„Vriendelijker" BIMIJ dan ooit tussen 1 en 8 september aan het Marktplein KOERS BARCELONA - EEN NACHTJE VAREN Reclameschutting, radiostation en vele andere noviteiten Wederzien der zeven zeeën EEN BAZAR WERD EEN JAARBEURS Weenink in de zomer competitie Krediet voor luchtfoto's aangevraagd Modernisering van de Wijkerstraatverlichting Burgerlijke Stand van Beverwijk Gemeente koopt 250 geisers Nieuwe reinigingsauto Examens Hoofdakte-examens CASTRICUM Twee mille voor de plantsoenen I. Keesing Jr. officier in de orde van Oranje-Nassau Restauratie brengt een Van Eyck aan het licht Scheepvaart VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 Nog een maand en dan zal de B.I.M.IJ. zijn poorten uitnodigend openen voor de vele belangstellenden. De organisatoren kunnen reeds nu met voldoening zeggen „De Beurs is voltekend". Vele middenstanders, industrieën en instellingen zullen in 82 stands het publiek van 1 tot en met 8 september tonen wat en voorlichting geven over hetgeen er te koop is. Oude bekenden zijn verdwenen, nieuwe namen zullen er schitteren. Als we de lijst van standhouders zo eens doorzien belooft de vierde B.I.M.I.J. zeer interessant te worden en wil de be zoeker alls goed in zich opnemen dan zullen meer bezoeken wel nodig worden. Maar niet alleen binnen wordt reclame gemaakt. Vóór de beurs wordt al op een verantwoorde wijze het publiek gewezen op de voordelen van diverse producten. Het spinneweb van spantouwen en de tegen de tenten gesmeten fietsen waren de organisatoren steeds een ergernis en be sloten werd aan de straatzijde een schut ting aan te brengen waardoor deze onge rechtigheden met de mantel der liefde worden bedekt. De heer J. M. Pel is toen met een zeer aantrekkelijk ontwerp ge komen voor een reclameschutting en hij heeft de acpuisitie op zich genomen. Eerst een plantsoen Ook de entree onderging een wijziging. Stond de bezoeker de voorgaande jaren direct tegenover de cassa waar zijn porte- monaie wat lichter werd gemaakt, thans komt het publiek bij het binnenkomen tegenover een vriendelijk plantsoentje en eerst dan bij de (onvriendelijke) cassa waar aardige dames de entreebiljetten verkopen welke dan weer door andere dames van de controlestrookjes worden ontdaan. Waar op de B.I.M.IJ. 1955 de houten tent met de wjjdse naam schouwburg was gelegen zijn nu ook stands ingericht en in het midden van deze tent is een geheim zinnig geheel gebouwd. Dit is het radio zendstation PAODEC-A, ingericht door de Vereniging voor Experimenteel Radio On derzoek in Nederland, met zjjn 40 watt 2 meter zender en zjjn 100 watt 80-40 en 20 meter zender. Verder is hier een ten toonstelling van de diverse radiolampen welke in de loop der jaren werden ge bruikt. Bovendien zal de V.E.R.O.N. een radio vossenjacht organiseren welke vanuit de beurs wordt geleid en door het publiek zal zijn te volgen. Muziek genoeg Is de bezoeker van al het lopen en kijken vermoeid geworden dan kan hij onder het genot van een consumptie in het grote restaurant luisteren naar het dans- en showorkest „De Mirlytons" onder leiding van Theo de Mol welk orkest op bepaalde dagen nog wordt versterkt door het duo „De Mallemolens", het „Trio Majoco", het „Duo Black en White" of de lieftallige zangeres Mizzi Waller, allen dus artiesten van naam en welbekend door hun optreden voor de radio. Met zekerheid valt het nog niet te zeggen maar de kans is groot dat er voor de dames nog een breishow komt op een van de middagen. Op woensdag 5 september zal de V.P.R.O. in de rubriek Rijp en Groen des avonds over Hilversum II om 19.30 uur een repor tage van de B.I.M.IJ. verzorgen. Nog maar zo kort geleden Gezien de Groei van de B.I.M.IJ. (wat is het nog maar kort geleden, het Beurs- Bazartje iin het Cultureel Centrum) werd dioor de organisatoren van de B.I.M.IJ. dr. Prinsen, Commissaris der Koningin voor de provincie Noordiholland, gevraagd ditmaal de officiële opening te verrichten. Aan dit verzoek zal dr. Prinsen op 1 september te 14.30 uur gevolg geven. Aan circa 150 per sonen, zitting hebbend in Gedeputeerde Staten van Noordholland, de gemeenteraad van Velsen, leiding gevend aan de grote industrieën in de IJmond, leden van vrou wenverenigingen en voorzitters van de middenstandsorganisaties of het tentoon stellingswezen, zullen uitnodigingen wor den verzonden de officiële opening bij te wonen. Tot grote vreugde stemt het feit, dat de Harmonievereniging „De Eendracht" haar belangeloze medewerking toezegde. „De Eendracht" zal het muzikale gedeelte bij de officiële opening voor haar rekening nemen. In afwachting van het moment dat de B.I.M.IJ. zijn poorten zal openen spuit de drukpers vel na vel voor het programma, dat gratis wordt verstrekt, waarvan 20.000 exemplaren worden gedrukt. Het omslag van het programma, waarvoor de IJrnui- dense tekenaar A. de Jong het ontwerp maakte op een buitengewoon verzorgde wijze, is al klaar. Intussen zijn er natuurlijk ook nog moei lijkheden op te lossen. Zo bestaat het pro bleem van de telefoonaansluiting, maar wij zijn er zeker van, dat de PTT een oplossing zal weten te vinden. In de zomercompetitie van de Bever- wijkse schaakclub „Weenink" werden de traditionele 10-minuten partijen gespeeld. De uitslag werd: Groep A: 1. C. Mostertman; 2. J. Muyen; 3. F. Piët; 4. v. d. Does; 5. v. 't Hoff; 6. Tervoort; 7. H. Mostertman. Groep B: 1. R. Meyer; 2. E. Zuyden- dorp; 3. J. v. Versseveld; 4. v. Nimwegen; 5. v. Leeuwen; 6. Hoogvorst Sr.; 7. Hoog- vorst Jr.; 8. Vessies; 9. J. Meyer; 10. Jans sen. Een bandvïnk, een eend met een bril Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te krijgen over de volgende ge vonden voorwerpen: Een paar damesschoenen, padvinders- riem, een paar blauwe gymschoenen, por- temonnaie met inhoud, autoped op lucht banden, portemonnaie, damesvest, kinder jack je met ritssluiting, armband, wit kin derschoentje, zwart kinderschoentje, melk bus, hamer, bandvink, duif, boodschappen tas, zakmesje, aansteker, ringetje, tasje van plastic inh. lippenstift en poederdoos, kruisje met opschrift, eend, bril, bril in etui, strandbal, bal, sjaal, portemonnaie, herenschoen, zijden sjaaltje, vier munt biljetten. Zwarte bessen voor de fabriek Op de donderdag in Beverwijk gehouden zwarte bessenveiling bedroeg de aanvoer 1500 kilo. De partij werd door een fabriek gekocht voor f 2,07 per kg. „Beverwijk" speelt zaterdagavond De voetbalvereniging „Beverwijk" speelt zaterdagavond de eerste wedstrijd voor de K.N.V.B.-beker tegen Always Forward. De aanvang is vastgesteld om 6.30 uur. TOEN, TWEE UUR na het vertrek, mijn eerste wacht er op zat, Marseille achter ons in zee was verzonken en voor ons 180 mijlen onbewogen blauw van de Middellandse Zee lagen, kon ik mijn nieuwe schip vluchtig verkennen. Scherp in mijn herinnering lag nog elk detail van de oude Garoet, het schip waarop ik in 1924 mijn eerste reis had gemaakt, een toen moderne vrachtvaarder van 10.500 ton, een voor die tijd snel turbineschip, dat meermalen met veertien mijlen door de zee trok en toen pas zeven jaar oud was. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft met een aantal gemeenten, waaronder ook Beverwijk, contact opgenomen voor het gezamenlijk laten maken van lucht foto's van de gebieden der betreffende ge meenten. Voor een goed begrip zij er op gewezen, dat het volgende onderscheid in het oog moet worden gehouden: 1. luchtfotografie, d.w.z. het maken van foto's uit de lucht; 2. luchtcartografie, d.w.z. het door middel van luchtkartering maken van kaarten. Het onderhavige voorstel betreft slechts het maken van luchtfoto's. Deze kunnen worden gebruikt als ondergrond voor over zichtskaarten op de schalen 1 25.000, 1 10.000 en 1 5000. Ook is een dergelijke foto uitstekend ge schikt voor het maken van nauwkeurige kaarten schaal 1 1.000, mits op de grond zogenaamde verkenningspunten zijn aange bracht. De terrestrische metingen kunnen alsdan beperkt blijven tot enkele naver- kenningen. Deze werkwijze zal vooral van belang blijken in die delen van de gemeen te, waar uitbreidingsplannen zijn of zullen worden geprojecteerd. Aangezien volledige terrestrische metingen zeer tijdrovend zijn, hiervoor niet voldoende personeel beschik baar is en de dienst voor openbare werken dringend behoefte heeft aan betrouwbaar kaartmateriaal van de bedoelde gebieds delen, zal de gemeente de geboden gele genheid naar onze mening moeten aangrij pen om het kaartmateriaal aan te vullen en uit te breiden. Aangezien de luchtopnamen met verken ningspunten zich niet over de gehele ge meente behoeven uit te strekken kunnen de daaraan verbonden kosten beperkt blijven tot een bedrag van f 9.000. Het college van Beverwijk stelt de ge meenteraad voor om tot genoemd bedrag voor het bovenomschreven doel een krediet te verlenen. ADVERTENTIE „Dringend nodig, anders gebeuren er ongelukken" Van de in Beverwijk nog bestaande oude elektrische straatverlichting verkeert het grootste deel in zodanige staat, dat In de naaste toekomst ongelukken moeten wor den gevreesd. De oude palen zijn geheel of gedeeltelijk doorgeroest, zodat vervanging thans noodzakelijk is. De meest dringende voorzieningen zijn: a. Hoflanderweg van Alkmaarseweg tot grens gemeente Heemskerk. Te plaatsen 42 masten. Geraamde kosten f 16.000. b. Kuikensweg geheel en Populieren laan tussen Gladiolenlaan en Wijk aan Duinerweg. Te plaatsen 40 masten. Ge raamde kosten f 15.000. c. Creutzberglaan geheel en het aan sluitend gedeelte van de Tulpenlaan over een lengte van 120 m. Te plaatsen 39 mas ten. Geraamde kosten f 14.400. d. Bankenlaan geheel. Te plaatsen 8 masten en 16 mastarmen. Geraamde kosten f 4.500. In verband met mogelijke wijziging van het stratenplan zullen de installaties voor Hoflanderweg en Bankenlaan, voor zover mogelijk, provisorisch worden gehouden. Indien het bovengrondse net langs de Ban kenlaan gaat verdwijnen, kunnen de te ge bruiken armaturen zonder meer worden overgenomen op de dan te plaatsen licht masten van 6 m. De mogelijkheid bestaat, dat een deel der kosten van de voorzie ningen aan de Hoflanderweg ten laste van de Provinciale Waterstaat kan worden ge bracht. Voorts stellen B. en W. voor aan de Hui derlaan tussen Arendsweg en Wilgenhof- laan te plaatsen: 10 masten van 6 m„ waarvan de kosten worden geraamd op f3.000. Verbetering van dit gedeelte van de straatverlichting is zeer wenselijk, in het bijzonder bij het kruispunt Wilgenhof- laan—Huiderlaan. Deze werkzaamheden kunnen samenvallen met die van Open bare Werken aan deze straat, zodat kosten van straatwerk kunnen worden bespaard. In de tweede wereldoorlog is het op de kust van Oost-Afrika getorpedeerd en ge zonken. En in de komende dagen zouden de grote verschillen in uitrusting en com fort zich nog sterker demonstreren, al von den we 32 jaar geleden ons schip als werk en woonplaats het summum van moder nisme en had de bemanning van de huidige Garoet nogal wat op haar varend tehuis aan te merken, misschien wel omdat zij de laatste tijd wat verwend was met de nieuwe schepen van het Wono-type, even als de Garoet na-oorlogee schepen, maar waarin de ervaringen van de na-oorlogse jaren waren verwerkt. Elk nieuw schip heeft nu eenmaal een betere accommodatie dan zijn voorgangers, omdat men streeft naar de perfectie en gebleken fouten en onvolkomenheden buiten nieuwe plannen worden gehouden. De vijftien mijlen van deze nieuwe Garoet, achit jaren oud, kon weinig genade vinden in hun ogen, ver wend als zij waren met de hogere snel heden -yan de Wo^o-schepen. Begrijpelijk, is cti-t wel. Een nieuwer en nog beter schip wint het altijd. En mijn eerste kennisma king, al was die dan vluchtig, deed die oude Garoet in mijn ogen ook volledig in het niet verzinken tegenover deze opvolg ster. En dat in talloze opzichten, die zich in de komende dagen in bonte rij zouden demonstreren. MAAR voorlopig waren we op weg naar Barcelona, een nachtje varen, dat een ple zier op zichzelf was. Want de zee was, ik zeide het reeds, zo vlak als het water in een waskom. Er was geen wind en de tem peratuur was die van de Riviéra in zomer tijd. Het schip ploegde regelmatig voort, de duisternis viel en de wassende maan trok een zilveren voor door het water. Was achter ons niet die regelmatige dreun van de beide hoofdmotoren geweest, alles zou vrede en rust hebben geademd. Zo voeren wij voort in zuidwestelijke richting, verloren de kust uit het oog, om dat we de bocht van de Golf Van Lyon af sneden, kregen haar, toen de d'gg in het oosten werd geboren, weer in zicht, na men peilingen tot een lichte nevel aan het eind van de hond'ewacht het zicht kort maakte, zo kort, dat elke minuut de mach tige brom van de lucbtfluit acht seconden lang over de zee moest galmen. De gezag voerder kwam op de brug, zoals hij altijd de directe navigatie overneemt als de ge varen voor schip, lading en opvarenden toenemen. De radar stond bij, zodat we niet in den blinde door de nevel onze weg met verminderde snelheid zochten. Op het scherm kwamen kleine groene stipjes voor de dag schepen die in onze koers lagen. En wat later zagen we hun lichten. kleine Spaanse vissermannetjes, bezig met hun bedrijf. En dichter werd de nevel bij het naderen van de haven van Barcelona, die zich prachtig scherp op het radarscherm af tekende. Voor die in de mist verborgen havenmond liet de gezagvoerder zijn schip drijven, wachtend' op opklaring, die geluk kig snel kwam. De nevel scheurde vaneen en op enige afstand lag de ingang van de haven, precies zoals deze zich op het radar scherm had afgetekend. Een wonderlijk hulpmiddel, dat wij vroeger misten en waarvan wij enkele dagen later nog meer plezier zouden beleven. ooocoooocoooc w. )CCOOOCOCC<NDOCCOOOOCOOCCOOC030COCCOOOO' ■Ü1H oooooooooo ooooooooooooooooooooocoo De loodsboot kwam naar buiten en in de vroege morgen meerden wij aan de kade. De stad lag op de achtergrond' en de jachitzeilers maakten zich op voor eert zon dag zeilen op zee. Waarop gehoopt was, direct beginnen met lossen en tegen de avond weg, ging niet door. Maandagmor gen om 8 uur beginnen. Vrije zondag in Barcelona, die dank zij het feit, dat men in elke straat van de stad wel een wisselkan toortje aantreft, waar geld uit alle landen in peseta's kan worden omgezet, nog zo veel opleverde, dat het etmaal vertraging in de thuiskomst een behoorlijke compen satie kreeg. Want er is d.ie warme zondag in d'e ha ven gezwommen dat het een lieve lust was.. En toen het gerucht doorkwam, dat 's avonds om 6 uur een corrida zou wor den gegeven in de grote plaza, trok ken er heel wat van de opvarenden de wal op om zich de kans het Spaanse stierenge vecht bij te wonen, niet te laten ontgaan. In de avonduren zwierf alles wat vrij van wacht was langs de haven en door de stad, blikte op naar de figuur van Christoforus Columbus daar boven de hoge hardstenen zuil aan het havenfront of verwonderde De nieuwe Caroet, een dubbelschroefmotorschip van 9810 brt., gebouwd in 1948. GEBOORTEN: Petrus, z. van W. M. van Riel en S. Dhaene; Sebastianus J. H., z. van H. J. Blokker en A. M. A. Bohuslav; Gerar- dus A„ z. van A. A. Meeuwsen en A. van Leeuwen; Eveline J., d. van D. Koster en M. Korf; Maria G. H., d. van C. B. Hilbers en M. Castricum; Cornelia H. G., d. van B. Schelvis en T. M. Schellevis; Job L. A., z. van J. A. Eekhof en W. M. G. de Vries; Pie- ter J., z. van W. H. Stevenhaagen en A. C. van Loevzijn, wonende te Heemskerk; Wil- helmina C„ d. van J. J. Pirovano en M. E. Onstenk. wonende te Velsen; Wilhelmus J., z. van W. J. Bras en A. M. E. Pruimboom; Johannes F., z. van J. F. Crombeen en J. A. Uitzetter; Margaretha D. M„ d. van H. de Bruijn en A. M. Witte; Catharina A. W., d. van C. A. van Lieshout en A. Orij, wonende te Velsen. ONDERTROUWD: J. A. Bakker en H. Nij- veld; G. Quist en G. D. van der Molen. GETROUWD: W. J. de Ruijter en G. Kors- sen; D. P. Visser en J. P. de Veen; L. O. Bonarius en M. Berg; C. E. Molenaars en J. E. C. Roos; N. Tamis en M. Tomas; A. de Roode en M. Brouwer; B. F. Witzel en S. Douwstra: C. J. Strackx en K. van Duijn; E. J. H. M. Schaminée M. J. Heere; S. T. Ette- ma en M. W. Harkema; H. Vermaat en W. A. van Wijk. OVERLEDEN: H. de Vries. 59 j., gehuwd met W. Woord; A. Schagen, 75 j., weduwe van A. Fris; D. Hop, 64 j.; M. Veenis, 80 j., gehuwd met P. Smit. Het Beverwijkse college verzocht de raad een krediet van f 46.250 beschikbaar te stellen ten behoeve van het aanbrengen van ongeveer 250 geisers in woningen, be horende tot het gemeentelijk woningbe drijf. Deze apparaten zullen onder de gebrui kelijke voorwaarden alleen worden aange bracht in de woningen, waarvoor de be woners dit schriftelijk hebben aange vraagd. Voor het aanschaffen van een nieuwe fecaliën-auto verzoekt het college van B. en W. om een krediet van f 4700. De sedert 1948 in gebruik zijnde auto, die in 1945 is gebouwd, vertoont zoveel gebreken, dat hij herhaaldelijk in reparatie is en niet meer de vereiste betrouwbaarheid bezit, zodat vervanging noodzakelijk is gewor den. Hoewel bij verdere riolering der ge meente de beerputten buiten werking wor den gesteld zal het leegzuigen van de trot toir- en straatkolken steeds meer werk gaan vorderen. Na het in bedrijf zijn van een nieuwe auto kan de oude fecaliëntankwagen na een algehele revisie nog voor een korte tijd voldoende bruikbaar worden gemaakt voor reservedienst. Hüül De oude Garoet, een turbineschip van 10.500 brt., gebouwd in 1917, getorpedeerd in 1944. zich erover hoe men in de vijftiende eeuw het aandurfde met een notedop als de Santa Maria, waarvan het getrouwe model in de haven te bezichtigen lag, het wijde onbe kende water op te trekken. DE dag daarop, maandag, was het aan pakken geblazen. Om acht uur begonnen roer ■ru«ieende Spaanse havenarbei ders uit twee luiken de balen rubber en vaten latex'te TossenEn ik beleefde weer het oude baantje van ruiimsgast, het toe zicht houden op het lossen. Elf lange uren rondhangen rond" het luik of, als men ge vorderd was, tot de separatie van twee par tijen, het smoorhete ruim in om te voor komen, dat men balen, bestemd voor Bre men, hier in Barcelona eruit zou halen. In grijze stof en bijna tropische hitte was het geen sinecure. Maar het was een be kend terrein. Wat dat betreft is er in 32 jaren weinig veranderd. Voor het stuwen en behandelen van lading staat de Neder landse zeeman gunstig bekend. De „gang" bleef gelukkig doorwerken en 's avonds om negen uur ging de laatste hijs overboord. Bij „voor en achter", het inhalen van de trossen bij het vertrek, zal wel zelden zo opgewekt en snel zijn gewerkt. Was de genoten muscatel er niet vreemd aan of was het alleen maar die omstandig heid die de matrozen bij het werk deed uitschreeuwen: „Nou nog één keer zo „voor en achter", jongens, en we zijn thuis bij moeders". Terwijl in de aardedonkere avond boven land enkele onweersbuien een robbertje vochten, gleed de Garoet de zee tegemoet. Staatsexamen h.b.s. B: A. J. T. Gogelein, Haarlem; mej. E. L. Fraenkel, Haarlem. Amsterdam. Examen Engels M.O.-A; de heren: P. F. van Herwaarden, 's Graven- hage; J. Zitjens, Apeldoorn; J. P. D. de Vries, Haarlem; J. A. M. de Wit, Hengelo; R. J. H. Wittenbols, Eindhoven; W. H. F. Woeke, Megen en de dames: A. Hoogland. Leeuwar den; W. G. van Zokven, Veghel en L. N. Tanlauw, Amsterdam. Utrecht. Geslaagd voor het examen M.O.- A Frans de dames: F. T. de Vries te Gro ningen en R. van Wageningen te Voorburg en de heren R. Abbenes te Den Helder, A. Verdonk te Oostburg, C. van Woerden te Haarlem, M. F. L. Vermunt te Nijmegen, J. B. Warmerdam to Heemstede en M. Zijlstra te Leeuwarden. Utrecht. Examen M.O.-A Frans: W. Cupe rus, Haarlem. Te Haarlem zijn geslaagd voor de gehele akte de heren: H. M. Olyhoek te Hoorn; J. B. M. Quint te Amsterdam; J. P. Wigchert te Santpoort; J. M. A. Cox te Noord-Schar- woude; J. M. Schols te Driehuis; J. Vriesinga te Amsterdam. Voor gedeelte A de heren: Th. P. Eist- geest te Sassenheim; J. Fijnheer Nieuwe Niedorp; G. v. Thuyl te Amsterdam. Voor gedeelte B de heren: C. A. Dekker te Leeuwarden; J. P. M. Rietkerk te Lisse; F. Spanjerberg te Amsterdam; J. H. Tijm te Warmenhuizen; M. Uitenbosch te Alkmaar; J. A. Weber te IJmuiden; H. Wigard te Alk maar. Marionetten-theater gaat niet door De voor 7 augustus door het V.V.V. ge organiseerde avond, waarop Bert Brug- mans Marionetten-theater zou optreden, kan door onvoorziene omstandigheden niet doorgaan. Agenda voor Castricum Corso Theater, zaterdag 7.15 en 9.30 uur en zondag 3, 7.15 en 9.30 uur: „De ro bijnen van de Birma-Prins". Maandag, dinsdag en woensdag, 8 uur: „De slavinnen van Bagdad". Een krediet van 2.000,is nodig voor hft verbeteren van het plantsoen bij het complex van 80 blocbouwwondnigen. Deze verbeteringen betreffen het vergroten van de ach ter de woningen gelegen tegelplateaus, die te klein zijn om er op behoorlijke wijze zitjes te plaatsen. Hierdoor kunnen ook d'e naast de tegenplateaus gelegen grasstroken, die moeilijk te onderhouden zijn, verdwij nen. Als erfafseheiding van de plateaus zal een ligustrumheg worden geplaatst, terwijl tegen de tegelvlakjes beplantingsstroken zijn aangebracht van lage bloemdragende heesters en vaste planten. Het geheel zal dan een estetisch meer aanvaardbaar effect geven. Uitvinder van de Keesings-systemen Op de woensdag ter ere van zijn 70-ste verjaardag gehouden receptie is de heer I. Keesing jr., oprichter van Keesings Historisch Archief, door de Amsterdamse wethouder A. in 't Veld medegedeeld, dat hij bij bevordering is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Te vens was het dezer dagen een kwart eeuw geleden, dat het eerste nummer verscheen van Keesings Historisch Archief, „geïl lustreerd dagboek van het hedendaagse wereldgebeuren". Deze publicatie was destijds een novum in de perswereld. Zonder de krant onbe staanbaar, was het geen krant, al had het met de krant kenmerken gemeen als actualiteit, periodiciteit van verschijning, universaliteit enzovoorts. Geen tijdschrift en geen boek in de gebruikelijke zin, was het deze beide eigenlijk tegelijk. Een nooit afgesloten, toch steeds overzichtelijke kro niek, waarin van week tot week, aan de hand van de wereldpers, het belangrijkste van wat er in de gehele wereld geschiedt op het gebied van economie, politiek, gees telijk leven, kunst, wetenschap, techniek en sport wordt vastgelegd en zodanig door een ingenieus index-systeem geordend, dat men de onderdelen van dit feitenmateriaal op elk gewenst ogenblik kan terugvinden. Nu vijfenveertig jaar geleden ontstond Keesings Financieel Archief; een dagelijkse archiefdienst voor banken en andere finan ciële instellingen en financieel-economisch geïnteresseerden. Keesings meer dan gewone kennis van vreemde talen, leidde tenslotte tot de stich ting van een dochtermaatschappij „Assi- mil" voor talencursussen op grammofoon platen. Keesing Brussel werd opgericht voor het Franstalige gebied, Keesings Ar- chiv der Gegenwart ging vanuit Oosten rijk de Duitssprekenden bedienen, Keesings Ltd. Bristol tenslotte nam het Engelse taal gebied voor zijn rekening. Het Instituut voor Kunsten in Detroit heeft onlangs ontdekt, dat een onbekend vijftiende eeuws schilderstuk, dat ruim dertig jaar geleden voor achttienduizend dollar was aangekocht, een meesterwerk van Jan van Eyck van grote waarde blijkt te zijn. Deze ontdekking werd gedaan toen het oude schilderij ter restauratie naar New York werd gezonden waar bleek da' een belangrijk deel van het schilderij met een nieuwe verflaag was bedekt. De direc teur van het museum verklaarde dat deze ontdekking van internationaal belang is aangezien er slechts dertig tot veertig stukken van Van Eyck bekend zijn. Aldabi, 2 v. Rotterdam te Antwerpen. Aagtedijk, 1 te Rotterdam. Algenib, 1 v. Zanzibar n. Aden. Almkerk, 1 v. Hongkong n. Manilla. Alnati, 2 te Buenos Aires. Angolakust, 2 v. Rotterdam te Antwerpen. Albireo, 2 te Rotterdam. Argos, 2 te Savona. Alkaid, 1 90 m. z.w. Finisterre, 5 te Antw. verw. Ampenan, 1 150 m. o. Derna n. Halifax. Amstelkroon, 1 420 m. z.z.w. Farewell naar Sint Laurens. Argos, 1 70 m. w. eil. Capri n. Savona. Arnedijk, pass. 31 Vlissingen n. New York. Astrid Naess, pass. 1 Makalla n. Mena Al Ahmadi. Aegis, 2 te Port of Spain. Amstelland, 3 te Rio de Janeiro verw. Angolakust, 2 te Antwerpen. Albireo, 2 v. Antwerpen n. Rotterdam. Banka, 1 te Amsterdam. Baarn, 3 te Antwerpen. Bali, 2 v. Makassar n. Tjilatjap. Batang, pass. 2 Cocotra n. Labuan. Bloemfontein, 2 v. Las Palmas n. Kaapstad. Banda, 2 te Kuwait. Bagan, 2 te Ampana. Bonetkoe, 2 te Menado. Beninkust, 2 te Amsterdam verw. v. Antwerpen. Bussum, pass. 2 Gibraltar n. Liverpool. Breda, 1 te Emden n. Bremen. Clavella, 2 bij Port Said ten anker n. Abadan. Charis, pass. 1 Azoren n. Amsterdam. Caltex Utrecht, 2 te Port Said. Caltex Delft, 1 65 m. n.w. Oporto n. Sidon. Caltex Leiden, 1 155 m. n.w. Djeddah n. Perz. Golf. Calt. Utrecht, 1 240 m. n.w. Alexandr. n. P. Said. Cradle of Liberty, pass. 1 eil. Masira n. Ph.delphia. Castor, 2 te Port of Spain. Drente, 1 v. Genua n. Belawan. Delft, 2 te Bremen. Dorestad, pass. 2 Madeira n. Alexandrië. Eemland, 1 v. Bahia n. Las Palmas. Eenhoorn, 1 te Rotterdam. Etrema, 2 te Luanda. Enggano, 2 120 m. o. Cocos eil. n. Aden. Esso Amsterdam, 1 30 m. w.z.w. Casquets naar Rastanura. Farmsum, 2 v. Bagnoli n. Lagoulette. Friesland SSM, pass. 2 Brunsbüttel n. Gdynia. Gooiland, pass. 2 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Gadila, 1 v. Sydney n. Cairns. Garoet, 2 v. Hamburg n. Bremen. Guineekust, 1 v. Amsterdam n. Dakar. Heelsum, 1 v. Mobile n. Jacksonville. Helicon, 1 te La Guaira. Hoogkerk, 2 te Antwerpen. Hilvereum, 1 880 m. n.w. Cocos eil. n. Kwinana. Hersilia, 2 te Cumana. Haarlem, 2 te Amsterdam n. San Juan P.R. Hector, 2 te Wight verw. Isis, 2 200 m. w. Ouessant n. Antwerpen. Japara KRL, 2 v. Padang n. Belawan. Koningswaard, 1 te Amuaybaai. Katelysia, 2 210 m. n.o. Singap. n. Thameshaven. Khasiella, 2 bii Bahrein ten anker. Karossa, 2 te Banda. Kara, pass. 1 Flores Indon. n. Auckland. Karimun, 1 550 m. n.w. Gibraltar n. Beyrouth. Krebsia, 1 340 m. w.z.w. Bombay naar Mena Al Ahmadi. Kryptos, 1 90 m. n.w. Karimata n. Balikpapan. Kalinga. pass. 2 Mangalore n. Singapore. Kinderdijk, 2 te Rotterdam. Kota Agoeng, 4 te Surabaja verw. Kryptos, 4 te Balikpapan verw. Laagkerk, pass. 1 Perim n. Rastanura. Langkoeas, 2 te Djeddah. Lekkerkerk, 2 te Khoral Ami. Loenerkerk, 1 te Marseille. Lieve Vrouwkerk, 2 te Genua. Laeres, 2 v. Tj. Priok n. Cheribon. Laurenskerk, 2 v. Bandarshapur n. Basrah. Lissekerk, pass. 1 w. v. Kreta n. Genua. Modjokerto, 2 v. Napels n. Rotterdam. Molenkerk, 2 te Marseille. Mapia, 2 e Rotterdam. Markelo, 1 100 m. o. Dundee n. Huil. Meliskerk, 2 340 m. n.w. Okinawa n. Shanghai. Nieuw Holland, 3 te Brisbane verw. Nestor, 3 te Rotterdam verw. Nigerstroom, 2 v. Dakar n. Freetown. Ootmarsum, 1 v. Houston n. Brownsville. Orestes, 2 te Barranquilla. Oranjestad, 2 v. Amsterdam n. Trinidad. Oranje, 2 te Amsterdam. Overijsel, 2 80 m. z.o. Padaran n. Hongkong. Parkhaven, 1 v. Recife n. Las Palmas. Phrontis, pass. 1 Ouessant n. Port Said. Prins Alexander, 1 te Rotterdam. Prins Casimir, pass. 1 Fatherpoint n. Le Havre. Pygmalion, 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Peperkust, 2 te Matadi. Ridderkerk, 1 v. Aden n. Mombasa. Riouw, 2 te Marseille. Remnang, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Rondo, 30 v.» Penang n. Belawan. Riouw, 2 te Marseille. Roepat, 1 160 m. n. Azoren n. Halifax. Ruys, pass. 1 Sabang n. Belawan. Rotti, pass. 2 Port Sudan n. Mufatta. Senegalkust, 1 v. Freetown n. Dakar. Soestdijk, 2 te New York. Stentor, 2 te Georgetown. Schelpwijk, 2 te Liverpool. Sibajak. 2 v. Surabaja n. Semarang. Stad Schiedam, 2 v. Gibraltar n. Savona. Straat Banka, 3 te Bombay. Sirrah, pass. 1 Fremantle n. Melbourne. Stad Arnhem, 1 160 m.w.z.w. Valentia Ierl. naar Manchester. Stanvac Pendopo, 2 te Singapore. Stanvac Talang Akar, 2 te Sungeigerong. Statue of Liberty, pass. 1 Daedalusrif naar Phi ladelphia. Straat Soenda, 4 te Lorenco Marques verw. Swartenhondt, 2 te Surabaja. Senegalkust, 1 v. Freetown n. Dakar. Sirrah, 2 60 m. o.z.o. Albany n. Melbourne. Stad Breda, 4 te Rotterdam verw. Tabinta. 1 v. Djeddah n. Tj. Priok. Tamo, 31 v. Santos n. Montevideo. Tibia, pass. 1 Port Said n. Las Palmas. Tiberius, 1 190 m. z.w. Cartagena Col. n. Curagao. Tiba, 2 v. Rotterdam n. Bremen. Van Cloon, 2 te Sydney. Vasum, 1 110 m. n.o. Massawah n. Gibraltar. Van Neck, 2 te Tj. Priok. Van Heutz, 2 te Belawan. Van Rièbeeck, 2 te Tj. Priok. Willem Ruys, 2 te Tj. Priok. Waterman, 2 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Wieldrecht, pass. 1 Casquets n. Sidon. Woensdrecht, 1 200 m. z.o. Kreta n. Gibraltar. ÏJssel. 2 te Beyrouth. Zijpenberg, pass. 2 Kp. Vincent n. IJmuiden. KLEINE VAART Actinia, pass. 2 eil. Man n. Palnackie. Appingedam, pass. 1 Beachyhead n. Lissabon. Arctic, 2 v. Londen te Rotterdam. Ameland, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Adriaantje Elisabeth, 2 v. Goole n. Hamburg. Att S, 2 v. Velsen te Bremen. Alcetas, 1 te Antwerpen n. Rotterdam. Bernard John, pass. 2 Gibraltar n. Londen. Betty Anne S, 2 v. Amsterdam n. Sunderland. Bab T, 31 te Helsinki v. Antwerpen. Boreas, 2 te Rotterdam n. Oran. Castor,, 31 v. Londen n. Vlissingen. Concepcion, 1 te Antonina. Dora. 2 Vlissingen n. Gent. Eemstroom, 2 v. Grangemouth te R'dam verw. Franka, 2 pass. 1 Terschelling n. Halmstad. Flevo, 27 v. Culu n. Nantes. Fiat, pass. 2 Tyboron n. Porsgrun. Gez. Henderika, 2 v. Amsterdam n. Bremen. Hoogezand. 2 bij Requejada ten anker. Harrv, pass. 2 Shetlands eil. n. Leroysund. Ida D, pass. 2 Vlissingen n. Gent. Inspecteur Mellema. pass. 1 Startpoint n. Gent. Joost, 29 te Zaandam v. Sodertalje. Kaap Falga, 30 te Vestervik v. Amsterdam. Kaap St. Vincent, lv. Antw. n. Norrsundet. Larix, 30 v. Hernosand n. Zaandam. Marianne, 1 v. Rouaan n. Brake. Midas. 1 v. Beyrouth n. Alexandrië. Mascotte, pass. 2 de Weser n. Gefle. Meidoornsingel, pass. 2 Brunsbüttel n. Dublin. Metropole, pass. 2 Fehmarn n. Plymouth. Mulan, 2 v. Ramsgate te Vlaardingen verw. Markelo, 2 te Hull v. Moirana. Norinda, 2 v. Las Piedras n. P. Cardon. Nero, 2 te Rotterdam n. Bilbao. Notos, 1 van Tunis n. Malta. Neptunus, 2 v. Vestervik te Londen. Nettie, 1 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Nieuwehaven, 2 v. Kopenhagen n. Malmö. Prinses Wilhelmina, 2 v. Middlesboro te Avon- mouth verw. Pavo, 1 v. Hudiksvall n. Ctocka. Ponza, 26 te Holmsund v. Domsjo. Phidias, 2 te Rotterdam n. Le Havre. Pygmalion, 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Setas, 2 v. Ramsgate te Londen verw. Solent, pass. 2 Cromer n. Rotterdam. Swift, pass. 2 Borkum n. Malmö. Thames, 2 v. Kingslynn te Middlesboro verw. Trito, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Thaletas, 2 v. Wismar te Amsterdam verw. Ton S, 2 v. Esbjerg n. Nordenham. Trio I, 2 v. Londen t, Middlesboro. Tilly, 1 te Zaandam v. Karlstad. Veenenburgh, 2 v. Middlesboro te Rotterdam Vrouwepolder, 2 v. Antwerpen n. Nantes Zevenbergen, 2 v. Kasko te Newport verw. „li, SLEEPVAART Blankenburg, pass. 1 Majorca n. Terneuzen. Ebro, 1, 160 m. n.o. Kp. Finisterre n. La Pallice. Goeree, 1 v. Brest te Cadiz. Maas, 1 te Maassluis. Thames, 1 170 m. o.z.o. Shetl. eil. n. Haugesund. Tyne, 1 v Schiedam te Le Havre. 15? Ua z w' San Jose Guatemala naar Zwarfp Zee. 1 140 m. z.o. Ma'ta n. Balfimnrr. OOOOOOOOOOOGOOOOOOC WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7