PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Wereldnieuws Hervormde Synode motiveert oproep inzake Nieuw-Guinea Antwoord op de vele reacties Over juwelen gesproken De radio geeft woensdag Willink van Collenfonds ZccU ió het zo DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 2 Nederlandse Persbibliotheek Eerste première van Zuidelijk Toneel Amerikaanse onderzeeboot bij Bermuda op rif gevaren Bekroonde werken bij A rti' te zien Zaans houtbootje op Viner- meer in moeilijkheden In noordelijke provincies TBC nog niet bedwongen Nederlandse nota Amerika ingelicht over de eenzijdige schuldopzegging Twee bemanningsleden van „Billiton" bij eiland Ischia overboord gesprongen Station Sloterdijk voltooid en officieel geopend Voorstellen tot hulp aan gedupeerde boeren Dr. Bannier voorzitter UNO-commissie Tech nische Bijstand In Huis ter Heide Congres vlootgeestelijken uit dertien NAVO-landen Kerkelijk Nieuws Weergaloos! slechts f 20.- GRATIS! .J Het breed moderamen van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft lijn overwegingen bekend gemaakt naar aanleiding van de oproep tot bezin ning inzake Nieuw-Guinea. Namens het breed moderamen verklaren de praeses ds. G. de Ru en de scriba dr. E. Emmcn, dat de synode de huidige situatie ten aanzien van Nieuw-Guinea aanvecht baar en onzeker meent te moeten noemen, ofschoon zij door velen in Nederland niet als zodanig wordt gezien. Aan dit inzicht heeft zij het recht en de plicht ontleend een oproep tot bezinning te doen uitgaan op een stand van zaken, die minder aan vechtbaar is en ten goede zal komen aan de bevolking van Nieuw-Guinea. De oproep heeft in brede kring stof doen opwaaien. Tal van reacties zijn in de pers verschenen en ook ontving de synode vele reacties in briefvorm. Deze reacties kwamen niet onverwacht. Zij zouden zich ten dele ook hebben voorgedaan onverschillig in welke vorm de Generale Synode haar op roep zou hebben gekleed. Het feit alleen al dèt de synode een oproep tot bezinning deed uitgaan is een daad, die door velen wordt gelaakt. Zij achten een bezinning op de toekomst van Nieuw-Guinea onnodig en sommigen beschouwen een oproep daartoe op zichzelf genomen reeds als een onvaderlandslievende en ten aanzien van de bevolking van Nieuw-Guinea onverant woordelijke daad. De vragen, die door de oproep aan de orde worden gesteld, zijn voor velen niet los te maken van de gevoelens, die in hen leven ten aanzien van de strijd van 1945 1949 rondom de Indonesische kwestie. Toch staat het vast dat talrijke landge noten van verschillende politieke overtui ging allerminst zeker zijn van de juistheid van het beleid, waardoor Nederland na 1949 Nieuw-Guinea, door zijn wilsbesluit alleen, onder zijn bestuur hield. Hierop doelt de oproep als die spreekt over een gaan op zelfgekozen paden en over een ten uitvoer brengen van hardnekkig volgehou den plannen. Ondanks dit politieke conformisme on der ons volk, het verlangen dus om vast te houden aan de situatie zoals deze zich heeft ontwikkeld, ondanks de angst, die er is onbeheerste emoties op te wekken door de zaak Nieuw-Guinea opnieuw aan de orde te stellen, heeft de synode, zich ervan bewust dat zij reacties zou ontketenen, de oproep doen uitgaan, aldus de verklaring. De afwijzende reacties moeten niet al leen en niet in de eerste plaats worden ge zien als een gevolg van de bewoordingen van bepaalde onderdelen van het stuk, maar vooral als gevolg van het feit, dat de kerk het heeft gewaagd het probleem Nieuw-Guinea aan de orde te stellen en daarmede tegen het verlangen van velen ingegaan is. ADVERTENTIE Wist u, dat er in HAARLEM een JUWEEL van een juwelierszaak bestaat U vindt daar een eenvoudig zilveren collier en de meest verfijnde gouden broche. Welk JUWEEL u ook zoekt, bij Grote Houtstraat 49 - Haarlem vindt u het. De kleine zaak met de grootste keuze HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Orgel en klein koor. 13.45 De wereld werd ontdekt, lezing. 14.00 Platen. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zieken. 16.45 Platen. 17.35 Piano. 17.50 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Bloemen en planten in Suriname. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Politiekapel. 19.10 In vlees zit een goeje boterham, klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, commentaar. 20.15 Platen voor de sol daten. 20.45 Eduard en Caroline, hoorspel. 22.35 Platen. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50—24.00 Socialis tisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 10.05 Platen. 10.35 Surinaamse volksmuziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Nederlanders, vrachtvaarders van Europa, klankbeeld. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.35 Vocaal ensemble. 12.55 Pla ten en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire Kapel. 13.45 Radio Philharmonisch orkest en solist. 14.30 Platen. 15.40 Interscho- lair jeugdtournooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Oergel. 18.15 Meisjeskoor. 18.35 Platen. 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en Verenigings leven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Blokfluit en clavecimbel. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest. 20.50 Platen. 21.05 Lichte muziek. 21.30 Muzikale luisterwedstrijd. 21.50 Koorzang. 22.10 Wonderlijke wetenswaardig heden. 22.35 Bariton en piano. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Me- tropole-orkest. TELEVISIE (K.R.O.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 12.05 Platen. 12.10 Clavecimbel. 12.30 Weer bericht en mededelingen. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Die Fledermaus, operette. 16.00 Platen. 16.30 Koorzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.35 Platen. 18.30 Godsdienstig halfuur. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws en 22.15 Muziekfestival van de Sainte-Chapelle te Parijs. 23.00 Nieuws. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.50 24.00 Idem. In de verklaring wordt voorts gezegd dat men met een oproep tot bezinning te maken heeft en niet met een uitspraak be treffende een of ander stuk van het belij den der kerk. Dat wil echter niet zeggen, dat de oproep niets met het belijden der kerk zou hebben te maken. De kerk, die door haar zendingsarbeid sterk betrokken is bij de vragen, die Nieuw-Guinea betref fen, zal ook bij politieke vragen als die welke in de oproep aan de orde komen, naar Gods gerechtigheid moeten zoeken. „Deze gerechtigheid", aldus wordt ge zegd, „bestaat niet eenvoudig in het hand haven van wat wij bezitten: zij betekent allereerst het verschaffen aan de naaste wat hij voor zijn menselijk bestaan nodig heeft in de ruimste zin van het woord. Elke kerk kan aan de groei van een waar achtige volkengemeenschap meewerken door bij alle waardering en erkenning van hetgeen in het nationaal-eigene aan een volk geschonken is, alle overspannen na tionalisme als afgoderij te ontmaskeren en alle souvereiniteitskramp te signaleren ook in koloniale vraagstukken". Verder wordt onder meer gezegd: „In dien er, zelfs onder hen, die wel voor een oproep tot bezinning openstaan, onzeker heid bestaat over de bedoelingen der sy node, is dit grotendeels het gevolg van het feit, dat de synode een zeer moeilijk com plex van vragen in een tamelijk beknopt bestek heeft moeten behandelen. Zij heeft daarbij de uiteenzettingen, die voorkomen in de brochure „Nieuw-Guinea als pro bleem van het Nederlandse volk", een rap port van de Commissie voor Internationa le zaken van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, bekend veronder steld. Met nadruk wordt vastgesteld, dat de synode in haar oproep duidelijk naar vo ren heeft gebracht, dat zij het niet de taak der kerk acht een oplossing in de kwestie Nieuw-Guinea aan te wijzen. In het bij zonder geldt dit ook voor hen, die slechts één oplossing mogelijk achten: de over dracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. De synode dringt er niet op aan, dat de Nederlandse politiek in die richting zou worden geleid. Geen enkele oplossing mag als de door de synode gewenste uit de op roep worden gelezen. De synode heeft zich beperkt tot het stellen van de voorwaar den waaraan een haars inziens verant woorde oplossing dient te voldoen. Zij wijst in dit opzicht op de zinsnede: „Ne derland zal bereid moeten zijn, zijn aan spraken om alléén op eigen gezag Nieuw- Guinea te besturen, te laten vallen en toe te stemmen in een regeling van dit be stuur, in een zodanige overeenstemming met de volkengemeenschap, dat zowel de beste behartiging der bevolkingsbelangen als de grootst mogelijke staatkundige sta biliteit redelijkerwijs gewaarborgd is". Het bezit van de Nederlandse Persbiblio theek te Amsterdam is in 1955 door aanko pen en schenkingen met vierhonderd de len toegenomen, zo wordt in het jaarver slag over 1955 meegedeeld. Het toenemen de gebruik van de bibliotheek door hoog leraren, studenten en werkgroepen van de politiek-sociale faculteiten zou een uit breiding van de hoeveelheid sociologische en sociaal-psychologische litteratuur zeker rechtvaardigen, aldus het verslag, maar zo lang het budget op de huidige hoogte ge handhaafd blijft is een dergelijke uitbrei ding niet mogelijk. Het budget wordt toch reeds als ontoereikend beschouwd. Over het jaar 1955 is de aanschaffing op peil gebleven omdat een aantal dagbladdirec ties bereid bleek een extra bijdrage te ge ven. In de loop van 1956 zal een nieuwe catalogus worden uitgegeven. Een syste matische catalogus is, op enkele kleinig heden na, reeds voltooid. De totale onkosten van de bibliotheek in 1955 bedroegen f 16.729.59. De donaties, die de bibliotheek van de zijde der ners ont vangt, zijn bij lange na niet toereikend. Het Zuidelijk Toneel, dat onder directie staat van Louis Saalborn en Lo van Hens- bergen, heeft de opvoeringsrechten ver worven van het blijspel „Wonderen zijn de wereld nog niet uit" van de Spanjaard Joaquin Calvo Sotelo, waarvan de pre mière wordt gegeven op 14 september in de Philipsschouwburg te Eindhoven. Louis Saalborn heeft de regie. Alle ac trices en acteurs van het gezelschap wer ken aan het stuk mee. Wim Vesseur ver vaardigt de decors. HAMILTON. - De Amerikaanse onder zeeboot „Grenadie" is gisteren drie mijl ten noorden van Bermuda op een rif vast gelopen. Pogingen om het vaartuig bij hoog water vrij te krijgen zijn gistermiddag mislukt. Een nieuwe poging zal vandaag worden gedaan. Een critische bespreking van de tentoon stelling van het voor de schilderwedstrijd van het Willink van Colflenfonds ingezon den werk, tot 17 augustus bij „Arti et Amieitiae" in Amsterdam te zien, betekent eritiek leveren op de jury. Voor zover niet bekroond bleven de inzenders anoniem. Het noemen van de motto's van voor mij per soonilijk aantrekkelijke schilderijen heeft niet veel zin. Wel brand ik van verlangen de auteur te noemen van het uitstekende portret van de geestige tekenaar en uitste kende jazzmusicus Fritz Müller: dat dit ge zond geschilderde werk minder werd ge acht dan het vervelende, ouderwets „nieuw zakelijke" en toch nog met een vierde prijs gewaardeerde stadsgezicht van Joh. W. V, Kennedy is één van die wonderlijke ver rassingen, die zich wel meer voordoen bij dergelijke wedstrijden, waarbij geen nau wer omschreven opgave gesteld werd. Men moet zelf in een dergelijke jury gezeten hebben om er althans enigszins op voorbe reid te zijn dat een raak geschilderd, onder motto „Poppenspel" ingezonden kinder portret niet een even grote waardering zou kunnen verkrijgen ais het toch oppervlak kige, zij het niet onaantrekkelijke „Park" van Jaap Hillenius, aan wie een accessiet werd toegekend. Zoals reeds bericht werd is er geen eerste prijs uitgereikt. Dirk Trap en Gerrit Veen- huizen hebben beiden een tweede prijs ge. kregen. Voor de beste aquarel of gouache was een aparte beloning in het vooruitzicht ge steld. Men verwacht dan van de bekroonde werken, dat het werkelijk aquarellen of gouaches zijn en niet met waterverf ver vaardigde tekeningen. Maar misschien vond men de werkelijke aquarellen en gouaches toch te weinig de moeite waard tegenover andere resultaten, die dan misschien niet geheel voldoen aan de gestelde vraag. Hoe wel ik persoonlijk zeker een afwijkend oordeel gehad zou hebben kan ik me voor stellen dat deze zaak op iets anders uitliep. Nu was de eerste prijs voor J. J. Numan. Met dat al ziet het er bij „Arti" opge wekt uit wat betreft de kleur. Men mag aannemen d-at enige van de anonieme in zenders wel eens van zich zullen doen spreken. BOB BUYS De 480 ton grote houtboot „Tilly", die op weg was van Zweden naar Zaandam met een lading hout, is vannacht tengevolge van de storm bij Luron, een haventje aan het Zweedse Vinermeer in moeilijkheden ge raakt. Via Scheveningen Radio nam de ka pitein contact op met de wal. De reder, de heer Tavenier uit Zaandam, liet een sleep boot uit Borgvik komen. Hij wilde echter geen risico nemen en gelastte de kapitein de deklast over boord te zetten. In de loop van de nacht werd de situatie iets gunsti ger en bereikte de sleepboot het coastertje, dat nu op weg is naar Gothenburg. Nadere berichten ontbreken nog. Het bevolkingsonderzoek in Groningen, Friesland en Drente op long-T.B.C., heeft 140 gevallen van actieve T.B.C. aan het licht gebracht, waarvan er 63 besmettelijk voor de omgeving waren. Voorts bleek voor 2.653 gevallen observatie in het consultatie bureau nodig en waren er 3.756 gevallen van inactieve T.B.C. Deze cijfers blijken uit het jaarverslag van de Interprovinciale Dien-st voor het Bevolkingsonderzoek in de drie noordelijke provincies. Uit de cijfers over 1955 blijkt, dat per centsgewijs minder gevallen van actieve T.B.C. zijn gevonden dan in de vorige jaren. Het aantal T.B.C.-gevallen was in Groningen het laagst (0,46%, gevolgd door Friesland met 0,69 en Drente met 0,73%. De Nederlandse buitengewone gezant en gevolmachtigd minister in Washington, mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, heeft aan het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken een Nederlandse nota doen toekomen, waarin de aandacht van de Verenigde Staten gevestigd wordt op de eenzijdige opzegging door Indonesië van de door dat land vrijwillig aanvaarde overeenkomst betreffende de gedeeltelijke overneming van de overheidsschuld van het vroegere Nederlands-Indië. In de nota wordt uiteengezet, dat de opzegging van de overeenkomst inzake de schuldenbetaling door Indonesië op het zelfde vlak ligt als de nationalisatie van het Suezkanaal door president Nasser van Egypte. De nota vermeldt voorts het pro test, dat de Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, de heer H. Hagenaar, vrijdag in opdracht van zijn regering bij de Indonesi sche regering tegen de eenzijdige opzeg ging van de schulden ingediend had. Naar thans bekend is geworden zijn twee Indonesische bemanningsleden van het Ne derlandse schip „Billiton" vrijdag na een hevige woordenwisseling met de gezagvoer der van de „Billiton" voor de kust van Ischia overboord gesprongen. De „Billiton" passeerde dit paradijselijke eiland op weg van Napels naar Genua. De beide zeelie den, de 19-jarige Henry Achmad en de 20- jarige Martin de Silva, die niet langer aan boord wilden blijven, namen een kloek be sluit en doken overboord om naar het eiland te zwemmen. Zij werden echter meegevoerd door de krachtige golfstroming voor de kust van Napels en dreven steeds verder af. Zeven uur lang worstelden zij tegen de golven en tenslotte werden zij volkomen uitgeput door enige vissers opgepikt. Zij werden naar het politiebureau over gebracht, waar ze van de vermoeienissen konden bekomen. Nederlandse consulaire ambtenaren zijn van een en ander op de hoogte gesteld. De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, heeft vertegenwoordigers van de pers In het nieuwe station Sloterdijk rondgeleid, dat weliswaar sinds juni in gebruik is, maar thans geheel gereed. Hij vertelde dat de eerste cijfers betreffende de passagiers, die van de halte Sloterdijk gebruik maken, gunstig zijn. „Wy hopen er met dit station toe by te dragen dat de bewoners van deze satellietstad van Amsterdam gemakkelij ker van de treinen gebruik kunnen maken". Overigens is dit kleine open station, een schepping van architect ir. K. van de Gaast, waarschijnlijk op dit punt langs de Haar- lemseweg geen eeuwig lot beschoren, want in het uitbreidingsplan van Amsterdam is immers een verplaatsing van de spoorlijn Haarlem geprojecteerd, die bijna een kilo meter noordelijker komt te liggen. In het uitbreidingsplan is tevens zoals reeds gepubliceerd een nieuwe dubbele ver keersweg naar Haarlem opgenomen. De oude Haarlemmerweg wordt dan een secun daire weg. Bij de Hembrug zal dan een groot station Amsterdam-West verrijzen. Ir. Den Hollander had nog enig commen taar op een rondschrijven van de Neder landse Spoorwegen, dat slechts voor intern gebruik bestemd was, maar dat de buiten wereld blijkbaar had bereikt. In die circu laire dringt de directie van de N.S. er bij het personeel op aan al het mogelijke te doen teneinde de regelmatige loop van de treinen te bevorderen. Het kwam de laatste maanden voor dat meer treinen dan vroeger te laat arriveerden, zodat soms aanslui tingen werden gemist. In het rondschrij ven werd onder andere gezegd dat het aan tal precies op tijd rijdende treinen van tach tig percent gedaald was tot vijfenzestig percent, vertelde ir. Den Hollander, „maar daarbij zijn ook die treinen geteld, die slechts een minuut te laat zijn. Wij bewa ken de regelmatige loop van onze tremen uiterst nauwkeurig en hopen dat niemand uit het rondschrijven verkeerde conclusies zal trekken. Dat op enkele lijnen de trei nen soms enige vertraging hebben is in hoofdzaak te wijten aan werken die op deze lijnen in uitvoering zijn. De machinis ten moeten er verplicht langzaam rijden Dat kost minuten". Naar aanleiding van de gevolgen van het bijzonder slechte weeir voor de oogst heeft het hoofdbestuur van de Gelderse Maat schappij van Landbouw in een adres aan het Koninklijke Nederlands Landbouw- comité maatregelen voorgesteld om ver lichting te brengen in de moeilijke situatie die ontstaan is. In het adres wordt de omvang van de schade dusdanig geacht dat een verder gaande regeling dan die welke in 1954 ge troffen is, op haar plaats zou zijn. Daarom verzoekt men het K.N.L.C. te willen be vorderen, dat ernstig gedupeerden via de banken renteloze kredieten kunnen ver krijgen onder garantie van de overheid. Voorts wordt het K.N.L.C. verzocht te willen nagaan of de ongunstige weersom standigheden van dit jaar een herziening in gunstige zin van bepaalde uitgangspun ten van de kostprijsberekeningen voor de garantieprijzen rechtvaardigen. Dr. J. P. Bannier directeur van het Ne derlands Bureau voor Internationale Tech nische Hulp te 's-Gravenhage, is door de UNO-commissie voor technische bijstand (T.A.C.) met algemene stemmen gekozen tot haar voorzitter voor het jaar 1956 1957. De UNO-commissie voor technische bij stand heeft als permanente commissie van de economische en sociale raad van de UNO de controle over het beleid en de vooruit gang in het vlak van de technische bijstand en zij doet aanbevelingen voor toekomstige acties van hulp aan minderontwikkelde gebieden. In de Rolzaal aan het Binnenhof te Den Haag was maandag een internationaal ge zelschap Rooms-Katholieke, Protestantse, Joodse en Islamitische vlootgeestelijken uit dertien landen van de Noordatlanti- sche Gemeenschap bijeengekomen voor de plechtige opening van een conferentie, welke zij gedurende drie dagen zullen houden in het protestants geestelijk cen trum van de Nederlandse strijdkrachten „Beukbergen" te Huis ter Heide. Deze conferentie, de eerste van deze aard op marinegebied welke ooit werd gehouden, heeft tot motto „samenwerking met be houd van ieders overtuiging". Het doel ervan is de geestelijken van de in de Noordatlantische Verdragsorganisatie ver bonden zeestrijdkrachten bijeen te bren gen en over belangrijke onderwerpen te discussiëren. De Nederlandse hoofdvlootpredikant, ds. J. H. Sillevis Smitt, heeft het initiatief tot deze conferentie genomen. De twee onderwerpen welke op deze eerste conferentie ter sprake zullen komen zijn „de opleiding en de taak van de vloot geestelijken" en „de geestelijke vorming van het Amerikaanse marinepersoneel". De plechtige openingszitting werd onder meer bijgewoond door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, de staats secretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, de bisschop van Rotter dam, mgr. M. A. J. Jansen, de chef van de marinestaf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper en de bevelhebber van de zee- strijdkrachten, vice-admiraal F. Th. Burg- hart. Na een welkomstwoord van de hoofd- vlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. de Sain, sprak minister Staf zijn openingsrede uit, waarin hij zei verheugd te zijn, dat deze unieke conferentie juist in Nederland wordt gehouden. Ds. Sillevis Smitt zette vervolgens het doel van de conferentie uiteen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Akersloot-Limmen J. Os kamp, vic. te Heemstede. Bedankt voor Opheusden A. J. Wijn malen te Maartensdijk. Beroepen te Ledmuiden (toez.) P. H. Borgers, kand. te Apeldoorn. Geref. Kerken Beroepen te Goënga C. E. v. d. Broek, kand. te Baarn. Aangenomen naar 's-Gravenhage-West W. v. d. Linden te Rotterdam-Kralingen. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Aangenomen naar Breukelen E. R. Post- ma te Blokzijl. ADVERTENTIE 48. De knutselwerkjes, waarmee Knutse- lee'r Panda te hulp was gekomen, bleken niet veel hulp te zijn. In het wilde weg boorden, zaagden en hamerden zij op alles wat zij tegen kwamen, maar de automa tische '*<>nde deden zij niets! „Stop die machientjes! Laat ze ophouden!", riep Panda, angstig rondrennend. Maar ze wa ren niet meer te stuitenDe hoedenwin kel was dan ook gauw behoorlijk gehavend en temidden van al dat gedoe liep de robot rustig rond en paste hoeden op alles, wat maar een bol had. Het lawaai, dat uit de zaak klonk en het geschreeuw van de op gewonden hoedenverkoper trok de aan dacht van de dorpsveldwachter. De orde bewaarder kwam haastig naderbij en keek verbaasd door het verbrijzelde etalage venster naar de wanordelijkheden daar binnen. Toen begon hij onheilspellend te fronsen. „Zo gromde hij. „Is die prut ser met zijn rare machientjes weer bezig? Het wordt nu toch tijd, dat aan dit wette loos gedoe voorgoed een einde wordt ge maakt! VOORGOED!!' nieuw model! 2 diafragma's, 2 tijd-afstellingen, flits- aansluiting, doorzichtzoeker, handige zij sluiting, geheel metalen uitvoering. Bij aankoop van Gevabox ontvangt u tijdelijk gratis „Ollie B. Bommel's Foto boek", de geestige handleiding voor foto amateurs door Marten Toonder. Record. Een groep Franse grotdesikundi- gen heeft nabij Grenoble een wereld record gebroken, door tot op meer dan duizend meter diepte in een spelonk af te dalen. Straling. Britse juweliers kunnen hun diamanten laten bestralen door de Brit se dienst voor atoomenergie. Door be straling kan de kleur van diamanten verbeterd worden. Verkeerd. „Wie dienst weigert, is of een communist, of een lafaard." Dit zijn de woorden die de Westduitse socialisten generaal Paul Herrmann, bevelhebber van het vierde district te Mainz, in de mond legger, en waarover zij ophelde ring willen. De generaal ontkent, dit ooit te hebben gezegd en beweert, ver keerd te zijn geciteerd. Bierfontein. Met gratis bier is in Lueb- becke in Westfalen (West-Duitsland) de verjaardag van de oprichter der plaatselijke bierbrouwerij traditiege trouw herdacht. Vier grote fonteinen in het dorpscentrum spoten bier voor de dorstigen. Antwoord. De Sovjet-Unie heeft in ant woord op een Amerikaanse nota gezegd, dat, onderzoekingen hebben uitgemaakt dat zich geen personeel van de Ameri kaanse luchtmacht of marineluchtstrijd krachten in de Sovjet-Unie bevindt. Nederlaag. Maandag zijn in Zuid-Korea gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Volgens de eerste officiële resultaten heeft de liberale partij van president Syngman Rhee in Seoel een grote neder laag geleden, doch buiten de hoofdstad verwierf hij de meeste zetels. Gezonder. De National Bank of Australia stelt voor het jaarlijkse aantal immi granten met meer dan de helft te ver minderen. Het immigratieprogramma moet tot gezondere verhoudingen wor den teruggebracht en althans geduren de enige tijd vastgesteld worden op on geveer 60.000 immigranten per jaar. Op het ogenblik mogen 123.000 immigran ten per jaar Australië binnenkomen. Afbetaling. In Frankrijk zijn nieuwe be perkingen ten aanzien van de verkopen op afbetaling ingevoerd om de inflatie tegen te gaan. Volgens de nieuwe be palingen mogen de door verkopers toe gestane kredieten niet groter zijn dan 75 percent van de basisprijzen van de verkochte goederen en mogen de kre dieten geen langere duur hebben dan achttien maanden. Paniek. Twee ontploffingen hebben in de nacht van zondag op maandag te Beni Soeef, ten zuiden van Caïro, de drink watervoorziening en een elektrische centrale vernield. Na de ontploffingen, waardoor de stad van water en elektri citeit verstoken werd, ontstond een paniek. De politie moest versterkt wor den om de orde te herstellen. Waardevol. Vier scholieren uit Manches ter hebben een som geld van ruim der tigduizend gulden gevonden in een oude canapé die op een bouwterrein stond. De politie heeft kunnen vaststellen, dat het geld daar ongeveer 17 jaar geleden door ëen oude man was verborgen, die in 1939 met de noorderzon uit Manchester verdween. De bankbiljetten hebben hun waarde nog behouden. Niet welkom. Een lid van het Canadese Lagerhuis heeft naar aanleiding van onbevestigde geruchten, dat Krupp overweegt in Ontario een staalfabriek te bouwen, verklaard, dat deze maat schappij in Canada niet welkom zou zijn. De minister van Handel deelde deze afgevaardigde mede, dat hein er niets van bekend was, dat Krupp een fabriek in Canada wilde vestigen. Uitvinding. Russische deskundigen heb ben een methode ontwikkeld om kunst tanden in het tandvlees te plaatsen na dat slechte tanden en kiezen verwijderd zijn. De wortels van de kunsttanden vergroeien op den duur geheel met het kaakbeen, aldus meldt „Tass." Rantsoen. De Britse bladen zullen met in gang van zondag een groter rantsoen krantenpapier ontvangen. Het rantsoen varieert naar gelang van de prijs en de dagelijkse omvang van elk blad. Een groot dagblad, dat twee pence per num mer kost, zal gemiddeld 1214 pagina per dag mogen publiceren. Een klein dag blad, waarvan de verkoopsprijs twee pence per nummer bedraagt, zal ge middeld 25 pagina's per dag mogen publiceren. WANNEER het oog licht van verschil lende golflengten kan onderscheiden - onafhankelijk van de lichtintensiteit - dan is dat oog kleurgevoelig. Dit vermogen om kleuren te zien komt bij talrijke lagere dieren voor, zoals kreeften, insecten en inktvissen, maar eveneens bij vele gewer velde dieren. In dit opzicht is vooral de honingbij goed onderzocht en we hebben (héél lang geleden) dan ook al eens verteld dat het bijenoog f ongevoelig is voor rood licht, maar daarentegen zeer goed VIOLET ultravioletlicht kan waarne- j men, welke kleur het menselijk 1^11^11 i oog weer niet kan zien. Het zichtbare spectrum is bij bijen dus als het ware verschoven naar de kant van de korte golflengten. Kleurgevoeligheid bij dieren wil dus geenszins zeggen, dat zij dezelfde kleuren zien als wij. Integendeel, de voor hen zichtbare „kleurenband" kan allerlei varia ties vertonen, al naar gelang de functies die het oog heeft te vervullen. En deze functies zijn uiteraard verschillend, al naar gelang de omstandigheden waarin het dier leeft en de wijze waarop hij zijn voedsel verzamelt. Uit proeven is gebleken, dat ook vogels kleuren kunnen onderscheiden. Zij zien echter niet dezelfde kleuren als wij. Rood, geel en groen kunnen de meeste vogels heel goed waarnemen, maar bij blauw be ginnen de moeilijkheden, want deze kleur schijnt moeilijk te worden gezien en bij violet laten de meeste vogelen-ogen ver stek gaan. Tijdens onderzoekingen werden duiven die als proefdieren fungeerden, brillen opgezet die uitsluitend blauw en violet licht doorlieten, waarbij bleek, dat de dieren in dit licht niets konden zien. Nadruk verboden) Door rode, groene en gele glazen konden zij hun omgeving uitstekend waarnemen, zodat we gerust kunnen aannemen dat het niet de bril zelf was die de dieren ver hinderde te zien, maar dat de kleur van het glas schuld droeg. Trouwens, ieder die zich hiervoor inte resseert en over kippen beschikt, kan zelf een eenvoudige proef nemen door een violet glas op een bureaulamp te monteren en een deel van de kippenren met dit violette licht te beschijnen. Worden door de hele ren graankor rels gestrooid, dan zullen de kippen uitsluitend de korrels pikken die buiten de violet te lichtkring liggen. Want de graankorrels die door het violette licht beschenen worden, zien ze eenvoudig niet. We zeiden daarnet, dat de zichtbare kleurenband bij dieren gewijzigd is, al naar gelang de functies die het oog dient te vervullen. Het zou dus geenszins ver metel zijn te veronderstellen, dat vogels die in nachtelijke uren jagen, andere kleu ren zien dan de dagvogels. Dit blijkt in de enkele gevallen die onderzocht wer den, ook inderdaad het geval te zijn, want uilen kunnen niet alleen blauw licht goed onderscheiden, maar zij zien flauwe kleu ren zelfs beter dan wij. Deze gevoeligheid voor blauw licht zal wel verband houden met het feit dat bij zwakke avondbelich ting groen en blauw de helderste kleuren zijn, de kleuren dus, waarmee nachtvogels het meest te maken hebben. Heeft u, tussen twee haakjes, wel eens gehoord van een vogel zonder vleugels? Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2