I AUTORIJLES I Veler waardering voor adjunct direkteur van Sociale Zaken De bonen komen nu eindelijk wat los op de Beverwijkse veilingen m m cis 1*9/ Kennemer Lantaarn NSB-opvolger solliciteerde met teveel taalfouten £ZH- Eindelijk - de stromen kwamen! I AUTORIJSCHOOL „IJ MO ND" N. C. ROSEMEIJER IN HET ZILVER Nieuwe en verlichte weg wijzers voor de „sluisweg" Agenda voor Beverwijk Vakantietocht van Schulpen en de Meerweiden Met de boot vol kinderen naar Schiphol Voorzitter van „Kinder vreugd" ten grave gedragen TAXI NODIG? - BEL 5000 Tiende Santpoortse open luchtfeest valt op 25 augustus Pastoor Goossens 45 jaar priester Voetbalpool van drie Beverwijkse clubs Winterproduktie al in trek U KIJKT ER MAAR NIET BEVERWIJK Ge-paniek ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 1 IN HET MODERNE ZAALTJE van het St. Jozefhuis te Velsen-Noord heeft de waar nemend directeur van de Velsense dienst voor Sociale Zaken, de heer N. C. Rose- meijer, gezeten temidden van zijn familieleden, gistermiddag een stortvloed van waar derende woorden voor zijn werk van alle kanten tot zich horen richten. Want giste ren was het precies vijfentwintig jaar geleden, dat hij zijn kantoorkruk bij een IJmuidense trawlerrederij voor een betrekking bij de Velsense dienst voor Sociale Zaken verwisselde. Een overheidsinstelling, waarbij hij al spoedig door zijn grote organisatorische talenten opviel en hij reeds in de vooroorlogse jaren tot waarnemend directeur werd benoemd. Het zaaltje van het St. Jozefhuis in Velsen-Noord was gistermiddag vol, toen de heer Rosemeijer door de heer J. Leysma, die als „chef de réception" fungeerde, werd binnengeleid. Wethouder C. P. J. Maas wenste de ju bilaris namens het Velsense gemeentebe stuur van harte geluk met zijn zilveren ju bileum in dienst van de overheid en over handigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud, waarna mevr. Rosemeijer werd verrast met een prachtig bouquet bloemen. Grote verandering „De dienst van Sociale Zaken is thans heel wat anders dan het armbestuur van vroeger", zei wethouder C. P. J. Maas. „In deze verandering ten goede heeft de heer Rosemeijer een groot aandeel gehad. En het gemeentebestuur, dat hem reeds eer de door hem tot waarnemend directeur te benoemen, is de jubilaris daarvoor zeer er kentelijk." De directeur van Sociale Zaken, de heer P. Waardenburg, ging wat dieper op het verleden in. Hij erhaalde van de bergen werk, die de heer Rosemeijer in de crisis periode heeft moeten verrichten om de grote nood onder de vele werklozen enigs zins te kunnen lenen. Daarbij kwamen zijn grote organisatorische talenten pas goed naar voren. Ook in de oorlogsjaren, toen hij eerst de vernedering moest dragen, dat hij uit zijn functie van waarnemend directeur door de toenmalige NSB-burgemeester werd ont heven, heeft de heer Rosemeijer prachtig werk gedaan. De ontheffing uit zijn functie geschiedde, omdat men een NSB-er in zijn plaats wilde benoemen. Dit heeft men echter weten te voorkomen, omdat de sollicitant in een kort briefje maar liefst vijf taalfouten maakte.... En zelfs in NSB-kringen vond men dat wel wat ai te veel van het goede voor een waarnemend directeur van So ciale Zaken.... Evacuatie De gelegenheid om zijn talenten te ont plooien kreeg de heer Rosemeijer in 1942, toen hef bevel van een gedeeltelijke eva cuatie van Velsens bevolking door de be zetter werd gegeven. De heer Rosemeijer was de man, die de uitbetaling van de Het is wenselijk, dat ten behoeve van het verkeer over de sluizen enige wijzi gingen worden aangebracht in de beweg wijzering in Velsen. Eén wegwijzer dient geheel te worden vervangen, aan een an dere moet een tweetal nieuwe armen wor den bevestigd. Voorts dienen twee weg wijzers van een nieuwe verlichtingsarma tuur te worden voorzien. De hierdoor vrij komende armatuur zal worden gemonteerd op een bestaande wegwijzer. De aan een en ander verbonden kosten bedragen naar raming f 700. Aangezien bij de samenstelling van de begroting met de bovengenoemde uitgave geen rekening kon worden gehouden, verzoeken B. en W. de raad hiervoor alsnog een krediet ter beschikking te stellen. ADVERTENTIE I U HOORT'T OVERAL 1 ■Perfection's Oliehsardj ■model europaI 1: Mei qeicllig zichtbaar haardvuur en gepaten teerde midget pilot ipaar brander mm m mmm CJi IS ABSOLUUT 0E BESTE Fanlavtisch W3' een warmte en hoe iuiniq e n comlortabelj Bezoekt de DEMONSTRATIE in het Hervormd Jeugdgebouw a.s. dinsdag 14 augustus te 19.00, 20.00, 21.00 en 22.00 uur TOEGANG GEHEEL VRI3 DE JAGER Verwarmingsspecialist LANGE NIEUWSTRAAT 503 ZATERDAG 11 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het zwaard der Saracenen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Onder broken melodie". W.B. Theater, 20 uur: „Met stalen vuist". Openbare leeszaal, geopend van 10-12 en 15-17 uur; jeugdleeszaal Zeestraat 26, geopend van 14.30-16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10- 13 um"; lees- en studiezaal van 10-13 en 14-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. O- dulfstraat 12, geopend dagelijks van 10- 11 en 17-18 uur. ZONDAG 12 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 uur: „Make mine music", 16.30, 19 en 21.15 uur: „Het zwaard der Saracenen". Luxor Theater, 14.30 uur: „Drie despe rados", 16.30, 19 en 21.15 uur: „Onder broken melodie". W.B. Theater, 14.30 uur: „Contra spion- noge", 16.30 en 20 uur: „Het meisje in kamer 17". MAANDAG 13 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Men sen zoals jij en ik". Luxor Theater, en W.B. Theater, als zon dag. Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur; jeugdleeszaal Zeestraat 26, ge opend van 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15- 18 uur, lees- en studiezaal van 15-18 en 19-21.30 uur. vergoedingen voor deze evacuatie organi seerde. En hij deed dit zo voortreffelijk, dat thans zijn gegevens nog worden gebruikt voor het sociologisch onderzoek in de ge meente Velsen. Ook als vriend heeft de heer Waarden burg de heer Rosemeijer ten volle leren waarderen, zeide hij. Namens het personeel overhandigde hij de jubilaris een pracht van een moderne schemerlamp, terwijl mevrouw Rosemeijer naast woorden van dank, wederom een geurig bouquet in ont vangst mocht nemen. De heer L. Huisman sprak als secretaris van het Bevrijdingsfonds, waarvan de heer Rosemeijer de ijverige penningmeester is. Ook hij was vol lof over de kwaliteiten van de jubilaris. „Een penningmeester, die niet alleen de kas uitstekend beheert, maar ook altijd weer kans ziet om de plannen van het be stuur met klinkende munt mogelijk te ma ken". Een kist sigaren vormde de stoffelijke onderstreping van de waardering van het Bevrijdiingsfonds voor deze nijvere be stuurder. Het laatste woord was tenslotte aan de heer Rosemeijer zelf, die allen, die deze dag tot een voor hem en zijn familie on vergetelijke hebben gemaakt, van harte dankte. De samenwerkende besturen van de speeltuinverenigingen „Schulpen" en „de Meerweiden" hadden zich voor hun jaar lijkse boottocht met de speeltuinkinderen in de huidige onbestendige zomer geen beter weer kunnen dromen dan dat van vrijdag, waardoor het reisje een bijzonder plezierige gebeurtenis is geworden Dank zij de spontane medewerking van de directie van Van Gelder's papierfabriek was er al 's morgens bij de inscheping van de 370 kinderen (en dertig leidsters en leiders) een hele zorg weggenomen, omdat het motorschip „Neeltje" van de Amster damse rederij /Blom, waarmede de reis werd gemaakt, abn de nieuwe loskade van het bedrijf kon meren. Van hier werd om ruim half negen de reis begonnen, om via Amsterdam en de Nieuwe Meer precies te twaalf uur aan te leggen bij Schiphol. De ontvangst op het vliegveld was buitenge woon, en vooral het feit, dat ongeveer 120 van de jongste kinderen met de rondrit- trein toch zoveel mogelijk van de vlieg- haven konden zien, werd als een sympa thieke service beschouwd. Tegen drie uur is de weg terug aanvaard. De sluis bij het Nieuwland kon tijdig worden „genomen", zodat er nog ruimschoots tijd overbleef voor een aantrekkelijke vaart door de ha vens aan het IJ. De gehele organisatie van deze tocht was uitstekend geregeld. Zelfs met even tueel besmettingsgevaar van de kinderen was rekening gehouden; er was een spe ciale toilet-ontsmettingsdienst onder lei ding van mevrouw Hoogeweg. Het bestuur heeft overigens de handen vol werk ge had, maar was uitermate dankbaar dat de tocht zonder enige wanklank is verlopen. Het „keukenpersoneel', bestaande uit zeven personen, had ook al de handen meer dan vol. Niet minder dan 165 wittebroden werden versneden tot boterhammen, waar voor weer zestig pakjes boter nodig waren en ongeveer 25 kilo belegging als jam, chocoladepasta, hagelslag, enz. werd ge bruikt. Voorts vonden vierhonderd flessen melk een weg naar de kindermagen, die bovendien nog eens zestig flessen limo nadesiroop en twaalfhonderd ijsjes soldaat maakten. Voldaan over de prachtige tocht werden de kinderen tegen zeven uur gisteravond bij de papierfabrieksteiger door de vele ouders opgewacht en afgehaald. De heer M. J. Marcus kan als voorzitter het zijn staf op een zeer geslaagde kinder- tocht met genoegen terugzien. Onder grote belangstelling is vrijdag middag op de begraafplaats „De Biezen" te Santpoort de teraardebestelling ge schied van wijlen de heer P. Hanse, por tier bjj Van Gelder Zoncn's papierfabriek en voorzitter van de oudste Velsense speel tuinvereniging „Kindervreugd" te Velsen- Noord. Namens de directie van Van Gelder Zo nen N.V. sprak de heer P. de Jong, chef van de bewaking- en veiligheidsdienst van het bedrijf, aan de groeve woorden van warme erkentelijkheid jegens de verschei dene, die in zijn bijna 27-jarige dienst tijd zijn taak verrichtte als een onopval lende figuur, doch trouw en toegewijd. De heer M. J. v. d. Heuvel, tweede voor zitter van „Kindervreugd", herinnerde in warme bewoordingen aan de belangstelling van de overledene, van wie nu afscheid moest worden genomen, voor de kinderen. In zijn bijna twintigjarige bestuurswerk voor „Kindervreugd" was de heer Hanse wel een stille figuur, doch hij had het meest werkzame aandeel, dat vaak vele opofferingen van hem vroeg en hem zelfs vele avonden en nachten niet losliet. Met ontroerende woorden van dank voor alles wat de overledene voor „Kinder vreugd" in vele jaren heeft gedaan, nam de spreker afscheid van de overleden voorzitter. Namens de familie werd dank gebracht voor de belangstelling en het medeleven. Bijna alle collega's, terreinwachts en portiers van Van Gelder Zonen N.V. waren rond de baar geschaard, die gedekt was met bloemstukken van de directie, van „Kindervreugd", de afdeling bewaking- en veiligheid, de Supportersvereniging „Kin- heim" en van de familie. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Door de Oranjeverenigingen „Santpoort" en „Santpoort Station" is besloten om op zaterdag 25 augustus een feestavond te organiseren in het burg. Rijkenspark. Oor spronkelijk werd deze traditiegetrouw ge houden ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Wilhelmina; waar thans echter „Koninginnedag" op 30 april valt en het seizoen zich dan vaak minder goed leent voor een feest in de open lucht, werd er besloten een tussendatum te kiezen en deze ditkeer te bepalen op 25 augustus. De organisatie van dit tiende feest, een lus- arumfeest dus, is in handen gegeven van de bekende artisten Kees Stet en Tobi Rix. Woensdag 15 augustus, de dag waarop de R.K. Kerk het feest van Maria Hemel vaart viert, herdenkt pastoor A. F. J. Goossens te Santpoort de dag, waarop hij voor 45 jaar tot priester gewijd werd. De jubilaris zal op die dag de Hoogmis cele breren. Met ingang van de nieuwe voetbalcom petitie krijgt ook Beverwijk zijn voetbal pool. Deze wordt georganiseerd door de vier plaatselijke voetbalverenigingen Be verwijk, DEM, de Kennemers en Wijk aan Zee. Het initiatief hiertoe werd genomen door de Kennemers en op een gezamelijke bijeen komt in café Sport zijn de plannen nader besproken en voorlopig uitgewerkt. Zodra de competitie van de KNVB gaat beginnen zullen de eerste deelnemersformulieren in omloop worden gebracht en komt er een bed>rag van 600,- beschikbaar aan prijzen. De organisatie zal verder in handen ko men van een speciaal hiervoor samenge stelde commissie waarvan uit iedere ver eniging twee leden zullen worden aange wezen om zitting te nemen. VEILINGBERICHT 10 augustus Bloemkool f 0,31—-f 0,78; andijvie f0,05— f 0,16; sla f0,04—f 0,15; spinazie f0,12—f0,37; postelien f 0,23f 0,39, sperciebonen f 0,48 f 0,75; snijbooen f 0,75f 1,50; doperwten f0,46f0,99; prnokbonne f0,47f 0,78; tuin bonen f0,20—f 0,34; komkommers f0,12— f0,26; bospeen f0,18—f 0,44: waspeen f0,18 f 0,29; prei f0,37—f0,63; rode kool f 0,12 f 0,22; gele kool f0,22—f0,24; rode bessen f 2,10—f 3,50; klapbessen f 1,50f 2,30. Op de groentemarkt te Beverwijk be ginnen de bonen nu een steeds grotere plaats in te nemen. Niet dat de aanvoeren nog zo groot zijn, maar iedere tuinder die bonen teelt, komt met een beetje naar de veiling. De bonen blijven nog flink aan de prijs: men betaalt voor de sperciebonen tot 75 cent per kilo en voor de snijbonen tot 1,50 per kilo. De eerste pronfcbonen gingen tot 75 cent per kilo. Tuinbonen raken op. Sla liep in prijs op tot 15 cent per krop en de bloem kool is duur; hiervoor werd nog 80 cent per stuk betaald. Er is veel vraag naar dop erwten, die dan ook in prijs opliepen tot 1,20 per kilo; bospeen variëerde van 22 tot 45 cent per bos; waspeen ging tot 37 cent per kilo. Minder vlot ging het met de andijvie, deze haalde rond de 12 cent per kilo; spinazie en postelein draaiden rond de 40 cent per kilo. Tomaten zijn er weinig en het gevolg was oplopende prijzen tot 80 cent per kilo. Komkommers gingen bij een ruim aanbod tot 23 cent per stuk. Er is al veel vraag naar winterprodukten: prei ging tot 63 cent per kilo, terwijl de koolsoorten rond de 20 cent per kilo draaiden. Rode bessen gaan vlot weg, evenals de restanten kriusbessen. Alleen gladiolen De bloemenveiling moet het momenteel hebben van de gladiolen, want er zijn tot r.u. toe heel weinig andere zomerbloemen. In het begin der week blijven de bloemen erg goedkoop, maar later gaan de prijzen omhoog en des vrijdags worden er onge kende prijzen neergeteld. Zo gingen ook gisteren de gladiolen vlot van de hand tegen sterk oplopende prijzen: voor de goede soorten tot rond de gulden per bos. Voorts ziet men de gemengde statice, sege- tums, monbretia's en scabiosa. Dahlia's in de soorten Gerrie Hoek, Glory van Heem stede en Kochelsee gingen vlot weg. De aanvoer van lelies is niet groot, evenmin als die van Lathyrus. Potplanten komen er iets meer en ook hier ziet men een vlotte handel. ADVERTENTIE J!' Een matras is een echt vertrouwensartikel. Wij kunnen U alles vertellen over vering; afdekking, levens duur én wat li nog meer wéten wilt. Vraag eens adVies bij WONINGINRICHTING BEVERWIJK specialisten sinds jaren! ,,Dc vrolijke vage bond" (Thalia, vrijdag t/m zondag). Het luchtige vakan tiemenu, dat Thalia deze keer voorscho telt, hernieuwt de kennismaking met Rudolf Shock en ver haalt in „De vrolijke vagebond" van een zangleraar, behept met een sympatieke eenvoud des harten, die geslingerd wordt tussen de liefde naar zijn geboortegrond en het verlangen naar „de grote wereld". Dat beide tegenpolen hem kansen te over bieden, zijn vokale ta lenten te laten horen, valt licht te begrij pen en daar ging het dan ook vooral om, toen deze in bijzonder mooie kleuren ge maakte film werd op gezet. UFA heeft niettemin de soms ietwat wee- smakende zoetigheid, waaraan vele harer vooroorlogse produk- ten leden, nog niet geheel kwijt kunnen raken en Paul Hörbi- ger, Waltraut Haas en Willy Fritsch moeten zich dan ook behelpen met een sce nario, dat deze Duitse eigenschap wel wat vaak laat uitkomen. Overigens is het een aardig geheel ge worden met goede zangnummers de zangleraar raakt door het diepe verdriet van zijn bedreigd gezichtsvermogen terug op de weg, die het geluk hem wijst en zijn kleine pupillen de „Schaumburger Mar- chensanger" laten enige voortreffelijke stukjes werk horen hem maar al te graag dankbaar toezingen. J. F. ,.De hel van Dien Bien Phoe" (Thalia, maandag t/m woensdag). Het heroïsche verzet van de kleine Franse egelstelling tegen de omringende en steeds maar weer aangoivende Vietnamezen is uiteraard niet aan de aandacht der Amerikaanse filmfa brikanten ontsnapt en Warner Bros liet re gisseur David Butler los op „Jump into Heli", waarin de geschiedenis op de voet wordt gevolgd en alle verschrikkingen van de belegering tot leven worden gewekt- Het is mogelijk, dat ge er plezier aan beleeft, maar wij houden niet van deze vorm van heroiek-op-het-doek: het is al te duidelijk een speculatie op de sensatie zucht ten koste van een droeve herinne ring, die nog altijd duizenden Franse ge zinnen in rouw gedompeld houdt. „Onderbroken melodie" (Luxor, vrij dag t/m. maandag). Deze cinemascope- film is gemaakt naar autobiografie van de bekende zangeres Marjorie Lawrence, wier carrière werd onderbroken toen zij kinder verlamming kreeg, maar die zich met een bijzondere wilskracht toch weer een be langrijke plaats verschafte in de New Yorkse opera. Haar rol wordt vertolkt door Eleanor Parker en de rol van de arts, met Dc Duitse kranten hebben de Castricumse hotelmensen een dikke tegenvaller bezorgd. Er werd namelijk in een aan tal bladen onzer Oosterburen met veel ophef gewag gemaakt van een gevaarlijke toestand, die langs Neerlands kust zou heersen ten aanzien van de kinderverlamming en prompt belden tientallen zomergasten hun verblijf af. In Castricum kwam de klap gevoelig aan en het Is na het toch al slechte seizoen een dubbele slag voor menige ho telier, die met een dragelijke augustusmaand nog wat van de natte strop dacht goed te maken. Is het inmiddels niet een beetje de schuld van Neder land zelf, dat over de jaar lijks terugkerende aanvallen van de gevreesde ziekte, die inmiddels in Zweden en Amerika veel ernstiger vor men aanneemt dan bjj ons, maar daar met veel meer rust wordt behandeld, zich bijzon der opwindt en paniekstem mingen zaait? Elk nieuw geval wordt in de plaats waar het gebeurt met zoveel ophef en geruchten, naar ik aan de hand van enkele dezer geruchten, die later bleken volkomen onwaar te zijn, opgeblazen, dat er al gauw een onredelijke angst stemming gaat heersen. We kunnen aan deze onverkwik kelijke situaties zélf zoveel doen, door gewoon door te gaan en de kleine voorzorgen, die ieder normaal mens eigen lijk altijd al neemt, met iets meer nauwkeurigheid te tref fen. Grootvaders klok Het leven bergt soms van die kleine grimmigheden, die als waarschuwingen langs 's mensen levenspad staan ge plant en waarvan de oude Heemskerker, die woensdag middag in een café aan de Alkmaarseweg ettelijke glazen helder vocht had verzwolgen, sinds die middag van mee kan praten. De gast was namelijk, zoals meer gebeurt, lichtelijk naast zijn geestelijke schoenen gaan lopen na al die kleine Catzjes en toen er een leeftijdgenoot binnenkwam om in dezelfde staminee zijn zaken af te han delen, zong hij hem het be kende lied over Grootvaders klok toe, dat immers zo droef eindigt met 'het gelijktijdig blijven staan van Grootvader voornoemd en de oude klok. Leuk om te horen, nietwaar? Welaan het noodlot luisterde blijkbaar mee en zette de zanger kort daarop hevig op zijn nummer. Want toen hij even later het drukke verkeer op de Alkmaarseweg inkoerste en enigszins onvast de troebelen van deze weg onder ogen poogde te zien, kwam er een motorrijder uit Ruinen, die hem van de be jaarde sokken reed. Het werd een bezoek aan het ziekenhuis, maar gelukkig viel het alle maal nogal mee. Net als die andere Bever- DE STROMEN zwollen plotseling deze donderdag, de fleurige mensenrivieren onder een zomerzon en dit feit werd haast iets buitengewoons in ons aan regen en onweer gewende IJmuiden, waar de straten in eentonige regelmaat gespiegeld hebben tegen de grauwe lucht. Blije, opgeluchte fietsers, tros sen busklanten, allen in de onmiskenbare zonnekledij, die dit jaar haast nog niet uit de mottenballen is geweest, maar die nu met een lichte triomf kon worden aangetrokken. En die, mag ik zeggen, vaak heel lief stond. Vrijdag was het ai gewóón geworden, al zei de groente boer 's morgens nog wel twij felend: „het lijkt dit keer wel een blijvertje met dat mooie weer van ons", maar donder dag was het nog éven een féést Al die mensen feestend ter gelegenheid van een slip pertje van de zomer 1956, die zichzelf blijkbaar vergat en met temperaturen tot 22 gra den ging kwispelen. Toch hebben de exploitanten het niet eens zo overdreven druk gehad: de centjes raken op in deze na-dagen van een verregend seizoen, maar ze hebben toch in de rozige avond wel over de donkerende zee gestaard in de vage hoop, dal de zomer dit jaar nu eens niet op een donderdagmiddag zou believen te vallen. Op de Sluisweg is het onbe dwingbaar druk geweest vooral toen donderdagmiddag de „Oranje" in de sluis ver scheen en heel Nederland te hoop leek te lopen rond de buikige romp van Amsterdams vlaggeschip. Jammer, dat zulke dagen al toos hun schaduwen meedra gen. De tragiek van een kleine jongen, die op de Sluisweg de dood vindt, de gevaren van het strand en de zwempartijen bij de sluizen, die helaas een krachtige magneet voor jong IJmuiden blijven en eigenlijk te dicht op de bebouwde kom liggen. Want in die bebouwde kom mag óók niks en dan zwerft dat jonge IJmuiden naar de waterkant, ook al zegt moeder nu duizend keer, dat het niet mag en dat het levens gevaarlijk is. Waarom, o waarom heeft deze stad voor haar' jeugd geen mogelijkheden tot vertier waarom is dit nieuwe plaatsje geen grote geest rijk, die in dit nijpend probleem het mes eens zet? De vrede van de zomeravond is echter op de drukte van de zomerse dag gevolgd met silhouetten van schepen tegen het kalme water en een groen licht en een rood licht op de donkere armen van de pieren en buurtjes, die stil bij elkaar schuiven tussen de strand huisjes om het volle genoegen van een unieke zonsondergang samen te ondergaan. Als het góed was geweest in dit 1956 had ik dit allemaal niet hoeven schrijven, want dan waren er zestig van zulke dagen en honderd iets-minder- mooie dagen geweest. Nu is het echter een bijzonder feest geworden. Met als enige na deel, dat het vanmorgen dub bel triest en somber leek. wijker, die, eveneens de leef tijd der sterken reeds voorbij zijnde, na het innemen van enige glazen recht-op-en-neer dezelfde drukke verkeersweg overstak en ook al werd aan gereden door een auto. Ook ziekenhuis. Waaruit moge blij ken, vrinden, dat het noch ge wenst is, het lot uit te dagen, noch het verkeer te betreden na het openen en leegdrinken van een fles des goeden wijns. Uit Italië Uit het schone Milaan be reikt my een briefkaartje van een dankbare automobilist, die zojuist op zijn basis is terug gekeerd na een plezierige va kantie te hebben doorgebracht in onze vlakke gewesten, waar hjj ook turend heeft staan ge nieten van het havenbeeld, dat IJmuiden voor de toeristen reserveert. Deze Italiano is uitermate tevreden over de IJmuide- narios, zegt hij, want toen hij ietwat radeloos met zijn voi- ture op een hoekje stond te zoeken naar de juiste weg ten sluize (wist hij veel, dat „slui- ze" gewoon sluizen zijn) kwam daar een vriendelijke ÏJmuidenaar, die hem naar het begeerde uitzicht loodste en hem later een restaurant wees, waar uitsmijters en witte wijnen alsmede een goed ge zicht op de ondergaande zon te bekomen waren. En daar is de Milanees zo door getroffen, dat hij mij be richt in de gloed van moei zaam te ontcijferen enthou siasme, zeer gesticht te zijn Si signor-ultimo gentile. Gra- zia, mille grazia. Van hetzelf de en zo zijn wij nu eenmaal. Asbest en eer Hierbij moge rechtgezet worden, wat de krant woens dag zonder het te willen krom trok: de plaquette, die bij de opening van het nieuwe tehuis voor de vletterlieden aan de Zuidersiuis als een bewijs van noeste huisvlijt in blauw en goud aan de muur pronkte, was niet gemaakt door degeen, wiens naam er naast hing ge prikt, maar door de heer H Evenhuis. En hoe die andere naam er bij gekomen is, zodat iedereen de drager daarvan met de eer liet gaan strijken, is me een raadsel; een feit blijft even wel, dat de heer Evenhuis uit asbest deze schone wandver siering etste en dat ere toe komt aan wie ere verdient. LAMPENIER Rudolf Schock en Waltraut Haas: het vrolijke paar uit „De vrolijke vagebond". wie zij huwde, wordt gespeeld door Glenn Ford, die er hier weer blijk van geeft, heel wat meer te kunnen dan de functie van brave wreker in talloze cowboyfilms. Het is een boeiende film, al dadelijk van het begin af, waarin Marjorie, de dochter van een Australische schapenfokker stiekum naar een operazangwedstrijd gaat en de eerste prijs in de wacht sleept: een beurs voor zangstudie in Parijs. Men kan dan via diverse fragmenten uit grote opera's haar carrière volgen totdat er voor altijd een streep onder schijnt te zijn gezet, doordat zij door poliomyelitis wordt getroffen. De grote strijd, die dit haar en haar echtge noot bezorgt, is suggestief verfilmd even als het begin van haar opleving: het op treden voor oorlogsgewonden. De uiteraard sterk geromantiseerde geschiedenis valt op door de voortreffelijk weergegeven muziek, die vooral de opera-liefhebbers onder de toeschouwers een paar heerlijke uren zal bezorgen. H.B. „Het zwaard der Saracenen" (Kenne mer Theater, vrijdag t/m. zondag) Te vuur en te zwaard wordt ook nu weer in deze Renaissance-kleurenfilm gestreden voor het recht van de zwakke. Dat er heel wat met de haren wordt bijgesleept en vooral het einde van de film een verza meling is van korte taferelen, waarin men allerlei gebeurtenissen probeert te ver werken, is een zwak, dat men de regisseur en draaiboekschrijver dient aan te wrijven. Romantisch aangelegde personen, die niet tegen een vechtpartij opzien, hebben hier echter een kolfje naar hun hand. Zij kun nen van Vrijdag af nog een aantal „Gang sters zonder genade" aan het werk zien. „Mensen zoals jij en ik" (Kennemer Theater, maandag t/m. woensdag). Uit sa menwerking tussen Oostenrijk en Joego slavië is de fiim „Mensen, zoals jij en ik" (Die letzte Briicke) tot stand gekomen, een beeld scheppend van de strijd der Joego slavische partisanen tegen de Duitse bezet tingstroepen in de tweede wereldoorlog. Ik heb zelden z'n mooie film gezien. Haar ma ker, de Duitse regisseur Helmut Kautner, gebruikt het Joegoslavisch bergmassief als achtergrond voor zijn schildering van die strijd op ongeveer dezelfde wijze als Mar cel Pagnol in „Manon van de bronnen" de barre steenwoestenij van de Provence in de handeling betrekt. Wanneer men de verge lijking voortzet en nagaat wat beide films op het stuk regie met elkaar gemeen heb ben en waarin zij zich onderscheiden, dan valt onmiddellijk op, dat de dialoog in „Mensen, zoals jij en ik", zeer is beperkt, iets wat juist met „Manon" niet het geval is. Uit deze beperking vloeit voort, dat Kautner veel meer gelegenheid kreeg zijn spel met het beeld te ontplooien. Hij doet dat in één woord meesterlijk. Wanneer men een staaltje wil zien van pure film kunst dan moet men „Mensen, zoals jij en ik" beslist niet overslaan. „Met stalen vuist" (W.B. Theater, vrij dag en zaterdag). Dit maal is het Sterling Hayden, die met harde hand regeert in een door terreur bedreigd Amerikaans stadje. De „western", die Steeling's heldendaden in beeld brengt mag aanspraak maken op. veel spanning en geweld, maar kan het bij de gerenommeerde westerns niet halen. ADVERTENTIE CEl.SIIISSTR AAT 52 (achter Cultu- E reel Gebouw) - Tel. 4551 IJmuiden. E VIOS gaat vergaderen De gymnastiekvereniging VIOS uit Castricum zal op dinsdag 28 augustus haar algemene ledenvergadering houden in de gymzaal van de R.K. school. Besproken zal worden het lesrooster voor het komende jaar en de nieuwe leider zal worden voorgesteld. Zondagsdienst artsen Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur: dr. H. J. van Nievelt, Burg. Lommenstraat 10. telefoon 354 Zr. Admi raal, Rijksweg 158 Limmen, telefoon 279. Apotheker: P van Ouwerkerk Burg. Lom menstraat 6. telefoon 500. Agenda voor Castricum Corso Theater- zaterdae en zondag 7 15 en 9.30 uur: „De terugkeer van Lemmy Caution". Maandag en dinsdag: 7.15 en 9.30 uur: „My sister Eileen". Zondag, maandag en dinsdag: 3 uur „The greatest show on Earth". 0

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7