Nationaal centrum wil ook in de IJmond meehelpen aan „vorming' Rouw over Marcinelle Een „wolk van een schip" als eerste aan toeristensteiger Vijftigduizend manden bloembollen zijn vorige week in Lisse geveild In september start een Instituutdat gelukkige mensen hoopt af te leveren 1 neven aan de redactie Veel variëteit in soorten en prijzen Feest in Beverwijk DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 BEDRIJFSJEUGD EN „HET LEVEN" Nattigheid bedierf het Beverwiikse feest Demonstraties op Halve Maan' gingen niet door Levend bont in etalage aan de Breestraat 1 Onassis-belangen in de V.S. op wettelijke grondslag IJmuider Harmonie concer teerde in de badplaats Hoe de duiven vlogen <3 Propaganda-avond van de KNZHRM OOOOOOOOOCCOCOCXX)OOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXX)(X>OOOOCOOOOCXD< Radar maakt sneller vaart op de Rijn mogelijk WIE AAN EEN DESKUNDIGE op het gebied van „vormend onderwijs" voor de jeugd in de bedrijven zou vrageneen definitie te geven van dat onderwijs, krijgt meestal eerst een licht wenkbrauwfronsen ten antwoord en dan komt er, wat haperend: de geestelijke, zedelijke en lichamelijke vorming van de jeugdige werknemers door het geven van „cursussen" (vooral tussen aanhalings tekens) in bedrijfstijd en buiten de bedrijven"En daar komt dan achter aan. „Het is beslist niet schools, helemaal niet.Daar ligt eigenlijk het zwaarte punt van deze opzet, die een ernstige poging waagt de jeugd wat meer mee te geven op het levenspad dan een Wild Westfilm voor de zondagmiddag, een stripverhaal voor de regenachtige- en een slenterpartij langs Kennemerlaan of Breestraat gedurende de droge avonden. Die proberen wil, ernstig proberen, de jonge opgroeiende mensen in contact te brengen met levensproblemen, die ook hen raken. Want zij weten meestal geen raad met zichzelf en de maatschappij rondom, reageren een gedeelte van deze radeloosheid af in wat men „vandalis me" pleegt te noemen en vormen een probleem voor ouders, opvoeders en politie agenten. Een voorbeeld kan zulke dingen wellich het beste onder woorden brengen een voorbeeld uit Eindhoven, waar uiteraard dit „vormende" werk ook is aangepakt te midden van een snel-groeiende arbeiders jeugd. Daar staat aan een eindeloze lo pende band een knaap van vijttien jaar. Elke minuut begint een nieuwe handeling voor hem, die na een dag een zéér oude handeling is geworden en na een week een geestdodende manipulatie, waarin dit kind beslist zijn levensdrang niet kwijt kan. Hij kan niets tenminste, dat denkt hij zelf en als hij op een karaktervormende „cur sus" weer tussen aanhalingstekens komt, waar hem gevraagd wordt, of hij wellicht met staal, of hout, of boetseerklei „iets wil proberen te maken", zwijgt deze knaap stug „ik kan helemaal niks alleen maar eens in de minuut een schroefje vastzetten van weet ik wat voor apparaat, dat weet ik waarvoor dient ert weet ik hoe veel moet kosten". NA LANG PRATEN krijgt de leider van het instituut eindelijk een brok klei tussen zijn handen en dan gebeurt het wonder lijke: deze jongen kneedt in gedachten een arbeiderskop uit die grijze massa en vormt de diepliggende ogen naar het voorbeeld uit zijn onderbewustzijn een oom wel licht of een collega. Als het klaar is, wil hij het inéén slaan „ik kan toch immers niks", maar de leider weet het te redden. Het wordt gebakken en men zal proberen deze knaap met zijn talent ander, beter werk te geven wellicht een beurs te bezorgen voor verdere ontwikkeling van zijn aanleg. DIT IS EEN EXTREEM voorbeeld en het zal weinig voorkomen, dat er plotse ling een natuurtalent ontdekt wordt tussen de jeugd, die aan werkbanken of precisie- boren staat of in smederijen het ijz.er uit het vuur haalt. Maar het tekent wel de op zét van de instituten, zoals het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd ze mo menteel links en rechts in den lande ge stalte geeft. Namelijk: wat meer geluk te leggen in en wat meer te schaven aan dc persoonlijkheid van de groeiende mens. Het is een zaak, die niet alleen de jeugd zelf aangaat, want zowel de werkgevers als de werknemers, bedrijfsdeskundigen als andere belanghebbenden en zelfs alleen maar belangstellenden uit verenigingsbe sturen zitten in het presidium van de (nog veelal naamloze) plaatselijke afdelingen die dit Nationaal Centrum rondom zich heeft gegroepeerd. De werkende jeugd wordt door dit Cen trum opgevangen verder gebracht dan zij door haar werk kan komen, vooral In kwesties, die het leven zelf raken. Denk daarbij niet aan moeilijke filoso fieën of sterrekunde, maar wel aan vrije tijdsbesteding, aan het vervaardigen van kleine huishoudelijke dingen, aan liefhebbe rijen en aan wat meer teamgeest, die zo gemakkelijk is op te kweken op basis van hun aangeboren solidariteitsgevoel. AAN VOETBAL EN ZWEMMEN en aan het ontplooien van de eigen gedachten. Want dat laatste is belangrijk in dit werk: het ontplooien van de eigen gedachten. De lagere school heeft veelal voorgekauwd en opgedrongen, heeft in de meeste gevallen goede uitzonderingen daargelaten, die er gelukkig in de IJmond steeds meer zijn aan te wijzen, nimmer de kritiek of de dis cussie uitgelokt over bepaalde onderwerpen Het bestraffende rode potlood was nét iets te' heilig voor vele kinderen, die het misschien niet verder dan tot de vierde klas brachten en sindsdien een sombere af keer van elke vorm van school hebben ge kregen. Vandaar dan ook, dat men de „vorming" van deze jeugd door dit Nationaal Centrum in het geheel niet langs schoolse banen wil leiden, maar volkomen tegen de achter grond van het vrije individu. De inhoud van de cursus, die gedurende twee jaren een half uur gaat vergen (en dat is dan een half uur in de tijd van de baas, maar buiten het bedrijf) is dan ook bepaald niet aan een programma gebon den, al zijn er natuurlijk enige vuistregels in te ontdekken. Zij wordt mede overge laten aan de positie van de „leerlingen" én aan het inzicht van de leider. Men wil deze ganse materie afstemmen op de behoefte van de jeugd binnenkort óók door het „Vormingsinstituut IJmond", dat medio september met zestig jongens op dreef hoopt te raken onder leiding van de IJmui- denaar Joh. van der Schoor. Een vaste plaats is nog niet gevonden, maar dat is tegen die tijd wel voor elkaar Liever nog heeft men twee of drie plekken, waar de jeugd één keer in de week bijeen kan komen om van voorlopig drie „leiders" in allerlei nuttige en interessante zaken „onderricht" te krijgen. Alles nogmaals nadrukkelijk tussen aanhalingstekens. Onze taal heeft nu eenmaal nog geen woorden voor onderricht, dat geen schoolsheid kent en een cursus, die geen dwang achter zich heeft. Naast de vorming van het karakter ook rle handvaardigheid en de sport, naast de lessen, die de bedrijfsscholen of de am bachtsscholen geven of gaven ook de steun agn de persoonlijkheid en het bijbrengen van kleine liefhebberijen, waarmee de mens immers vaak zijn gelukkigste uren slijt. ER ZULLEN NOG GENOEG MOEI LIJKHEDEN te ovenvinnen zijn, want denk alleen maar eens aan de jeugd, die niet op de grote bedrijven werkt de grote groep bijvoorbeeld van „on geschoolden", die niet op de ambachts school of de bedrijfsvakschool te vangen is en toch heel veel nut kan hebben van dit vormend ondenvijs. Het zal vreemd zijn, dit werk. Want de problemen kunnen zo bijzonder ver uit- eenliggen binnen het bestek van een half uur „les". Albert Schweitzer en de Tour de France bijvoorbeeld, maar dan beiden een tikkeltje uitgediept tot op hun beteke nis voor de samenleving en het individu. Een gespreken een uitwisseling van gedachten; een peiling van de belangstel ling met af en toe eens een „gangmaker" in de persoon van een deskundige, die de knapen op een bepaald onderwerp bindt en een diskussie op gang brengt in de hoop, dat de jongens de samenhang der dingen gaan zien en daardoor hun positie in het bedrijf en het leven gaan erkennen als een nuttige en niet als een onbetekenend raadje zonder meer. Dank zij een debatje over de gele trui of Lambarene. HET DAGELIJKSE LEVEN zal moeten b 1 ij v e n leven in deze halve urende ramp van Marcinelle zou aanleiding kunnen zijn tot een beschouwing over het mijnwezen en een uitstapje naar de eigen situatie in fabriek of werkplaats. Niet uitgaan van abstracties dus, zoals de intellectuele me thode het laren lang heeft gedaan met het gevolg, dat de gemiddelde HBS-er bijzon der levensvreemd tegenover de maatschap pij kwam te staan. Maar uitgaan van de werkelijkheid, aanknopen bij het leven zelf en de realiteit van dat leven. Dat bergt dus het gevaar in zich, dat er bepaalde levens beschouwelijke zaken worden geraakt, die op deze „school" niet thuishoren en er dus ook niet zullen voorkomen. Daarvoor wil het Centrum de geestelijkheid blijven in schakelen. Gisteravond bleek het weiland aan de Halve Maan zo drassig te zijn geworden, dat het feestprogramma beter gewijd had kunnen zijn aan water-steltlopen of mod- der-skiën. In elk geval konden de aange kondigde demonstraties in jiu-jitsu, wor stelen en gewichtheffen geen doorgang vin den, zodat deze avond-feesten afgelast wer den. Op een nader bekend te maken dag zullen de demonstraties toch gehouden worden. HET IS EEN MIDDEL, deze „vorming om uit de „massa" weer mensen te maken, mensen met een gevoel voor eigenwaarde, die hun natuurlijke agressiviteit niet langer botvieren op allerlei vervelende dingen, maar op iets positiefs. Die weer weten vra gen te stellen, nadat het onderwijssysteem hen dit veelal afleerde en die zich er van bewust worden, dat „ze zo stom niet zijn als ze er uit zien". De ongebruikte en deels ook onbruikbare kennis van vele uren Lager Onderwijs blij ven terzijde de nodige en nuttige kennis van het leven en de levensomstandigheden van zichzelf en anderen komen er voor in de plaats. Helaas is het nog niet zo ver, dat alle richtingen in ons land verenigd zijn in het Nationaal Centrum, maar de greep strekt zich toch ver genoeg uit van uiterst „links" naar uiterst „rechts" om succes te ver wachten, als na enkele jaren dit „IJmond Instituut" het experimentele stadium voor bij is. J. F. i^COOCOOOCOOOOCCOOOOOClOCXSCOlXJOOOOOOCOCOOOCOOOOOOOOOOOOOOr 0 3 q In een van de etalages aan de Bree- straat te Beverwijk liep in de nacht van i zondag op maandag wel een heel vreem- de etaleur rond. Om kwart voor twaalf kwam een dame op het politiebureau j vertellen, dat er in een van de etalages j een bunzing liep. Bij onderzoek bleek het beest evenwel een kostbare nerts te zijn en de politie heeft toen de heer Klarenaar te Heemskerk opgebeld en i gevraagd of hij een nerts miste, dan 3 wel of hij bereid was dit dier te vangen. Met een vangkooi gewapend 8 3 trok de heer Klarenaar er op uit en het J i duurde niet lang of het beestje was ge- 8 gvangen. 5 XXXXXDCOOOOOOCX!OOCXOOOOOOOOOCXDOOOCXDOOCXX)C»OOOCXDOOOOOOOOOO WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben de bepalingen bekend gemaakt van een definitieve regeling met de belangen in de Verenigde Staten van de in Griekenland geboren Argentijnse scheepsmagnaat Aristotle Onassis. Volgens een eerdere regeling moesten de rederijen van Onassis aan de Amerikaanse regering zeven miljoen dollar betalen en wijzigin gen aanbrengen in leiding en eigendom van deze maatschappijen, om te voldoen aan de eis van het ministerie van Justitie, dat het maatschappijen van Amerikaanse staatsburgers zijn in de zin van de Ameri kaanse scheepvaartwetten. Volgens de bepalingen van een trustakte, waaraan de Onassis-belangen uitvoering hebben gfegeven, is een meerderheidsbelang in een aantal van de door Onassis gecon troleerde maatschappijen de U.S. Petro leum Carriers Inc., de Victory Carriers Inc., de Western Tankers Ine en de Trafalgar Steamship Company die 21 onder Ame rikaanse vlag varende schepen bezitten, overgedragen aan de Grace National Bank te New York als trustee. Elk van deze maatschappijen zal thans een nieuwe raad van directeuren krijgen. Vier van de vijf directeuren zullen Ameri kaanse burgers zijn, die de trustee als con trolerend aandeelhouders zal benoemen. De trustakte stelt de trustee in staat een programma uit te voeren voor de bouw van supertankschepen in de Verenigde Staten, waartoe oorspronkelijk Onassis, die als Argentijns onderdaan in Monaco woont, het initiatief had genomen. Wanneer een dergelijk programma wordt uitgevoerd, moet het echter worden goedgekeurd door de United States Maritime Administrator en voldoen aan de eisen, welke deze nodig acht te stellen. Werd tot nu toe volgens ons lekenverstand een cu mulus oftewel stapel wolk uitsluitend aange troffen bij schoon weder, het verschijnen van de „Cumulus" het weerschip van Rijksluchtvaartdienst en KNMI, heeft deze klas sieke stelling wreed onder steboven gekegeld. Want het regende gistermiddag hard inplaats van de ge wone zachte 1956-regen, toen de vijfduizend tonnen uit de naargeestige nevelen boven zee en kust opdook, om als eerste passagiers schip aan IJmuidens nieu we toeristensteiger vast te maken. Het was een passagiers schip, dit weerschip en het was geen weerschip, want het was gistermiddag be slist geen weer, toen de passagiers van het weer schip op de toeristensteiger klommen. Dat zat zo: personeelsle den van het befaamde in stituut in de Bilt, dat in deze natte moesson met krachtig optimisme hier en daar wat regen durft te voorspellen, terwijl dan la ter blijkt, dat er alleen hier veel regen valt, hebben met de „Cumulus", de wonderlijke kruising tus sen een „Bilt" en een boot, een uitstapje op de Noord zee gemaakt, teneinde na te gaan hoe op zee de ge gevens worden gefabri ceerd, die zij aan de vaste wal tot de bekende be trouwbare weerberichten moeten ombakken. Dat het geen mooi-weer- reisje is geworden, was op de pipse gelaten van de KNMI-ers duidelijk te aanschouwen maar dat was tenslotte hun eigen schuld, naar men op de toeristen steiger boudweg verklaar de. Het heeft dus na de „Os lofjord" niet mogen zijn, dat het eerste schip, dat IJmuidens toeristensteiger, zo zorgzaam lichblauw ge schilderd en van zulke fraaie meerstoelen voor zien, met fanfares en een menigte fleurige toiletjes werd ingehaald daar waren gisteravond tegen zessen slechts enige drui pende ambtenaren van Rijkswaterstaat mitsgaders IJmuidens havenmeester en een mokkende toerist, die dreigend de vuist hief tegen het schip met zijn oranje-schoorsteen dat wel mede verantwoordelijk móest zijn voor zijn spit en natte voeten. Meer niet. Geen IJmuider Harmo nie en geen „steigerko ningin", die bij een ware inwijding van dit trotse bovenwerk buiten de Zui- dersluis zo wonderwel had gecontrasteerd tegen het frêle blauw van het sier lijk hek. Alleen maar die paar verregende lieden. Wij spraken over „me ren", maar zo vlot ging het nu ook weer niet met de stapelwolk, want nadat zij zachtkens op de steiger was afgedreven, naar van wolken verwacht mag worden, en met behulp van een springetje contact had verkregen met de weste lijke stoel, bleek de lelijk- weer-schipper van dit weerschip een depressie te krijgen, door te willen sto men en dus, naar een iege lijk aannam, om te willen draaien, opdat bij het ver trek de „Cumulus" rech- tevoort tussen de pieren zou kunnen verdwijnen met z'n lelijke weer inge pakt in grote plastieken zakken. Niet deze „Cumulus". Toen het half zeven ge worden was, lag hij met de neus ontevreden op de Oostelijke meerstoel en te gen zevenen wederom pre cies als in het prille begin, met dit verschil, dat er nu slechts veertig centimeter water tussen hem en de toeristensteiger was tegen de eerste keer wel vier honderd. Toen bleek, dat de bou wers van deze „Cumulus" nimmer op de nieuwe IJmuidense toeristenstei ger hadden gerekend, want het schip kon niet dichter bijkomen, zelfs al hield de kapitein bezwerend vol van wel. En de meisjes en knapen van het KNMI moesten het laatste stukje springen, om daarna de bus op te zoeken, die hen terug zou voeren naar hun U- trechtse haarsteden. De „Cumulus" is om acht uur weer vertrokken mooi weer zoeken. De IJmuider Harmonie heeft in Wijk aan Zee een tweetal concerten gegeven, die bijzonder in de smaak zijn gevallen. 's Middags werd gespeeld in het sanato rium „Heliomare" waar de hier verpleegde patiënten de musicerenden na elk nummer een ware ovatie brachten. 's Avonds speelde men in „Oud Wijk aan Zee" en ondanks de minder aangename weersomstandigheden was nog een talrijk publiek op de been. Weinigen echter ble ven tot het einde toe, ondanks het feit dat het programma snel werd afgewerkt door dat de tijd tussen de nummers zo kort mo gelijk werd gehouden. De Reisduif Met 246 duiven heeft de Beverwijkse post- duivenhoudersyereniging „De Reisduif" deelgenomen aan de wedvlucht van St. Quentin, een afstand van 310 km. De lossing geschiedde om 7 uur. De eerste duif werd om 10.54 uur geklokt. De laatste duif kwam vijftien minuten later binnen. De uitslagen waren: P. Gravemaker 1, 7 en 36; H. Hubers 2 en 42; P. Luyt 3 en 12; G. v. d. Winden 4; M. Niesten 5 en 16; P. v. d. Outenaar 6, 19 en 47; C. Hoeks 8 en 18; H. Zillig 9, 33, 34 en 41; S. v. d. Kolk 10 en 44; C. G. J. Dekker 11, 13 en 27; P. Dekker 14; R. Westrate 15, 24. 46 en 53; P. H. v. Minnen 17, 20, 31 en 38; G. Prapendaal 21; W. Tuyn 22, 30, 37 en 50; D. Stiemer 23, 28, 29, 51 en i 52; M. Riebeek 25; C. Westrate 26; L. Kleyn 32 en 40; H. Beentjes 35; P. v. Vuuren 39 en 45; A. Six 43 en 48; J. Demmers 49. Ons Genoegen De duiven van „Ons Genoegen" vlogen eveneens van St. Quentin (310 km.). In con cours 122 duiven, los 7 uur. Eerste duif 10.55 uur, laatste duif 11.09 uur. De uitslag was: F. Blommaerts 1 en 19; L. v. Gellekom .2; P. v. Dessel 3; R. Zoontjes 4; A. v. Son 5 en 7; N. Bakker 6 en 10; W. v. Wijk 8; GF. Hendriks 9; J. Eelzing 11, 14 en 22; Th. Kuyer 12 en 24; H. Exalto 13 en 17; F. C. Vos 16 en 18; W. de Raadt 20; J. Kra mers 21; J. Scheffers 16 en 23. (Verkort weergegeven) „Papierfabriek, pont en tunnel". Met be langstelling namen wij kennis van het ar tikel „Een nieuwe tunnel en een oude pont: eikaars aanvulling", in uw blad van 9 augustus jl. Zonder over de inhoud hiervan in dis cussie te willen treden, achten wij het wel juist, onder uw aandacht te brengen, dat op een enkel punt de schrijver van dit ar tikel naar onze mening niet goed was ge ïnformeerd. Onze onderneming heeft nimmer bezwa ren gehad noch gemaakt tegen het verleg gen van de pontverbinding naar de plaats waar zich thans de spoorbrug bevindt, noch tegen de daarbij behorende toegangsweg op de plaats van de huidige spoorbaan, westelijk van haar terreinen. Wel werd door ons bezwaar gemaakt tegen het reserveren van zeer waardevolle delen van ons bedrijfsterrein ten behoeve van een zeer onwaarschijnlijke tunnelver binding voor lokaal verkeer in de verre toekomst. VAN GELDER ZONEN Drie Italianen, twee Belgen en een Pool zijn maandagochtend in het massagraf bij de mijn „Bois du Casier" te Marcinelle ter aarde besteld. Een beeld van de kerkelijke plechtigheid die aan de begrafenis voorafging. Soldaten van het Belgische leger vullen zandzakken om daarmee het vuur in de mijn van Marcinelle zoveel mogelijk de pas af te snijden. Er zullen vorige week in Lisse naar schatting wel vijftigduizend manden bloembollen zijn geveild. Het waren hoofdzakelijk tulpen. Verscheidene kwekers zijn nog bezig de narcissen te rooien. In de hyacintenveilingen begint nu wat schot te komen. Hollands Bloembollenhuis veilde vrijdagmiddag meer dan 2400 manden. Er schijnen voldoende hyacinten te zijn of te worden verwacht, want hoge prijzen worden er niet meer voor betaald. De blauwe zijn, evenals verleden jaar het goedkoopst en sommige rose naderen ook al de minimumprijs. De witte .blijven boven de door het Produktschap voor Siergewassen vastgestelde rode streep, waaronder niet mag worden verkocht. Dit is zeer opmerkelijk, want twee jaar geleden nog waren ze volkomen onverkoopbaar. Dit is overigens niet alleen met de hya cinten het geval. Ook de witte tulpen kun nen zich al enige tijd in de belangstelling van de kopers verheugen. De enkele vroe ge tulp Witte Valk kostte op de veiling al f 10.80 per honderd. Deze wordt nog ge slagen door de darwintulp White Giant, die het tot f 11.30 voor zift twaalf bracht. De enkele late tulp Albino bracht het tot f 9.50. Het publiek schijnt dus op het ogen blik weer witte tulpen te willen hebben. Zwanenberg kwam op f 10.80. Rose is ook nogal in trek. Zo brengt de reeds sinds 1850 in cultuur zijnde Proser pine op het ogenblik f 16.20 voor zilft twaalf op en f 12.80 voor de iets kleinere zift elf. Hoewel Rose Copland eigenlijk meer naar het lila zweemt, rekent men haar toch tot de rose categorie. De export van deze tulp heeft dit jaar waarschijnlijk waf minder opgebracht, want deze qua op pervlakte grootste soort bracht nu slechts f 7.50 voor zift twaalf op. Verleden jaar om dezelfde tijd was dat f 10.50! Queen of Bartigons, een betrekkelijk nieuwe tulp, kwam op f 14.10. Dit „nieuw" zegt niet zo bijzonder veel, want in de prijslijsten van de veilingen ziet men ook zeer oude tulpen, met bij zonder aantrekkelijke prijzen voor de kwe kers. De enkele vroege tulp Couleur Car- dinaal bijvoorbeeld kost op het ogenblik 12 tot 14 gulden. De alleroudste enkele vroege tulp Keizerskroon, die reeds in 1760 werd vermeld, werd nog voor f 8.20 ge kocht. Deze oudjes doen het dus nog best. De pas vijftig jaar oude Brilliant Star be hoort nog steeds tot de koplopers, dit ty pische Kersttulpje, dat zich gemakkelijk laat broeien, kostte op de veiling f 13.60 voor de grootste en f 7.30 voor de kleinere soorten. De grotere uitgave: Brilliant Star Max kwam tot f 14.60. De dubbele vroege tulpen brengen ook hoge bedragen op. De kwekers schijnen ze niet meer zo graag te telen, hoewel prij zen als f 13.40 voor de goede Mr. Van der Hoef, f 13.10 voor Murillo en f 12.60 voor Theeroos er toch heus wel mogen zijn. Bij de enkele late tulpen komen derge lijke prijzen niet voor. Zij schijnen niet zo gezien te zijn, want alleen Mongolia en Mount Erebus kwamen ver boven de tien gulden met respectievelijk f 13.55 en f 12.20. De gele Mrs. Moon bracht het nog tot f9.80. Mrs. John T. Scheepers, een in Amerika graag gekochte tulp, bereikte de elf gulden, tegen verleden jaar f 9. Rode darwins De rode darwintulpen zijn aardig in trek. Koploper is hier de oranjerode Apeldoorn, die tot f 18.60 per honderd komt. City of Haarlem, een heel gewone tulp kost, op de veiling ingekocht f 10.60. Red Pitt komt tot f 9.80. Met Paul Richter zouden de expor teurs zich vergist kunnen hebben. Verleden jaar kostten ze nog f 8.50 en nu f 12.85. De donkere tulpen komen niet zo ver, Black Eagle en Queen of Night brengen nu f 8.10 en f 6.40 op. Bij de Mendeltulpen is Orange Wonder, een prachtige statige tulp, gekomen tot een prijs van f 13.20. Pink Trophy is met f 12.40 een goede tweede. Het is maar goed, dat er ook nog vele goedkopere variëteiten te krijgen zijn, want anders waren de bollen voor de eigenaars van een tuintje onbe taalbaar. Over het algemeen moet men wel rekenen op een gemiddelde veilingprijs van ongeveer acht cent voor exportkwali teit. Men kan het echter ook wel met wat minder doen. De Triumph-tulpen als Pink Glow kosten f 13.60, Roland f 13.20, de Lus tige Witwe f 12.20. Deze tulpen zijn echt niet bestemd voor een bosje tulpen van f 1 of f 1,25. Niet zo duur Het zal vele vrouwen plezier doen te vernemen, dat de bekende leliebloemige tulpen niet zo duur zijn op de veiling. Ze zijn al voor zeven en acht cent te koop, dus misschien valt de prijs in de winkels straks ook wel mee. Precies hetzelfde kan worden gezegd van een groot deel van de parkiettulpen. Ook van deze staan niet al te hoge bedragen meer op de lijsten. De bekende Orange Favourite en Orange Par rot kosten nu f 8.40 en f 9.40. Red Cham pion kost echter nog veertien gulden. De donkere Black Parrot komt tot f8.40. Over trompetnarcissen moet men niet te gemakkelijk denken. Meer dan twintig gul den inkoop voor Golden Harvest is voor de kweker echt een gouden oogst. Elf, twaalf, dertien, veertien gulden voor de grote maten is gewoon. De kleinere maten komen dan tot f 10. De andere soorten met kleinere cupjes staan ook stevig genoteerd. Ze variëren van 10 tot 14 gulden. In Ne derland zult u minder mooie voor wat minder geld kunnen krijgen. Later in het jaar worden ze wel wat goedkoper. In het Wijk aan Zeese botenhuis „Dr. Büller" vond wederom een filmavond plaats, georganiseerd door de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschap pij. Met betrekking tot het reddingwezen aan onze kust vroeg een film in twee ge deelten de aandacht. Allereerst werd be handeld de wijze waarop in vroeger jaren een redding plaats had met behulp van de roeireddingboten. Thans is alles gemoder niseerd, wat echter niet wegneemt, dat er nog een behoorlijk groot risiko aan verbon den blijft. De heer J. G. Witpen, chef-pro pagandist van deze maatschappij gaf een duidelijke toelichting en beantwoordde na afloop nog vele vragen. Medegedeeld werd dat de voorgenomen demonstratie op zaterdag 18 augustus geen doorgang zal vinden. Programma der feestweek-festivitei- ten voor hedenavond: Tafeltenniswedstrijden in de Jongens school aan de Galgeweg. „Klavierschippers" op de Markt. Orgel-zomeravond-concert in de Oude Dorpskerk te Wijk aan Zee. „Nieuw Leven" met het toneelspel „De grote race" in café „De Zon" te Wijk aan Zee. j Lunapark op het Kuenenplein. Alle voorstellingen beginnen om 8 uur. WOENSDAG: Vanaf 9 uur v.m. zijn er op de woens- dagmarkt versierde kramen met volop j muziek. Om 2 uur worden er in de Iepenlaan rolschaatsen-wedstrijden gehouden voor kinderen, georganiseerd door de Speel- tuincentrale. De verkoopdag voor het Welfare-werk i van het Rode Kruis begint om 3 uur naast het ijsbuffet „Gerritse" te Wijk aan Zee, terwijl er om 2.30 uur een excursie naar de tunnelbouw wordt ge houden. Met een groot vuurwerk op de 5 Dorpswerde te Wijk aan Zee zal om half 3 tien het avondfeest worden besloten. <XXOO°OCOOCXXXX>OOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO «oriixooLCoonooooüoooc WEEKABONNEMENTEN dtenen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE "OQOOOOOOOOOQCXXXXXOXICXXXXXXXXXXXXXXXXOJOOCXXXXXXXXX (Van onze correspondent in Bonn) Het tempo, waarmee schepen op de Rijn kunnen varen, is sneller geworden sedert een nieuw rivier-radar-toestel in gebruik is genomen. Het is geheel anders van con structie dan de radartoestellen op zeesche pen. Ongeveer een jaar lang heeft men op een dertigtal schepen op de Rijn proeven genomen met dit nieuwe toestel, dat alles op een scherm projecteert wat op afstan den tussen de 800 meter en de tien kilo meter op de stroom te zien is. Cartografisch juist worden de loop van de rivier, de an kerboeien en eventuele hindernissen on der water, benevens alle rompen van sche pen in beeld gebracht. De koers van het schip wordt door een lijn aangeduid. Met behulp van dit toestel kan de vaart tussen Bazel en Rotterdam tweemaal zo vlug ge schieden als vroeger.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7