DIE LAATSTE ZWARE VERLICHT DOOR HET WONDER Havenberichten Agenda voor Velsen Artistiek Weerzien der zeven zeeën Camera's Rolf ilms DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 6 DERTIEN ZWARE UREN „Kunst uit eigen omgeving" bij Felison Velsenaar nam schuld van collega op zich Denen „bezetten" een zeehonden-vangschip Freesia's weer terug Zeebrugge hoopt weer een wereldhaven te worden Wegomlegging en „ouder wetse" verkeersdrukte Brons voor Suomi-junioren Velsen won van LFC en komt in vijfde ronde Tankschip van 47.000 ton voor de Niarchos-groep Nederlagen van Rooswijk- honkballers Slagploegen tegen werpers niet opgewassen Goede prestatie van WB; nu naar Volendam BEVERWIJK Hervormde kerkenbouw Chinese vrachtvaarder passeerde IJmuiden Chi Lung met kolen naar Amsterdam WIJK AAN ZEE Afscheid van zusters van H. Hartschool Bridge-spelende badgasten Dure eerste groene kool Agenda voor Beverwijk HET LAATSTE ETMAAL van deze thuisreis zou ons heugen. Ze hadden bij alle vertragingen die zich van Indonesië af al hadden voorgedaan, gezegd: „Dit schip mag blijkbaar niet thuiskomen". Dat was nou wel een tikje overdreven maar een kern van waarheid zat er wel in. Want ze noemden het op: te laat van Belawan, vertraging in Colombo en Aden, het konvooi van het Suezkanaal net gemist, dagen langer in Genua. Marseille was ook al niet te vlug, een dag later dan het plan was van Barcelona. En nu die mist weer. Zondag voor de middag nog in Rotterdamdat was de laatste dagen bij elk gesprek naar voren gekomen. Ze waren ook al zo lang van huis en ze verlangden naar de eigen vertrouwde omgeving. Ze werden niet zo verwend als de coaster kapiteins, die al wat hun lief is aan boord hebben Toen die vrijdag even na middernacht iedereen die wacht-te-kooi had, wakker werd door de eerste zware dreun van de luchtfluit, werd er gegromd: Ook dat nog... daar gaat de zondag. Motoren op halve kracht, later nog langzamer. Elke minuut die naargeestige, diepe galm. Bene den op de plaat stonden ze klaar om op de seconde te manoeuvreren als de brug dat zou bevelen. De „ouwe" kwam op de brug en bleef er. De radar permanent bezet door een van de stuurlieden. Dubbele wachten, dubbele uitkijken. Want we kwa men in druk bevaren water. Naast ons, aan stuurboord zat op korte afstand een tanker, een meeligger. We zagen hem op de radar, later toen het zicht iets wijder werd, kwam zijn silhouet in het nu wel erg traag aan- kruipende daglicht even uit de nevel los. Hij zette er weer een beetje de sokken in. Een paar uur later waren we hem kwijt. Dertien uur mist. Geen greintje landver- kenning. Alsmaar, tastend verder varen, verder het Kanaal inkruipen. Een klieme- rige witte en natte dampdeken die ons toedekte, kil, onaangenaam en irriterend. Wie bij de navigatie was betrokken, stond gespannen op post. Ogen begonnen te tra nen van het afmattende ingespannen staren in de mist. En ook de gehoororganen werk ten op meer dan volle kracht. Nog in de nacht hadden we de log uitge vierd. Tot nu toe was het aantal afge legde mijlen gedistilleerd uit het aantal slagen dat beide motoren hadden gemaakt. We hadden daarvoor een speciale tabel. Nu kwam de patentlog weer in actie, ge moderniseerd door een elektrische over brenging naar een aanwijzer in de kaar- tenkamer zodat het aloude „loghalen" aan het eind van elke wacht, een speciaal wan delingetje voor de leerlingen naar het ach terdek om het klokje af te lezen, niet nodig was. Die hele morgen bleef de mist hangen. Sparks verliet zijn hut en kwam in de kaartenkamer bij de radio-peilen Elk uur wist hij een juiste standplaats uit de ether te puren. Die lag altijd even ten. zuiden van de koerslijn. Maar we wisten dan ten minste precies waar we zaten., al keek je al die uren op nog geen vijftig meter rond om tegen een grijze muur en zag je alleen wat water rond het schip, 's Middags om 1 uur kwam er een licht briesje. De zon brak aarzelend door, de mist scheurde van een. Manoeuvreersnelheid.... 10 mijl. En wat later toen het zicht vrijwel normaal coooooocooooocooooooooocxooooooooocoooooooocooooooooooq; DOOOOOCXXÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO was, draaiden de motoren volle, kracht. We staken het Kanaal over, recht op de Needies aan. Stroom mee. Zeventien mijl per uur. Om 6 uur op de zaterdagavond draaiden we de Solent binnen. Een kleine kustvaarder, rood-wit-blauw vlaggetje op de kampanje, schoof ons voorbij. Een Groninger, zei de „ouwe". Je kan zien dat we weer onder de mensen komen. Iedereen gunde hem dit tikje streek-ch^u- vinisme. Om 7 uur ging „de spijker erin" of dui delijker gezegd, de Garoet ging voor anker op de rede van Cowes. De tender kwam langszij. Twee uur later waren alle Engel se passagiers op het scheepje overgegaan gevolgd door al hun bagage en twee auto's. Anker op naar huis. Maar de beker der tegenslagen hadden we nog niet tot de bodem geledigd. Het was heiig, onheilspellend voor die laatste 200 mijlen. Chinese wacht, beval de „ouwe". Toen ik-om middernacht op de brug kwam, was het zicht nog een paar mijl. Even later sloeg de wereld weer dicht. Die vier uren tot het daglicht kwam, daar vrij dicht onder de Engelse wal met een intens scheepvaartverkeer dat maar in die dikke mist verder scharrelde, wa ren barstensvol zorgen. Iedereen was ge spannen. De 2e stuurman aan de radar, de 4e stuurman en twee stuurmansleerlingen ook op de brug. En als centrale figuur, die de volle zorgen en verantwoording van de mistnavigatie op zich nam, de „ouwe", die weer een paar uurtjes ging breien aan de dertien misturen die hij net achter de rug had. Bij hem kwamen alle waarne mingen binnen. Even op bakboordsboeg op 5 mijl afstand verscheen op de radar een echo waarvan de peiling niet veranderde. Een schip dus dat recht op ons af kwam. Het werd vier mijl, drie mijl, twee mijl en nog geen verandering. We gingen krui pen. Horen jullie hem nog niet? Niets te horen, kap'tein. Alleen aan bakboord, even achterlijker dan dwars, die meeligger. Eén mijl. Dee-ie nou maar een bek open. Toen, vlakbij aan bakboord; een schril fluittoontje. Daar was-ie. En hij zakte lang zaam naar achteren af. Het licht van Beachy Head we heb ben het niet gezien. Om half 3 gelukkig even een pinkelend stipje.... het licht schip Royal Sovereign, Peiling in de kaart gezet. En ineens was het zicht weer drie mijl. Overal om ons heen de lichten die we tevoren niet zagen, alleen maar van de radar in onze buurt wisten. Aan stuur boord een groot Amerikaans mailschip dat in een zee van licht onis voorbijstoof. Even op bakboordsboeg een groen vuurtje. Die móet voor ons wijken. Maar hij week niet. Hard bakboord, beet de „ouwe" de roerganger toe. We gierden weg, achter langs dat groene vuurtje, een kleine coaster. Weer viel het zicht weg. Weer begon dat kat en muis- spelletje met elke minuut de lange dreun van de fluieen geluid dat je op den duur murw maakte. Het radarscherm, nu voor zien van d-e plotter omdat je het anders niet kan bijhouden, liet het zien.... voor ons binnen een afstand van tien mijl niet minder dan 34 schepen. Meeliggers en tegenliggers. Overal rondom in die akelige leegte waar dat dampgordijn hing, het ge steun, geloei en getemperde gebrul van schepen, schepen met mensen op de brug die het gevaar als tastbaar om zich heen voelden, ook al konden ze op een radar scherm kijken. Om 4 uur mochten we voor een paar uurtjes plat gaan. En zo kon de grommen de stem van ons eigen schip niet aan onze oren tateren, door alle schotten en deuren heen, of we zonken prompt weg in een loodzware slaap. Maar voor één was er geen aflossen bij. „Ons „goeie wacht" toen we ons lieten zakken, had voor de „ouwe" nog meer betekenis dan anders. Maar goedvan die morgen 8 uur af toen we weer opkwamen, met dikke ogen door te kort aan slaap, liep het eens mee. Sandettie-lichtschip. We gingen de Noord zee in. Drie tot vier mijl zicht. manoeu vreersnelheid. Dat kon toch om 3 uur voor het zeegat worden. Een paar uur later het lichtschip Noord-hinder. Windstil, heiig, Om 3 uur voor de Waterweg. Dan kunnen we nog met het avondeten thuis zijn. Willem kreeg visioenen van nieuwe ha ring en aardbeien met slagroom. Sisal, die natuurlijk heel ander heette maar wiens lichte haarkleur hem de bijnaam sisal had bezorgd (naar de bekende vezelsoort), rekende al uit hoe laat hij thuis in War- „De spijker" is er in. De Garoet is bij Cowes voor anker gegaan. De Engelse passagiers gaan aan boord van de tender. mond kon zijn. En ook de kromme, lampie en de baas hadden zo hun rekenarijen. Eindelijk de Waterweg. Het Noorder- hoofd en het strand vol zondaigsvierders. Overal langs de kant familieleden van op varenden. Een spreekkoor van schelle meis jesstemmen „Rinus".... „Rinus". En onze jonge baas-timmerman die op de bak, klaar bij zijn ankers, glunderend die stem men van thuis over het water hoorde komen. Bij de stad de sleepboten en eindelijk de kade met weer tientallen begroeters. Na tweeëneenhalf jaar zwerven kwam een schip thuis. Mist. De log is uitgevierd. Een kleine groep belangstellenden uit IJmuiden en omgeving, voornamelijk zij, die de schilderkunst beoefenen als liefheb berij, hebben in het expositiezaaltje van „Felison" aan de Heidestraat een tentoon stelling georganiseerd, die zaterdagmiddag is geopend. Enkelen hunner, onder andere Eka Tho- den van Velsen en G. Bos, bezitten blijk baar een werkzaam penseel en een vrucht bare pen, daar zij respectievelijk 10 en 7 werkstukken hadden ingezonden. De heer L. J. Probst, die de tentoonstel ling als voorzitter van „Felison" opende, haalde in de herinnering de eerste ten toonstelling van eigen werk terug: Men had toen twee zalen nodig om alles tot zijn recht te doen komen, doch kwalitatief waren die inzendingen niet zo best. Na het bezoeken van verschillende tentoonstellin gen is men kennelijk maatstaven gaan aanleggen. Toen deze tentoonstelling werd opgezet, aldus de heer Probst, heeft men zich afgevraagd of het nu beter zou worden. Velen waren niet teruggekomen maar de jury had nóg geen gemakkelijke taak. Deze expositie mag gezien worden, meende de heer Probst en in di^ verband wees hij er op, dat Felison zo langzamer hand 'n belangrijke plaats inneemt in de ge meente. Hij besloot met de wens dat deze expositie velen genoegen mag verschaffen. Behalve dan de twee reeds genoemden hangt hier ook werk van Jur. v. Hesselin- gen, H. W. Koops, Jan van Vucht en J. Stam. Onder het ingezonden werk nemen de tekeningen een grote plaats in. Enkelen zijn niet te koop; anderen prijken met een Prijs. Zondagmiddag kreeg de Haarlemse po litie bericht, dat een bestelauto op de Ver- spronckweg te Haarlem het trottoir was opgereden, een tuinhek had vernield en tegen de voordeur van perceel nummer 15 was gebotst. De politie trof bij de auto een zevenenveertigjarige chemisch reiniger uit Velsen aan, die verklaarde, dat hij de auto bestuurd had. Hij reed in de richting van Overveen en doordat een naderende auto geheel op de linkerhelft was, zou hij naar links hebben moeten uitwijken. Daarna botste de auto tegen het hek. Nadat de verklaring was opgenomen is de man vertrokken. Later vertelden buren, dat de bestelauto bestuurd was geweest door een andere man, die vermoedelijk on der invloed van drank verkeerde. In sa menwerking met de politie van Velsen werd °en nader onderzoek ingesteld en aan gehouden is een tweeëndertigjarige che misch reiniger, eveneens uit Velsen afkom stig. Hij verkeerde onder invloed van drank en was bereid zich aan een bloedproef te onderwerpen. In het ziekenhuis aangekomen weigerde h" echter medewerking. De po litie heeft de zevenenveertigjarige man na der verhoord, die meedeelde, dat zijn col lega de bestuurder van de bestelauto was geweest en dat hij de schuld op zich had genomen. Het rijbewijs van de tweeëndertigjarige is ingenomen en de auto is naar de ga rage van de politie vervoerd. Machinegeweer ter begroeting van ongenode gasten Deense machinegeweren werden gisteren gericht op de vertegenwoordiger van een Noorse verzekeringmaatschappij, die be weert eigenaresse te zijn van de Noorse zeehondenvangboot „Jopeter", die de afge lopen winter in het ijs van Groenland door zijn bemanning in de steek is gelaten en die een week geleden weer ontdekt is. De bekende Poolvorser John Giaever, kapitein van de Noorse zeehondenvanger Polarbjoern meldde gisterenavond per radio dat toen hij de Jopeter naderde, hem verteld werd dat een gewapende wacht aan boord van het schip orders had te schieten op wie ook die zou trachten aan boord te komen. Officieren van het Deense marine-patrouilleschip „Teisten" bevestig den dit. Giaever stelde een onderzoek in en werd tegemoet getreden door een wacht met een machinegeweer. De directeur van de verzekeringsmaat schappij Ishavet, C. Moeller Christensen, zeide voorzichtig tegen een verslaggever van United Press, dat de Deense autoritei ten ongetwijfeld deden wat zij ais hun plicht beschouwden, maar hij onderstreepte dat aan kapitein Giaver slechts gevraagd was een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid de „Jopeter" te bengen en dat dit aan de Deense wacht is duidelijk ge maakt. Giaever heeft er tevens de nadruk op gelegd dat hij niet van plan was het schip te claimen door het te bemannen. Aan de Greenland Trading Company, een onderneming die eigendom van de Deense staat is, was ook verzocht door de verzeke ringsmaatschappij om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waarin de Jopeter gevonden was, zeide Moeller Chris tensen, maar het was niet duidelijk of het patrouillevaartuig „Teisten", dat de ge wapende wacht aan boord had gezet, han delde in samenwerking met de Greenland Trading Company. Moeller Christensen zeide dat de botsing kennelijk was voortgevloeid uit het feit dat kapitein Giaever niet kon bewijzen dat hij de eigenaars van de Jopeter vertegen woordigde. Maar het Deense optreden werd hier als onnodig grof beschouwd, hoewel algemeen gehoopt wordt, dat het misverstand snel opgelost kan worden. De „Jopeter" was onbeschadigd gevon den door de Deense poolvorser dr. Lauge Koch in een fjord aan de oostkust van Groenland, op slechts korte afstand van de positie waar het vaartuig verlaten was door de bemanning toen het in zwaar pak ijs was vastgeraakt. Vliegtuigen en heli copters van de Amerikaanse luchtmacht hebben toen met Noorse schepen samenge werkt om de bemanning van de „Jopeter" te redden. Geloofd wordt dat het de eerste maal is dat een opgegeven schip onbeschadigd is gevonden nadat het bijna een jaar aan het ruwe weer en het pakijs van Oost-Groen land is blootgesteld geweest. (U.P.) Na slechts een korte afwezigheid zijn er nu weer freesia's op de bloemenveiling. Voor deze zacht-geurende bloempjes werd f0,73 per bosje betaald. BRUSSEL (Belga) De Amerikaan Hiram Cantor die voornemens is schepen te bouwen, waarmee zesduizend passagiers tegelijk tegen lage prijs naar Europa kun nen worden vervoerd, laat in verschil lende Europese havens de mogelijkheden nagaan. De Belgische minister van Open bare Werken bestudeert het vraagstuk met het oog op de haven van Zeebrugge, waar geen reusachtige zeeschepen kunnen bin nenvaren. Dat kan echter verholpen wor den en de omvang van de uit te voeren werken wordt onderzocht. De eerste indruk is, dat het werk wel meevalt, aldus „Le Soir". Ook de duur der werkzaamheden zou niet al te lang zijn. De kosten worden op een goede honderd mil joen francs geraamd, maar men is van oordeel, dat die uitgave lonend zal zijn. Aangezien de installaties later toch aan het rijk ten goede komen, zou het rijk bereid zijn de kosten te dragen. De haven installaties van Zeebrugge zijn het eigen dom van een maatschappij, waarvan het rijk, de stad Brugge en enkele particulieren de aandelen bezitten. Na het verstrijken der concessie worden de installaties eigen dom van het rijk, dat overigens de maat schappij controleert via de dienst der waterwegen van het ministerie van Open bare Werken. Hotelkoning Cantor heeft bij zijn aan komst in Southampton verklaard dat hij overweegt Zeebrugge als eindpunt te kie zen voor de twee schepen van 90.000 ton die hij wil bouwen om Amerikanen voor vijftig dollar naar Europa te brengen. Cantor werd opgewacht door Reginald Biddle, de pleitbezorger van Southampton en door commander Robert Bristowe, de havenmeester van de oliehaven Milford Haven. Afwijzend het hoofd schuddend antwoordde Cantor: „Ik denk dat ik een betere zaak kan beklinken met België". Aangezien er maandagmorgen nu ook in Velsen-Noord een begin is gemaakt met de werkzaamheden ten behoeve van de Lek- waterleiding, zodat de firma Van Hattum en Blankevoort voor de buisleiding door het tracé van de Schulpweg een sleuf moest maken, werd gistermorgen het ver keer van en naar Beverwijk en van en over de „Sluisweg" geleid via het Strating- plantsoen en de Wijkerstraatweg. Op de hoek van beide wegen zijn tijdelijk ver- keersstrepen en grote borden geplaatst. Als uitvloeisel hiervan ontstond op de Wijker straatweg een ouderwetse verkeersdrukte, die door de politie binnen de perken werd gehouden. De ponten, die het in deze va kantietij d toch meer dan druk hébben als gevolg van de vele autobussen met vakan tiegangers, kregen maandag een extra por tie te verwerken, waarschijnlijk doordat vele bestuurders van personenauto's door de wegomlegging misleid worden. Gister avond ontstond er een opeenhoping van voertuigen op het noordelijke pontplein en om half zeven strekte de file zich tot voorbij de Corverslaan uit. Men hoopt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de Schulpweg donderdag weer voor het verkeer te kunnen open stellen. In de zondag op de atletiekbaan aan de Laan van Poot in Den Haag door de Haag se Atletiekclub gehouden Nederlandse estafette-kampioenschappen heeft de Su- omi-juniorenploeg een uitstekend figuur geslagen. Met Arie Langendoen, Frits Bus- scher, Jan Hurkmans en de Nederlandse kampioen 300 meter Piet G. Dekker wist de Suomi-jongensploeg op de 4x300 meter achter de uitstekende AAC-ploeg en Hol land (Leiden) een eervolle derde plaats te behalen met 2 min. 32.2 sec. De Velsense atleten werden voor deze prestatie afzon derlijk met een bronzen medalje beloond. Hoewel de 4x100 m. Suomi-damesploeg het niet tot de eindstrijd wist te brengen had de prachtige race van Tiny Hommes, Corry v. d. Wel, Rie Bakker en Ida Waas dorp het gevolg, dat het bestaande Suomi- clubrecord op deze estafette werd terugge bracht van 53.1 sec. tot 52.1 sec. De dames van het 10x100 m. team moesten met een tweede plaats in de serie genoegen nemen. Overigens was het jam mer, dat de Suomi-meisjes A wegens twee maal valse start van verdere deelneming werden uitgesloten op de 4x80 m. estafette. Velsen heeft ook de vierde ronde om de KNVB beker overleefd, want in de uit wedstrijd tegen LFC werd een alleszins verdiend gelijkspel bereikt. Het was een vrijwel gelijkopgaande strijd. De jeugdige krachten van Velsen weerden zich goed en hoewel LFC in de eerste helft het windvoordeel had, bleef Velsen dermate goed partij geven dat de Leidenaars geen overwicht konden ver krijgen. Met rust was de stand dan ook nog dubbelblank. In de tweede helft kon Velsen dank zij een doelpunt van Wolfs de leiding nemen, nul-een. Fel sloeg LFC terug en bij een vrije trap werd doelman De Graaf gepasseerd( één-één). Velsen kreeg het nu even zwaar te verantwoorden maar Nijs- sen en Bakkum, en in laatste instantie doelman De Graaf, weerden zich kranig en wisten te voorkomen dat de thuisclub het winnende doelpunt scoorde. Zo bleef de stand dus gelijk en door dit resultaat komt Velsen thans de vol gende week in het strijdperk tegen een semi-prof club, n 1. UVS in Leiden. Voor rekening van de Griekse reder Niarchos is vorige week in Barrow in Furness de 47.000 ton metende tankboot „Eugenia Niarchos" te water gelaten, een der grootste tankschepen ter wereld. D» tankschepenvloot van de Niarchos-groep bedraagt nu 47 schepen. Er zijn nog 28 schepen in aanbouw. De Eugenia Niarchos heeft een maximum laadcapaciteit van 630.000 hectoliter en is te groot om volbe- laden het Suezkanaal te passeren. Een vertegenwoordiger van de Niarchos- groep in Londen zei dat deze groep bij Vickers Armstrong nog orders had willen plaatsen voor 45 100 duizend ton, doch deze maatschappij kon met het oog op lo pende contracten deze orders niet aanvaar den. De Niarchos-groep heeft orders lopen voor bijna een miljoen deadweight ton. Na aflevering van deze schepen zal de vloot- omvang der Niarchos-groep ongeveer twee miljoen bedragen. Het weekeinde heeft voor de Rooswijk- honkbalclub twee nederlagen opgeleverd; zowel Rooswijk I- als Rooswijk 2-heren moesten respectievelijk in Neptunus en DSB met een punt veschil de meerderen erkennen. In Rotterdam kwam Rooswijk I wegens vakanties met niet minder dan vijf inval lers in het veld, maar desondanks stond de wedstrijd op een zeer behoorlijk peil. In deze strijd waren de slagploegen echter niet voldoende opgewassen tegen de werpers H. Corpeleyn (Neptunus) en Ed. Sauer (Roos wijk). Hier liet zich het gemis voor Roos wijk van de vaste teamspelers K. Heinen, F. Kooimans, A. Wedemeyer, H. Radsma en J. de Bie gelden. In de derde inning scoor de Brandenburg op een open stootslag van W. Corpeleyn het eerste Neptunuspunt, waarna in de vierde inning een tweehonk- slag van Stant en twee fouten van de Roos- wijker C. Honig voor een 20 Rotterdamse voorsprong zorgden. Eerst in de negende inning, toen het voor de Velsense ploeg te laat was om nog een gelijk spel te bereiken, was het C. Honig, die met vier wijd op het eerste honk kwam, het tweede honk stal en op een verre klap van Sauer, die de Nep- tunus-midvelder miste, thuiskwam en hier mede het enige Rooswijk-punt scoorde. Score: Neptunus 00110000- 2. Rooswijk 000000001 1. Werpersresultaten IICorpeleyn 12 x drieslag 9 x vierwijd 1 honkslag tegen. E. Sauer 10 x drieslag 3 x vierwijd 3 honk- slagen tegen. Veldfouten: Neptunus 1, Rooswijk 4. Rooswijk 2 Een ongelukkige en onverklaarbare be slissing van de veldscheidsrechter in de wedstrijd DSBRooswijk 2 (heren) was oorzaak, dat niet alleen de Velsense ploeg werd geïntimideerd en daardoor op het nippertje verloor, doch bovendien met deze laatste competitiewedstrijd tevens de kans op hef kampioenschap bijna zeker verloren is gegaan. Reeds in de eerste inning wist het Roos- wijk-team het tot twee punten te brengen in zijn voordeel. Deze stand bleef gehand haafd tot de zevende inning, waarin DSB vijf punten scoorde, welke score sterk werd beïnvloed door een grove fout van de veld scheidsrechter. Hoewel Smit bij een ge dwongen loop naar het tweede honk op een aangooi van de uitstekend op dreef zijnde korte stop J. Mulder zeker een meter te kort kwam, stelde de veldscheidsrechter vast, dat de DSB'er nog „in" was, zulks tot verbazing van beide partijen. De slagploeg van DSB profiteerde van de ontmoediging van de Rooswijkers en nam de kans waar met twee overigens mooie honkslagen, die nog een score van Vier punten opleverden. Weliswaar kwamen de Rooswijkers in de achtste inning nog terug om de stand op 65 te brengen doch de verder goede vel- ders van DSB lieten het niet verder komen. Score verloop: DSB 00100050- 6 Rooswijk 2201000020 5 Werpersresultcftén: W. Smit 8 x drieslag 2 x vierwijd 8 honk slagen tegen. K. Klesser 6 x drieslag 6 x vierwijd 6 honk slagen tegen. Veldfouten: DSB 2, Rooswijk 2 3. Wat niet voor mogelijk werd gehouden, is zondagmiddag door de tweede klasser WB tijdens de laatste voorronde van het toernooi om de KNVB-beker in Enkhuizen tegeh West-Frisia gepresteerd. De WB'ers hebben zich door een 11 gelijk spel ge plaatst in de volgende ronde, die hen vol gende week als nieuwe tegenstander Vo lendam zal voorschotelen. De wedstrijd in de Dromedaris-stad was niet groots te noemen, maar desondanks wist de Velsense ploeg bijna de gehele eerste speelhelft een zodanige activiteit te ontwikkelen, dat de West-Frisia-verdedi- ging en doelman Olrich vaak voor moeilijke problemen weden gezet. De aanvallen van WB werden over de vleugels geleid, waar bij vooral de rechtervleugel in het spel werd betrokken. Deze aanvallen misten echter voldoende afwerking om de Enk- huizers geheel uit balans te brengen. Tot dat na een half uur rechtsbuiten J. v. d. Linde de bal vrij speelde en voorzette. De Enkhuizer-doelman stopte de bal, maar net niet voldoende en het was de toegelopen halfspeler Kersbergen, die WB de leiding gaf (01). West-Frisia vond deze achter stand niet te accepteren en legde meer vuur in de aanval. Acht minuten later schoot Dangermond van grote afstand keihard langs Nieuwenihuijs (11). In de tweede helft probeerde West-Frisia op de volle winst te spelen met mooie aan vallen. De WB-vedediging waarin doel man Nieuwenhuijs, uitstekend bijgestaan door zijn achterhoede, een prima partij speelde, wist met moeite en slechts een enkele uitval stand te houden, zodat de eindstand ongewijzigd bleef en WB de volgende ronde had bereikt. Naar „Hervormd Beverwijk" meldt, zal de bouw van de kerk in wijk III (hoek Noor- derwijkwegPopulierenlaan) vermoedelijk in 1958 kunnen beginnen. De restauratie van de grote kerk zal bin nenkort aanvangen met de aanleg van de nieuwe verwarming en de bouw van een nieuwe consistorie. VEILINGBERICHT 13 augustus Andijvie f 0,15—f 0,40; sla f 0,04—f 0,15; spinazie f 0,18f 0,41postelein f0,23f0,46; doperwten f 0,55—f 0,86; sperciebonen f0,55 f 0.93; snijbonen f 0,76f 1,45; tuinbonen f 0,15f 0.35; bospeen f0,18f0,42; waspeen f 0,13—f 0,38; rode kool f 0.12—f 0,21; groene- kool f 0.31f'0,35; prei f 0,23f 0.45; tomaten f 0,22f0,63; komkommer f 0,12f0,22; bloemkool f 0,32f 0,78. WIJK AAN ZEE VERKOOPDAG HERVORMDE VROUWENVERENIGINGEN De beide Ned. Hervormde vrouwenvereni gingen te Wijk aan Zee hebben in de con sistoriekamer van de kerk een gecombi neerde verkoopmiddag en -avond gehouden die zeer goed is geslaagd Zeer veel goede ren werden hier aan de „man" gebracht die de dames in hun vrije tijd hebben ver vaardigd. Op maandag kwamen in IJmuiden binnen: Giam Battista van Monrivia. Westland van Hamburg. Bomma van Skiën, Daje Böhmer van Malagos. Ilias van Gothenburg. Cottica van Plymonuth. Clangula van Liverpool. Whitsum van Swansea. Grebbestroom van Liverpool. Spurt van Kalmar. Chi Lung van Baltimore. Oostzee van Haukipudas. Cumul lus van Rotterdam. Leuvehaven van Malmö. Bretland van Klaipeda. Vertrokken zijn: Netherlands Coast naar Rotterdam en de Cumullus naar de Noord zee. Gistermiddag tegen zes uur heeft het eerste Chinese schip na de oorlog IJmui den aangedaan op weg van Baltimore naar Amsterdam. Het was de 7252 ton grote Chi Lung uit Keelung, een mooi motorschip, dat kolen vervoerde en onder nationalistisch-chinese vlag vaart met een 46 koppen tellende ge heel Chinese bemanning. Op de redding- vlotten was de naam in karakters aan gegeven. Het merendeel der bemanning hoort thuis op Formosa. Nadat maandag een H. Mis werd op gedragen voor de zusters van de H. Hart school te Wijk aan Zee, waarbij alle leer lingen aanwezig waren, werd in het school gebouw later afscheid genomen. Als eerste voerde het woord pastoor B. J. van der Lintlen in zijn functie van voorzitter van school- en kerkbestuur. Hij sprak vele woorden van dank aan het adres van de scheidende zusters en noem de in het bijzonder de naam van zuster Hillegonda, die zich meer dan twintig jaar aan het onderwijs in de badplaats heeft gewijd. De inspecteur bij het lager onderwijs de heer G. G. C. Vernooy, betreurde het dat de zusters door omstandigheden waren ge dwongen het onderwijs in Wijk aan Zee te verlaten. Hij hoopte dat de vertrekken- den in hun nieuwe standplaats met even veel succes bij het onderwijs zullen wer ken. Tot besluit dankte de heer P. Heynis de zusters voor alles wat zij hebben ge daan en wees nog op de goede verstand houding waarin alles is geschied. De zusters ontvingen nog vele geschen ken die zij in dank aanvaardden. In café „De Zon" heeft de Wijk aan Zeese bridgeclub wederom een drive gehouden ten gerieve van de badgasten. Ook hier voor bestond een grote belangstelling. De uitslag werd als volgt: Groep A: mevr. Groen-de heer Schaa- per 40 punten; 2. Schuurman-v. d. Linde 36 V» pnt.; 3. v. d. Lee-Koopman 33 pnt.; 4. de heer en mevr. Majoor 31 */a pnt.; 5. dames Van Son-Dobber 31 pnt.; 6. de heer en mevr. Spijker 30'/2 pnt. Groep B: 1. dames v. d. Lee-Koopman 36'/2 pnt.; 2. de heer en mevrouw Alessie 35V2 pnt.; 3. de heer en mevrouw v. d. Heuvel 35 pnt.; 4. dames v. d. Cappelle 32 pnt.; 5. Wessels-v.d. Cappelle 29V2 pnt.; 6. de heer en mevrouw Van Muyden 29 pnt. Groep C: 1. Tabak-Kleyn 50 pnt.; 2. da mes Reymer-De Vries 41 pnt.; 3. mejuf frouw v. d. Putten-de heer v. d. Elzen 38V2 pnt.; 4. mevrouw Koetsen-de heer Metze- laar 38 pnt.; 5. de heer en mevrouw Mole naar 36'/2 pnt.; 6a de heer en mevrouw Bleyendaal 35'/2 pnt. Op de Beverwijkse groenteveiling werd maandag de eerste groene kool aangevoerd, waarvoor maar liefst f 0,34 per kilo werd betaald. 99 ADVERTENTIE alles voor de amateur 99 Kennemerlaan 5 - Telef. 5705 DINSDAG 14 AUGUSTUS Felison: Tentoonstelling Heidestraat 1921 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30—12 en 14—16.30 uur. Thalia: 20 uur, De hel van Dien Bien Phoe. Rex: Geen opgaaf. WOENSDAG 15 AUGUSTUS Felison: Tentoonstelling geopend van 14—17 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Thalia: Als dinsdag. Rix: Geen opgaaf. DINSDAG 14 AUGUSTUS Kennemer Theater: 19 en 21.15 uur, „Men sen zoals jij en ik". Luxor Theater: 19 en 21.15 uur: „Carla, de zondares van het eiland". K.S.A.: 20 uur. Tafeltenniswedstrijden. Marktplein: 20 uur. Concert Show Accor deonorkest „P Klavierschippers". Kuenenplein: 20 uur, Lunapark. Kiik a?.:-! Zee: Ned, Herv. Kerk, 20 uur, Zomeravondconcert, organist de heer G. J. Moed. R.K. Leeszaal: uitleenbibliotheek van 1518 en IE -20 uur; lees- en studiezaal van 15—18 en 1P—21.30 uur. Wijk aan Zee: filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 1011 en 1718 uur. WOENSDAG 15 AUGUSTUS Bioscopen: Als dinsdag. Openbare Leeszaal: geopend van 1517 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend vari 15—16 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening, van 15.15—16.45 uur. R.K. Leeszaal: uitleenbibliotheek van 1013 uur; lees- en studiezaal van 1013 en 15—18 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6