Westeuropese olievoorziening is niet in acuut gevaar Toneelschrijver en regisseur Bertold Brecht overleden Selwyn Lloyd veroordeelt het optreden van dictator Nasser Mocht Suezkanaaï gesloten worden dan staan nog vele wegen open Voorvechter van episch theater WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956 7 Haag se inbrekers reden vergeefs naar Drente Politie bewaakte brandkast met f 80.000, waarop zij het voorzien hadden Kinderverlamming Vijftiende-eeuwse prenten in Rijksmuseum Doorvaart in Suezkanaaï tot drie konvooien beperkt Monteux met Bostons Symfonie Orkest op reis Zwemtocht over Kanaal vanochtend begonnen Veel wegblijvers door zee ziekte tijdens overtocht Tilburgse jongens wilden in Vreemdelingenlegioen Internationaal muziek festival in Luzern Nederlanders, waarbij Prins Bernhard, kochten grond in Tanganjika Russische voorstellen op congres van IAAF Fransen arresteren twee Oostenrijkers in Algiers LONDEN (Reuter) De meeste Westeuropese landen beschikken over belangrijke hoeveelheden olie en benzine en hebben nog geen bijzondere rantsoenerings- of noodmaatregelen genomen met het oog op de Suezkanaalcrisis. In Groot-Brittannië en Noorwegen bestaan noodregelingen voor benzinerantsoenering die in werking kunnen treden, wanneer de aanvoer door het Suezkanaaï wordt onderbroken. In West-Duitsland worden rantsoeneringsplannen besproken. Italië overweegt geen bijzondere rantsoeneringsmaatregelen, maar het heeft de buitenlandse oliemaat schappijen verzocht samen te werken, wanneer een noodtoestand mocht ontstaan. Zegslieden in verscheidene landen deden uitkomen, dat een groot deel van hun olie niet door het Suezkanaaï komt. Enkele andere landen krijgen olie uit binnen landse bronnen en andere van de eindpunten der buisleidingen aan de Middellandse Zee te Sidon, Banias en Tripoli. Volgens A.F.P. houden Britse olie kringen zich ern stig bezig met het vraagstuk van de olievoorziening van West-Europa. Men gaat te werk, alsof men een crisis in de olie voorziening ver wacht en de grote maatschappijen, die voor een be langrijk deel ver antwoordelijk zijn voor deze voor ziening, zijn van plan een sterke stijging van de prijzen van de vloeibare brand stoffen te voor komen door de olie uit het Mid den-Oosten via Kaap de Goede Hoop te laten ver voeren met tank schepen van veer tigduizend ton en groter. Op deze wijze kan ongeveer de helft der 75 miljoen ton olie, die normaal door het Suezkanaaï wordt vervoerd, zonder buitensporige stijging van vrachtkosten naar Europa worden de ge bracht. De andere helft zou uit Amerika en wel voornamelijk uit het gebied van de 'Caraïbische Zee moeten komen. Men schat, dat de produktie van ruwe olie in de Verenigde Staten, Mexico en het gebied van de Caraïbische Zee in geval van nood met dertig percent kan worden verhoogd. Mocht het noodzakelijk worden veertig miljoen ton olie uit Amerika te laten komen, dan zou er gebrek aan scheeps- ruimte ontstaan. Vrachtschepen zouden verbouwd moeten worden tot tankschepen en een gedeelte van de Amerikaanse re- servevloot zou vrijgegeven moeten worden. Twee jaren gevangenisstraf heeft de of ficier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage geëist tegen ieder van de zes leden van een inbrekersgilde, die in de winter van het vorig jaar talrijke pogingen tot inbraak hadden gedaan of zich aan he ling hadden schuldig gemaakt. De enige inbraak, die resultaat had op geleverd, was in een cafetaria in Den Haag. Daar bedroeg de buit f 200 en driehonderd gaspenningen. De inbrekers waren een 21-jarige lood gieter en zijn broer, een 28-jarige plaat werker, een 29-jarige fabrieksarbeider, een 28-jarige los werkman, een 27-jarige boek houder en een 31-jarige magazijnbediende, allen uit Den Haag. Zij waren tot drie keer toe met een ge huurde auto naar Ruinerwold in Drente gegaan om daar in een zuivelfabriek, waar een hunner als boekhouder had gewerkt, in te breken. Tweemaal gingen zij terug zonder een hand te hebben uitgestoken. De derde maal keerden zij onverrichterzake terug omdat bleek dat twee politiemannen de wacht hielden bij de brandkast, welke die nacht een bedrag van tachtigduizend gulden bevatte. De rechtbank zal op 28 augustus vonnis wijzen. In de week van 29 juli tot en met augustus zijn in Nederland 140 gevallen van kinderverlamming met verlammings verschijnselen en 44 gevallen zonder ver lammingsverschijnselen geconstateerd. De gevallen van poliomyelitis met ver lammingsverschijnselen kwamen voor in Friesland (4), in Drente (3), Overijsel (5), Gelderland (18), Utrecht (15), Noordhol land (6), Amsterdam 1, Haarlem 4, Hilver sum 1, Zuid-Holland (34), Zeeland (6), Noord-Brabant (13), Limburg (36). Gevallen van poliomyelitis zonder ver lammingsverschijnselen kwamen voor in Noordholland (10), Beverwijk 5, Amster dam 1, Haarlemmermeer 2, Velsen 2; Zuid-Holland (1), Noord-Brabant (2), Limburg (20), Overijsel (2) en Gelder land (6). Tijdens de tentoonstelling van de teke ningen van Rembrandt wordt in het Rijksmuseum een tentoonstelling gehou den van de vijftiende eeuwse prenten uit de Amsterdamse verzameling van het Rijksprentenkabinet. Deze tentoonstelling toont als hoofdmomenten een keuze uit het werk van Martin Schongauer, dat van de meester van het Amsterdamse kabinet, wiens prenten zich voor het grootste deel in het Rijksprentenkabinet bevinden, en dat van Israhel van Meckenem. Hieraan vooraf gaan een aantal prenten uit de eer ste helft van de vijftiende eeuw en enkele vroege houtsneden. De tentoonstelling wordt afgesloten door een kleine groep van zeer zeldzame Nederlandse prenten, die naast de prenten van de Rijnlandse graveurs een eigen karakter bleven be houden. De tentoonstelling duurt tot en met 21 oktober. INDISCHE OCEAAN De Amerikaanse olie zou in Europa niet meer behoeven te kosten dan de olie uit het Midden-Oosten, daar de wereldprijs van olie is gebaseerd op de Amerikaanse prijs van olie aan de Golf van Mexico. Men zou echter een deviezenvraagstuk moeten oplossen, hetgeen alleen mogelijk zou zijn door middel van overeenkomsten. Men acht het te Londen mogelijk, dat het noodzakelijk zal worden olieprodukten te rantsoeneren, althans gedurende de periode van overschakeling op nieuwe voorzie- nings- en aanvoermogelijkheden. De wereldpetroleumproduktie beliep in 1955 795 miljoen ton, waarvan bijna 163 miljoen, of twintig percent, afkomstig was uit het Midden-Oosten. De petroleum- reserves van het Midden-Oosten worden geraamd op twee-dercfen van de wereld reserve. Van die twee-derden wordt 64 per cent gecontroleerd door Amerikaanse maatschappijen. Hier volgens de'produktiecijfers van de landen in het Midden-Oosten over 1955 (in miljoenen tonnen): Koeweit 54,76, Saoedi Arabië 47,47, Irak 33,69, Perzië 16,16, Katar 5,45, Egypte 1,83, Bahrein 1,49, neutrale zone 1,38, andere landen 0,39. Men kan vier grote groepen onderschei den, namelijk de Amerikaanse maatschap pijen, de maatschappijen met overwegend Britse invloed, de Brits-Amerikaanse maatschappijen, en tenslotte de andere ge mengde groepen, waarin de petroleum- maatschanpijen van Libanon, Israel en Jemen kunnen worden ondergebracht. Nieuw is de intrede van Duitse belangen in het Midden-Oosten. Een Duitse maat schappij heeft het gehele Jemense grond gebied in concessie ontvangen. De regering van Jemen is echter sterk in deze onder neming geïnteresseerd. De grootste olieleiding, die van Abkaik in Saoedi Arabië naar de Middellandse Zee, is eigendom van Amerikaanse maat schappijen. De overige pijpleidingen be horen aan maatschappijen waarin de Britse invloed overheerst, Noodcomité Dertien van de Amerikaanse oliemaat schappijen hebben een „Midden-Oosten noodcomité" gevormd, dat tot taak heeft de vervoers-, opslag- en losfaciliteiten van deze maatschappij ongeacht de eigendom samen te brengen om op zo doelmatig mo gelijke wijze de oliebehoeften van Europa en de Verenigde Staten te dekken, voor het geval de scheepvaart door het Suezkanaaï wordt gestaakt. Om de olievoorziening te verzekeren zal het comité voorts plannen opstellen voor het uitwisselen van ruwe olie tussen de maatschappijen. Verder zal het plannen opstellen voor het verhogen of beperken van de produktie en het raffinaderijen van ruwe olie in het buitenland, indien dit noodzakelijk mocht blijken om de ver- voersmoeilijkheden te verminderen. Het comité zal onder leiding staan van de minister van Binnenlandse Zaken, Fred Seaton. De eerste taak van het comité is de behoeften van alle landen aan ieder olieprodukt te schatten en voorts ramingen op te stellen van de olieaanvoer en de be schikbare transportmiddelen in de ver schillende landen. Niet-Egyptisch personeel zou bereid zijn Egypte op bevel te verlaten PORT SAID (Reuter) Het aantal kon vooien dat dagelijks door het Suezkanaaï vaart is van vier tot drie teruggebracht, zo heeft het Egyptische beheerslichaam bekend gemaakt. Er zullen dagelijks twee konvooien in zuidelijke richting blijven varen, doch slechts één in noordelijke rich ting. Er werd geen reden voor dit besluit gegeven. Bijna al het niet-Egyptische personeel van de Suez-kanaalmaatschappij wil Egypte verlaten, zo heeft de directeur-generaal van de maatschappij, Picot, op een persconfe rentie in Parijs bekend gemaakt. Op de ambassades van de verschillende landen zijn verklaringen ondertekend, waarin trouw aan de maatschappij wordt betuigd en gevraagd wordt om repatriëring. „Ik zou morgen een einde kunnen maken aan de scheepvaart door het kanaal als ik be vel tot repatriëring zou geven", zo voegde hij hieraan toe. Aan het eind van de maand zal het personeel nieuwe instructies krijgen. De Suez-kanaalmaatschappij in Parijs ontvangt, ondanks de nationalisatie, vijftig tot zestig percent van de kanaalgelden. Picot deelde mede, dat er in werkelijk heid 1.394 Egyptenaren één percent van de inheemse werkkrachten van de kanaal maatschappij en 1314 Europeanen bij de aanleg van het Suezkanaaï om het leven waren gekomen. Hij betwistte de juistheid van Nasser's verklaring, dat „er jaarlijks ongeveer zestig miljoen gulden onder de bestuurders van de kanaalmaatschappij was verdeeld". Picot verklaarde, dat de bestuur ders ongeveer twee miljoen gulden ont vingen. Van dit bedrag moest nog belas ting worden afgetrokken. Hij zei, dat Nas ser niet gerept had van de 22 miljoen gul den, die de maatschappij jaarlijks reser veert en ook stilzwijgend voorbijgegaan was aan de kosten van onderhoud en ver betering van het kanaal. Picot reikte foto- copieën uit van het bevel van de Egypte naren aan de loodsen. Volgens dit bevel werd iedereen, die het werk zou neerleggen, met een verhoor door de krijgsraad be dreigd. De Egyptische ambassade te Den Haag deelt in opdracht van haar regering te Cairo mede dat de bestuursraad van het Suezkanaaï al het personeel van de ge nationaliseerde maatschappij (loodsen, va rend personeel, employées, opzichters, hulp opzichters en werklieden) in dienst zal houden op dezelfde voorwaarden als eerder verkregen. IJver en volharding zal op prijs gesteld en beloond worden. Naast de poststempel op brieven uit Egypte zal men voortaan de slagzin aan treffen: „Vrijheid van doorvaart door het Suezkanaaï is gewaarborgd". Egyptische ambtenaren delen aan passagiers en be manningsleden van de schepen die door het kanaal varen een in vijf talen opgestelde verklaring uit waarin het vraagstuk van de naasting van het Suezkanaaï aan de hand van documenten wordt uiteengezet. Naar Europa en Sovjet-Unie BOSTON, (TJ.P.) De bepoemdeFrarjse dirigent Pierre Monteux is vandaag met een groot aantal leden van het Bostons Symfonie Orkest aan boord van de „Nieuw Amsterdam" naar Europa vertrokken voor een concerttournee van zes weken, waar bij ook tal van uitvoeringen in de Sovjet- Unie en andere landen achter het ijzeren gordijn gegeven zullen worden. Monteux, diens echtgenote, de voorzitter van het symfonie orkest Henry B. Cabot en vijf enveertig orkestleden zullen eerst naar Ierland gaan. Twee andere groepen or kestleden zullen hedenavond en morgen per vliegtuig naar het continent vertrek ken. Onderscheiding. Aan de heer J. van de Vosse, oud-directeur van het informatie bureau van het Nederlandse Rode Kruis, is het Kruis van Verdienste eerste klas van de Orde van Verdienste van de Duitse Bonds republiek verleend, als erkenning voor de zorgen, die hij aan de Duitse soldatengraven in Nederland heeft besteed. De Duitse schrijver en toneelregisseur Bertold Brecht is dinsdag overleden. Hij is achtenvijftig jaar geworden. Tezamen met zijn vrouw, de actrice Helene Weigel, had hij de leiding van het Berliner Ensemble, dat met een opvoering van zijn stuk „De Kaukasische Krijtkring" in de zomer van 1955 in het internationale toneelfestival te Parijs weinig minder dan sensatie wekte, niet zozeer door de inhoud dan wel door de speelstijl. Ongetwijfeld kan Brecht gelden als een van de belangrijkste toneelvernieuwers van de laatste tijd, in zekere zin en ook qua betekenis misschien het beste met Jean Vilar te vergelijken. Van zijn werken werd in Nederland alleen „Moeder Courage en haar kinderen" (door het toenmalige Rotterdams Toneel met Aaf Bouber en Kees Brusse) tot vertoning gebracht. Onderstaande foto geeft een beeld van dit stuk, zoals het onder regie van de auteur in Oost-Duitsland werd ge speeld in zijn vermaarde episch-realistische trant. Brecht - lid van de .Oostduitse Kunstacademie - was communist. Hij was Oostenrijks staatsburger. Bertold Brecht werd op 10 februari 1898 te Augsburg in Beie ren geboren. Hij woonde jarenlang te München, waar hij zich aansloot bij links-radicale krin gen. Bij de nationaal- socialistische staats greep week hij uit naar Denemarken en werkte daarna ach tereenvolgens in Zweden, Frankrijk, Finland, Mexico, Rus land, Perzië, Engeland en de Verenigde Sta ten, waar hij in Hol lywood het einde van le tweede wereldoor log afwachtte. In Moskou redigeerde hij het litteraire tijd schrift „Das Wort" tezamen met Lion Feuchtwanger en an deren. Hij debuteerde in 1922 met de „Bal lade van de dode sol- laat". Hij kreeg enige bekendheid als verta ler van Engelse en Franse gedichten (van Villon in het bijzon der). Als dramaturg verwierf hij zijn grootste vermaard heid. „Baal" van 1922 werd met de Kleist- prijs bekroond. Ge lijktijdig daarmee is „Trommels in de nacht" verschenen. In 1928 bewerkte Bertold Brecht het pa rodistische zangspel „The Beggar's Opera" van John Gay, toen juist tweehonderd jaar oud, tot een moderne sociale satire. Het stuk werd tweehonderdvijftig keer achter een te Berlijn opgevoerd. In 1929 volgde de filmversie, die hem wereldberoemd maak te: „De driestuiversopera". Enkele weken geleden is deze nog in het theater van de expositie „Rendez-vous der rederijkers" onder grote belangstelling vertoond. De muziek daarbij was van Kurt Weill, wiens lied van „Mackie Messer" onlangs door Louis Armstrong werd „gemoderniseerd". Na het succes- van „Trommels in de macht1" in München werd'1 'Brecht«i'döbv Max_ Reinhardt naar Berlijn gehaald. Be halve de reeds*-genoemde' 'befreien ;;HePr Puntila und sein Knecht Matt.i" en „De Moeder" naar de gelijknamige roman van Maxim Gorki tot zijn bekendste stukken. In 1954 werd hem de Stalin-Vredesprijs toegekend. Zijn werk voor het toneel is in vele brochures onder de titel „Versuehe" verschenen. Daarin traft men behalve de teksten ook talrijke theoretische beschou wingen aan over opbouw van rollen en voorstellingen. Bertold Brecht zal in de toneelgeschie denis voortleven als de grote voorvechter van het zogenaamde epische of vertellende (meestal: betogende) theater. Hij schreef in de eerste plaats om zijn betrekkelijk on afhankelijke, althans onorthodoxe commu nistische denkbeelden tot uiting te brengen. Bewust stelde hij zich in dienst van de propoganda. In „De Kaukasische Krijt kring" bij voorbeeld werden alle bezitters en dragers van macht, rijken en geestelij ken, met behulp van afzichtelijke maskers tot karikaturen gemaakt. Hij kende slechts „menselijke waardigheid" toe aan de ar men zo niet van geest, dan toch van goederen. On een „cultureel congres" te Leipzig in 1951 gebruikte hij de volgende woorden: „Het theater moet er toe bijdra gen het wereldbeeld te veranderen. Het to neel kan slechts hopen nieuwe vormen te vinden in zoverre als het ertoe bijdraagt de wereld aan nieuwe vormen te helpen". Om zijn doelstellingen te bereiken streef de Brecht naar een synthese van alle mo gelijke stijlen en schakelde hij ,in navol ging van Piscator) allerlei hulpmiddelen in, zoals filmprojectie en statistieken, mu ziek en explicatie met een agitatorische of althans de mofaal verduidelijkende inslag. Voortgekomen u;t. de. school van het ex pressionisme streefde hij allerminst naar die vorm van realisme, die als natuirealis- me bekend staat. Hij zocht naar onmiddel lijke contacten, iede scène haar eigen span ning verlenend, zonder er een geheim van te maken dat het „slechts" een vertoning gold. Vandaar ook zijn theorie van de „ver vreemding" tegenover die van de „identifi catie" of „vereenzelviging" van de speler met de rolfiguur. Brecht wilde een zo groot mogelijke afstand bewaren, de spelers laten optreden als critische waarnemers van de toneelfiguren, die zij niet alleen hadden uit te beelden, maar waarop zij als het ware tegelijkertijd commentaar moesten geven. Buiten de maxistische belangen sfeer brak deze stijl zich baan als een stre ven naar objectivering in plaats van de gebruikelijke subjectivering. Men zou wel eens graag een „kroniekstuk" van Shake speare op de manier van Brecht gereali seerd hebben willen zien. Vijf mannen en drie vrouwen zijn van morgen om 4.20 uur gestart voor de zwem wedstrijd over het Kanaal. De drie vrou wen zijn de 17-jarige Maria Meesters uit Bergen op Zoom, de 22-jarige Nieuw Zee- landse Diana Cleverley en de 29-jarige Greta Anderson (Denemarken). De strijdmacht bij de mannen ziet er als volgt uit: William Barnie een 60-jarige Schot, die al tweemaal erin geslaagd is, in 1950 en in 1951, in beide richtingen het Kanaal over te zwemmen, de 32-jarige Ier Jack MacLelland, die ook al tweemaal deze prestatie heeft verricht, de Amerikaan Thomas Laurie Park, de Turk Dogan Sahin, de 23-jarige winnaar van de mara thon van de Loire, de Nieuw-Zeelander Willie Conza. Acht kandidaten dus van de 22, die zich oorspronkelijk hadden gemeld. De wegblijvers vonden het weer te slecht of waren zeeziek geworden tijdens de over tocht naar Calais. De omstandigheden waren slecht. Er woei een sterke noordwesten wind. De vloed begon te komen en er stond een zware zee. Greta Anderson was het eerste slacht offer van haar poging. Zij staakte de strijd, toen zij de leiding had van het groepje moedigen. Om half zeven werd zij het wa ter uitgetrokken, totaal verkleumd. Volgens de laatste berichten heeft de Amerikaan Park de leiding met Conza (Nieuw Zeeland) op de tweede plaats, de jongedame Cleverley als derde, de Turk op de vierde en de Ier MacLelland op de vijf de plaats. Het Nederlandse zwemstertje Maria Meesters heeft vanochtend in de Kanaal- wedstrijd opgegeven. Twee achttienjarige Tilburgers, P. B. en P. J., zijn in hun vakantie, die vorige week dinsdag begon, zonder paspoort de grens overgegaan en hebben zich in Lisle in Frankrijk aangemeld voor het Vreemde lingenlegioen. Zij hadden in hun vermoe delijk te voren beraamd plan ook hun acht tienjarige vriend J. van B. uit Tilburg be trokken, die met hen meeging. Omdat de ze echter geen vakantie had viel zijn ver dwijning al heel gauw op, zodat zijn vader de politie waarschuwde, die op zoek ging naar J. van B- Toevallig werd in Rotterdam een twintig jarige schoemaker uit Tilburg J. M. aange houden, die onlangs van zijn patroon een fiets geleend had en daarmee niet was te ruggekeerd. Bij zijn aanhouding bleek dat hij de fiets in Frakrijk verkocht had en dat hij zich in Lisle had aangemeld voor het Vreemdelingenlegioen, maar afgekeurd was. Hij vertelde de politie in Lisle nog drie andere Tilburgers te hebben ontmoet, die zich ook hadden aangemeld. De vader van J. M. is daarop naar Lisle gereisd. Hij heeft getelegrafeerd dat hij met zijn zoon onderweg is naar huis. Men weet nog niet of hij ook de andere twee jongens dan wel nieuws van hen zal mee brengen. LUZERN (U.P.) Vanavond wordt in Luzern een internationaal muziekfestival geopend met een concert dat alleen uit composities van Mozart bestaat. Dirigent is Herbert von Karajan, de solopartijen wor den waargenomen door de sopraan Irm- gard Seefried en de violist Wolfgang Schneiderhan. Tijdens het muziekfestival, dat drie weken zal duren, zullen ondermeer de volgende dirigenten optreden: Ernest Ansermet, Paul Sacher, Ferenc Fricsay, Wolfgang Schneiderhan, Fritz Reiner, George Szell en Herbert von Karajan. So listen zijn Wolfgang Schneiderhan en Isaac Stern, viool; Geza Anda, Arthur Rubinstein en Walter Gieseking, piano; Enrico Mia- nardi en Pierre Fournier, cello; de organist Marcel Dupré en een aantal bekende zan gers en zangeressen. De componist en diri gent Paul Hindemith zal een koorconcert leiden. I Rij een show te Wassenaar, waar ook auto's uit heden en verleden paradeerden, introduceerde de vereniging technische clubs voor het kappersbedrijf de nieuwe Parijse haarmode „Romance". Het kapsel kan in de kleur van de auto geverfd worden. Exploitatiemij. thans opgericht Opgericht is de n.v. Manyara Landbouw Maatschappij te Amsterdam, ten doel heb bend de uitoefening van het agrarisch be drijf, de verwerking van- en de handel in agrarische en andere produkten. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 200.000, verdeeld in 400 aandelen van 500, waar van geplaatst en in contanten volgestort 100 aandelen. Directeur is de heer H. W. L. Frowijn, commissarissen zijn prins Bern hard, luitenant-kolonel C. C. Geertsema, adjudant van de Prins, de heer J. M. Fen- tener van Vlissingen en prof. dr. J. F. Nuboer. Het gaat hier om de exploitatie van een grondgebied in Tanganjika, dat indertijd door een aantal-Nederlanders, bij wie prins Bernhard, is aangekocht. De Russische Atletiek Bond wil op het aanstaande I.A.A.F.-congres, dat in Mel bourne tijdens de Olympische Spelen wordt gehouden, voorstellen om het Olympische Atletiekprogramma voor dames uit te brei den met de 800 meter en de vijfkamp. De 800 meter heeft al eens eerder op het Olympisch programma gestaan, namelijk in 1928 in Amsterdam en werd toen gewon nen door de Duitse Lina Radoke,Bat- schauer. Nadien werd dit nummer afge voerd omdat men van mening was dat de 800 meter voor dames te veel van haar krachten vergt. Sedert de oorlog is dit nummer echter weer in het internationale atletiekprogramma opgenomen en sedert 1954 wordt de 800 meter ook bij de Euro pese kampioenschappen gelopen. Tenslotte wil Rusland ook het voorstel indienen om in het programma voor de Europese kampioenschappen ook de 400 meter dames op te nemen. ALGIERS (Un. Press) De Franse po litie in Algiers heeft twee Oostenrijkse deserteurs uit het Vreemdelingenlegioen gearresteerd, die als „buitenlandse journa listen" zijn opgetreden en de rebellen be langrijke inlichtingen in handen hebben gespeeld. De politie onderzoekt thans, hoe veel inlichtingen de Oostenrijkers aan de rebellen hebben gegeven en van welke aard die inlichtingen waren. In het dorp Blida werd een onderwijzer gearresteerd, die aan het hoofd stond van een sabotage- bende. De bende heeft de laatste maanden tal van telefoonleidingen doorgesneden en branden gesticht. In het centrum van Al giers ontstond dinsdag grote verwarring toen een rebel het vuur opende met een machinegeweer. Een Franse vrouw werd gewond. De rebel wist te ontsnappen. (Van onze correspondent in Londen) „Ernsiger dan ooit sinds de blokkade van_Berlijn cn de oorlog in Korea worden wij thans door Nasser's naasting van het Suezkanaaï in ons bestaan bedreigd. Dat gevaar afwenden zal veel wijsheid vergen van de komende conferentie. Groot-Brit- tannië is van plan geheel te handelen in de geest van het UNO Handvest. Wij zul len met alle kracht naar een vreedzame oplossing streven, mits de een of andere vorm van internationale controle op het Suezkanaaï tot stand komt. Wapengeweld is het laatste middel waartoe Groot-Brit- tannic zijn toevlucht neemt". Met deze waarschuwende woorden richtte Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenland se Zaken en voorzitter van de komende Suezkanaaï conferentie zich gisteravond over de radio tot het Britse volk en de wereld. In zijn zachte, beschaafde stem was geen spoor van scherpheid of opwinding te bekennen, maar over de betekenis van zijn woorden kon geen twijfel bestaan. Nog scherper dan premier Éden veroor deelde Selwyn Lloyd het optreden van Nasser: „Deze dictator speelde een leiden de rol in het omver werpen van het Egyp tische koningshuis door middel van een militaire staatsgreep. Met soortgelijke me thoden ruimde hij zijn eigen leider, gene raal Naguib, uit de weg en thans heerst hij oppermachtig. Om aan de macht te blijven past hij methoden toe, die ons maar al te zeer vertrouwd zijn door wat er in bepaalde landen in de jaren tussen beide wereldoorlogen gebeurde. Thans heeft hij de wereld door zijn onwettige daad de handschoen toegeworpen, zonder tekening te houden met de belangen zijner Arabische bondgenoten, die hij als „satel lietstaten" behandelt. Hij misbruikt het Arabische nationalisme om zijn eigen am bities te bevredigen." Die ambities heeft hij uiteengezet in Zijn autobiografie. „Hij streeft naar overheersing, eerst van de Arabische landen en hun olie, dan van geheel Afrika en eindelijk van alle Mo hammedanen ter wereld. Hij heeft ons door het Suezkanaaï te naasten uitgedaagd en al onze vrienden in het Midden Oosten zien met spanning toe hoe wij deze uit daging tegemoet treden. Laat ons de les sen van het verleden ter harte nemen en vastbesloten handelen. Wij mogen niet toestaan, dat het recht van vrije door vaart door het Suezkanaaï afhankelijk is van de wisselende stemmingen van een enkele militaire dictator," aldus Selwyn Lloyd. Niet minder beslist weigerde premier Eden gistermiddag toe te geven aan de door oppositieleider Gaitskell gestelde eis dat Groot-Brittannië slechts wapengeweld zal gebruiken indien het daartoe gemach tigd wordt door de UNO. Hij zegde vage lijk toe dat hij met deze eis rekening zou houden. Wel verklaarde hij zich bereid „zo dit noodzakelijk mocht blijken", het parlement dat tot begin november op reces is in tussentijdse zitting bijeen te roepen. Inmiddels is het merendeel der tweeën twintig delegaties, die aan de Suezkanaaï conferentie zullen deelnemen, in Londen gearriveerd. De Nederlandse delegatie, die onder leiding staat van mr. J. M. A. H. Luns, zal haar intrek nemen in het Savoy hotel. Het gezelschap van de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov kwam in drie straalvliegtuigen op London Airport aan. Met eentonige stem las hij een in het Russisch gestelde verklaring voor, waarin hij vaststelde „dat in onze tijd internationale geschillen slechts kun nen worden opgelost door onderhandeling en de oplossing moet gezocht worden in de juiste combinatie van de nationale be langen van een onafhankelijk en soeve rein Egypte en de gerechtvaardigde be langen der andere landen, die het Suez- landen gebruiken". Selwyn Lloyd heeft vanochtend bespre kingen gevoerd met een aantal collega's, die met het oog op de Suezconferentie naar Londen zijn gekomen. Hij had een onder houd met de Indiase minister zonder por tefeuille Krisjna Menon en met Sjepilov. Het_ middagmaal zullen de drie ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk ge bruiken als gasten van premier Eden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7