MAGGI De Pias van Montmartre Vijftig Labourleden betwisten Britse aanspraken op Suez Agenda voor Haarlem Qssests&rt so«P Amerikaans olieconcern heeft moeilijkheden met Libanon Diepgele „flowersong" bekroond rHoe is het ontstaan?^ Vijftig jaar geleden Scherpe daling voor oliefondsen op internationale effectenbeurzen met STOKJES RUNDVLEES! Tapline biedt de helft van de winst, maar weigert belasting op inkomsten Gladiolenkeuring in Krelagehuis Gyprioten mogen niet meer in auto's rijden Joegoslavië verbiedt Pauseliik schrijven MAGGI HieuwVerrukkelijk Proef ze! vS~ Bijna tweeduizend Chinezen in wervelstorm omgekomen Ook noodweer in Japan en Verenigde Staten Arbeider onder ijzeren platen bedolven Pakhuis te Beverwijk door brand verwoest Dit woord: KORTSWIJL UIT ANDERE BLADEN Wat is het woord van Indonesië waard? Uit Haarlems Dagblad van 7 augustus 1906 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 LONDEN (Reuter/A.F.P.) De linkse Labouraf ge vaardigde Fenner Brockway heeft bekendgemaakt, dat woensdag een verklaring ondertekend door een vijftigtal parlementsleden van Labour uitgegeven zal worden, waarin gezegd wordt dat Groot-Brittannië niet het recht heeft zich te mengen in de nationalisatie van het Suezkanaal Voors zal in de verklaring de hoop uitgesproken worden, dat de Londen- se conferentie zal leiden tot internationali satie van het kanaal en andere belangrijke waterwegen. Volgens Brockway staan de ondertekenaars van de verklaring op het standpunt, dat, als het gevaar bestaat dat geweld zal worden gebruikt, eerst een be roep op de Veiligheidsraad moet worden gedaan. De vroegere Labourminister van Defensie Shinwell verklaarde dat de gebeurtenissen in het Midden-Oosten en de zone van het Suezkanaal een gevolg zijn van „blunders van de conservatieve regering." „Ik hoop alleen maal," zo zei hij, „dat de blunders niet tot een nieuwe oorlog zullen leiden. Wij moeten uiterst voorzichtig zijn om een conflict te vermijden." De officiële Suez-kanaalmaatssohappij heeft de niet-Egyptische leden van haar personeel de keuze gelaten tussen trouw aan de maatschappij en vrijwillige samen werking met de Egyptische autoriteiten, die na de nationalisatie het kanaal beheren. In een te Parijs uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de maatschappij in het eerste geval er mee instemt, dat de betrokkenen hun vertrek uit Egypte uitstellen met het oog op de conferenie te Londen. Buiten landse employé's van de Suez-kanaalmaat- schappij hebben verklaard dat de nationa- lisatiewet hen aan hun werk ketent en dat er maar een geringe kans bestaat ontslag te nemen en het land te verlaten. De hou ding van de Egyptische overheid ten deze schijnt nogal onzeker en men schijnt de positie van de buitenlandse employé's niet te willen of te kunnen verduidelijken. De directie van de Westduitse „Shell" in Hamburg heeft berichten tegengesproken volgens welke de tankschepen van deze maatschappij de kanaalrechten niet meer aan de oude Suez-kanaalmaatschappij zou den voldoen. De directie verklaarde, dat de Westduitse „Shell" geen eigen tankschepen bezit. Wegens de Suezkanaalcrisis zijn de note ringen van olieaandelen op de Parijse beurs gisteren gedaald. De notering van aandelen Suez-kanaalmaatschappij daalde van 73.500 1ot 67.100 franc. De slotkoers voor aandelen der Compagnie Francaise des Pétroles, welke belangen heeft bij de Iraq Petroleum Company, was 30.200 tegen 33.100 franc op vrijdag. De notering voor aandelen Ko ninklijke Olie is gedaald van 110.000 op vrijdag tot 104.200 franc. Op de New York- NICOSOA (United Press/Reuter). - Ge heel Nicosia werd maandagavond om kwart voor negen plaatselijke tijd in een totale duisternis gehuld doordat alle elek trische stroom plotseling uitviel. Zelfs de straatverlichting werkte niet. De Britse autoriteiten vermoeden sabotage. Indien er inderdaad sprake is van sabotage, is dit een gewaagde aanval op het Britse gezag, vooral nu Cyprus de belangrijkste Britse basis in het gebied van de Middellandse Zee is geworden met betrekking tot de Suez-crisis. De Britse autoriteiten hebben een verbod uitgevaardigd met betrekking tot het ge bruik van auto's door Cyprioten. Met in gang van heden is het de Cyprioten ver boden, in en om Nicosia een auto te be sturen. Deze maatregel is gericht tegen de ondergrondse terreurbenden die zich dik wijls van auto's bedienen, zoals bij de ont voering van de Britse ambtenaar Cremer. Bussen van de plaatselijke vervoersmaat schappij, vrachtwagens van de gemeente lijke diensten en auto's van buitenlanders zijn van het verbod uitgesloten. In een tent bij de buitenmuur van het radiostation van Cyprus is een bom ont ploft. Men neemt aan, dat deze aanslag ge pleegd is uit wraak tegen de radio-toe spraak van het 21-jarige Grieks-Cyprische meisje Droscoulla Demetriades, dat in deze toespraak de leider van de EOKA, kolonel Grivas, aansprakelijk stelde voor de moord op haar verloofde. Bij deze bomaanslag zijn geen slachtoffers gevallen. Doodvonnissen De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, heeft de doodvonnissen van drie Griekse Cyprioten, veroordeeld wegens terrorisme, bevestigd. Zij zullen binnen achtenveertig uur ter dood worden ge bracht door de strop. DINSDAG 7 AUGUSTUS Minerva: „Rear Window", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Davy Crockett", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sun valley Serenade", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van de zeebodem", alle leeft., 8 uur. Roxy: „De schaduw van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The Goldrush", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 8 uur, Orgelconcert door Piet Kee. WOENSDAG 8 AUGUSTUS Minerva: „Lili", alle leeft. 2.30 uur. „Rear Window", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, Montagne's jeugdvariété, „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oorschot: „Davy Crockett", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sun valley Serenade", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van de zeebodem", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De koning der cowboys", alle leeft., 2.30 uur. „De schaduw van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur, „Drie jongens en een hond". „The Goldrush", alle leeft.,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 Vakantie programma. „Phffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: 8 uur, Spaans festivalballet Ximenez-Vargas. Thea ter Vleeshal: 8 uur, Toneelforum door drie Haarlemse toneelrecensenten. Grote Kerk: 8 uur: Avondstilte. Spreker: ds. R. H. Olde- man. m. m. v. Hendrik Lasschuit, orgel en Guus Spaan, fluit. se effectenbeurs daalden sommige oliefond sen met bijna zeven dollar. Oliefondsen boekten de grootste koersdaling bij een algemene koerdaling van een tot vier dol lar veroorzaakt door een golf van verkopen. Gulf Oil, welk fonds de vorige week reeds zwak was, daalde bijna zeven dollar, Royal Dutch daalde ruim vijf dollar en Texas en Standard Oil of California daalden elk met ongeveer twee dollar. Staal- en aluminium- fondsen daalden anderhalf tot drie dollar, terwijl vliegtuigfondsen eveneens koers dalingen te zien gaven. De beurswaarde van alle op de New Yorkse effectenbeurs genoteerde aandelen verminderde met naar schatting 2,5 miljord dollar. Bij de opening zijn gisteren zware klap pen gevallen op de Amsterdamse effecten beurs. De markt opende 's middags nerveus, dooh van een vloed van verkopen was geen sprake. Niettemin werden er bij opening gevoelige verliezen geleden. Zo werd voor olie bij opening 789 betaald, waarna de koer verder achteruitliep tot 785 Vrij dagmiddag sloot het hoofdfondis op 821 'A. Unilever noteerde twintig punten lager, AKU en Philips beide tien punten. Ook de overige sectoren verkeerden in een mineur stemming. De Britse regering heeft besloten de hui dige bevelhebber van de Britse luchtmacht in de Levant, generaal-majoor Boyce, te vervangen door een deskundige op het ge bied van jachtvliegtuigen, generaal-majoor Crisbam. Het bevel van de luchtmacht in de Levant, dat ondergeschikt is aan het op perbevel voor het Midden-Oosten, is even als dit laatste op Cyprus gevestigd. Drie lijnvliegtuigen van de .„British Overseas Airways Corporation" (BOAC) zijn zodanig verbouwd, dat zij honderd passagiers in plaats van het gebruikelijke aantal van 84 kunnen vervoeren. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Oorlog heeft desgevraagd geantwoord, dat „de mogelijkheid niet is uitgesloten dat vliegtuigen zullen worden gebruikt voor het vervoer van troepen." Onaanvaardbare inmenging in binnenlandse aangelegenheden BELGRADO (Reuter/U.P.) Joegoslavië heeft het drukken en verspreiden van het herderlijk schrijven van Paus Pius de twaalfde van 29 juni verboden, aldus heeft het Zuidslavische persbureau Tanjoeg be kend gemaakt. Het persbureau haalde een beslissing aan van de Joegoslavische procureur-gene raal, waarin deze verklaart, dat het her derlijk schrijven een aantal lasteringen en valse aantijgingen bevat over Joegoslavi sche toestanden; met name dat gods dienstige gemeenschappen en hun leden niet onbelemmerd hun religieuze arbeid kunnen verrichten. De verklaring noemt het schrijven een grove poging de godsdienst voor politieke doelen té misbruiken eb een onaanvaard bare inmenging in de interne zaken van Joegoslavië. De brief is kennelijk geschre ven met de bedoeling het prestige van Joegoslavië te benadelen door onware be weringen, aldus Tanjoeg. Het Pauselijk schrijven was gericht aan de aartsbisschoppen, bisschoppen, lagere geestelijken en leden van katholieke leken organisaties in Albanië, Bulgarije Tsjecho- slowakije, Hongarije, Joegoslavië, Polen. Roemenië en Oost-Duitsland. In het schrij ven betoogt de Paus dat „de kerk van christus in Oost-Europa de laatste tien ja ren beroofd is zij het niet overal op de zelfde manier van haar rechten". De Paus bezweert de vervolgde katholieken hun ge loof standvastig te belijden om een ramp voor het christendom te voorkomen en hun kinderen te vrijwaren van de vloek van het atheïsme. „Door verspreiding van het herderlijk schrijven te verbieden, bewijzen de Joego slavische autoriteiten, dat hun houding ten opzichte van godsdienstvrijheid geen wijzi ging heeft ondergaan", aldus het commen taar van zegslieden van het Vaticaan. ADVERTENTIE ,N ZILVEBZAKJES 68 CT VOO» A D'EPEBORDEH BEIROET (A.F.P.) De minister van staat van Libanon, die belast is met pe- troleumaangelegenheden, Saab Salam, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de onderhandelingen met de „Tapline", een dochtermaatschappij van de Arabian American Company (Aramco) niet zullen worden voortgezet. Volgens de minister heeft de „Tapline" de Libanese regering medegedeeld, dat zij zich zou verzetten tegen toepassing van de wet, volgens welke HONGKONG, (Reuter/U.P.) Tenge volge van een hevige wervelstorm zijn vorige week in de Chinese provincie Tsje- kiang 1.960 mensen om het leven gekomen en 1.200 gewond, aldus heeft het persbu reau „Nieuw China" bekend gemaakt. Achtendertigduizend huizen werden ver woest, terwijl veertig percent van de ka toenoogsten een derde van de rijstoogst verloren zijn gegaan. In de provincies Hopei en Noord-Honan zijn een miljoen Chinezen in actie om te voorkomen, dat de rivier de Haiho, die tengevolge van zware regenval sterk ge zwollen is, buiten haar oevers treedt. Hoe wel men een gedeelte van het water heeft kunnen laten afvloeien, stijgt het peil van de rivier in het gebied van Tientsin nog steeds. Door woeste stormen zijn tenminste elf personen., om het leven gekomen in het oosten en midden-westen van de Verenig de Staten; gedurende het weekeinde is in Cleveland, Ohio, een schade aangericht van twee miljoen dollar. Er vielen zes doden te betreuren in Pennsylvanië, vier in Ohio en een in Illinois. In Pennsylva nië en West-Virginië isoleerden de over stromingen 50.000 personen. In andere gebieden werden honderden gezinnen uit hun huizen verjaagd doordat beken buiten hun oevers traden. Politie, brandweerlieden en vrijwilligers hielpen bij de ontruiming van de door het water afgesneden huizen en brachten de bewo ners naar noodsch uilplaatsen van het Rode Kruis. Bijzonder zware regenval heeft in Noord west-Japan overstromingen veroorzaakt, waardoor ruim twaalfhonderd huizen on der water zijn gezet. Het zwaarst getroffen werden de prefectuur Foekoei, bekend om zijn zijdecultuur, en de aangrenzende pre fectuur Sjiga. Volgens de eerste medede lingen van de politie zijn drie personen om het leven gekomen. van haar belasting op de inkomsten ge heven zal worden. De regering heeft van de oliemaatschappijen verlangd, dat zij binnen veertien dagen de verplichte aan giften doen. Tot nu toe hebben noch de Iraq Petro leum Company (waarmede de onderhan delingen eveneens zijn gestaakt) noch de Tapline mededeling gedaan van het bedrag van haar inkomsten. Nu de termijn ver streken is zal de belastingdienst de pro cedure volgen, welke gebruikelijk is ten aanzien van belastingplichtigen, die in gebreke blijven. De minister verweet de oliemaatschappijen, dat zij door onder grondse manoeuvres trachten de mogend heden, waartoe zij behoren, tegen Libanon te keren. De Tapline („Trans Arabian Pipe Line Co.") heeft bekend gemaakt, dat zij gepro testeerd heeft tegen de nieuwe wet, welke volgens haar met terugwerkende kracht belastingen instelt voor buitenlandse maat schappijen, die tot nu toe wettelijke vrij stellingen genoten. De maatschappij, die een buisleiding exploiteert van de Perzi sche Golf naar Sidon (Libanon), is van mening, dat de wet het beginsel der gel digheid van contracten, dat de Libanese regering steeds heeft geëerbiedigd, aantast. Volgens een voorstel van de Tapline zou den de vier landen waardoor de buisleiding loopt ongeveer de helft van de winsten ontvangen. Dit aanbod is niet ingetrokken, maar naar de mening van de maatschappij schept de nieuwe wet een toestand, die voortzetting van de onderhandelingen niet toelaat. De nieuwe Libanese wet schendt volgens de Tapline ook de voorwaarden van de conventie, krachtens welke de maatschap pij sedert tien jaar in Libanon werk zaam is. V®-~:o*~en heeft bij de machinefabriek „Kennemer" te Beverwijk een ernstig on geval plaatsgehad, waarbij de Beverwijker H. om het leven is gekomen. Terwijl men aan het werk was, viel een aantal ijzeren platen om, waaronder H. werd bedolven. Een collega van H. werd met ernstige verwondingen naar het Rode Kruis-ziekenhuis vervoerd. Om drie uur in de afgelopen nacht ont dekte een voorbijganger, dat er brand was uitgebroken in een pakhuis aan de Koning straat in Beverwijk, dat gebruikt wordt door de heer W. V., die een consumptieijs- bedrijf leidt. De brandweer, onder leiding van com mandant J. Bleker en brandmeester IJ. Schinnig, was spoedig ter plaatse en met zes stralen werd de vuurzee bestreden. Met veel moeite konden de meeste ijswagentjes naar buiten gereden worden; veel ander materiaal is verloren gegaan. De kappers zaak annex sigarenhandel van de heer G. T„ die aan twee kanten aan het pakhuis grenst, begon ook al spoedig te branden, maar hier wist men de benedenverdieping vrij te houden van brandschade. Een grote vonkenregen werd door de wind meege voerd over de stad met het gevolg, dat ook in de omliggende straten de meeste bewo ners voor brand op hun hoede waren. De woning van de horlogemaker M. aan de Koningstraat werd ook nog bedreigd, toen de voorgevel van het pakhuis naar bene den kwam. Tijdens de brand waren aan wezig burgemeester mr. H. J. J. Scholtens en hoofdinspecteur van politie L. H. Mole naar. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Ieder jaar houdt de Nederlandse Gla diolus Vereniging een speciale keuring van gladiolen. Maandag liepen vele en zeer deskundige juryleden langs vele vazen gladiolen, die op kleur waren opgesteld in het Krelagehuis te Haarlem. Vele winnaars van nieuwigheden zenden hun variëteiten in, hopende de wisselprijs van de vereni ging te veroveren. Deze eer vie! dit jaar te beurt aan de eigenaardig getinte diepgele Flowersong van de n.v. Konijnenburg en Mark te Noordwijk. De bloemen die voor deze speciale keu ring worden aangeboden zijn „raspaard- jes", die vroeger reeds met het getuig schrift voor de proeftuin en het getuig schrift van verdienste zijn bekroond. Ze hebben dus op het veld zowel als snijbloem hoge cijfers gekregen. De eisen die aan gladiolen worden ge steld zijn niet gering. Het is een gecompli ceerde bloem, waarbij men dus met vele factoren rekening moet houden. Om te be- -,cooooooooo<xxzx2ocxxxz>oooooooooooooooaoooo<xrax)00ooooooocx>3ooooo<xxx>o<xx>ooooooo<xx500oooocxx>oooooooo^ FRANKRIJK, Augustus. Op de Parijse Place du Ter- tre staat Anatole voor een scheefgezakt huisje met een luifel. Duizenden paren ogen nemen hem nieuwsgierig op, honderden camera's worden op hem gericht, want Ana tole is een pittoreske figuur. Hij weet, dat hij er met zijn maarschalkssteek en eresabel voor pias staat, maar daar trekt hij zich niets van aan. Het is voor een goed doel. Anatole is de omroeper van de vrije gemeente Mont martre, een eigenaardige in stelling in de Franse hoofd honderd. Het vergt een heel bedrag om deze mensen elke dag brood, wijn en een kan warme soep te verstrekken „en," zegt Anatole, terwijl hij over mijn schouder op mijn boekje loert, „verschei dene malen per jaar een voedselpakket ter waarde van vijftien gulden." Zijn goedig gezicht drukt alle deernis uit, die de drijfveer is van zijn activiteit. De omroeper van Mont martre is nu vijfenveertig jaar jonger dan men zou denken, maar dat komt omdat hij nogal fors is ge- stad. Sinds 1920 draagt de bouwd en een dik, vlezig ge- beroemde wijk deze eretitel. Er is een echte burgemeester, maar het gemeentebudget beloopt officieel nul komma nul francs. Toch heeft Mont martre een eigen organisatie: een meneer, die de admini stratie bijhoudt en een brand weercommandant, om wie zich een groep enthousiaste lieden heeft geschaard, die graag met water knoeien. Ook de functie van Anatole is honorair en dat weten de meeste vreemdelingen niet. Zij zien in hem een schilderachtig aanhangsel van de wijk, die men bij een bezoek aan de Franse hoofd stad niet mag overslaan en het is hun niet bekend, dat hij voor zijn inderdaad vele werkzaamheden geen cent ontvangt. „Ik laat het maar zo, me- zicht heeft, waaraan een puntbaardje hangt. Zijn grootste trots is zijn eerste kleinkind „een toekomstig schoonheidskoninginnetje, monsieur" en verder mag hij graag vertellen hoe hij er telkens weer in slaagt de toeristen voldoende geld uit de zakken te kloppen om zijn arme gezinnen uit de nood te helpen. Daarbij wordt hij ook geholpen door het bord, dat voor zijn kantoortje hangt. Met kapitale letters roept dit alle slenteraars over de Place du Tertre toe: „Les vieux de Montmartre ont froid et faim! Pensez a eux!" (De be jaarden van Montmartre lij den koude en honger. Denkt aan hen!) Wie uit het bovenstaande opmaakt, dat Anatole op een handige manier de gelden waarvan hij een belangrijk aandeel heeft. Daar is in de eerste plaats de traditionele hardloopwedstrijd voor kel ners. Het is feest in de wijk, wanneer de mannen met de witte schorten voor met een vol glas water op bun dien blad van Pigalle naar de Pla ce du Tertre rennen dat wil zeggen een afstand van zo'n achthonderd meter tegen de steile „butte" op. Wie het eerst de finishlijn passeert, mag zich slechts winnaar van de race noe men als hij geen druppel water heeft gemorst.: Een wedstrijd dus, waarbij het aankomt op een combinatie van atletisch vermogen en vakmanschap. Eenmaal per jaar verschij nen op dezelfde plaats de v reemd soor tigst e v eh ik els aan de start voor de auto race naar het centrum van Montmartre, waarbij het wijnkoningin. Met stromen vloeit er bij die gelegenheid „het parelend zonlicht van Frankrijk" misschien wordt er wel meer geconsu meerd dan Montmartre op levert! En de vreemdelingen schuiven gul af, daar komt het opaan. Al deze gebeurtenissen „en we doen nog veel meer!" verklaart Anatole nadrukke lijk worden door de om roeper met zijn stentorstem door de hele wijk bekendge maakt. En daarbij is een be langrijk hulpmiddel zijn trom, een trots, waarover ik u nog niet sprak. Wanneer Anatole „beambte van het ministerie van Onderwijs en belast met de distributie van leermiddelen aan alle Franse scholen, schrijft u dat er vooral bij" zijn gala-uni form aantrekt en de schoon ste marsen roffelt, dan gaat er wat gebeuren, dan valt er juist niet de grote kunst is wat te genieten! Op dit punt als eerste' aan te komen, maar om er zo lang mogelijk over te doen. Men heeft mij willen wijsmaken, dat het record staat op enkele decimeters per uur. Laat daar een stuk charmante overdrijving in zitten, het gaat in ieder geval akelig langzaam. is hij helemaal niet beschei den: „Wat waar is, mag ge zegd worden, monsieur, ik ben de beste tamboer van Frankrijk". neer," zegt hij goedmoedig, bijeenbedelt voor dit doel, „Als het geld maar bij elkaar heeft het toch mis. Nee, hij komt voor onize behoeftige gezinnen." Daar gaat het om. Mont martre is een „quartier" met veel armen, meer dan twaalf- geeft waar voor de francs, die hij u aftroggelt. Mont martre kent verschillende jaarlijks terugkerende evene menten, in dte organisatie Laten we hem een tikje trots op zijn kunst vergeven. Hij staat trouwens niet al leen in deze uitspraak. „We hebben eens een groep Amerikaanse oudstrijders op bezoek gehad", vertelt hij. „Ze hadden een levensgrote tam- bour-maitre bij zich en ik moet erkennen, dat de man er wel wat van kon. Toen heb Dan worden de ik een demonstratie gegeven, meisjes va-n het Na afloop kwam hij naar me toe, gaf me de hand en zei: Nu weet ik pas wat trom melen is!" J. K. En d'an het jaarlijkse oogst feest! Ja zeker, ook op Mont martre is een stukje grond bestemd voor de wijnbouw. Als de druiven rijp zijn, or ganiseert men er een „ven- danige" dat de stukken er af vliegen, mooiste „quartier" in flatteuze oude kostuums gehuld en krijgt één van haar de titel van ^o^ocoooooooooooooooooooooooooooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooooooooxxxxxxxxxxxxxxxx)00ooooooooooooooooooooo30ooooo<xxxxxxxoocoococ ginnen dient de aar behoorlijk recht te zijn. Op die aar moeten de bloemen regel matig verspreid staan en wel zo, dat zij niet te ver uit elkaar staan, maar elkaar ook niet verdringen. De bloemen moeten natuurlijk ook goed van vorm en verhou ding zijn en verder weet de vakman nog wel enige eigenschappen op te noemen, die eigenlijk alleen voor hem interessant zijn. De keuring is niet alleen een liefhebbe rijtje van de telers van gladiolen. Zij heeft ook nog zijdelings met het publiek te ma ken, want dat let, doorgaans onbewust, toch ook op die factoren. Staan de bloe men te ver uit elkaar of vormen zij een dot op een hoop dan krijgt de bloemenver koper dat wel te horen. Overigens wil de keuring ook weer niet zeggen, dat wat de jury de beste gladiool vindt, nu ook mefeen best in de handel loopt. Het publiek is nu eenmaal onpeilbaar. Er waren dit jaar niet zo veel inzendin gen als andere jaren. De storm had nogal huisgehouden onder de zwaardlelies, zo dat de inzendende firma's niet geheel vrij in hun keuze waren. De n.v. Konijnenburg en Mark heeft niet alleen de wisselbeker veroverd, ook in vier kleurklassen kwamen haar bloe men met de hoogste cijfers uit de bus. Greenland, ingedeeld in de roomkleuri ge klasse, had geen concurrentie; de witte Antarctic had het veel zwaarder, want in het wit zijn er nogal wat soorten en zeer goede zelfs. Een heel andere bloem is de rookkleurige Africa. Deze is dofbruin en er ligt nog een waas over ook. Toch schijnen veel mensen van deze vrij somber ge kleurde bloemen te houden. De luchtige crême-witte Ballerina, met charmante rode streepjes in de keel sluit dan de rij van K. M. De strijd tussen deze firma en H. J. Sal man en Zn is ieder jaar even fel. H. J. Sal man had met de prachtige lilagekleurde Pandion maar drie punten te kort en ver wierf dus een prachtige tweede plaats in de strijd om de wisselbeker. In de andere kleurklassen veroverden de zalmkleurige Gloriana, donkerblauwe Blue Conqueror, de purperen Mabel Violet, een oud en nog steeds zeer geliefd paradepaardje van deze firma, de meeste punten en uiteraard een getuigschrift. P. Visser Czn uit St. Pancras heeft ook de vinger achter het winnen van nieuwe variëteiten. Red Fascination is van een prachtig rood, met bloemen waarbij wij breedte van 15 cm maten. De oranje-rode Poppy Day en de zeer typisch blauw ge kleurde en donkerblauw geaderde Para mount trokken veel belangstelling. Lovely Melody van K. Kooy Zn te St. Pancras deed haer naam eer aan. Het rose was lovely en de bouw dito, zodat ook hieraan een getuigschrift werd toegekend. De n.v. P. Bijvoet Co uit Overveen was winnaar in de oranje-klasse. Misschien zou men de prachtige rose en rood gevlekte Silchenlied ook wel in de prijzen willen hebben, of de blauwig witte paars gevlekte Majolica en zovele „orch- deeën van de werkman" zoals de gladiool ook wel weer wordt genoemd, die niet meededen aan de wedstrijd, maar er kan maar een prijswinnaar zijn. Als men voornemens is gladiolen te ko pen, koop ze dan als de eerste knop net open is. Is de variëteit goed, dan krijgt men vijf tot zeven bloemen gelijk in bloei. Men heeft dan zeven juweeltjes op een stengel. Ook al is die variëteit niet tot de beste van het jaar uitgeroepen. Tot in de zeventiende eeu<w gebruikte men de juiste en zuiver Nederlandse vorm kortwijl. Toen is door invloed van het Duitse Kurzweil een s in het woord geslopen, die zich heeft weten te hand haven. De samenstelling bestaat uit de stam van het werkwoord korten: korter maken en het zelfstandig naamwoord wijl: tijd, dat wij kennen in terwijl. Kortswijl is dus: verkorting van de tijd en vandaar: amusement, grap, scherts. De zegswijze: het is maar kortswijl be tekent dus: het is niet ernstig gemeend. Een enkele keer hoort of leest men de vorm kortswil. Deze berust op een po ging het niet begrepen woord: wij'l te verklaren als: wil. Kortswil zou dan zijn: neiging, wil om te verkorten. In een hoofdartikel, getiteld ,.Wat is het woord van Indonesië waard?", schreef de „Journal de Genève" gisteren, dat het unilaterale besluit van Indonesië om zijn schulden aan Nederland niet langer te er kennen „in de financiële betrekkingen tussen de twee landen zwaar op het ver trouwen zal drukken". Het blad noemt dit het eindresultaat van de reeks mislukkin gen, waarop de pogingen om een belan gengemeenschap tussen Nederland en zijn voormalige kolonie te sluiten, zijn uitge lopen. „Het is te vrezen, dat dit besluit navol ging zal vinden en het symboliseert de heilloze geest, die zich meester maakt van de betrekkingen tussen de industriële mo gendheden en de landen, die hun hulp no dig blijven hebben, maar geen verplichtin gen ten aanzien van die mogendheden wen sen na te komen", aldus het blad, dat dan een overzicht geeft van de Nederlands-In donesische onderhandelingen van de laat ste zes jaar. Met een „schijn van fatsoen", zo gaat het artikel verder, „bepaalde het Indone sische besluit tot opheffing van de ronde tafel-overeenkomsten, dat „de betrekkin gen tussen de republiek Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden van nu af aan gebaseerd zullen zijn op de internationale wetten, zoals dat met gewone betrekkin gen tussen twee souvereine staten het ge val is". „Maar van tweeën één: ofwel het pas genomen besluit tot niet-erkenning van de schulden is niet in overeenstemming met die tekst, en wat is dan het woord van het Indonesische parlement voortaan waard? Ofwel Indonesië beschouwt de een zijdige annulering van een schuld als over eenkomstig de „internationale wetten". In dat geval moet het er op rekenen, wan trouwen te ontmoeten bij de eventuele verstrekkers van kapitaal, tot wie het zich zal wenden om zijn economische ontwik keling te kunnen volbrengen", aldus de „Journal de Genève". „Times": Vertrouwen vernietigd De Londense ..Times" schreef dat de be trekkingen tussen Nederland en Indone sië zeer waarschijnlijk slechter zullen wor den. „Het Indonesische volk vraagt een betere levensstandaard en meer veiligheid. Djakarta heeft plannen aan deze twee eisen tegemoet te komen. Maar indien het alle Nederlandse belangen verjaagt, waar moet het dan zijn kapitaal vandaan halen om zijn plannen uit te voeren? Indien Djakar ta faalt, zullen de communisten en andere extremisten hun kans waarnemen en de regering overnemen. Hier is weer sprake van een nationalistisch onderontwikkeld land, dat iedere grond tot vertrouwen ver nietigt", aldus de Times. „Telegraph"Struikroverij Volgens de Londense „Daily Telegraph" is „een nieuwe slag toegebracht aan het wederzijdse vertrouwen tussen de landen". „Het doel schijnt te zijn zich van de kop pen in de kranten meester te maken met de grootse sruikroverij van de dag, zoals misdadigers hun misdaad overdrijven als het ware om de grootst mogelijke publici teit te krijgen. Wat Cairo en Djakarta he den doen, dat zullen andere landen zonder twijfel morgen navolgen' De Indonesische daad is niet alleen,ver keerd, maar houdt ook een Indonesische nederlaag in. Nederlands kapitaal zou van het grootste nut kunnen zijn voor het om hoog brengen van de miserabele levens standaard van het land. De ambitieuze plannen van de Indonesische regering zijn in werkelijkheid afhankelijk van de mede werking van de Nederlandse zakenwereld. Niettemin vernietigt Djakarta blijmoedig zijn beste verwachtingen op een ordelijke vooruitgang". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE jro000CO0°00cXX)0r.)0WXXXXXX300CXX)UXXX>0000000000000CXX300CXX HAARLEM. De kermisweek heeft zich ingezet op een genoeglijke en pret tige wijze, wel met het onvermijdelijke roezemoezige lawaai, maar toch zcr der veel dronkemans-tooneelen. Zoo werden den eersten kermisdag slechts dertien personen wegens dronkenschap gear resteerd. De politie heeft ter gelegenheid van de kermis een nieuwe verordening uitge vaardigd, waarbij het verboden is, dat dames-artisten, die optreden in café's, in aanraking komen met het publiek. Ja, zelfs moeten zij voor de bezoekers on zichtbaar zijn als zij niet zingen of spelen. Met het bakje rondgaan is de dames ook verboden, zoodat er niets anders opzit dan een manspersoon mede te brengen, die dat voor haar doet. De politie schijnt alleen tijdens de kermisweek gevaar te duchten van zicht bare damesartisten. De verordening geldt namelijk slechts tijdens de kermis. Een bierhuishouder heeft haar reeds den eersten kermisdag overtreden. Hij kreeg een bekeuring en een agent voor zijn deur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5