Amerikaan Williams vestigde nieuw wereldrecord 100 m. Eigenaardige beslissing bij Engeland-Nederland zwemmen Gaat Upie Scot P winnen op Derby-dag der dravers Amerikanen achten Nederlanders volkomen kansloos in Milwaukee Sport tijdens het weekeinde Twintig jaar oude record van Jesse Owens met 0.1 seconde verbeterd Jopie van Alphen was sneller dan Judy Grinham maar verloor toch Europees honkbalteam van dezelfde kracht als van Amerikaanse school ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 Hoop Tien lopers Geen beletsels Verbaasd Tour de France-renners fietsten in Utrecht Oud Vitesse-speler naar Stormvogels Roszavolgyi verbeterde wereldrecord op 1500 m. Succes voor Oostenrijkse bergbeklimmers Britse alpinisten in een afgrond gestort ZONDAG OP DUINDIGT WERELDKAMPIOENSCHAPPEN HONKBAL Niet instinctief Nooit populair Pat Ward verslagen Om de Galea-beker Verbaasd Eigenaardig Resultaten Dames DWT deelden de punten met Het Gooi CRICKET Hollandweek begonnen Tweede wedstrijd werd 's middags afgelast Cricket NCB-elftallen tegen Free Foresters Drie Rood en Witters en een Haarlemmer gekozen Het toernooi voor tennis- Ieraren in Scarborough De Amerikaanse atleet Willy Williams heeft in Berlijn het wereldrecord op de 100 meter hardlopen verbeterd door een tijd te noteren van 10.1 sec. Williams noteerde deze sensationele tijd in een van de series van de internationale militaire kampioen schappen. Hij won zijn serie met 15 meter voorsprong. Murchison, die onder andere met Jesse Owens wereldrecordhouder is op dit nummer met een tijd van 10.2 sec., neemt ook aan deze wedstrijden deel en won zijn serie in 10.3 sec. De internationale militaire kampioenschappen duren tot en met zondag. Williams is niet in de Ameri kaanse ploeg voor Melbourne opgenomen. Het wereldrecord over de 100 meter, dat thans door Willie Wiliams is verbeterd, is het oudste dat bij de heren op de lijst van de individuele nummers voorkomt. De dameslijst heeft een nog ouder record: dat van Stella Walasiewicz (Polen) voor de 60 meter. Het staat op 7.3 sec. en werd 24 september 1933 in Lemberg gemaakt. Williams' beste tijd op de 100 meter was tot nu toe 10.3 sec., gemaakt op 14 maart 1955. Op de 100 yards heeft hij 9.4 sec. voor zich laten afdrukken. Wegens kuitkramp had hij zich tijdens de selectiewedstrijden in Los Angeles niet kunnen kwalificeren voor de Amerikaanse Olympische ploeg. Hij nam wel deel, maar werd achtste met een tijd van 10.6 sec. Alleen de nummers een, twee en drie, t.w. Morrow, Murchison en Baker, kwamen voor uitzending naar Melbourne in aanmerking en men vraagt zich af of de Amerikaanse Atletiekfedera- tie voor Williams een uitzondering zal maken. De tijd van 10.1 sec. op de 100 meter was 7 oktober 1951, ook te Guyayaquil (Ecua dor) gemaakt door de Panamees Lloyd la Beach. Maar deze had toen zo'n sterke wind in de rug dat zijn prestatie niet voor erkenning als wereldrecord in aanmerking kwam. Williams, een 24-jarige negersoldaat uit het Amerikaanse leger, zei na afloop, dat hjj de baan uitstekend en buitengewoon snel had gevonden. Hij voegde er aan toe: „Ik hoop, dat ik alsnog in aanmerking zal komen om naar Melbourne te worden uit gezonden". Hij was destijds, doordat hij last van beenkrampen had, niet in de ge legenheid, aan de selectiewedstrijden in Los Angeles deel te nemen. Williams is gehuwd en van beroep sport leraar. Voordat hij in het leger kwam, ver tegenwoordigde hij in atletiekwedstrijden de staat Illinois. Na afloop van de race werd meegedeeld, dat drie chronometers een tijd van 10.1 sec. had geregistreerd en een vierde 10.2 sec. Bij een nauwkeurige meting bleek de baan 99.99 meter lang te zijn, waarmee aan de internationale voorschriften wordt beant woord. Het was dezelfde baan, waarop Jesse Owens tijdens de Olympische spelen van 1936 een tijd van 10.2 sec. liet afdruk ken, maar hij had toen een krachtige wind in de rug. Owens won de Olympische finale destijds in 10.3 sec. Zijn wereldrecord, dat 20 jaar stand zou houden en dat op 10.2 sec. stond, vestigde Owens op 20 juni 1936 in Chicago. Nadien hebben de volgende tien lopers deze tijd geëvenaard: de Amerikaan Harold Davis in 1941, in Campton; de Panamees Lloyd la Beach in 1948 in Fresnode; de Amerikaan Barney Ewell in hetzelfde jaar in Evan- stone; de Brit MacDonald Bailey in 1951 in Belgrado; de Amerikaan L. Remigino in 1952 in Oslo; de Australiër Hector Hogan in 1954 in Sydney; de Duitser Heinz Fütte- rer in 1954 in Yokohama; de Amerikaan Bob Morrow in 1956 in Houston; de Ame rikaan Ira Murchison in 1956 in Compton en de Amerikaan Thane Baker, eveneens in 1956, in Los Angeles. Het is niet de eerste maal, dat een Wil liams houder is van het wereldrecord op de 100 meter hardlopen. Op 9 augustus 1930 werd de Canadees Percy Williams wereld recordhouder met een tijd van 10.3 sec. Willy Williams is na zijn recordprestatie door ongeveer 5000 toeschouwers storm achtig toegejuicht. Het ziet er naar uit, dat niets een erkenning van zijn record verbetering in de weg staat. Zijn tijd werd door een internationale jury, met behulp van drie chronometers opgenomen. Ook de wind, die een snelheid had van 0.7 meter per seconde, vormt volgens de internatio nale reglementen geen beletsel voor een officiële erkenning. Williams vertelde United Press, dat hij eigenlijk helemaal niet aan de wedstrijden had willen meedoen, omdat hij veel last had van maagpijn. „Twee dagen geleden stapte ik naar het legerhospitaal in Neu renberg, waar ze me grondig onderzoch ten," aldus Williams. De Amerikaan ver telde verder dat hij reeds direct na zijn aankomst uit de Verenigde Staten last van maagpijn had gekregen. „Ik wilde naar huis terug, maar ik ben blij dat ik ge bleven ben. Alhoewel Williams bekend stond als een goede sprinter, is men in Amerikaanse atletiekkringen toch verbaasd over zijn sensationele verrichting in Berlijn. Tot nu toe, zo wordt gezegd, heeft hij zich niet kunnen doen gelden onder de sprinters van grote klasse. Het vorig jaar heeft hij bij voorbeeld tijdens de Panamerikaanse spe len in Red Richard zijn meerdere moeten erkennen, en dit jaar zijn Bobby Morrow. Ira Murchison, Thane Baker. Leamon King en niet te vergeten Dave Sime hem de haas geweest. In diezelfde kringen wijst men er op dat Williams zeer kwetsbaar is wat zijn benen betreft en dat hu tenge volge van blessures lange tijd uitgescha keld is geweest. Met dat al heeft zijn prestatie de Ameri kaanse Amateur Atletiek Unie en het Amerikaanse Olympische Comité, die de Olympische ploeg bijna vijf maanden voor het begin van de Spelen in Melbourne heb ben samengesteld, zeer in verlegenheid gebracht. Naar verluidt is er voor het ogenblik geen sprake van Williams in de ploeg op te nemen, al heeft hij Murchison dan ook verslagen. Overige prestaties Op de eerste dag van de internationale militaire atletiekkampioenschappen in Berlijn zijn er, behalve de verbetering van Jesse Owens het wereldrecord 100 meter door Williams, nog enkele opvallende prestaties verricht. Zo werd de Nederlander Kuenen eerste op de 5000 meter in 14 min. 35.2 sec. Hij verbeterde hierdoor zijn persoonlijk record op dit nummer met 2.5 sec. De Amerikaan Bennett leverde de beste prestatie bij het vèrspringen met een sprong vari 7.56 meter. Zijn landgenoot Culbreath evenwel, die in Los Angeles de 400 meter horden al in 50.4 sec. gelopen had, kwam nu niet verder dan 52.2 sec. De Amerikaan Pratt won één van de series van de 110 meter horden in 14.2 sec. De beste prestatie bij het discus werpen leverde de Italiaan Rado met een worp van 46.41 meter. In de series van de 800 meter bezette onze landgenoot Janssen de tweede plaats met 1 min. 57 sec. achter de Amerikaan Tom Courtney voor wie 1 min. 56.6 sec. werd afgedrukt. Ook Blankestein eindigde in zijn serie op de tweede plaats en wel met 1 min. 59.6 sec. achter de Fransman Riviera met 1 min. 59 sec. Vrijdagavond hebben de Tour de France renners in Utrecht, nadat dit maandagavond door de regen was mislukt, een volledig .wiqlqrprqgrgmma, afgewerkt. De vqornaam,- ste uitslagen hiervan zijn: Wedstrijd achter handelsmotoren over 15 km. (38 ronden): eerste manche: 1. Wagt- mans 14 min. 54 sec.; 2. Voorting 20 meter; 3. Van Dongen 80 meter; 4. Van der Pluym 110 meter; 5. De Groot 180 meter. Tweede manche: 1. Van der Pluym 14 min. 35.4 sec.; 2. Wagtmans 10 meter; 3. Van Don gen 180 meter; 4. Nolten 330 meter; 5. Voor ting 380 meter. Derde manache: 1. Wagtmans 14 min. 44 sec.; 2. Van der Pluym 70 meter; 3. Van Don gen 110 meter; 4. Nolten 300 meter; 5. Voor ting 510 meter. Totaaluitslag: 1. Wagtmans 4 pnt.; 2. Van der Pluym 7 pnt.; 3. Van Dongen 9 pnt.; 4. Voorting 12 pnt.; 5. Nolten 14 pnt. Sprint over 2 ronden: 1. Lagerlof (Rotter dam) laatste 200 m. 12.8 sec.; 2. Verdoorn (Rotterdam); 3. P. van Heusden (Amster dam) Afvalwdestrijd voor amateurs en nieuwe lingen: 1. J. Lagerlof (Rotterdam); 2. P. van Heusden (Amsterdam); 3. H. van Bastelaar (Rotterdam). J. Dijkshoorn, oud-speler van Vitesse en UW, is gecontracteerd door Stormvogels. Tijdens wedstrijden in een trainingskamp voor Olympische kandidaten in Tata heeft de Hongaar Strahn Roszavolgyi het wereld record 1500 meter verbeterd en gebracht op 3 min. 40,6 sec. Hij bleef 0,2 sec. onder het oude wereldrecord, waarvan zijn landgeno ten Sandor Iharos en Laszlo Tabori, alsmede de Deen Gunnar Nielsen gezamenlijk hou der zijn. Tabori kwam op de tweede plaats in 3 min. 40,8 sec. De tussentijden van Rosza volgyi waren: 400 meter in 55,7 sec., 800 me ter in 1 min. 59 sec., 1200 meter in 2 min. 59,8 sec. Tijdens de wedstrijden stond er een sterke wind over de baan. Het wereldrecord 1500 meter is het vierde dat Roszavolgyi op zijn naam bracht. De overige records zijn: de 1000 meter, die hij liep in 2 min. 19 sec., een tijd, die eerder al door de Noor Aundun Boyson was ge maakt; de 2000 meter, waarvoor hij 5 min. 2 sec. nodig had; de 4 x 1500 meter estafette, die hij met zijn landgenoten Mikes, Tabori, Roszavolgyi en Iharos liep in 15 min. 14,8 sec. Roszavolgyi is kapitein in het Hon gaarse leger. Hij werd op 30 maart 1929 in Boedapest geboren en is enkele jaren ge leden getrouwd. Wereldrecord snelwandelen De Oostduitse atleet Siegfried Lefanczik heeft het Duitse record 20 km. snelwandelen verbeterd. Hij legde de afstandi af in 1 uur 29 min. 14,8 sec. Het oude Duitse record, dat ook op naam van Lefanczik stond, was 1.33.07,8. De Duitser bleef door deze prestatie onder het officiële wereldrecord dat met 1 uur 30 min. 2,8 sec. in bezit is van de Rus Golub- nichi en dat op 2 oktober 1955 in Kiev werd gemaakt. Sedertdien kwamen diens landge noten Bruno Yung op 28 mei 1956 in Tallin en Leonid Spirin op 14 juni 1956 in Kiev respectievelijk tot 1.30.0,8 en 1.28.45,2. Deze beide prestaties zijn evenwel nog niet als record erkend. Ook Ebert, die tweede en Lindner die derde werd, bleven met tijden van onder scheidenlijk 1.29.46 en 1.29.53 onder het officiële wereldrecord voor de 20 km snel wandelen. Drie leden van een Oostenrijkse groep hebben de top van een „naamloze" piek van het Karakorum-gebergte ter hoogte van ongeveer 8000 meter bereikt. De Kara- korum loopt door Kasjmir en Tibet. Vol gens een in Karatsji door de Oostenrijkse legatie ontvangen bericht, is de piek ge legen aan de Oostelijke uitloper van de Baltoro-gletscher. De leider van de expeditie, Fritz Mora- vec, zei dat dit het tweede succes van de Oostenrijkers in het Karakorum-gebergte was. Op 7 juli had hij met Joef Larch en Hans Willenpart voor het eerst de 26.470 voet hoge berg Gasherbrum beklommen. Zes Britse toeristen zijn bij de beklim ming van de ongeveer 6000 m hoge „Hoch- schober" in het gebied van de befaamde „Grossglockner" in een afgrond gestort, waarbij allen ernstig gewond werden. Een van hen verkeert op 't ogenblik in levens gevaar, zo heeft de alpenrqddingsdienijt meegedeeld. Het lid van de sportcommissie van de K.N.Z.B., de heer J. Buiskool en mevr. P. Escabache (eerste secretaresse van de sportcommissie van de K.N.Z.B.), die de Nederlandse ploeg vergezellen op de reis in Schotland voor de tweedaagse zwem wedstrijd Groot-BrittanniëNederland, die in Coatbridge 20 km van Glasgow ge legen wordt gehouden, waren in het geheel niet te spreken na de eerste wed strijdavond. Niet over het feit, dat het oranjeteam met één punt achter stond op Groot-Brittannië, maar over de wjjze waarop deze achterstand was ontstaan. Hun verontwaardiging heeft alle reden, want het gebeurde op de 100 yards rug slag voor dames is niet alleen bijzonder onelegant, maar ook onjuist. Het was te voorzien, dat in dit nummer felle strijd zou worden geleverd. De Neder landse zwemsters Jopie van Alphen en Joke de Korte moesten het in het 33 1/3 yards metende bad opnemen tegen de Britse cracks Judy Grinham en Margaret Edwards. Joke verloor door een slechte start en keerpunttijd, omdat de wand van het bassin vrij glad was. Daardoor speelde zij in dit kwartet een bijrol. Het ging hoofdzakelijk tussen Jopie van Alphen en Judy Grinham. Het zeventienjarig Britse Jopie van Alph'en OV kV Zondag is het op Duindigt de Derby-dag der dravers, het jaarlijkse grote duel tussen de beste 3-jarigen over 2500 m. Een Derby winnen betekent roem en glorie voor fokker, trainer, eigenaar en paard, doch slechts weinigen hebben in de loop van de tientallen jaren hun naam op de lijst van de Derby winners kunnen schrijven. Jaren en jaren heeft het geduurd eer Geersen, die in alle draverijen de meester is, een Derby op zjjn naam kon brengen en tal van grote fokke rijen wachten nog op de Derby-winner uit hun gelederen. Niet alleen geluk, doch bovenal de conditie van de 3-jarige speelt de belangrijkste rol, want de 2500 meter lange afstand is een zeer zware opgave voor een 3-jarige, die over deze afstand alles en alles moet kunnen geven om deze zo begeerde trofee op zijn naam te kunnen krijgen. Hoe denken de Amerikaanse baseball- deskundigen over de Nederlandse kansen? Hebben de Nederlanders tjjdens de wed strijden om het Europees kampioenschap een goede indruk gemaakt en bestaat er een mogelijkheid dat zij hun Europees pres tige zullen kunnen ophouden tijdens de wereldkampioenschappen in Milwaukee (Wisconsin) tussen 7 en 12 september aan staande? Om het maar eerlijk te zeggen: de Amerikaanse deskundigen verwachten de Nederlanders in beginsel niet eens. Het is hun bekend dat de Nederlandse honk ballers in ernstige financiële moeilijkheden zitten, zodra er een buitenlandse reis op het programma staat. „De Nederlanders konden immers ook niet naar Barcelona komen, toen daar vorig jaar om het Euro pees kampioenschap werd gestreden," merkte een Amerikaanse official op. En dan komt er nog dit bjj: De Nederlanders wonnen weliswaar en zelfs overtuigend, maar zij zijn toch zeker nog geen partjj voor de Amerikanen. Jack Geiger, sportredacteur van de Daily American, een in het Engels geschreven krant die in Rome verschijnt, gaf het vol gende commentaar: „De Nederlanders zou den wel een paar wedstrijden kunnen win nen in Milwaukee, maar tegen een Ame rikaanse ploeg hebben zij geen schijn van kans. De meeste Amerikaanse correspondenten die in Rome waren ten tijde van de Euro pese kampioenschappen honkbal, waren het erover eens dat de Europese honkbal lers over het algemeen van dezelfde kracht zijn als de teams der Amerikaanse middel bare scholen. „Een goed negental van een Amerikaanse middelbare school kan de Europese honkballers verslaan. En een ploeg van een universiteit kan dat zeker," aldus een der correspondenten. De deskundigen zoeken de betrekkelijke zwakte van de Europese honkballers niet in het gebrek aan ervaring, hoewel zulks natuurlijk wel een rol speelt, maar eerder in het „niet instinctief spelen". Gelukkig zijn de correspondenten het niet onverdeeld eens als het over de Neder landse ploeg gaat. Er zijn er bij die op merken dat het Nederlandse negental dui delijk superieur is aan de andere Europese teams, met België als enige uitzondering. De Nederlandse werper Smidt en de Belg Robyn zijn van internationaal kaliber, zo gaf Jack Geiger als zijn oordeel te kennen. Omdat de Nederlanders amateurs zijn, twijfelt men in Amerika evenwel aan hun komst. „Sommigen zouden wel eens moeite kunnen hebben, tijdelijk vrij te krijgen van hun werkgevers," aldus meent men, zelfs al zouden de Nederlanders in Milwaukee niet eens zo'n gek figuur slaan. En de kansen van het honkbal in Europa? Daarover kan een Europeaan het beste oordelen. Donato Martucci, hoofd van het Italiaanse Olympisch Comité, zei er het volgende over: „Men heeft veel te veel belangstelling voor voetbal en de wieler sport. Honkbal zal dus wel nooit een popu laire sport worden in Europa. Neem nu de Engelsen: zodra het zomer wordt wor den ze cricket-crazy en de Italianen, wel, die interesseren zich alleen maar voor de wielersport Voor de Derby 1956 zijn voor het record aantal van 16 paarden de inschrijvingen ge handhaafd en alleen hieruit al blijkt, dat in tegenstelling met andere jaren er geen grote uitblinker is, die zijn jaargenoten compleet overklast. Het gehele niveau van de draver fokkerij is veel beter geworden, zodat zondag op Duindigt de bezoekers komen te staan tegenover een raadselachtige Derby. Van het 16-tal zijn slechts 2 paarden bij voorbaat kansloos en wel Ureka en Ukas, omdat zij nog niet tegen de zware taak zijn opge wassen. Anders ligt het met de rest, waarvan Upie Scott voorkeur geniet en reeds enige malen heeft laten zien, dat de afstand aller minst een bezwaar is. Ook Anita Zora blijkt volkomen tegen de verwachtingen in over voldoende uithoudingsvermogen te beschik ken om van haar gunstige startpositie het veld de weg te wijzen. Of zij dit echter tot het einde toe zal kunnen volbrengen is de vraag, want de in het tweede gelid starten de Urania en Uröy Mars kunnen in het laat ste rechte einde gevaarlijk snel zijn. Verder start Geersen met een cavalerie van 5 paar den, waaruit hij ter plaatse de keuze zal doen. Indien Upie Scott P uit zijn slechte startpositie goed met de koplopers kan mee komen, mag worden verondersteld, dat hij zal winnen, doch het zal allerminst een ver rassing betekenen als er wordt besloten met een zege van één der anderen. De traditie getrouw is ook de omlijsting van de Derby van bijzondere kwaliteit, met als hoogtepunten de Generaal G. J. A. A. Baron van Heemstra-beker en de Grote Prijs van de K.N.H.R.V. Daar Olga Pluto zondag in Frankrijk start heeft O Marijke in het eerste nummer thans de beste kansen, terwijl in het tweede Romeo Spencer al zijn grote kwaliteiten zal moeten aanspreken om Sita en Sir Parisien O te kunnen kloppen. In het openingsnummer kan rijder Tesselaar zijn zoveelste triomf behalen. In de 20 paar den tellende Fried-prijs gaat d- voorkeur naar Sally's Bertha en Reyland. Het slotnummer kan eveneens een prooi worden voor Geersen met Sunny Boy, hoe wel de jonge hengst geen grote conditie heeft. Proximity en Ria Olivier zijn de grote rivalen. Tegenover dit machtige draversprogramma steken de rennen wel zeer pover af. Over winningen zijn te verwachten van Sans Va- leur, Sagita of Rémus en de keuze v. d. Kroats uit Col d' Or en Colony Boy. In de kwartfinales dames enkelspel van de internationale tenniskampioenschappen van Duitsland is de geplaatste Engelse speelster Pat Ward uitgeschakeld door de Duitse Edda Buding. De score was 46, 63, 64. Verder won Ann Shilcock (G.B.) met 86, 63 van Ilse Buding (Did.) Thel- ma Long (Austr.) versloeg Erika Vollmer (Did.) in twee sets: 64, 61. Lewis Hoad (Austr.) plaatste zich in de finale heren enkelspel door een overwinning in drie sets op de Zweedse Davis Cup-spe ler Sven Davidson. Met 64, 64, 62 zege vierde de Australiër. Spanje en Italië hebben zich geplaatst voor de finale van het tennistoernooi om de Galeabeker. Spanje versloeg Frankrijk met 3—2 en Italië nam op de tweede dag van de halve finales een beslissende 31 voorsprong op Tsjechoslowakije. meisje wist tot een meter of vijf voor de finish onze landgenote met een armlengte voor te blijven. Maar toen zette Jopie een enorme spurt in en passeerde op de laatste meters de Engelse. Het Rotterdamse zwem- stertje tikte met bijna een armlengte voor sprong als eerste aan. Voor niemand was dit een vraagpunt, noch voor de officials, noch voor de rond duizend toeschouwers, de televisieopnemers en de journalisten. Maar welk een ver bazing volgde, toen de jury bekend maakte dat Judy Grinham had gewonnen! Nog verbaasder was men, toen de tijden werden bekend gemaakt. Judy 66.8 sec., Jopie 66.3, Margaret 66.5 sec. en Joke 68.1 sec. Onmid dellijk werd gereclameerd tegen dit resul taat. De winnares had een tijd, die dus 0.5 sec. hoger lag dan die van Jopie van Alphen. Protesten van Nederlandse zijde konden echter weinig uitrichten. De stopwatches zouden in gebreke zijn gebleven, beweer den de Engelse officialsEn voor de jury is niet de tjjd doorslaggevend, maar de waarneming van de vier kamprechters en het waren juist deze vier officials die in hun mening lijnrecht tegenover alle anderen stonden. Deze vier heren beweer den, dat Judy Grinham als eerste had aan getikt. De kamprechters bevonden zich aan één zijde van het bassin. Het reglement van de F.I.N.A. schrijft echter voor dat aan beide zijden van het bassin kamprechters dienen te staan. Zij stonden echter allen aan één kant, omdat de televisielenzen daarop wa ren gericht. De heer Buiskool en mevr. Es cabache hebben zich later telefonisch met de heer Planjer in Utrecht (tweede secre taris van de sportcommissie van de K.N.Z B.) in verbinding gesteld omtrent deze kwestie, maar men is overeengekomen deze zaak verder te laten rusten. Zo doet het eigenaardige feit zich dus voor, dat in de uitslagenlijst voor de eerst geklasseerde een hogere tijd is genoteerd dan voor nummer twee en nummer drie, Zelfs het feit, dat Jopie van Alphen met haar 66.3 sec. het Schotse record van 67.4 verbeterde, dat op 19 augustus van het vorige jaar in Rothosay werd gemaakt en op naam van Geertje Wielema stond, kon de teleurstelling geenszins goedmaken. Deze merkwaardige situatie kostte de Nederlandse ploeg in het klassement na de eerste dag enkele kostbare punten. Nu staat de oranjeploeg met één punt achter. Nederland heeft 32 en Groot-Brittannië 33 punten, waarvan voor de Nederlandse dames 21 punten tegen de Britse 17 en voor de Nederlandse heren 11 tegen de Britse 16. De 100 yards vrije slag leverde een mooie overwinning op voor de 17-jarige Hetty Balkenende, die in 60,9 sec. na een felle maar mooie strijd van de 1.86 meter lange Fearne Ewart won. Loes Zandvliet eindig' de als1 derde Voor Frances Hogben. Zoals te voorzien viel kwam de zege op de 4 x 100 yards wisselslag estafette bij de dames van de oranjeploeg, bestaande uit Jopie van Alphen, Ada den Haan, Mary Kok en Hettie Balkenende; Engeland met Judy Grinham, Eleonora Mackay Gordon Francis Hogben en Ferne Ewart werd tweede. De Britse ploeg met Mary Edwards Margaret Grundy, Elsbeth Ferguson en Angela Barnwell werd derde (4.33.0.), Ne derland II met Lenie de Nijs, Rita Kroon Loes Zandvliet en Joke de Korte moest zich met de vierde plaats tevreden stellen De resultaten van de zwemwedstrijden, gehouden op de eerste dag van de officiële landenwedstrijd tussen de dames- en heren- ploegen van Engeland en Nederland in Glasgow luiden: Dames. 700 yards rugslag: 1. Judy Grinham (E.) 1 min. 6,8 sec.; 2. Jopie v. Alphen (N.) 1 min. 6,3 sec.; 3. Margaret Edwards (E.) min. 6,5 sec.; 4. Joke de Korte (N.) 1 mm. 8,1 sec. Tegen deze uitslag hebben de Neder landse officials geprotesteerd, daar Judy Grinham als derde aantikte en niet als eerste, hetgeen ook door de tijd wordt bewezen. De juryleden hadden evenwel het Engelse meis je als winnares op hun papiertjes gezet. 100 yards vrije slag: 1. Hetty Balkenende (N.) 1 min. 0.9 sec.; 2. Ferne Ewart (E.) 1 min. 1,2 sec.; 3. Loes Zandvliet (N.) 1 min 2,8 sec.; 4. Frances Hogben (E.) 1 min. 2,8 sec. 4 x 100 yards wisselslag estafette: 1. Ne derland 4 min. 27,2 sec.; 2. Engeland 4 min. 28,3 sec. Heren. 433 1/3 yards vrije slag: 1. Neil McKerchnie (E.) 4 min. 38.9 sec.; 2. Herman Willemse (N.) 4 min. 39,3 sec.; 3. Jaap de Jong (N.) 4 min. 49,6 sec.; 4. Bailey (E.) min. 52,8 sec. De ongebruikelijke afstand van 433 1/3 yards werd gezwommen, omdat deze afstand het dichtst bij de 400 meter ligt. 4 x 200 yards vrije slag estafette: 1. En geland 8 min. 11 sec.; 2. Nederland 8 min. 13,2 sec. De landem-edstrijd wordt vandaag met de stand 3332 voortgezet. DWT-dames heeft vrijdagavond in Naarden tegen damesteam van Het Gooi de eerste wedstrijd voor promotie gespeeld. De punten werden gedeeld, tweetwee. Het Gooi, dat enige zeer snelle zwemsters in haar gelederen heeft, boekte het eerste succes na opzwemmen van Corrie Schimmel. Toen kwam DWT goed in de aanval maar het schot van Annie Metselaar ging over de lat. Hierna werd door Het Gooi meteen een tegenaanval ingezet en na een hard schot van Jans Koster liet de DWT-keepster de bal glippen en stond Het Gooi met twee—nul voor. Dederom trok DWT ten aanval. In combi natie wisten Do Turkenburg en Paula van Bruggen door de verdediging van Het Gooi heen te komen, maar de keepster dacht er anders over en stopte de bal. DWT kwam echter terug. Een schot van Annie Metselaar kwam tegen de lat, maar Paula van Bruggen schoot de terugstuiten de bal in. tweeeen. Nadat een Gooi-aanval in de DWT-verdedi- ging gestopt was, ondernam Do Turkenburg, met Corrie Schimmel op de hielen, een rush op Het Gooi-doel. Op handige wijze omspeel de Do Turkenburg de Gooi-keepster waarna zij de bal in het doel schoot, twee—twee. Met de stand tweetwee werd aan de tweede helft begonnen. Wel was DWT over tuigend sterker, maar verdere doelpunten bleven uit, zodat de strijd onbeslist bleef Maandagavond ontvangt DWT Het Gooi in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem. Voor de Sterrendag, die de K.N.M.V. zondag op het circuit van Zandvoort houdt, blijkt in motorrijderskringen zeer grote belangstelling te bestaan. Ruim honderd deelnemers uit alle delen van het land schreven in. De bedoeling is, dat de motor rijders met hun machine een officieel ge controleerde snelheidsproef afleggen. Zij mogen daarom, nadat hun motoren aan een technische keuring zijn onderworpen, vijf ronden rijden, waarvan de eerste be doeld is als loze ronde, terwijl van de andere vier de tijd wordt opgenomen. De beste rondetijd wordt omgerekend in een gemiddelde snelheid. Ligt deze tussen de 70 en 80 kilometer per uur, dan wordt de rijder een „70-ster" toegekend, boven de tachtig, doch beneden de negentig km een „80-ster" en zo vervolgens tot een „110- ster". Onder de 105 deelnemers bevinden zich ook de Zesdaagse-rijders, die deze snel heidsproef beschouwen als een training voor de speedtest, een onderdeel van de Zesdaagse. In de eerste klasse van de cricketcompe titie speelt Haarlem zondag op haar terrein aan de Donkerelaan in Bloemendaal tegen VRA. Rood en Wit heeft éen uitwedstrijd tegen Hermes DVS in Schiedam. In de tweede klasse A speelt Rood en Wit 2 tegen het lager geplaatste Quick (H). In de tweede klasse D komt Rood en Wit 3 uit tegen CVHW en kan kampioen worden. Haarlem 2 speelt uit tegen Ajax (L.). ADVERTENTIE NIEUWS UIT HET ROODBROEKENKAMP. De Roodbroeken zijn reeds enige weken in intensieve training o.l.v. de nieuwe oefen- meester. de heer Peters uit Den Haag. De instelling van de Commissie Betaald Voetbal en het aantrekken van nieuwe krachten o.m. Tielrooy (VSV) bewijzen, dat Haarlem se rieuze plannen heeft om in het a.s. seizoen een rol van betekenis te spelen. - Evenals in het vorig seizoen stelt het Haarlem- bestuur u in de gelegenheid u tijdig te voor zien van seizoenkaarten, waarvan de prijzen als volgt zijn vastgesteld: Staanplaatsen 7.50 Open Tribune (gen. pl.) 15. Zuid. Tribune 17.50 Afhalen: maandag 6 en 13 aug. van 810 u. in de Leeuwerik. Het oefenprogramma begint op zaterdag 11 aug. te 18.30 op Schonenberg, waar het Haar lem-elftal Stormvogels partij zal geven, voor afgegaan door een wedstrijd tussen de beide res. elftallen, aanvang 16.30. Zaterdag 18 aug. vinden de returnontmoetingen op ons veld plaats op dezelfde tijden. Op het IJselmeer is vrjjdag de internatio nale Hollandweek begonnen, die donderdag wegens de harde wind een dag moest wor den uitgesteld. Hoewel het in de bedoeling lag vrjjdag twee wedstrijden in elke klasse te zeilen is het zover niet gekomen. Toen de deelnemers namelijk in de middaguren voor de tweede start gereed lagen, regende het zo hard, dat men besloot deze tweede wed strijd niet te doen houden. De draken, die reeds onderweg waren en waarin de „Blue bottle", het jacht van de hertog van Edin burgh, dat gezeild wordt door lieut. cdr Graham H. Mann, uitkomt en op dat moment een gunstige positie innam, werden even eens teruggeroepen. In de Flying Dutchmanklasee werd de Engelsman Dawes winnaar voor de Neder lander Frowein en de Duitser Bleese. De Sharpieklasse werd wat de bezetting van de eerste vijf plaatsen betreft geheel een bui tenlandse aangelegenheid, dde door de Duit ser Wagner in zijn voordeel werd beslist. In de Finnjollenklasse zeilde Bob Markus naar de eerste plaats vóór Karei Warburg. De uitslagen luiden: Internationale Flying Dutchmanklasse: 1. „Spindrift", strm. W. L. Dawes (Engeland); 2. „Gilla 2", strm. A. Frowein (Nederland); 3. „Mien Lutten", strm. J. Bleese (West- Duitsland). Internationale Sharpieklasse: 1. „Wende- hals", strm. N. Wagner (West-Duitsland); 2. „Kannfbaaltje", strm. R. Tiriau (Frank rijk); 3. „Schwerin", strm. C. Paschen (Oost- Duitsland); 4. „Niedersachsen", strm. H. G. Flint (West-Duitsland); 5. „Ynys", strm. J. R. Blackall (Engeland). Internatonale Finnjollenklasse: 1. „Pin- guin Finn", strm. B. Markus (Nederland); 2. „Fikfak", strm. K. H. Warburg (Neder land); 3. „Bestevaer", strm. W. Maarse (Ne derland); 4. „Finnesse", strm. R. Craegh Osborne (Engeland). Olympiajollen: 1. Marco Polo", strm. H. J. de Jong (De Kaag); 2. „Witte Raaf", strm. H. Willems (De Schinkel); 3. „Hiphaan", strm. J. J. Huurman jr. (Amsterdam). Pampusklasse: 1. „Stijfkop", strm. G. J. Moes jr. (De Nieuwe Meer); 2. „Woolwa- ter", strm. E. van Essen (Loosdrecht). De NCB-teams, die op maandag 13 en dinsdag 14 augustus in Amsterdam tegen de Free Foresters zullen spelen, zijn als volgt samengesteld: Maandag 13 augustus, terrein VRA: De Villeneuve (VRA), aanvoerder, Honnebier (Haarlem) w keeper, Bosman (Quick-H), Van den Bosch (HCC), Bouwman (Rood en Wit), Bregman (ACC), Hagen (Quick- N), Jansen Schoonhoven (VRA), Van Katwijk (HBS), De Nijs (Rood en Wit), R. Rishworsh (HBS), 12de man aan te wijzen door VRA. Dinsdag 14 augustus, terrein ACC: Van Weelde (ACC), aanvoerder, Van Noort- wijk (HDVS) w keeper, Baak (PW), De Baare (ACC), Bailey (HDVS), Hageman (HBS), Van de Hurk (ACC), Van der Lin den (Sparta), Lochmann van Bennekom (VOC), M. van de Most (HCC), Wijkhui zen (Rood en Wit), 12de man aan t,e wijzen door ACC. In de finale heren enkelspel van het toer nooi voor tennislararen te Scarborough zui den Egyptenaar Salem Khaled en de Austra liër Jack Cawthorn tegen elkaar uitkomen. In de halve eindstrijden won Khaled met 6—3, 108, 46, 62 van de Brit Moss, en Cawthorn versloeg zijn landgenoot Wor- thington met 2—6, 4—6, 6—4, 7—5 7—5

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7