Londen zal nationalisatie van Suezkanaal nooit aanvaarden Textielhandel FRAANJE Nasser volgende week wel of niet naar Moskou HET WEER: Zonnig en warm Nog 254 mannen ingesloten in Belgische mijn Stevenson jaagt de zuidelijke Democraten in het harnas Radio- en televisie-toespraak van Eden Het woord is aan. Favoriete kandidaat veroordeelt de rassenscheiding op openbare scholen Laatste gat in Flevodijk 13 september dicht Goedkeuring voorstellen CAO voor IJmuiden Hitte en koude in Italië 1 prima gevuld matrasdek ƒ5.80 Britten op Cyprus hangen drie Grieks-Cyprioten op Kind doodgereden op Sluisweg te Velsen Luchtbrug De kabinetsformatie Prof. Lieftinck heeft nu het terrein verkend Hoop op redding nog niet geheel opgegeven 71e JAARGANG No 26 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 301e JAARGANG No 179 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, TT 1 J. Uitgave Grafische BedrijvenDamiate N.V na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. I I VVN 1 T 1 H IP I fT\ 1 T TT PT T H°f?f 93' Haarlem' Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat I J f T 1 11 I f f""1 1/ SI II f II 111. behalve 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie- lW 111 VA -L W J. A Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6,50, Lj A j franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 et Giro- tarieven op aanvraag bij de Administratie. EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks HdCirlSIÏlS DQOblGCl Directie: P. W. Peereboom en A D. Huijsman J J OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT I ïËïïispSm Ufrpchf" laag RoFterdarn V NEDERLAND NOORDZEE #Anï werpen BELGIE ^Brussel I Plaal^vanl [de ramp f Charleroi (Marcinelle) Naar zich laat aanzien zal donderdag 13 september waarschijnlijk het laatste gat worden gedicht in de dijk rond oostelijk Flevoland. Na de sluiting zullen direct de gemalen in werking worden gesteld om de polders droog te maken. De gemalen heb ben tezamen een capaciteit van 4 a 5 miljoen liter water per minuut. Het College van Rijksbemiddelaars heeft in zijn vergadering te 's-Gravenhage van heden zijn goedkeuring gehecht aan de voorstellen van partijen bij de collectieve arbeidsovereenkomst voor de trawlervis serij te IJmuiden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Oscar Wilde: Wees voorzichtig in de keus uwer vijanden. gedeeld, dat Groot-Brittannië het geschil over het Suezkanaal op vreedzame wijze opgelost wenst te zien. Hij voegde er aan- toe, dat de Britse regering de Suezkanaal- kwestie als „duidelijk gescheiden" van het Arabisch-Israelische geschil beschouwt. CHICAGO (Reuter) Te Chicago, waar vertegenwoordigers van de Amerikaanse Democratische partij uit alle staten bijeen komen met het oog op de nationale con ventie van de partij, hebben afgevaardig den uit de zuidelijke staten felle critiek geleverd op Adlai Stevenson, de man die de meeste kans maakt tot Democratisch kandidaat voor het presidentschap te wor den gekozen. De critiek richt zich vooral tegen Stevensons verklaring, dat de Demo cratische partij zich moet stellen achter de uitspraak van het hooggerechtshof, dat rassenscheiding op openbare scholen in strijd met de wet is. Vele zuidelijke Democraten, die tevoren hadden verklaard voor Stevenson te zullen stemmen, zeiden nu, dat zij er nog eens over moeten denken. Zij voegden hieraan toe, dat zij niet uit de partij willen treden, maar wel alles in het werk zullen stellen om te voorkomen, dat de conventie de op vatting van Stevenson onderschrijft. Stevenson heeft openlijk gezegd dat de Democratische partij op ondubbelzinnige wijze haar instemming moet betuigen met de beslissing van het hooggerechtshof. In een door een aantal Democraten uit gebracht proef-programma voor de buiten landse pojitiek van de partij wordt gezegd, dat de Republikeinen „een dubbelhartige houding hebben aangenomen tegenover het Midden-Oosten". Volgens dit document zouden een Democratische regering wa pens naar Israel moeten zenden en de be perkende bepalingen inzake de immigratie moeten verruimen. Stevenson, die de vergadering bijwoont van de partij-commissie, waarop de poli tiek van de partij wordt uitgestippeld, heeft verklaard, dat hij Eisenhower kan „verslaan" bij de presidentsverkiezingen in november. Volgens Stevenson wint bij de kiezers de opvatting veld, dat Eisen hower geen sterke president is. Men ver moed, dat Stevenson de „zwijgende" steun heeft van ex-president Truman. ROME (United Press) In Italië zijn de temperaturen op sommige plaatsen tot ruim veertig graden opgelopen. In Rome werd gisteren 40,4 graden in de schaduw genoteerd, in Napels 39,2 en in Agrigento op Sicilië 45 graden. In de vallei van Aosta nabij de Franse grens daalde de temperatuur bijna tot het nulpunt- Op de bergen viel sneeuw.... ADVERTENTIE KEIZER WILHELMSTRAAT 16 In de strijd op Cyprus heeft zich weer een betreurenswaardig incident voor gedaan. De foto links toont de Grieks- Cyprische Drosoulla Demetriades, een 22-jarig meisje uit Nicosia, wier ver loofde, de Maltezer politieman Edward Bonici, onder haar ogen werd doodge schoten. Het meisje is met haar ouders en jongste zuster door de Britse rege ring om veiligheidsredenen naar Lon den gebracht. Op een persconferentie legde zij een verklaring af waarin zij de leider van de ondergrondse bewe ging op Cyprus, ex-kolonel Grivas, een laffe moordenaar noemde. Op de recht se foto kan men zien wat er is over gebleven van het radiostation op Cyprus, dat door de rebellen uit wraak over de uitzending werd opgeblazen. NICOSIA (Reuter) Drie Grieks-Cy prioten, die wegens het plegen van verzets daden ter dood waren veroordeeld, zijn donderdagochtend tussen twee en drie uur plaatselijke tijd in de gevangenis van Ni cosia op Cyprus terechtgesteld: de 22-jarige Yianis Patatsou, die een Turkse politieman heeft gedood, de 25-jarige Andreas Zakos en de 22-jarige Charilaos Michael, die sa men met anderen een Britse soldaat uit een hinderlaag hebben gedood. Het doodvonnis is door ophanging ten uitvoer gebracht. Griekenland had Groot-Brittannië kort tevoren nog verzocht, de terechtstelling af te gelasten. Volgens Griekse kringen zijn woensdag telegrammen verstuurd naar koningin Elizabeth en president Eisen hower met een verzoek om tussenkomst te elfder ure voor de drie veroordeelde Cy prioten. Ook de burgemeester van Nicosia had nog een laatste beroep gedaan op de Britse gouverneur van Cyprus. Een groep Grieks-Cyprische nationalis ten heeft woensdag een mislukte massale uitbraakpogkig ondernomen uit het poli tieke gevangenkamp te Pyla.De -gevangenen werden door wachtposten tegengehouden nog voor zij de buitenste prikkeldraadom heining van het kamp hadden kunnen be reiken. Er bevinden zich ongeveer hon derd vijftig gedetineerden in het kamp, dat dicht bij Larnaca ligt. Op Cyprus wordt vandaag algemeen ge staakt als protest tegen de executies. Opnieuw heeft het snelverkeer in Velsen een dode geëist: de vijfde in dit jaar en de derde binnen enkele weken. Woensdag morgen omstreeks negen uur is de 8-jarige G. Haver uit de Eikenstraat te IJmuiden- Oost op de Sluisweg bij het klaphekje door een auto aangereden en op slag gedood. Het kind klom tegen het talud langs het kanaal omhoog en holde zonder uit te kij ken de weg over, toen van de kant van de sluizen een nieuwe personenauto naderde. De bestuurder had op dat moment tot de Velserbrug de weg vrij en reed dus met een hoge, doch aanvaardbare snelheid. Het jongetje, dat kennelijk naar het klap hekje wilde oversteken, kwam plotseling in het zicht en werd door het limkervoorspat- bord van de auto geraakt en tegen de grond geworpen. De bestuurder slipte uit alle macht remmend over het rechtergedeelte van de weg, zijn auto zwaaide vervolgens een slag om en ramde de ijzeren afzetting tussen de spoorbaan en de autoweg, waar de wagen met enige schade aan grille en bumper tot stilstand kwam. Het stoffelijk overschot van het kind, over wiens identiteit men aanvankelijk in het onzekere verkeerde, werd voorlopig naar het hoofdbureau van politie overge bracht. De moeder van het kind werd verleden jaar dodelijk gewond bij een ongeval op de Dokweg te IJmuiden. (Wegens het feit, dat op het moment toen wij dit bericht hadden ontvangen de identiteit van het slachtoffertje niet kon worden vastgesteld, achtten wij het onze plicht publikatie uit te stellen tot vandaag.) JOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXWOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXTOOCXXIOOOCOCO 8 VERWACHTING, medegedeeld door 9 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 8 8 donderdagavond tot vrijdagavond, op- 8 8 gemaakt om 11.15 uur: Zonnig en warm weer met een 8 8 zwakke tot matige zuidoostelijke wind. 8 H 10 augustus 8 8 Zon op 5.18 uur, onder 20.16 uur. 8 8 Maan op 10.48 uur, onder 21.30 uur. 8 zal echter morgen het weer in ons land nog niet kunnen beïnvloeden. Ook een zwakke oceaanstoring ten westen van de Britse eilanden blijft morgen nog op grote afstand. VVEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) S? d S aA Maanstanden 13 aug. 9.45 uur: eerste kwartier 21 aug. 13.38 uur: volle maan '29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 9 augustus Hoog water: 5.24 en 17.53 uur. Laag water: 1.14 en 13.34 uur. Vrijdag 10 augustus Hoog water: 6.09 en 18.39 uur. Laag water: 2.00 en 14.16 uur. OCXXJCXXXJUOOOOCXXXXXKXX X X X V tXXX X ^«XXXXXXXXXIOOOOOOOOOOO WARM WEER In de afgelopen 24 uur heeft het hoge- drukgebied bij de Azoren zich naar het zuidwesten teruggetrokken. Het hogedruk- gebied op het Europese vasteland heeft zich tegelijkertijd naar het oosten ver plaatst De beide hogedrukcentra worden nog verbonden door een as van hoge druk, die vanmorgen dicht bij het zuiden van ons land lag en die zich in noordelijke richting verplaatst. Aan de noordzijde ervan voe ren westelijke winden betrekkelijk koele oceaanlucht aan, maar aan de zuidkant waaien warme oostelijke winden, die zich in het komende etmaal over het gehele land zullen uitbreiden. Het wordt morgen dan ook een warme dag. Boven de Golf van Biscaye bevond zich vanmorgen een klein lagedrukgebied, dat zich in noordelijke richting verplaatst. Dit Weerstoestand buitenland Stockholm licht bew. w 20 0 Oslo licht bew. nno 21 0 Kopenhagen zwaar bew. w 17 1 Aberdeen onbewolkt w 18 0 Londen zwaar bew. windst. 23 0 Amsterdam zwaar bew. windst. 19 o, Luxemburg onbewolkt no 21 0 Parijs onbewolkt no 25 0 Bordeaux half bew. nno 27 0 Grenoble mist windst. 27 0, Nice onbewolkt nw 28 0 Berlijn zwaar bew. w 19 0 Frankfort nevel ono 22 0 München on bewolkt wi-ndst. 21 0 Zürich mist w 22 0 Genève nevel windst. 21 0 Locarno half bew. windst. 29 0 Wenen nevel windst. 24 0 Innsbruck nevel O 24 0 Rome onbewolkt windst. 40 0 Ajaccio onbewolkt windst. 30 0 Mallorca onbewolkt nno 36 0 Weerstoestand binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z onbewolkt no 15 zwaar bew. windst. 16 onbewolkt zzw 14 onbewolkt w 15 zwaar bew. zw 15 zwaar bew. windst. 15 zwaar bew. windst. 13 12 (De temperatuur ts van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Bij de overweg in de Zandvoortselaan te Heemstede is men op het ogenblik hew- met het leggen van spoorrails voor een hulpbaan. Als alles naar wens verloopt zullen de treinen be gin november over het hulpspoor gaan rijden, waarna met de ophoging van de huidige spoorbaan be gonnen kan worden. Ook komt er dan een nieuw haltegebouw Heemstede-Aerden- hout, waarvan men de tekeningen elders In dit blad kan aan treffen. In de nacht van vrijdag 10 op za terdag 11 augustus zal de hulpbaan de overweg bereiken. Vrijdagavond om 10 uur wordt er met de werkzaamheden daar begonnen tot zater dagmorgen 10 uur. Snelverkeer wordt aangeraden geduren de die tijd de overweg zoveel mogelijk te vermijden. De stag natie zal twintig mi nuten duren. De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft gisteravond in een radio- en televisietoespraak, die voor Groot-Brittannië en de wereld was bestemd, onom wonden gezegd dat de Britse regering de levensbehoeften van het Britse volk nooit zal overleveren aan de genade van een man, die fascistische daden pleegt. In Moskou is inmiddels bekend gemaakt dat president Nasser op 14 augustus, twee dagen voor de aanvang van de Londense conferentie in de Russische hoofdstad zal aankomen voor zijn officiële bezoek aan de Sovjet-Unie, dat twee weken zal duren. In Cairo werd evenwel bekendgemaakt dat Nassers plannen nog niet vaststaan en Egyptische politieke commentators geloven dat Nasser het land niet zal verlaten tijdens de crisis over het Suezkanaal. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie nog deze week zal antwoorden op de Britse uitnodiging. Diploma tieke kringen in Moskou verwachten dat de invitatie „met voorbehoud op ver scheidene punten" aanvaard zal worden. Sjepilov verklaarde verder dat de Sovjet-Unie niet overweegt Egypte hulp te bieden voor de aanleg van de stuwdam in de Nijl bij Assoean. Hij zei dat de Egyptische regering hiertoe geen officieel verzoek had gedaan. LONDEN. Vertegenwoordigers van particuliere Britse vliegtuigmaatschappijen hebben op het Britse ministerie van Lucht vaart beraadslaagd over een luchtbrug naar het Midden-Oosten. Men verwacht dat binnen 48 uur zal worden begonnen troepen naar het Midden-Oosten te vliegen. In de komende zes dagen zullen vier troepen schepen uit Southampton naar de Middel landse Zee vertrekken. Een vijfde zal op 18 augustus zee kiezen. Volgens de Londense ochtendbladen is de tweede Britse divisie infanterie, die in West-Duitsland gelegerd is, naar Engeland teruggeroepen met het oog op de Suez-kanaalcrisis. Een tweede divisie de vierde zou opdracht hebben gekregen zich gereed te houden voor even tueel onmiddellijk vertrek. Dit zou een aanzienlijke verzwakking van de NAVO- troepen in West-Duitsland betekenen. welijks belangstelling koestert voor de Suez-kwestie. Er gaan geruchten dat de Sovjet-Unie de uitnodiging zal aanvaarden. Griekenland wenst uitstel en een andere plaats van bijeenkomst, maar het zal waarschijnlijk aan de conferentie deelne men. Waarnemers in Washington geloven v eigens Reuter, dat de verklaring van Eden, dat Groot-Brittannië geen oplossing door geweld zoekt, maar door een zo ruim mogelijk internationaal overleg, evenals de nadruk die president Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie op vreedzame onderhandelingen legde, de Westelijke positie voor de Londense conferentie zal versterken. Deze nieuwe nadruk op onder handelingen is wellicht een gevolg van onverwachte overzeese reacties. Functio. narissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken schijnen onder de indruk gekomen te zijn van berichten over eensgezinde steun aan Egypte door de Arabische landen, vooral door Irak, dat met Groot-Brittannië in het pact van Bag dad verbonden is. Ook toonden deze func tionarissen zich bezorgd wegens de moge lijkheid, dat gebruik van geweld door Groot-Brittannië en Frankrijk in de zone van het Suezkanaal zou kunnen leidien tot sabotage en guerilla tegen Westelijke olie- ir.stallaties in alle Arabische landen. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft mede- (Van onze parlementaire redacteur) Hedenochtend omstreeks half twaalf was het gesprek, dat de informateur nog verder tc voeren had met prof. Romme en dat 's ochtends om kwart over negen was be gonnen teneinde. Daarmee, zo dPelie de woordvoerder van de informateur mede, was de terreinverkenning van prof. Lief tinck in eerste termijn afgesloten. Thans zal hij zich bezig houden met een aantal concrete zakelijke problemen. Het is mogelijk dat, wanneer hij daar mee gereed is, er verder ook nog personen zouden worden ontvangen. Maar het ziet er naar uit dat deze studie nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Het onderhoud van de informateur met prof. Romme was gistermiddag om drie uur begonnen. Het duurde tot kwart voor vijf. 's Avonds heeft de informateur ongeveer vier uur gesproken met mr. Burger, voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. Dat was in dit stadium een af gerond gesprek. De informateur zal zich in dit stadium niet gaan bezighouden met de aangelegen heid van de zetelverdeling. Nadrukkelijk is erop gewezen dat het onderzoek, dat hij nu nog verder instelt, betrekking heeft op een aantal concrete zakelijke problemen. Daar onder moet men de kwestie van de zetel verdeling niet verstaan. (Van onze correspondent in Londen) De toespraak van Eden die de vastbera denheid van de Britse regering duidelijk tot uitdrukking brengt, heeft de ernst van de situatie in de huiskamers gebracht. Sir Anthony zei, dat de kanaalkwestie een daad was van leven of dood, die elk gezin raakt, niet alleen in Groot-Brittannië, maar ook in vele andere landen. Kolonel Nasser had beloofd, dat nationalisatie geen inbreuk zou maken op de scheepvaart door het ka naal, maar gezien zijn daden in het ver leden is hij niet te vertrouwen. Eden legde er de nadruk op, dat er geen conflict be staat met Egypte en nog minder met de Arabische wereld, maar met kolonel Nas ser. Wij kunnen niet toestaan, aldus Eden, dat een roofdaad succes zal hebben. Eden zei te vertrouwen, dat de internationale conferentie haar doel zal bereiken. Hij gaf de verzekering, dat Groot-Brittannië geen oplossing zoekt door geweld, maar door de breedst mogelijke internationale overeen stemming. Negentien landen hebben tot nu toe de uitnodiging aanvaard en niemand heeft ge weigerd. Nasser wilde zich meester maken van het kanaal voor louter nationale doel einden, maar Egypte is niet in staat de kosten te betalen. Eden's rede werd rechtstreeks uitgezon den naar de Verenigde Staten, het Mid den-Oosten en Australië. Hij had het groot ste gehoor sinds de beroemde in oorlogstijd door Sir Winston Churchill uitgezonden toespraken. Tenminste 25 miljoen mensen hoorden of zagen de uitzending. Eden sprak bijna een kwartier op een intieme huise lijke manier. Hij bracht onwillekeurig de dreigende jaren voor de tweede wereldoor log in herinnering, toen hij Nasser van fas cistische daden beschuldigde. Veelbeteke nend zei Eden dat de prijs, die aan dicta tors betaald moet worden, altijd hoger wordt. Hun eetlust neemt steeds toe. Op het ogenblik is Nasser nog voorzichtig, maar als hij de kans krijgt zal hij verder toeslaan. Eden zei niets over eventuele toepassing van geweld, wanneer Nasser internationale controle verwerpt! Maar uit enkele passa ges uit zijn betoog, kan dit worden afge leid. De Britse regering hoopt, dat Nasser tenslotte voor de wereldopinie zal zwich ten. Het is echter de vraag, of, als dit niet gebeurt, de wereldopinie gebruik van ge weld van de tegenover Nassër staande mo gendheden zal toestaan, vooral nu de Ver enigde Staten zich afzijdig houden. In Londen heerst bezorgdheid over het feit, dat Washington door de presidentsverkie zingen in beslag wordt genomen en nau- ADVEPTENT1E FRANKR'IK Vanmorgen is officieel medegedeeld, dat nog 254 mijnwerkers vermist worden, sedert gistermorgen brand is uitgebroken in de steenkolenmijn „Le Casier des Char- bonnagess d'Amercoeur" bij Marcinelle in België. Negen lijken en zes gewonden zijn inmiddels door de reddingsploegen aan de oppervlakte gebracht. Gisteren zijn 25 mannen gered. De algemeen directeur van de Belgische mijnen heeft vanmorgen aan journalisten medegedeeld, dat er nog een kans bestaat, de ingesiotenen te redden. Door de brand zijn de deuren tussen de schachten voor de lucht-aan- en afvoer vernield. Hierdoor kreeg een verse luchtstroom gelegenheid de gevaarlijke gassen in de diepte te ver drijven. De Nederlandse demissionaire minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zijl stra, heeft het volgende telegram aan zijn Belgische collega, de heer Rey, gezonden: „De tragische mijnramp te Marcinelle maakt diepe indruk in ons land en zeer in het bijzonder bij hen, die zich op welke wijze dan ook nauwer met het welzijn van uw mijngebieden en hun mensen verbon den gevoelen. Als uw collega in de minis terraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waardoor zulk een sterke aaneensluiting tussen onze mijngebieden is geschapen, maak ik u deelgenoot van ons intens medeleven met de oprechte bede voor het wei slagen van het reddingswerk en kracht voor allen, die door deze ramp tot ontbering en lijden worden gebracht". Voor verdere bijzonderheden betreffende de mijnramp verwijzen wij naar pagina 4.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1