Ambonezen deden inkopen zonder te betalen W0 PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Wereldnieuws Stuur de rekening maar aan de minister van Maatschappelijk Werk De radio geeft woensdag Apart van karakter - apart van smaak! oclx ió liet zo r Verzame lingen J DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 Bussen melk onder de handen der melkers weggehaald Krimpen van pijn Televisiezender bij Zwolle Hendrik de Vries op 17 augustus zestig jaar Arnhemse Toneelschool begint september aai mm DOUWE EGBERTS 90 cent Jongste prinsessen in Zwitserland Nederlandse dansmuziek- ensembles voor de BBC Deviezencertificaten doen 145 percent in Djakarta Examens Kinderverlamming Jongetje te Zandvoort verdronken Vader en dochtertje verdronken Opnieuw ontslagen bij de Nyma Kerkelijk Nieuws ff DE GEBEURTENISSEN IN HET Ambonezenkamp Westkapelle hebben hun weer slag gevonden in het kamp Beenderibben bij Steenwijkerwold. Dinsdagmiddag heeft een aantal bewoners van dit kamp in Steenwijk inkopen gedaan. De Am bonezen weigerden echter te betalen. Zij verklaarden dat de rekeningen maar naar de minister van Maatschappelijk Werk in 's-Gravenhage gestuurd moesten worden. De politie heeft drie Ambonezen gearresteerd en de gekochte waren in beslag genomen. Er zijn in de buurt van het kamp bij boeren aardappelen en kippen gestolen. Voorts hebben kampbewoners, toen de boeren aan het melken waren, de melkers de gevulde melkbussen onder de handen weggehaald, ook weer met de mededeling dat de rekening maar naar het ministerie van Maatschappelijk Werk gezonden moest worden. De rijkspolitie heeft het kamp onder bewaking gesteld. De bevolking van het kamp bestaat hoofdzakelijk uit leden van de PNMS. Zij hebben van het begin af geweigerd de nieuwe menageuitkeringsregeling te aan vaarden. Zij gingen tot nu toe dagelijks vissen en vulden hun menu verder aan met planten, die als groente werden genuttigd. Ver moedelijk hebben zij nog steeds over geld beschikt om levensmiddelen te kopen, welke bron thans uitgeput schijnt te zijn. Maandagavond is een bespreking gehou den tussen de burgemeester van Steen wijkerwold, de substituut-officier van Ju stitie te Zwolle en de inspecteur van de Ambonezenzorg uit Groningen. Met hogere instanties zal worden over legd, wat er verder zal dienen te ge schieden. Gebleken is, dat de bewoners van het kamp Beenderibben de afgelopen dagen een intensief telefonisch contact hebben gehad met andere kampen. In de twee Ambonezenwoonoorden op Walcheren, waar zich zaterdag ongeregeld heden hebben voorgedaan, is het rustig gebleven. De afsluiting van het kamp aan de Nadorstweg te Middelburg is opge heven. De drie vrouwen die gearresteerd waren en in het Huis van Bewaring ver toefden, mochten naar het woonoord terug keren. Kinderen die alleen naar het buitenland reizen moeten een pas hebben Wanneer kinderen, die staan bijgeschre ven op het paspoort van ouders of voogd, alleen naar het buitenland reisden, werd totnutoe bij het verlaten van Nederland door de douane genoegen genomen met de overlegging van het paspoort, waarop zij staan vermeld en een door de houder van het paspoort ondertekende verklaring waaruit blijkt, dat deze geen bezwaar heeft tegen de voorgenomen reis. Qp 1 september, zo deelt de A.N.W.B. mede, zal hierin verandering komen en zullen kinderen, die geen eigen paspoort bezitten, niet meer alleen naar het buiten land kunnen reizen. Dit geldt ook voor het Bewijs van Ne derlanderschap. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Het Boek van de Reis. causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 11.00 Metropole orkest. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Re portage Ronde van Nederland. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dans muziek. 13.45 De Wereld werd ontdekt, cau serie. 14.00 Platen. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zö>ken. 16.45 Platen. 17.00 Platen. 17.15 Hawaiïanmuziek. 17.40 Reportage Ronde van Nederland. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending. Reizen en trekken in Suriname en de Nederlandse Antillen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Accordeon orkest en solist. 19.15 De consument in de Maatschappij, causerie. 19.340 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, commentaar. 20.15 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.45 Het is waar, maar geloof het niet, hoorspel. 21.40 Platen. 22.25 Medi sche kroniek. 22.35 Holland Festival: Utrechts Stedelijk Orkest, koor en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Lichte muziek. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.45 Nederlanders, vrachtvaarders van Europa, klankbeeld. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Pianoduo. 12.55 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.35 Kamerorkest en solist. 14.35' Platen. 15.40 Interscolair jeugd- toernooi Haarlem 1956. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Or gel. 18.15 Instrumentaal trio en hobo. 18.45 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Viool, orgel, clavecimbel en cello. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep-orkest, koor en vrouwenkoor. 21.10 Muzikale luister wedstrijd. 21.30 Trompet en piano. 21.50 Won derlijke wetenswaardigheden. 22.05 Knapen koor. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V., N.T.S.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 17.3018.30 Eurovisie: Reportage van de opening van de Duitse Evangelische Kerkendag te Frank furt am Main. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Musetteorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mo- zartprogramma. 14.00 Dansmuziek. 14.30 Symfonie-orkest. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.20 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen 22.55 —23.00 Nieuws. Het kamp te Westkapelle staat nog steeds onder politiebewaking. Maandagmiddag is op het ministerie van Justitie een bespreking gehouden tussen de ministers van Justitie en van Maat schappelijk Werk over de huidige moei lijkheden met de Ambonezen. Hierbij wa ren enige hoofdambtenaren van beide ministeries, alsmede de procureur-generaal te 's-Gravenhage tegenwoordig. Besloten werd verstrekkende maatregelen te nemen tegen die Ambonezen, die moeilijkheden veroorzaken. De PTT is thans bezig een geschikte plaats te zoeken voor een televisiestraal zender in het oosten des lands. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling de zender bij de Lichtmis, in de buurt van Staphorst, te plaatsen. Deze plaats bleek echter niet geschikt te zijn. Thans wordt overwogen de zender op te bouwen bij de Agnieten- berg, vlak bij Zwolle. Deze straalzender zal de televisieont vangst in het oosten en noorden van het land aanzienlijk verbeteren. Huldiging in Groningen De dichter, criticus en schilder Hendrik de Vries, wordt, ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag, op vrijdag 17 augustus des morgens gehuldigd in de raadzaal van het gemeentehuis te Groningen. Voor deze huldiging is een erecomité gevormd, waar in onder meer zitting hebben de Commis saris der Koningin in de provincie Gro ningen, de burgemeester van Groningen, de rector-magnificus van de rijksuniversi teit in deze stad en de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken dezer gemeente. Tijdens de huldiging zal prof. dr. N. A. Donkersloot het woord voeren en namens het algemene comité een huldeblijk van vrienden en bewonderaars aanbieden, be nevens een „album amicorum". Hierna zul len enkele dichters spreken, 's Middags wordt in het Museum van Oudheden te Groningen een exposiïie geopend van teke ningen en schilderijen van Hendrik de Vries, waarbij de Sirectetir 'Van dit mu seum W. Jos de Gruyter, een inleiding zal houden. Deze tentoonstelling blijft tot 2 september geopend. Het Groninger boek verkoperscollege richt in het museum een litteraire afdeling in waar de bezoeker een overzicht wordt gegeven van het oeuvre van de jubilaris. Met f 50.000 subsidie Te beginnen met het cursusjaar 1956/ 1957 wil Arnhem uit de gemeentekas een subsidie van vijftigduizend gulden ver strekken aan de stichting Arnhemse To neelschool i.o. en aan deze school ook een voorschot van maximaal tweeëndertigdui zend gulden verlenen in de zgn. aanloop kosten en die van eerste inrichting. De begroting der school geeft voor het eerste jaar een tekort aan van rond vijftigduizend gulden, dat zal stijgen tot rond zesenzeven tigduizend gulden in het derde jaar, wan neer de school, met drie klassen, volgroeid zal zijn. Aan het nog deze maand af te nemen examen voor de cursus voor beroepsto neelspeler zullen ruim vijfentwintig jonge mensen deelnemen. Voorts hebben zich voor de regiecursus voor amateurs dertig personen opgegeven. Verwacht wordt, dat deze aantallen nog zulten stijgen, zodat in ieder geval op een voldoend aantal leer lingen mag worden gerekend. Het is ook de overtuiging van het dagelijks bestuur van Arnhem, dat de oprichting van een opleidingsinstituut voor toneelspelers, die een binding hebben met deze landstreek, de enige mogelijkheid is om de cultuur spreiding een vaste basis te geven. Dit wil echter niet zeggen, dat alle aan deze school afgestudeerden een plaats moeten en zul len krijgen in de oostelijke toneelgroep „Theater", die ook los staat van de orga nisatie der Arnhemse Toneelschool. Op 1 september zal de school worden geopend. ADVERTENTIE ®en ideale M* «Si», MIX-BAAI! Door Douwe Egberts samengesteld uit vele met zorg gekozen mixture- en baaitabakken. Een zeldzaam geurige, goed brandende tabak! U geniet van de fijne, zachte smaak van baai en het karakteristieke, pittige aroma van mixture. in handige tabakszak De Koningin heeft maandagmiddag, ver gezeld door Prinses Beatrix, haar jongste twee dochters, de prinsessen Margriet en Marijke, op Schiphol uitgeleide gedaan, vanwaar de prinsessen omstreeks half drie met de „Nicolaes Maes" van de K.L.M. met vakantie naar Zwitserland vertrokken. Prinses Margriet zal verblijven in het kindertehuis „Les Elves" te Villars sur Ol- lon en prinses Marijke in het chalet „Le Génisé" te Arveyes-Villars. Begin september keren de prinsessen naar Nederland terug. De B.B.C. zal een reeks programma's met dansmuziek van het continent gaan uitzenden. De eerste uitzending van dit nieuwe, veertiendaagse programma, va.lt op donderdag 9 augustus en wordt ver- zrogd door bekende Nederlandse dans muziek -ensembles, waaronder het trio van Pia Beck, van Eddy Christiani en het Westinddech orkest van Max Woiski. Het gesproken woord zal worden verzorgd1 door Tom Schreurs van de AVRO, en door Jean Metcaolfe en Brian Johnston. Later zullen dansmuziekprogramma's uit Denemarken en Duitsland uitgezonden worden. Prins Aschwin ter observatie in ziekenhuis te Utrecht De broer van Prins Bemfoard), prins Aschwin, is in de interne kliniek van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht voor enige dagen ter observatie opgenomen. Prins Aschwin is conservator van een museum te New York. Russische handelsmissie aangekomen DJAKARTA (A.N.P./U.P.) De nieuwe deviezencertificaten, die worden toegekend als premie op de uitvoer aan exporteurs van ondernemingsprodukten, zijn gisteren in Djakarta verhandeld tegen 145 percent van de nominale waarde. Waarschijnlijk zal deze notering nog stijgen. De premie bestaat uit vrij verhandelbare certificaten, die kunnen worden aangewend voor het financieren van de invoer van goederen tot een bepaald percentage variërend van drie tot twintig procent van de f.o.b.- waarde van dertig uitvoerprodukten, die voor deze premie in aanmerking komen. In Djakarta is gisteren een Russische handelsdelegatie van elf leden aangeko men, onder leiding van de vice-minister van Buitenlandse Handel Semitjastnov. De besprekingen met Indonesische han dels-autoriteiten zullen vandaag beginnen, De Russen komen met aanbiedingen voor geldleningen, technische bijstand en een handels- en betalingsovereenkomst. Rusland heeft belangstelling voor de aankoop van rubber en andere ruwe grond stoffen in Indonesië en Indonesië wil land bouwmachines uit Rusland betrekken. Het is de bedoeling dat de besprekin gen voltooid zullen zijn, voordat president Sukarno op 26 augustus naar Rusland ver trekt. Haarlem. Bij het staatsexamen gymnasium a zijn geslaagd de heren P. H. M. Zwinkels, A. J. C. van der Beek, J. A. J. Zegveld, J. J. Vermeij, L. M. C. van Starrenburg, allen te Heemstede, J. J. M. Franssen, G. P. Groene- wegen, J. J: P. van Lieshout, A. P. Tim mermans, H. M. Zuidberg, allen te Sant poort, F. B. Sep te Haarlem en de dames M. M. Andriessen en M. S. A. Heslenfeld te Overveen. Voor het staatsexamen gymna sium b slaagden de heren A. H. B. Witte te Haarlem en E. T. J. T. Kwint te Velsen. Van 22 tot en met 28 juli werden 177 gevallen aangegeven De staatscourant van maandag bevat een opgave van het aantal aangegeven geval len van besmettelijke ziekten in de week van 22 tot en met 28 juli. Uit die opgave blijkt, dat in deze periode zijn aangegeven 143 gevallen van kinderverlamming met verlammingsverschijnselen en 34 gevallen zonder ver lammingsverschijnselen Van de 143 gevallen werden in Fries land twee aangegeven, namelijk in Dan- turnadeel en in Heerenveen; in Drente eveneens twee in Meppel; in Overijsel der tien, waarvan vijf in Enschedé, drie in Zwolle, twee in Denekamp en Wierden en één in Deventer; twaalf in Gelderland: vier in Arnhem en één in Angerlo, Apel doorn, Buurmalsen, Eist, Kesteren, Lich tenvoorde, Oldebroek en Zoelen; drie in Utrecht: twee in Amersfoort en één in Harmeien, zeventien in Noordholland zeven in Beverwijk, vier in Amsterdam, drie in Haarlem en één in Alkmaar, Vel sen en Wervershoof; één en veertig in Zuid-Holland: veertien in Delft, vier in 's-Gravenhage en vier in Katwijk, twee in Monster, Rijswijk, Wassenaar en Woerden en één in Alphen aan den Rijn, 's-Graven- zande, Hazerswoude, Leiden, De Lier, Naaldwijk, Noordwijkerhout, Rotterdam, Schiedam, Voorschoten en Woubrugge; vijf in Zeeland: twee in Hoedekenskerke en één in Bruinisse, Hontenisse en Middel burg; achttien in Noord-Brabant: vijf in Tilburg, twee in Breda, Geldrop, Loon op Zand en één in Eindhoven, Mierlo, Schijn- del, Uden, Valkenswaard, Waalwijk en Werkendam; dertig in Limburg en wel vijf in Kerkrade, vier in Baexem, drie in Ven- lo, twee in Eijgelshoven, Roermond, Sus- teren en Tegelen en één in Amstenrade, Brunssum, Geleen, Heerlen, Helden, Maas tricht, Nederweert, Schaesberg, Schimmert en Swaknen. Van de 34 gévallen zonder verlammihgs-' verschijnselen werden aangegeven negen gevallen in Overijsel, namelijk drie in Zwolle, twee in Giethoorn en Enschedé en één in Zwartsluis en Zwollerkerspel; drie in Gelderland: twee in Oldebroek en één in Heerde; twee in de provincie Utrecht: één in De Bilt en één in de stad Utrecht; drie in Noordholland: twee in Hilversum en 1 in Beverwijk; tien in Noord-Brabant: acht in Tilburg en twee in Loon op Zand; zeven in Limburg: drie in Venlo en één in St. Geertruid, Haelen, Mheer en Stevens- weert. Geen enkel geval van kinderverlamming werd in genoemde periode aangegeven in de Noordoostpolder en in de provincie Groningen. Duits misverstand De Duitse radio-omroep zou toeristen hebben afgeraden naar Nederland te gaam, zulks naar aanleiding van een mededeling van de hoofdinspecteur van de Volksge zondheid. Er is hier echter een misverstand in het spel, want de hoofdinspecteur heeft de desbetreffende Duitse instanties slechts afgeraden over te gaan tot het sturen van grote groepen buitenlandse kinderen uit vluchtelingenkampen naar ons land. Er waren namelijk plannen om 700 kinderen hierheen te brengen. De hoofdinspecteur acht hef op het ogenblik niet verantwoord dergelijke groepen kinderen in Nederlandse gezinnen onder te brengen. Het advies van de hoofdinspecteur betrof uitsluitend vluchtelingenkinderen. Het toeristenver keer kan normaal voortgang vinden. ADVERTENTIE GEDEPONEERD HANDELSMERK 42. Knutseleer begon dadelijk met het vervaardigen van apparaatjes, die de ge vaarlijke automatische bediende onscha delijk moesten maken. Onder zijn snelle knutselvingers ontstond een drietal merkwaardige machientjes: een hamer op wieltjes, een automatische zaagboor en een zoutzuurspuiter. Terwijl hij met dit kar wei bezig was, weergalmde het huis van het gebonk van de robot en de angstige kreten van Panda. „Krimmenele"bromde de knutselaar, „het gaat daar boven sap pig toe! Als ik nu maar op tijd kom!" Maar toen hij eindelijk gereed was en gevolgd 'oor zijn automatische hulptroepen uit de elder kwam, was er van Panda en de robot geen spoor meer te bekennen. Gaten in de muren en kapotte meubels waren stille getuigen van de wilde jacht, die door de vertrekken had plaats gevonden. Nu heerste er echter een stilte, die slechts verbroken werd door het brommen van Knutseleers apparaatjes. „Panda!" riep hij ongerust. „Panda, waar ben je!" Er kwam geen antwoord Maandagmiddag omstreeks vier uur stapten in het water spelende jongens in het eerste zwin aan het Zuiderstrand te Zandvoort ter hoogte van de tent van de strandexploitamt L. van der Werff op een kinderlichaam. Het bleek de zeven-jarige C. J. A. v. Dam uit Haarlem te zijn. Er werden nog tekenen van leven waargeno men en daarom hebben leden van de Red dingsbrigade onder medische leiding ge ruime tijd kunstmatige ademhaling toege past, ook tijdens het vervoer naar het Grote Gasthuis te Haarlem, waar deze pogingen nog drie uur werden voortgezet. Het mocht ook na toediening van zuurstof echter niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken. In de Merwede bij de schutsluis te Har- dinxveld zijn de 40-jarige winkelier K. G. de Ruiter uit Giessendam en zijn 12-jarig dochtertje verdronken. Het meisje liep in het water in een kuil en verdween in de diepte. Haar vader begaf zich te water om het kind te redden, hoewel hij niet kon zwemmen. Vader en dochtertje werden door de stroom meegevoerd. De verptiijdéripig van,, de af zet,,yap, bap- dengarens, als gevolg van de crisis in, de autp-ipd.ustris in...Amerfka, Engeland, Australië en de door de kostenstijging noodzakelijk geworden opschorting van de uitvoering van nieuwbouwplannen bij Nij- ma te Nijmegen hebben, na het reeds ver melde ontslag van 50 leden van het per soneel de, directie thans ook genoodzaakt tot het ontslaan van werknemers op uur loon. Het betreft hier 55 Nederlandse ar beiders, voornamelijk hulpkrachten. Te vens zal van de hulp van 65 buitenlandse arbeiders, zogenaamde grensgangers, geen gebruik worden gemaakt. Totaal zijn 170 werknemers ontslagen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Roswinkel P. II. Borgers, kand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Hagestein Ph. J. Lee mans, kand. te Poederooyen. Geref. Kerken Aangenomen naar Ermelo (vak. K. A. Schippers), R. J. Beukema te Berkum (O.) Beroepen te Zaltbommel-Gameren P. Joosse, kand. te Goes te Krabbendijke P. van Oosterhoudt, kand. te 's-Graven hage. Rem. Broederschap Beroepen te Oosterbeek J. v. d. Guchte te 's-Gravenhage, die dit beroep ook aan nam. Weg. Het grote standbeeld van Stalin, dat op het Karl Marxplein in Leipzig stond, is verwijderd. Westelijke corresponden ten, die op doorreis in Leipzig zijn ge weest, hebben dit geconstateerd. Explosie. In een fabriek van chemische produkten bij de Niagara-watervallen in de staat New York heeft zich een ontploffing voorgedaan, die aan twee personen het leven heeft gekost. Twintig personen zijn gewond en een employee wordt nog vermist. De oorzaak van de explosie is onbekend. Uitstel. De terechtstelling van Gilbert Gra ham, de Amerikaan die ter dood ver oordeeld is wegens het plaatsen van een tijdbom aan boord van een passagiers vliegtuig waarmee zijn moeder reisde, is uitgesteld, nadat zijn advocaat beroep had aangetekend. Graham, die het op de erfenis van zijn moeder had voor zien, zou op 26 augustus worden te rechtgesteld. Het door hem veroorzaakte ongeluk kostte aan 44 mensen het leven. Zeldzaam. In Zweden heeft een konings paradijsvogel, afkomstig uit Nederlands Nieuw-Guinea, in gevangenschap twee eieren gelegd en uitgebroed. Dit is, voor zover men weet, nog nooit eerder voor gekomen. Het vogelgezin huist in een tropische kas bij de woning van de Zweedse onderzoeker dr. Sten Bergman te Roenninge bij Stockholm. Grijsaard. „Bamboo", de oudste gorilla in gevangenschap, heeft zijn dertigste ver jaardag gevierd. Hij verblijft sinds 1927 in de dierentuin van Philadephia en is thans bijna helemaal grijs. Kluts kwijt. Resident Abdul Razak van Atjeh, die voor dienstzaken in Medan vertoeft, verklaarde aan PIA, dat de laatste tijd in Atjeh opmerkelijk veel zwakzinnigen voorkomen, die ongevaar lijk zijn, maar bezorgdheid bij het plaatselijk bestuur opwekken. De resi dent zelf krijgt niet zelden bezoek van deze personen. Desgevraagd zeide resi dent Abdul Razak, dat het merendeel „de kluts kwijt is geraakt" door de heersende economische druk aan de ene en de onveiligheid aan de andere kant. Verbetering in de vertroebelde situatie laat maar steeds op zich wachten, zo dat velen geestelijk totaal verstoord zijn. Meer. Er zijn meer Zuidafrikanen die Duits spreken dan Nederlands. Onge veer 56,9 percent van de inwoners der Unie spreekt Afrikaans en 39,5 percent spreekt Engels, de twee officiële talen van het land. Ongeveer 19,769 personen spreken Duits en 11.035 spreken Neder lands. Op de derde plaats onder de buitenlandse talen komt het Joods, dat door 9.972 personen gesproken wordt. Unie. Syrië en Jordanië hebben een vol ledige economische unie gesloten. De landen zullen op alle gebieden van het economische leven een eenheid vormen. De munteenheid wordt gelijk evenals de wetgeving op het gebied van landbouw, industrie, handel en belastingen. Inwo ners van het ene land kunnen zich vrij naar het andere land begeven en daar gaan werken. Ook de beweging van kapitaalren goederen is vrij. Vergissing. Egypte zal geen diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland ves tigen zolang de (West)Duitse bonds republiek diplomatieke erkenning van de staat Israel achterwege zal laten, al dus heeft de Egyptische ambassade te Bonn te verstaan gegeven. Volgens de ambassade moet een Egyptische uit lating te Leipzig dat de dag van erken ning van de regering van Pankow door Egypte niet ver meer was een vergis sing zijn. Gesnapt. John Kelly, die betrokken schijnt te zijn in de recente Londense diefstal van ruim een miljoen aan juwelen, is maandag door twee detectives van Sotland Yard bij zijn aankomst te Kaapstad met de „Bloemfontein Castle" gearresteerd. Hij zal naar Londen worden teruggestuurd met de „Pretoria Castle". De arrestatie van Kelly brengt het aan tal gearresteerden wegens de diefstal op vijf. Drie mannen en een vrouw zijn in Engeland gearresteerd. Kelly die zich in Londen had aangemonsterd, was door de kapitein in de ziekenboeg opgeslo ten. Chicago. In een lunapark te Genova in de Zuid-Amerikaanse staat Columbia, zijn zes personen om het leven gekomen en minstens dertig gewond toen een „Chi cago Wheel" door een mechanisch de fect plotseling tot stilstand kwam waar door de inzittenden eruit werden geslin gerd. HET ZOU onbegonnen werk zijn te trachten een opsomming te geven van al les wat er op deze wereld verzameld wordt. In de eerste plaats reikt onze ken nis niet zo ver, en in de tweede plaats zou die lijst naar alle waarschijnlijkheid een stevig boekdeel vullen. Koning Alphonso XIII verzamelde destijds deurknoppen en aan de verzamelwoede van koning Lode wijk XVI dankt het Louvre voor een be langrijk deel zijn geweldige schilderijenverzameling. Maar tussen deurknoppen en schilderijen liggen nog heel wat andere mogelijkheden waaraan de verwoede verza melaar zijn hart kan ophalen. Ook in Nederland bewegen de verzamelaars zich op de meest uiteenlopende gebieden. Postzegels, luci fersmerken, handtekeningen en vlinders zijn op dit gebied wellicht de meest be kende en ook meest gangbare objecten. Daarnaast zijn er echter ook mensen die boerenwagens en de onderdelen daarvan verzamelen teneinde de bouw, constructie en versiering voor het nageslacht te be waren. Tot dezulken behoort bijvoorbeeld de heer F. Wilkens te Bïlthoven, tevens voorzitter van „De Boerenwagenclub", een vereniging die de verzamelde gegevens publiceert en enkele jaren geleden ook een tentoonstelling heeft georganiseerd. Waar uil u kunt zien, dat deze verzamelaar in zijn belangstelling niet alleen staat. Niet minder merkwaardig is de hobby van de heer B. Kühne te Weert die tramwagens verzamelt. Hij heeft er welis waar nog niet veel, maar zijn trammuseum is toch alleszins de moeite waard door de platen en tekeningen en alle ingrediënten die met de tram in alle mogelijke vormen verband houden, zoals verschillende kaar tjeshouders, klapkoersborden, lantaarns, asbakjes, oude naambordjes, locomotief borden, railprofielen, stoomfluiten, gewo- ne fluiten, signaalhoorns, en, vooral niet te vergeten de vele soorten tramkaartjes die over de hele wereld in gebruik zijn. Anderen hebben zich gespecialiseerd op koekplanken, pijpen, tabaksdozen, sloten, apotekersinstrumenten, prentbriefkaarten, waaiers, muziekinstrumenten, autonum merborden, miniatuurflesjes voor spiritua liën, luchtvaartcuriosa, mijnlampen, mi croscopen, ikonen, boeken, tabaksartikelen, zalfpotten, kruiken en kan nen, kortom, op bijkans elk gebied heeft de een of andere verzamelaar zijn belangstel ling gevestigd. Waar weini gen wellicht ooit aan gedacht zullen hebben, is een zak doekenverzameling. Een min der prozaïsch voorwerp dan een zakdoek is wel nauwelijks denkbaar. En toch blijken ook deze lapjes interessan te objecten te worden zodra de enthousiaste verzamelaar!sterze tot onderwerp van zijn hobby heeft gemaakt. Een verzameling kan trouwens ook zon der enthousiasme beginnen, zoals dr. Hu Shih Chinees gezant in de Verenigde Sta ten in 1937 ondervond. Ter gelegenheid van een diner werden zijn gasten luciferboek jes uitgereikt, met het portret van Hu Shih als etiket. In het eerstvolgende nummer van „Life' werd een foto van de Chinese gezant afgedrukt met de mededeling dat hij lucifersmerken spaarde. En inderdaad werd Hu Shih eigenaar van een der groot ste verzamelingen, omdat na deze publi catie de lucifersmerken hem uit alle delen van de wereld werden toegezonden en iedereen met hem wilde ruilen! We kunnen nu ook wel wat vertellen over kwekerijen van vreemdsoortige die ren. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2