Eisenhower herinnert premier Boelganin aan zijn beloften Waarom nog geen akkoord A over Duitse hereniging en over ontwapening DE SOVJET-UNIE VANDAAG HET WEER: Iets warmer Haarlems Dagblad Kisten dynamiet de lucht in, bijna 1000 doden in Columbia &"M0RRIS'tfwuouL/ Zuivering moge zich voortzetten Het woord is aan. Grootscheepse actie om gewonden te redden Amerikaanse troepen zullen „wat verminderd" worden Reportage in 14 artikelen over Rusland De kabinetsformatie Prof. Lieftinck thans informateur Atoomdocumenten gevonden De „Crescendo" is vlot Driehonderd mijnwerkers in België ingesloten bij brand De zaak-„Andrea Doria" is in New York aanhangig gemaakt Revolutie in Ecuador tegen president Velasco Ibarra Opstandelingen zouden één stad bezet houden 71e JAARGANG No 25 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 178 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft in antwoord op Boel- ganins boodschap van 6 juni, waarin de Russische premier meedeelde dat de Sovjet-Unie haar strijdkrachten met 1.200.000 man zou verminderen en een beroep op Washington deed een soortgelijke „belangrijke bijdrage ter beëindi ging van de bewapeningswedloop" te leveren, gezegd, dat ook de Verenigde Staten met uitzondering van de oorlogstijd in Korea na de laatste wereld oorlog hun strijdkrachten regelmatig hebben verminderd. Hij betwijfelt echter of een dergelijke maatregel, door de Sovjet-Urie en de Verenigde Staten in het eigen nationaal belang genomen, wel voldoende is om de vrees weg te nemen en de grote kosten, die de bewapening vergt in aanzienlijke mate te drukken. Er is behoefte aan een internationaal orgaan van toezicht, dat zal aanmoedigen tot ontwapening op groter schaal, aldus de president, die er zijn teleurstelling over uitspreekt, dat de Sovjet-Unie niet akkoord gaat met wederzijdse inspectie uit de lucht. Over het voorstel van Boelganin tot we derzijdse vermindering van de troepen sterkte in Duitsland zegt de president, dat dit niet als een afzonderlijke kwestie kan worden beschouwd. „Ik moet zeggen, dat ik zeer verontrust ben door de ontwikkeling sinds de conferentie van vorig jaar in Ge neve, waar wij afspraken dat de vereniging van Duitsland een zaak was, die de vier in Genève vertegenwoordigde landen geza menlijk aanging en dat Duitsland zou wor den herenigd door middel van vrije verkie zingen, in overeenstemming met het be lang van het Duitse volk en met dat van de Europese veiligheid. Niet alleen is dat niet gebeurd, maar ik heb verklaringen van uw kant gehoord die schijnen in te houden, dat uw regering de verdeling van Duitsland voor onbepaalde tijd wil handhaven. Hoe kunnen wij opbouwend samenwerken, als overeenkomsten, die op het hoogste niveau rijn tot stand gekomen na een grondige be studering, niet betrouwbaar zijn?" Eisenhower juicht het toe dat de Sovjet- Unie „pogingen doet om een deel van het kwaad uit een vroegere periode uit te wissen". Hij zegt evenwel te hopen, dat deze pogingen niet beperkt zullen blijven tot eigen partij en land, maar dat zij ook de gevolgen op internationaal terrein zul len bestrijken. „Deze gevolgen vormen ook thans nog een ernstige belemmering om datgene te doen, wat wij beiden als dienstig hebben erkend. Aan deze toestand moet een einde komen door een nieuwe geest", aldus de president. De Amerikaanse leiders schenken hun volle aandacht aan het ontwapeningspro bleem en bovenal aan de uitbanning van het groeiende gevaar die de kernwapens bieden. „Als deze studie nieuwe mogelijk heden van internationale betekenis ople vert, en ik vertrouw dat dit zal gebeuren, zal ik u ervan in kennis stellen, hetzij rechtstreeks, hetzij via de UNO". Eisen hower wijst er op, dat hij vroeger in een brief aan Boelganin heeft voorgesteld dat er na een vast te stellen datum nergens ter wereld meer splijtbaar materiaal zal worden gebruikt om de voorraden atoom wapens te vergroten. Op dit voorstel is nooit gereageerd. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie Charles Wil son heeft tegenover verslaggevers ver klaard, dat er „enige discussies" zijn ge weest over een mogelijke beperking van de Amerikaanse strijdkrachten met 800.000 man, maar dat dienaangaande officieel niets is voorgesteld. Wilson zei dat de Amerikaanse strijd krachten „wat verminderd" zullen wor den, maar hij wilde geen getallen noemen. Voorts verklaarde de minister dat luite nant-generaal Adolf Heusinger, de chef van het Westduitse oppercommando, de volgende verzekeringen had ontvangen bij zijn onderhoud van tien dagen geleden op zijn departement: De Verenigde Staten zullen hun troepensterkte in Europa niet beperken zonder voorafgaand overleg met de bondgenoten van het Atlantisch pact, en „zulk een daad zou gelden voor bevoor- radings- en ondersteuningstroepen en voor het stroomlijnen van gevechtstroepen". United Press verneemt te Washington, dat het departement van Defensie maat regelen neemt om de omvang van de luchtmacht te beperken. Gezegd wordt, dat de toenemende macht en de verscheiden heid van de atoomwapens en van geleide projectielen het mogelijk zal maken het aantal manschappen en het aantal ge vechtseenheden te verminderen. De ver mindering zou geen betrekking hebben op het strategische luchtcommando, wiens taak het is een atoom-tegenoffensief te openen tegen iedere aanvaller. Er zouden waarschijnlijk wel verminderingen worden aangebracht bij het tactische luchtcom mando. Birmaanse premier: situatie aan grens niet gevaarlijk RANGOON (Reuter) Premier Oe Ba Swe van Birma heeft op een persconfe rentie verklaard, het niet waarschijnlijk te achten, dat Birma zijn toevlucht zal moeten nemen tot gewapend optreden om de Chinese troepen in de staat Wa in Noord-Birma tot ontruiming van het be trokken gebied te dwingen. 50ÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCCOOOOOCOOOOC<XNXXXXXXXXXXX>OOOCOOOOCOOOCOCOG Onze reisredacteur, die tezamen met ze ven andere Neder landse journalisten op uitnodiging van het Russische persbureau „Tass" een tocht van drie weken door de Sovjet-Unie maakte, begint morgen zijn reeks reportages. Het gezelschap, dat meer dan tienduizend kilo meter aflegde, groten deels door de lucht, kon vrij rondkijken en openhartig met iedereen praten, zon der dat daarbij altijd officiële begeleiders aanwezig waren, het geen nog werd verge makkelijkt doordat een van de Neder landers vloeiend Rus sisch sprak. Hoewel onze reisredacteur in deze korte tijd niet de hele U.S.S.R. heeft kunnen bezoeken, ge looft hij toch een dwarsdoorsnede te hebben gezien, die niet veel van het to taalbeeld kan ver schillen. Op het bij gaande kaartje is aan gegeven, welke route het gezelschap op zijn tocht door de Sovjet- Unie heeft gevolgd. Van Warschau werd de reis per vliegtuig via Moskou achter eenvolgens naar Le ningrad, Sverdlovsk, Koestanaj, Karagan da, Alma Ata, Tasj- kent, Asjtsjabat, Ba koe, Soetsjoemi en weer naar Moskou ondernomen. Via Riga en Kopenhagen keer den de Nederlandse journalisten naar hun vaderland terug. De reeks artikelen, waar van morgen de pu- blikatie begint, draagt het motto „De Sovjet- Unie vandaag". Het eerste is onder meer gewijd aan de stad Moskou, vol met mo numenten van het Rusland van gisteren, zoals de prachtige, hierbij afgebeelde Basilius-kathedraal op het Rode Plein, die leeg en onge bruikt staat. X)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC>OOOC)CC Sverdlovsk P B.R Z I 1 (AFGRAPIST/g J PAKISTANI OOOoOOOCOOOCXXX>CXDOOCXX>COOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCOOOOOOOOCXXOC^<NXOOOC>OOCXDOOCXXX3000CK>OC)OOOOOOOOOOOCOOC>OCOOC>OOOOOOOOOOOC^ Het kabinet der Koningin deelt mee: De Koningin heeft dinsdagmiddag in paleis Soestdijk wederom prof. mr. P. Lief tinck ontvangen en hem verzocht, een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheden die er zijn tot het vormen van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Prof. Lieftinck heeft deze opdracht aanvaard. Prof. Lieftinck heeft zich reeds gister avond in zijn werkkamer in het ministerie van Binnenlandse Zaken verdiept in enkele speciale problemen, welke samenhangen met zijn taak. Om tien uur heeft hij mr. H. L. s' Jacob ontvangen, uitsluitend in diens kwaliteit van voorzitter van de door minis ter Cals in april van dit jaar geïnstalleerde commissie tot onderzoek van het vraagstuk van de suhsidiebepalingen voor bijzondere universiteiten en economische hogescholen. (Men zie verder pag. 3) (Van onze correspondent in Bonn) Belangrijke officiële documenten over atoom-aangelegenheden, die verloren wa ren gegaan, zijn als vodjes, met een touw tje bijeengebonden, door twee schooljon gens in de omgeving van München, in struikgewas aan de oever van de Isar ge vonden. De Beierse minister voor onder wijs en ere-dienst, prof. Rucker, was de documenten kwijt geraakt. Ze zijn ver moedelijk uit de auto van de minister ge stolen toen hij ze daar met echt professo rale verstrooidheid had laten liggen. Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor vier is het kustvaartuig „Crescendo" dat sinds maandagochtend bij Terheijden op het strand zat, vlot getrokken door de sleepboten „Maas" en „Argus". Om kwart over vijf is de „Crescendo", geëscorteerd door de beide sleepboten, op eigen kracht de Nieuwe Waterweg opge varen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Ralph Waldo Emerson: De enige manier om een vriend te krijgen is er een te zijn. Aan boord van de kruiser „Salem" in de lagune van Venetië had dezer dagen de commando-overdracht plaats over de elf schepen der zesde Amerikaanse vloot, die kruisen in de Middellandse Zee. Op het dek van de „Salem" stonden de manschappen aangetreden toen vice-admiraal Harry D. Feit het bevel overgaf aan admiraal Charles R. Brown. CALI (Reuter/AFP) In de stad Cali in de Zuidamerikaanse staat Columbia zgn 1025 kisten dynamiet, die op zes militaire vrachtauto's waren geladen, tot ontploffing gekomen. Het aantal doden wordt op acht honderd tot duizend geschat; er zouden meer dan tweeduizend gewonden zjjn. Pre sident Gustavo Rojas Pinilla heeft in een korte verklaring gezegd, dat het veroor zaken van deze ramp een politieke mis daad is, die in verband staat met onder grondse politieke pacten.. Door de ontploffing, die zich in de vroege ochtenduren voordeed, werden acht hui zenblokken, waaronder de kazerne, waar een bataljon was gelegerd en het hoofd kwartier van de politie verwoest. Cali, de derde stad van Colombia, is een belang- CHARLEROI (Belga) Vanochtend is brand uitgebroken in de steenkolenmijn „Le Casier des Charbonnages d'Amer- coeur" te Marcinelle, waardoor ongeveer driehonderd mijnwerkers van de buiten wereld zijn afgesloten. De brand ontstond op verdieping 765, waar een kolenwagen de liftkooi blokkeer de, waardoor de kabels van de lift smolten. Om de mijnwerkers te redden maakte men gebruik van een nieuwe schacht die in aanbouw is. Vijfentwintig mijnwerkers konden gered worden. Over het iot van de anderen verkeert men in onzekerheid. Onmiddellijk na het alarm verschenen leden van de reddingsploegen, de ryks- wacht en de politie ter plaatse, de poging om de mijnwerkers via een nieuwe schacht te bereiken is tot nu toe vergeefs gebleken. NEW YORK (Reuter) De Zweeds- Amerikaanse Scheepvaartmaatschappij heeft bij het Federale Hof in New York de zaak van de aanvaring tussen de „Stock holm" en het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria" aanhangig gemaakt. De maatschappij stelt, dat het Zweedse schip geen schuld heeft en dat de „Andrea Do ria" voor het ongeluk, waarbij naar schat ting tweeënvijftig personen om het leven zijn gekomen, verantwoordelijk is. De Zweedse maatschappij stelt, dat de schade en het als een gevolg hiervan zinken van de „Andrea Doria" niet te wijten was aan enige onachtzaamheid of schuld van de „Stockholm", maar „uitsluitend aan de schuld en onachtzaamheid van de „Andrea Doria", aan boord van welk schip de radar installatie niet in orde was en/of verkeerd werd bediend". Ook werd de kapitein van het Italiaanse schip verweten, dat „geen juiste of passende maatregelen zijn getrof fen om de aanvaring te vermijden". De maatschappij verzoekt het Federale Hof om een uitspraak, dat zij niet aansprakelijk gesteld kan worden voor enig gevolg van de aanvaring. In een verklaring voor de pers zegt de maatschappij, dat zij de Ita liaanse maatschappij ook voor schadever goeding zal aanspreken. De directeur van de Italiaanse scheep vaartmaatschappij, Giuseppe Ali, heeft in New York verklaard, dat de Zweedse maatschappij tracht een „voor zichzelf zo gunstig mogelijke lezing" van de ramp te geven. rijke industrieplaats. Toen de ramp ge beurde, sliepen de bewoners van de stad nog of troffen voorbereidingen voor de nationale feestdag, die dinsdag zou worden gevierd. Op de bevolking van Bogota, de hoofd stad van Columbia, is een beroep gedaan, hulp te verlenen aan de slachtoffers. Per vliegtuig zijn artsen, verpleegsters en me dicamenten naar de getroffen stad over gebracht. In Cali is een gebied van drie vierkante kilometer met de grond gelijk gemaakt, terwijl ook buiten dit gebied ernstige scha de is aangericht. President Gustavo Rojas Pinilla heeft in zijn buitenverblijf te Mel- gar, bij Bogota, zijn ministers en de leiders van het leger en de politie bijeengeroepen om te beraadslagen over de wijze, waarop het beste hulp kan worden geboden. Maandagavond was een convooi van der tien legerauto's met dynamiet in Cali aan gekomen. Zeven ervan waren omstreeks middernacht doorgereden in noordelijke richting. De zes overige stonden gepar keerd op een plein nabij de kazerne van een bataljon infanterie. Toen de eerste ontploffingen zich voordeden, dachten de bewoners in de verder afgelegen wijken aanvankelijk, dat dit hoorde bij de feeste lijkheden ter herdenking van de door Si mon Bolivar gewonnen slag bij Boyaca, te meer omdat het feest al door kanonschoten en het afsteken van vuurwerk was inge luid. Spoedig werd evenwel bekend, dat de stad getroffen was door de grootste ramp, die het land ooit heeft gekend. Het ge teisterde stadsdeel werd hoofdzakelijk be woond door arbeiders, kleine winkeliers en ambachtslieden. In de stad zijn overal noodziekenhuizen ingericht. Rouw De regering heeft drie dagen van offi ciële rouw afgekondigd. De president heeft in een radiorede gezworen dat de ge wapende macht niet zal rusten voor de schuldigen aan deze ramp voorbeeldig zijn gestraft. BUENOS AIRES (A.F.P./Reuter) In Ecuador is een revolutie tegen president Velasco Ibarra uitgebroken. De opstandige beweging wordt geleid door luitenant-kolo nel Arturo Davila, de commandant van het garnizoen van Manabi, die via de plaatse lijke radio een beroep deed op de overige strijdkrachten om zijn zijde te kiezen. De regering heeft onmiddellijk troepen ge zonden om de opstand te onderdrukken. In een proclamatie tot de strijdkrachten sprak president Ibarra van een „onbetekenende beweging, die geleid wordt door een groep verraders". Dr. Ibarra, die zichzelf liberaal noemt, werd in juni 1952 tot president gekozen. Zijn tegenstanders hebben hem van fascis tische neigingen beschuldigd. Volgens hen is hij indertijd met financiële steun van de toenmalige Argentijnse president, generaal Perón, aan de macht gekomen. De opstandelingen zouden Portoviejo, een stad van twintigduizend inwoners op de rechteroever van de gelijknamige rivier in de provincie Manaibi (West-Ecuador), bezet houden. Elders in het land is het rustig. President Ibarra moet over een paar dagen zijn functie overdragen aan de nieuwgekozen president, Camilo Ponce En- riques. Er bestaat naar aanleiding van de verkiezing van Enriques onenigheid in het land. De liberale coalitie die in de oppositie is, verklaart, dat de overwinning haar door fraude is ontgaan. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 LEDERTEX BROMFIETS!ASJES ƒ47.50 )0000000c5000cxxxxxxxx00c000cxx5000000000000c)c000000000000 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Tamelijk zonnig en geen regen van betekenis. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Iets warmer, vooral 's nachts. 9 augustus Zon op 5.16 uur. onder 20.18 uur. Maan op 9.29 uur. onder 21.06 uur. Maanstanden 13 aug. 9.45 uur: eerste kwartier 21 aug. 13.38 uur: volle maan 29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 augustus Hoog water: 4.38 en 17.10 uur. Laag water: 0.28 en 12.51 uur. Donderdag 9 augustus Hoog water: 5.24 en 17.53 uur. Laag water: 1.14 en 13.34 uur. >ooooooooooooooooooocoooooccooooooooooooocxxioooooocooooo MINDER WIND Wenen Krachtige luchtdrukstijgingen hebben in Innsbruck de afgelopen 24 uur een hogedrukgebied Rome boven West-Europa doen ontstaan, dat zich Ajaccio vrij snel in oostelijke richting verplaatst. Mallorca Bij IJsland bevindt zich een oude oceaan- depresie, die in betekenis afneemt. Het frontenstelsel ervan trekt over de Britse Den Helder eilanden naar het oosten, voorafgeg door een zone met wat lichte regen en Vlissingen motregen. Deze verliest aan activiteit en Eelde zal in de komende nacht Nederland be reiken. Na de frontpassage zullen morgen Twente flinke opklaringen voorkomen. Er zal min der wind zijn dan vandaag. Op de oceaan ten westen van Ierland nadert een zwakke storing, die morgen de Britse eilanden zal bereiken. Zij zal echter het weer in ons land morgen nog niet kunnen beïnvloeden. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno so c so .5 iS i buitenland ■gs 'y. So ffl o- <u ets 7o 5 p 0) c e a c.5 geheel bew. nnw 19 0 half be"'. ono 17 2 zwaar bew. wnw 17 0,1 half bew. windst. 17 0,3 zwaar bew. wzw 20 0 onbewolkt 'ZZW 17 3 onbewolkt windst. 16 0 onbewolkt windst. 22 0 licht bew. nno 20 0 zwaar bew. windst. 22 7 onbewolkt windst. 28 0 zwaar bew. w 19 6 mist windst. 21 0 onbewolkt windst. 19 mist wnw 15 13 zwaar bew. windst. 17 onbewolkt windst. 26 0,1 onbewolkt wnw 29 2 nevel ozo 24 11 onbewolkt 0 39 0 onbewolkt ono 34 0 half bew. ono 34 0 Weerstoestand binnenland Den Helder zwaar bew. ZZW 16 0,1 Ypenburg zwaar bew. zw 13 18 Vlissingen onbewolkt wzw 13 0 Eelde zwaar bew. ZZW 12 11 De Bilt onbewolkt ZZW 10 2 Twentq licht bew. ZZW 10 10 Eindhoven onbewolkt zw 10 0,3 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z 11 0,1 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1