Incidenten met Ambonezen „Straaltijdperk" zal reeds over twee jaar beginnen PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR voor Haarlem Wereldnieuws Alle mannen uitwoonoord Westkapelle in Huis van Bewaring opgesloten De radio geeft dinsdag Vocli ia het zo Verzamel- woede 2 Auto reed avonds op muziekkorps in Zeven gewonden, van wie drie ernstig Kerkelijk Nieuws Expositie van schilderijen van Rembrandt aangevuld Drie gewonden bij races te Zandvoort Motorrijder raakte macht over stuur kwijt Susan Strasberg ziet vader van Anne Frank deze week Spelend kind aan de dood ontsnapt Prins Bernhard leidde Anjeractie 1956 in Hoogheemraadschap van Rijnland Examens LUCHTVAARTDESKUNDIGEN MENEN: Duitse motorrijder verongelukt Motorfiets geslipt: duorijdster overleden lIlHC"lf Heringa Wuthrich MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 Alle mannelijke bewoners van het Ambonezen-woonoord Westkapelle zijn zaterdag avond laat met een celwagen en enkele auto's door de rijkspolitie weggehaald en opgesloten in het Huis van Bewaring te Middelburg. De 35 gearresteerden zitten daar nu met andere arrestanten, bij wie drie vrouwen, uit het Ambonezenwoonoord aan de Nadorstweg te Middelburg. Dit laatste woonoord is op bevel van de burge meester afgesloten. De gearresteerden zijn leden van de Partai Nasional Maluku Selatan, welke niet officieel is erkend. Zij vergrepen zich aan goederen van burgers. In Westkapelle heeft zaterdagavond de rijkspolitie gebruik moeten maken van haar wapens, toen enkele Ambonezen de politiemannen te lijf wilden gaan. Er werden daarbij negen Ambonezen gewond. Zij werden allen naar het ziekenhuis in Middel burg overgebracht. De leden van de P.N.M.S. verzetten zich tegen de bestaande kampregelingen en wensten geen formulieren te tekenen om voor steun der overheid in aanmerking te komen. In hun partijprogramma staat onder meer, dat als de Nederlandse rege ring niet in hun onderhoud wil voorzien, zij zelf levensmiddelen mogen wegnemen. In Westkappelle werden in de nacht van donderdag op vrijdag voor de tweede keer kippen gestolen bij landbouwers in de buurt van het woonoord. Zaterdagmiddag zagen enkele Ambone zen kans in enkele winkels te Westkapelle levensmiddelen en brood mee te nemen zonder betaling. Zij verklaarden, dat de regering voor de betaling zou zorgdragen. Toen zij in het kamp waren teruggekeerd werd dit op last van de burgemeester afge sloten. Desondanks wilden twee Ambo nezen het woonoord verlaten. Zij werden tegengehouden en er ontstond een vecht partij met de politie. Inmiddels waren uit het kamp andere Ambonezen toegelopen. De poltie zag zich genoodzaakt enkele schoten te lossen, tengevolge waarvan ne gen Ambonezen werden gewond. Daarna werd besloten alle mannelijke bewoners in bewaring te stellen. Zij gaven toe de dief stallen te hebben gepleegd, 'maar zeiden dit Zondagavond omstreeks tien uur is op de Tongerseweg te Wolder bij' Maastricht een personenauto, komende uit de richting Maastricht, ingereden op de boerenkapel van de harmonie St. Petrus en Paulus uit Wolder. De Jcapel was op weg naar huis, na op een concours te St. Geertruid! een eerste prijs te hebben behaald. Het korps marcheerde in de richting van de Belgische grens. De automobilist, M. L. uit Maastricht, is vermoedelijk misleid door de lichten die het korps met zich voer de. Van de leden van het korps werden er drie ernstig en vier licht gewond. De drie zwaargewonden zijn Th. Nel'is- sen, P. Marres en de dirigent, de 38-jarige M. Heusschen. Zij zijn naar een ziekenhuis in Maastricht vervoerd. Geref. Kerken Aangenomen naar Edam A. Carporaal, kandidaat te Zwartsluis, die bedankte voor Dronrijp, Minmertsga en voor Solingen; naar Nieuwolda W. L. Mulder, kandidaat te Veenendaal, die bedankte voor Hasselt en voor Jutrijp-Hommerts. ADVERTENTIE JONGENS MONTY COATS Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Dr. A. H. Hijmans v. d. Berg: Beeldromans en Criminologie. 11.30 Viool en piano. 11.55 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Radio Philharmonisch orkest en solist. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Dr. A. Saalborn: Bijbelse figuren in die literatuur weerspiegeld. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Promenade-orkest. 19.45 Surinaamse volks muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Popularis. 21.00 Klaver Vier, hoorspel. 21.35 Weens program ma. 22.05 Radiojournaal. 22.15 Lichte mu ziek. 22.30 Fluit, piano, alt en hobo. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en New York Calling. 23.20 Radiojournaal. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Pro menade-orkest van Limburg. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Instrumentaal octet. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Klein mannenkoor. 14.00 Musette-orkest. 14.20 Platen. 14.35 Lichte muziek. 15.10 Omroep-orkest en so liste. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de wereld: Kerkelijke aanpassing in de emigratielanden. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Platen. 18.50 Reportage van de Ronde van Nederland. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20 40 Platen. 21.00 Concertgebouworkest en solist. 22.00 Platen. 22.20 Idem. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O., N.T.S.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Filmprogramma. 22.30—22.45 Ronde van Ne derland. BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Piano. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuin- bouwkroniek. 13.15 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Symfonisch concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lie deren. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Vocaal concert. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Om roep-orkest. 22.50 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. in opdracht van hun partij te hebben ge daan. Ook in Middelburg deden zich ongere geldheden voor toen een achttal Ambone zen aardappelen uit de grond haalde op'het land van een boer in de omgeving van het kamp. De politie stelde een onderzoek in het woonoord in en nam een aantal Am bonezen mee voor een verhoor. Uit protest daartegen namen enige Ambonese vrou wen flessen melk weg van een melkwagen op de openbare weg. Ook werden enkele ruiten van het kantoor van de kampbe heerder ingeslagen. Later werd een bakker die voor de wekelijkse afrekening in het kamp kwam, gemolesteerd. De poltie moest hem beschermen Gisteren, is de tentoonstelling van. teke ningen van Rembrandt in het Museum Boymans te Rotterdam gesloten. Deze ex positie wordt nu verplaatst naar het Rijks museum te Amsterdam. De tentoonstelling van etsen en schilderijen van Rembrandt, die daar zo'n overweldigende belangstelling heeft getrokken, verhuist nu naar Museum Boymans, waar zij woensdagmorgen zal worden geopend. Door twee aanwinsten zal Rembrandt's laatste periode op de ten toonstelling van zijn schilderijen en etsen in Boymans zijn aangevuld. Het betreft de Familiegroep" uit het Hertog Anton Ui- richt ifruseum te Brunswijk, een portret stuk dat niet in het Rijksmuseum te zien is geweest, en de Staalmeesters, een schilde rij, dat tot nog toe alleen, bij hoogste uit zondering het Rijksmuseum heeft verlaten. In twaalf zalen zijn de schilderijen in chronologische volgorde zeer ruim gehan gen. Mede door het formaat en de volgorde der zalen heeft de tentoonstelling een ge heel ander aspect gekregen dan in het .Rijksmuseum. Verder heeft de samenstel ling enige verandering ondergaan- Van een paar schilderijen kon het bruikleen niet worden verlengd (de „Bathseba" uit het Louvre en het „Portret van Jan Six"). Tenslotte zijn aan de tentoonstelling te Rotterdam nog twee schilderijen toege voegd.: het grote „Jachtstilleven met Roer domp" van 1639 uit Dresden, en de „Jon ge man met lange staf" uit het Louvre. Deze tentoonstelling is tot en met 21 ok tober in museum Boymans voor bezoekers opengesteld. Voor het eerst sedert het in gebruik ne men van het Zandvoortse circuit heeft zich een ongeval voorgedaan en wel tijdens de zondag gehouden sterren-races van de K.N.M.V. Drie personen zün gewond. De senioren-rijder A. H. van Zutphen uit Utrecht geraakte in de bocht naar het rechte einde, met een vaart van meer dan 100 km. de macht over zijn stuur kwijt en viel naast de baan. Op deze plaats zaten kinderen, die onder de afrastering waren doorgekropen. Het Rode Kruis en de E.H. B.O. snelden toe, evenals de baan-dokter, dr. W. Verbeek uit Hoogland, later geas sisteerd door dr. H. K. van Es uit Zand voort, om hulp te verlenen. De motorrijder was er het ernstigst aan toe; hij had twee armen gebroken, en twee gecompliceerde breuken in het rechterbeen. Na het verlenen van de eerste hulp werd hij per ambulance-auto in ernstige toe stand naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. De zestienjarige jongeman Van E., een badgast uit Amsterdam, liep behalve ont vellingen een zeer ernstige breuk van het rechteronderbeen op. Het elfjarige meisje L., uit Amsterdam, kreeg een ernstige vleeswonde en een wonde aan de rechter- hiel. De kinderen werden na door doktoren en leden van het Rode Kruis voorlopig te zijn behandeld, eveneens naar de Maria stichting overgebracht per ambulance auto. Dr. Verbeek verklaarde zich bijzonder getroffen door het voortreffelijke werk van het Zandvoortse Rode Kruis bij dit ongevai verricht. Het werd onbegrijpelijk gevonden, dat kinderen tot het gevaarlijke gedeelte van het circuit waren toegelaten. Op de Haagweg ter hoogte van Schiphol zijn zondagmiddag twee auto's op elkaar gereden. De alleenzittende bestuurder van één der wagens kwam met de schrik vrij, maar de twee dames en twee heren in de andere wagen, die zware bescha- opliep, werden bij de botsing ernstig gewond. De achttienjarige Amerikaanse actrice Suzan Strasberg, die in New York al enige tijd met zoveel succes de hoofdrol speelt in de toneelbewerking van het dagboek van Anne Frank, „Het Achterhuis" en afgelopen zaterdag een ontmoeting zou hebben met de vader van Anne Frank, heeft deze ont moeting uitgesteld. Haarlemse buschauffeur maakte geslaagde uitwijkmanoeuvre De 42-jarige chauffeur T. L. H. Bertholé uit Haarlem heeft zaterdag het leven van een driejarig meisje gered, door met zijn volle bus van de dienst AmsterdamDen Haag een koelbloedige uitwijkmanoeuvre te maken. Het meisje was met een bal aan het spelen op de Waalsdorperweg in Den Haag. Toen de bal de rijweg oprolde liep het kind er achter aan, juist toen de bus naderde. De chauffeur wist de bus tussen twee bomen door te loodsen en de uitrit van een woning, waarbij hij maar enkele centimeters speling had, in te rijden. De inzittenden werden flink door elkaar ge schud, maar niemank kreeg enig letsel. Prins Bernhard heeft zaterdagavond voor de radio een toespraak gehouden ter inlei ding van de nationale Anjer-actie van dit jaar. De Prins zei onder meer dat door in zamelingen sinds 1946 zeer aanzienlijke bedragen voor het Prins Bernhard Fonds zijn bijeengebracht, die echter toch ontoe reikend bleken om de werkzaamheden van het fonds geheel naar behoefte te ver richten. Daarom wordt thans bij het tien jarig bestaan een grote nationale Anjer actie gevoerd, waarbij attracties in het vooruitzicht zijn gesteld, die deze actie voor het gehele Nederlandse volk aantrekkelijk maken. De opzet is zodanig, dat de gulden die men offert, de gemeenschap bijna ge heel ten goede komt. Bovendien worden de deelnemers ook kansen geboden op vele en mooie prijzen. Het geld, dat door deze nationale Anjer actie het Prins Bernhard Fonds zal toe vloeien, zal diit fonds in samenwerking met de Anjerfondsen in staat stellen in de bres te staan voor het gehele Nederlandse cul turele leven. Tenslotte zei de Prins dat één probleem zeker aller aandacht behoeft, een probleem waarvan d.e verwaarlozing een geheel volksbestaan op de duur zou kunnen on dermijnen. Dat is het probleem van de vrije-tijdsbesteding. Alleen reeds op dat punt is steun aan het Prins Bernhard Fonds een noodzaak, omdat het fonds voor al ook daaraan alle aandacht wenst te be steden. Bij de tussentijdse verkiezing in het tweede kiesdistrict (hoofdplaats Haarlem- merliede en Spaarnwoude) is tot hoofd ingeland-plaatsvervanger van het hoog heemraadschap van Rijnland gekozen de heer J. J. M. Visser tè HaTfweg; in het zesde kiesdistrict (hoofdplaats Lisse) tot hoofdingeland de heer G. A. Ver- degaal te Noordwijkerhout en tot hoofd ingeland-plaatsvervanger de heer C. G. M. Meskers te Hillegom; in het zevende kiesdistrict (hoofdplaats Haarlemmermeer, afdeling Nieuw Vennep) tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer N. van Reeuwijk Jzn. te Abbenes; in het veertiende kiesdistrict (hoofd plaats Warmond) tot hoofdingeland de heer P. F. Vergeer te Warmond en tot hoofd ingeland-plaatsvervanger de heer S. Ver- degaal Czn. te Sassenheim; in het vijftiende kiesdistrict (hoofdplaats Wassenaar) tot hoofdingeland-plaatsver vanger mr. A. J. O. baron van Wassenaer van Catwijck te Wassenaar. Utrecht. Geslaagd voor het examen M.O. A Frans: mej. A. van Hulst te Amersfoort; L. C. Gagerink te Rotterdam; A. Lammers te Rotterdam en de heren B. J. Kniese te Zwijndrecht en K. Kuil te Bloemendaal. Haarlem. Bij de in Haarlem gehouden handenarbeid-examens zijn geslaagd de he ren: D. Bennemeer, A. J. v. d. Bovenkamp, S. G. M. Leyen, G. Hofstra, J. Terpstra, G. D. van Voorneveld, J. B. Wessendorp, A. W. C. Domburg, C. J. Moraal, J. J. Vethaak, J. van de Woestijne, J. J. Kruijff. Afgewe zen: 9 kandidaten. Amsterdam. Voor het examen Engels M.O.- A zijn geslaagd: de heren B. Kouwenhoven te Ferwerd. B. J. H. Wilderbeek te Venlo, J. Droog en M. A. Vervuurt te Willemstad (Curagao), C. M. de Haan te Vlaardingen, J. J. Joosen te Utrecht, J. A. M. de Ruyter te Hazerswoude, W. C. Zijderveld te Alblasser- dam, B. G. J. F. van Dorth te Den Ham, E. Scipio te 's Gravenhage en de dames H. J. van der MeerRabé te Amsterdam, C. M. G. Strijbos te Eindhoven, N. H. Trimp te Boskoop en W. F. van der Zee te 's Graven hage. De deskundigen die de tiende conferen tie van de ICAO in Caracas, Venezuela, hebben bijgewoond, zijn van oordeel dat over vijf jaar het straalverkeer algemeen zal zijn ingevoerd in de burgerluchtvaart. Verder wordt er rekening mee gehouden, gelijk wij reeds eerder meldden, dat over twintig jaar grote door kernenergie gedre ven verkeerstoestellen met een snelheid van ongeveer 2000 km per uur zullen vlie gen. Aangenomen wordt dat dan 13 keer zoveel passagiers vervoerd kunnen worden als thans het geval is. Op deze conferentie waaraan afgevaar digden van 68 landen deelnamen, zijn in het bijzonder de problemen bestudeerd, die verband houden met het burgerluchtvaart- verkeer door middel van straalvliegtuigen. Het straaltijdperk dat volgens luchtvaart deskundigen in 1958/1959 moet ingaan, zal zeer bijzondere eisen stellen aan de luchtvaartnavigatie en de outillage der vliegvelden. Ter conferentie is een zeven man sterke commissie van experts be noemd, die deze vraagstukken zal bestude ren. De commissie staat onder leiding van dr. Edward P. Warner, voorzitter van de ICAO-raad. Zij zal tegen 1959 de plannen gereed moeten hebben voor een reorganisa tie van de wereldluchtvaart. Verwacht wordt dat de meeste vliegvelden dat jaar reeds zullen beschikken over de start- en landingsbanen met een minimum-lengte van drie kilometer, die noodzakelijk is voor het vertrekken en landen van ver keerstoestellen met straalmotoren. Problemen der ruimte Een ander punt op de agenda van deze conferentie, waaraan Nederland met een achttgl .eqofiomische, juridische-envtechpi- sche deskundigen ofider leiding van de di recteur-generaal van de RijksJvjchtyaart- diens't, J. W. F. Backer, heeft deelgenomen, was de zogenaamde „upper space" het gebied dat zich boven de ongeveer 50 km „dikke" dampkring rondom de aarde bevindt. Waar voor de betrekkelijke dunne dampkringruimte ieder land zich in de toe komst zijn soevereine rechten wenst voor te behouden en het doorvliegen hiervan door toestellen van een andere mogend heid kan verbieden, is men het er in lucht vaartkringen in het algemeen over eens, dat het boven de dampkring gelegen gebied van de wereldruimte en men denkt dan aan een hoogte van 400 tot 500 km voor de ontwikkeling van raketten en aardsatel- lieten, geheel vrij moet zijn. Een aantal ju- Zaterdagmiddag is bij Buurse nabij Haaksbergen de 40-jarige Duitser Ströink uit Alstatt om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Hij hield bij het nemen van een onoverzichtelijke bocht links, waardoor hij met zijn motor tegen een hem tegemoetkomende autobus botste. Hij was op slag dood. Op de Roermondse weg te Weert is de 62-jarige J. Houting uit Amsterdam met zijn motorfiets geslipt, toen hij remde ach ter een file auto's, die voor een gesloten overweg stonden. De heer H. en zijn 60-jarige echtgenote, die op de duo zat vielen op de weg. Me vrouw H. viel met het hoofd op de stenen. Zij werd zo ernstig gewond dat zij korte tijd later overleed. De heer H. kreeg geen letsel. MrtBSw min w||!l' JIB 41. Terwijl Panda hijgend rondholde om buiten het bereik van de automatische be diende te blijven, zat Knutseleer ijverig de werktekening te bestuderen, aan de hand waarvan hij de robot had gemaakt. „Hij werkt een beetje anders dan ik had be rekend", zei hij, „waar zou dat in zitten? Eens even kijkenik heb hem samen gesteld uit een oude kachel, wat radio onderdelen, een braadpan, vier el koper draad, een afgedankte rekenmachine en wacht eens die oude rekenmachine daar zit 'm de kneep natuurlijk! Dat ver sleten ding maakt verkeerde berekeningen en daardoor wordt het gedrag van de auto matische bediende onberekenbaar! Ai, dat is een sappig probleem!" „Dat had je moeten bedenken VOOR je die machine op me losliet!", riep Panda. „Kun je hem niet onschadelijk maken?" „Ik niet", ant woordde Knutseleer, „maar ik zal een paar apparaatjes maken, die het voor ons zullen opknappen. Dat lijkt me een sappige oplossing. Maar ga dan ergens anders rondrennen, want bij al dat gedraaf en gedoe kan ik niet werken!" Dus rende Panda de kelder uit, met zijn ijzeren be lager dicht op de hielen. En hij hoopte van harte, dat de knutselaar nu maar gauw met de beloofde apparaatjes voor de dag kwam. risten zal zich bezig houden met de rechts kundige problemen, die het overvliegen van landen op genoemde hoogten met zich brengen. Samenwerking geboden De directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer J. W. F. Backer, voor zitter van de economische commissie der conferentie, hield bij de aanvang een rede voering waarin hij o.a. verklaarde dat de luchtvaartondernemingen ook en vooral in het komende „straaltijdperk" nog miljoe nen dollars zullen moeten investeren in nieuwe vliegtuigen. Deze beleggingen zul len worden gedaan in het vertrouwen dat de nieuwe toestellen ten volle uitgebuit zul len kunnen worden, iets, zo zeide hij, dat alleen mogelijk is indien alle aangesloten landen samenwerken en zich openstellen voor de voordelen, die de vrijheid van het luchtverkeer kan biedep. De toekomstige generaties zouden weinig mild in hun oor deel over ons zijn, zo besloot hij, indien wij zouden voortgaan op de huidige weg van restricties en bilaterale verdragen. Nederland werd voor de duur van drie jaar herkozen als lid van de uit 21 leden bestaande raad van de ICAO op grond van het feit dat ons land behoort tot de acht belangrijkste landen in de wereld op het gebied van het luchtvervoer. De volgende conferentie van de ICAO zal in 1959 worden gehouden. Binnenkort zal ook de thans onafhanke lijke Soedan als lid van de ICAO worden opgenomen. /M» I l AA MAANDAG 6 AUGUSTUS Minerva: „Rear Window", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Davy Crockett", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido; „Sun valley Serenade", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van de zeebodem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schaduw van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The Goldrush", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: 8 uur, Spaanse dansgroep Ximenez-Vargas. Begijn hofkapel: 8 uur, Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Spreker: Jan van Capelleveen over „Gaat God ons land voorbij?". DINSDAG 7 AUGUSTUS Minerva: „Lili", alle leeft., 2.30 uur. „Rear Window", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, Montagnc's jeugdvariété, „Sissi" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oorschot: ,»Davy Crockett", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sun valley Serenade", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van de zeebodem", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Roxy: „De koning der cowboys", alle leeft., 2.30 uur. „De schaduw van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur, „Drie jongens en een hond", „The Goldrush", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 Vakantie programma, „Phffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 8 uur, Orgelconcert door Piet Kee. Illegaal. Meer dan 15.000 Indonesiërs zijn gedurende de afgelopen drie jaar ille gaal de grens naar Brits-Noord-Borneo overgestoken. De meeste emigranten vonden spoedig werk op rubberplan tages, boerderijen of bij Chinese onder nemingen. Vriendschappelijk. Radio-Moskou heeft zijn luisteraars opgeroepen, te schrijven hoe zij menen dat de vriendschappelijke betrekkingen en samenwerking tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten kunnen worden verbeterd. Opgeschort. De rooms-katholieke aarts bisschop van New-Orleans heeft meege deeld, dat hij zijn plan om een einde te. maken aan de rassenscheiding op de rooms-katholieke scholen van zijn bis dom, minstens een jaar zal opschorten. Er is in Louisiana, ook van rooms- katholieke zijde, veel critiek op zijn plan geuit. Verantwoordelijk. Zes Amerikaanse par lementsleden hebben de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev per brief verzocht toe te geven, dat Stalin ver antwoordelijk was voor de massamoord op 4243 Poolse officieren, in 1940 in het bos van Katyn gepleegd. Oudste. De christen-democratische burge meester van Florence, La Pira, is her kozen. Hij had hetzelfde aantal stem men (27) als de uiterst-linkse kandidaat Ramat, maar aangezien La Pira één jaar ouder is, werd hij opnieuw tot bur gemeester benoemd. Bosporus. De Noordatlantische Verdrags organisatie zal een pijpleiding onder de Bosporus laten aanleggen. De kosten zijn geraamd op 560.000 dollar. Kinderverlamming. In Belgrado zijn een vijftigtal gevallen van poliomyelitis (kinderverlamming) geconstateerd, waar van drie met dodelijke afloop. Het zwemmen bij drie grote strandgedeelten aan de Donau en de Save is daarop verboden. Vrij. De voormalige Perzische premier dr. Mossadeq, die op 20 augustus 1953, na de staatsgreep van generaal Zahedi, door een krijgsraad tot drie jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld (onder meer wegens zijn streven afbreuk te doen aan het gezag van de Sjah), is zaterdag op vrije voeten gesteld. Telefoontje. Een 60-jarige Duitse vrouw, die te Karaganda in Siberië woont, heeft haar familie in de Westduitse stad Northeim telefonisch meegedeeld, dat zij binnenkort naar haar land zal wor den teruggebracht. Het gebeurt zelden, dat Duitsers in de Sovjet-Unie op deze wijze zich telefonisch in verbinding kunnen stellen met hun verwanten. De verbinding over zevenduizend kilometer was uitstekend. Duizend tegen één. Radio-Moskou heeft meegedeeld, dat meer dan duizend Rus sische bannelingen zondag met het Ar gentijnse schip „Salta" in de haven van Odessa aan de Zwarte Zee zijn aange komen. Deze gerepatrieerden hadden de uitnodiging om naar Rusland terug te keren, aanvaard. De overtocht werd be taald door de Russische regering. Een Russische toerist, die met een groep een bezoek aan Denemarken bracht heeft daar asiel gevraagd als politiek vluch teling. Afgetreden. Generaal Rafael Garcia Va- lino heeft zijn functies van Spaanse Hoge Commissaris in Marokko en op perbevelhebber van de Spaanse strijd krachten in Marokko neergelegd. Gene raal Paniaqua zal hem als opperbevel hebber in Marokko opvolgen. Generaal Valino is onderscheiden met het Groot kruis in de Orde van Karei III. Schuld. Radio-Boedapest meldt, dat twaalf Hongaren wegens „het voor Westerse imperialisten vergaren van geheime economische en militaire gegevens" tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Waarnemers menen, dat dit waarschijn lijk het eerste is geweest van een reeks processen, waarvan de bedoeling is aan te tonen, dat de „Westerse imperialis ten" de schuld zijn van de in Hongarije heersende ontevredenheid. Naar Moskou. De 63-jarige leider van het Italiaanse communistische vakverbond is naar Moskou gevlogen om met de deskundigen van het Kremlin de jong ste politieke ontwikkeling te bespreken. Giuseppe Di Vittorio, secretaris van de door de communisten geleide algemene arbeiders-confederatie (C.G.I.L.) zei naar Rusland te gaan „voor een periodé van behandeling en rust". ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES IN DE TIJD der ontdekkingsreizen kwa men sommige schepelingen, scheepsartsen of kooplieden in het vaderland terug met talrijke vreemde voorwerpen, die gretig aftrek vonden bij iedere zonderling die daar belang in stelde. Soms was het een apotheker die zich op kuriositeiten toeleg de, een andere maal een herbergier of een koopman die alles verzamelde wat in ons kleine vaderland vreemd en buitenissig was. In hun kabi netten troonde de stoottand van een narwal naast een uit apevel vervaardigde buidel en een vuurvliegje zat geprikt naast de neusring, die eens het gezicht van een Zoeloe- koning verfraaide. Kortom, het was een ratjetoe om van te duizelen. Systematischer, maar niet overzichtelij ker, werd het verzamelen in de 18de en 10de eeuw, toen de mens in de natuur de geweldige rijkdom aan vormen had leren kennen en men de mogelijkheid aanwezig achtte de hele natuur in kaart te brengen door het systematisch verzamelen van alle soorten variëteiten, ongeacht of het vogels, orchideeën, vlinders, composieten, vissen, varens of wat dan ook betrof. Men had de illusie dat nog slechts een beetje méér verzameld en ontdekt behoefde te worden om alle hiaten in de kennis der natuur (zoals dit plechtstatig in schoolboekjes werd genoemd) te kunnen opvullen On vermoeid gingen de musea en universitei ten van heel Europa dus voort met ver zamelen en systematiseren. Het bijeen brengen van meer en steeds meer varië teiten en afwijkende exemplaren bracht - naast vermeerdering van kennis - een chaos teweeg die door niemand meer kon worden overzien. Achter de kilometers krakende en doorzakkende planken, vol- gestapeld met dozen en kistjes achter de met tonnen materiaal volgestouwde rekken en de tot berstens toe gevulde laden school geen idee meer, en de verzamelingen dreigden, juist door hun streven naar ver volmaking, alle zin te verliezen. Talrijke Europese musea werden daardoor van geen enkele betekenis voor het publiek, en de natuur werd beschouwd als een voorraad schuur waaruit geleerde heren met bespiegelende aanleg voor werpen konden bemachtigen die hun gelegenheid boden tot determineren en klassifice- ren. De verzamelwoede had nog een andere kwade kant, doordat de handel er zich op wierp, hetzij om te trachten ontbrekende museumstukken te bemachtigen, hetzij om bijzonderheden te verwerven voor lieden die noch voor de natuur, noch voor de wetenschap zelfs ook maar een verwijder de belangstelling hadden, maar alleen be gerig waren particuliere collecties aan te leggen die de eigenaar tot iemand van be tekenis zouden stempelen. Handelshuizen hadden soms hun eigen verzamelingen orchideeën of vlinders, en de gebroeders Verraux hadden een magazijn van zeld zame vogels, waarvan vele verkregen wa ren ten koste van geweldige slachtingen die avonturiers in vreemde streken hadden aangericht om een enkel exemplaar te be machtigen. Veel is er in die tijd verwoest en vernield terwille van rijke dilletanten, die beter lucifersmerken of handtekenin gen hadden kunnen verzamelen. Maar dat is weer een ander hoofdstuk. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2