Nasser polst de ambassadeurs van India en de Sovjet-Unie Compromis zou ook Londen het beste schikken WML Koningin Juliana ontving oud-minister Lieftinck HET WEER: Iets warmer Haarlems Dagblad Amerikaanse schepen betalen kanaalrechten aan Egypte Laatste cassette tafelzilver voor jarige prinses Irene Radio-Caïro prees de houding van Israel Handelstransacties met Egyptische regering zijn weer toegestaan Hij wordt genoemd als bemiddelaar Het woord is aan. Ongewone toon Bezinning Inspiratie Geen Zwitsers Nederlander gearresteerd in Djakarta wegens fraude DE KABINETSFORMATIE „Poolse Stalin" Gomulka gerehabiliteerd Amerikaanse journalisten mogen China bezoeken Rembrandttentoonstelling trok 330.000 bezoekers Bejaarde gijzelaar door EOKA vrijgelaten Geschenk van krijgsmacht is thans compleet ars. 71e JAARGANG No 23 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARG-ANG No 176 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Londen) President Nasser van Egypte heeft nog geen beslissing genomen of hij al of niet de conferentie in Londen over internationalisatie van het Suezkanaal zal bijwonen. In Londen acht men het van grote betekenis, dat Nasser in nauw contact staat met India, dat ook in deze crisis als bemiddelaar schijnt te willen optreden. Premier Nehroe zou Nasser hebben aangeraden de uitnodiging te aanvaarden. Het is ook duidelijk dat de Russen invloed uitoefenen. De Russische ambassadeur in Cairo heeft, evenals zijn Indiase collega, tijdens het weekeinde driemaal een bezoek aan Nasser gebracht. India toont begrip voor de Westelijke houding inzake het kanaal, aangezien dit ook van groot belang is voor de Indiase economie. India erkent Egypte's souvereine recht de vaarweg te nationaliseren, maar het betreurt de manier waarop dit gebeurd is. In Londen heerst diepe teleurstelling over de houding van de enige Britse bond genoot in het Midden-Oosten, Irak, dat heeft verklaard achter Egypte te staan, al spreekt het de hoop uit op een vreedzame regeling van het conflict. Het omstreden pact van Bagdad wordt door Irak's besluit ernstig verzwakt. Koning Hoessein van Irak is nog steeds gast in Engeland en woont vandaag zeilwedstrijden in Cowes bij in het Britse koninklijke jacht „Britan nia". Communistisch China en de meeste landen van de Arabische Liga hebben hun steun gegeven aan het Egyptische besluit om het Suezkanaal te nationaliseren. Naar van bevoegde zijde is vernomen, zijn de reservisten van het Egyptische leger opgeroepen, zich zo spoedig mogelijk bij hun onderdelen te vervoegen. In de Egyptische steden zijn aanplakbiljetten verspreid, waarin de bevolking wordt op geroepen zich in geval van nood te houden aan de bepalingen van de luchtbescher mingsdienst. Alle particuliere verenigingen, zoals sportclubs vormen „militaire kam pen" voor opleiding van jonge mannen. In elke stad en in elk dorp zullen jonge men sen worden afgericht voor „verdediging van het vaderland tegen buitenlandse aan vallen". Op het ogenblik beschikt Egypte over een nationale garde van 50.000 man, volledig opgeleid en bewapend. Studenten en andere jongeren, die deel uitmaken van het Egyptische jeugdlegioen, en die de af gelopen jaren militaire tactiek hebben be studeerd, hebben zich aangemeld en zullen één miljoen andere jonge Egyptische vrij willigers opleiden. In een Hebreeuwse uitzending voor Is rael heeft radio-Cairo „Israël hartelijk ge- lpk gewenst voor de gereserveerde hou ding inzake het Suezkanaal en voor de weigering zich in het huidige conflict tot een instrument voor de westelijke mach ten te laten maken". Alle bladen van Tel Aviv legden de nadruk op de ongewone toon van de Egyptische radio. Volgens een Amerikaans bericht zou Egypte niet-mili- taire vrachten bestemd voor Israel toe staan van het Suez-kanaal gebruik te ma ken om te bewijzen, dat het kanaal inder daad volkomen vrij is. Deze ladingen wor den echter niet door Israëlische schepen vervoerd. Communistisch China heeft de waarschuwing geuit, dat gewapende inter ventie zou stuiten op de tegenstand van de volken van Azië en Afrika en gedoemd zou zijn te mislukken. Ook wanneer Nasser akkoord mocht gaan met de conferentie, bestaat de kans, dat hij Londen als plaats van bijeenkomst zal weigeren te accepteren en de voorkeur zal geven aan Genève in Zwitserland. Een moeilijkheid voor Nasser is ongetwijfeld ook, dat hij in de positie verkeert van be- ADV ERTENTIE 3 gpippij BARTEtlORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM - fEL 717162 Waterdichte Bromfietskleding 1 klaagde, die voor een internationaal forum wordt gedaagd. Egypte is vertoornd over de bedreiging met militaire invasie en economische sancties, die ten dele al van kracht zijn geworden. Londen gelooft ech ter, dat Nasser tegenover de wereldopinie zal moeten zwichten en bereid zal blijken een redelijke regeling inzake het beheer van het Suezkanaal te aanvaarden, die belangrijke voordelen voor Egypte zal af werpen. Wanneer het plan voor Egyptische deelneming aan een internationaal beheer systeem echter mislukt, zal Groot-Brittan- nië waarschijnlijk zo spoedig mogelijk een tweede conferentie bijeen roepen om maat regelen te overwegen die de vrijheid van doorvaart in de toekomst moeten ver zekeren. In het huidige stadium dienen de militaire voorbereidingen hoofdzakelijk te worden beschouwd als onderdeel van de zenuwenoorlog tegen Nasser, al werken zij ook preventief tegen Nasser's eventuele aantasting van de vrije vaart. Groot-Brittannië zal alleen ingrijpen als Nasser het kanaal sluit, maar het zal het Suez-probleem waarschijnlijk eerst voor de UNO brengen. Groot-Brittannië en Frank rijk pogen Israel buiten de Suez-crisis te houden, maar als Nasser internationaal be heer over het kanaal aanvaardt, zal het onmogelijk zijn de blokkade tegen Israel te handhaven. In Londen heerst een zekere ongerust heid over een terugslag, welke een even tuele militaire actie zou hebben in 't Mid den-Oosten. Men voorziet sabotage tegen olievelden en buisleidingen in de Arabische landen, hetgeen tot een chaos zou leiden, niet alleen in het Midden-Oosten, maar ook in West-Europa. Na de eerste dagen van opwinding over Nasser's daad, toen er onmiddellijk een sfeer van onverzettelijk heid diende te worden geschapen, schijnt Londen thans meer over te hellen naar een compromis. Vooral om de Verenigde Staten tot solidariteit te bewegen, maakte Groot- Brittannië aanvankelijk één front met het geagiteerde Frankrijk, dat reeds in mili taire operaties in Algerije is gewikkeld en daarom van Brits ingrijpen alleen maar voordelen van zijn eigen positie verwacht. Groot-Brittannië zal echter zeker niet ten behoeve van de Fransen een oorlog tegen Egypte beginnen. Nu de Verenigde Staten hun zegen heb ben gegeven aan eventuele militaire maatregelen, al blijven zij er zelf buiten, keren de Britten weer terug naar hun aanvankelijke voorzichtige houding. Eerst moesten zij Frankrijk kalmeren, hoewel zij daarna de eersten waren, om tegen Nasser een vuist te maken. De vuist blijft gebald, maar de Britse arm gaat, naarmate de con ferentie dichter bij komt, omlaag. Men acht het niet uitgesloten, dat Nas ser, als hij weigert deel te nemen aan de conferentie, een tegen-conferentie van de Bandung-landen, inclusief China en het olie-producerende Saoedie Arabië zal bij eenroepen om een gezamenlijk antwoord te ontwerpen. De maatregelen van Indonesië tegen Nederland acht men in Londen zeker wat het tijdstip betreft door Nasser's daad ge ïnspireerd. De plannen voor het interna- WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) De Het bevriezen van de activa blijft evenwel Amerikaanse regering heeft bepaald, dat Amerikaanse schepen, die gebruik maken van het Suezkanaal. kanaalgelden en andere rechten aan de Egyptische regering mogen betalen. Bij de betaling moet echter te. kennen worden gegeven, dat de betaling onder protest geschiedt en dat de betaling niet vooruitloopt op alle rechten van ver haal of anderzins. De tankschepen van de Duitse oliemaat schappijen „Esso" en „Shell" zullen de kosten voor de vaart door het Suezkanaal in het vervolg aan de Egyptische regering betalen. De rechten zullen dus met meer aan de Suez-kanaalmaatschappij worden overgemaakt. Het besluit van de Amerikaanse regering, waarbij vorige week alle activa vande Egyptische regering in de Verenigde Sta ten werden bevroren en alle transacties met de Egyptische regering, behoudens vergunning van het departement van Financiën, werden verboden, is m zoverre verzacht, dat handelstransacties met de Egyptische regering weer zijn toegestaan. van kracht. De oude activa mogen voor nieuwe handelstransacties niet worden ge bruikt. De directeur van de Amerikaanse admi nistratie voor internationale samenwer king, John. Hollister, heeft in een perscon ferentie medegedeeld, dat de uitvoering van het hulpprogramma voor Egypte onge hinderd voortgang vindt. Hij voegde hier aan toe, dat hij niet van plan is de situatie te veranderen, zolang het departement van Buitenlandse Zaken geen verandering brengt in zijn politiek. ZüRICH (Reuter) Zwitserse bankiers hebben pogingen van Egyptische zijde om fondsen te verkrijgen voor de bouw van de dam van Assoean van de hand gewezen, aldus is van betrouwbare zijde te Zürich vernomen. De Zwitserse bankiers gaven Egyptische zakenlieden die kapitaal tracht ten te verkrijgen, te verstaan dat het pro ject een te groot risico inhield voor parti culier Zwitsers kapitaal alleen. tionale controle-orgaan beginnen thans vastere vormen aan te nemen. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat ten hoogstens tien landen bij de administratie van het kanaal betrokken worden. Egypte zal hogere bedragen ontvangen dan tot nu toe. De conferentie zal zeer waarschijnlijk met gesloten deuren worden gehouden. Wanneer Sjepilov, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, naar Londen komt, is niet uitgesloten, dat hij ook de internationalisatie van het Panamakanaal, de Dardenellen en misschien ook van het Kanaal van Kiel aan de orde zal stellen. Het is bekend, dat Panama ontevreden is over de manier, waarop het door de Verenigde Staten wordt behandeld. Het is evenwel duidelijk, dat er, voor de con ferentie begint, vooral van Britse zijde nog veel zal dienen te worden opgehelderd. (Van onze correspondent in Djakarta) In opdracht van de Indonesische procu reur-generaal heeft de politie de Nederlan der J. L. Kiek, eigenaar van de juweliers- firma Olislaeger te Djakarta gearresteerd. De heer Kiek wordt er van verdacht op clandestiene wijze een bedrag van een half miljoen rupiah naar Nederland te hebben overgemaakt. Voorts zou hij belasting heb ben ontdoken door het verstrekken van val se gegevens. De te weinig betaalde belas ting zou in de honderdduizenden lopen. De heer Kiek is ook eigenaar van de juwe lierszaak Jos Franken in de Grote Hout straat te Haarlem. De clandestiene transfer zou zich uit strekken over een periode van meer dan een jaar. De heer Kiek zou aan Nederland se werknemers wier salaris gedeeltelijk in Nederland in guldens wordt betaald. Het Engelse vliegtuigmoederschip „Theseus" is naar de Middellandse Zee ver trokken met aan boord de zestiende parachutistenbrigade, waarvan de uitrusting bestaat uit heet wat meer dan alleen de jeep, welke men op bovenstaande afbeelding aan boord ziet hijsen. Als een volkomen verrassing is in de procedure van de kabinetsformatie plotse ling de figuur van de oud-minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck versche nen. Hedenmorgen heeft de Koningin hem ontvangen in het paleis Soestdijk. Hij is uitvoerend directeur van het Internatio nale Monetaire Fonds te Washington en was met vakantie op reis in Europa. In politieke kringen in Den Haag meent men, dat hij zal worden verzocht op te treden als bemiddelaar (informateur) tussen de partijen. Reeds meer dan zeven weken stokt de kabinetsformatie op het ontwerp-regerings- programma. Maar toch schuilt de eigenlijke kern van de moeilijkheden in de verdeling van de ministerszetels in het nieuwe kabi net. Als het erop aan komt wordt men hei Prof. Lieftinck over het programma wel eens. Maar het is moeilijker tot een akkoord te komen over de ministersportefeuilles. De K.V.P. heeft bij de verkiezingen drie zetels gewonnen en wenst daarom een sterkere positie in het nieuwe kabinet. Maar in de gedachtengang van dr. Drees, die zowel de P.v.d.A. als de K.V.P. vijf ministerportefeuilles wilde toekennen, zou de K.V.P. verliezen, want de K.V.P. bezet thans zes ministerszetels. De Anti-Revolu tionairen hebben bij de verkiezingen twee zetels verloren, maar volgens het schema van dr. Drees zouden zij toch haar twee ministersportefeuilles behouden. Ook de V.V.D. heeft er bezwaar tegen gemaakt dat de A.R. met tien Kamerzetels twee porte feuilles zou krijgen en de V.V.D. met negen Kamerzetels (en geen verlies) slechts één portefeuille. De Anti-Revolutionairen hebben er niets voor gevoeld in het conflict tussen de P.v.d. A. en de K.V.P. over het programma te bemiddelen. Dat zou hun weieens een ministerszetel kunnen kosten. Daarom had den zij geadviseerd mr. Burger, de fractie leider van de P.v.d.A., na de mislukking van prof. Romme, tot formateur te benoe men, als motief aanvoerend, dat de twee partijen, die ruzie maken, het onderling maar eens moeten zien te worden en daar mee niet een derde partij moeten belasten, die er niets mee te maken heeft en die in grote lijnen zowel met het programma van dr. Drees als met dat van prof. Romme akkoord ging. Waarschijnlijk heeft men in A.R. kring daarbij ook gedacht dat de P.v.d.A. zou willen proberen de K.V.P. met een extra ministerszetel tevreden te stellen, evenals vier jaar geleden. De A.R. wil dus buiten schot blijven en liever niet bemiddelen. Toch hadden P.v.d.A. en K.V.P. dit gaarne gewenst, naar het heet om daardoor ook te laten blijken dat de kleinere partijen even eens een rol spelen in de kabinetsformatie De strijd om de zetelverdeling moest dus worden uitgevochten tussen K.V.P. en P.v.d.A. Prof. Romme zou voor de K.V P. tevreden zijn met de zetel van Economische Zaken, die thans de A.R. bezet (of een versterkt P.B.O.-ministerie ten koste van Economische Zaken). Maar als bondgenoot van de A.R. kan hij dat niet vragen, al heeft de K.V.P. vier jaar geleden deze zetel aan de A.R. afgestaan.Daarom eiste hij var. de P.v.d.A. de zetel van Financiën, met de gedachte, dat dan de P.v.d.A. wel druk zou uitoefenen op de A.R De P.v.d.A. is echter niet bereid voor de K.V.P. tussenbeide te komen, vooral niet omdat de P.v.d.A. in weerwil van de verkiezingswinst de mi nisterszetels wil behouden die zij heeft, al zou zij de zetel van Justitie wel willen ruilen voor die van Verkeer en Waterstaat., waarop thans de A.R. minister Algera zetelt. Tegen deze achtergrond van de kabinets formatie was dus in de belanghebbende kring van de P.v.d.A., K.V.P. en A.R. nie mand bereid formateur of bemiddelaar Ie worden. Men vermoedt nu dat de taak van de altijd nog gezaghebbende oud-minister Lieftinck tot taak zal krijgen te bemidde len en daarbij tevens als scheidsrechter op te treden in de financieel-economisehe kwesties. De financiële toestand is niet zonder zorgen. De laatste jaren heeft hij geen actieve rol meer gespeeld in de Ne derlandse politiek, waardoor hij aanvaard baar is als bemiddelaar. Het kabinet der Koningin deelde heden morgen mede: Naar aanleiding van het gesprek dat de Koningin hedenmorgen met prof. mr. P. Lieftinck heeft gehad, zal prof. Lieftinck enige oriënterende besprekingen voeren en vervolgens dinsdag een nader onderhoud met Hare Majesteit hebben. LONDEN (A.F.P./Reuter). Radio- Warschau heeft zaterdagavond bekendge maakt, dat Wladyslaw Gomulka, voormalig secretaris-generaal van de Poolse commu nistische partij, gerehabiliteerd is en op nieuw toegelaten tot de partij. Ook gene raal Marian Spychalski en Zeno Kliszko zijn in ere hersteld. De rehabilitatie van Gomulka werd reeds enige tijd verwacht, hij was in 1951 wegens „Titoïsme" veroor deeld. Vorig jaar werd hij uit de gevange nis ontslagen en sindsdien woonde hij in een voorstad van Warschau. Gomulka was een der stichters van de onlangs ontbonden Cominform. Ook is hij vice-premier geweest. Hij stond vroeger bekend als de „Poolse Stalin". Hij is een „nationalistisch" communist; tijdens de oorlog vertoefde hij niet, zoals andere com munistische leiders, in Moskou, maar in zijn eigen land. Volgens het officiële Poolse persbureau heeft het centrale partijcomité bekendge maakt, dat de resolutie van het centrale comité van november 1949, met „ongegron de en valse beschuldigingen van verdraag zaamheid ten aanzien van vijandelijke agenten, uitgebracht tegen de kameraden Wlad'sylaw Gomulka, Marian Spychalski en Zenon Kliszko", is ingetrokken. Generaal Spychalski is een vroegere mi nister van Wederopbouw. Hij werd in 1949 gearresteerd. In 1951, tijdens een proces tegen hoge officieren, werd hij van verraad beschuldigd. HONGKONG (AFP) Voor het eerst sinds de vestiging van het communistisch bewind in China (in 1949) heeft de rege ring van Peking visa toegekend aan een vijftiental vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers, werkzaam in Hongkong of Japan. Een woordvoerder van het Ame rikaanse consulaat-generaal te Hongkong heeft evenwel verklaard, dat het officiële Amerikaanse standpunt nog steeds is, dat elke Amerikaanse burger, die zich naar communistisch China begeeft, de van Ame rikaanse zijde gestelde voorschriften over treedt. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S J. Roux: Verloren illusies en levenswijs heid zijn twee namen voor één ding. Toen zondagmiddag om half zes de Rembrandttentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam, 80 dagen na de opening, werd gesloten hadden 329.901 be zoekers waarvan 55 tot 60 pet. buiten landers deze expositie bezocht. De laat ste weken was het daggemiddelde 7.400. Van zaterdagmorgen tot de sluiting kwa men nog 16.201 mensen kijken. Nog nimmer heeft in ons land een kunst tentoonstelling in een museum zoveel be zoek getrokken. Het record stond tot nu toe met 276.000 op naam van de tentoonstelling der Weense kunstschatten, die in 1947 in het Rijksmuseum werd gehouden. De schilderijen gaan nu naar museum Boymans in Rotterdam, vanwaar de teke ningen van Rembrandt naar de hoofdstad komen. De expositie daarvan wordt woens dagmorgen in het Rijksmuseum voor het publiek opengesteld. NICOSIA (Reuter) De 78-jarige Britse onderwijzer John Cremer, die sinds woensdag door de Grieks-Cyprische ver zetsorganisatie EOKA op Cyprus in gijze ling werd gehouden, is in de nacht van zaterdag op zondag thuisgekomen. De ver zetslieden lieten hem vrij op zes kilometer van zijn huis, waar hij uitgeput aankwam. Men gelooft dat zij hem niet naar huis hebben begeleid omdat zij een valstrik vreesden. De EOKA heeft zaterdagavond -vlug schriften verspreid, waarin werd gezegd dat Cremer vrijgelaten zou worden „met het oog op zij,n leeftijd en zijn gezondheidstoe stand," Vrijdag was gedreigd dat Cremer gedood zou worden als drie veroordeelde Grieks-Cyprioten terechtgesteld zouden worden. Dit drietal, ter dood veroordeeld op beschuldiging van het plegen van over vallen, hebben zaterdag een beroep op de EOKA gedaan Cremer niet te doden. Cremer bevindt zich thans in een zieken huis. Volgens een medische verklaring is zijn toestand .tamelijk goed." Er zijn geen aanwijzingen, dat Cremer mishandeld is. Zondagochtend is de honderdjarige moeder van Cremer te Winchester in Engeland van de vrijlating van haar zoon op de hoogte gesteld. Ter gelegenheid van de zeventiende ver jaardag van prinses Irene heeft een depu tatie van het Garderegiment Fuseliers prinses Irene hedenochtend de prinses een japonkoffer ten geschenke aangeboden. Daarna kwam een deputatie van de Ko ninklijke Luchtmacht namens de drie strijdkracht-onderdelen de gebruikelijke cassette tafelzilver aanbieden. Na de bevrijding werd door de gezamen lijke strijdkrachten het plan geopperd, de prinses een geschenk aan te bieden. Een commissie, „Fonds Verjaardag Prinses Irene" besloot een inzameling te houden bij alle onderdelen van de strijdkrachten, waarvan het resultaat alle verwachtingen overtrof. Overeengekomen werd het inge zamelde bedrag te besteden voor een cas sette tafelzilver waarbij het in de bedoeling lag op iedere verjaardag van de prinses een deel hiervan aan te bieden, om beurten door een deputatie van zee-, land- en lucht macht. Dit zou geschieden tot de achttiende verjaardag van de prinses. De aanbieding van vandaag was dus de laatste. Het resterende gedeelte van het destijds ingezamelde bedrag zal aan de prinses overhandigd worden, die de wens te ken nen heeft gegeven dit bedrag te bestemmen voor een fonds, dat zich belast met de ver zorging van militaire slachtoffers en hun betrekkingen. ooooooooooooooooocoooo ooooooooooooooooooooooooooooco VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog en vrij zonnig, maar in het zuidoosten van het land kans op enkele buien. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. 7 augustus Zon op 5.13 uur, onder 20.22 uur. Maan op 6.42 uur. onder 20.20 uur. Maanstanden 6 aug. 12.25 uur: nieuwe maan 13 aug. 9.45 uur: eerste kwartier 21 aug. 13.38 uur: volle maan 29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Dat Nederland zich nog steeds in polaire lucht bevindt bleek de afgelopen nacht duidelijk, toen tijdens opklaringen in De Bilt de temperatuur tot 5 graden daalde, een temperatuur die in deze tijd van het jaar tot de hoge uitzonderingen behoort.Ook de komende nacht zal vrij koud zijn, maar overdag wordt het nu geleidelijk warmer. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland i c d u SV X c-ï at» Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 augustus Hoog water: 3.06 en 15.37 uur. 8 Laag water: 11.12 en 23.40 uur. O O Dinsdag 7 augustus 5 Hoog water: 3.52 en 16.24 uur. p Laag water: 12.02 en uur. )OOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXX> XXXIÖCXX-XjfXlüOOOOOOOOOOOOOOOOO Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam •Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio wzw z wnw wzw DROOG EN WARMER. Tijdens het weekeinde is de luchtdruk zo goed als overal in Europa flink gaan stijgen. De depressie, die zaterdagochtend nog bij Schotland lag trok langzaam naar het zuiden en bevindt zich nu boven Bretagne. In midden- en oost-Europa kwam een gebied met hoge barometer standen tot ontwikkeling, dat door een boven het Noordzeegebied aanwezige rug van hoge druk in verbinding staat met een maximum op het midden van de oceaan. Onder invloed van deze rug van hoge druk neemt in ons land de buiïgheid nu snel Eelde af. Zondag kwamen in het zuiden en mid- De Bilt den van het land nog verscheidene onweersbuien tot ontwikkeling. Morgen zal het weer een overwegend zonnig ka rakter hebben en zal het bijna overal droog blijven. licht bew. nevel onbewolkt zwaar bew. wnw zwaar bew. nno mist ozo hcht bew. no zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. nevel nevel mist zwaar bew. n zwaar bew. wnw regen o geheel bew. windst. 21 zwaar bew. windst. 15 onbewolkt windst. 19 22 20 19 16 18 17 17 19 windst. 21 windst. 23 ono 25 wzw 18 ono 19 z 18 19 21 23 onbewolkt ono 26 Weerstoestand binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen onbewolkt zo 14 licht bew. o 10 zwaar bew. z 14 onbewolkt o 12 onbewolkt o 9 licht bew. ozo 9 licht bew. ozo 10 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zzo 12 Twente Eindhoven cS 0 0 0 0,5 0,1 2 0 0 0,1 0,3 0 5 0 0,1 0 1 24 0,3 1 0 0 0,6 4 0,1 0 4 0,1 6 1 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur. de neerslag van de laatste 24 uur.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1