De afsluiting der Zeeuwse „gekapitaliseerd" voor de stromen visserij „Visserij is onvervangbare bedrijfstak' De gele vaan bleef bij Veldmeyer; Otte won slot-etappe ev Kennemer Lantaarn PIMPELPAARS GESPUIT Het gaat weer beginnen Havenberichten Agenda voor Velsen „Verhoging van economische weerstand" LOEREND GEVAAR met Benny en Kitty voorop WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956 6 PRO EN CONTRA DELTAPLAN WELDOENDE - SLAAP „Zijn grote beproeving" als „extra" in Thalia Vakantievreugd voor „Kindervreugd" Eerste houtboot voor nieuwe VGZ-steiger Fotocopieën Lichtdrukken Klein offset druk Stencil- en Typewerk Technische Reproducties Hogere tarieven voorgesteld in de Rijnscheepvaart Agenda voor Castricum IJCC-TOER 1956 TEN EINDE Goud aan de IJ muider straatweg Raar hekje Om de IJmond-damtitel Veel belangstelling voor DCIJ-toernooi Fa. R. DE BOER „De afsluiting van de zeegaten zal voor de vissersbevolking van de Zeeuwse en Zuid hollandse stromen van diep ingrijpende betekenis zijn, aangezien het vissers bedrijf, dat van geslacht op geslacht werd uitgeoefend voor een belangrijk deel te gronde zal gaan. Het spreekt vanzelf, dat de betrokkenen zich hiertegen zoveel mogelijk ver zetten. Een duidelijk inzicht in deze moeilijke materie en een zuiver afwegen van belangen in nationaal-economische zin zal de basis moeten zijn voor de plannen tot afdamming van de zeegaten. In enkele gevallen is het duidelijk, dat het visserijbelang van zoveel geringer belang is dan de voordelen van de afsluiting, dat de betrokkenen de gevolgen zullen moeten accepteren, zij het, dat zij recht hebben op een juiste schadeloosstelling. Ten aanzien van de oester- en mosselcultuur van de Oosterschelde ligt het anders. Deze takken van visserij zijn van grote economische betekenis en zijn bovendien onvervangbaar, zodat een nauwkeurige afweging van belangen gewenst is en gepoogd dient te worden de oester- en mosselcultuur voor Zeeland te behouden". Aldus drs. A. G. V. Hildebrandt, hoofd van de afdeling visserij van het Landbouw Economisch Instituut in een artikel, dat verscheen in het augustusnummer van het „Tijdschrift voor Economische en Sociale Geografie". Wij ontlenen aan dit artikel enkele sail lante conclusies: Voor de Zeeuwse vissersbevolking heeft de afsluiting van de zeegaten ernstige con sequenties; haar bron van bestaan zal op drogen. Zij zal genoodzaakt zijn een ander beroep te gaan uitoefenen, tenzij zou blij ken, dat haar bedrijf van zodanige econo mische betekenis is dat het behouden dient te worden. De afsluiting van de zeegaten heeft tot doel: 1. verhoging van de veiligheid van de bevolking tegen rampen als op 1 fe bruari 1953; 2. opheffing van verdroging van de grond; 3. bestrijding van de verzilting van land en tuinbouwgrond; 4. verbetering van het landverkeer met de eilanden; 5. nieuwe recreatiemogelijkheden; 6. landaanwinning. Zou beveiliging van de bevolking het enige doel zijn, dan zou met verhoging van de bestaande dijken kunnen worden vol staan. De visserij zou daarvan vrijwel geen moeilijkheden ondervinden. Bij afsluiting der zeegaten daarentegen worden belang rijke nevenvoordelen verkregen, ander zijds zijn er evenwel onoverkomelijke be zwaren voor de visserij mede verbonden. Teneinde inzicht in de economische aspec ten te verkrijgen zal gebruik worden ge maakt van een economische balans, welke prof. dr. J. Tinbergen in zijn pre-advies heeft gegeven voor de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, zowel ten aanzien van dijkverhoging als van af sluiting. De voorkeur der afsluiting Afsluiting van de zeegaten blijkt niet onbelangrijk duurder te zijn dan dijkver hoging. Daartegenover staat echter een zo danig gunstig saldo van bijkomende voor delen, dat aan afsluiting op grond van deze cijfers voorkeur wordt gegeven. Ten aanzien van de visserij is volstaan met een raming van de gekapitaliseerde ADVERTENTIE Onze beddenafdeling heeft beslist die matras welke voor U het meest ideaal is. ideaal is. Vraag eens advies bij In de extra voorstelling van morgen avond draait Thalia de Italiaanse versie van een strak en boeiend verhaal, dat „11 tradimente" heet en wat al te slap vertaald werd met „Zijn grote beproeving". Met Amadeo Nazarri en Granna Maria Canale in de hoofdrollen is hier onder de beheerste regie van Ricardo Fredo een werk ont staan, dat weliswaar de heftige sentimen ten tussen twee mannen en een vrouw niet onbesproken laat, maar zulks met voldoen de werkelijkheidszin en begrip voor kies heid, dat er een aanvaardbaar geheel ont stond. Het botert niet tussen ingenieur Vanzetti en zijn wat louche compagnon, die hem niet alleen in zijn werk maar ook met zijn vrouw tracht te bedriegen. De fatale figuur verdwijnt plotseling en de ingenieur wordt van moord beschuldigd een moord, die hem wel eens door het hoofd spookt, maar die hij niet gepleegd heeft. Niettemin wordt Vanzetti veroor deeld: het bewijs is te sterk en als de man vrij komt, ontmoet hij weduwnaar ge worden zijn doodsvijand. Na een bewo gen climax komt het einde zo gelukkig mogelijk, maar achter blijft de radeloos heid rond een verloren leven, dat door de moedwil van een booswicht vertrapt werd. GESLAAGD Voor het kantoordiploma Steno Nederlands slaagde te Amsterdam, mej. L. Bruinink uit IJmuiden. nadelen, waarvoor een bedrag van ƒ60 mil joen wordt aangehouden. Hierbij is uitge gaan van een toestand van volledige be zetting, waarbij kapitaal en arbeid na een overgangstoestand elders emplooi zullen vinden. De nadelen zullen dan be perkt blijven tot de kosten van herscholing en schadeloosstelling, wegens achteruit gang in de vermogenspositie van de be trokkenen. Stelt men de totale waarde van de op brengst van de visserij in het gebied in de Oosterschelde op 10 miljoen per jaar, dan zou gekapitaliseerd deze op brengst kunnen worden gezien als de rente van een kapitaal van 250 miljoen. Deze rente wordt toegerekend aan arbeid, kapitaal en visgrond. Vervalt de bron, dan zullen arbeid en kapitaal elders emplooi zoeken. Bij deze redenering ziet men echter over het hoofd dat deze visserij een onver vangbare tak van bedrijf is. In een dicht bevolkt klein land als het onze is het op zich zelf al van belang de spreiding van de werkgelegenheid zo groot mogelijk te doen zijn. Dit verbreedt de basis van onze volks huishouding en geeft deze daardoor meer weerstandskracht in de tijd van recessie of depressie. Aan deze hogere weerstands kracht kan een waarde worden toege rekend. Het zou derhalve aanbeveling ver dienen deze tak van visserij te behouden, indien dit maar enigszins mogelijk is. Verplaatsen? Zou uit een definitieve berekening blij ken, dat het niet economisch verantwoord is om de Oosterschelde ten behoeve van de oester- en mosselcultuur open te houden, dan verdient het aanbeveling na te gaan in hoeverre verplaatsing mogelijk is. Blijkens mededelingen van ir. A. G. Maris wordt nagegaan of het mogelijk zal zijn de oester cultuur naar het Grevelingenbekken te verplaatsen. Men zal daar met kunstmid delen de voor de oestercultuur gunstige omgeving moeten scheppen. Ook deze mo gelijkheden zullen economisch verantwoord moeten zijn om ze te kunnen verwerke lijken. Daarbij zal het van belang zijn dat men deze visserij niet beschouwt als b.v. een scheepswerf, welke vervangbaar en verplaatsbaar is, doch dat men er van uit gaat, dat het voor ons land van belang is de onvervangbare Zeeuwse oester- en mos selcultuur als tak van bedrijf te behouden. De kosten voor deze onvervangbare tak van bedrijf, welke -foor een verplaatsing naar de Grevelingen moeten worden ge maakt, zullen dan hoger mogen zijn dan anders het geval zou zijn voor een ver vangbaar bedrijf. Dit in verband met de verhoogde weerstandskracht van onze volkshuishouding, welke- ermede wordt bereikt. De ontspanningscommissie van de speel tuinvereniging „Kindervreugd", die onder leiding van de heer H. van Amersfoort het jaarlijkse uitstapje voor de kinderen heeft voorbereid, kon dinsdag ondanks de onverwachte slechte weersomstandigheden de oudste kinderen van acht tot veertien jaar toch een prettige uitgaansdag berei den. In twee bussen, die negentig kin deren vervoerden, werd om acht uur van de Van Langeveldstraat vertrokken om de zon dan maar tegemoet te gaan in de rich ting Den Haag. In Noordwijk gold het eerste bezoek de speeltuin „De Nachte gaal", waarna via de boulevard van Noordwijk aan Zee naar Wassenaar werd gereden. De „Drievliet" gaf de jonge rei zigers een veelheid en verscheidenheid van speeltuinontspanning, zoals zij zich niet hadden kunnen voorstellen en het was na enige uren moeilijk voor de lei ders om de tochtgenoten weer bijeen te krijgen. Den Haag vormde uiteraard een gelegenheid om zich de ogen uit te kijken naar alle bijzondere gebouwen in de hoofdstad. De terugtocht ging over Haar lem naar Halfweg. Driemaal is scheeps recht: ook hier vermaakte de jeugd zich in de speeltuin, doch dit ontbrak evenmin in de bussen, aangezien, waar in elke bus een accordeoniste voor de vrolijke muzi kale klanken zorgde. Precies om 9 uur gisteravond konden de vele ouders hun opgetogen kroost, dat van regen helemaal geen last had gehad, weer ontvangen. Hoewel al ruim een week geleden de nieuwe van beton opgetrokken los- en laadsteiger van Van Gelder Zonen's pa pierfabriek het Zweedse s.s. „Burgundia" als eerste met een lading houtstof aan zijn stevige bolders gemeerd kreeg, nam dinsdagavond het eerste zeeschip, nu met papierhout geladen, ligplaats aan de nieu we steiger, waar vanmorgen met het los sen van dit schip een begin is gemaakt. Het Finse s.s. „Dagmar", dat al enige da gen in afwachting van de losbeurt aan de IJmuidense kanaaldijk heeft gelegen, en van de Finse haven Gamlakarleby een lading van 1107 vadem papierhout aan voerde, kan nog niet met de walkranen worden gelost, aangezien deze nog niet zijn overgeplaatst. De lossing geschiedt nu met mobiele kranen en door middel van auto's. RONDE VAN OOSTVOORNE Enige leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" hebben met succes deelgenomen aan de ronde van Oostvoorne. Koen Niesten bezette de tweede plaats; Dirk de Ruiter eindigde als veertiende. De praktijk met het IJselmeer heeft ge leerd dat na afsluiting geen dood water behoeft te ontstaan. Vermoedelijk zal dan ook in de nieuwe zoetwatermeren evenals in het IJselmeer een binnenvisserij, voor namelijk palingvisserij, kunnen ontstaan. Voor een beperkt aantal vissers zullen nieuwe mogelijkheden aanwezig kunnen worden geacht. Van belang zal zijn dat men waterverontreiniging door de industrie zal weten te voorkomen. ADVERTENTIE Telefoon K 2510 -4189 Dag <5-oS B o 5 S* O o> 3.2. 2.5. 'SS- BONN (D.P.A.) De Duisburger Fraöhtenkomvention (D.F.K.) heeft aan het Westduitse ministerie voor Verkeer een verhoging van haar vrachttarieven met in gang van 1 oktober voorgesteld. Volgens deze voorstellen zullen de vrachttarieven in het verkeer stroomopwaarts naar sta tions aan de Neder-Rijn tot en met Bonn met anderhalve mark per ton, naar stations boven Bonn met 2,50 D.M. per ton worden verhoogd, en die in het verkeer stroom afwaarts van stations van Bonn en daar beneden met een mark per ton, en van stations boven Bonn met twee mark per ton verhoogd worden. Daardoor zuilen de D.F.K.-vrachten aangepast worden aan het niveau van de vrachten voor massagoede ren in het internationale Rijnverkeer. Bovendien heeft de D.F.K. met ingang van 1 september een tijdelijke verzwarings toeslag voorgesteld in het verkeer met Heilbronn van anderhalve mark per ton in het verkeer stroomopwaarts de Neckar en van een mark per ton in het verkeer stroomafwaarts van die rivier. De inwerkingtreding van de voorgestelde verhogingen heeft de D.F.K. afhankelijk gemaakt van een op het zelfde tijdstip ver hogen dioor de Deutsche Bundesbahn van haar in concurrentie met de D.F.K. zijnde zeehaventarieven met een vaste toeslag. „Corso" theater, Castricum: woensdag en donderdag, 8 uur: Het moederhart spreekt. Woensdagmiddag 3 uur: Tarzan in ge vaar. De strijd van de IJCC-tour 1956 is gestre den. Volgens de verwachtingen hebben de duiven van Freek Veldmeijer zich weten te handhaven, hoewel het nog even spande. Hij bleef dus in het bezit van de gele vaan. De laatste etappe was de langste, liefst 307 km. moest er worden gevlogen en wel van St. Quentin (Frankrijk). Winnaar van deze laat ste etappe was de vogel van Leen Otte in een tjjd van 3 uur 53.18. Er is in deze tour sportief gestreden. De tijden die gemaakt werden waren behoorlijk, want de 1043,5 km. lange tour is in 14 uur 36 min. 39 sec. afagelegd, of wel een gemid delde van 71,418 km. per uur. Het is voor de duivenliefhebbers te hopen dat het volgend jaar deze tour zal kunnen worden herhaald. Zo mogelijk met nog meer deelnemers en groter opzet. Uitslag van de 5e en tevens de laatste etappe: 1. Otte, Snvl. 3.53.18, met bonificatie 3.52.48; 2. J. Broek, O.N. 3.56.23, met bonifi catie 3.56.03; 3. Klepper, O.N. 3.56.33, met bonificatie 3.56.23; 4. A. Belfroid, B.D. 3.57.13; 5. Veldmeijer, Sn.W. 3.58.12; 6. H. Belfroid O.N. 3.59.23; 7. Tabernal, SnW. 3.59.35; 8. Har tenhof, Snvl. 4.00.15; 9. Haver, Snvl. 4.01.16; 10. E. de Boer, Snvl. 4.01.40; 11. W. Donker sloot, B.D. 4.02.30; 12. v. d. Kammen, Snvl. 4.02.46; 13. Dekker O.N. 4.02.47; 14. v. d. Pie terman, B.D. 4.03.08; 15. Wielart B.D. 4.03.32; 16. Broek, B.D. 4.03.34; 17. Kaldenbach, B.D. 4.03.57; 18. Wezelman, Snvl. 4.03.58; 19. Ban- nink, O.N. 4.04.06; 20. Jung, Snvl. 4.04.35 21. Minneboo, B.D. 4.04.3514; 22. Janssen, SnW. Dat de Sluisweg een wegje is om nooit meer weg te doen, hoef ik ulieden niet meer te vertellen, dat mag genoeg zaam doorgedrongen worden geacht. Wie er nog eens één ambtelijke vinger naar deze ideale verbinding zou durven uitsteken maakt naar ik ver onderstel een mooie kans op een kleine volksopstand, mits gaders een regen van ingezon den stukken, vragen aan de raad en betogingen voor het Ministerie van Rijkswater staat. Hoe nat de zomer ook ge weest moge zijn, de Sluisweg heeft zijn diensten meer dan bewezen aan het verkeer en voor de ponten is deze beton nen „pont" een beste concur rent gebleken, want nimmer meer stonden daar zulke rijen als in augustus van het vorige jaar. Eventjes maar zijn er herinneringen aan die ver- keersverschrikking opgedoken, toen er zaterdag een berg bussen op het zuidelijk pont plein stond te wachten met daartussendoor als krenten in de rijst een stuk of wat per sonenauto's. Wier bestuurde- ren blijkbaar de negen kilo meter benzine er niet voor over hadden en liever wach tend geld verdienden. Dat dus de Sluisweg een mooie weg is nemen wij allen aan. Maar dat het daar een bar- gevaarlijke verkeersstroom wordt, evenzeer. In de vakantiedagen is dat ten koste van diverse hart kloppingen elke dag weer te merken, want bij de kleine sluis stuiteren daar af en toe kleine blonde jongetjes over het beton op het nippertje langs de voortsuizende auto's, dat het voor een ouderoog groen en geel gaat schemeren. Alleen al om dat gezicht niet elke minuut te riskeren, zou ik daar beslist niet willen wonen. Het is de vraag, of de ouders wel weten, welk een levensgevaarlijke spelletjes hun kroost uithaalt met het loerend gevaar van het ver keer op die drukke sluisweg en zo zij het niét weten, moge ik ze waarschuwen: hun jon getjes ontsnappen telkens weer, met het geluk, dat de kinderen en de dwazen eigen is, aan het grootste gevaar. Zo zij het weten: een pak rammel alstublieft. Er wordt mij wel eens inge fluisterd dat het goud in deze tijden op straat ligt voor wie het zien wil, maar ik ben daar blijkbaar stekeblind voor geen goud voor Lampenier. Hoewel: er is mooier goud langs de weg te vinden langs de IJmuiderstraatweg wel te verstaan. Op nommer 149 bij de Verveldes. waar vrijdag de zeventiende de feestbazuin wordt gestoken ten teken, dat Johann vijftig jaren zijn Harmanna heeft. Ze hebben eikaar ruim een halve eeuw terug uit de beide uithoeken van de Nederlandse wereld komende ontmoet, doordat Harmanna Gertruda Balkema, een vieve dienst bode uit Delfzijl, met haar mevrouw en meneer mee kwam naar Papenidrecht, waar Johann Wilhelm Peter woonde als goed zoon van zijn Papendrechtse ouders. Hij werd al jong koetsier bij een stalhouderij en reed er de dokter, de trouwtjes en de begrafenissen in de glimmen de gerijen, die nooit meer terug zullen komen helaas. Want dat was een mooi ge zicht mensen, zo'n stoet met de pluimen deftig op de paar- dehoofden of de oren in een zwarte hoes, als het een dode gold,. Johann huwde Harman na in Delfzijl op de zeven tiende augustus 1906 ze werd'n door een Grönniger ambtenaar in de echt ver- bond'n en als de familie uit het Noord'n over is kun je het aan Harmanna nog wel hoor'n dat haar wieg aan de Dollart stond. Maar goed het jonge ge zin verhuisde naar Dordt, waar vader een baan kon krijgen bij Van Gend en Loos hij bleef de bok dus trouw, al werd het gerij wat minder ejiek. Over naar de HIJSM oftewel de Hollandse IJzeren Spoorweg Maatschappij en veertig jaar geleden werd hij overgeplant naar IJmuiden. Harmanna natuurlijk mee met de kinders. Ze kwamen in de Keizer Wilhelmstraat te recht die dus kennelijk naar deze Wilhelm vernoemd is, waarmee ik en passant dan alweer een groot misverstand Tjaik kan het ook niet helpen van die zomer, waar aan gij nog niet eens helemaal opgedroogd zit na te peinzen, vol van verhalen over die dag op Terschelling, die maar niet om kwam achter de beregende ruiten van uw dure pension ik kan u slechts de troost geven, dat vergeleken bij zo'n zomer de winter haast nog gezelliger is, want dan wacht er aan het eind van een tries te dag tenminste een stuk ge zelligheid met dominostenen, een boek of een avond van goed cabaret. De VPRO, de enige omroep, die standvastig de idee van een nationale omroep in dit verpulverde land nastreeft en deswege altoos een weinig ex tra op mijn sympathie kan rekenen, komt al gauw met dat goede cabaret, want zij haalt Benny Vreden weer naar IJmuiden Benny, die vorig jaar een uitverkocht jeugdgebouw veroorzaakte met „Televisioenen" en nu een .Seizoenopruiming" gaat hou den. Niet van restantjes, maar van het betere maatwerk. Hij neemt op dinsdag 18 de cember Kitty Knappert mee en Piet Ekel en Mieke Kem- mers. Die laatste is nog een piepjong sterretje, maar ze gaat in dit programmaatje van kleur en sfeer, van goede melodieën en uitstekende teks ten bewijzen, dat ze er wat van kan. Ge zoudt de avond eigenlijk alvast moeten note ren, want het is zomaar mid den september en tegen die tijd zit ge er willicht naast, want zo groot is het Jeugd gebouw nu ook weer niet. uit de wereld heb geholpen. Nee, laat maar zitten. Nadat het gezin eerst nog een keer verkast was naar Delft, waar het spoor hem nodig had als onderlading- Geen goud. zo goed als het echtelijk goud meester, kwamen ze in gepen sioneerde staat terug, maar de evacuatie sloeg ze alras van het huisje aan de IJmuider straatweg naar Laren bij Lochem. Wel een mooie streek, maar moeder en vader waren maar blij, dat ze in augustus 1945 (wel een gelukkige maand voor dit stel!) weer terug- mochten naar IJmuie. Het was dan wel even behelpen bij de kinderen in de J. P. Coen-straat in, maar toen de burcht aan de IJmuiderstraat weg weer vrij kwam, was al het leed geleden, Alleen dat nietsdoen niks voor de baas. Hij zocht en vond wat werk bij Lagendijk en nam later een krantenwijk van dit goede dagblad, dat hij vele jaren als wakker bezorger met ;en opgewekt gezicht diende. Trouwens: nu nóg, nu het werken wat zwaar is gewor den houdt de baas nog niet erg van stilzitten. Vraag maar aan moeders. Die zelf niet meer al te vlug uit de voeten kan, maar daar is ze ook 72 voor. Vrijdag wordt het groot feest aan het kanaal kun je begrijpen met drie zoons en zeven kleinkinderen. Dezer zijds van harte proficiat en alle geluk! Er moet in een ver en dromerig verleden een tijd zijn ge weest, dat de bloemen des nachts aan slapen toe kwamen. Dat zullen de begonia's en de geraniums van vandaag-de-dag niet geloven, maar het is echt waar: er zijn tijden geweest, dat jullie voorouders tegen zonsondergang de kelkblaadjes toevouwden, het moede hoofd bogen en dommelig gingen staan wachten op de nieuwe zon van de nieuwe morgen. Sinds echter de mensen brood gingen zien in het verlichten van plantsoenen en parken met behulp van de lelijkste couleu- ren, die zij in de lampenwinkels konden vinden, is het met de rust van die bloemen gedaan en zij dienen zich dus aan te passen aan de twaalfurige werkdag, die het toerisme blijkbaar van hen eist. De stapelwolken zeggen het, samen met de spinnen, die ons 's morgens hun vochtige zweefdraden tegen het gelaat vlijen en de nevels, die in blauwe sluiers de einder verhullen: het is bijna weer zover. We mogen dan nog wel in zomerstemming zijn, maar de herfst staat onherroepelijk op de drempel van de tijd met een zak vol bruine, knisterende blaren en misschien nog een beetje regen extra om er een glibberig papje van te roeren. Korte dagen zitten er eveneens in die zak en tot troost een decembermaand met warme huiselijkheid en de gloed van advent. Wij zijn met z'n allen góed geworden in het opfrunniken van ons groen door middel' van een erg lelijk groen en een vals-rood, dat wij dan uit lichtbakken laten schijnen en waarmee wij onze waardige beuken en eiken langs onze singels en onze bloemperken in onze plantsoenen blotelings te kijk zetten voor de schare, die het dan nog mooi moet vinden ook. Wij gaan verder: rond onze Rembrandt, wiens statuur het mooiste plein van de wereld (in stede Amster dam) siert hebben wij verlichte bowlprikkers gestoken en de schare moet het maar weer mooi vinden. Nu heeft Velsen gelukkig een matige hand van verlich ten. Dit is niet bedoeld als een steek onder water jegens de mannen onzer openbare illu minatie, want deze zorgen goed voor onze nachtelijke schreden, naar ik elke avond met vreugde mag constateren zij zorgen er zelfs zó goed voor, dat een achterafwegje bij de ruïne van Brederode in het fraaiste TL te zonnen ligt, ter wijl in deach nee, dat zal wel aan iets anders liggen. Eigenlijk is het tóch een steek onder water, een steek onder het water van het heuse fonteintje dan, dat het einde van de Lange Nieuwstraat steeds bekroont. Ten koste van enige dier slordige biljetten, waarvan ik er maar niet vol doende in handen weet te krij gen voor ook-eens-een-weekje- Rivièra, is daar een weldoor dacht machien onder ge plaatst, dat met behulp van wisselende schijven de meest onwaarschijnlijke kleuren tegen het water stuwt. Het is bijzonder vernuftig en de me neer, die het allemaal zo voor elkaar kreeg verdient onge twijfeld de hoogste lof, maar mensen, wat is het lel ij k. Wat is paars water lelijk. Groen vind ik het ook niet mooi, om van rood maar te zwijgen, maar paars. Foei. Hoe krijgen de mensen het in hun hoofd, tien jaar nadat ze in stilte een klein beetje dank baar konden zijn voor een ver duistering, die hen een blik op de sterren gunde. Weettunog? En nu paars water. Ik hen nu toch bezig met dat eind van de Lange Nieuw straat en daar zit me nog iets dwars. Eerst moet mij echter van het hart, dat ik het nobel van de voogden der plantsoe nen acht, dat zij met vereende krachten een hekje om die diepe vijver bij het Cultureel Centrum hebben gebouwd, op dat er geen jongetjes meer spelenderwijs in deze gevaar lijke kom van asfaltpapier duikelen en dan niet meer voor het middageten thuisko men. Dat is een voortvarende daad geweest, al blijft de vraag nog open, hoe het over- klimmen van de jongetjes voornoemd thans dient te wor den tegengegaan, want tegen deze hoogte ziet geen enkel jongetje in waarheid op. Maar dan: dat klaphekje in dat hekje. Dat is daar natuurlijk inge- smeed, om een grasmaaimachi- ne door te laten, die dan plof- plof-plof het achter het hekje liggende gedeelte van het ga zon mooi glad moet scheren. De gemeente heeft een krach tige plof-plof-plof om gras sprieten om zeep te helpen, maar nu lijkt mij dat hekje wel weer wat aan de krappe kant. Ik zag daar laatst moei zaam een nijvere dienaar van Plantsoenen achter een gras roller schuifelen en heb toen stillekens becijferd, dat het vast wel enkele uren zou vergen althans wanneer ik mijn systeemloos gezwoeg in mijn voortuintje als nietszeg gende maatstaf aanneem. Dat kost dan heel wat meer, zo ben ik gaan verder-rekenen met het wakkere verstand van de belastingbetaler, dan rats-roef met het vlugge be- zinemachien. En een nieuw hekje op bredere basis zou er op den duur misschien best uitkomen. Als ik ongelijk heb, hoor ik het wel even, maar ik dacht het allemaal zo. LAMPENIER 4.04.47; 23. Molenkamp, SnW. 4.04.54; 24. P. Visser, O.N. 4.04.59; 25. het peloton. Ploegenklassement: 1. de Oranje Nassauërs 19 uur 58 min. 42 sec. (Broek, Klepper, H. Belfroid, Dekker, Bannink); 2. de Snelvlie- gers 19.58.45; 4. de Bonte Duif 20.09.56; 4. de Snelle Wiekers 20.18.25. Premies. Prestatieprijs Joh. Broek, O.N.; suikerprijs J. Clots, O. N. Niet gestart of in de bezemwagen: A. Don kersloot, Jellema, v. Loon, Verduijn, allen van B.D.; Jenninga, Winkel van SnW. Eindklassement: 1. Freek Veldmeijer, SnW. 14.36.29; 2. Johan Broek, O.N. 14.37.00; 3. Leen Otte, Snvl. 14.04.25; 4. Ere de Boer, Snvl. 14.47.15; 5. Jan Minneboo, B.D. 14.56.04; 6. A. Tabernal sr., SnW. 14.57.23: 7. H. Haver, Snvl. 15.00.34; 8. J. Jung, Snvl. 15.02.37; 9. F. Schaap jrSnvl. 15.04.13; 10. A. Belfroid B.D. 15.09.01; 11. H. J. Broek, Snvl. 15.16.05; 12. H. v. d. Pieterman, B.D. 15.16.19; 13. W. Donkersloot, B.D. 15.21.58; 14. K. Klepper, O.N. 15.23.36; 15. P. Verschuren, B.D. 15.23.58; 16. J. v. d. Kammen, Snvl. 15.29.35; 17. R. Wielart, B.D. 15.29.34 (2 x min. boete); 18. A. Hartenhof, Snvl. 15.32.44; 19. M. Janssen, SnW. 15.34.20; 20. A. de Waard, O.N. 15.34.51; 21. J. Molenkamp, SnW. 15.40.44; 22. J. Hoog- zaad, Sn.W. 15.42.57; 23. C. D. Geijteman, O.N. 15.45.43: 24. K. Dekker, O.N. 15.47.11; 25. J. Clots, O.N. 15.57.55; 26. A. Bannink, O.N. 15.05.16; 27. C. Broek, B.D. 16.09.05; 28. O. Wezelman, Snvl. 16.14.24; 29. P. Visser. O.N. 16.17.28; 30. Chr. Prins, O.N. 16.20.59; 31. etc. rest van de deelnemers. Puntenklassement: 1. F. Veldmeijer 33 pnt.; 2. L. Otte 43 pnt.: 3. Joh. Broek 49 pnt.; 4. A. Tabernal sr. 56 pnt.; 5. E. de Boer 91 pnt.; 6. Schaap 99 pnt.; 7. A. Hartenhof 105 pnt.; 8. K. Klepper 116 pnt.; 9. J. Minneboo 119 pnt.; 10. J. Jung 124 pnt.; 11. H. Haver 127 pnt.: 12. H. v. d. Pieterman 128 pnt.; 13. W. Donkersloot 140 pnt.; 14. H. J. Broek 142 pnt. Eindploegenklassement: 1. de Snelvliegers- ploeg 73 uur 3 min. 15 sec.; 2. de Bonte Duif- ploeg 74 uur 58 min. 21 sec.; 3. de Snelle Wiekers 75 uur 59 min. 7 sec.; 4. de Oranje Nassauërs 76 uur 2 min. 1 sec. Oranje Nassau Met 129 duiven begon de vereniging Oranje Nassau aan de wedvlucht van St. Quentin (307 km.). Met westen wind werden de dieren om 7 uur gelost. Als eerste meld de zich wederom een duif van Joh. Broek om 10.56.8; de overige uitslagen luidden: Joh. Broek 1, 3, 9, 10, 13; Klepper 2, 8, 25; B. Vis ser 4, 21; Van Dongen 5; H. J. Belfroid 6; Ham 7, 23; Mantel 11, 12; Dekker 14; Gra- vemaker 15. Bannink 16; P. Visser 17; Boek- weg 18. 19, 20; De Ruijter 22; Geijteman 24; A. de Waard 26. Half september wil het DCIJ-bestuur op de DCI.I clubavonden starten met het jaar lijks kwartetten-bedrijven toernooi. Inschrijvingen kwamen reeds binnen van het politie-kwartet, de Hoogovens, de Vis- fileerders, Stormvogels, de Vislossers en een kwartet van Ouden van Dagen. In tegenstelling met voorgaande toernooien wordt nu rustig op de DCIJ clubavonden ge speeld met ten hoogste vier kwartetten per speelavond. Het speeltempo zal dan ook aan merkelijk lager komen te liggen al wordt er dan ook op de klok gespeeld. Aannemend dat er circa 20 kwartetten van verschillende bedrijven, diensten of verenigingen zullen inschrijven, dan worden deze in twee groe pen gedeeld. Daar er twee partijen voor één avond zijn vastgesteld, zal het toernooi vier weken duren. Daarna zullen de twee hoogst aan komenden van elke groep in de finale komen en spelen om de titel van kwartetkampioen van de IJmond. Inschrijvingen voor deze wedstrijd worden dan ook uiterlijk tot 31 augustus bij de DCIJ secretaris ir. Krijgsman, Uranusstraat 5, tel. 6425, of bij de DCIJ-voorzitter K. de Jong, Kennemerlaan, tel. 5072 ingewacht. Alle dammers uit Beverwijk, Velsen, Sant poort, IJmuiden en Heemskerk kunnen deel nemen. D.IJ.V. HOUDT ONDERLINGE WEDSTRIJD De hengelsportvereniging „De IJmond^ Vissers" organiseert zondag 19 augustus voor haar leden een onderlinge wedstrijd in het Noordhollands kanaal. Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Dora Fritzen van Lapidar. Saxen van Otter backen, Jonan van Birkenhead. Ella van Rouen. World Sincerrity van Malmö. Am- stelborg van Skoghall. Lydia van Karlstadt. Unitas van Griffon. Heemraadssingel van Nantes. Pamir van Batuli. Atlas van Rotter dam Lilly van Holmsund. Falcon van Lon den. Anke Henrika van Brage. Bonaire van Penzanx. Parnu van Antwerpen. Herman Buisman van Gothenburg. Vera van Londen. Gundula van Rotterdam. Wintsum van Vel sen. Berkelstroom van Londen. Bab T van Hamina. Propontus van Algiers. Ver' okken zijn: O. H. Brodin naar Wa- bana. Waal naar Rotterdam. Fivelborg naar IJstadt. Midgard naar Rostock. Amstelstroom naar Londen. Ella naar Noordzee. Linge- stroom naar Hull. ADVERTENTIE De nieuwste collectie doublé dames- v.a. 69.75 X ziet u in onze etalage. KENNEMERLAAN 60-62 WOENSDAG 15 AUGUSTUS Felison: Teutoons telling Heidesfcraat 1417 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30—12 en 14—16.30 uur.' e^®n Thalia: 20 uur, De hel van Dien Bien Phoe. Rex: Geen opgaaf. DONDERDAG 16 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Zijn grote beproeving" spec, voorstelling Rex: geen opgaaf. Pieter Vermeulenmuseum: als woensdag. Felison: geopend van 1921 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6