lische schepen naar de haven van Elath wordt reeds door op het schiereiland van Sinaï geposteerde Egyptische batterijen belet, evenals de Israëlische scheepvaart door Egyptische ambtenaren uit het Suez kanaal wordt geweerd. De mogendheden die het recht van vrije doorvaart verdedi gen, zouden bij het nieuwe kanaal even zeer met de onderbreking hiervan worden bedreigd, aldus de Times. Het Griekse woord theos betekent: godheid. Het bijvoeglijk naamwoord) entheos is: door een god bezield. Daar van is weer een werkwoord enthousia- zein afgeleid. De Grieken verstonden daaronder: door een godheid bezeten, betoverd zijn, in geestvervoering ver keren. In deze toestand verkeerde bij voorbeeld de priesteres van Apolio te Delphi, wanneer zij de vragen beant woordde die haar werden gesteld. So crates echter gebruikte het woord al min of meer in de zin van: dichterlijke inspiratie. In later jaren kreeg het woord1 de betekenis van fanatisme op godsdienstig gebied. Thans heeft het ge nerlei relatie meer met religie en bete kent het slechts: vervoering, verruk- ^kirug, toewijding, vuur. TONEEL EN DANS Vrijdag 3 augustus, Openluchttheater, Bloe mendaal, 20.15 uur: Kennemer Toneel festival speelt „De rechter van Zalamea" van Calderón de la Barca in de vertaling van David Koning. Regie Ton Lutz. Verder zaterdag 4 en zondag 5 augustus. Maandag 6 augustus, Openluchttheater, Bloe mendaal, 20.00 uur:' Optreden van de Spaanse dansgroep van Roberto Ximenez en Manoio Vargas met de danseressen Ana Mercedes en Victoria Salcedo, de zangeres Fina Vivó, de gitarist Emilio Bonet en de pianist Enrique Trigo. Ook woensdag avond 8 augustus met een ander pro gramma. MUZIEK Vrijdag 3 augustus, Grote Markt, 20.00 uur: Concert door de P.T.T.-harmonie. Zaterdag 4 augustus, Linnaeushof, Benne- broek, 20.15 uur: Sluitingsconcert van de Haarlemse koffieweek door de harmonie kapel „Bergoss" uit Oss, met optreden van de elfjarige pistonsolist Rinie Zwiers. Deze kapel maakt een ronde door de stad van 19.K5 tot 20.15 uur. Zondag 5 augustus, Linnaeushof, Benne- broek, 20.00 uur: Concert door de Zand- voortse Harmoniekapel. Dinsdag 7 augustus. Grote Kerk, 2021 Uur: Stadsorganist Piet Kee speelt werken on der meer van J. S. Bach, Banchieri, Ga- brieli, Zipoli en Andriessen. Donderdag speelt Piet Kee van 1516 uur werken onder meer van Bach, Pachelbel, Buxte- hude en Reger. Vrijdag 3 augustus, Grote Kerk, 11.3012.30 uur: Stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon. Het programma vermeldt onder meer werken van Saltarello en De Groot. Donderdag 9 augustus, Grote Kerk, 2021 uur: Rien Ritter, stadsbeiaardier van Delft, bespeelt het carillon. Het programma ver meldt onder meer werken van Rameau, Couperin en Grieg. Vrijdag 10 augustus, Grote Kerk, 20.00 uur: Feike Asma speelt werken van Bach, Men delssohn, Micheelsen, Franck, Widor, An driessen en Langlais. DIVERSEN Studiotheater, 10.30 uur: Elke ochtend va kantieprogramma voor jong en oud. Luxortheater: 10.30 uur: Elke ochtend vakantieprogramma van Adri van Oor schot. Lidotheater, zondag 11.00 uur: Prolongatie van de operettefilm „Rose Marie" met Ann Blyth en Howard Keel. Rembrandttheater, zondag 11.00 uur: Pro longatie van de Zweedse film over dieren in de natuur „Het grote avontuur". Elke ochtend 10.30 uur behalve zondag vakan tieprogramma met Montagne's Jeugd- variété. Cinema Palace, 10.30 uur: Elke ochtend vakantieprogramma met de film „Drie jongens en een hond". Woensdag 8 augustus, Vleeshal, 20.15 uur: Toneelforum waaraan deelnemen de recen senten P. W. Franse, David Koning en Jan W. van der Ven. Er zullen problemen worden behandeld inzake de verhouding beroepstoneelamateurtoneel. Alle vragen toneel betreffende kunnen worden gesteld. Vrijdag 10 augustus, Vleeshal, 20.15 en 21.30 uur: Vertoning van de Duitse expressionis tische film „Het kabinet van doctor Cali- gari" van Robert Wiene, met order meer Conrad Veidt, Wemer Krauss en Hil Gagover. Decor: Herman Warm, Walter Reimann en Weiter Rohrig. Het scenario is van Carl Mayer. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don- De Amerikaan H. B. Cantor komt naar Europa om plannen te bespreken voor de bouw van twee reusachtige passagierssche pen van 90.000 ton. Deze schepen zouden ieder 6000 passagiers tegen een prijs van 50 dollar over de Atlantische Oceaan kun nen vervoeren. De heer Cantor is multi-miljonair. Hij is eigenaar van vijf grote hotels. Met twee programma's treedt het „Spaans Festival Ballet" van Roberto Ximenes (zie foto) en Manoio Vargas maandag en woensdag in Bloemendaals Openluchttheater op. Ana Mercedes en Victoria Salcedo zijn de voornaamste vrouwelijke solisten. derdags van 1012.30 uur en van 13.3017 uur en zond-"*" van 1417 uur. Stadskweektuin: Geopend tot en met 5 augustus van 1012 uur, van 1417 uur en van 18.3020.30 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur. Zaterdag 4, 11, 18 en 25 augustus avondopenstelling van 20.30-22.30 uur. Interieur met kaarsen verlicht. Tevens wordt in de bovenzaal tot 16 augustus een exposittie gehouden van tweeduizend jaar Chinese schilderkunst. Teylersmuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt. Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 11-17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13-15 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburghlaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen. Geopend op aan vraag ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Vleeshal. Ter gelegenheid van de Pieter Langendijkherdenking wordt een tentoon stelling gehouden „Rendez-vous der Rede rijkers, vijfhonderd jaar toneel". Geopend dagelijks van 14-17 uur en 's avonds van 19.30-22.30 uur. Tot 2 september. Vishal: Tentoonstelling van zesentachtig te keningen van Vincent van Gogh, dagelijks van 10-17 uur. Avondopenstelling tot en met 4 augustus van 20-22.30 uur. Huis Van Looy: Vrijdag 3 augustus, Harry Prenen opent tentoonstelling van werken van de schilder A. Paul Weber, 20.00 uur. ADVERTENTIE Verbetering van houtoppervlakken. ^Bijwerken van buitenwerk. ^Gebruik als rawlpiug. Het repareren van tegelwerk. De toneelgroep „Puck" geeft in het Nieuwe de la Martheater te Amster dam een reeks voorstellingen van het kinderstuk „Stad op stelten" van Mies Bouhuys, waarvan de door ons bespro ken première enkele maanden geleden de aankleding ontwierp. in het Kennemer Theater heeft plaats gehad. Op de foto ziet men van links naar rechts: Sonja Brill, Piet Römer, Ton Verwey en Emmy van Lier in deze door Guus Verstraete geregisseerde opvoering, waarvoor Cecilia Lichtveld De Haarlemmers zullen in de kermis- week weer zeer veel moois en vermake lijks te zien krijgen op bioscopisch ge bied. Kondigden we gisteren Alberts Frères aan, thans is het de beurt van een andere oude bekende, Lohoff's Cinemato- graaf. Het pakkende van een levende- beeldenvertoning zit vaak in de goede keuze van een beeldenreeks. De beheer der van deze Cinematograaf schijnt dat goed te weten, want wij vinden op zijn lijst van te vertonen stukken tal van actuele dingen. We noemen „De Ver woesting van San Francisco" en „De uit barsting van de Vesuvius". Voorts zal het publiek kunnen rillen en beven bij de vlucht van Frans Rosier. Als vierde der mooiste nummers vermelden wij nog de beeldenreeks „Een- Priester onschuldig veroordeeld".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5