Italiaanse hegemonie in de eerste, vrij saaie etappe De Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen GEVAPAN Nederland, Saarland, Duitsland en België stichten nieuwe federatie Bunno op zoek naar Luilekkerland De tweede oorbel" De Ronde van Nederland Drietal Baroni, Piazza (Italië) en Graf knapte het zwaarste werk op Ronde in cijfers mm Rusman, Adrie Voorting, Steenvoorden, Niesten gaan ook naar Kopenhagen FEUILLETON DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 Ingelopen Binnenwegen Zwemfeest van HPG nu op woensdagavond mm BREUK IN DE U.I.F.A.B. Dammers uit elf landen naar Nederland voor wereldkampioenschap De waterpolocompetitie Dames van DWT behielden kans op eerste klasse „Kikvorsen" naar België Ibbotson liep de mijl binnen vier minuten door Hans Martineit Geplaatste spelers voor tenniskampioenschappen Spanje won Galea-beker Mislukken is er niet bij! rolfilm De softbalcompetitie Nog steeds geen kampioen in de eerste klasse „Let op Baroni en Boni", zei de Italiaanse ploegleider, Renato Pagani gistermorgen bij de start van de Ronde van Nederland in het Utrechtse stadion. „Zij willen een goed figuur slaan in de Ronde van Nederland, omdat de Italiaanse ploeg voor de wereld kampioenschappen in Kopenhagen nog niet definitief is samengesteld. En ook Fioren- zl Magni neemt aan de Ronde van Nederland deel met de speciale bedoeling zich te onderscheiden en zodoende nog een kans te maken voor Kopenhagen". Pagani heeft reeds op de eerste dag gelijk gekregen. Het zijn de Italianen geweest, die de eerste etappe van Utrecht naar Steenwijkerwold hebben beheerst. Baroni, een 27-jarige renner uit Florence, die niet onder de directe orders van kopman Magni staat, zoals Martini en Zambini, zegevierde in de sprint in het militare kamp van Steenwijker wold, vóór Piazza en de Zwitser Graf. Zijn ploeggenoot Piazza kreeg de premie voor de meest strijdlustige renner, door een aantal Nederlandse en buitenlandse journalis ten daartoe aangewezen. En zo kan Baroni, die in de militaire kampementen, welke men tussen Utrecht en Steenwijkerwold was gepasseerd, de meeste punten behalen in de zo populaire militaire sprints, dinsdag van Meppel vertrekken met het oranje shirt aan, versierd met de rood-wit-blauwe banden als teken, dat hij zowel leider is in het individueel klassement als in de rangschikking der militaire sprints. De etappe had een wel heel simpel ver loop. Na veertig kilometer waren vier man ontsnapt, te weten Baroni en Piazza, Thijs Roks en de Zwitser Heinz Graf, die van zijn kopman Hugo Koblet verlof had ge kregen om te demarreren. Van dit viertal viel Roks door twee lekke banden af. Het peloton, dat de uitlooppoging van de drie buitenlanders blijkbaar niet ernstig nam en op de smalle binnenweggetjes van het schone Veluwse landschap „indutte", ver loor steeds meer terrein en zonder dat de beide Italianen, die het zware werk door Graf lieten opknappen, er bijzonder hard aan trokken, vergrootte het drietal vluch telingen de tijdwinst tot niet minder dan 8 min. 20 sec. in de buurt van Wezep. De beide Italianen en Graf waren en ble ven weg, al heeft het peloton waarin de Nederlandse ploegen blijkbaar na Zwolle uit het middagslaapje waren ontwaakt, op de laatste dertig kilometer ernstig gepoogd de drie buitenlandse leiders in. te halen, hetgeen overigens gemakkelijk had gekund, indien Schulte, Van Est en Voorting, de kopmannen van de Nederlandse ploegen, eerder het sein voor de tegenaanval zouden hebben gegeven. De voorsprong bleek aan de finish in Steenwijkerwold tot nog geen twee minu ten te zijn verminderd, een naar verhou ding geringe beloning voor het vele werk, dat zij op hun vlucht over 160 km hadden verricht. Zo heeft de eerste etappe van de achtste ronde dus een rustig verloop gehad. De ge zelligheid en de gemoedelijkheid vierden hoogtij. Toen Piazza en Baroni met Graf zo'n grote voorsprong hadden genomen, tuften motorfietsen, scooters en automobie len gezellig achter de drie leiders aan. Hun berijders hadden natuurlijk niets te maken met de Ronde van Nederland, be schikten ook niet over officiële papieren, maar er was niemand, die deze vrijbuiters vertelde, dat het verstandiger zou zijn voor hun veiligheid en vooral voor de be langstellenden aan de kant van de weg hun vehikels op een parkeerplaats te zet ten. De dames, die wij in enkele toerwa- gens ontdekten, verhoogden de gezellig heid van deze door enkele regenbuitjes on derbroken zonnige dag, al meenden wij, dat in de reglementen van dit wielereve- ment uitdrukkelijk staat vermeld, dat vrouwen de wedstrijd niet mogen volgen. Zoveel mogelijk werden de hoofdver keerswegen vermeden en de karavaan pas seerde dan ook dorpjes en gehuchten, waarvan wij het bestaan niet eens hebben vermoed. Langs slingerende binnenweg getjes, slecht of in het geheel niet gepla veid, vaak zeer stoffig, zodat de automobi listen gedwongen waren de mistlampen te ontsteken, vol met kuilen en hier en daar verraderlijk met los grint bestrooid, wer den verscheidene militaire kampementen bezocht, waar de sprints een levendig ka rakter hebben gegeven aan een overigens saaie etappe. Vele kampementen is de stoet gepas seerd en de buitenlandse journalisten, die ditmaal in groten getale zijn vertegenwoor digd, moeten wel een sterke indruk hebben gekregen van de Nederlandse militaire In verband met het slechte weer maan dagavond, is het zwemfeest van de Heem- steedse Zwem- en Poloclub HPC, dat in de zwemvijver „Groenendaal" in Heemstede gehouden zou worden met medewerking van de kunstzwemgroep ZAR uit Amsterdam en met de waterpolowedstrijd HPC—Neder lands militair zevental, niet doorgegaan en is nu vastgesteld op woensdagavond 8 uur, eveneens in de zwemvijver „Groenendaal". macht. De belangstelling was groot en in vele steden (met Zwolle als recordhouder) en dorpen stonden duizenden langs de stra ten en wegen om een glimp van de veel kleurige stoet op te vangen. De vakantie- OÖCOOOOCOOOCOOCOOOCOOOOOOOtXOOOOOOOfXlOOOOOOOOOOOOOOOOCa: 8 Q De uitslag luidde: 1. Baroni (Italië) g 5.03.59 met bonificatie 5.02.59; 2. Piazza 5 (Italië) z. t. met bonificatie 5.03.29; 3. 8 Graf (Zwitserland) 5.03.59; 4. Schroeders 8 (België A) 5.05.20; 5. Gielen (België B) 8 z. t.; 6. Suykerbuyk (Nederland A) 5.05.23; 8 7. Van Looy (België A) 5.05.40 8. Ver- plaetse (België A) z. t.; 9. Martini (Italië) 8 z. t.; 10. Roselle (België B); 1. Saelens ij (België B); 12. Luyten (België A); 13.8 Kooyman (Nederland C); 14. Fore (België 8 A); 15. Van Est (Ned. B); 16. Mueller 8 (Duitsland); 17. Vannitsen (België A); ,8 18. Backat (Duitsland); 19. ex aequo 43 8 renners, allen in dezelfde tijd als Rik van Kooy (België A) 5.05.40 sec. Baroni heeft het grootste puntenaantal in de militaire sprints in de eerste etappe 8 behaald en vertrekt in de tweede etappe g met de oranje leiderstrui, versierd met P de rood-wit-blauwe banden van de mili- 8 taire trui. 8 Het ploegenklassement na de eerste dag luidt: 1. Italië 15.12.08; 2. Zwitserland 8 15.15.19; 3. België B 15.16.40; 4. België A 8 z. t.; 5. Nederland A 15.16.43; 6. Neder- land B 15.17; 7. Nederland C z. t.; 8. P Duitsland z. t. Het militaire puntenklassement luidt: 8 1. Baroni 25 punten; 2. Piazza 18 pun- 8 ten; 3. Graf 17 punten; 4. ex aequo Adrie 3 Voorting, Van Dongen, Derboven, Jun- b kermann, Lurati, allen 7 punten. 8 De Italiaan Piazza werd aangewezen als 8 de strijdlustigste renner van de etappe. CXXXXXXXDOOCOOOCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCX gangers hadden hun dagelijks uitstapje maar aan de Ronde van Nederland besteed. De Italiaan Mario Baroni gaat over de eindstreep, gevolgd door zijn land genoot Donato Piazza. De sportcommissie van de KNWU heeft de renners aangewezen, die zullen worden ingeschreven voor de wereldkampioen schappen wielrennen, die van 25 augustus tot 2 september in Kopenhagen worden gehouden. Wat betreft de ploegen voor de wegwedstrijden professionals en amateurs is de keuze reeds definitief bepaald. Voor de baankampioenschappen is nog een en kele wijziging mogelijk, hetgeen afhangt van de resultaten, die tijdens de Neder landse kampioenschappen, op 11, 16 en 17 augustus, worden behaald. De aangewezen renners zijn: Wegwedstrijd professionals: Wim van Est (St. Willebrordj, Daan de Groot (Am sterdam), Piet van der Lijke (Groede), Wim Rusman (Haarlem), Micfhel Stoliker (Zuilen), Gerrit Schulte (Den Bosch), Adrie Voortinig (Haarlem), Gerrit Voorting (Roozendaal). 1ste reserve: Jan Westdorp ('s Heerenhoek), 2de reserve. Thijs Roks (Zundert), 3de reserve: Marinus Verhelst (Axel). Wegwedstrijd amateurs: Jan Buis (Bad hoevedorp), Piet de Jongh (Made), Jacques Kersten (Sieibengewald), Frans Mahn (Amsterdam), Coen Niesten (Beverwijk), Jan Rol (Alkmaar). 1ste reserve: Geurt Pos (Vreeland), 2de reserve: Piet Steen voorden (Heemstede), 3de reserve: Piet Damen (Lieshout). Sprint professionals: Jan Derksen (Am sterdam), Jan Hijzelendoorn (Amsterdam), Peter Post (Amsterdam) en Arie van Vliet (Woerden). Sprint amateurs: Joop Capteyn (Amster dam), M. Gerritsen (Amsterdam) en H. Marinus (Amsterdam). Achtervolging professionals: Daan de Groot (Amsterdam), Peter Post (Amster dam), Jan Plantaz (Eindhoven). Er zal wellicht nog een vierde kandidaat in aan merking (voor inschrijving) komen. Achtervolging amateurs: Piet van Heus- den (Amsterdam), Arie van Houwelingen (Sassenheim). Ook hier kan nog een derde kandidaat worden aangeduid. Stayers: Norbert Kocht (Utrecht) met gangmaker Bertus de Graaf (Amsterdam), Jan Pronk (Egmond aan Zee) met gang maker Jupp Merkens (Duitsland), Wil Vreeswijk (Alphen aan de Rijn) met gang maker Leon van der Stuyft (Parijs). Blijkens een officiële mededeling in „Bil jart," het orgaan van de Kon. Ned. Biljart bond, hebben per schrijven van 28 juli 1956 de Kon. Ned. Biljartbond, de Kon. Belgische Biljartbond, de Duitse Biljartbond en de Saarlandse Biljartbond het lidmaatschap van de Internationale Federatie, de Union Internationale des Federations d'Amateurs de Billard, opgezegd. Deze vier bonden hebben een nieuwe internationale federatie opgericht, de Federation Internationale de Billard (F.I.B.) en zullen hun eonstituëren- de vergadering 16 augustus in Luik houden. Er zijn reeds ontwerp-statuten en regle menten voor internationale kampioen schappen opgesteld, en uitnodigingen tot bijwoning van de oprichtingsvergadering zullen aan alle Europese bonden worden toegezonden. Deze stap van de vier betrokken bonden komt niet onverwacht, want hun grieven tegen de U.I.F.A.B. en haar beleid zijn niet slechts vele en velerlei doch dateren van geruime tijd geleden, zowel op organisato risch als op financieel terrein. Men zal zich herinneren dat enkele jaren geleden Neder land zich gedurende een jaar afzijdig heeft gehouden van internationale kampioen schappen op grond van het feit dat Spanje, in welk land een wereldkampioenschap zou plaats vinden, weigerde zich te houden aan de onkostenvergoedingen voor de spelers zoals de internationale reglementen die voorschreven. De U.I.F.A.B. heeft nage laten zich in deze aangelegenheid met kracht te doen gelden. Laks Gebrek aan doortastendheid laksheid en indolentie is in het algemeen wat aan het bestuur van de U.I.F.A.B. door de vier thans uitgetreden bonden wordt verweten. Dit bestuur bestaat naar hun mening uit te oude mensen, en een duidelijk symptoon van de geringe daadkracht is bijvoorbeeld dat de vacatures, ontstaan door het over lijden van de heren Joseph Baudart en Alexandre Avé, nog steeds niet zijn aan gevuld. Een andere grief is het bij herhaling veel te late uitschrijven van algemene vergade ringen, waarin de data voor de wereld- en de Europese kampioenschappen worden vastgesteld, met het gevolg dat de bonden in moeilijkheden komen bij het vaststellen van de eigen kampioenschappen. Het vorig jaar was besloten dat de algemene verga dering in 1956 in Argentinië zou worden gehouden, en dat dit land voor 1 mei zou berichten of de vergadering daar al dan niet kon plaats hebben. Ingeval Argentinië zich terugtrok aangewezen. zou Saarbrücken worden Voor het toernooi om het wereldkampioen schap dammen, dat van 3 november tot 1 december in verschillende plaatsen in Ne derland wordt gehouden, zijn de volgende deelnemers reeds zeker: Nederland: Keiler. De Jong en de winnaar van de tweekamp HuismanBom. België: Verpoest. Italië: Fanelli en Saletnik. Marokko: Des Callier. Canada: Dagenais en Dêslaurlers. Haiti: Raymond en St. Fort. Suriname: De Mirando. Zwitserland: Gaignard. China: King. Rusland: Kolperman en twee spelers die nog moeten worden aangewezen, waarschijn lijk zullen dit Kogan en Kaplan worden. Ook de Franse deelneming staat nog niet vast. Verwacht wordt dat voor Frankrijk zullen uitkomen Bonnard, Malfray en Aufrier. Ja, daar stapte Bunno over de bergweg. Maar dat was heus zo gemakkelijk niet... Na enkele uren lopen onder de brandende zon was hij al erg moe; dat pad door de bergen was zo brokkelig en het was zo ver! Bunno ging er maar eens bij zitten, om wat uit te rusten. Maar hij wou graag zo gauw mogelijk zijn doel bereiken en dus liep hij maar weer verder, al ging het niet zo vlug als in het begin. Maar toen hij vijf uren gelopen had, zag hij opeens een huisje met 'n rood dak „Gelukkig",,zuchtte Bunno. „Dat moet het zijn!" Weer te laat Maar de U.I.F.A.B. liet niets van zich horen, de dringende verzoeken om inlich tingen bleven onbeantwoord. Pas dezer dagen werd bericht ontvangen dat de ver gadering ln Parijs zou worden gehouden, en wel half september, wederom veel te laat met het oog op de landelijke kam pioenschappen. Bovendien is achteraf uit de agenda gebleken het besluit om uit te treden was toen al genomen dat geen rekening is gehouden met diverse wensen van de vier bonden. De kandiaaatsfcelling vón een Spanjaard voor het presidentschap strookt evenmin met de inzichten van de vier bonden, die zich juist kanten tegen de onevenredige grote invloed van de Franse en Spaanse bonden, onevenredig omdat Nederland. België en Duitsland over verreweg de grootste ledentallen en over de meeste top- spelers beschikken. De initiatiefnemers verwachten dat nog andere bonden tot de nieuwe federatie zullen toetreden, en zij zijn ervan overtuigd dat zij reeds in de nabije toekomst internationale kampioen schappen met sterke bezettingen zullen kunnen organiseren. De DWT-dames gaan in de waterpolo competitie met de winnaar van groep II en groep III een halve competitie spelen om één plaats in de eerste klasse, daar zij maandagavond Het Gooi met vier-drie de baas zijn gebleven. Het was wel op zijn kantje af, want in de laatste minuut, bij de stand drie-drie, nam het spel in heftigheid toe, waardoor er twee speelsters van Het Gooi het water werden uitgestuurd en DWT van de speelstersmeerderheid ge bruik kon maken om het winnende doel punt te scoren. DWT verscheen met een invalster voor de keepster, die wel aardig werk liet zien, maar tot tweemaal toe een fout beging waardoor Het Gooi twee doelpunten kreeg aangeboden. Uit een vrije worp, genomen door Nel Hendriks-Turkenburg, kreeg de op het Gooi-doel aanzwemmende De Tur kenburg de bal goed voor haar. De keep ster van Het Gooi kwam uit haar doel en het was een-nul. Hierna kreeg de DWT-verdediging het zwaar te verduren. Tot tweemaal toe werd een aanval van Het Gooi tot corner ver werkt, maar ze leverden Het Gooi niets op. Totdat door een verkeerde uitgooi van de DWT-keepster Tineke Lagerberg de bal opving en meteen het DWT-doel inschoot, een-een. Nofe voor het ingaan van de rust had DWT wederom het initiatief. Nadat eerst enige aanvallen op niets warerrmitv gelpfjqn werd; épn vrije worp genomen door Paula van Bruggen, door Do Turken burg in een DWT-doelpunt omgezet. Na de rust werd de DWT-voorsprong drie-een. Vanuit de DWT-achterhoede zwom Do Turkenburg op de Gooi-verdedi- ging af, plaatste de bal over naar Nel Hendriks, die onhoudbaar inschoot. De ge lijkmaker bleef echter niet uit. Een kans om het winnende doelpunt te scoren liet Paula van Bruggen ongebruikt en het zag er naar uit dat Het Gooi het bij de stand drie-drie wilde laten door te gaan verdedigen. Het Gooi ging zwaarder spelen waardoor al spoedig twee Gooi- speelsters het water werden uitgezonden. Paula van Bruggen scoorde het winnende doelpunt: vier-drie. Negen spelers heeft de sportcommissie van de KNZB aangewezen voor de tournee van de „Kikvorsen" in België. Op 10, 11 en 12 augustus nemen de Kikvorsen deel aan een internationaal waterpolotoernooi in Wette- ren; op 13 augustus spelen zij in Oostende tegen een Belgische combinatie. De volgende spelers zijn uitgenodigd: Hermsen en De Boer (beiden Robben) Ten Thije (LZOl, Moolhuizen (Neptunus), Aal- berts (DZV), Vriend ('t IJ), Wagenaar en Van Feggelen (De Meeuwen) en Van Arae- rongen (Dolfijn). De Britse atleet Derek Ibbotson won tij dens een invitatiewedstrijd in White City de mijl in 3 min. 59,4 sec. De 24-jarige Engelsman liep dezelfde tijd als Roger Bannister, toen deze twee jaar geleden voor het eerst binnen de vier minuten kwam. Het wereldrecord op deze afstand staat op naam van de Australiër John Landy met 3.58 sec. Ibbotson, kampioen van Engeland op de drie mijl, is de vierde Engelsman die de mijl binnen vier minu ten aflegde. 27) „Nou, méérzei Bartels langgerekt. ,.ïk kan toch openhartig met je praten, Brouwer?" Hij schoof iets dichter met zijn stoel naar de tafel. „Ik heb mijn gedachten zo eens over de zaak laten gaan, zie je. Zouden wij tweeën er niet iets meer van te weten kunnen komen? Ik bedoel, het zou toch geweldig zijn, wanneer wij het mys terie samen zouden uitpluizen. Jouw hulp heb ik er natuurlijk bij nodig, want zo ge haaid als jij, ben ik uiteraard lang niet. ging hij voort op bewust inpalmende toon. „Jij kent hier de mensen en de omstandig heden zoveel beter dan ik, waar of niet?" Brouwer had demonstratief zijn leeg bor relglaasje naast zijn lege bierglas gezet, zodat Reinier Bartels eerst maar een nieuw rondje liet aanrukken. „O, wat dat aangaat, ik zou best van de partij willen zijn. Maar ik zie er geen gat in. Mijn vroegere inspecteur is mans genoeg om het varkentje te schrobben. Die lapt het hem wel. Of het moest al heel gek lopen. Hij had me trouwens beloofd, me een beetje op de hoogte te houden. En nou is hij hier geweest zonder zelfs maar een boodschap voor me achter te laten. Dus? Dus is hij nog geen stap verder gekomen," zei Brouwer zelfverzekerd. Bartels trok rimpels van het ingespan nen nadenken. Nee, op deze manier kwam hij er met die ex-agent niet. Hij zou maar recht op zijn doel afstevenen. „Brouwer, onder ons, kun je me wat over deze mensen vertellen?" De assistent schoof hem het lijstje toe dat hij kortge leden aan inspecteur Beels had laten zien. Het kwam hem voor, dat Brouwer hem verbijsterend aankeek. Bartels schoot in een lach. „Kijk maar niet zo benauwd. Ja, jouw naam komt er ook op voor. Maar dat is alleen voor de nauwkeurigheid. We kunnen hem meteen weer schrappen. Dat was ook inspecteur Beels' opinie, die mijn ontdek king nogal belangrijk vond." Een beetje snoeverij kon geen kwaad, flitste hem door het hoofd. En omdat Brouwer hem zwij gend en blijkbaar niets begrijpend bleef aanstaren, vervolgde hij: „Luister eerst even, Brouwer. De zaak zit zo. Uiteraard kan ik op je stilzwijgen rekenen, niet? Er is uit de apotheek een portie morfine verdwenen. En nu dacht ik, zouden de mensen op dit lijstje er iets mee te maken kunnen hebben? Is je over de een of ander iets minder gunstigs bekend? Hier heb je een potlood. Maak eerst jouw naam maar zwart. Dan blijven er vijf over." Brouwers gezicht bleef diep over het velletje gebogen, alsof hij de namen een voor een spelde. Pas na een hele poos klonk zijn stem, een beetje schor: „Tja, ik weet nog altijd niet goed waar u eigenlijk heen wilt. De oude Mulder kunnen we dadelijk doorhalen. Die is drie weken geleden gestorven. En de vrouw van Terlaan is al in geen jaren haar bed uit geweest. Dus blijven er boer Toonder, de molenaar Boutens en juffrouw Vroons over." Hij trok zijn schouders op. „Het zit zo," begon Bartels hem uit te leggen. „Wanneer iemand hevige pijnen lijdt en dan bij morfinepoeders baat heeft gevonden, kan hij er wel eens aan ver slaafd raken. Ik bedoel, wanneer een dok ter het ogenblik gekomen acht zijn patiënt geen verdovende middelen meer te ver strekken, omdat het op den duur voor de gezondheid uiteraard niet zo best is, zou zo iemand wel eens kunnen proberen er op een minder onschuldige manier aan te komen. Wordt het je nu duidelijker wat ik bedoel?" Brouwers gezicht drukte belangstelling en tegelijk verwarring uit. Hij schoof on rustig op zijn stoel heen en weer, stutte allebei zijn ellebogen op de tafel en brom de vrij kortaf: „Nou, dat zou ik maar uit mijn hoofd zetten. Deze drie zijn stuk voor stuk heel fatsoenlijke, eenvoudige mensen die er geen sikkepit mee hebben te maken. Het zou niet in hun hersens op komen wat anders te slikken, dan de dokter verordi neert. En inspecteur Beels vond uw ontdek king nogal belangrijk, zei u? Het is me wat. Belachelijk is het gewoonweg. U zou hem met die gekkigheid nog op een ver keerd spoor brengen," voegde hij er, als verontwaardigd, aan toe. Kijk, dacht Reinier Bartels, zover gaat zijn solidariteit met de dorpsgemeenschap, dat hij geen inmenging van een buiten staander duldt. Toch een mooie trek. Hij voelde zich terechtgewezen en trachtte het over een andere boeg te gooien: „Zijn je soms praatjes over de dokter en juffrouw Van Galen ter ore gekomen?" „Praatjes over die twee? Zet dat maar net zo goed uit uw hoofd. Dit keer weet ik wél dadelijk, wat u bedoelt. De oud-brigadier zweeg plotseling en Bartels kreeg sterk de indruk, dat hem onderwijl hij sprak, iets te binnen was ge schoten. Maar er kwam geen verder woord bij Brouwer uit. „Het kwam terloops in me op," zei hij luchtigjes. „Maar als we samen wat wijzer willen worden, moet je toch niet dadelijk elke suggestie van de hand wijzen. Je moet de zaak van alle kanten bekijken. Vergis sen hoort er dan ook bij," gaf hij groot moedig toe. „Weet u soms iets van een ring af?" vroeg hij opeens en hij keek Brouwer afwachtend aan. „Een ring? Dè ring?" Brouwers gezicht had nu iets slüws gekregen. „Ik bedoel," zei hij iets luider, want het lawaai bij het biljart was erger geworden, „wat weet u er zelf van?" „Ja, daar heb ik misschien mijn mond een beetje voorbij gepraat. Enfin, een oud politieman kan ik het wel zeggen," haastte zich Bartels. „De inspecteur had het er met dokter Rijnders vanmiddag over, dat de ring van de vermoorde terecht was. op de plek van de misdaad gevonden. Dat geeft te denken, niet, Brouwer?" Hij liet in het midden, of hij het onderhoud had bijgewoond of dat de dokter het hem later zelf was komen vertellen. Zijn weinig eer volle rol als luistervink hoefde hij niemand aan de neus te hangen. „Dan hoef ik er ook geen geheim meer van te maken. Ik ben het namelijk die de bewuste ring heeft gevonden." „Jij?" Bartels was een en al oor. „Maar wat heeft dokter Rijnders er dan mee te maken?" „Dat is het hem juist. Behalve dat ik ter plaatse van de moord de ring zag liggen, zag ik ook de dokter vlakbij in het bosje aan het scharrelen...." „Dus.... hij zou hem daar neergelegd moeten hebben?" Reinier Bartels besloop een uiterst onbehaaglijk gevoel. „Dat heb ik niet gezegd. U moet er niets bijmaken. Ik héb niet gezien, dat hij hem er heeft neergelegd. Nee, dat heb ik niet gezienkwam het veelzeggend uit Brouwers mond. Beide mannen keken elkaar zwijgend aan, ieder in zijn eigen veronderstellingen verdiept. Reinier Bartels kreeg het onver stoorde gezicht van dokters Rijnders voor ogen, zoals hij het vanavond tegenover Voor de nationale tenniskampioenschap pen, die van maandag 14 tot en met 19 augustus op de M.E.T.S.-banen in Scheve- ningen worden gehouden, zijn de volgende speelsters en spelers „geplaatst". Dit houdt voor de enkelspelen, zowel voor de dames als voor de heren, in dat de eerste acht van deze officieuze Nederlandse tennisranglijst voor de eerste ronde zijn vrijgesteld. Heren enkelspel: 1. Van Dalsum, 2. Dehnert, 3. Van Meegeren, 4. Goris, 5. Ka- ramoy, 6. Van Gasselt, 7. Van de Weg, 8 Kramer. Dames enkelspel: 1. mevr. J. RoosVan der Wal, 2. mevr. P. van der StormHerm sen, 3. mevr. J. Peters—Schmier, 4. mej. J. Wiennise, 5. mevr. W. ThungWaldhausen, 6. mevr. T. RouwenhorstTekelenburg, 7. mej. J. Marinkelle, 8. mej. F. Marinkelle. Heren dubbelspel: 1. Van Dalsum/Dehnert, 2. Goris/Karamoy, 3. Krijt/Van Meegeren, 4. Breukkink/Van Gasselt. Dames dubbelspel: 1. mevr. Roos/Storm, 2. mevr. Peters/mevr. Scholten, 3. mej. Ferir/mej. Fikenscher, 4. mevr. Koopmans/ mej. Mullemeyster. Gemengd dubbelspel: 1. mevr. Storm/ Dehnert, 2. mevr. Ferir/Karamoy, 3. mevr. Peters/Goris, 4. mej. Fikenscher/Tönjens. De Spaanse tennisploeg heeft het toernooi om de Galea-beker gewonnen. In de finale versloeg Gimeno de Italiaan Boneti met 63, 92 en Santana (Sp.) won van Bonaiti met 4—6, 7—5, 7—5. De eindstand van het toernooi luidde: 1. Spanje: 2. Italië; 3. Frankrijk; 4. Tsjecho- slowakije. ADVERTENTIE Telkens weer een handvol treffers mits u fotografeert met de „gemakkelijkste" rolfilm, die foto-amateurs voor teleur stellingen behoedt: Gevapan! Geschikt voor elke camera! Telkens weer een hand vol treffers! Wederom vond de belangrijke ontmoeting tussen VVGA en HC door de slechte weers omstandigheden geen doorgang in de softbal competitie en mede door de zege van Scho ten tegen het Pinguins is de kampioen in de eerste klasse nog steeds niet bekend. Zeker ls in elk geval dat landskampioen HCK door de puntenverdeling tegen TYBB is uit geschakeld. In de tweede klasse veroverde Rooswijk uit Beverwijk de titel in de A-afdeling, welk voorbeeld in de B-klasse werd gevolgd door O WO, welke ploeg EDO met 70 klopte. Aangezien WGA geen prijs stelt op een pro motie-degradatiekans en de eerste klasse zal worden uitgebreid tot acht negentallen, zullen nu zowel Rooswijk als OWO naar de hoogste klasse promoveren. De voornaamste uitslagen waren: Eerste klasse: SchotenPinguins 107; TYBB—HCK 3—3. Tweede klasse A/B: RCH—Rooswijk 2—10 (Rooswijk kamp.); OWOEDO 7—0 (EDO kamp.); TIW—Pinguins 2 7—6; TYBB 2— HCK 3 6-12. In de derde klasse A eindigden Pinguins 3 en THB met gelijk aantal punten bovenaan, zodat een beslissingswedstrijd noodzakelijk is. Deze zal worden gespeeld op donderdag 23 augustus om zeven uur op het sportter rein aan de Kleverparkweg in Haarlem. zich aan tafel had gadegeslagen. Was zijn eerste impuls toch juist geweest? Een hei melijke liefde? Met alle ellende van jaloe zie, van wanhoop? Nee, dat klopte in de verste verte niet. In zo'n geval vermoordde iemand wel de voorgetrokken medemin naar, maar niet het voorwerp van zijn liefde. En waar bleef hier de verdwenen morfine dan? Hoe kwam die aan de zaak te pas? Nergens, voor zover hij kon nagaan. Maar de ring? Dat was toch geen kleinig heid. Gevonden op de fatale plekdok ter Rijnders er zo goed als vlak naast Zoveel gegevens en er dan geen raad mee weten! Wat bleek hieruit? Eén ding maar: hij deugde niet voor speurderswerk. Hij moest er zich verder maar liever buiten houden. In tegenspraak met dit voornemen, zei hij niettemin eensklaps tegen Brouwer. „Wat vreemd eigenlijk. Ik ben nu al een tijdje hier en nog nooit op de bewuste plek geweest. Zou je er morgen niets eens vóór donker met me naar toe willen gaan? Al leen kan ik het misschien niet vinden en dat is me ook te griezelig. „Best, mijnheer Bartels," antwoordde de ex-brigadier. Het klonk opeens weer onderdanig en toch een tikje onwillig. „En heeft u nog met de dokter over het werk voor me gesproken?" bracht hij het ge sprek in gewoner banen terug. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6