Rusland aanvaardt invitatie voor Londense conferentie Nieuw station te Eindhoven c4"M0RRIS „Militaire uitgaven waren van overheidsschuld afgetrokken" HAZENBERG Indonesië volgt voorbeeld van India en Ceylon HET WEER: Veel wind Haarlems Dagblad Van 261 opgeslotenen nog geen enkel levensteken opgevangen Moskou vraagt uitstel en meer deelnemers Het woord is aan Brand op 900 meter diepte houdt de reddingsploegen staande Nederland protesteert te Djakarta Schending van accoord over schuldoverneming De kabinetsformatie Tussentijds verslag aan de Koningin DE MIJNRAMP IN MARCINELLE Indonesische lezing Medeleven Onderzoek Telegram van Soestdijk i 71e JAARGANG No 27 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295". Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. VVnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 18 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Sovjet-Unie, Indonesië en Spanje hebben de Britse uitnodiging om de con ferentie over internationalisatie van het Suezkanaal bij te wonen, aangenomen, waardoor Egypte het enige land is dat nog niet op de invitatie heeft gereageerd. Moskou heeft tegelijkertijd voorgesteld de conferentie tot eind augustus uit te stellen en nog' 22 landen, waaronder communistisch China, uit te nodigen. De druk, die Groot-Brittannië en Frankrijk op Egypte uitoefenen is volgens de Rus sen onverenigbaar met de beginselen van de UNO en een gevaar voor de vrede. De Britse keuze der uitgenodigde landen is zodanig dat er een meerderheid is voor de Brits-Franse voorstellen en de Sovjet-Unie zegt zich bij het aanvaarden van de invitatie dan ook tot niets te verplichten. President Eisenhower heeft inmiddels de Republikeinse en Democratische leiders van het Congres uitgeno digd zondag op het Witte Huis met hem en Dulles over de Suez-crisis te beraad slagen. De voorzitter van de commissie van stafchefs, admiraal Radford, zal bij de bespreking tegenwoordig zijn. Hoewel de leden van het Congres met het oog op de aanstaande partijconventies over het land verspreid zijn, verwacht men ongeveer vijftien leiders in Washington terug. (Van onze correspondent in Londen) De Sovjet-Unie heeft de uitnodiging voor de Suez-conferentie te Londen wel aan vaard, maar onder zoveel voorbehoud, dat de Russen in feite de conferentie hebben verworpen. Zij komen uitsluitend naar Londen om de rechten van Egypte te ver dedigen, om zich te verzetten tegen de plannen tot internationalisering, zoals het Westen die wil, en om te betogen, dat de conferentie geen beslissing kan nemen. Het is duidelijk, dat het doel van de Russische voorstellen is tijd voor president Nasser te winnen. Hoe langer het duurt, dat zyn weg wordt versperd door een beslissing van een internationale conferentie, des te meer groeit zijn prestige in de Arabische wereld en nemen de kansen op verwarring in het Westen toe. Het is evenwel duidelijk, dat de Russen er niet in zullen slagen het Westen van koers te doen veranderen. De Russische voorstellen worden in Lon den beschouwd als een nieuwe vorm van veto, die onaanvaardbaar is. De Russen willen een ander soort conferentie. Wan neer aan de Russische verlangens zou wor den voldaan, zou twee derde van de UNO- leden uitgenodigd worden. Het zou een conferentie worden van 46 landen. De Westelijke uitnodiging aan zorgvuldig uit gekozen staten, die representatief geacht worden voor de wereldopinie, heeft een snelle beslissing ten doel. Een conferentie, zoals de Russen wensen, zou de zaak ein deloos rekken, hetgeen ook hun bedoeling is. De stemming in Londen blijft zoals zij van de aanvang van de crisis was: er moet gehandeld worden om het effect van Nas ser's daad te niet te doen. Als het aan oe Britten had gelegen, zou de conferentie nog kleiner zijn geworden, maar op aandringen van de Verenigde Staten werd een groter aantal landen uitgenodigd. De Amerikanen wilden aan de Aziatische opinie tegemoet komen, daar zulks in de huidige omstan digheden met hun belangen strookt. Het zou niet te verwonderen zijn, als op de komende conferentie Krisjna Menon van India en minister Dulles het eens zullen blijken te zijn. Al heeft de Britse regering trachten dui delijk te maken, dat niet iedereen, die naar Londen komt, het internationale plan be hoeft te onderschrijven, zulks om de aan vaarding van de uitnodiging te vergemak kelijken, doet dit geen afbreuk aan de vastberadenheid, die Groot-Brittannië naar buiten toe blijft tonen. Londen voelt er niets voor met de Russen te marchanderen over tijdstip en doel van de conferentie. Er zit misschien wel iets in het Russische ar gument, dat de tijd van voorbereiding te kort is. Het is daarom zeer wel mogelijk, dat de conferentie, die niet alleen een praktisch internationaal controle-systeem zal uitwerken, voor alles een demonstratief karakter zal dragen. Men zou reeds na een paar dagen een plechtige verklaring, steu nende op een meerderheid, kunnen uit geven, dat de mogendheden voor wie het Suezkanaal een levensbelang is, nooit zul len dulden, dat Egypte zich op de een of andere wijze aan het kanaal vergrijpt, in welk geval met alle middelen tegen Nas ser zal worden opgetreden. De conferentie kan na enkele dagen klaar zijn. Daarna zou dan in een afzon derlijke conferentie van deskundigen be raadslaagd kunnen worden over de ma nier, waarop het kanaal onder internatio naal toezicht zal worden geplaatst. Vele vragen blijven onbeantwoord, zoals wat Groot-Brittannië zal doen, als de confe rentie geen overeenstemming bereikt of indien zulks wel het geval is, Nasser hal- starrig blijft. Evenals Nasser moet ook het Westen met de wereldopinie rekening hou den. De Verenigde Staten, India en Ceylon zijn tegen geweld. Australië aarzelt. In West-Europa zijn het voornamelijk de Fransen, die bereid zijn tot het uiterste te gaan. Vandaag is het nieuwe station der Nederlandse Spoorwegen te Eindhoven officieel in gebruik genomen. Het fraaie gebouw van de voorzijde gezien. Prof. Lieftinck heeft hedenmorgen tele fonisch aan de Koningin een tussentijds verslag uitgebracht over de voortgang van zijn informatieve besprekingen. Donderdagmiddag heeft prof. Lieftinck een aantal zakelijke problemen op het ge bied van hoger onderwijs en financiën be studeerd. Daarbij heeft hij ambtelijke con sultaties gehad, waartoe hij bezoek ontving van enige hoofdambtenaren. Des avonds heeft de informateur de bestudering van deze zakelijke problemen voortgezet aan de hand van enige ingekomen rapporten. In de loop van de avond heeft prof. Lief tinck voorts een bespreking gehad met de staatssecretaris van Financiën, dr. Van den Berge. Vandaag heeft hij zijn informatieve ver kenningen ten aanzien van enkele tegen strijdige punten in de opvattingen van de P.v.d.A. en de K.V.P. voortgezet. Naar de woordvoerder van de informa teur vanochtend heeft meegedeeld, is het mogelijk, dat prof. Leiftinck in de loop van vandaag nog enkele besprekingen zal voeren. Wie hiertoe zullen worden uitge nodigd, was hedenmorgen niet bekend. Wel ligt het in de bedoeling van prof. Lief tinck, vandaag een onderhoud te hebben met de demissionaire minister van Finan ciën, de heer Van de Kieft. De woordvoerder deelde mede dat nog niet kan worden gezegd, wanneer prof. Lieftinck zijn informatieve verkenningen zal afsluiten met het voorleggen van een ontwerp-program aan de fractievoorzitters. Vandaag zou dit in elk geval nog niet ge beuren. ADVERTENTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Cyriel Verschaeve: God en Satan bevechten elkaar in het menselijk hart. BARTEUORISSTR. HAARLEM - IEL 13439 FERD., B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Heren suède Scooterjasjes ƒ119.50 CHARLEROI (Belga/AFP) Donderdag tegen de avond, zesendertig uur nadat de fatale brand in de Belgische kolenmijn te Marcinelle bij Charleroi was uitgebroken, was de hoop op het terugvinden van over levenden uiterst klein geworden. De lijst van slachtoffers is sedert woensdagnacht onveranderd gebleven: zes geredden zijn naar boven gebracht en toevertrouwd aan de zorgen van het ziekenhuis in Charleroi, negen doden zijn geborgen en tussen 765 en 1035 meter diepte zijn nog 261 mannen opgesloten, van wie men tot nu toe geen enkel levensteken heeft kunnen opvangen. Op 900 meter onder de grond woedt de brand nog steeds en de redders die deze verdieping in de middaguren met zeer grote moeite hadden weten te bereiken hebben het er niet langer dan enkele mi nuten kunnen uithouden. Men heeft de galerijen op 907 meter dicht gegooid. Dat betekende het opgeven van elke hoop op redding van een twaalftal mijnwerkers, dat Een overzien tsfoto. Rech ts van het nieuwe station het postkantoor. Op de voor grond het IS Septemberplein. In het nieuw aangelegde plantsoen het standbeeld van dr. A. Philips. De Nederlandse regering heeft haar zaak gelastigde in Djakarta opdracht gegeven om heden ten departemente van Buiten landse Zaken te Djakarta een nota te over handigen, waarin krachtig wordt gepro testeerd tegen de flagrante schending van de door Indonesië vrijwillig aanvaarde overeenkomst betreffende de gedeeltelijke overneming van de overheidsschuld van het voormalige Nederlands-Indië. De Nederlandse regering aoht het in strijd met internationaal aanvaarde normen betreffende het verkeer tussen souvereine staten, dat zij door Indonesië niet officieel in kennis is gesteld van het besluit om deze verplichtingen niet langer te erkennen. De mededeling van de Indonesische regering dat haar vertegenwoordiger officieel zou zijn ingelicht is onjuist, omdat de zaakge lastigde slechts verwezen werd naar reeds gepubliceerde berichten. De Nederlandse regering protesteert der halve eveneens tegen de wijze waarop de beslissing der Indonesische regering te harer kennis is gekomen. Deze gang van zaken wekt bij haar te meer bevreemding, waar in antwoord op Nederlandse demarches respectievelijk op 5 en op 13 april 1956 inzake het opschorten van betalingen door Indonesië op haar leningsverplichtingen, werd medegedeeld dat de regering'der Indonesische republiek nog niet in staat was een beslissing te nemen. Aannemende dat de in de pers ver schenen berichten juist zijn, wijst de Nederlandse regering de argumentatie van de Indonesische regering dat de ter R.T.C. aanvaarde schulden mede zouden zijn ont staan uit de kosten van militaire acties in de jaren 194549, van de hand. In dit ver band wordt er op gewezen dat in het kader van het overleg ter Ronde Tafelconferentie over de overneming van rechten en ver plichtingen van het voormalige Neder- Iands-Indië, een speciaal daartoe gevormde commissie unaniem tot de conclusie kwam, dat door Nederland aan Indonesië een be drag van 2 miljard diende te worden kwijtgescholden. Indonesië diende de ver dere bestaande overheidsschuld over te nemen, een en ander na volledig te hebben rekening gehouden met militaire uitgaven. De betreffende passage uit het verslag van de commissie luidt als volgt: „Komende tot het bedrag van de schuld, door de Verenigde Staten van Indonesië over te nemen op de datum van de souve- reiniteitsoverdracht, schonk de commissie bijzondere aandacht aan de grootte van extra militaire uitgaven en aan de grootte van andere bestedingen, die de commissie aan militaire actie toeschrijft." In deze commissie had, behalve vertegen woordigers van Indonesië en Nederland, ook zitting een vertegenwoordiger van de United Nations Commission for Indonesia. Nederland èn Indonesië hebben de voor stellen der commissie aanvaard. De Nederlandse regering doet in haar nota een beroep op de Indonesische rege ring om haar besluit te herzien en alsnog maatregelen te treffen opdat de verschul digde renten en aflossingen die sedert maart 1956 krachtens de aanvaarde garan- tiektijdelijk door Nederland aan de talloze obligatiehouders zijn betaald, worden ge restitueerd en in het algemeen haar ver plichtingen zullen worden gehonoreerd. Het ministerie vestigt voorts de aandacht cp de verklaring van de Indonesische minister van Financiën van 9 dezer, dat het besluit de schulden niet langer te erkennen, reeds geruime tijd geleden door de staats commissie zou zijn genomen. Deze verkla ring heeft bijzondere betekenis in verband met het feit, dat de publikatie van het besluit plaats vond enkele dagen nadat het Internationale Monetaire Fonds besloten had 'n lening aan Indonesië te verstrekken, groot 55.000.000 dollar, zonder dat het fonds over dit besluit was ingelicht. De Indonesische minister van Financiën Jusuf Wibisono heeft donderdag verklaard, dat Nederland voor het tekenen van de Ronde, Tafelovereenkomsten betaling had gevraagd door Indonesië van de schulden ten bedrage van 6100 miljoen Nederlandse guldens, die waren gemaakt door de Ne derlands-Indische regering, waarbij inbe grepen was 3 miljard „interne schulden". De Indonesische delegatie ter R.T.C. weigerde al deze schulden te aanvaarden, daar de schulden, gemaakt in de na-oor- logse periode, gebruikt waren om de Ne derlandse militaire acties tegen de Indo nesische republiek te financieren, aldus Wibisono. Bovendien verzocht de Indone sische delegatie herstel van de door de Nederlandse troepen gedurende die acties aangerichte schade. Tengevolge van de lijnrecht tegenover elkaar staande stand punten raakte de conferentie in een im passe. Nadat de Indonesische delegatie de bemiddeling van de commissie van de UNO voor Indonesië had gevraagd, aan vaardde de Indonesische delegatie het be sluit van het Amerikaanse lid van die mis sie. Merle Cochran, waarbij bepaald werd, dat Indonesië de schulden ten bedrage van 4300 miljoen gulden met inbegrip van 1300 miljoen „externe schulden" moest betalen. De Indonesische delegatie aanvaardde dit „met de aantekening, dat Indonesië op het standpunt bleef staan, dat het niet de schulden aan Nederland kon erkennen, die gebruikt waren om de Nederlandse mili taire acties tegen de Indonesische repu bliek te financieren". Wibosono zei tenslotte, dat-de schulden, die Nederlands-Oost-Indië voor de oorlog had gemaakt in totaal 870 miljoen belie pen, waarvan 661 miljoen nog niet is afge daan. Van dit bedrag bestaat 420 miljoen uit externe schulden aan Amerika en Australië die Indonesië zal blijven be talen, aldus de Indonesische minister van Financiën. zich op deze tussenverdiepingen moest be vinden. Hier komen ook de zes geredden vandaan en hier heeft men de negen doden gevonden, die naar de oppervlakte zyn gebracht. In de afgelopen nacht hebben ingenieurs van het staatstoezicht der mijnen, verge zeld door de plaatsvervangend burgemees ter van Marcinelle, zich naar het toegangs hek van de mijn begeven om er de ver wanten van de vermiste mijnwerkers een overzicht te geven van de toestand en om sommige alarmerende geruchten tegen te spreken, die in de loop van de nacht de ronde deden en paniek zaaiden. Er liepen geruchten omtrent een instorting, een mijngasontploffing, een stofontploffing en dergelijke. Na de families, die angstig vragen stel den en opmerkingen maakten, opgebeurd te hebben, hielden de ingenieurs een pers conferentie op het plein van de mijn. Daar vertelden ze onder meer, dat de galerij van 765 meter, waar alle tot dusver op gehaalde slachtoffers werden aangetrof fen, thans grotendeels is verkend en dat er slechts lijken zijn gevonden. In de an dere delen van die galerij woedt de brand nog steeds en er is dus geen hoop er nog levenden te vinden. Achter de hekken van de mijn wacht nog steeds een grote menigte familieleden en collega's van de slachtoffers. Sommigen hebben stoeltjes en tassen met levens middelen meegebracht. De Italiaanse onderminister van Buiten landse Zaken is woensdagmiddag bij de mijn aangekomen. Onmiddellijk had hij een bespreking met de directeur der Bel gische mijnen, de heer A. van den Heuvel. De groep ingesloten mijnwerkers bestaat voor een groot deel uit Italianen. De vereniging „De gezamenlijke steen kolenmijnen in Limburg" heeft telegrafisch hulp in elke gewenste vorm aangeboden. Van het Nederlandse aanbod is echter nog geen gebruik gemaakt. Wel wordt het secretariaat der vereniging te Heerlen van Brussel uit geregeld op de hoogte gehou den van de loop der gebeurtenissen. In een verklaring voor de Belgische televisie heeft de apostolische nuntius zijn medeleven met de ramp betuigd en de slachtoffers en hun familie dë pauselijke zegen gegeven. Mgr. Himmer, bisschop van Doornik, heeft via de radio de gelovigen van zijn bisdom en van het gehele land opgeroepen te bidden voor de slachtoffers. De redders kunnen door de enorme hitte slechts korte tijd in de schachten blijven. Als zij uitgeput boven komen, wachten vrouwen hen met melk en verversingen, die haastig worden ge bruikt voordat de strijd tegen de dood opnieuw begint. Na zijn bezoek aan de mijn te Marci nelle heeft de Italiaanse minister van Ar beid, Vigorelli, de volgende verklaring af gelegd: „Ik heb kunnen vaststellen, dat de reddingswerkzaamheden met de groot ste doelmatigheid worden uitgevoerd. De Italiaanse regering heeft besloten onmid dellijk hulp te verlenen aan de ongeluk kige gezinnen van de slachtoffers, onge acht de hulp welke hun later zal worden gegeven. Ieder Italiaans mijnwerkersgezin, dat door de ramp is getroffen, zal een bedrag van 10.000 Belgische franken en 6.000 fr. voor ieder lid van het gezin ont vangen. Een weduwe met twee kinderen krijgt dus 22.000 frank. Voorts zal de Ita liaanse organisatie voor hulp aan kinderen, die voor de kinderen van de Italiaanse emigranten zorgt, de wezen tot de leeftijd van achttien jaar opnemen". De arbeiders van de mijn Mariemont- Bascoup hebben besloten ten teken van rouw donderdag het werk neer te leggen. Ook sloten verscheidene mijnen uit de Borinage donderdag hun hekken. Onze correspondent in Brussel meldt, dat er een streng onderzoek naar de oor zaak van de ramp wordt ingesteld. Het lijkt vast te staan, dat de dikke deuren, die de schachten scheidden van de gale rijen, niet uit staal waren vervaardigd, maar uit gewoon hout, wat mede ver klaart, waarom de brand zich in zo'n korte tyd van 975 meter diepte tot aan de oppervlakte kon ontwikkelen. Het op laaiende vuur vond overal hout, stalen deuren zouden de vlammen zeker hebben tegengehouden. Gisteren is de rechter van instructie te Charleroi met het onderzoek naar de oor zaak van de ramp begonnen. Hy onder vroeg de Italiaanse arbeiders, die op het ogenblik van het ontstaan van de brand in de 975 meter diepe galerij werkten. U.P. meldt nader, dat volgens een bericht uit de eerste verhoren gebleken is, dat de katastrofe misschien veroorzaakt is door een verkeerde handeling. Volgens dit be richt hadden geen kolenwagens geladen mogen worden in de liftkooi toen deze naar de gaanderij op 975 meter was afge daald, omdat de kooi was opgevraagd naar de gaanderij op 735 meter. Een arbeider zou een wagen in de kooi hebben geduwd, toen deze weer begon te stijgen; de ont spoorde lorrie raakte klem tussen de kooi- ingang en de muur van de schacht, waar door de hoogspanningskabel brak. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben gisteren naar aanlei ding van de mijnramp een telegram van deelneming aan koning Boudewijn van België gezonden. Tevens hebben zij een telegram van deelneming gericht tot de president van Italië met het oog op het feit dat zovele Italiaanse mijnwerkers by deze ramp betrokken zijn. ADVERTENTIE Roomboterkoeken Roomboterspritsen Roombotercakejes in vakantieverpakking. ZATERDAG VRUCHTENTAARTJES f 1.75 per stuk 1e klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ TELEFOON 6479 ^OOOOOOOOOOOOOOOOOCIOOOOOOCOOOOOOOOOOOCXXXXXXXDOOCOOOOOOO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend krachtige wind uit westelijke richtingen, later tot matig afnemend. Lagere tempera turen. 11 augustus Zon op 5.19 uur, onder 20.14 uur. Maan op 12.05 uur. onder 21.55 uur. Ierland is aan het koudefront ervan een uitloper verschenen, die in noordoostelijke richting trekt. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland 60 .8 SS f-Ë o eis ssS eg <D c Ss Maanstanden 13 aug. 9.45 uur: eerste kwartier 21 aug. 13.38 uur: volle maan 29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 10 augustus Hoog water: 6.09 en 18.39 uur. Laag water: 2.00 en 14.16 uur. Zaterdag 11 augustus Hoog water: 6.54 en 19.18 uur. Laag water: 2.41 en 14.57 uur. DEPRESSIE OP KOMST Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome onbewolkt nnw 19 0 onbewolkt nno 19 0,3 half be"'. wnw 17 0 geheel bew. z 18 0 zwaar bew. nno 22 0 zwaar bew. 0 22 0 licht bew. ono 24 0 onbewolkt no 28 0 half bew. w 33 0 onbewolkt zw 31 0 onbewolkt nw 33 0 onbewolkt nw 20 0 licht bew. ono 25 0 onbewolkt windst. 24 0 nevel o 26 0 mist windst. 26 0 zwaar bew. windst. 28 0 onbewolkt windst. 27 0 mist windst. 29 0 onbewolkt windst. 37 0 onbewolkt ono 30 0 Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing, die gisteren boven de Golf van Biscaye lag, heeft zich in sneller tem po dan werd voorzien naar het noorden bewogen. Vanmorgen om zes Uur was zij Ajaccio reeds bij Parijs. Voor het verdere weers- verloop zal zij van beslissende betekenis Weerstoestand binnenland Oen Heldor zwaar bew. o Verwacht wordt, dat de depressie zich Ypenburg over de noordzee naar Denemarken zal be- Vlissingen wegen. De wind in ons land draait dan Eelde naar westelijke richtingen, hetgeen een De Bilt flinke afkoeling teweeg zal brengen. Twente Op de oceaan is de depressie-activiteit Eindhoven iets toegenomen. Een vrij actieve depressie Vlv. Z.-Limb. licht bew, bij IJsland trekt naar het zeegebied ten i noorden van Schotland. Ten westen van (De UUr* zwaar bew. o zwaar bew. nno zwaar bew. o half bew. o zwaar bew. o half bew. o ono 15 15 16 12 14 13 15 16 0 0,1 0,1 0,2 0,1 0 0 0 X

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1