Suezkanaal T Effecten- en Geldmarkt j Ic£@(okIk en inflatie Dodenstad Bussana Vecchia aan de Italiaanse Rivièra Toch nog leven op de bouwvallen Nieuwe variaties Iri de siertuin V R J DAG 3 AUGUSTUS 1956 CAMERA S Kerkelijk Nieuws A. MOLENDIJK Montgomery naar Nederland Automobilist omgekomen Insluiping kraamkliniek Frankenslag opgehelderd Onze tuin- en kamerplanten Groenten en vruchten inmaken 3 SCHREVEN WIJ DE VORIGE WEEK over de invloed van de binnenlandse politiek op de Amsterdamse beurs, ditmaal is zij ge heel door de buitenlandse politiek over schaduwd. Het besluit van de Egyptische dictator Nasser om de Suezkanaal Maat schappij te nationaliseren heeft in Amerika en Europa, met name in Engeland en Frankrijk grote beroering teweeggebracht en nog altijd is de spanning niet geweken. Er zitten aan deze wraakneming van Nasser voor de weigering van de V.S. om de 1300 miljoen te financieren, welke voor de bouw van de Assouandam nodig zijn, verschillende kanten. De voornaamste is vermoedelijk wel dat dit optreden van Nasser een nieuw en zeer sprekend symp toom is van de door en sinds de oorlog ontwaakte drang van de Aziatische volken naar zelfstandigheid en onafhankelijkheid, waarvan we de laatste jaren meer voor beelden hebben gezien. De Westerse hege monie is deerlijk aan het tanen en niet het minst de opperheerschappij van het eens zo trotse Albion gaat meer en meer tót het verleden behoren. De Westelijke mogendheden hebben vooral na de oorlog grote kapitalen beschikbaar gesteld om de zogenaamde onontwikkelde gebieden in het Oosten en Midden-Oosten tot ontwikkeling te brengen, maar hierdoor is de bevolking zich allengs bewust geworden van de be tekenis, welke zij voor de wereldeconomie hebben. Het gevaar van de explosieve krachten, welke in de Arabische landen naar buiten treden ligt vooral daarin dat het Midden-Oosten de helft van de wereldvoorraad aan petroleum bevat, dat het de strategische brug is tussen Europa en Azië en dat het de uitvalspoort is voor de communisten naar Afrika. Met een produktie van circa 16 miljoen barrel per dag levert het Midden-Oosten circa 22 percent van de wereldproduktie en wat er geëxporteerd wordt, gaat voor veel meer dan de helft naar West-Europa. In de wereld van vandaag is de olie voor de ontwikkeling van de West-Europese in dustrie een onmisbare bron van energie. Engeland en West-Duitsland moeten thans reeds voor bijna $500 miljoen per jaar aan steenkool importeren, maar zonder de olie van het Midden-Oosten zou dit bedrag voor Engeland tot boven 1 miljard stij gen. Van de 115 miljoen ton welke er in 1955 door het Suezkanaal zijn vervoerd, maakte de olie weinig minder dan de helft uit en de vrije doorvoer door het Suez kanaal, welke in 1888 in een overeenkomst tussen negen landen, waaronder Neder land, werd vastgelegd, is dus reeds uit dien hoofde van de grootste betekenis. Af gezien van het strategisch aspect, is het Suezkanaal een levensader voor het we reldverkeer en de jongste prijsstijging van rubber, koper en tin kan men dan ook als een rechtstreeks gevolg zien van de vrees dat het vervoer door het Suezkanaal op de een of andere wijzen zal worden belem merd. Zo gaat bijvoorbeeld 90 percent van het tinvervoer door het Suezkanaal, het geen 'Voot-'dé réis1 van Singdpóre naa* Londen een tijdsbesparing van 12 dagen betekeht. Van KuWèit, een der rijkste oliegebieden van het Midden-Oosten, naar Londen is de afstand via het Suezkanaal weinig meer dan de helft van die om de Kaap en ook naar de Oostkust van de V.S. is zij een belangrijke bekorting. Voor een Libertyschip van Boston naar Karachi maakt de vaart door het Suezkanaal een tijdsbesparing van 14 dagen uit en een besparing aan geld van meer dan 20.000, waaruit de economische betekenis van het Suezkanaal wel zeer duidelijk blijkt. NU STAAT HET ZO dat het gevaar voor een stopzetting van de vaart door het Suezkanaal vermoedelijk niet groot is, om dat de landen van het Midden-Oosten zich daarmee in eigen vlees zouden snijden. Wel is er reden voor de vrees dat de abso lute zeggenschap van Egypte over het Suezkanaal tot verhoging van de kanaal rechten zal leiden, omdat Nasser de in komsten wil gebruiken voor de financiering van de Assouandam, waaraan hij zijn po litieke leven verpand heeft. Of nu het olie- vervoer uit het Midden-Oosten met hogere rechten door het Suezkanaal of door het in versneld aanleggen van pijpleidingen, dan wel langs de Kaap zal geschieden, in al die gevallen zal de prijs van olie, trou wens van alle produkten en goederen, welke tot dusver het Suezkanaal passeren, moeten worden verhoogd. Een algemene prijsstijging zal dan niet kunnen uitblijven en wat dit voor de wereldeconomie be tekent, valt niet gemakkelijk te zeggen. Zeker is wel dat de wereldhandel voor nieuwe problemen zal komen te staan en het gevaar voor een voortgaande inflatie aanmerkelijk zal worden vergroot. Dit is vermoedelijk ook de reden waarom de aandelenmarkt te New York ook deze week haar opgaande beweging niet heeft onderbroken, zij het dan ook dat voor Oliewaarden tijdelijk een daling intrad. Ook ten onzent heeft de markt zich trou wens hersteld na een scherpe koersdaling voor aandelen Koninklijke, welke uiteraard ADVERTENTIE Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zuid-Beveland E. M. Panne- koek te Och ten (Gld.). Benoemd tot vicaris te Markelo R. Houtsma, kandidaat te Herbajum, die deze benoeming ook aannam. Geref. Gemeenten Beroepen te Middelburg Chr. van Dam te Barneveld, die bedankte voor Capelle aan de IJsel. Geref. Kerken Beroepen te Lexmond P. Joosse, kand. te Goes. Benoemd tot directeur van het gerefor meerd maatschappelijk werk in Zuid-Hol land ds. J. D. Koers, geestelijk verzorger van de stichting Bloemendaal te Loosdui nen, die deze benoeming heeft aangeno men. in sterke mate bij het conflict rondom het Suezkanaal betrokken is. Maar afgezien van de onmiddellijke materiële gevolgen, heeft de plotselinge ingreep van de Egyptische dictator de wereld opnieuw geconfronteerd met de revolutie van de maatschappelijke ver houdingen, welke zich vooral sinds de tweede wereldoorlog bezig is te voltrekken en waarvan de nationalisatie van het Suezkanaal niet meer dan een symptoom is. Zij is immers allerminst een uitvinding van de Egyptische premier. Hij kan zich spiegelen niet alleen aan wat de Indone sische regering heeft gedaan en nog doet, maar ook aan de nationalisaties in Enge land, Frankrijk en ons land, al hebben deze laatste een vreedzaam verloop gehad en zijn de aandeelhouders kolenmijnen, spoorwegen, Nederlandsche Bank op be hoorlijke wijze schadeloos gesteld. De Suezkanaal Maatschappij is tenslotte een Egyptische maatschappij, ook al bevinden de aandelen zich voor 44 percent in En gelse en voor een ander groot deel in Franse handen en dat de Egyptische re gering de absolute souvereiniteit over het Suezkanaal wenst te bezitten, past niet alleen geheel in het kader van het natio nalisme, waarvan de Oosterse landen thans bezeten zijn, maar ook in het patroon van de maatschappelijke verhoudingen, dat voor een groot deel van de bevolking der Westerse landen het ideaal is. Men kan hierover verschillend denken, maar de waarschijnlijkheid is groot dat dit streven over de gehele linie van het bedrijfsleven tot verschuivingen en prijsstijgingen zal leiden, welke, zoals reeds gezegd, naar alle waarschijnlijkheid een inflationistisch ka rakter zullen dragen. OOK HET VERLOOP van de staalstaking in de V.S. is daarvan een voorbeeld. Het conflict is tenslotte bijgelegd, maar dit is gepaard gegaan met een loonsverhoging, welke de staalproducenten tot een ferme verhoging van de staalprijzen zal dwingen. De United Steelworkers of America heeft becijferd dat het nieuwe contract, dat nu ingaant, haar leden een winst van 275 miljoen zal opleveren. Hieraan moet dan nog 100 miljoen worden toegevoegd voor de arbeiders, welke niet bij genoemde bond zijn aangesloten, terwijl deze hogere uitgaaf van 375 miljoen wegens sociale lasten en andere kosten voor de staalmaat- schappijen in totaal op een stijging van de produktiekosten met rond 750 miljoen zal komen te staan. De verwachting be staat dan ook dat de staalprijzen met 10 a 15 per ton zullen worden verhoogd, hetgeen natuurlijk zijn weerslag op alle andere staalprodukten niet zal missen. Hogere staalprijzen zullen worden om gezet in hogere prijzen voor automobielen, wasmachines etc. en een stijging van de kosten van levensonderhoud in de V.S. zal dus niet kunnen uitblijven. Men heeft zich in de V.S. hiermee vertrouwd gemaakt op grond van de overweging dat de hogere lonen een zodanige vermeerdering van koopkracht zullen veroorzaken, dat de hogere prijzen niet als een bezwaar en als een belemmering voor de consumptie zul len worden gevoeld. Ten onzent blijft het prijspeil tot dusver vrij stabiel, hetgeen voor een deel kan worden verklaard uit de aanmerkelijke stijging van de import, welke in juni niet minder dan 85 miljoen bedroeg. Op zich zelf zou dat niet zo erg zijn, maar tege lijkertijd is de uitvoer met 34 miljoen gedaald en de handelsbalans voor het eer ste halfjaar van 1956 toont een invoersaldo van 1432 miljoen tegen 1099 miljoen in die periode van 1955. Men krijgt dus de indruk dat de Nederlandse produktie bij de consumptie ten achter blijft, hetgeen als een bedenkelijk verschijnsel moet worden beschouwd. ADVERTENTIE PAR IJ SE COIFFURES DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. Veldmaarschalk Montgomery zal deze maand weer een bezoek brengen aan Ne derland. Op 17 augustus zal hij met een Frans opleidingsschip arriveren in Nijme gen, van welke stad hij ereburger is. Hij gaat vervolgens naar Arnhem voor een bezoek aan de commissaris der Koningin en keert 's middags terug naar Nijmegen om er een aantal na-oorlogse industrieën te bezoeken. Dezelfde avond reist hij naar Rotterdam, van waar hij terugreist naar zijn standplaats Parijs. In de nacht van woensdag op donderdag is de 23-jarige ongehuwde vertegenwoordi ger A. C. M. Meijer uit Deventer op de straatweg Holten-Deventer in de gemeente Holten met zijn auto tegen een boom ge reden en om het leven gekomen. De heer Meijer was om een uur 's nachts uit Alme lo vertrokken; om drie uur werd de ver ongelukte auto gevonden. In de nacht van maandag op dinsdag is een insluiping gepleegd in de kraamkliniek aan het Frankenslag te 's-Gravenhage, waarbij een geldkistje met f 3500 werd weggenomen. De politie ging na wie er die maandag in gneoemde kliniek betalingen hadden gedaan. Daarbij kwam zij de naam van de 26-jarige bankwerker J. S. tegen, die vroeger al eens met de politie in aan raking was gekomen voor een kleine dief stal. Men ging S. thuis verhoren en ontdekte dat de man dinsdag verschillende hoge rekeningen had betaald. S. beweerde deze te hebben gedaan met eigen verdiend geld. Toen men in de douchecel het bewuste geldkistje zag staan, kon de bankwerker moeilijk meer ontkennen dat hij van het geval niets afwist. Hij verklaarde de rest van het geld, een f27tf0 te hebben ver brand. Maar de politie vond dit bedrag ln de zitting van een stoel. De man is mee genomen. OUD NEDERLANDS KANON OPGEVIST De bemanning van een Franse schoener heeft op veertig mijl ten noorden van Bou logne in zijn net een zeventiende eeuws kanon van Nederlandse makelij opgevist. In het bronzen gevaarte was de naam van de Nederlandse bouwer, Michael Burger- huys, en de bouwdatum, 1629, gegraveerd. oor de<V x-a - - gar Sla van zalm, aardappelen, Ik C f komkommer, appel, peterselie AjJH* 1 Hlilrio 7alm crr cfnrp nnrHannP- 1 blikje zalm, 200 gr. gare aardappe len, V* komkommer, 2 a 3 appels, zout, peper, olie en azijn of mayonaise, uitjes, augurkjes, veel peterselie. Snijd de aardappelen, de komkom mer en de appels in kleine blokjes. Doe alles in een grote kom en roer de zalm er doorheen. Voeg olie en azijn of mayo naise, gesneden augurkjes en uitjes toe en desgewenst ook peper en zout. EEN AUTOBUS brengt me in ongeveer twintig minuten van San Remo naar het negen kilometer verder gelegen dorpje Bussana, dat eveneens aan ïacvu ^en 'H betrekkelijk nieuwe plaatsje het werd pas na 188/ gebouwd nog lang niet aan mijn einddoel. Dat is het schilderachtig bovenop een heuvel gelegen Bussana Vecchia, de dodenstad. Ik moet nu nog een heel eind landinwaarts over een zondoorzengde weg, die tussen heuvels en velden naar het oude dorp voert. Van een afstand is het niet te onderscheiden van andere dorpen, die in dalen zijn verscholen of tegen een helling lijken te zijn vastgegroeid, afgezien ervan, dat het als een arends nest een heuveltop bekroont. WIL MEN een be zoek brengen aan Bussana Vecchia en ik kan dat iedere toerist, die zich in dc omgeving van San Remo ophoudt, van harte aanbevelen en beschikt men niet over een auto, dan zal men zich de moeite van een nogal warme voetreis moeten ge troosten. Maar voort durend wordt men voor zijn inspan ningen beloond, want het is een onvergete lijke tocht, met bijna onafgebroken zicht op het ruïnestadje, dat met elke stap nader- bijkomt. Dat het ge hele stadje inderdaad uitbouwvallen be staat, ontdekt men pas, als men er vlak bij is gekomen; eerst toch lijkt het met zijn fiere torentje als mid delpunt van een hui zengroep een plaats als ieder ander. Wanneer ik de laat ste haarspeldbocht heb genomen, ver overt het dorp me bij verrassing en daar bij de pomp, aan de voet van de karkassen van huizen, ontwaar ik warempel levende we zens. Enkele vrouwen zijn er bezig met de was kinderen spe len in hun nabijheid. Wonen er dus toch mensen in dit ver laten oord? Er is een plekje schaduw naast de pomp, waar ik me dankbaar neerzet, tussen een korte, dikke vrouw, die me vriendelijk toelacht en een jong meisje in een zwarte onderjurk. Een van de vrouwen spreekt wat Frans en vertelt me, dat er sinds enkele jaren weer een paar families in Bussana Vecchia wonen. ,,Mijn grootvader heeft de ramp mee gemaakt", zegt ze. „Het gebeurde vroeg op een zonnige ochtend in februari 1887, terwijl velen in de kerk waren. Er klonk eerst een dreigend, onderaards gerom mel, waardoor een geweldige paniek ontstond. Het dak van de kerk stortte in het middenschip en tientallen men sen werden onder het puin bedolven. Ter wijl de aardschokken nog bleven aan houden, huizen krakend bezweken en mensen in doodsnood jammerden en gil den, vluchtten de overlevenden in pa nische angst naar de kust. Een klein groepje bleef om zoveel mogelijk hulp te verlenen; onder hen bevond zich de geestelijke, die op het moment van de ramp in het priesterkoor van de kerk stond. Dat gedeelte bleef geheel ge spaard. Er werden later vierenvijftig doden gevonden; het aantal gewonden liep in de honderden". De mensen, die deze ramp hadden meegemaakt, durfden zich nooit meer op deze plaats des onheils te vestigen. Bussana Vecchia werd la cita mort.a, de dodenstad. Toen ontstond het nieuwe Er wonen weer mensen op de puinhopen Bussana, dichter bij de grote weg en de zee. Het groen en het onkruid ontferm den zich over de brokkelige steenresten, overwoekerden de gevels en groeiden overal tussen het puin door. De natuur trok het oude Bussana Vecchia gelei delijk een doodskleed aan. Zo is nu nog het algemene beeld. Bloemen en vlinders zijn er volop tussen de overblijfselen, die er door hun be groeiing zo vriendelijk uitzien. Ratten zwerven er nog in grote getale rond, maar het schijnt, dat de talrijke katten De Parijse modiste madame Manguin heeft, afwijkend van de traditie, haar ontwerpen onmiddellijk nadat zij haar collectie te Parijs had gepresenteerd, voor publicatie vrij gegeven. Deze man telpakjes, bestemd voor de komende herfst en winter, zijn geïnspireerd op de schermdegen. Links ziet men een klas siek mantelpakje waar overheen een wollen geruite jas zonder mouwen en met opgestikte zakken wordt gedragen. Opvallend aan het middelste pakje is de dicht op elkaar gezette rij knopen. De kleur van de sjantoengstof is „storm violet". Het pakje geheel rechts wordt gekenmerkt door de eenvoud. Opvallend is ook weer de zetting van de knopen, maar ook de zeer brede kraag van het jasje. de strijd langzamerhand definitief hun voordeel zullen beslechten. De bouw vallen zijn door dit alles romantisch geworden en er gaat van dit verlaten dorp thans in het geheel geen tragiek meer uit. Merkwaardig genoeg heeft niemand ooit het initiatief genomen het stadje op te bouwen. Dat zou vermoedelijk te veel geld kosten. Nu ongeveer vijf jaar geleden vestigde zich in een klein, van ruwe stenen gebouwd huisje de eerste familie sinds 1887, de anjerkweker Ame- lio Pulcini met zijn vrouw Lina Giaco- mella en hun twaalfjarig zoontje. Lina neemt me gastvrij meer naar haar wo ning, bestaande uit een keuken/kamer met stenen wanden en daarachter een slaapvertrek. Haar man zit binnen een grote bos anjers te sorteren. Iedere morgen trekt hij al voor dag en dauw met zijn bloemen naar de markt in San Remo. Het is binnen heerlijk koel. „Dit huis is gebouwd op de ruïne van de oude schuur van mijn grootvader", zegt Lina, terwijl ze me royaal een sappige perzik offreert. „Er is gas, we hebben een pe troleumlamp en water halen we uit de pomp. Er wonen hier nu acht gezinnen, alle met enkele kinderen, die in de na burige dorpen op school gaan". inHet stadje, overwoekerd door het groen De meeste bewoners, die leven van de landbouw of de bloementeelt, hebben in een herbouwde ruïne een tehuis gevon den. Zij wonen vlak bij elkaar in een smal straatje. Lina is mijn gids door de nauwe kron kelsteegjes van het stadje. „Kijk, daar is nog een oude straatnaam", wijst ze. Via met groen overwoekerde trapjes staan we opeens in een bloeiende tuin. „Dit was het schip van de kerk, zie maar, de schilderingen aan de voorkant zijn gespaard gebleven". De tuin wordt afgesloten door het gedeelte, dat vroeger het priesterkoor is geweest. De afbeel ding van een Madonna troont hoog in de stenen wand. „Een nieuwe kerk is hier natuurlijk niet gebouwd", legt Lina uit. „Daarom gebruiken we dit stuk als kapel". In de late avond neem ik afscheid. Achter mij. klinken helle kinderstem metjes. Kinderen beschikken hier over een ideaal speelterrein, vol romantische hoekjes. Hun jeugdige fantasie kan zich er helemaal uitleven. Zij zullen misschien eens in een herboren Bussana Vecchia wonen, een levend dorp, waar niets meer zal herinneren aan de tragedie van 23 februari 1887. TINEKE RAAT. Ziet u wel hoe alleraardigst zo'n klim roos hef tegen de gevel doet? Het is een weelde van bloemen. Mag ik u er eens op wijzen dat het nuttig is al die dorre bloemresten weg te nemen. Klimrozen voldoen het best indien ze op hét oosten of het zuiden gepoot worden. Ze kun nen nu ook wel een lichte overbemes ting gebruiken; al die bloemknoppen die ze steeds maar opnieuw vormen, hebben veel voedsel nodig. Uw ligustrumhagen zullen nu nog eens geknipt moeten worden; augustus pleegt men ook wel eens de tweede groeimaand te noemen; dat is ook wel aan boom en struik te zien. Die vormen nu nieuwe scheuten. Het is nu ook een goede tijd om coniferen en andere groen- blijvende heesters aan te planten, doch zorg dan dat ge een emmer water bij de hand hebt. Rododendrons of alpen rozen kunnen eveneens gepoot worden. Zet ze echter niet zo maar in de zand grond of in de klei; in dat geval zal er weinig of niets van terecht komen. Ze groeien heel goed in een mengsel van mest en bosgrond. Men kan de bosgrond uitstekend vervangen door turfmolm. Maak evenwel het plantgat dan niet te klein; het moet vooral de vereiste breedte hebben. G. KROMDIJK Uit een aantal enquêtes, in 1952 door de afdeling Landbouwhuishoudkunde van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen gehouden, is gebleken, dat door zeer vele huisvrouwen groenten en vruchten worden ingemaakt: Op het platteland wordt door meer dan 70 °/o van de ondervraagden „geweckt", in de grotere steden door meer dan 30 Ook het in-zouten en het bereiden van zuur kool is nog sterk in zwang.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9