Ckefarine 4 PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Indonesische kranten stellen serie corruptieschandalen aan de kaak E Reservekapitein verdacht van schuldheling Wereldnieuws Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Uitvoerders van revolutie 1945" eisen onmiddellijke tegenmaatregelen Radio geeft donderdag TocU ió het zo WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956 2 Ernstig verkeerd" Geen beslissingen Vier atoomexplosies staan Zuid-Australië te wachten ADN roept namen, adres sen en telefoonnummers om van elf Westduitse rechters In hoger beroep een jaar tegen hem geëist Voorstellingen door de Nederlandse Opera Pastoor uit Frans dorpje spoorloos verdwenen Hij zou als zendeling naar Sovjet-Unie zijn vertrokken Motorrijder na botsing met auto overleden Kerkelijk Nieuws Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Vis belt aan Vogels zonder vleugels NJ DJAKARTA (ANP). Er gaat nauwelijks een dag in Indonesië voorbij, waarop de krantenlezer niet op de hoogte wordt gesteld van een nieuw corruptieschandaal, waarbij Indonesische regeringsambtenaren en soms hooggeplaatste autoriteiten zijn betrokken. Ambtenaren, die verantwoordelijkheid dragen voor overheidsgelden, heb ben in veie gevallen de hun toevertrouwde fondsen te eigen bate aangewend. Voor verscheidene rechtbanken lopen zaken tegen kassiers, die worden beschuldigd van verduistering van bedragen, variërend van enige duizenden tot enige miljoenen ru- piahs. Het is vice-president Moh. Hatta zelf geweest, die de waarschuwing heeft laten horen, dat Indonesië hetzelfde lot zou ondergaan als het China van Tsjang Kai Tsjek, indien niet spoedig een einde aan de corruptie wordt gemaakt. De voortdurende onthullingen over ge vallen van corrupte ambtenaren, omko perijen, smokkelarij, fraudes en knoeierijen met deviezen hebben in vele kringen cy nisme veroorzaakt, waarvan de hoofdarti kelen in de dagbladen van uiteenlopende politieke richtingen het beste bewijs zijn. De uitgebreide corruptie wordt in verband gebracht met de slechte financiële toestand van het land. De regering wordt in deze artikelen aangewreven, dat zij heeft nage laten krachtige maatregelen te nemen ter bestrijding van de corruptie en om de hui dige financiële en economische chaos te overwinnen. Onbekende jongeren, die zich „de uit voerders van de revolutie van 1945" noe men, verspreiden pamfletten in bijna alle grote steden op Java, waarin onmiddel lijke maatregelen tegen de corruptie wor den geëist en waarin de Chinese bevol kingsgroep in Indonesië wordt gevraagd de namen van de regeringsambtenaren te noemen, die zij hebben omgekocht. De „uitvoerders van de revolutie" vor men naar het zich laat aanzien een goed georganiseerde beweging. Hun pam fletten werden vrijwel gelijktijdig in Dja karta, Bandung en Semarang verspreid. En het feit, dat de invloedrijke, onafhanke lijke „Times of Indonesia" de regering heeft aangeraden in actie te komen, omdat anders „andere machten" haar taak zullen overnemen, is een aanwijzing, dat de in vloed van geheime organisaties niet moet worden onderschat. De „uitvoerders van de revolutie" zijn voor het eerst opgetreden nadat Han Swie Tik, een Indonesische staatsburger van Chinese afkomst, bij een ruzie die ontstond nadat hun auto's in botsing waren geko men, de legerarts kapitein Harjono ernstig letsel toebracht. Na het incident werd de autozaak van de heer Han met automati sche wapens bestookt door onbekend ge bleven personen, die pamfletten achterlie ten, waarin zijn leven werd geëist. Enkele dagen later waren op verscheidene huizen en gebouwen in Djakarta aanplakbiljetten aangebracht, waarin de Chinese zakenmen sen werd aangeraden de namen van rege ringsambtenaren te noemen, die zij hadden omgekocht. „Het is mogelijk, dat er geen wettig be wijsmiddel is om gevallen van corruptie vast te stellen, maar de snelle limousines en de nieuwe paleisachtige huizen van de regeringsambtenaren en de nieuwe zaken lieden terwijl de massa nauwelijks in staat is zich een bestaan te verzekeren ADVERTENTIE Een slagroomgebakje is heerlijk; Een vrouw met een „ton" is begeerlijk Maar lucht, zonneschijn èn Ook een DANTUMA-pen Zijn beslist voor elk mens önontbeerlijk Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Het arbeidsver- bod voor 14-jarige meisjes in het bedrijfs leven, causerie. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen, 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Prome nade-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Alt en piano. 14.35 Cabaret. 15.05 Platen. 15.15 Voor de zieken. 16.00 P'aten. 16.15 Voor dracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Regeringsuitzen ding: Nederland en de Wereld: Uitwisselings programma over Colombia, in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Radioscoop-reflex. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiophilharmonisch orkest en soliste. 21.10 Paganini in Padua!, hoorspel. 21.35 Interna tionaal Festival van het chanson te Venetië. 22.25 Platen. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursbe richten van New York en actualiteiten of platen. 23.2524.00 Lichte muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Omroeporkest. 14.45 Voor de vouw. 15.15 Lichte muziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.15 Instrumen taal trio. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ensemble. 20.55 Tijd om te leven, causerie. 21.45 Platen. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. Komedie om geld, film. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en platen. 14.00 Omroep orkest en solist. 14.30 Platen. 15.00 Klassieke muziek. 15.45 Platen. 16.15 Omroep-orkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Muziekfestival van de Sainte Chapelle te Parijs. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Symfonisch orkest en solisten. (20.10 -20.40 Klankbeeld). 22.00 Nieuws. 2.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. kunnen niet anders dan de ogen van de massa openen voor het feit, dat er iets ver keerd is, ernstig verkeerd", zo schrijft de „Times of Indonesia". De „Indonesia Raya", een ander onaf hankelijk blad, ging een stap verder toen het schreef, dat Indonesië thans „bedreigd wordt met totale vernietiging" als gevolg van het gedrag van een aantal van zijn lei ders. Het blad herinnerde er aan, dat het de jeugd was, die Indonesië van de kolo niale ketenen heeft bevrijd. „Zij hebben de uitdaging van de geschiedenis tien jaar geleden aanvaard en hebben hun leven op het spel gezet in de strijd voor de onafhan kelijkheid; thans herhaalt de geschiedenis zich. De jeugd wordt opnieuw gesteld voor een alarmerende uitdaging". „Zal zij de uitdaging aanvaarden?", zo vroeg de Indo nesia Raya" zich af, hieraan toevoegend, dat in werkelijkheid het huidige vraagstuk niet zo moeilijk op te lossen is. „Ten hoog ste zijn er slechts twee- tot driehonderd corruptieleiders, die het land hebben ver raden. Indien de jeugd van alle partijen zich verenigt en zich tegen deze kleine kliek richt, zou hun macht zeker spoedig tot een einde komen", aldus het blad. Ook de „Indonesian Observer", welk blad gewoonlijk de regering steunt, heeft aangedrongen op spoedige maatregelen ter verbetering van de aanhoudend slechte fi nanciële en economische toestand van het land. Er waren hooggestemde verwachtin gen, dat de algemene verkiezingen een tijd perk van welvaart zouden inluiden, maar déze hoop is snel verdwenen", aldus dit blad. „Indonesië wacht een catastrofe, indien de politieke partijen zich niet snel ontdoen van leiders, die misbruik maken van hun positie", schreef het Islamitische blad „Pemandangan". „Deze leiders vechten voor posities, voor persoonlijke winsten en voor partijbelangen en negeren het belang van de staat. Zij hebben zichzelf en hun partijen verrijkt, maar het volk verwacht dat thans wordt begonnen met de opbouw van de staat. Ons land moet gevrijwaard worden van een totale ineenstorting, die het gevolg zou kunnen zijn van de ontevre denheid en teleurstelling van het volk in zijn leiders". Het linkse blad „Sin Po" heeft onlangs opgemerkt, dat wat Indonesië betreft het gezegde „de juiste man op de juiste plaats" zijn betekenis heeft verloren. „De praktijk is; de partijman voor de goede baan". De eerste gekozen Indonesische regering, waarin vrijwel alle politieke partijen sa menwerken, is thans drie maanden aan het bewind. „Tekort om de heftigheid, waar mede de regering van alle kanten wordt gecritiseerd, te rechtvaardigen", menen neutrale waarnemers. De Indonesische re gering heeft vele successen behaald in de buitenlandse politiek en zij kan wijzen op de vermindering van de onveiligheid in Ce lebes en Borneo. Maar deze waarnemers ontkennen niet, dat de politiek van de re gering ten aanzien van de talrijke binnen landde vraagstukken tot dusverre is geken merkt door de wens, moeilijke beslissingen te ontwijken om zodoende de samenwer king tussen de partijen, die aan de regering deelnemen, te bewaren. Zij beschouwen de critiek in de pers niet' als een ernstige be dreiging van het huidige kabinet, maar spreken anderzijds de vrees uit, dat de gezagscrisis van de regering, die deze cri tiek weerspiegelt en waartegen president Sukarno al twee jaar geleden heeft ge waarschuwd, zal kunnen verergeren. SYDNEY (Reuter) Sir William Pen ney, die de leiding heeft van het Britse atoomonderzoek, heeft op een persconfe rentie te Sydney verklaard dat bij de ko mende proefnemingen te Maralinga, in de Zuidaustralische woestijn, vier atoomont ploffingen teweeg gebracht zullen worden.. Twee atoomwapens zullen op een toren tot ontploffing worden gebracht, een tac tisch wapen zal door een laagvliegend vliegtuig worden afgeworpen, een „wapen met zeer kleine ontploffingskracht" zal op de grond ontploffen. Volgens Sir William zal de kracht der explosies overeen komen met die, welke reeds op het terrein van Emoe, in Zuid- Australië, hebben plaats gehad. Er zullen talrijke proefnemingen, waar van vele van wetenschappelijke aard zijn, worden gedaan. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4 elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep.Geschiktvoorde gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox Van onze correspondent in Bonn) Het is niet gebruikelijk, dat de namen, adressen en particuliere telefoonnummers van rechters, die voor een belangrijke be slissing staan, openlijk bekend worden ge maakt. Dit heeft het A.D.N. Allgemei- ner Deutscher Nachrichtendienst het officiële Oostduitse persbureau elf rech ters van het constitutionele gerechtshof van West-Duitsland in Karlsruhe aange daan. De eerste senaat van het Bundes- verfassungsgericht zal na jarenlang on derzoek het vonnis bekend maken, waar bij de beslissing valt of de communisti sche partij in West-Duitsland moet wor den verboden en opgeheven, of niet. De senaat bestaat uit elf leden. Een meerder heid van acht stemmen is nodig om een vonnis tot kracht te doen worden. Tegen de ex-chef van het Bureau Schriftelijke Cursussen van de Dienst Welzijnszorg van het leger, een 40-jarige reserve-kapitein uit Loosdrecht, is door de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Ge rechtshof wegens schuldheling en het aan nemen van giften, een gevangenisstraf ge- eist van een jaar. De kapitein was in be roep gegaan van een krijgsraadvonnis van 23 juni, waarbij hij was veroordeeld tot 16 maanden gevangenisstraf. Hem was ten laste gelegd, dat hij van een adjudant, die secretaris-penningmees ter was van de charitatieve instelling „Het Nationaal Postzegelfonds" voor een totaal bedrag van 2500 aan sigaren, sigaretten en lekkernijen als geschenk had aange nomen, hoewel hij had moeten begrijpen, dat de adjudant het hiervoor benodigde geld uit de kas van het fonds genomen had. Totaal verduisterde de adjudant 45.000, waarvoor hij reeds tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Evenals destijds voor de krijgsraad ver klaarde de kapitein niet begrepen te heb ben, dat de adjudant het geld had ver duisterd. Hij meende dat de adjudant voor zijn sociale werk de beschikking had over een speciaal representatiefonds. De adju dant verklaarde echter als getuige dat de kapitein een en ander heel goed begrepen moet hebben. Het tweede punt, waarop de kapitein was veroordeeld, betreft het aannemen van giften tot een totaalbedrag van f 9000, van de directeur van een Rotterdams On derwijsinstituut, dat schriftelijke cursus sen verzorgde voor militairen. De kapitein verklaarde voor het hof, dat hij deze gif ten ontvangen had als beloning voor be drijfseconomische adviezen, waarmee hij de directeur van het instituut van dienst zou zijn geweest. De directeur, die als ge tuige werd gehoord,' ontkende dit. Hij zei nimmer adviezen van de kapitein te heb ben ontvangen. Het geld had hij hem ge geven om zich zijn medewerking te ver zekeren bij de gunning van de cursussen voor militairen. De kapitein ontving in 1950 bij de ken nismaking 1000 van de directeur van het onderwijsinstituut, zo verklaarde de laat ste. Gedurende de daarop volgende vijf jaar kreeg de kapitein steeds 5 percent van de omzet van het instituut. Van aan militairen in Nieuw-Guinea geleverde cursussen ontving hij zelfs 17 percent. Van 21 augustus tot 30 september Het programma, dat de Nederlandse Opera van 21 augustus tot en met 30 sep tember voornamelijk in de Amsterdamse Stadsschouwburg zal geven is thans be kend. Op dinsdag 21, zondag 26 augustus en op vrijdag 14 september „La Traviata", diri gent Arrigo Guarnieri. Op vrijdag 24 augustus en donderdag 6 september „Ca- valleria Rusticana en Paljas", dir. Arrigi Guarnieri. Op dinsdag 28 augustus „Car men", dirigent Alexander Krannhals. Op donderdag 30 augustus en zondag 9 sep tember „Aida", dirigent Alexander Krann hals. Op zondag 2 september „Die Zauber- flöte", dirigent Alexander Krannhals. Op dinsdag 4 en zondag 16 september „La Forza del Destino", dirigent Arrigo Guar nieri. Op dinsdag 11 en donderdag 20 sep tember „La Bohème", dirigent Cor Olthuis. Op dinsdag 18 (Den Haag), maandag 24 (Rotterdam) en vrijdag 28 september (Am sterdam) „Tannhauser", dirigent Eduard Flipse. Op zondag 23, donderdag 27 (Den Haag) en zondag 30 september „De Parel vissers", dirigent Arrigo Guarnieri. Maar overigens hield de kapitein zijn belangen en de belangen van de dienst streng gescheiden. „Hij trachtte de cur sussen altijd zo goedkoop mogelijk te krijgen", zo zei de directeur. Als getuige werd nog gehoord een ge pensioneerde reserve-kolonel, die tot 1955 hoofd van de Dienst Welzijnszorg was. Hij verklaarde, dat de kapitein hem indertijd adviseerde bij de keuze van de onderwijs instellingen. De kolonel zei altijd bijzon der tevreden te zijn geweest over de kapi tein. De advocaat-fiscaal achtte het niet be wezen dat de kapitein heeft getracht het Rotterdamse onderwijsinstituut te bevoor delen. Het aannemen van geld op zichzelf stond echter vast. De schuldheling achtte de advocaat-fiscaal wel bewezen. Hij re- quireerde een jaar gevangenisstraf, ont slag uit de militaire dienst zonder ontzet ting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. De verdediger, mr. Hannivoort, betoog de dat het hebben van 'n bijverdienste de kapitein niet verboden was. Hij beschreef zijn cliënt verder als een ambachtsman, die voor de functie die hij in het leger be kleedde eigenlijk niet geschikt was. Hij heeft geen officiersopleiding gehad, maar werd aangesteld bij wijze van beloning voor zijn bijzonder grote verdiensten in het verzet, waarvoor hij ook het Kruis van Verdienste kreeg. Pleiter vroeg de uiterste clementie. Het hof zal op 4 sep tember arrest wijzen. (Van onze correspondent in Parijs) Sedert enige weken verkeert de berg streek rondom de Franse stad Grenoble in opschudding: de pastoor uit het Savo- yaanse dorpje Saint-Sulpice, Eugène Jo- rens, die van Belgische oorsprong is, is sinds 10 juli spoorloos verdwenen. Hij had van de kansel meegedeeld, dat zijn ge meente hem een dag of wat niet zou zien, zonder verdere verklaring van zijn aan staande afwezigheid. Nadat padvinders in de bergen enkele dagen later zijn soutane hadden gevonden, nam de vrees dat hem een ongeluk zou zijn overkomen, vrij vaste vormen aan. Maar de naspeuringen die alle gendarmes uit de omgeving kilo meters in de omtrek hebben verricht, heb ben geen enkele aanwijzing opgeleverd. Pastoor Jorens was er in het verleden, meestal op zijn motorfiets, vaker alleen op uitgetrokken. Een sterk-mystieke inslag dreef hem dan naar de eenzaamheid en het wordt niet uitgesloten geacht, dat hij zich, onverschillig voor de onrust en de angsten, die hij heeft opgewekt, ook nu ergens in een verlaten berghuit wijdt aan gebed en meditatie. Maar er worden ook andere verkla ringen van zijn geheimzinnige verdwijning gegeven. De burgemeester van het plaatsje die hem het beste heeft gekend, is er van overtuigd dat de pastoor en mogelijk met succes heeft getracht, als blinde passagier op een schip de Sovjet-Unie te bereiken. De abbé leed diep onder de geestelijke nood, waaronder naar hij stellig wist het Russische volk lijdt en vaak had hij zich in het bijzijn van de burgemeester afgevraagd, hoe hij bijstand zou kunnen verlenen. Ook de politie be gint daarom te vermoeden dat de dorps pastoor thans pogingen in het werk stelt als onafhankelijk missionaris evangelisa tie-arbeid in de Sovjet-Unie te verrichten. Dinsdagavond omstreeks kwart voor acht is de 29-jarige motorrijder J. v. L. uit Slo ten, toen hij, komende uit de richting Half weg, op de Haarlemmerweg nabij Amster dam-West een auto wilde passeren, met grote snelheid tegen een uit tegenoverge stelde richting komende personenauto ge botst. De motorrijder, die hierbij zeer ern stige kwetsuren opliep zijn Hnikeronder- been werd afgerukt is naar het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam vervoerd, waar hij bij aankomst reeds was overleden. Volgens de politie moet het ongeluk te wijten zijn aan onvoorzichtigheid van de motorrijder, die bij het passeren te veel naar links is uitgeweken. ADVERTENTIE Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Sommelsdijk G. M. van Dieren te Ede. Geref. Kerken Beroepen te Grijpskerk en te Westmaas K. Sierink, kand. te Hardenberg; te Beilen J. H. Post te Heerenveen. Geref. Kerken ond. art- 31 K O. Beroepen te Oud-Loosdrecht P. Kingma, kand. te Kampen; te Grand-Rapids (Am. Ref. Church) W. v. d. Lingen te Zwijn- drecht- Aangenomen naar Bunschoten-Spa kenburg G. Zomer te Vrouwenpolder, die bedankte voor Heemse en voor Leerdam; naar Smithville (Ontario Can.) L. Moes te Zalc en Veecaten- Chr. Geref. Kerken Beroepen te Hoogeveen (vak. D. H. Biesma) K. J. Velema te Midwolda (Gr.). Aangenomen naar Mijdrecht J. Brons, kand. te Ermelo, die bedankte voor Bieze- linge, Broek onder Akkerwoude, Culem- borg, Delft, Gouda, Hengelo (O.), Nieuw- poort, Sassenheim, Steenwijk, Tholen, Zaamslag en voor Zuidland. Bedankt voor Driebergen en voor Zwijn- drecht B. Bijleveld te Noordeloos; voor Emmen M- Drayer te Drachten. Baptisten Gemeenten Beroepen te Staveren Ph. Lindeman, kand. te Hengelo (O.). ADVERTENTIE HAARLEM 49. Toen de veldwachter de gehavende winkel naderde, stormde daar juist een vreemde optocht naar buiten. Voorop ren de een verwilderde Panda, dicht op de hie len gezeten door de automatische bedien de, de zaag-boor op wieltjes en de auto matische zoutzuurspuiter. „Dat is toch te gek om los te lopen", gromde de agent. „Hier moet ingegrepen), worden, krachtig ingegrepen! Waar is die machientjes prut ser? Die zit hier natuurlijk weer achter!" Inderdaad kwam Knutseleer achter zijn dolle automaatjes naar buiten rollen. Hij zag er zorgelijk uit. „O, o, dat wordt weer een sappige bende!", mompelde hij, „de apparaatjes, die de robot moesten vernie tigen, werken niet goed. Nu zal ik weer apparaatjes moeten maken, om die appa raatjes te vernietigen!" „Niets daarvan! Je gepruts is uit!", riep een barse stem en een zware hand greep hem in de kraag. Knutseleer keerde zich verschrikt om en keek in het verbolgen gelaat van de veld wachter. OOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOCOCOOCXXXXXXXX>OOOOOOCOOOOOOC Een hengelaar in Den Haag heeft het j zich gemakkelijk gemaakt. De vissen behoeven niet langer door een ruk aan de lijn van de hengel hun aanwezigheid kenbaar te maken, want een apparaatje, I door deze hengelaar uitgevonden, maakt het hun mogelijk bij de visser aan te bellen. Het apparaat, dat verbonden is met de j lijn van de hengel, staat op de oever. Het geeft bij het minste rukje van de j vis aan de lijn een belsignaal en doet j op hetzelfde ogenblik een rood lampje S branden. Als de vis echter aan de haak gaat trekken en weg wil zwemmen, geeft j het belletje onderbroken signalen en wordt het lampje een knipperlichtje. De uitvinder gebruikt deze verklik- ker zelf ook en ligt gewoonlijk lui ach- l terover in het gras op het aanbellen van de vis te wachten. xraooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooó Toegelaten. Voor het eerst zijn twee jeug dige negerstudentes toegelaten tot de studie aan de universiteit van de Ame rikaanse staat Noord-Carolina. Rantsoen. Vandaag zijn in Parijs geen ochtendbladen verschenen om de be perkte papiervoorraad te sparen. Op 1 juni had de regering een rantsoene ring van krantenpapier ingesteld we gens moeilijkheden met de bevoor rading. Sedertdien zijn de kranten in omvang geslonken. Jacht. In westelijk Oeganda zijn de laatste vier weken vijf inlanders door leeuwen gedood, waarmee het aantal slachtoffers van leeuwen in een jaar tot veertig is gestegen. Men heeft thans een jager in dienst genomen, die naar zijn zeggen in Oost-Afrika 304 leeuwen heeft gescho ten. Zegels. De Belgische P.T.T. zal een reeks van drie bijzondere postzegels met toe slag uitgeven ten bate van de „stichting koningin Elizabeth". De waarden van de zegels zijn 80c 20 c., 2 fr. en 1 fr. en 4 fr. 2 fr. Makarios. De Cyprische orthodoxe aarts bisschop Makarios heeft in Mahe op de Seychellen, waar hij in ballingschap vertoeft, grond gekocht om een kleine kerk te bouwen, zo is in Nicosia ver nomen. Televisie. Begin september, als de planeet Mars dicht in de buurt van de aarde zal komen, zal de Russische televisiedienst opnamen van de planeet uitzenden. Onderbreking. De Duitse luchtvaartmaat schappij „Lufthansa" is na een onder breking van zeventien jaar, weer op Zuid-Amerika gaan vliegen. Doodgeschoten. Twee gewapende bandie ten hebben dinsdag een Griekse Cy prioot, die op de veranda van zijn huis te slapen lag, in een dorp bij Limassol op Cyprus, doodgeschoten. Aanslagen. Verzetslieden hebben in Goa aanslagen op treinen gepleegd. Bij een aanval op een trein is een Portugese korporaal omgekomen en zijn twee sol daten en drie burgers gewond. Elders is een trein beschadigd door een mijn. Heerszucht. Tadeusz Zabinski is volgens een mededeling van radio Warschau af gezet als voorzitter van de provinciale raad in Kielce (Polen) wegens zijn „heerszucht tegenover zijn onderge schikten" en „onderschatting van de waarde van het collectieve leiderschap". Zierikzee. De gemeenteraad van de Nor- mandische stad Saint-Hilaire-du-Har- couet heeft besloten in het uitbreidings plan van de stad ter herinnering aan de hulpverlening aan Nederland na de watersnoodramp, een der nieuwe stra ten de naam „Rue de Zierikzee" te geven. Verrassing? In Polen zullen in december verkiezingen worden gehouden voor een nieuw parlement. Polen wordt hiermee het eerste communistische land waarin, sinds het begin der destalinisatie, ver kiezingen voor een volksvertegenwoor diging worden gehouden. Bij de ver kiezingen in 1952 werd op de officiële eenheidslijst 99 percent der stemmen uitgebracht. i Voorlopig. Volgens officiële, doch nog voorlopige gegevens hebben 424 perso nen het leven verloren bij de dynamiet- ontploffing in de Columbiaanse stad Cali. Er zijn 418 gewonden. Daar alle puin nog niet geruimd is, bestaat de mogelijkheid dat nog meer stoffelijke overschotten zullen worden aangetrof fen. Vanuit vliegtuigen worden wolken zuiverende rook boven het getroffen gebied verspreid, om het uitbreken van epidemieën te voorkomen. Waar-schijn-lijk. Het Russische partij tijdschrift „Communist" oefent scritiek op de leerstellingen van wijlen Andrei Visjinski. In een hoofdartikel over de Russische wetgeving werd Visjinski, die bij vele zuivering-processen openbare aanklager was, veroordeeld voor zijn stellingen dat de medeplichtigen van een misdadiger volledig delen in zijn schuld: dat een bekentenis voldoende is voor een veroordeling, en dat bij de be oordeling van een geval „maximale waarschijnlijkheid" de plaats mag in nemen van objectieve bewijzen. ADVERTENTIE KORTE REGENJASSEN Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem-N. HET IS NIETS bijzonders, dat vogels het vliegvermogen verloren hebben en zich uitsluitend en alleen op hun poten voortbewegen, welke ledematen dan ook bijzonder krachtig ontwikkeld zijn. Deze hele categorie van vogels is samengevat onder de naam loopvogels, die anatomisch geen eenheid vormen, maar wèl vele eigen schappen gemeen hebben die met hun overeenkomstige levenswijze in verband staan. Dat de vleugels bij loopvo gels, zoals struisvogels, nan- doe's, emoe's e.d. buitenge woon slecht ontwikkeld zijn en soms alleen maar worden gebruikt om tijdens het snelle lopen makkelijker het even wicht te bewaren, zal dan ook niemand verbazen. Trouwens, iedereen die wel eens een struisvogel heeft gezien, weet uit er varing dat de vleugels van dit dier onbe tekenend zijn en onmogelijk gebruikt kun nen worden om het grote en zware dier in de vlucht te dragen. Welke waardering we voor deze vleugels verder ook mogen hebben, het feit blijft toch bestaan, dat deze loopvogels in het bezit van vleugels zijn, zij het dan gede genereerde exemplaren. Daarom juist, is de apteryx zo'n buitengewoon merkwaar dige vogel. Door de mooie, maar mislei dende latijnse naam, behoeft niemand zich om de tuin te laten leiden, want het dier is meer algemeen bekend als de kiwi, waarvan er drie soorten bestaan, die uit sluitend en alleen voorkomen op Nieuw- Zeeland en omliggende eilanden. De kiwi, die de afmetingen heeft van een grote kip, bezit geen staart, noch vleu gels. De huid is bedekt met lange, los af hangende veren, die het lichaam omhullen gelijk een veren pels. Veel model schijnt (Nadruk verboden) er zo op het eerste gezicht niet in te zit ten, althans geen model dat overeenkomst vertoont met het specifieke vogellichaam. Dat het toch werkelijk een vogel is, blijkt duidelijk wanneer de kiwi geslacht wordt, waarna aan het skelet de beenderen te zien zijn die een vleugel hadden kunnen vormen, indien zij zich beter ontwikkeld hadden. Ook in andere opzichten is de kiwi een merkwaar dige vogel, want het is een nachtdier dat in dichte bos sen leeft en op zeer krach tige poten snel en onhoor baar door het gewas snelt. Hij leeft van zaden, wormen en insecten, welke dieren met de lange dunne snavel uit de onmo gelijkste hoekjes en gaten kunnen worden gepeuterd, of anders met behulp van de vier krachtige tenen, die van lange klau wen zijn voorzien, worden uitgegraven. Op de punt van de lange snavel bevinden zich de neusgaten, die - naar men meent - bij het opsporen van de prooi eveneens een belangrijke rol vervullen. Dit is dan tevens een andere merkwaardigheid van de kiwi's, namelijk de reukzin, die bij geen van de andere vogelsoorten ontwikkeld is. Gieren kunnen weliswaar in het donker precies de plaats vinden waar het aas ligt, maar dan moeten de vogels vlak bij de grond zijn en het vlees moet een sterke geur af geven. Van een ontwikkeld reukzintuig kunnen we bij dergelijke voorwaarden moeilijk spreken. We kunnen nu wel eens spreken over de Maori's. Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2