Op zoek naar een voortvluchtige: de koopkracht van de roebel Iedereen in Marcinelle weet het: alle hoop is vervlogen Levensmiddelen en kleding zijn schreeuwend duurmaar er zijn ook meevallertjes Maar de voor de hekken wachtenden willen van geen wijken weten Het relaas van een geredde mijnwerker Israel geeft hem van katoen WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956 3 Intourist kent 25 roebel zakgeld per dag toe LONEN EN PRIJZEN IN DE SOVJET-UNIE Geen luxe Lage lasten Agenda voor Haarlem 15 i i Hoofdakte-examens Staking op Noord-Sumatra werd afgelast Beneden trap geleend om boven in te breken EGKS-conferentie over de veiligheid van mijnwerkers MOSKOU (United Press). Intourist, het officiële en enige reisbureau van de Sovjet- Unie, heeft bekend gemaakt dat iedere toe rist 25 roebel per dag krijgt voor soeve- nirs, bioscoop-kaartjes, wasserij, tabak en zovoort. Toeristen hadden geklaagd dat in dergelijke uitgaven niet was voorzien in de „alles omvattende" couponboekjes van In tourist. Buitenlandse toeristen betalen hun reis vooruit en ontvangen dan een boekje waarmee zij overal terecht kunnen. Nu is ook voorzien in zakgeld. ADVERTENTIE (Van onze reisredacteur) MOSKOU. Twee gulden vijfentachtig kost een ijsco hier", zei de vreemdeling en hief zijn handen ten hemel, „wat een land". Hij had ook andere voorheelden kunnen nemen om de duurte van het leven in de Sovjet-Unie te kenschetsen, een herenkostuum van vijftien honderd, een paar schoenen van zeshonderd gulden. Hij zou daarmee overigens dezelfde fout gemaakt hebben, die bijna alle buitenlanders in de USSR begaan: het regelrecht vertalen van de prijs op het prijskaartje in de muntsoort van hun eigen land. Dat is een averechtse methode, want de wisselkoers van de roebel is willekeurig vastgesteld (in Nederlandse munt op 95 cent) en staat in geen enkele verhouding tot zijn werkelijke waarde. Al voelt de toerist de pijnlijke gevolgen hiervan in zijn portemonnee, voor de burger van de Sovjet-Unie liggen de zaken wel wat anders. Wat is dan de werkelijke koopkracht van de roebel wel? Er zijn mensen, die hem op ongeveer een kwartje stellen, hetgeen geen slechte gissing lijkt, maar een nauwkeurige bepaling is het even min, kan het bij gebrek aan een betrouwbare index ook niet zijn trouwens. Er zijn mensen, die zeggen, dat men hier met een volslagen andersoortige economie van doen heeft en dat men moet spreken van een kledingroebcl, een voedselroebel, een ontspanningsroebel, het geen juist is, maar waarvan niemand veel wijzer wordt. Om de levensstandaard in de USSR vast te stellen en hem te vergelijken met die van de Westelijke landen, blijft maar één praktische methode over: een lijst van gangbare lonen en prijzen aan de hand waarvan de lezer zijn eigen begroting kan vergelijken met die van zijn Russische tegenvoeter. Toch kan ik niet nalaten, al was het maar ten behoeve van hen, die niet van rekenen houden, daar voor Neder land nog een vergelijkingfactor aan toe te voegen. In Ne derland bedraagt het gemiddelde bruto-maandloon van de arbeider ongeveer 350 gulden. In de Sovjet-Unie is het volgens de officiële koers omgerekend, ongeveer 825 gul den. Volgens die loonsverhouaing zou de roebel een waar de moeten hebben van 42.5 cent om een gelijke levens standaard te bewerkstelligen. Daar de eerder genoemde waardering hem op slechts 25 cent stelt, kan men wel ruwweg becijferen, dat de koopkracht van een Russisch loon nog ten achter ligt bij clat van een Nederlands in komen. Ik wil u overigens niet langer afhouden van de spannende rekenpartij die de bijgaande lijsten van lonen en prijzen u kunnen opleveren. Als u zich daarin heeft verdiept zullen een paar markante feiten u wel opgevallen zijn. Ten eerste, dat de waaier van lonen zich veel verder uitstrekt dan bij ons, van de dertig roebel van het armste kolchoz-boertje tot de vijfentwintigduizend roebel per maand van de geleerde. Aan nivellering is men nog steeds niet- toe, trouwens er zijn bijna duizend miljonairs in de Sovjet- Unie (voornamelijk geleerden, kunstenaars en fabrieksdirecteuren). De grote variatie in de lonen voor dezelfde klasse werkers komt voornamelijk door het premiestelsel (driekwart van de Russische arbeiders werkt op stukloon) waardoor een arbeider, die zijn „norm" overtreft zijn salaris soms kan verdubbelen of verdrievoudigen. De betrekkelijk lage waardering van in genieurs, artsen en andere hoofdarbeiders springt ook in het oog (hoewel er artsen zijn, die in een privépraktijk bijverdienen), maar de attractie van de sociale status spreekt blijkbaar een woordje mee. Wat de prijzen betreft; is duidelijk dat de kleding kopzorg nummer één moet zijn, temeer daar ondanks de hoge prijzen de kwaliteit twijfelachtig is, hetgeen trouwens voor de meeste verbruiksgoederen in de Sovjet-Unie geldt, die strikt als „utility" zijn bedoeld. Luxe is er niet bij. Meer nog, de afwerking is meestal slordig. De levens- middelenprijzen mogen er ook wezen, het geen niet inhoudt dat de mensen in de USSR er slecht van eten, maar wel dat zij er wel vijftig tot zestig percent van hun salaris aan moeten besteden, al kunnen zij dan in de kantines van fabriek of kan toor warme maaltijden krijgen voor ander halve tot zes roebel. Stelt u tenslotte de lonen en prijzen tegenover elkaar, dan moet u tot vrij som bere gevolgtrekkingen komen. Maar trek ze niet al te overhaast, want de burger in de Sovjet-Unie heeft nog een paar meeval lers achter de hand, die het beeld wat op vrolijken. Ten eerste betaalt hij zeer weinig belasting, een tot twee percent over een normaal loon, tien tot dertien percent over de topsalarissen. Ten tweede betaalt hij geen cent aan pensioenpremies, ziektever zekering en andere sociale verworven heden. Ten derde is alle medische zorg kos teloos en alle onderwijs evenzeer. Studen ten aan instellingen voor hoger onderwijs krijgen zelfs geld toe, vermits zij goede cijfers halen. Ten vierde krijgen „verdien- WOENSDAG 15 AUGUSTUS Minerva: „Marguerite Gautier", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Davy Crockett", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Safari", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Koning der manége", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De duivel van Oklahoma", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De fiere verleider", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 8 uur, Avondstilte. Spreker ds. D. ter Steege m. m. v. Hendrik Lasschuit, orgel en Arie Butter, hobo. Theater Vleeshal: 8 uur, Voordracht door Johan Fiolet. DONDERDAG 16 AUGUSTUS Minerva: „Circussterren", alle leeft., 2.30 uur. „Marguerite Gautier", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, Montagne's jeugd- variété, „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oorschot. „Davy Crockett", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Koning der ma nége", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De duivel van Oklahoma", 14 jaar, 2.30, 7 én 9.15 uur. Palace: 10.30 uur, „Sjors van de Rebellenclub". „Moeder wat een klap", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „De fiere verleider", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Vakan tieprogramma, „Phffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 8 uur, Ds. D. W. Veld kamp over „Een volkomen toewijding". Theater Vleeshal: 8 uur, Gramofoonplaten met fragmenten uit toneelstukken. stelijke" arbeiders op gezette tijden een vakantieverblijf, aan de Zwarte Zee bij voorbeeld, waarvoor zij slechts dertig per cent van de kosten hoeven te betalen. Hun vakverenigingsbijdragen zijn laag, weer- standskassen zijn niet nodig in een land, waar stakingen verboden zijn. En, belang rijker nog, er is bijna altijd meer dan één kostwinner in een gezin. Een zoon of doch ter, die werkt, in de meeste gevallen ook de vrouw des huizes, die voor vijftig tot zeventig roebel haar kinderen in een crèche parkeert en er nog eens zes of zevenhon derd roebel per maand bijverdient, zodat het gemiddeld gezinsinkomen al gauw 15001800 roebel bedraagt. En tenslotte, al moet men vaststellen, dat de arbeider in Europees Rusland het zeker minder goed heeft dan zijn collega in het Westen, de arbeider in Aziatisch Rusland heeft het even zeker véél beter dan zijn broeder in Azië, hetgeen wel eens van bijzonder belang zou kunnen zijn. Te- Prijzen in roebels LEVENSMIDDELEN per kilo en dran ken per fles: brood vlees 1.50—2.50 15—20 g margarine 8 aardappelen 3 aardbeien tomaten eieren (10) bier wodka 4.50 1—4 27 6—18 12 4—5 20 boter vis melk kool suiker pruimen appels thee 5—20 8 10—20 8 18 8 5—23 100 8 (Enkele prijzen voor verse groenten, j fruit en vlees, met name de hoogste, 8 i zijn die op de vrije kolchoz-markten). - KLEDING. 8 Dames: 8 i (wol) 450—700 jurk (katoen4580 5 jurk (kunstzij) 175400 8 avondjapon 6002000 g schoenen 250600 nylonkousen 1415 i O Heren: g costuum 6001500 g overjas 600—1500 schoenen 250600 8 overhemd 50200 a o HUREN: Kamer per vierkante meter j per maand 1,4.8 gemiddelde woning van twee kamers 36 vier kamers 120180 Dit zijn officiële cijfers. Er is echter i nog ontstellende woningnood en aan vrijgezellen of echtparen, die bij ande ren intrekken worden soms woekerhu ren gevraagd tot 150 roebel per maand. DIVERSEN. Boek (roman) fig sigaretten <20) 25 i televisie 11002100 stofzuiger 450700 Toegangsbewijzen: schouwburg 530 i Auto's: Moskvitsj 9500 Pobeda 16000 lippenstift 58 j horloge 250600 i radio 120800 koelkast 7002000 bioscoop 25 j Zim 42000 xx500ocooc>oooooc>oooocoooococoooocooooocooc>cooooooooooooo( Voor de aan de Rijkskweekschool te Haar lem gehouden examens voor de hoofdakte deel A is geslaagd de heer G. M. Duijn en voor de gehele akte de heren H. G. J. v. Elsdingen, J. H. M. Geurts, C. J. Kuijper en P. J. de Jong. Een kijkje in de Goum, Moskous groot ste en duurste warenhuis, dat zowel door zijn sortering als door zijn digging aan het Rode Plein, recht tegenover net mau soleum van Lë'nin en Stalifi; bewijst dat de belangen van de consurftent het Sov jet-regime wat nader aan het hart zijn komen te liggen. meer daar de achterstand op het levenspeil in het Westen weliswaar groot, maar zeker niet on-inhaalbaar geacht kan worden. Wanneer althans het Sovjet-regime niet zijn soepele houding van thans laat varen om het volk nog een keer te vragen de buik- ruiem aan te halen. DJAKARTA, (ANP) De algemene staking, die de communistisch georiënteer de vakvereniging van ondernemingsarbei ders, de Sarbupri, had afgekondigd voor ongeveer 200.000 ondernemingsarbeiders op rubberondernemingen op Noord-Suma tra, is op het laatste ogenblik afgelast. Een woordvoerder van de ondernemingsarbei ders verklaarde, dat de vakvereniging een telegram van de commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen uit Djakarta had ontvangen, waarin werd aangedrongen het geschil met de Avros (de vereniging van Nederlandse rubber-ondernemingen) door onderhandelingen op te lossen. Het geschil ging over een gratificatie over 1955. Huisvrouwen op de kolchoz-markt bij een groentenstalletje, waar de prijzen weliswaar hoger zijn dan in de staats winkels, maar waar de koopwaar vers en aanwezig is. OOOOOCOOOOOOOOOCJOOCXXXXIOOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOC Maandlonen in roebels Voor karweitjes 300450 ongeschoolden 500700 half-geschoolden 600—800 geschoolden 8001800 specialisten10003500 stachanovisten-arbeiders, die productie-records ha- len2000—5000 voerlieden, werkmeesters 10002000 ingenieurs 9002500 hoofdingenieurs 25006000 kantoorbedienden hoger kantoorpersoneel 450—900 850—2800 lage ambtenaren 450750 ambtenaren 700—1000 hoge ambtenaren10005000 onderwijzers 5501800 1 professoren 30005000 1 leden van de academie van wetenschappen 500025.000 artsen 10002000 kunstenaars 50020.000 officieren12005000 taxi-chauffeurs 10001800 vliegers 15002500 bestuurders van tractors en machinisten in de landbouw 8002000 agronomen 10001600 studenten (stipendium) 200900 kolchoz-boeren 30600 plus betaling in natura en inkomsten van eigen lapje grond. XJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOÖ (Speciale berichtgeving) MARCINELLE, dinsdagavond. Lang zaam zakt het doek, nu het laatste bedrijf van het drama, dat „Le Cazier d*u bois" heet, bijna ten einde is. Een einde, dat naar menselijke berekening niet datgene zal brengen, wat de families dier ingesloten kompels van de mijn van Marcinelle toch nog blijven hopen, namelijk het in veilig heid brengen van overlevenden. Met de kleine moedige curé van het mijnwerkers stadje, Waterloos, zeggen wij het na: „Al leen door een wonder Gods zal er nog een levende ziel uit deze hel van vuur naar de oppervlakte terugkeren". Het lange dralen met het bekend geven der rapporten van de mannen der reddingsploegen op de droe' ve dag, toen onder een ontzaglijke belang' stelling de stoffelijke resten van drie Ita lianen, twee Belgen en een Pool aan de schoot der aarde werden toevertrouwd, was ook voor de meest hoopvollen een vin gerwijzing. Toen in de namiddag de directeur-gene raal van het mijnwezen, de onvermoeibare heer Van den Heuvel, zich via de luidspre ker tot de wachtenden buiten het hek richtte en met onvaste stem vertelde, dat er nergens tekenen van leven waren waar genomen, moest men gaan aannemen, dat zich in de mijn nog slechts doden bevon den. Gisterochtend heeft de minister van Economische Zaken, Rey, deze droeve waarheid nog eens onderstreept. Alhoewel er de gehele dag met voortvarendheid op de 907-galerij gewerkt is, om een weg te banen naar de lager gelegen verdiepingen bestonden de werkzaamheden toch voor' namelijk uit het bergen van de gevonden dode lichamen. Een moeizaam karwei, dat voor de reddingploegen 'zeker niet van ge vaar is ontbloot. Geen der wachtenden voor de hekken, die vandaag extra werden bewaakt en slechts geopend werden voor het doorlaten van de ambulance-auto's, heeft iets van die berging waargenomen. Onmiddellijk HASSELT, (BELGA) In het Vlaamse blad „Het belang van Limburg" is een relaas gepubliceerd van de ramp in Mar cinelle uit de mond van Alfons Vandeplas, een achttien-jarige mijnwerker uit Rotse laar, een van de zes die woensdagmiddag uit* de mijn werd gered. Alfons Vande plas was aan het werk, toen hij plotseling een scherpe geur rook. Rook verspreide zich in de galerij. Toen hij opstond om zijn opzichter hiervan in kennis te stellen, kwam er een dichte rook uit de galerij die naar verdieping 715 leidt. Alles werd erdoor in duisternis gehuld. Slechts de mijnlampen verspreidden nog een flauw licht. Een van de mijnwerkers zegt: „Jongens, we moeten hieruit, want ze gaan ons hier levend roken". Hierop dringt de opzichter naar voren: „Allemaal naar 765". De jonge mijnwerker aarzelt: „Naar 765, dat is nog vijftig meter dieper", zo denkt hij. Na een korte weifeling kruipt de opzichter voor uit naar 765. Een vijftiental mijnwerkers volgt hem. De jonge mijnwerker en een vriend blijven alleen achter. Zij begrijpen dat het nu ernst begint te worden en dat het nu om hun leven gaat. Met een kolenwagen- tje rammen zij een deur. Steeds dichter wordt de rook en steengruis begint rond om hen neer te vallen. De beide mannen drenken hun zakdoeken in een plas water en binden deze voor mond en neus. Toch prikkelt de rook hen in de keel. Op de deur die zij achter zich hebben gesloten, wordt hevig gebonsd. Zij keren op hun schreden terug, trekken uit alle macht aan de deur, die bezwijkt en een mijnwerker, met door de vlammen ver brande benen, valt in hun armen. Zij rich ten hem overeind en begeven zich op nieuw naar de schacht, een afstand van ongeveer driehonderd meter. De jonge mijnwerker waggelt. Hij zou willen roe pen, maar de rook brandt hem in de keel Hij durft niet te drinken, omdat dit de dood zou betekenen. Vijfmaal valt hij op zijn knieën. Uitgeput en ontmoedigd wil hij zich gewonnen geven maar telkens richten zijn twee kameraden hem weer overeind en tenslotte bereiken zij de schacht. Maar waar is de liftkooi? Boven en beneden hen een zwart gat, zonder bodem. En de regen van stenen wordt hoe langer hoe dichter. Met vereende krachten gooien zij een wagentje om en gaan er onder liggen, dicht bij de grond, de mond bij de schacht. Zij kunnen ademen, de lucht is warm, maar rookvrij en zij hebben te drinken! Rondom verstommen de geluiclen, hun vermoeide ogen sluiten zich en zij vallen in slaap. Omstreeks vier uur 's middags hebben redders hen gevonden en naar boven ge bracht, levend. Zij drukken elkaar de hand, met tranen in de ogen. „En de an deren?" Geen antwoord. „Waar zijn de anderen? Zij begrijpen en de tranen, die over hun wangen stromen, trekken er kleine, witte groeven in. Een van de nieuwste cultures in Israel is die van katoen, waarvan het jonge land een jaar geleden een areaal van een 300 ha. bezat. Dit jaar werd het areaal uitgebreid tot bijna 2.500 ha. En men verwacht, dat volgend jaar 5.000 ha. van de Israëlische grond bedekt zal zijn met katoen. De katoen gedijt het beste in het noordelijke gedeelte van de Negeb-woestijn, welke door aanleg van irrigatie- werken en het gebruik van de nieuwste machinerieën voor de grondbewerking in een vruchtbare landbouwstreek is herschapen. Israel voert op het ogenblik katoen uit naar 15 landen en gebruikt het produkt als ruilmiddel voor allerlei goederen, die het land zelf niet produceert. Aan een wöning aan de Kloosterkade te Delft belde een man aan, die een trapje te leen vroeg om bij de bovenburen een ruit in te zetten. Hij had een ruit en een busje met stopverf bij zich- De bovenburen waren met vakantie, maar het verzoek wekte geen argwaan, aangezien twee doch ters 's avonds thuis zouden komen. De man kreeg het trapje en klom op het bal kon van de bovenburen. Na ongeveer een half uur bracht hij het trapje terug en zei, dat de zaak in orde was gebracht. Bij thuiskomst van de dochters bleek echter, dat het hele huis overhoop was gehaald. Aanvankelijk meenden zij dat slechts een klein bedrag aan geld werd vermist, maar toen haar vader van vakantie was terug gekeerd, ontdekte hij, dat zijn postzegel- verzameling was gestolen, die een waarde heeft van enige duizenden guldens. nadat die lijken naar boven waren gebracht, werden deze naar het achterste gedeelte van het mijnterrein vervoerd, om vervol gens per auto overgebracht te worden naar een school in Marcinelle. Omdat in som mige gevallen de identificatie moeilijk heden opleverde, werden de bezittingen der slachtoffers op de kisten gelegd. Twee leden van elk getroffen gezin werden in de gelegenheid gesteld de voorwerpen van na bij te zien. Hartverscheurend ging het daarbij in de schoollokalen toe. Na zeven dagen en nach ten van onafgebroken wachten, van leven in hoop en vrees, moesten de verwanten nu tot de harde ontdekking komen, dat alle hoop vergeefs was geweest. Als een ver pletterende slag had de onheilstijding van minister Rey reeds gewerkt. De confron tatie met de kisten waarop de persoonlijke eigendommen van de omgekomenen lagen uitgestald, was de laatste slag, die de ver wanten werd toegebracht. Ondanks alle verklaringen van technici, geestelijken en verpleegsters, dat het wachten voor het hek van de mijn geen zin meer heeft, zijn er toch nog velen, die van geen wijken willen weten. Pas dan zullen zij weggaan, als alle 261 mannen naar boven zijn gebracht. Van Marcinelle ben ik weggegaan met een ontzaglijke hoeveelheid indrukken. Er zijn beelden, die slechts na lange tijd zul len vervagen. Het meest aangrijpende is dat van de wanhoop, die van de gezichten der mensen buiten de poorten van de mijn zo duidelijk was af te lezen. Ook de her innering aan de zwarte rookkolom, die zonder onderbreking uit de brandende schacht het luchtruim werd ingeperst, zal lang blijven. Marcinelle heeft onnoemelijk veel leed in deze voorbijgegane week te aanschou wen gegeven. Maar ook veel dat tot dank baarheid stemt. Want zelden heb ik zoveel staaltjes van moed1, zelfopoffering en naas tenliefde gezien, als op en rondom het mijnterrein van „Le cazier du bois". Het was ontroerend te zien, hoe de doodver moeide kameraden der ingeslotenen steeds weer stonden te dringen bij de gedeeltelijk in tact gebleven schacht, teneinde als eer sten te hulp te mogen snellen. Zij zullen niet opgeven, zij blijven vechten tegen vuur, rook en muren van puin, teneinde ze kerheid te krijgen, dat geen kompel in de mijn is achtergebleven. Ook deze redders geraken aan het einde van hun krachten, al willen zij dat niet toegeven. Er zijn nog zovele anderen, die zich in deze dagen tot het uiterste gegeven hebben en daartoe be horen zeker de geestelijken en de verpleeg sters. De mijn in Marcinelle geeft haar slacht offers maar spaarzaam vrij. Gisteravond laat was nog maar een derde van het totaal' aantal ingeslotenen geborgen. Dagen zal het nog duren, zo verwachten dte autoriteiten, aleer allen aan de oppervlakte zullen zijn gebracht. Nog veel meer tijd zal het ver gen, voordat het leven in het kleine stadje, dat zo hoog troont boven Charleroi, weer normaal zal gaan lijken. LUXEMBURG (United Press/Reuter). Het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft bekend gemaakt, dat de zes bij de E.G.K.S. aangesloten landen uitgenodigd zullen worden deel te nemen aan een conferentie, welke zich ten doel zal stellen de feitelijke veiligheidstoestand in de mijnen van de E.G.K.S.-landen te onderzoeken en zal trachten nieuwe middelen te vinden om de veiligheid van de mijnwerkers tot het hoogste technische niveau op te voeren. Het Hoge Gezagsorgaan heeft besloten de Belgische regering te verzoeken het ge zagsorgaan toe te staan deel te nemen aan het onderzoek naar de oorzaken van de ramp in de mijn Marcinelle, zo heeft een officiële woordvoerder van het Hoge Ge zagsorgaan meegedeeld. De Belgische minister van Economische Za ken, Bey, heeft dinsdag op 'n persconferen tie meegedeeld, dat er zowel een gerechte lijk als een administratief (door het korps van rijksmijningenieurs) onderzoek naar de oorzaken van de ramp zal worden in gesteld. De Hoge Autoriteit heeft besloten aan de nabestaanden van elke om het leven gekomen mijnwerker een bedrag van onge veer 750 gulden uit te keren. Deze uitke ring staat los van het bedrag van f 150.703, dat het gezagsorgaan reeds aan nabe staanden van slachtoffers heeft overge- piaakt. In de duisternis van pas betreden gaan derijen van de mijn in Marcinelle heeft men nog 69 lijken aangetroffen, hetgeen het totaal aantal doden op 134 brengt. Concert in Bussum De federatie van Bussumse zang- en mu ziekverenigingen heeft het plan om op een nader te bepalen datum in september In de Vredekerk een concert te geven waaraan vier koren zullen medewerken ten bate van de slachtoffers van de mijn ramp. De Belgische ambassade heeft haar instemming hiermede betuigd en de am bassadeur heeft toegezegd het concert te zullen bijwonen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3