HET EIND IN ZICHT PICA ONDER D RADIO-KOOI TELEVISIE Drukte op de kermis en belangstelling voor Hoogdraad Favoriet Chris de Nijs winnaar in Ronde van Beverwijk Havenberichten Agenda voor Velsen Weerzien der zeven zeeën Bruin werd eerste ifr de nieuwelingenwedstrij d Feest in Beverwijk 7 Zeeloods A. J. Schol neemt woensdag afscheid Om de Bevrijdingsbeker BEVERWIJK Gemeentelijke en particu liere verzoeken tot uitbreiding Weerschip „Cumulus" vanmiddag in IJmuiden Gewezen leerlingen nemen afscheid van hun oude „meester" V.V.V.-FEEST BEGON IN STROMENDE REGEN Castricum ook in de stemming 1.1 A AN DAG 13 AUGUSTUS 1936 WE HEBBEN TWEE FIGUREN aan boord die eigenlijk buiten de drie grote gemeenschappen vallen. Je hebt op een schip de dekdienst waaronder de stuur lieden en de matrozen vallen, de technische dienst die allen omvat die met de machinekamer van doen hebben en de civiele dienst., die voor de bewoonbaar heid van onze hutten zorgt en voor onze voeding. Maar twee man horen eigen lijk nergens bij, waardoor zij zich gemakkelijk bij iedereen kunnen aansluiten. Dat zijn de marconist en de ziekenverpleger-schrijver. Met beiden blijf je graag goede vrienden, niet alleen omdat je ze nodig kan hebben. Aan Sparks (de Engelse benaming voor een marconist, hij heet heel anders) moeten we onze telegrammen toevertrouwen en de geheimen die daarin staan zijn bij hem veilig. Maar hij kent ze in elk geval. En bij „Pa", zoals hij ondanks zijn jonge jaren wordt genoemd (afgeleid van ziekenvader of ziekenpa) komen we terecht met verwondingen en als we eens pillen of drankjes nodig zouden hebben. Sparks waarderen we ook om zijn droge en soms uiterst geestige conversatie. Hij kan zo kankeren dat het je niet opstandig maakt maar juist een verfrissend geeste lijk bad geeft. „Pa" had het aan het eind van de reis razend druk met zijn administratie. Ge lukkig maar dat het schip kern gezond was en van geen pillen en drankjes wilde weten. En van Sparks kregen we altijd prachtig op tjjd en keurig getypt de Ocean Post, onze krant aan boord, dubbel belang rijk nu de Tour de France aan het draaien was. Kijk, dat hadden we niet op onze oude Garoet. Geen nieuwsberichten via de radio. We waren toen van alles verstoken. Maandenoude couranten, ons nagezonden, brachten ons erg laat nog een beetje op de hoogte. We stonden toen buiten het normale leven. We waren eigenlijk out casts. Nu kwam ik van de reis terug met een volledige wetenschap van alle belang rijke gebeurtenissen, welke zich in Neder land en de wereld hadden voorgedaan. En dan „Pa". Van oudsher hebben al leen de mailschepen een arts aan boord. Vrachtschepen, ook als zij een beperkt aantal passagiers aan boord hadden, wa ren eigenlijk verstoken van alle medische hulp. De eerste stuurman speelde voor dokter als dat nodig was. Maar als het werkelijk nodig was, was het maar een zeer precaire zaak. Dan kon een met aan dacht gevolgde cursus in gezondheidsleer en verbandleer op de zeevaartschool toch maar weinig helpen. Ik herinner me in dertijd in Tjilatjap met hoge koorts naar kooi te zijn gegaan. De eerste stuurman kwam en legde de thermometer aan. Toen hij het ding had afgelezen zei hij: 't Zal wel malaria tropica zijn. Hier is een fles kinine-pillen. Hoe meer je er van eet hoe gauwer je beter bent. Als je alleen maar bedenkt dat kinine vergif is. En toen verdween hij en liet mij met een fles kinine-pillen achter, genoeg om het hele schip een knappe vergiftiging te bezorgen. Dat is nu anders. „Pa" mag dan geen arts zijn, hij heeft vele jaren praktijk in ziekenverpleging en ik zou liever van hem een injectie krijgen dan van onze eerste stuurman van toen. Die nacht om 12 uur, toen het staartje van captains-dinner nog niet helemaal was beëindigd, voeren we de Golf van Biscaye binnen. De Garoet begon geleidelijk aan meer te slingeren. Er was geen wind en dus geen zee, maar ergens op de Atlantische Oceaan was vast iets heel gemeens aan de hand geweest. Uit het westen kwam een deining aan die ons schip regelmatig wat deed slingeren.. Overigens met een enkele buitenissigiheidje dat niet te voorzien was. Want even voordat ze me die nacht kwa men porren, het zal half 4 zijn geweest, werd ik wakker, omdat ik vrij onzacht tegen de rand van mijn kooi werd ge smeten. Ik voelde de Garoet sterk over hellen en ergens uit het schip kwam het alarmerende geluid van veel dingen die de vloer opzochten, hoewel ze er niet thuis hoorden. In de hut van stuurman-vier (naast de mijne gelegen), slaat iets op drift, dacht ik. En daar het toch half vier was. knipte ik het licht aan en liet ik me, bedacht op nog meer van die grote halen, voorzichtig uit mijn kooi zakken. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOOOOfXiOOOOOOOOOOOOOOOOCXDCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC ERKENDE SERVICE Philips Erres - Telefunken OOSTERDUINPLEIN 8 - TELEF. 4264 ^XXXJOClOOCXDOOCOOCJOOOOOOOOroOCOOOCXXXDOOuuuCXJCXXXxjCXXJUtXXDC Op Woensdag 15 augustus te 10.30 uur hoopt de heer A. J. Schol, sinds 1 augustus te nemen, van vrienden en bekenden in de klasse met standplaats IJmuiden, afscheid j.l. gepensioneerd rjjkszeeloods der eerste zaal van de ver. loodsensocieteit „Recht door zee" te IJmuiden. Bij stuurman-vier was echter niets op drift geslagen. Het was in mijn eigen hut. Ik stond in een plas water. Mijn schoenen waren niet meer onder mijn kooi. Mijn scheergerei was onvindbaar. Een glas water dat ik op mijn bureau had laten staan, was blijkbaar op stap gegaan. Ik vond het nog heel, onder mijn kooi terug. De schoenen kwamen aan het andere eind van de hut voor den dag en mijn scheer gerei was van de wastafel prachtig in de prullemond gekiept. Voor ik aan dek ging, XXX50000000 >0000000000000 heb ik toen wat los stond maar wat beter vastgezet of opgeborgen. Je kunt nooit weten. Het werd een prachtige dag varen door de Golf. Geen wind, geen zee en een deining die nu eens lekker wat be weging in het schip hield, niet teveel om onaangnaam te zijn. 's Middags, op enkele mijlen afstand, een Hollandse sleepde Humber met een zuiger en twee bakken op weg van Aden naar Rotterdam. We kregen die dag nog eens schone lakens, een schoon kussensloop en een schone handdoek, nu, in tegenstelling met vroeger toen ieder voor die dingen zelf moest zorgen, is het de rederij die kooigoed en linnen ter beschikking stelt van alle opvarenden. De aanwijzer van het echo-lood in de kaartenkamer. In de kaartenkamer was het echo-lood bijgezet om ons precies op tijd te vertellen wanneer we de 100 vademlijn zouden pas seren. 'ss Avonds om even half 7 was dat het geval. Weer een modern navigatiemid del, dat we vroeger misten. Als we een lading met het moderne Thomsonlood wil den hebben, waren er drie man voor nodig en het duurde al gauw een dikke tien minuten. Voor één loding. Nu werd door lopend elke seconde de diepte geregistreerd en op de rol genoteerd. Je had alleen maar op het ding te letten, anders niet. Bij het begin van de hondenwacht zou den we Quessant kunnen hebben en het kanaal ingaan. De „ouwe" (met alle respect voor mijn gezagvoerder, maar laat ik die goeie term, die onder de opvarenden reeds lang burgerrecht heeft verkregen en niets denigrerends inhoudt nog maar eens gebruiken) was van plan koers te zetten op de Casquets, de eilandjes even buiten de noordwestpunt van Normandië om na deze verkenning over te steken naar Wiglht. Weinig zou er van die verkenning terecht komen. Maar we wisten toen niet dat we de nevel tegemoet voeren en dat die ons dertien uur aan één stuk zou benau wen, dat hele traject lang tussen Ouessant en de Casquets. Om 12 uur rondden we Ouessant en in eens sloeg het zicht weg. We zaten in de mist. De tweede wielerronde van Beverwijk, die zondagmiddag door de Beverwijkse wielerclub „Kennemerland" in het sport park „Adrichem" werd gehouden, is op fraaie wijze gewonnen door de plaatselijke favoriet Chris de Nijs. De Beverwijker die daarmede zijn vijfde seizoenoverwinning behaalde, versloeg in de beslissende sprint zijn concurrent Jan Rol uit Alkmaar. Rol was de enige die De Nijs nog van de zege had kunnen weerhouden, want zij hadden samen in de slotfase van de strijd een veilige voorsprong veroverd op de kop groep, waarin zij geruime tijd hadden ge streden. Deze wedstrijd voor amateurs werd voorafgegaan door een rit voor nieuwe lingen over zestig kilometer. Daarin wis ten Bruin, Van Duin, Visser, Bosman, Beentjes en A. v. d. Bos een volle ronde winst te veroveren op het peloton. Alleen Helsloot, Koger, Van Wetten en Van der Aar, die nadien waren ontsnapt, kregen zij niet te pakken. Door pech moest Van den Bos zijn leidende positie prijsgeven. Helsloot spande zich wel in om de door Van den Bos verloren plaats te veroveren, maar slaagde daar echter niet in en de beslissende sprint tussen de vijf overge bleven leiders werd een zege voor Bruin. Schermutselingen In de wedstrijd voor amateurs over honderd kilometer werd door Oudkerk en Koek al spoedig na de start het initiatief tot de aanval genomen. Koek liet zich weer afzakken en toen Rol, Steenvoorden, Niesten en Jong de jacht ontketenden moest ook Oudkerk zich gewonnen geven. De schermutselingen bleven voortdu ren en de strijd kreeg daardoor een aan trekkelijk karakter. Nieuwe demarranten in de personen van Moolenijzer, Jong, Oudkerk, Niesten en De Ruiter kregen evenmin gelegenheid om te ontkomen. De favorieten bleven op hun hoede. Kopgroepen Enkele malen kwam er uit deze aan vallen een kopgroep tot stand, maar aan gezien er steeds teveel renners in ver tegenwoordigd waren en ook de onder linge samenwerking niet erg vlotte, bleef de beslissende slag achterwege. Aanvan kelijk gelosten kregen meerdere malen de gelegenheid om weer bij te komen. Pas op de helft van de wedstrijd kwam I er meer tekening in het verloop van de Met het toernooi om de Bevrijdingsbeker koers. Doordat bij velen de vermoeidheid is zaterdag wel een begin gemaakt, doch van een volledige afwerking van het pro gramma is niets gekomen. Toen namelijk de eerste ontmoeting - die tussen Water loo en WIJ - ongeveer 20 minuten oud was, viel de regen in zo'n rijke hoeveel heid uit het luchtruim en was het terrein met zoveel plassen bedekt, dat van verder spelen werd afgezien. Mogelijk wordt het programma nu zaterdag aanstaande in versneld tempo afgewerkt. UTD in de zomerse bridge-strijd De IJmuidense bridgeclub UTD speelde voor de onderlinge zomercompetitie. De uitslag luidde (in percenten): Van Burk- Visser 63.19; Grentzius-Meyer 55.55; mevr. Muis-Kuipers 54.86; Korver-Klinkenberg 54.86; mevr. Klinkenberg-Groen 54.16; Snel en echtgen. 49.30; Prins en echtgen. 44.44; Groot-Schoen 38.10; dames Schoen-Koe- lemey 34.72. een woordje mee ging spreken en er in het voorste gelid een duwtje extra op de pendalen gegeven werd, bleef er tenslotte een leidersgroep van elf man over. Deze elf, die nagenoeg alle andere renners een ronde achterstand bezorgden, waren: De Ruiter, De Nijs, Geldermans en Niesten allen Beverwi.ikers; Jong uit IJmuiden; Rol uit Alkmaar en de Amsterdammers Rabe, Moolenijzer, Van der Ruit, Schild en Oudkerk. Kanshebber Steenvoorden was toen al door een lekke band uitgeschakeld Rabe ontsnapt Met nog 32 van de negentig te rijden ronden voor de wielen wist Cees Rabe aan de aandacht van de overige koplopers te ontkomen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Rabe profijt zou trekken van de onderlinge rivaliteit der grote mannen. Maar vijftien ronden voor het einde werd hij toch weer gegrepen. Negen renners kwamen er zodoende weer aan de leiding, want Schild was door een lekke band tot opgeven gedwongen en Oudkerk had de jacht op Rabe niet kunnen volbrengen. Nieuwe demarrages Nauwelijks was Rabe ingelopen of de kleine IJmuidenaar Chris Jong ging er alleen vandoor. Hij kwam niet ver, want zijn clubgenoten Niesten en Geldermans beijverden zich om het hardst om de vluchteling in toom te kunnen houden. Naarmate de strijd het einde naderde en de getallen op het rondenbord kleiner werden, namen de demarrages in aantal toe. Vooral de vier Beverwijkers lieten zich daarbij niet onbetuigd. Maar het was nochtans de Alkmaarder Jan Rol gegeven om de beslissende stoot te plaatsen. Acht ronden voor het einde schoot Rol met een scherpe demarrage weg en alleen de attente Chris de Njjs kon deze aanval weerstaan. Gezamenlijk reden deze twee renners naar de eindstreep en daar toonde De Nijs zich tot groot ge noegen van zijn talrijke plaatsgenoten de snelste. Voor de start van deze wedstrijd werd de Beverwijker Coen Niesten gehuldigd voor zijn verkiezing in de KNWU ploeg voor het wereldkampioenschap in Kopen hagen. Tussen twee haakjes: ook de niet gehuldigde Jan Rol behoort tot de uitver korenen. De uitslag luidde: 1. C. de Nijs (Bever wijk), de honderd kilometer in 2 uur 22 min. en 14 sec., 2. J. Rol (Alkmaar), 3. C. Jong (IJmuiden), 4. R. v. d. Ruit, 5. C. Rabe (beiden Amsterdam), 6. C. Nies ten, 7. A. Geldermans, 8. D. de Ruiter (allen Beverwijk), 9. H. Moolenijzer (Am sterdam, 10. op 2 ronden: M. Bakker (Bad- hoevederp), C. Rabe kwam in het bezit van de leidersprijs. Nieuwelingen: 1. J. Bruin (Limmen), de 60 kilometer in 1 uur 23 min. 5 sec., 2. H. van Duin (IJmuiden), 3. C. Visser (Sant poort), 4. B. Bosman (Beverwijk), 5. J. Beentjes (Castricum), 6. A. Helsloot (Am sterdam), 7. H. Koger (Haarlem), 8. J. van Wetten (Noordwijk), 9. C. v. d. Aar (Haar lem), 10. A. v. d. Bos (Beverwijk). De prestatieprijs kwam in het bezit van Van Duin. Bridgeclub „Sans Atout" In de zomercompetitie van de bridge club „Sans-Atout" werden op de jongste clubavond de volgende resultaten behaald Groep I- 1. A. v. Balen-T. Tervoort 34 mp., 2. J. Berld-C. Hoogeboom 33% mp, 3. mevr. Reymers-G. Haver 33% mp., 4. J.' Stals-C. Luttik 33 mp., 5. heer en mevr Luyendijk 31 mp., 6. dames Belterman- Tabak 31 mp., 7. J. Krab-J. v. Zutpen 31 mp,. 8. W. Dijkman-J. Koopmanschap 24% mp. N.Z.: 1. Th. Bakker-C. Spruit 53% mp., 2. heer en mevrouw Vollaerts 44% mp., 3. J. Bos-J. Bloemendaal 33% mp., 4. C. Gel- derman-L. Kleyn 3514 mp., 5. heer en mevr. Zwaneveld 28 mp. O.W.1. K v. d. Zon-J. de Jong 51 mp., 2. R. Hoen-A. v. Groningen 41 mp., 3. G. Tabak-G. Zoontjes 38 mp., 4. A. Tand-Th v. Groningen 36 mp., 5. W. en G. de Boer 34 mp. DIJV-jeugd viste onderling Zondagmorgen hebben de jeugdleden van de Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond-Vissers" een onderlinge wed strijd gehouden in de Staalhaven. On danks de gunstige weersomstandigheden werd er weinig gevangen. De uitslagen waren: 1. B. Sondorp, 26 pnt; 2. W. Son- dorp, 20 pnt; 3. De Jong, 18 ~\t: a Bak ker, 10 pnt; 5. De Zwart, 2 i Burgemeester en Wethouders van Vel- sen brengen ter kennis, dat ter gemeente secretarie (4e afdeling) ter inzage liggen de volgende van de vereiste bijlagen voor ziene verzoeken om vergunning ingevolge de hinderwet van hun college, gericht aan Gedeputeerde Staten van Noordholland: tot het uitbreiden van het gasbedrijf door het oprichten van een regulateurge bouw voor gas, op/in het perceel kadas traal bekend gemeente IJmuiden, sectie M, nummer 5950, plaatselijk bekend: ter rein van het gasbedrijf aan de Trompstraat te IJmuiden; tot het oprichten van een bad- en was inrichting op/in het perceel kadastraal be kend gemeente IJmuiden, sectie L, num mer 695, plaatselijk bekend: Snelliusstraat 39 te IJmuiden; Tot het oprichten van een pompinstal- latie voor bevloeiïngsdoeleinden op/in het perceel kadastraal bekend gemeente Vel- sen, sectie F, nummer 5415, plaatselijk be kend terrein aan de Hagelingerweg te Sant poort: J. v. d. Horst, Stationsweg 59, Velsen, tot het uitbreiden van een garagebedrijf door het bijplaatsen van een super benzinepomp- installatie, op/in het perceel kadastraal be kend gemeente IJmuiden, sectie L, nummer 3536 (ged.), plaatselijk bekend Vissers havenstraat te IJmuiden; J. A. Galavazi, Snelliusstraat 21, IJmui den, tot het oprichten van een herstelplaats voor motorvoertuigen en een benzinepomp- installatie, op/in het perceel kadastraal be kend gemeente Velsen, sectie L, nummer 450, plaatselijk bekend Snelliusstraat 21 te IJmuiden; J. Fransens, v. d. Zwaagstraat 18, IJmui den, tot het oprichten van een inrichting tot het verzamelen en bewaren van oude metalen, vodden, oud papier en andere oude materialen op/in het perceel ka dastraal bekend gemeente Velsen, sectie M, nummer 6377, plaatselijk bekend v. d. Zwaagstraat 18 te IJmuiden; A. Waaleboer, De Weerdstraat 23 te IJmuiden, tot het oprichten van een inrich ting voor het opslaan van papier, lompen en oude metalen, op/in het perceel ka dastraal bekend Middenhavenstraat 54 te IJmuiden. Op donderdag 30 augustus a.s. te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, een of meer van zijn leden, dan wel een of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder ge legenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van deze ver zoeken in te brengen. Afmeren aan toeristensteiger Naar wij vernemen komt vanmiddag tus sen 3 en 4 uur het weerschip „Cumulus" in IJmuiden. Het schip zal met enige bezoe kers aan boord afmeren aan de nieuwe toeristensteiger en is daarmee de eerste, sinds het bezoek van de „Oslofjord aan IJmuiden door de storm niet kon doorgaan. Het afscheid van de heer H. P. van Roo- zendaal, die op 26 juli zijn taak als hoofd van de R.K. St. Joseph jongensschool na een zevenenveertig.!arige onderwijsloop baan heeft neergelegd, zal nog een prettig slot vinden. Uit de vele oud-leerlingen van zijn school heeft zich een huldigingscomité ge vormd, dat de heer Van Roozendaal nog eens extra zal bedenken op donderdag avond 16 augustus in het St. Josephhuis aan de Banjaertstraat, waar hem een televisie-toestel zal worden aangeboden. OOOOOOOOOOOOOOOOCOCXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO DE JIU-JITSU- en worsteldemonstra- ties zullen hedenavond aan „De Halve Maan" bij goed weer heel wat bezoe- f, kers trekken, evenals het Lunapark, dat 8 deze hele week op het Kuenenplein zijn g jubelende tonen laat horen. MORGENAVOND zijn er andere klan- g ken te horen in de oude Dorpskerk te - G. J. P Wijk aan Zee, waar de organist Moed een zomeravond-concert geeft. g 3 IN CAFé „DE ZON" wordt „De grote g race" gespeeld door de R.K. Toneelver- 3 eniging „Nieuw Leven" en in Beverwijk g speelt van 811 uur het Accordeon-1. Orkest „De Klavierschippers" op de i 8 markt. Jan Stoker heeft hier de leiding, 8 OM HET programma „elck wat wils" g te houden, worden er in de Jongens- school aan de Galgeweg tafeltennis- g 3 wedstrijden gehouden, georganiseerd jj; q door de afdeling „Kennemerland" van 8 3 de N.T.T.B. DE WOENSDAG belooft een meer open- o 3 baar feestelijk karakter te gaan dragen 8 S met versierde kramen, verkoopdag voor J g het Rode Kruis en een rolschaatswed- 8 strijd. qoqOOOOOOOCOOCOOOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCCOCCCOOOOGOCX De inzet van de V.V.V.-feestweek te Beverwijk was niet erg bemoedigend: het programma kon, zoals zovele Nederlandse feestprogramma's in de zomer van 1956, niet op de medewerking der vertoornde weergoden rekenen. Zo hadden zij, die het programma voor de Beverwijkse feestweek moesten samenstellen een volleybal wedstrijd uitgeschreven op het Kuenenplein. Over het algemeen zijn de beoefenaars van deze sport jonge mensen, die zich niet zo gemakkelijk laten afschiikken, maar om in een stromende regen toch door te zetten, daar is wel wat moed voor nodig, óók om er naar te gaan kijken. De wedstrijden zijn niettemin doorge gaan. „The Smash" uit Castricum, V.G.W. uit Wormerveer, „Santpoort", uit Santpoort en „Kennemers" uit Beverwijk kampten om de eer met het gevolg dat V.G.W. de le prijs behaalde, „Smash", de 2e, Kenne mers de 3e en Santpoort de 4e prijs. De heer Chr. Belterman heeft in 't Cen trum de prijzen uitgereikt. Later, toen de Beverwijkse Harmoniekapel en de Hoog ovenharmonie door de straten marcheer den, de mensen als het ware over halend toch eens buiten te komen voor de kermis op het Kuenenplein, leek het er op, dat Pluvius medelijden kreeg en zich terug trok. De stemming was er toen spoedig in en vooral de jeugd weerde zich danig tussen de tenten en kramerijen. Hun geschreeuw en gejoel klonk vaak boven de muziek van de verschillende vermakelijkheden uit. Niet minder druk was het om het wei land „De Halve Maan", waar het gezel schap, vormende de „Troupe René", om negen uur begon met een serie nummers te vertonen, een adembenemend aantal meters boven de begane grond. Enkele duizenden hebben de verrichtin gen daar boven in de lucht gadegeslagen en na elk nummer was een welverdiend applaus de beloning voor de artiesten, die met meer gemak, beschenen door sterke lampen, over een draad lopen, dan een ander het over een naad in een vloer zou doen. Vooral het slotnummer het mas sale vuurwerk werd een prachtig ge zicht en kreeg een langdurig applaus tussen de oh's en ah's door. Na een stille zondag beginnen vandaag de feesten opnieuw. Om tien voor vier zondagmiddag is de Castricumse kermis op de Brink ingeluid met het oorverdovende geraas dat een dergelijk festijn immer kenmerkt: bellen- gerinkel, motorengeronk, door elkaar jan kende „schlagers" en de stemmen van de spullebaas, die door de geluidsinstallaties tegen elkaar opboden, zodat de honderden kermisliefhebbers er vocaal eveneens een schepje op moesten doen, om zich op hun beurt verstaanbaar te maken. Want druk was het wel op deze eerste kermisdag en de spullebazen voeren daar wel bij. Om vijf uur viel als bij toverslag de betrekkelijke stilte in: de schetterende mu ziek hield op, de stemmen van de exploi tanten klonken zachter en deze, voor een kermis merkwaardige onderbreking, duur de een uur, opdat de dienst in de nabij gelegen Gereformeerde Kerk niet zou worden gestoord door hinderlijke geluiden En 's avonds kwamen de ouderen, waar van vooral de loslopende meisjes en jon gens uit Castricum en Bakkum opvielen door de luidruchtige wijze waarop zij ker mis vierden. Volgens oud gebruik v/ordt voor de Castricumse kermis een heel jaar gespaard om in het begin van de derde week van augustus de bloemetjes eens goed buiten te kunnen zetten. De nieuwe inwoners, alsmede de vele badgasten sloegen dat luidruchtige gedoe met, wat men noemt, gemengde gevoelens gade want zij begrepen niet altijd waar die jongelui zin in hadden. In de établissementen waar volop ge legenheid was tot dansen en in tegen stelling tot de gemeentelijke verordening, die stelt, dat er alleen gedanst mag wor den op muziek van een strijkje, dit keer op die van een „echte" band was het van hetzelfde laken een fiks pak. Houtaanvoer voor papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is zaterdagmorgen aangekomen het Zweed se s.s. „Araton", dat van de Finse haven Totesund een lading van 1162 vadem pa pierhout aanvoerde. Dit schip heeft enige dagen in afwachting van de losbeurt aan de Kanaaldijk in IJmuiden gemeerd ge legen. Opbrengst openluchtfeest ruim f 4000 De opbrengst van het enige weken ge leden gehouden openluchtfeest in Wijk aan Zee ten bate van de Ned. Hervormde gemeente heeft bruto een som opgebracht van ongeveer 4200. eeg>atyk er Met de makreel en de haring is het de afgelopen week nog steeds mondjesmaat gebleven en de prijzen waren er dus naar: haring rond de f 20 en de makreel er tegen aan. Zelfs zaterdag, toen er toch rond de 2500 kisten aan de afslag verschenen, bleef de haringprijs stevig met f 18 gemiddeld voor de vijftig kilo verse waar. Door de hoge prijzen waren de besommingen in de achter ons liggende week heel goed en menige boot is boven de f 20.000 uitgeko men. Hoewel - de room zal er nu wel wat afraken, want er wordt blijkens de berich ten van zee veel haring gevangen en bo vendien zijn er na de staking vele traw lers in eens vertrokken om van de log gers die op de haring zitten nog maar te zwijgen. De vraag is echter aan de andere kant ook groot doordat de conservenfa- brieken in de achter ons liggende weken met een achterstand zijn komen te zitten en de prijzen in die tijd telkens te hoog lagen om rendabel te kunnen draaien. Aan schelvis en kabeljauw heeft de markt ook al weinig gezien en daardoor moest het zaterdag worden eer de prijzen iets vielen. Goede piepers deden vrijdag nog een f 20 ep terdag werd er voor de goede kwaliteit nog altijd graag een f 16 tot f 17 gegev/n. De zachte schelvis blijft inmiddels goedkoop, waardoor de Abraham en de Deining in de afgelopen week het niet verder dan tot f 10 brachten voor hun piepers. De Belg heeft woensdag even een top- prijs betaald voor de kabeljauw en daarna is de koers langzaam maar zeker gezakt tot er zaterdag een inzinking tot op de helft van de middenweek bereikt was en de regels grote f 65 met f 35, voor de kleine opbrachten. Graag werd er schol gekocht door de Brit, die zelfs de schol II niet voorbij kon komen omdat er in zo geringe mate grove soorten werden aangebracht. Tweeën ble ven daardoor vrijdag zowel als zaterdag stijf aan de f 25 en voor de grove variëtei ten is grif f 50 betaald. De vreemd-hoge tongenkoers van het begin der week, toen er voor de lappen f 5.50 is gegeven na een verschrikkelijk duur weekeinde, heeft het niet kunnen bolwerken, al is het nog alle maal redelijk gebleven. De zaak brokkelt toch langzaam maar zeker af en alleen de halfpondjes en de slips trokken zich er weinig van aan en handhaafden zich op f3.20 en f3.10. ADVERTENTIE De Belgische atleten Langenus, Ballieux, Moens en Leva, nadat zij tiidens atletiekwedstrijden in de Belgische hoofdstad het wereldrecord op de 4 x 800 meter estafette hadden verbeterd: 7 min. 15,8 sec. UHOORT T OVERAL Bezoekt de DEMONSTRATIE in het Hervormd Jeugdgebouw a.s. dinsdag 14 augustus te 19.00, 20.00, 21.00 en 22.00 uur TOEGANG GEHEEL VRI] DE JAGER Verwarmingsspecialist LANGE NIEUWSTRAAT 503 Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Oceaan van Rotterdam. Ali S van Rotterdam. Neyenburgh van Rot terdam. Edley Damelsen van Terneuzen. Marco Polo van Halmstadt. Hedda van Lon den. Kontiki van Karlstadt, Winkleich van Victoria. Holland van Boulogne. Energie van de Noordzee. Niemen van Ostrand. Audacia van Londen. Aeneas van Hamburg. Borculo van Sant Estaban. Nautic van Londen. Mudo van Rundsvick. Wasaborg van Londen. Java van Londen. Marie Louise van Londen. Elisa beth van de Noordzee. Renovati van Abö. Versilia van Bona. Bolbec van Swansea. Methan van Danzig. Breda van Rotterdam. Alwaki van Antwerpen. Aagtekerk van Ant werpen. Glenskiel van Port Said. Carvan van Gothenburg. Waal van Lissabon. Lute- cia van de Noordzee. Amstelstroom van Lon den. Ruhr van Nagasaki, Raki van Indo nesië. Trompenberg van Antwerpen. Marula van Pepel. Netherlands Coast van Newcastle. Telemagnus van Liverpool. Santa Lucia van Londen. Saint Luc van Le Havre. Wolanda van Goole. Beekbergen van Sundsvall. Gerd van Londen. Lingestroom van Hull. Albergen van Mantyluoto. Trito van Dublin. Margo van Lagoulette. Franca II van Halmstadt. Ponza van Holmsund. Loch Holder van New port. Silernen van équilos. Juni van Kotka. IJstroom van Fowey. Ancora van de Noord zee. Storfors van Skogall. Heriot van Gran gemouth. Mapia van Indenesië. Flevo van Rotterdam. Ilos van Gothenburg. Vertrokken zijn: Hermes naar Lulea. Mars- word naar Gent. Otto naar Helsinki. Zijpen berg naar Menilla. Lijnbaansgracht naar IJstadt. Torstar naar Port Said. Barbara n. Karlshamn. Rini naar Bremen. Bellatrix n. Svavka. Westerdok naar Londen. Martini naar Rotterdam. Angolakust naar Bordeaux. Batavier naar Dorusjo. Rojan naar Bremen. Elisabeth naar Stettin. Neyenburgh naar Norrköping. Draco naar Stavanger. ("obri naar Londen. Gooiland naar Bremen. Wika naar Lithköping. Martha Kleppe naar Oslo. Eifel naar Rotterdam. Eemstroom naar Leith. Yapeyn naar Vigo. Schippersgracht naar Rotterdam. Ocean naar Gothenburg. Zaan- stroom naar Huil. Energie naar de Noordzee. Wasaborg naar Antwerpen. Lutecia naar Londen. Rijnstroom naar Londen. Delft naar Port Cardan. Hedda naar Lulea. Vicky naar Tripolis. Bullfinch naar Londen. Spaarne- stroom naar Fowey Conrad naar Karlshamn. Nestor naar Paramaribo. Aegir naar Narvik. MAANDAG 13 AUGUSTUS Felison (Heidestraat): Tentoonstelling „Kunst uit eigen omgeving", 1921 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9-3012 en 1416.30 uur. Thalia, 20 uur: De hel van Dien Bien Phoe. Rex: Geen opgaaf. DINSDAG 14 AUGUSTUS Felison: Tentoonstelling 1921 uur. Pieter Vermeulenmnsei m: Als maandag. Thalia: Als maandag Rex: Op-": n-w^(

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7