Nieuwe hoop op redding van de 261 mijnwerkers weer vervlogen Kroon staat op het punt Beverwijk af te wijzen Redders op 300 zijn ingeslote meter genaderd HET WEER: Winderig en koel Haarlems Dagblad "MORRIST yjouL,/ Prof. Lieftinck ontwerpt geen regeringsprogramma Frans en Duits reddingmateriaal aangekomen Het woord is aan. De kabinetsformatie 71e JAARGANG No 28 Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 181 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Duitsers en Fransen Opnieuw gevaarlijk gas aangetroffen DE IJMOND-GRENSCORRECTIES Premie van 6 pet voor ouderdomspensioen Jongetje onder auto Egypte zal het Suezkanaal desnoods vernielen Leven voor Europeanen in Indonesië wordt duurder Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad (Speciale berichtgeving) MARCINELLE, zaterdagochtend. Voor de derde maal na de ramp is de nacht over Marcinelle gedaald en voor de derde maal ook heeft de glorende morgen niet het verlossende nieuws gebracht. Dat betekent, dat ook vandaag weer honderden buiten de hekken van Le Cazier op hun post zullen blijven, levend tussen hoop en vrees. Iedere mededeling op het mijnterrein wordt in angstige spanning ontvangen. „Zij hebben de 907-meter galerij bereikt", gonst het van mond tot mond. De vrouwen en mannen, geestelijk en lichamelijk ge broken na een waken van meer dan zeventig uren, huilen en glimlachen als zij van deze officiële mededeling kennis hebben genomen. Beseffen zij werkelijk nog wel, wat dit nieuws inhoudt? Het is moeilijk om aan te nemen, want dit wachten heeft aan het logisch, menselijk denken en het onderscheidingsver mogen vrijwel een eind gemaakt. Maar er is weer iets waar men zich even aan kan vastklampen. Al is dat weinig, toch geeft het stof genoeg om over te praten. „Zij hebben de 907-galerij bereikt". Die „zij" zijn de onverschrokken kompels, die met gevaar voor eigen leven in de ijzeren kooi de ingesloten 261 kameraden op meer dan driehonderd meter zijn genaderd. Ze konden door het puin, dat de schacht gedeeltelijk heeft versperd de ton, waarin zij dicht opeen zaten, niet verlaten. Toch hebben zij in de verte een vuurgloed kunnen waarnemen. Daar achter moeten zich de ingeslotenen bevinden. Dood of levend? Niemand durft hierover met enige zekerheid een uitspraak te doen. Daarvoor beschikt men nog over te weinig aanwijzingen. Een ander punt, dat van betekenis moet vinden gretig gehoor. Bij een groepje van worden geacht, is dat de lucht op de 907 meter galerij ongevaarlijk is. Zoekend met schijnwerpers hebben de mannen hier ech ter geen levende wezen aangetroffen. Wel dode paardenBij hun onderzoekingen werden zij ook nog gehinderd door een on draaglijke hitte, die bijna vijftig graden bedroeg. Om één uur vannacht zijn twee man afzonderlijk afgedaald. Zij bleven 35 minuten op de 907-meter galerij. Over hun bevindingen is nog niets officieel bekend gemaakt. Duitse deskundigen en Franse experts zijn met het modernste reddimgs- materiaal op de plaats van de ramp aange komen: moderne blusapparaten, draagbare radiozenders en -ontvangers en zuurstof maskers. Daarover beschikte men welis waar ook op de getroffen mijn, maar in onvoldoende hoeveelheid en bovendien van ouderwetse makelij. Het gonst door de rijen wachtenden: „De Duitsers en Fransen zijn gekomen om te helpen." In het kroegje van Raymond Hus- sin, dat in deze dagen voller is dan ooit, wordt dit nieuws druk besproken. Achter de tafeltjes, die propvol staan met half lege koffiekoppen, flesjes en glazen, zitten de mannen en vrouwen, die geen verwan ten onder de ingeslotenen hebben, maar die, zoals dit in elk mijnplaatsje gebruike lijk is, toch zo intens met rampen als deze meeleven. Oök uit hun gesprekken komt zo duidelijk de critiek naar voren op de toe standen, welke voor de Belgische mijnen bijna spreekwoordelijk zijn. Niet alle cri tiek is gefundeerd. Het staat niet aan mij dit misnoegen op zijn waarde te toetsen. Ik moet mij slechts houden aan de eigen waarnemingen rondom en in de gebouwen van Le Cazier. En die observatie, hoe op pervlakkig ook, geeft weinig reden tot vol doening. Tegen de laaghandende onweerswolken wordt het licht der honderden lampen op het mijnterrein weerkaatst. Een onwezen lijk schijnsel, dat contrasteert met het licht, dat de nachtelijke hemel boven Charleroi een rossig aanzien geeft. In het kleine straatje naar de mijn zitten de mensen als het middernachtelijk uur al ver is over schreden niet meer rechtop. Tegen elkaar leunend, beschut door de dekens, die het Rode Kruis rijkelijk ter beschikking heeft gesteld, proberen zij te slapen. Maar bij elke vrachtauto of personenwagen, die passeert en slechts na scherpe controle het terrein mag oprijden, veren zij op. De spaarzame officiële mededelingen worden verre overtroffen door het ge rucht. De meest onwaarschijnlijke verhalen vier vrouwen, van wie er één languit op een deken op de grond ligt, knielt een priester neer. Hij murmelt een gebed. Het is het sein voor anderen ook de knieën te buigen en mee te bidden. Dit tafereel in de nacht is ontroerend. Hier liggen mensen geknield, die in uiterste wanhoop in volle overgave om genade smeken. De zusters, die soep en brood ronddelen en overal troostende woorden spreken, ne men soms het werk van de geestelijken over. Dan nemen zij de rozenkrans en over hun lippen klinkt een hartstochtelijke bede om steun en bijstand voor de ongelukkiger! boven en beneden de grond. Op het terrein van de ramp gaat het werk onverdroten voort. De bouw van de nieuwe schacht zal nog vanochtend gereed moeten komen. Dan zullen méér mensen tegelijk, méér materieel naar beneden kunnen worden gebracht. De houten gelei- depalen van de hoofdschacht, die zijn ver brand, worden in ijltempo door ijzeren bin ten vervangen. Het reddingoffensief is in volle kracht ontplooid. Het gerij en geros, de door luidsprekers voor een ieder hoor baar gemaakte bevelen op het terrein ge ven de honderden bewoners van Marcinelle de hoop dat.ja, dat er toch nog een wonder zal geschieden. MARCINELLE, (Reuter/U.P.) In te genstelling tot de hoopgevende berichten van gisteravond heeft een mijningenieur vanmorgen aan de pers medegedeeld, dat de lucht op 907 meter een dodelijke dosis koolmonoxide van 1 per mille bevat. Hij vertelde ook dat de temperatuur, die op dat niveau gisteravond tot 33 graden gedaald was, vanochtend weer snel steeg tot 45 graden. De rook uit twee schachten, die gisteren zo goed als verdwenen was, bor relde vandaag weer op, zo meldt U.P. Eerste minister Van Acker heeft ver klaard, dat maandag 13 augustus een na tionale rouwdag zal zijn. Die dag zullen de reeds uit de mijn naar boven gebrachte lijken ter aarde worden besteld Maandag zullen van alle openbare gebouwen in Bel gië de vlaggen halfstok waaien. Om tien uur zullen enkele minuten stilte in acht genomen worden. De burgemeester van Charleroi en plaatsen in de omgeving heb ben de bevolking opgeroepen onderdak be schikbaar te stellen voor tweehonderd bloedverwanten van Italiaanse slachtof fers, die de begrafenis willen bijwonen. Op de begraafplaats in de buurt van de mijn is men in alle stilte bezig met de aanleg van een massagraf met behulp van een mechanisch graafwerktuig. Voor de hekken van het kerkhof staat een politie wacht. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. L. G. Kortenhorst, heeft heden aan de voorzitter van de Bel gische Kamer van Volksvertegenwoordi gers het volgende telegram gezonden: „De Tweede Kamer der Staten-Generaal, bewogen door de nationale ramp, die het Belgische volk in rouw heeft gedompeld, geeft uitdrukking aan haar diepgevoeld medeleven met de slachtoffers en hun families." (Van onze correspondent in Brussel) De Italiaanse minister van Arbeid, Vigo- relli heeft gisteren bij zijn vertrek naar Rome verklaard, dat hij getroffen is door de grote solidariteit tussen de Belgen en de Italianen; men heeft de indruk gekre gen, dat hij er thans van overtuigd is dat in de Belgische kolenmijnen geen onder scheid wordt gemaakt tussen Belgen en buitenlanders. Intussen stroomt het geld binnen: koning Leopold en koning Boudewijn hebben een miljoen francs ter beschikking gesteld van het officiële steuncomité. Ook de vakbon den, de banken en grote verenigingen storten grote bedragen, terwijl aan alle arbeiders wordt gevraagd een uur- of dag loon af te staan voor steun aan de getrof- gen gezinnen. De gezichten besmeurd met roet en stof, zo komen de reddingsploegen terug uit de kolenmijn te Marcinelle. NAAR WIJ VERNEMEN is het beroep, dat de gemeente Beverwijk had ingediend bü de Kroon aangaande de reeds eerder afgewezen grenscorrecties ten koste van Heemskerk, thans ook in hoogste instantie zo goed als afgewezen. Gedeputeerden hebben, zo vernamen wij, althans machtiging gekregen, aan de raadsvoorzitters der gemeenten Beverwijk en Heemskerk mee te delen, dat de voordracht van de minister aan Hare Majesteit eveneens luidt: „afwijzen". Reeds eerder hadden Gedeputeerden, naar wij mogen aannemen, een negatief advies over deze grenscorrecties gegeven, nadat zowel in de kringen der gemeente lijke (behalve Beverwijk), der provinciale, als der landelijke overheid verzet tegen grenswijzigingen op deze schaal en onder de gegeven omstandigheden was gerezen. Met deze slotbeslissing, die ongetwijfeld de voordracht van de minister zal volgen, komt het bouwplan voor Oosterwijk zowel als voor Meerestein op losse schroeven, tenzij eindelijk gehoor wordt gegeven aan een voorgestelde gemeenschappelijke rege ling voor kleinere grenswijzigingen, die door Heemskerk reeds eerder werd gepro pageerd. Het is een ietwat ongebruikelijke proce dure, de voordracht reeds te openbaren voor zij de Koningin bereikt, maar aange zien er in dit moeilijke geval bijzondere vertragingen dreigden te ontstaan, die voor de ontplooiing in de IJmond directe ge varen opleverden, besloot men Gedepu teerden te machtigen de lopende beroeps kwestie in dit beslissende stadium reeds openbaar te maken aan de betrokken ge meentebesturen. In feite kan nu het plan Oosterwijk onmiddellijk door Beverwijk ter visie worden gelegd, wat tot nu toe nog steeds niet is gebeurd. Heemskerk had zijn aandeel in het plan Oosterwijk reeds eerder krachtens de wederpbouwwet ter visie gelegd en gaat het nu op korte termijn krachtens de woningwet wederom ter visie leggen. De gemeentesecretaris, de heer A. A. Post, van Beverwijk reageerde vanmorgen, toen wij hem met deze wetenschap opbel den met: „Het is heel vreemd, dat een minister (van Justitie), die gedurende veertien dagen het departement van Bin nenlandse Zaken waarneemt en wellicht binnenkort geheel verdwenen is, over zulk een belangrijke zaak een beslissing neemt." Vandaag is het besluit van de Sociale Verzekeringsbank om de premie voor de algemene ouderdomsverzekering vast te stellen op 6 3/4 pet door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid goed gekeurd. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM - TEL. 13439 FERC. B0LSTR. 48 A DAM - TEL-717162 Waterdichte Bromfietskleding DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ William Shakespeare: Om zijn doel te bereiken citeert de duivel zelfs uit de Schrift. Onvermoeibaar blijven de reddings ploegen in de schachten van de mijn te Marcinelle afdalen. Uitgerust met gasmaskers en stofbrillen gaat een reddingsploeg naar beneden in een ton, die de defecte lift moet vervangen. De vierjarige A. v. V. uit Zandvoort, stak vrijdagmorgen omstreeks halftwaalf bij het spelen de weg over en werd in de Potgieterstraat te Zandvoort aangereden door een auto, waarvan de bestuurder het kind niet meer kon ontwijken. Dr. H. K. van Es constateerde een verbrijzelde lin kerknie en liet het jeugdige slachtoffertje naar het Diaconessenhuis in Haarlem ver voeren. Nassers vertrouweling Salah Salem spreekt met doodsverachting LONDEN (Reuter/AFP) Het Egypti sche volk zal het Suezkanaal liever ver nielen dan de controle erover verliezen, zo heeft majoor Salah Salem, voormalig lid van de Revolutionaire Raad en op het ogenblik „vriend en vertrouweling" van president Nasser, verklaard in een vraag gesprek met de Britse „Dailey Sketch". Egypte zal zich tegen internationalisatie verzetten, zo zei hij, en als Groot-Brittan- nië zijn huidige houding handhaaft, is geen compromis mogelijk. Oorlog zal dan het resultaat zijn. U kunt onze troepen in de pan hakken, doch u zult nooit het ka naal bezitten. Wij kunnen de bergen aan weerszijden opblazen. U kunt het opnieuw aanleggen, doch dan zullen er miljoenen soldaten nodig zijn om het te bewaken. Egyptische deelneming aan de Londense conferentie heeft volgens Salem geen zin. De Egyptische ambassade in Londen heeft in een verklaring de beschuldigingen afgewezen volgens welke employees van de kanaalmaatschappij verplicht zijn op hun post te blijven onder voorwaarden die schending van de rechten van de mens be tekenen. De ambassade protesteert tegen de „neiging van Groot-Brittannië verschil te maken tussen president Nasser en het Egyptische volk" en beschuldigt de Suez- kanaalmaatschappij ervan, dat zij reser ves heeft gekweekt met gelden die bestemd zijn voor ontwikkelingswerken. Sedert 1954 worden deze reserves op meer dan 400 miljoen gulden gehandhaafd. De maat schappij wilde dit geld vasthouden tot 1968, het jaar waarin de concessie aflopen zou. Als de concessie niet verlengd zou worden, zou zij de reserves onder de aan deelhouders hebben willen verdelen. De ambassade verklaart voorts, dat men nu Egypte het recht betwist de winsten van de kanaalexploitatie te gebruiken voor eigen ontwikkelingsprojecten. De Suez- kanaalmaatschappij heeft in de afgelopen vijf jaar 170 miljoen gulden besteed voor onderhoud van het kanaal en 500 miljoen aan haar aandeelhouders uitgekeerd. In Cairo is vrijdag op een massa-bijeen komst op het bevrijdingsplein aangedron gen op het houden van een algemene sta king in alle Arabische en Mohammedaanse landen daags voor het begin van de Lon dense conferentie. Er werd een resolutie aangenomen, waarin werd opgeroepen tot vrijwillige mobilisatie van Arabische en Mohammedaanse jongeren. De bijeen komst werd bijgewoond door jongeren uit alle Arabische en verscheidene communis tische landen, waaronder communistisch- China en Joegoslavië. President Vorosjoliv van de Sovjet-Unie heeft via ambassadeur Kisseler president Nasser een boodschap gezonden, waarin hij hem ter gelegenheid van het Mohamme daanse nieuwjaar gelukwenst en het Egyp tische volk zijn beste wensen zendt „voor overwinning in de rechtmatige strijd.... voor onafhankelijkheid en welvaart van de republiek". Twee technische employees van de „Shell Company", die om onbekende rede nen uit Egypte zijn gewezen, hébben vrij dag het land per schip verlaten. Geïmporteerde levensmiddelen meer dan de helft in prijs gestegen DJAKARTA (ANP) De nieuwe im- en exportmaatregelen, die maandag in Indo nesië zijn ingevoerd hebben tot een sterke prijsstijging van verschillende geïmpor teerde levensmiddelen en textiel en een lichte stijging van de uitvoer van land- bouwprodukten geleid. De Indonesische regering poogt de export aan te moedigen en de invoer van consumptiegoederen te beperken door het beschikbaar stellen van exportpremies in de vorm van deviezen- certificaten, die vrij verhandeld mogen worden en gebruikt kunnen worden voor het financieren van de invoer. De prijzen zijn sinds maandag met vijf tig percent gestegen. De prijzen van ge- importeerde voedselwaren, zoals boter en kaas stijgen nog steeds. De importeurs vrezen, dat de kosten voor levensonder houd van de Europese gemeenschap ten gevolge van de nieuwe maatregelen aan zienlijk zullen stijgen. De deviezencertificaten werden gisteren tegen 170 percent van de nominale waar de verhandeld. Exporteurs zeiden, dat het nog te vroeg is om een oordeel te geven over de uitwerking van de premies. Zij zeiden wel, dat het verschil tussen de prij zen op de wereldmarkt en de kostprijzen door de premies niet word gerealiseerd. De kostprijzen zijn nog te hoog om de uit voer van produkten als koffie en thee naar Europa mogelijk te maken. (Van onze parlementaire redacteur) PROF. LIEFTINCK IS informateur en niet formateur. Dit is misschien wel de belangrijkste inlichting die heden aan de pers door de woordvoerder van de infor mateur werd verstrekt. Uit wat deze woordvoerder mededeelde omtrent de werk agenda van prof. Lieftinck viel namelijk duidelijk op te maken, dat de informateur zich niet bezig houdt met het ontwerpen van een programma. Zo is althans op dit ogenblik de stand van zaken. Het is nuttig hierop in het bijzonder de nadruk te vestigen, omdat in sommige persberichten een andere indruk is gewekt. De mededeling van de woordvoerder is ook van belang met het oog op wat er straks nog verder zou kunnen gaan gebeuren. Het is namelijk in ingewijde kringen bekend, dat dr. Drees niet meer bereid zou zijn om als formateur-in-schijn op te treden, dat wil zeggen: door een ander de formatie geheel gereed gemaakt te zien. Vrijdagavond na tien uur heeft prof. Lieftinck de staatssecretaris van Finan ciën, dr. Van den Berge, opnieuw ontvan gen. Het doel van dit bezoek was de uit werking van een aantal punten, die van het begin af in het geding zijn geweest en waaromtrent de informateur nog overleg wilde plegen. De informateur ontving voorts een brief van mr. Burger, de voor zitter van de Tweede Kamerfractie der P v. d. A. Deze brief, aldus een mede deling van de woordvoerder, bevatte een nadere schriftelijke reactie ten aanzien van een aantal punten, die de informateur in zijn woensdagavond met mr. Burger ge voerde bespreking, toen prof. Lieftinck nog met de zogenaamde eerste ronde bezig was, had aangeroerd) Reeds toen mocht de infor mateur verwachten, dat er een nadere reac tie van de zijde van de voorzitter der P. v. d. A.-fractie op dat gesprek zou komen, met name ten aanzien van een aan tal „essentiële punten," die aan de orde waren geweest. Hedenmorgen heeft de informateur een onderhoud gehad met prof. Romme. Het voornemen van prof. Lieftinck was, daarna nog door te werken. De vraag is dus nu of de informateur wellicht maandag zijn informatiearbeid als geëindigd zal kunnen beschouwen en of er daarna iemand als formateur zal worden uitgenodigd. Prof. Lieftinck heeft zich tot nu toe ken nelijk verdiept in de verschillende proble men, die verwikkelingen, in het bijzonder tussen de K.V.P. en de P. v. d. A„ hebben veroorzaakt en heeft mogelijk gezocht naar v/egen waarlangs die verwikkelingen zou den kunnen warden opgelost. XXXXXXXXXXXXXXDOOOOOOOOCOOOOaXXXXXXXXXXXXX'CO'XXXXXJOOOGO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met aanvankelijk regen. Morgen overdag opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Overwegend krachtige westelijke wind. Koel weer. 12 augustus Zon op 5.21 uur, onder 20.12 uur. Maan op 13.17 uur, onder 22.25 uur. 13 augustus Zon op 5.22 uur, onder 20.10 uur. Maan op 14.25 uur, onder 23.00 uur. Maanstanden 13 aug. 9.45 uur: eerste kwartier 21 aug. 13.38 uur: volle maan 29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 augustus Hoog water: 6.54 en 19.18 uur. Laag water: 2.41 en 14.57 uur. Zondag 12 augustus Hoog water: 7.36 en 20.01 uur. Laag water: 3.24 en 15.38 uur. Maandag 13 augustus - Hoog water: 8.24 en 20.52 uur. Laag water: 4.06 en 16.20 uur. IOOOOOÜÜOOÜOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXD KOUD WEEKEINDE Het K.N.M.I. deelt mede: Een onweersstoring uit Franrijk bracht gisteravond en vannacht plaatselijk enkele onweersbuien. Deze waren het hevigst in de nanacht in het noorden van het land. Achter de onweersstoring stroomde van daag koelere en vochtige lucht ons land binnen. De temperatuurstijging van de af gelopen dagen is hiermede weer geheel teniet gedaan. Het weer komt nu geleide lijk meer onder depressie-invloed. Een de pressie uit het zeegebied ten zuiden van IJsland koerst naar het noorden van de Noordzee en een bijbehorend front met regen kwam vanmorgen over Engeland naderbij. Na de passage van dit front zal met krachtige westelijke winden koude lucht van de oceaan ons land binnenstromen. Naast opklaringen zullen in deze lucht stroming ook enkele buien voorkomen. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) u i M Weerstoestand buitenland TJg P 9- u si "S ££M e£ Stockholm onbewolkt windst. 19 0 Oslo half bew. no 18 0 Kopenhagen licht bew. zw 19 0 Aberdeen regen z 16 3 Londen regen wzw 20 2 Amsterdam regen z 20 0,1 Luxem burg zwaar bew. wzw 25 2 Parijs geheel bew. zw 24 4 Bordeaux motregen w 22 3 Grenoble zwaar bew. windst. 36 13 Nice onbewolkt w 28 0 Berlijn zwaar bew. 0 20 0 Frankfort zwaar bew. zzw 27 3 München zwaar bew. wzw 27 7 Zürich regen zzo 30 34 Genève regenbui zzw 30 16 Locarno zwaar bew. zw 29 2 Wenen zwaar bew. windst. 27 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 33 0 Rome mist zw 36 0 Ajaccio half bew. w 31 0 Weerstoestand binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. 7..-Limb. (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) geheel bew. zzw 17 0,1 geheel bew. zzw 17 0,1 motregen zzw 16 0,4 zwaar bew. wzw 16 9 zwaar bew. zzw 17 0 geheel bew. zzw 17 0,1 half bew. zzw 16 0 onbewolkt zzw 16 2

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1